Případ nakaženého taxikáře je zlomový. Nedohledali jsme, jak se nakazil, řekl Babiš

Online
Stát kvůli novému koronaviru zakáže od dneška 18:00 akce nad 100 účastníků. Od středy vláda zrušila také výuku v základních a středních školách, školky budou fungovat nadále. Češi, kteří se vrátili z Itálie, musí povinně zůstat dva týdny v domácí karanténě, za porušení nařízení hrozí třímilionová pokuta. Ve světě se nemocí dosud nakazilo přes 114 tisíc lidí a vyžádala si víc než 4000 obětí.
Tisková konference po úterním jednání Bezpečnostní rady státu | Video: ČTK
Online
11:30

Ministerstvo školství oznámilo, že opatření se týká nejen žáků, ale také pedagogických pracovníků, kterým by měla být umožněna práce z domova, jako je zadávání úkolů žákům pomocí elektronické korespondence. Pokud není možné přidělit práci pracovníkům nepedagogickým, jakými jsou např. uklízečky, školníci apod., jedná se  překážky na straně zaměstnavatele a mělo by jim tak náležet 100 procent mzdy.

11:26

"TOP 09 podporuje všechny opatření, která sníží riziko nákazy spoluobčanů," uvedli zástupci strany na tiskové konferenci. Zkritizovali ale, že opatření nejsou koordinovaná a přicházejí podle nich pozdě. To, že neprobíhala systematické příprava a plánování opatření již od konce ledna považují za politické selhání vlády.

11:25

Ministerstvo školství doporučuje ukončit probíhající akce organizované školami, jako jsou lyžařské kurzy apod.

11:21

Činoherní klub na základě mimořádného opatření ruší svá představení. "Vzhledem k nepredikovatelné situaci nejsme schopni v tento moment odhadnout, jak dlouho opatření potrvá," uvedl klub na svém webu.

11:19

Platí také plošný zákaz návštěv v nemocnicích a v domovech pro seniory.

11:17

Za porušení mimořádných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví hrozí pokuta až tři miliony korun. "Je to sankce podle zákona o ochraně veřejného zdraví," řekl Vojtěch. Stejná pokuta hrozí v případě, že lidé poruší dvoutýdenní karanténu, kterou jim nařídí krajská hygienická stanice či praktický lékař.

11:12

Kvůli koronaviru zasedne v 15:30 bezpečnostní rada hlavního města Prahy.

11:10

Masarykova univerzita v Brně vyhlásila kvůli opatření vlády rektorské volno. Trvat by mělo od 10. do 24. března. Konat se nebudou ani akademické obřady.

11:02

Ministerstvu zdravotnictví kvůli přílišnému náporu návštěvníků nefungují webové stránky.

11:00

Spolek Milion chvilek pro demokracii na základě nařízení ruší svoje akce.

10:24

Petr Fiala (ODS) reaguje na opatření Bezpečností rady státu.

10:23

Miroslav Kalousek (TOP 09) reaguje na opatření Bezpečností rady státu

10:22

"Jinak doporučujeme všem seniorům zůstávat co nejdéle doma, ať nechodí nikde na veřejnosti. Jsou rizikovou skupinou a musíme je ochránit. Další opatření ale nejsou na pořadu dne," řekl Vojtěch.

10:19

"Budeme více investovat do testování obecně. Oslovili jsme více než sto laboratoří, které to mohou splnit, postupně se budou zapojovat do systému," řekl Vojtěch.

10:16

Cestování do jiných zemí zatím regulováno nebude. "Můžeme doporučit, což už jsme udělali, aby lidé omezili cestování do států, kde je prudký nárůst viru," řekl Babiš.

10:14

Základní umělecké školy zákazem nejsou regulovány," řekl Vojtěch. "Na to se ale musíme ještě podívat," dodal Babiš.

10:13

"Dnes jsme rozhodli, že zakoupíme velký bolus rychlých testů. Snažíme se zakoupit testy, které určí diagnózu během dvaceti minut," řekl Prymula.

10:12

"Na evropské poměry jsme první. Kritika, že jsme něco zanedbali, není na místě," řekl Prymula.

10:10

"Byl jsem na radě ministrů zdravotnictví, ČR byla označována za jednu z nejtvrdších zemí. Kroky děláme postupně, před 14 dny asi nedávalo úplně smysl zavřít školy," reaguje Vojtěch na kritiku opozice, že vláda na koronavirus reagovala pozdě.

10:05

"Běžné roušky nejsou nikterak regulovány, potřebujeme, aby byly v nemocnicích, ale regulujeme pouze respirátory třídy FFP3," vysvětlil Vojtěch.

10:02

Plošný příkaz nošení roušek zatím podle Prymuly rada neřešila, nevylučuje ale, že jej v budoucnu zváží.

10:01

"Ten taxikář byl zlomový. Snažíme se zjistit, kde byl," řekl Babiš. Pondělní případ pražského taxikáře je první, u kterého se nepodařilo dohledat, kdo ho nakazil. "U ostatních případů jsme stále byli schopni mapovat pohyb," dodal Prymula.

10:07

Dnes zavedená opatření - ať už uzavření škol či zákaz hromadných akcí - platí na dobu neurčitou.

10:00

"Co se týká (hokejových) zápasů, tak to jsme neřešili. Biatlon proběhl, jestli takto proběhne i hokej, to netuším," odpověděl Babiš na otázku, jestli se budou hrát hokejové zápasy bez diváků.

09:57

Vysoké školy mají podle Babiše postupovat podle zákona, kterým se řídí.

09:56

Mateřských školek se zákaz týkat nebude.

09:55

"My chceme, aby lidi chodili do práce, to je základ, aby ekonomika šlapala," řekl Babiš. "Samozřejmě potom aby zkrátka na veřejnosti nedocházelo k nekontrolovaného přenosu," dodal.

09:54

"Jde o jednorázové akce, kde bude najednou velký počet lidí. Zákaz se netýká zařízení, kde lidé procházejí a mění se, problém jsou místa, kde se lidé koncentrují," řekl Vojtěch.

09:53

"Pokud jsou to taneční akce nad sto lidí, tak takovéto akce umožněny nejsou. Restaurační zařízení se ještě zavírat nebudou," oznámil Vojtěch.

09:52

V Soulu se nakazilo novým koronavirem 50 zaměstnanců jednoho klientského centra a jejich příbuzných. Oznámily to dnes jihokorejské zdravotnické úřady. U prvního z nakažených se symptomy objevily 4. března. Zaměstnanci na pracovišti nenosili roušky.

09:52

Hlavním důvodem pro opatření byl první komunitní přenos koronaviru.

09:51

"Když jsme analyzovali situaci v Evropě, tak vidíme, že řada zemí má explozivní charakter epidemie a nejde vidět, že by běžná opatření vedla k poklesu. Před týdnem přitom situace vypadala příznivě," vysvětluje rozhodnutí Prymula.

09:50

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla na pravou míru zprávy některých britských médií, podle kterých se nový typ koronaviru přenáší při manipulaci s penězi. "Neřekli jsme, že bankovky a mince přenášejí koronavirus," citoval list Market Watch mluvčí organizace Fadelu Chaibovou, která upřesnila, že je však po kontaktu s hotovostí dobré umýt si ruce.

09:46

Od zítřka se zakazuje také přítomnost žáků na základních, středních a vyšších odborných školách a školních zařízeních, oznámil Babiš.

09:45

"Evropa koronavirus nezvládá," řekl Babiš. "Chápeme, že to bude pro lidi nepříjemné, ale chceme zabránit, aby se nestalo to, co se stalo v Itálii."

09:42

Od 10. března od 18:00 se zakazují kulturní i sportovní akce nad 100 lidí, oznámil premiér Andrej Babiš.

09:21

Kvůli hrozbě šíření nového typu koronaviru už pořadatelé v Olomouckém kraji zrušili či odložili několik dlouho plánovaných akcí, na kterých očekávali hojnou účast návštěvníků. Například Fakultní nemocnice Olomouc zrušila některé preventivně-osvětové akce a lidé letos na jaře nebudou moci na několika místech Olomoucka a Prostějovska nahlédnout do útrob vodárenských zařízení. Odloženy byly i některé sportovní události.

09:12

Hokejoví fanoušci možná přijdou o letošní mistrovství světa. Šéf světové hokejové federace IIHF René Fasel uvedl pro švýcarský deník Blick, že změna termínu turnaje není možná a o jeho osudu se rozhodne patrně ještě v březnu.

08:39 Vlajka Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes navštívil Wu-chan. Je to jeho první návštěva místa, odkud se loni v prosinci začal šířit nový koronavirus, který dosud zabil na celém světě až 4000 lidí. Prezident chce podle agentury Reuters svou návštěvou dát najevo, že opatření, jež Peking zavedl proti šíření viru, byla účinná. Čínská burza na Siovu návštěvu zareagovala okamžitě oživením.

08:20

Schůzka mezi premiérem Andrejem Babišem a jeho bavorským protějškem Markusem Söderem byla zrušena. Důvodem je současná situace kolem šíření koronaviru, kvůli níž Babiš svolal další mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. Mluvčí vlády Jana Adamcová řekla, že premiér se také musí připravit na videokonferenci lídrů členských zemí EU kvůli koronaviru, které začne v 17:00.

Premiéři se měli sejít mezi Železnou Rudou a Bayerisch Eisenstein (Bavorskou Železnou Rudou) a diskutovat o česko-bavorských vztazích, současnému boji proti koronaviru, hospodářské a policejní spolupráci, migraci či železničním spojení Praha - Domažlice - Furth im Wald - Mnichov.  

07:53

Přes kontroly na hraničních přechodech už se do karantény dostalo 6 lidí.

07:44

V Karlovarském kraji bylo dosud na přítomnost nového koronaviru testováno 17 lidí. U 11 z nich byly laboratorní testy negativní. Na výsledky dalších šesti vzorků se čeká. Čtyři lidé zůstávají v karanténě, informuje Krajská hygienická stanice Karlovy Vary.

07:23

Nové případy v Česku:

Novým potvrzeným případem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha žena ročník 1959 ze Středočeského kraje, která přišla v zaměstnání do kontaktu s nakaženou ženou, která byla na lyžích v italské Val Gardeně.

Druhým potvrzeným je muž z Ústeckého kraje, ročník 1966, který se vrátil z lyžařského střediska v Sextenu v Itálii.

07:14

Česko má 40 lidí nakažených koronavirem. Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. Vláda dnes ráno oznámí další opatření.

06:49

"Svolal jsem mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. Přijmeme další opatření v boji proti koronaviru v ČR," uvedl Babiš ráno na twitteru.

06:28

Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu, stát podle něj přijme další opatření proti šíření koronaviru.

Dnes v 8:00 se k aktuální situaci vyjádří na tiskové konferenci ve Strakově akademii společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

06:26

V Římě, Neapoli i v Turíně se v noci na úterý tvořily dlouhé fronty před supermarkety, kam řada Italů vyrazila po ohlášení celostátní karantény kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom agentura ANSA, podle níž lidé v italských městech budou moci chodit na nákupy i v příštích dnech.

06:10

Shrnutí ze světa: Výskyt nového koronaviru už se potvrdil ve více než 100 zemích a u více než 113 000 lidí. Podle databáze agentury AFP je už infekce v součtu všech zemí spojena s úmrtím více než 4000 lidí.

06:07 Vlajka Číny

Nákaza v Číně zpomaluje.

Šíření nového typu koronaviru v nejlidnatější zemi světa se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Národní zdravotnická komise oznámila, že úřady v pevninské Číně po nedělních 40 evidovaly za pondělí pouze 19 nových případů nákazy.

Zároveň ohlásila úmrtí dalších 17 nakažených, čímž celková bilance narostla na 3136 mrtvých, informovala agentura Reuters.

06:06

Několik spojenců amerického prezidenta Donalda Trumpa z Kongresu se uchýlilo do karantény kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Jeden z nich se podle televize CNN o riziku dozvěděl, když byl s Trumpem na palubě prezidentského speciálu Air Force One.

06:00

Po celé Itálii v úterý začínají platit přísná opatření, včetně zákazu různých shromáždění a sportovních akcí, jejichž cílem je zabrzdit šíření nového typu koronaviru. Vláda dva dny po vyhlášení karantény v severních regionech rozšířila omezení na celé italské území a oznámila, že lidé budou moci cestovat pouze do práce či v naléhavých situacích.

23:37

Jedním z nově nakažených v Česku je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly pražský taxikář, u kterého není zatím jasný zdroj infekce. "To je pro nás zlomový případ, kdy už opravdu dochází k šíření v komunitě," řekl Prymula ČT. Podle něj je na místě zvážit zákaz veřejných akcí nad určitý počet návštěvníků.

23:14

Předseda Evropské rady Charles Michel svolává na úterní podvečer kvůli šíření nového typu koronaviru videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Po prvotním Michelově prohlášení tiskové oddělení rady večer upřesnilo, že lídři členských států budou na dálku jednat od 17:00 SEČ. Rada EU předtím oznámila, že v rámci prevence šíření viru omezuje svou činnost. První případ nákazy oznámilo ústředí Severoatlantické aliance v Bruselu.

22:26

Italská vláda zakázala kvůli koronaviru konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.

21:54

Až do 3. dubna budou podle Conteho uzavřené školy a univerzity po celé zemi. 

21:53

Podle italského premiéra Conteho je teď pro obyvatele země nejvhodnějším chováním zůstat ve svých domovech a nevycházet. Lidé by se podle něj měli na veřejnosti pohybovat jen v případě nutné cesty do práce nebo ve vyjímečných situacích. 

21:52

Itálie kvůli stále se zvyšujícímu množství nakažených zpřísňuje bezpečnostní opatření v zemi. Omezení pohybu bude nově platit po celém zemí, nejen v nejpostiženějších regionech. 

21:49

Akcie v USA zažily nejvyšší propad od 2008 kvůli koronaviru a cenám ropy. Dow Jones klesl o 7,8 pct. na 23.851 bodů a Nasdaq o 7,3 pct. na 7951 bodů.

21:28

Na Slovensku se po nařízení vlády nesmějí dva týdny konat žádné sportovní akce. Opatření proti šíření koronaviru nejvíce dolehne na hokejovou extraligu, jež měla tento týden na programu závěrečná tři kola nadstavby před startem play off. Nejvyšší fotbalovou ligu zase o víkendu čekalo kompletní první kolo nadstavbové části.

20:46

Ve Francii dál rychle narůstá počet osob pozitivně testovaných na přítomnost nového typu koronaviru. Dnešní den stoupl o více než 200 a za posledních 24 hodin o 286 na celkových 1412, informovala tamní média po večerní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Mezi nakaženými je podle agentury AFP i ministr kultury Franck Riester.

20:41

Dalšího nakaženého hlásí Praha 6.

20:36

Test na přítomnost koronaviru minulý týden podstoupil i ministr vnitra Jan Hamáček, který se účastnil jednání EU, na němž byl i člověk, který byl v kontaktu s nakaženým koronavirem. Test mu vyšel negativně.

"Tuto informaci jsem obdržel ve čtvrtek odpoledne, okamžitě jsem se ze zdravotních důvodů omluvil z jednání Sněmovny a odjel jsem domů," řekl serveru iDnes.cz Hamáček. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček
Předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: Libor Fojtík
20:22

Irák dnes zakázal veškerá veřejná shromáždění a vyzval občany, aby nenavštěvovali modlitební místa. Cílem opatření je zastavit šíření nového koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

Irácké úřady také vyzvaly Iráčany, kteří se vrátí z Íránu, Číny, Jižní Koreje, Itálie, Japonska, Thajska, Singapuru, Kuvajtu a Bahrajnu, aby zůstali ve dvoutýdenní domácí karanténě.

20:15

Praha 7 dnes odpoledne na Facebooku informovala, že jeden z pozitivně testovaných je rodič, který má dítě ve školce MŠ Letohradská. "U rodiče je potvrzená nákaza, u dítěte se na výsledky čeká. Minulý týden ale chodilo do školky," řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. V úterý proto bude z preventivních důvodů uzavřena hlavní budova školky, detašovaná pracoviště v budově ZŠ Letohradská a Ministerstva vnitra budou v provozu.

20:13

Čtyři lidé, u kterých dnes testy přítomnost viru prokázaly, mají vazbu na Itálii. Je mezi nimi dvanáctiletý chlapec a jedna žena ze Zlínského kraje, oznámil Vojtěch po odpoledním zasedání vlády. Podrobnosti k dalším dvěma prokázaným případům zatím ministerstvo nezveřejnilo.

20:13

Česko má 38 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes večer řekl televizi Nova. Za dnešek tak přibylo šest nových pacientů.

20:10

Stát připraví návrhy, jak firmám a živnostníkům z oboru cestovního ruchu pomoci například odložením splácení daní. Dnes to po jednání se zástupci cestovních kanceláří řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Skupina odborníků z finanční správy, ministerstva zdravotnictví nebo správy sociálního zabezpečení by měla v následujících dnech určit, kdo by mohl na daňová zmírnění dosáhnout a jak budou konkrétně vypadat. Podnikatelé v tomto sektoru mají nižší tržby kvůli epidemii koronaviru. Schillerová dodala, že někteří podnikatelé hovořili o poklesu i o 70 procent.

20:04

Podle izraelského Kanálu 12 nemá nařízení karantény pro všechny cestující ze zahraničí zpětný účinek, ale pravděpodobně povede ke zrušení tisíců letů. V Izraeli je evidováno 42 případů nákazy koronavirem.

"Je to těžké rozhodnutí, ale je nutné pro zachování veřejného zdraví, které je na prvním místě," uvedl premiér Benjamin Netanjahu. Nejnovější opatření má podle něj platit alespoň dva týdny.

19:41

Jeden z účastníků jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie, která se minulý týden ve středu uskutečnila v Bruselu, se dostal do kontaktu s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Dnes to uvedlo německé ministerstvo vnitra s tím, že testy u členů německé delegace infekci nepotvrdily. Schůzky se minulý týden zúčastnil i český ministr vnitra Jan Hamáček.

19:28

Izrael kvůli koronaviru zavádí povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo do země přicestují ze zahraničí, píše list The Times of Israel.

19:22

Šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová varovala, že situace se v mnoha zemích ještě zhorší, než se šíření koronaviru podaří zastavit. "Vidíme ale světlo na konci tunelu," dodala. Jako příklad zmínila Čínu, která hlásí výrazné snížení počtu nových případů.

Ryan k situaci poznamenal, že svět se nyní nachází na začátku či uprostřed úsilí koronavirus zastavit. Doposud se po celém světě nakazilo okolo 110.000 lidí, několik tisíc jich nákaze podlehlo.

19:21

Šíření nákazy nového typu koronaviru se dosud zdaleka nezastavilo, situace se ale lepší. Dnes to v Ženevě podle agentury DPA prohlásil koordinátor krizové pomoci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zároveň varoval, že riziko světové pandemie je nadále velmi vysoké.

"Virus nyní pronikl do tolika zemí, že je hrozba pandemie velice reálná," řekl na tiskové konferenci Ghebreyesus. Nákazu dosud oznámila více než stovka států. Zároveň Ghebreyesus ujistil, že infekci je možné vhodnými opatřeními kontrolovat.

19:07

Italský olympijský výbor (CONI) vyzval k tomu, aby se kvůli epidemii koronaviru zastavily minimálně do 3. dubna všechny sportovní soutěže v zemi. Týkat se to má i fotbalové Serie A, ne však fotbalových týmů v evropských pohárových soutěžích.

19:01

Irsko kvůli šíření nového typu koronaviru zrušilo všechny průvody, které se tradičně konají na svátek svatého Patrika. Na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu to dnes oznámil premiér Leo Varadkar. Jen do hlavního města Dublinu na oslavy irského patrona podle agentury Reuters každý rok přijíždí kolem půl milionu lidí. Irsko zatím hlásí 21 případů nákazy koronavirem.

Průvod v New Yorku.
Průvod v New Yorku. | Foto: Reuters
18:50

Někteří studenti pražských vysokých škol, kteří jsou nyní na stipendijních pobytech v Itálii, začali kvůli situaci kolem šíření koronaviru chystat předčasný návrat do Česka. Nevracet se do Itálie rozhodla také jedna studentka České zemědělské univerzity, která před několika týdny přijela do Česka na prázdniny. Většina studentů, kteří nyní v Itálii pobývají, tam ale chce zatím zůstat. Vyplývá to z informací zástupců vysokých škol.

18:44

V Itálii zemřelo dalších 97 nakažených koronavirem, počet obětí tak vzrostl na 463. Nákaza se v Itálii potvrdila už u 9172 osob, to je nejvíc po Číně.

18:20

Senát s platností od úterý 10. března zrušil všechny akce pro veřejnost jako prevenci proti šíření koronaviru. Dosud se zrušení týkalo komentovaných prohlídek sídla horní komory.

Zrušení se týká veškerých akcí pro veřejnost, kterými jsou konference, semináře, besedy nebo vernisáže. Uzavřeno bude také Informační centrum Senátu.

17:58

Pracovníci Zdravotního ústavu Ostrava dnes testovali na koronavirus 63 lidí, jeden vzorek byl pozitivní. Do dneška už v Ostravě zdravotní ústav provedl 188 testů. Nákazu koronavirem test odhalil u ženy ze Zlínska, která byla na dovolené v Itálii. V Česku je nakaženo 36 lidí.

17:54

Výpadky v zásobování kvůli šířícímu se novému typu koronaviru by mohly české obchodníky plošně postihnout možná už v letošním druhém čtvrtletí. Velké firmy objednávají zboží s předstihem a v uplynulých měsících zvyšovaly skladové zásoby, aby se na toto období pojistily. Podle společnosti Shoptet ale problém s dodávkami už nyní přesto zaznamenalo 40 procent českých internetových obchodů. Nejvíce jsou postiženy e-shopy prodávající zboží přímo z Číny, uvedl dnes Shoptet v tiskové zprávě.

17:41

Koronavirus se potvrdil i u ředitele letišť amerických států New Yorku a New Jersey Ricka Cottona, informuje deník Business Insider. Cotton údajně v posledních týdnech navštěvoval místní letiště a jiné přepravní zařízení, kde dohlížel na zavádění opatření proti šíření koronaviru.

17:31

Praha 7 informovala, že jeden z pozitivně testovaných je rodič, který má dítě ve školce MŠ Letohradská. "U rodiče je potvrzená nákaza, u dítěte se na výsledky čeká. Minulý týden ale chodilo do školky," řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. V současné době zasedá krizový štáb městské části, o opatřeních rozhodne podle doporučení hygieniků a výsledků testů.

17:30

Američan, který byl v domácí izolaci, má potvrzený koronavirus, potvrdil Státní zdravotní ústav. Testy na koronavirus mu vyšly pozitivní už v neděli ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. "Je to tedy první potvrzený případ v Královéhradeckém kraji. Jeho stav nevyžaduje hospitalizaci, ani neměl teplotu," řekla mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

17:22

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že armáda je schopná kontejnery a zdravotnické stany k hranicím dopravit v řádu hodin. Aby se odběr vzorků zefektivnil, posílí armáda činnost integrovaného záchranného systému také vlastním zdravotním personálem, dodal.

17:21

Na deseti hraničních přechodech, kde aktuálně platí mimořádná opatření, vznikne zázemí pro odběry vzorků u lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Po zasedání vlády to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Část výbavy na hranicích bude pocházet ze zásob ministerstva obrany, jedná se například o zdravotnické kontejnery, které jsou součástí polních nemocnic. Armáda vypomůže také personálně.

Testovaní lidé budou muset na hranicích vyčkat do chvíle, než bude k dispozici výsledek jejich vyšetření. "Jestliže bude pozitivní, tak budou transportováni do příslušného zařízení a svěřeni do péče lékařů," uvedl Hamáček.

17:34

V první dodávce centrálně nakoupených respirátorů by jich mělo být zhruba 200 000 pro nemocnice a praktické lékaře. Dostat by je měli koncem týdne.

17:17

Počet nakažených novým koronavirem se v Německu vyšplhal na 1112. Informoval o tom Institut Roberta Kocha, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Jen od nedělního odpoledne tak přibylo přes 200 infikovaných. Zemřeli také další dva lidé.

16:55

Kvůli kontaktu studentky s člověkem nakaženým novým koronavirem se vedení Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) rozhodlo zrušit dnes od 16:15 a v úterý výuku. Studentka je nyní v domácí karanténě a čeká se na výsledky jejích testů na přítomnost koronaviru. K dispozici budou zřejmě v úterý. Podle nich a dle dohody s hygieniky se pak škola rozhodne o dalším postupu. VŠE o tom informovala na svém webu.

16:49

Britská vláda dnes zřídila zvláštní tým odborníků, který má na internetu bojovat proti lživým a zavádějícím informacím o novém typu koronaviru. Informovala o tom stanice Sky News, podle které na sociálních sítích kolují mimo jiné falešné zprávy o tom, že vakcína proti koronaviru již dávno existuje nebo že proti němu pomáhá chinin.

16:48

Šíření nového koronaviru má negativní dopady i na svět klasické hudby. Evropské turné zrušil Clevelandský orchestr, koncerty ruší i Pařížská filharmonie. Dnešní plánované vystoupení v Labské filharmonii v Hamburku musel narychlo odložit věhlasný italský klavírista Maurizio Pollini, protože nemohl přicestovat.

16:29

Počet nakažených novým typem koronaviru v Rakousku vzrostl na 140 případů. Během odpoledne nahlásila spolková země Tyrolsko 16 nově infikovaných.

16:27

Předseda Pirátů Ivan Bartoš požádal prezidenta Miloše Zemana o bližší informace o cestě jeho kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého do Číny. Zajímají ho náklady na cestu i kdo je zaplatil, s kým se v Pekingu setkali nebo jaká bezpečnostní opatření proti nim byla po návratu uplatňována.

16:00

Fakultní nemocnice Ostrava se dohodla s vedením Lékařské fakulty Ostravské univerzity na okamžitém přerušení praktické výuky studentů na klinických pracovištích této nemocnice. "Cílem tohoto opatření je omezit ve výuce kontakt studentů s pacienty a nemocničním personálem ve vztahu k šíření infekce koronavirem," uvedla mluvčí nemocnice Iva Piskalová.

15:59

Počet nakažených novým koronavirem ve Španělsku překročil tisícovku a 26 infikovaných zemřelo, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Španělsko, kde se první případ potvrdil minulý měsíc, je nyní v Evropě čtvrtou nejhůře postiženou zemí po Itálii, Francii a Německu.

15:41

Vedení ČVUT v Praze ruší od úterý až do 22. března výuku. Škola se tak rozhodla po domluvě s pražskými hygieniky, ministerstvem zdravotnictví a radnicí Prahy 6, jde o preventivní opatření. Škola sídlí v Praze 6, kde se v minulém týdnu potvrdila nákaza novým typem koronaviru u několika lidí, kteří se vrátili z Itálie. ČVUT má zhruba 17 tisíc studentů. 

15:17

"Máme hlášeny tři nové případy," uvedl ministr. Nákazu u dvou pacientů potvrdili experti Nemocnice Na Bulovce. Chlapec, který se narodil v roce 2008, má rodinnou vazbu s jiným nakaženým. Ten se předtím vrátil z Itálie. Dalším novým pacientem je muž, který pobýval v Lombardii. Třetím případem je žena ze Zlínského kraje, která byla na dovolené v italském Trentinu.

15:03

Česko má 35 pacientů s nákazou koronavirem. Testy potvrdily tři nové infikované. Jedním z nich je zhruba dvanáctiletý chlapec, oznámil ministr Adam Vojtěch.

14:45

Žena s pozitivními testy na koronavirus ze Vsetínska měla podle ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové drobné respirační obtíže, v neděli se jí proto odebraly vzorky a dnes přišly výsledky. Žena je ročník narození 1978, v Itálii byla s rodinou. "Budeme nyní zjišťovat, kde žena byla, kde pobývala," uvedla Sedláčková.

14:44

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že jeho země jako preventivní opatření proti šíření nového koronaviru zavádí sanitární kontroly na hranicích s Českou republikou a s Německem. Kontroly by se zatím měly týkat čtyř přechodů s Německem a jednoho s Českem, postupně se ale rozšíří na další.

14:32

Budovy Nemocnice Na Bulovce potřebují nejnutnější investici zhruba tři miliardy korun. Stát do nich neinvestuje, protože jsou v majetku Prahy. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Jan Kvaček. Na Bulovce funguje několik specializovaných pracovišť, například národní centrum pro léčbu AIDS nebo specializované pracoviště pro léčbu vysoce nakažlivých infekčních chorob, které v současné době léčí pacienty s novým typem koronaviru. Podle Kvačka fungují v nedůstojných podmínkách.

14:26

Na cestě do Česka jsou tři lidé, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v Ázerbájdžánu. Další se ale dostali do karantény na výletní lodi v Singapuru, novinářům to při příchodu na dnešní jednání vlády řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V Česku už by měla být i žena, která musela kvůli šíření nemoci zůstat na ostrově Tenerife.

14:21

Maláčová řekla, že systém funguje bez problémů. "Máme za dnešek 13 000 e-neschopenek, takže jsme zhruba na standardním průměru, vyšší částky neevidujeme," uvedla. Lékaři by měli označovat případy dvoutýdenní karantény konkrétní formulací. "Víme zhruba o 1000 případech, kde je použita," dodala Maláčová.

14:16

Nakažená žena z Vsetínska, která se v sobotu vrátila z lyžování v Trentinu (Tridentsku), v Itálii pobývala ve skupině lidí. Žena je v domácí karanténě, příznaky onemocnění má mírné.

14:12

Ministerstvo práce zatím neeviduje vyšší počet e-neschopenek, řekla ministryně Jana Maláčová. Vystaveno jich dnes bylo 13 000, z toho je 1000 případů karantény po návratu z Itálie.

14:11

Vězeňská služba zavedla kvůli koronaviru povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech, kdo vcházejí do věznic. K zákazu návštěv nepřistoupila.

14:10

Ve Zlínském kraji je podle hejtmana Čunka první potvrzený případ nákazy koronavirem. Jde o ženu z Rožnova, byla v Itálii. Je v domácí karanténě.

14:02

Hamáček uvedl, že nutnost upravit režim turistů v Česku vyplynula z jednání pracovní skupiny, které se uskutečnilo na ministerstvu vnitra. "Ministerstvo zdravotnictví připravuje nové mimořádné opatření. Znamenalo by, že pokud se ukáže, že cizinec byl v nedávné době v místech, která byla postižena, a má příznaky, bude možné rozhodnout o jeho umístění do karantény," řekl Hamáček. Nyní podle něj takový postup možný není.

14:02

Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně mimořádným opatřením umožní umístění cizinců do karantény. Opatření by se týkalo turistů, kteří by přijeli z oblasti zasažené novým typem koronaviru a vykazovali by příznaky onemocnění. Novinářům to před zasedáním kabinetu dnes řekl ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

13:39

O bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru budou moci podnikatelé žádat pravděpodobně od začátku dubna. Novinářům to dnes při příchodu na jednání vlády řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Kabinet dnes projedná jeho návrh, aby na pomoc bylo vyčleněno zatím 600 milionů korun. Bezúročné půjčky mají pomoci i cestovním kancelářím, s jejichž zástupci budou ministři jednat dnes večer.

13:30

Na hrozbu koronaviru reagují i e-shopy s potravinami. Prodejce Košík.cz například prosí zákazníky v karanténě, aby platili předem. "U zákazníků, kteří povinnou domácí karanténu dodržují, dojde k předání nákupu bezkontaktním způsobem: kurýr nákup vynese k prvním dveřím od domu nebo bytu a nebude přijímat platbu v hotovosti," popsal způsob předání nákupu ředitel společnosti Tomáš Jeřábek.

13:17

Poláci začnou odpoledne na hranicích kontrolovat pasažéry autobusů kvůli šíření koronaviru. Českého premiéra Andreje Babiše o tom informoval předseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

13:16

Americké velvyslanectví v Praze po konzultacích s českými úřady souhlasilo s odkladem americko-českého obchodního fóra. Uvedlo to dnes v tiskovém prohlášení. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý řekl, že důvodem je situace kolem nového typu koronaviru. Fórum se mělo konat ve čtvrtek. Nový termín se bude hledat.

13:05

Jižní Korea ohlásila dalších 165 případů nákazy novým typem koronaviru od nedělního večera. Celkový počet případů infekce tím stoupl na 7478. Podle agentury Reuters to oznámilo jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

13:00

Také ve Fakultní nemocnici Plzeň je v povinné karanténě několik zaměstnanců, provoz nemocnice to ale neomezuje, řekla mluvčí Gabriela Levorová. "Z důvodu karantény nepřišlo do svého zaměstnání 14 nelékařských zdravotnických pracovníků, sestry, laboranti, sanitáři a podobně, a 15 lékařů," upřesnila.

12:43

Česká centra působící v zahraniční kvůli koronaviru upravují program ve svých pobočkách v Soulu, Miláně, Tokiu, Římě, Paříži a Mnichově. Pařížský Knižní Salon du Livre, na kterém se plánovala česká účast, byl zrušen. Doprovodný program k české účasti organizovaný Českým centrem Paříž se uskuteční beze změny. Síť center zahrnuje 25 poboček.

"Jsme v permanentní komunikaci s našimi řediteli v zahraničí, se zastupitelskými úřady, ale i s českými partnery jednotlivých programů. Situaci v žádném případě nepodceňujeme, ale zároveň zachováváme klid a rozvahu," uvedl Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.

12:34

Pardubický magistrát zatím neuvažuje o tom, že by z preventivních důvodů kvůli šíření nemoci COVID-19 uzavřel mateřské a základní školy. V regionu nebyl potvrzen žádný výskyt nákazy koronavirem. Rušit se nebudou ani plánované kulturní akce.

12:22

Od minulého týdne začaly týmy lékařů vyjíždět za lidmi na domácí odběry a výtěry. "Výtěrů je hodně, jsou jich desítky. Kapacitně je to těžko zvládnutelné za jeden den. Chtěli bychom apelovat na to, aby byli žadatelé ti, kdo přijíždějí z rizikových oblastí a mají nějaké potíže. Jinak ten odběr není smysluplný, protože v bodě nula bude negativní," řekla primářka Hana Roháčová.

12:19

Dvě cizinky s pozitivními testy na koronavirus, které jsou hospitalizovány v Nemocnici Na Bulovce, nemají žádné příznaky.

12:18

Ostatní pacienty Bulovka přes víkend propustila do domácí karantény. "Klinický stav všech těchto osob byl velmi dobrý. Neočekáváme komplikace," řekla Roháčová.

12:17

"V současné době máme hospitalizovány dvě pacientky, které byly pozitivní na koronavirus. Jsou to cizí státní příslušnice, tak je tady musíme mít, ne kvůli zdravotnímu stavu, ale protože jinak by musely odcestovat nebo jít do hotelu, což není možné," řekla primářka infekčního oddělení Bulovky Hana Roháčová.

12:14

Celkový počet potvrzených případů nákazy na Slovensku zůstává na čísle pět. Nakažená učitelka jedné z mateřských škol v Bratislavě a rovněž řidička tramvaje bratislavského městského dopravce DPB, o nichž informoval bratislavský primátor Matúš Vallo, byly započítané v již dříve zveřejněné statistice. 

11:57

Rada Evropské unie omezí v rámci prevence šíření koronaviru svou činnost. Instituce sdružující vlády členských zemí o tom informovala v tiskové zprávě. Vedení Evropského parlamentu mezitím diskutuje o možném zrušení plenárního zasedání přesunutého do Bruselu. První případ nákazy dnes oznámilo také ústředí Severoatlantické aliance (NATO) v Bruselu. 

Plenární zasedání Evropského parlamentu - Ilustrační foto.
Plenární zasedání Evropského parlamentu - Ilustrační foto. | Foto: ČTK
11:33

"Je to naše nejtemnější hodina," komentoval italský premiér Giuseppe Conte v rozhovoru s deníkem La Repubblica situaci v zemi v souvislosti s koronavirem.

"V současné fázi je obtížné dělat předpovědi. Čelíme novému typu viru. Vláda intenzivně a co nejsoustředěněji koordinuje organizační mašinerii. Chceme šíření viru omezit a posílit zdravotní struktury, abychom tuto výzvu zvládli. Jsme silná země," uvedl Conte v rozhovoru, který dnes otiskl italský list.

Premiér zároveň vyzval Italy, aby změnili svůj životní styl a vzdali se společenských styků. "Není jednoduché ze dne na den změnit životní zvyklosti a přijmout osobní oběť pro společné blaho. S těmito obtížemi se potýkáme všichni," prohlásil šéf italské vlády.

"Pokud budeme všichni respektovat pravidla, Itálie se brzy zotaví," dodal politik, který stojí v čele vlády od loňského června.

Italský premiér Giuseppe Conte.
Italský premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters
11:23

Premiér Andrej Babiš děkuje lidem, kteří pomáhají s opatřeními proti šíření koronavirus. 

11:17

Bratislava kvůli šíření nového typu koronaviru na pět dnů uzavře všechny mateřské a základní školy, oznámil primátor Matúš Vallo. Bratislavský samosprávný kraj již o víkendu ohlásil přerušení výuky na středních školách. Jde o další opatření, které přijaly slovenské úřady poté, co minulý pátek země zaznamenala první potvrzený případ nákazy. Další nemocní přibyli o víkendu a během dneška.

"Statistiky z vícero zemí jasně ukazují, že po prvních potvrzených případech následuje rychlý nárůst dalších. Navzdory preventivním opatřením se nemůžeme spoléhat, že podobný vývoj nenastane i v našem městě. Chápeme, že rodičům dětí to (uzavření škol) působí problémy," řekl Vallo novinářům. Dodal, že uzavřena budou rovněž centra volného času a základní umělecké školy.

11:08

Česká pošta tento týden roznese do všech schránek 4,96 milionu letáků s informacemi o novém typu koronaviru. Lidé by je měli dostávat od úterý.

Autorem letáků je ministerstvo zdravotnictví. "Celý proces začal dnes navážením letáků na Českou poštu. Samotný roznos letáků bude probíhat od úterý," uvedl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení ČP.

Leták obsahuje preventivní informace o koronaviru. Shrnuje příznaky nákazy, radí s prevencí a také vyvrací některé mýty, které epidemii provází. Obsahuje kontaktní informace a nejčastější dotazy, na které odpovídá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a jeho náměstek Roman Prymula.

10:50

Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli šířícímu se koronaviru nakoupit 150 umělých plicních ventilací, nyní stát disponuje 20 na 100 000 obyvatel. Kvůli šíření koronaviru resort jedná s cestovními kancelářemi o sdílení kontaktů na klienty, kteří pobývají v zahraničí.

10:48

Policie, hasiči a celníci budou kvůli koronaviru kontrolovat zdraví pasažérů v mezinárodních vlakových spojích. Má jít o zhruba 40 spojů.

10:47

Prezident Zeman podle premiéra Babiše stále počítá s účastí na summitu 17+1 pořádaném Čínou, doprovodí ho Hamáček. Podrobnosti proberou ústavní činitelé ve středu.

10:27

Tisková konference Bezpečnostní rady státu

Zákaz návštěv v nemocnicích. Výjimky budou u dětí a hospiců, oznámila vláda

30:08
Ráno začala platit mimořádná opatření na deseti hraničních přechodech, kde policisté, hasiči a celníci namátkově kontrolují řidiče a měří jim teplotu. | Video: DVTV
10:11

Mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s dalšími onemocněními.

Zákaz se nebude týkat mimo jiné návštěv na dětských odděleních, u lidí s omezenou svéprávností či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u oddělení, pro které budou platit výjimky, je riziko nákazy menší. Zákaz by na nich mohl současně mít nepříznivé důsledky pro hospitalizované. "Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin," uvedl Vojtěch.

09:57

Ministerstvo zdravotnictví od úterý zakáže návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic a domovech seniorů, řekl ministr Adam Vojtěch. Budou výjimky třeba pro hospice.

09:46

Jak vypadá akce Korona?

09:40

Úřady přinášejí nové statistiky nakažených koronavirem v jednotlivých zemích:

 • Německo: 1112 nemocných
 • Rakousko: 112 nemocných
 • USA: 565 nemocných

 

08:44

Jednoho řidiče po namátkové kontrole převezla záchranná služba do nemocnice. "Měl teplotu, proto jsme jej ošetřili a směřujeme do českobudějovické nemocnice. Tam se rozhodne, jaký bude další postup," řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

09:15

Masarykův onkologický ústav v Brně ruší od pondělí návštěvy s ohledem na narůstající riziko šíření nákazy koronavirem. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Ústav většinou návštěvy neruší ani při chřipkové epidemii, protože jsou podle něj návštěvy pro pacienty důležité.

Onkologický ústav rovněž ruší všechny akce pro pacienty a veřejnost. Čtvrteční akci pro veřejnost nazvanou Světový den ledvin zrušila i Fakultní nemocnice Brno. V ČR je zatím 32 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který se rozšířil z Číny. V Jihomoravském kraji zatím žádný případ nákazy není.

08:33

Policie spustila operaci #corona brzy ráno. 

08:23

Policie v Jihomoravském i v dalších krajích spolu s hasiči a celníky začala kontrolovat na přechodech Mikulov, Břeclav a Hatě. Rozdává informační letáky, hasiči měří teplotu. "Dva příslušníky máme na přechodu v Mikulově, na zbylých dvou přechodech jsou příslušníci ze sborů z jiných krajů," uvedl za jihomoravské hasiče mluvčí Jaroslav Mikoška.

Dvojice hasičů má službu od 7:00 do 19:00, poté se střídají, aby byla služba na přechodu pokrytá non-stop. "Příslušníci mají k dispozici ochranné obleky. Není smyslem v nich celý den pracovat, to je pro případ, kdyby třeba museli vstoupit do autobusu, kde by mohla hrozit infekce. Pro měření mají bezkontaktní teploměry, není třeba ani vystupovat z auta," uvedl mluvčí.

08:19

Pár hodin před začátkem byl zrušen tenisový turnaj v Indian Wells. V oblasti byl totiž potvrzen první případ nemoci.

08:05

Fakultní nemocnice Brno dneškem počínaje dělá testy na koronavirus. Dosud musela odebrané vzorky posílat do Ostravy. Vlastními testy se zkrátí čas pro výsledek, řekl dnes mluvčí nemocnice Pavel Žára. Hygienici v Jihomoravském kraji odebrali vzorek 45 lidem kvůli podezření na koronavirus. U 40 lidí byl negativní, u pěti se na výsledky čeká, uvedla Renata Ciupek z krajské hygienické stanice. Karanténa skončila u dvou lidí, šest jich v karanténě zůstává.

07:29

V Česku po víkendu zůstává 32 nakažených koronavirem, novinářům to před jednáním Bezpečnostní rady státu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V karanténě je zatím zhruba 1100 lidí. Ministr předpokládá, že po dnešku, kdy se mají do karantény hlásit všichni, kteří se vrátili z Itálie, počty lidí s nařízenou karanténou porostou o stovky až tisíce. Bezpečnostní rada dnes probere plánovaný zákaz návštěv v nemocnicích a domovech důchodců. Vojtěch zvažuje, že by se neměl týkat porodnic, neonatologií a například otců u porodů.

07:10

Vzpoura ve vězení v italské Modeně, která vypukla v neděli odpoledne, má už tři oběti. Další dva vězni jsou v kritickém stavu v nemocnici, informovala dnes s odvoláním na média agentura APA.

Příčinou nepokojů byla podle deníku La Repubblica omezení přijatá ve snaze zastavit šíření epidemie koronaviru. Vězni měli obavy z toho, co se děje venku, a vyjadřovali nespokojenost s izolací a zákazem návštěv. V neděli brzy odpoledne se vězni v Modeně zabarikádovali. Při potyčce byli zraněni dva příslušníci bezpečnostních složek a 20 zaměstnanců muselo vězení opustit.

06:44

Česká vláda podle Hospodářských novin využije koronavirus ke kontrole Airbnb. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) počítá s tím, že ještě letos bude povinné, aby Airbnb a podobné služby dávaly státu a městům informace, kdo je hostem a pronajímatelem nabízených bytů. "Doufám, že aktuální situace kolem koronaviru napomůže tomu, aby se celý proces urychlil," sdělil HN Babiš.

06:35

Americký republikánský senátor Ted Cruz v neděli oznámil, že podstoupí dobrovolnou 14denní karanténu. Účastnil se totiž konference konzervativní politické skupiny, které se účastnil také jeden nakažený muž. Podle agentury Reuters se tak někdejší prezidentský kandidát stal jedním z nejvyšších amerických politiků v karanténě.

06:32

Britská vláda ohlásila vytvoření týmu, jehož úkolem bude bojovat se šířením dezinformací o koronaviru. Bude se snažit zabránit šíření lží, které mají "způsobit škodu, nebo naopak přispět k politickým, osobním nebo finančním ziskům". V zemi zasedne v pondělí také nouzový výbor vlády, který má přijmout opatření pro zpomalení šíření nákazy. 

06:26

Albánie dnes ohlásila první dva případy nákazy. Muži ve věku 54 a 28 let se podle albánských médií vrátili do země z několikadenního pobytu ve Florencii. S odvoláním na prohlášení albánského ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

Po příjezdu se u nich objevily zdravotní komplikace, kvůli nimž vyhledali lékařskou péči. Testy následně prokázaly, že se dvojice nakazila nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Stav obou nakažených je stabilizovaný.

06:19

Nizozemsko v neděli oznámilo další dvě oběti, dohromady tak už má tři mrtvé. Počet nakažených vzrostl ze 188 na 265. Belgie má 200 nakažených, což je zhruba o 30 více než v sobotu. V Británii počet infikovaných vzrostl oproti předchozímu dni o 67, což je podle tamních médií dosud nejvíce za jeden den. Celkově byl ve Spojeném království koronavirus potvrzen u 273 lidí.

00:21

Kvůli novému typu koronaviru, kterým se v Česku podle nedělních údajů nakazilo 32 lidí, se v pondělí znovu sejde Bezpečnostní rada státu. Od pondělního rána začínají také platit mimořádná opatření na deseti hraničních přechodech, kde budou policisté, hasiči a celníci namátkově kontrolovat přijíždějící a upozorňovat je na rizika spojená s koronavirem. Nápor patrně čeká praktické lékaře, na které se na základě vládního nařízení začnou obracet lidé, kteří se o víkendu vrátili z dovolené v Itálii.

22:45

Kontejner pro nouzové přežití začali v neděli po 18:00 na dálničním hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku stavět hasiči ze záchranného útvaru. Stanoviště poslouží jako zázemí pro policisty, celníky a hasiče, kteří budou jako součást preventivních opatření proti šíření nového koronaviru provádět namátkové kontroly a měření teploty u cestujících přijíždějících do České republiky z Německa. Podobné kontroly budou fungovat od pondělních 7:00 na deseti vybraných přechodech v ČR, řekl ČTK v Rozvadově mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR Rudolf Kramář.

Hasiči začali 8. března 2020 večer na dálničním přechodu Rozvadov budovat stanoviště pro namátkové lékařské kontroly a měření teploty řidičů přijíždějících ze zahraničí.
Hasiči začali 8. března 2020 večer na dálničním přechodu Rozvadov budovat stanoviště pro namátkové lékařské kontroly a měření teploty řidičů přijíždějících ze zahraničí. | Foto: ČTK
22:30

Ministryně financí Alena Schillerová po večerní tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem rozjela sérii příspěvků na sociální síti Twitter. Má za to, že česká vláda v souvislosti s epidemií koronaviru koná odpovědně a nejdůsledněji v Evropě.

22:22

Ve věznicích čtyř italských měst musí policie a bezpečnostní složky pacifikovat vzpouru trestanců kvůli opatřením, které mají zpomalit šíření koronaviru. Vězni například nesmí přijímat návštěvy.

22:04

Ve čtyřech italských věznicích vypukly vzpoury proti novým opatřením, jež mají zamezit šíření koronaviru. Úřady trestancům zakázaly rodinné návštěvy. Jeden vězeň ze zařízení v severoitalské Modeně zemřel, informovala italská média. Jeho smrt je nyní předmětem vyšetřování.

Kromě tohoto severoitalského města nepokoje propukly ve věznicích ve městech Neapol, Frosione a Alexandrie. Ve Frosione zhruba 80 kilometrů jižně od Říma se zabarikádovala asi stovka trestanců, proti kterým zasáhla policie.

21:50

Ve Francii budou se zakážou akce s účastí převyšující 1 000 lidí, v neděli to oznámil ministr zdravotnictví Olivier Véran po více než dvouhodinovém jednání bezpečnostní rady státu v Elysejském paláci. Ve Francii se dosud potvrdilo 1126 případů nákazy koronavirem a 19 lidí nemoci Covid-19 podlehlo.

"Na národní úrovni jsou nyní zakázána všechna shromáždění více než 1000 lidí," oznámil Véran. Doplnil, že příslušné místní úřady nyní sestaví seznam akcí, které budou mít výjimku, jako například demonstrace, jelikož jsou důležité pro "život národa". Ministr dodal, že fungovat nadále bude i veřejná doprava.

 

21:34

Po Itálii budou sportovní akce bez diváků kvůli koronaviru také v Řecku. Opatření potrvá podle agentury AFP nejméně dva týdny. Nedělní nařízení ministra zdravotnictví se týká i čtvrtečního zápasu Evropské ligy mezi fotbalisty Olympiakosu Pireus a Wolverhamptonu. V Řecku je zatím přes 70 ohlášených případů nákazy koronavirem.

21:22

"(Hygienici) musí kontakty navštívit a rozhodnutí o karanténě jim předat, což je u rostoucího počtu případů zatěžující. Všem poskytovatelům zdravotních služeb či praktikům se nařizuje, aby rozhodli o karanténě u osob, u kterých jim místně příslušné hygienické stanice sdělí, že byly v kontaktu s pacientem," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch čerstvé nařízení svého resortu, podle kterého lidé, kteří se setkali s nemocnými pacienty, musí povinně do karantény.

21:05

Italové se v souvislosti s šířením koronaviru bojí hlavně poklesu ekonomiky.

20:50

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhne v pondělí Bezpečnostní radě státu zákaz návštěv v domovech pro seniory a nemocnicích kvůli koronaviru. Předpokládá, že tento krok se chválí. Současně na večerní tiskové konferenci poznamenal, že dodávka 190 tisíc respirátorů dorazí do České republiky koncem příštího týdne.

20:40

Hygienici budou praktickým lékařům hlásit všechny lidi, kteří byli v kontaktu s nakaženými koronavirem. Praktici je pošlou do karantény, řekl v neděli večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

20:32

O informační kampani upozorňující na základní údaje o koronaviru a jak mu předcházet už v neděli odpoledne informoval na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), nyní se přidal i ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

20:13

Ve svém pravidelném hlášení na sociální síti Facebook komentuje aktuální dění kolem koronaviru premiér Andrej Babiš. Situace je prý zatím pod kontrolou, u všech tuzemských nemocných mají zatím české úřady přehled o zdroji nákazy.

20:05

Italská vláda v neděli oficiálně schválila dekret o uzavření celého regionu Lombardie, hlavního ohniska nemoci na Apeninském poloostrově, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont, kde žije více než čtvrtina italské populace. Nařízení již v noci na neděli podepsal premiér Giuseppe Conte, opatření má pomoci zastavit šířeného koronaviru. 

Očekává se, že nyní budou u vjezdů do Lombardie zřízena kontrolní stanoviště u mýtných bran, na nádražích a na dalších místech. Zároveň podle nového dekretu v celé Itálii platí dočasný zákaz svatebních a smutečních obřadů. Karanténa platí do 3. dubna.

Počet nakažených v Itálii prudce stoupl, ze sobotních 5 883 případů je 7 375 případů v neděli. Za posledních 24 hodin odlehlo v Itálii nemoci 133 lidí, celkem jich tam na chorobu způsobenou koronavirem zemřelo už 366.

19:40

Ze 32 případů nákazy koronavirem v České republice má 27 souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Zbylých pět případů má vazbu na Boston. Počet onemocnění vykazuje dynamiku hlavně poslední tři dny, během pátku i soboty přibylo po sedmi nových nakažených. V neděli se oznámilo šest nových případů.

19:23

V Česku je 32 případů nákazy koronavirem. Posledním je muž z Hradce Králové, který má spojitost s případy z Bostonu, řekl v televizi Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

19:05

K uklidnění emocí, které rozjitřilo šíření nákazy koronavirem, v neděli vyzval i primas český, pražský arcibiskup Dominik Duka.

18:55

V Praze je 20 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Nemoc má u většiny z nich původ v Itálii, nejméně tři případy souvisí s americkým Bostonem a v jednom případě jde o přenos v rodině. Jedenáct z nakažených jsou ženy, zbytek muži. Údaje k dnešním 17:00 na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice. Celkem hlásí Česko 31 nemocných.

18:30

Koronavirus byl v Egyptě příčinou úmrtí 60letého německého turisty, neděli to oznámilo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Podle agentury DPA jde o první známou oběť nemoci COVID-19 v Africe.
Němec do Egypta podle DPA přiletěl před týdnem. Do nemocnice byl převezen s horečkou poté, co se v pátek vrátil z Luxoru do Hurgady. V sobotu se u něj potvrdila nákaza koronavirem.
Podle egyptského ministerstva obrany byl muž umístěn na jednotku intenzivní péče, ale odmítl být přepraven do vyhrazené izolační nemocnice.

18:17

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček zprostředkoval celou výzvu hlavy státu ke zklidnění emocí v souvislosti se šířením koronaviru.

18:09

Koronavirem se nakazil i náčelník italského generálního štábu Salvatore Farina, je v izolaci na svém velitelství. 

V neděli se ke koronaviru vyjádřil i prezident Miloš Zeman, v souvislosti s rozšířením nákazy varoval před panikou. Řekl to v úvodu koncertu na Pražském hradě k sedmému výročí své inaugurace. Vyjádřil podporu opatřením, která vláda v souvislosti s nákazou přijala. V Česku je 31 prokázaných případů nákazy.

"Chtěl bych vyzvat, abychom si především zachovali chladnou hlavu. Protože nejhorší, co by nás mohlo potkat, je strach. Strach oslabuje," řekl Zeman. Vyjádřil podporu krokům, které v souvislosti s nákazou dělají vláda a Bezpečnostní rada státu. "Chtěl bych varovat před hysterií," řekl. Za nesmyslné označil počínání lidí, kteří si v obavě před epidemií nakupovali zásoby trvanlivých potravin.

17:40

Ministr vnitra Jan Hamáček oznámil, že se jeho resort zapojil do informační kampaně o koronaviru.

17:23

Posledním ze 3 nových případů z Ústeckého kraje je muž, který je v rodinném vztahu se dvěma ženami, které se nakazily při dovolené v Itálii. Muž s nimi na výpravě nebyl, onemocněl až po kontaktu s nimi v domácím prostředí. Průběh jeho nemoci je mírný, muž se zdržuje v domácí karanténě.

17:12

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přidává podrobnosti o nových případech koronaviru v Česku.

16:55

Koronavirus se šíří také Spojenými státy. Anthony Fauci, vedoucí oddělení infekčních nemocí na National Institutes of Health, podle agentury Reuters uvedl, že zejména ti, kteří jsou zranitelní, by měli přestat přestat navštěvovat velká shromáždění. Nevyloučil ani možnost karantény. Ve Spojených státech zemřelo 19 lidí z asi 450 hlášených případů koronaviru. Výskyt viru hlásila více než polovina z 50 států USA.

16:39

Český generální konzulát v Miláně Jiří Kuděla nyní kvůli uvalení karantény na část severní Itálie vyřizuje dotazy desítek českých turistů, kteří se na něj obracejí s otázkami týkajícími se návratu do vlasti. Konzulát je upozorňuje na příslušný dekret italské vlády, jímž se uzavřel celý region Lombardie na severu země, a výzvu české vlády, aby se občané ČR z regionu vrátili domů. Zároveň turistům doporučuje, aby si ověřili aktuální dopravní situaci na hraničních přechodech, kde se mohou tvořit kolony. 

Kolik českých turistů se nyní nachází v severní Itálii, není zcela jasné. "Ta čísla nemáme přesná, jelikož samozřejmě není žádná povinnost nám je oznamovat, ale podle odhadů je to od několika tisíc až po 12 tisíc lidí," řekl ČTK Kuděla. Dodal, že v Miláně a v okolí žije a pracuje zhruba 1 200 Čechů.

16:14

Zmíněnou pochvalu pro Itálii, aktuálně nejvíce zasaženou evropskou zemi koronavirem, vyjádřil šéf Světové zdravotnické organizace na sociální síti Twitter. 

15:57

Počet nakažených koronavirem v Rakousku dosáhl 99, podle agentury APA to k nedělním 8:00 SEČ vyplývá z údajů rakouského ministerstva zdravotnictví. Ještě v sobotu večer jich bylo 81, v Rakousku se zatím testovalo na přítomnost viru 4 509 lidi, nejpostiženější oblastí je Vídeň s 32 případy.

Počet případů infekce roste také v Německu, kde podle deníku Die Welt stoupl už na více než 900. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v neděli vzhledem k dynamicky se vyvíjející situaci doporučil zrušit akce s více než 1000 účastníky, jak informovala agentura DPA. V Berlíně je 40 nakažených, virus se objevil už ve všech 16 spolkových zemích.

15:41

Takové ticho a prázdné tribuny San Siro v italském Milánu jen tak nepamatuje. Zápas italské fotbalové ligy AC Milán vs. FC Janov se hraje kvůli koronaviru bez diváků

AC Milán vs. FC Janov.
AC Milán vs. FC Janov. | Foto: Reuters
15:31

V Libereckém kraji hygienici čekají na sedm výsledků testů na koronavirus. Negativní výsledek mělo zatím 22 vzorků odebraných od lidí v regionu, v karanténě je v kraji zatím osm lidí. V regionu momentálně probíhají jarní prázdniny.

"Doporučili jsme lidem z okolí testovaných, aby zůstali doma. Pokud výsledky budou negativní, vrátí se k běžnému životu. V opačném případě odebereme vzorky i od nich," řekla ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

15:16

Letiště duchů. V neděli po poledni byste kromě autora fotografie člověka na letišti ve Vídni hledali marně.

15:09

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes ocenil Itálii za její "odvážná" opatření v boji proti šíření nového koronaviru a "opravdové oběti", které tím Italové přinášejí. WHO je podle něj s Itálií solidární. Italská vláda v noci na dnešek výrazně omezila pohyb osob na severu země.
"Vláda a Italové podnikají smělé a odvážné kroky s cílem zpomalit šíření koronaviru a chránit svou zemi a svět. Přinášejí opravdové oběti," uvedl šéf WHO. "WHO je s Itálií solidární a je tu, aby vás nadále podporovala," vzkázal Italům Ghebreyesus.
Itálii nový koronavirus zasáhl nejvíc ze všech zemí v Evropě. Nakazilo se tam podle zatím poslední bilance ze soboty více než 5880 lidí a přes 230 infikovaných nemocí COVID-19 způsobované koronavirem podlehlo.

14:31

Dnes ve 20:00 se bude konat tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a místopředsedkyně vlády a ministryně financí Aleny Schillerové k aktuální situaci související s onemocněním novým typem koronaviru v ČR.

13:11

Ministr zdravotnictví k novým dvěma případům nákazy v Česku:

12:56

V Česku jsou dva nové případy nákazy koronavirem. Jde o manželský pár, který byl lyžovat v severní Itálii. Celkem je infikovaných 28.

12:56

První případy nákazy ohlásil Bangladéš. Tři nakažené eviduje také Jihoafrická republika, všichni nakažení byli předtím v Itálii.

12:43

Preventivní opatření v Česku:

 • Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou od soboty vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Po návratu by měli informovat svého praktika, ten by je pak poslal do karantény a vystavil by jim neschopenku. 
 • Karanténa neplatí pro řidiče kamionů a zdravotní služby a piloty.
 • Česko přestalo kvůli koronaviru vydávat víza na svém zastupitelském úřadu v íránském Teheránu.
 • Nedoporučuje se jezdit do Číny, jsou zakázané přímé lety.
 • Na letištích a nádražích byla zavedena zvýšená hygienická opatření a spuštěna informační kampaň.
 • Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat do celé Itálie.
 • Zrušena či odložena byla řada veletrhů a výstav, i finále Světového poháru snowboardistů ve slopestylu, které se mělo konat ve Špindlerově Mlýně 17. až 21. března.
 • Všechny akce nad 5000 lidí budou pořadatelé muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko.

 

12:32

Jak je na tom Česko:

 • Česko má 26 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Jedním z nakažených je roční dítě.
 • Během pátku i soboty přibylo po sedmi nových nakažených. Celkem 22 případů má souvislost s Itálií.
 • Průběh nemoci u všech infikovaných je stále mírný, někteří jsou zcela bez obtíží. Léčí se v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě.
 • K pátku 6. března bylo v domácí karanténě 1011 lidí.
 • Testováno zatím bylo v Česku 787 lidí.
 • Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek 5. března rozhodlo, že na základě doporučení lékaře a hygienika budou testy na koronavir pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí.
11:55

Írán oznámil, že je v zemi 6566 nakažených a 194 lidí na onemocnění způsobené nákazou zemřelo.

11:13

Radnice Prahy 6 dnes nechala dvě ze svých škol, které navštěvují děti, u jejichž rodičů se potvrdila nákaza novým typem koronaviru, dezinfikovat teplým aerosolem.

Ostatní základní a mateřské školy zřizované Prahou 6 jejich personál přes víkend dezinfikuje běžnými úklidovými prostředky ničícími viry.

Radnice doporučila rodičům, aby v příštím týdnu děti do škol neposílali. Radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS) řekla, že doma zůstane 90 procent žáků.

11:05

Jižní Korea ohlásila 272 nových případů nákazy koronavirem od sobotního večera. Celkový počet infikovaných tím stoupl na 7313, oznámilo dnes večer místního času (dopoledne SEČ) jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

10:52

Správa železnic začala rozmísťovat na všech krajských nádražích a dalších frekventovaných nebo příhraničních stanicích stojany s dezinfekcí kvůli koronaviru.

Stojany budou ode dneška například v Praze na hlavním nádraží, na nádraží v Holešovicích, Libni, Smíchově a Vršovicích a dále také v Plzni, Pardubicích, Hradci Králové nebo Ostravě.

10:34

Počet nakažených novým koronavirem v Rakousku dosáhl 104.

Oznámilo to dnes dopoledne rakouské ministerstvo zdravotnictví po evidování 17 nových případů.

09:37

Karanténa v Itálii se týká asi 16 milionů lidí. Při jejím porušení hrozí trest tři měsíce vězení.

09:31

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů.

Podle ministerstva zahraničí se ohniska epidemie koronaviru rozšířila v Itálii na celém území země. "Na základě mimořádného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 6. března 2020 doporučuje MZV necestovat na území Itálie," uvedlo ministerstvo zahraničí.

09:28

Itálie by měla zakázat svým občanům cestovat do dalších zemí Evropy, řekl rozhovoru pro Českou televizi český premiér Andrej Babiš (ANO).

Čechy v Itálii, včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu. Čeští turisté by se podle něj z Itálie měli vrátit okamžitě. 

08:57

Ministerstvo zahraničí v reakci na rozsáhlé karantéy v Lombardii a jinde nedoporučuje cestovat do celé Itálie.

"Italský premiér Giuseppe Conte v noci na dnešek nařídil faktickou izolaci Lombardie a dalších 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto. Jsou však povoleny návraty do svého bydliště. Chtěl bych ujistit naše občany v těchto oblastech, že se mohou vrátit zpět do ČR," uvedl Vojtěch na Twitteru.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru informoval, že při komplikacích se Češi můžou obrátit na konzulární linky ambasády v Římě a konzulátu v Miláně.

08:43

Češi v Lombardii a dalších oblastech, na které italská vláda nově vyhlásila karanténu, se mohou vrátit domů, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

08:35

V japonském městě Osaka začal patnáctidenní turnaj v sumo. Kvůli koronaviru je úplně bez diváků.

V japonské Osace začal patnáctidenní turnaj sumo bez diváků.
V japonské Osace začal patnáctidenní turnaj sumo bez diváků. | Foto: Reuters
08:14

Podle analytiků agentury Bloomberg by nový koronavirus mohl světovou ekonomiku přijít až na 2,7 bilionu dolarů (60,8 bilionu Kč). To je ekvivalent ročního HDP Británie.

08:14 Vlajka Číny

Šíření nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, podle odhadů ekonomů z celého světa citelně zasáhne ekonomiku Číny, odkud se začal počátkem loňského prosince šířit do světa, ale i zbytek světa. Problémy se vyskytly prakticky ve všech odvětvích hospodářství a koronavirus byl také jedním z důvodů několika bankrotů.

Čína je druhou největší ekonomikou světa po USA a na celkovém HDP se podílí 17 procenty. Pro většinu sousedních zemí je největším obchodním partnerem. V zemi byla řada firem (i zahraničních) nucena omezit či přerušit činnost, což narušilo globální dodavatelské řetězce, a vzhledem k jejich provázanosti se ekonomické potíže přenesly do dalších zemí.

07:51

Jižní Korea ohlásila 93 nových případů nákazy koronavirem od sobotního večera, uvedla dnes agentura Reuters. Celkový počet případů nákazy tím stoupl na 7134. Přírůstek nových případů je nižší než o den dříve, úřady ale varovaly, že tyto počty mohou kolísat.

Korea je po Číně zemí nejvíce postiženou nákazou.

07:33 Vlajka Číny

Čína dnes ohlásila v pevninské části - tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa - 44 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem během soboty, oproti 99 případům o den dříve. Nemoc COVID-19, způsobená koronavirem, si během soboty vyžádala 27 obětí, oproti 28 během pátku, uvedla agentura Reuters.

Celkový počet obětí tím v pevninské části Číny stoupl na 3097.

07:32 Vlajka Číny

V Číně se zřítil hotel, který sloužil k izolaci lidí kvůli koronaviru. Nejméně čtyři lidé přišli o život. 

Místo prohledává tisícovka hasičů a záchranářů, pod troskami se ještě mohou nacházet dvě desítky lidí, poznamenala agentura AP. Hotel s 80 pokoji sloužil k izolaci lidí, kteří přišli do styku s infikovanými. Město Čchüan-čou od začátku epidemie zaznamenala 47 potvrzených případů nákazy.

07:06

V celé Itálii ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavných a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer.

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí.

06:44

Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa.

Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem. Vládní vyhláška od dnešního dne přísně omezuje přemisťování osob do a z rozlehlé oblasti na severu Itálie, která zahrnuje také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky. Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko).

01:01

Bulharsko ohlásilo dva první případy nákazy. Informoval o tom náčelník operativního štábu pro boj s šířením koronaviru při bulharské vládě Vencislav Matafčijski. Bulharsko už v pátek podle agentury AFP ohlásilo, že do 11. března zavírá školy. Nikoliv kvůli koronaviru, ale kvůli epidemii chřipky, vyžadující mimořádná sanitární opatření. Mezi 24. únorem a 1. březnem zaznamenali lékaři v zemi více než 5000 případů chřipky, hlavně mezi dětmi a mládeží.

00:17

Itálie ve snaze omezit šíření nákazy novým koronavirem uvalí karanténu na celou Lombardii, včetně správního střediska Milána, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na místní média. Opatření se má týkat i severu regionu Emilia-Romagna, východu Piemontu a některých částí regionu Veneto (Benátsko). Vstup a odjezd z těchto oblastí bude během karantény, která má platit až do 3. dubna, striktně omezen, uvádí se v návrhu vládního dekretu, o kterém informovala italská média.

23:07

Italská vláda se chystá vydat nová opatření, která mají zamezit šíření viru v zemi. Oznámil to šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli. Podle italských médií by vyhláška měla v nejhůře postižené Lombardii a některých částech regionů Veneto (Benátsko), Emilia-Romagna a Piemont ustanovit bezpečnostní zónu, kde se očekávají velmi přísná omezení pohybu.

21:44

Řecké úřady dnes ohlásily 21 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, celkem je v zemi 66 nakažených. Většina nových pacientů byla v kontaktu s mužem, který se nedávno vrátil z náboženské pouti do Egypta a Izraele, uvedl s odvoláním na řecké ministerstvo zdravotnictví deník Kathimerini.

20:42

K zemím, ve kterých byl zaznamenaný koronavirus, přibyla nově Paraguayi. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Julio Mazzoleni. "Oznamuji, že ústřední laboratoř (ministerstva zdravotnictví) dnes potvrdila první případ viru Covid-19 v Paraguayi," napsal a doplnil, že úřady postupují podle protokolů stanovených Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

19:46

Výsledky všech 93 vzorků testovaných ve Zdravotním ústavu v Ostravě byly dosud negativní. Dalších šest vzorků na zpracování čeká. 

19:12

Počet nakažených v Německu stoupl na 795, což je téměř desetkrát více než o týden dříve. Je to také nárůst o více než sto nakažených proti údajům z pátku. Rakousko aktuálně hlásí 79 případů, o 16 více než v pátek.

18:52

Na výletní lodi na Nilu v jihoegyptském Luxoru je v karanténě více než 150 turistů a členů posádky poté, co bylo 12 Egypťanů pozitivně testováno na koronavirus. S odvoláním na egyptské úřady o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jsou mezi pasažéry občané Spojených států, Francie a dalších zemí.

18:34

Počet infikovaných novým typem koronaviru za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 1 247 případů, v zemi je tedy celkem 5 883 nemocných. Nemoci COVID-19, kterou tento virus způsobuje, podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí. Choroba si vyžádala zatím 233 životů. 

17:49

Na Maledivách se potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. Infikovaní jsou zaměstnanci turistického resortu, kteří se patrně nakazili od italského turisty, u něhož se nemoc potvrdila po návratu do vlasti. Informovala o tom agentura Reuters.

Oba nakažení byli umístěni do karanténního zařízení na okraji hlavního města Malé. Jejich stav je podle ministerstva zdravotnictví stabilní.

16:44

"Strašně moc mě mrzí, že někteří naši spoluobčané vůbec nepochopili, proč my jsme zavedli povinnost jít do karantény. Prosím vás, to je opatření ve prospěch všech našich občanů," apeluje premiér Babiš.   

16:37

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula upozornil, že lidé můžou mít v sobě koronavirus, aniž by se to klinicky projevovalo. "Průběh může být tak mírný, že to na sobě skoro nepoznají. Zákeřnost je ale v tom, že virus se šíří dál a napadá další lidi," uvedl Primula.  

16:04

Premiér Babiš i ministr zdravotnictví Vojtěch varují, že situace je vážná. Opakovaně naléhají na všechny, kteří se vracejí z rizikových zemí, aby situaci v žádném případě nepodceňovali. "My jsme schopni ještě zjistit původce viru, v jiných zemích to už možné není," řekl předseda vlády. 

15:58

Podle sdělení premiéra po jednání krizového štábu musí lidé na hranicích počítat také s namátkovými kontrolami, kdy jim bude měřena teplota.  Celkem by mělo jít o deset míst. "Během zítřka začne výstavba stanovišť," avizoval policejní prezident Jan Švejdar.

15:54

Premiér Babiš i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch varovali před cestami do Iránu, kde je situace velmi vážná. Dnešním dnem skončí udělování víz do Iránu. "Irán je tikající bomba," uvedl Vojtěch. "Důrazně žádáme všechny naše občany, aby do Iránu necestovali," dodal Babiš. 

15.45

Premiér Andrej Babiš oznámil, že v současnosti je v České republice 21 nakažených koronavirem. Zároveň sdělil, že čtrnáctidenní karanténa se bude týkat i cizinců, kteří přijedou z Itálie.  

15:44 Vlajka Číny

Na jihovýchodě Číny se ve městě Čchüan-čou zřítil hotel sloužící jako karanténa. Budova měla 80 pokojů a v jejích troskách zůstalo uvězněno na 70 lidí. 23 už jich bylo zachráněno. Informoval o tom na svých webových stránkách místní úřad.

Hotel se zřítil kolem 19:30 místního času (12:30 SEČ) , záchranné operace pokračují.

15:14

V Libereckém kraji, kde právě začaly jarní prázniny,  je aktuálně v domácí karanténě kvůli koronaviru osm lidí. Zdravotníci vyšetřili 19 osob, jejichž výsledek testu na onemocnění COVID-19 byl negativní. Čeká se na další dva výsledky. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

14:46

Polsko se rozhodlo na boj s koronavirem vyčlenit 16 miliard Kč

Polský prezident Adrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki se rozhodli na boj s novým typem koronaviru vyčlenit 2,75 miliardy polských zlotých (16 miliard korun). Duda to dnes oznámil na shromáždění v jihopolské Nyse. V Polsku je momentálně šest případů nákazy.

Část vyčleněných peněz může být použita i na financování polského zdravotnictví jako celku, včetně například onkologických zařízení, dodal Duda.

Varšava k opatření dospěla poté, co v pátek vzrostl počet nakažených v zemi z jednoho na pět. O prvním infikovaném polské úřady informovaly ve středu, muž přicestoval z Německa. Ve stejném autobuse do Polska přijel i šestý pacient.

14:15

Papež František zrušil svá hlavní veřejná vystoupení, aby se vyhnul shromážděním většího počtu lidí, namísto toho je bude streamovat na internetu. Křesťané jsou nyní uprostřed důležitého postního období, které je přípravou na Velikonoce, postní projevy zrušil František vůbec poprvé za svůj pontifikát. Papež nyní navíc sám onemocněl chřipkou, koronavirus testy vyloučily. František se tak až do 15. března nebude účastnit žádných veřejných akcí včetně pravidelných ranních mší.

14:08

Francie hlásí 11 již obětí koronaviru, v zemi je 716 potvrzených pozitivních případů.

13:37

Lídr italské demokratické strany Nicola Zingaretti má koronavirus, oznámil to ve videu, které zveřejnil na svém Facebooku. Oznámil také, že nyní je v domácí karanténě.

12:50

Vojtěch udělil výjimku z mimořádného opatření, na základě kterého má platit karanténa pro všechny navrátivší se z Itálie. Z opatření budou vyjmuti řidiči kamionů, piloti a posádky zdravotnické záchranné služby, kteří projíždějí přes italské území. Pokud by ale měli příznaky chřipkového onemocnění, mají bez osobního kontaktu informovat lékaře.

12:42

Ministr zdravotnictví se omluvil lékařce z laboratoře Tilia za to, že o ní mylně tvrdil, že je v karanténě na Bulovce. Dostal podle svých slov špatné informace.

12:38

Vedení basketbalové NBA vyzvalo kluby, aby se kvůli šíření nákazy koronavirem připravily na možnost hrát zápasy bez diváků. Zároveň je vyzvala, aby se připravily na zdravotní kontroly hráčů, členů realizačního týmu i rozhodčích. "Hrát zápasy bez fanoušků je nemožné. Když na tribunách nikdo nebude, tak já hrát nebudu. Vždyť to hraju pro lidi," řekla hvězda Los Angeles LeBron James.

12:10

První případ nákazy virem COVID-19 potvrdila dnes také Malta, jako jeden z posledních evropských států. Pacientkou je dvanáctiletá italská dívka, oznámil ministr zdravotnictví Chris Fearne. Minulý měsíc se vrátila ze severní italské oblasti Trentina, projela hlavním městem Římem se svými rodiči a sestrou a v pátek hlásila příznaky. Nyní je hospitalitována a léčena na infekčním oddělení.

12:04

V pátek Vietnam ohlásil první nový případ potvrzené nákazy po třech týdnech, když byla na koronavirus pozitivně testována 26letá žena, která se vrátila do Hanoje z Evropy. Nikdo z prvních 16 osob nakažených koronavirem nemoci nepodlehl a všichni už byli propuštěni z nemocnic. V karanténě je nyní 101 osob, u nichž je podezření na možnost onemocnění, uvedl hanojské ministerstvo.

12:03

Počet případů nákazy novým typem koronaviru přesáhl v Jižní Koreji 7000 a počet obětí nemoci COVID-19 vzrostl o dva na 46. Od pátku přibylo 448 nových případů nákazy, celkem je jich nyní 7041, oznámilo jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC). Více než polovina nově zaznamenaných případů má souvislost s kontroverzním náboženským hnutím Sinčchondži, mezi jehož členy ve městě Tegu se infekce šíří.

11:47

Počet pacientů nakažených koronavirem v Německu stoupl přes noc o 45 na 684 infikovaných, informovala agentura Reuters. Podle německého Institutu Roberta Kocha je v Německu nejvíce případů na západě a na jihu země. V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko je evidováno 346 případů a po více než stovce v Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

11:20

Doktorka ze soukromé laboratoře, která potvrdila dva případy koronaviru, v karanténě není. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na včerejší tiskové konferenci uvedl, že vzorky byly odebrány nestandardním způsobem a lékařka je nyní v karanténě v nemocnici Na Bulovce. Ta to však na Facebooku popřela. "Ministr Vojtěch by potřeboval odpočinout, aby nemusel z únavy zbytečně žvanit nesmysly - jsem v práci, za chvilku jdu domů. Těším se dobrému zdraví, jen mě trochu bolej záda, jak sedím u toho počítače. Hezký víkend všem!!" napsala doktorka Soňa Peková z Tilia Laboratories. Později svá slova zmírnila, zdůraznila ale, že není v podezření na nákazu koronavirem.

09:57

Slovenské úřady v reakci na první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru v pátek zakázaly návštěvy v nemocnicích, věznicích a v domovech sociálních služeb, povoleny nejsou školní exkurze do zahraničí a v pondělí vstoupí v platnost zákaz letů mezi Slovenskem a Itálii.

09:29

Slovensko hlásí další dva případy nákazy koronavirem. Potvrzena je podle úřadů u manželky i syna muže, u kterého byla přítomnost viru zjištěna v pátek.

09:23

Lékaři po celé světě se snaží dělat osvětu ve správném mytí rukou, aby tak zabránili šíření koronaviru. Obrovský ohlas na internetu však vyvolalo video vietnamských mladíků, kteří správný postup mytí rukou šíří pomocí taneční choreografie. Video s písní o koronaviru obletělo celý svět a stalo se virálním.

09:07

Na Floridě zemřeli dva lidé ve věku přes 70 let, nakažení novým koronavirem. Oznámily to v noci na dnešek podle agentury AP místní úřady. Obě nové oběti předtím cestovaly do zahraničí.

08:19

Koronavirus se dosud téměř vyhýbal dětem, důvodem může být lepší imunita nebo častější vystavení nemocem. Pacienty jsou převážně starší lidé a mezi více než 3400 oběťmi dosud nejsou žádné děti mladší devíti let. Například v Číně děti tvoří jen 2,4 procenta všech nahlášených případů. Jasné odpovědi na otázky týkající se chování tohoto typu koronaviru však odborníci zatím nemají, napsal server televizní stanice NBC. V Česku jsou mezi nakaženými dvanáctiletá dívka, dítě z Prahy a roční kojenec, všichni mají pouze lehké příznaky a mírný průběh nemoci.

08:09

Ve 12:30 je v plánu další tisková konference ke koronaviru v Česku. Vystoupí na ní předseda vlády Andrej Babiš společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

07:23

Kvůli epidemii koronaviru se neuskuteční finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování, které měla 18. až 22. března hostit Cortina d'Ampezzo. Česká reprezentantka Ester Ledecká tak obsadí v hodnocení sjezdu druhé místo, které jí patří po osmi odjetých závodech.

07:22

Na COVID-19 bylo dosud v Česku testováno 594 vzorků, pozitivních stále zůstává 19 z nich, oznámilo dnes ráno ministerstvo zdravotnictví.

07:12

Katoličtí biskupové vyzvali věřící v karanténě, s podezřením na nákazu novým typem koronaviru i s příznaky nemoci dýchacích cest, aby se neúčastnili bohoslužeb. Stejně mají postupovat kněží. Lidé by se také měli vzhledem k šířící se nákaze řídit pokyny státních úřadů. Na webu to uvedla Česká biskupská konference (ČBK), která sdružuje tuzemské katolické biskupy. Podobná doporučení vydaly i církve v Anglii či Německu, mnohé i s doporučeními pro hygienická opatření během bohoslužeb. ČBK zatím žádný podobný dokument nevydala, přesto se však v některých farnostech začínají speciální opatření zavádět.

07:07

Nový koronavirus by světovou ekonomiku mohl přijít až na 2,7 bilionu dolarů (60,8 bilionu Kč), vypočítali analytici agentury Bloomberg. To je ekvivalent ročního hrubého domácího produktu (HDP) Británie. Ve svém nejhorším scénáři ekonomové počítali s recesí ve Spojených státech, v eurozóně i v Japonsku a s rekordně nízkým růstem v Číně.

07:04

Jižní Korea měla v pátek pozdě večer 174 nových případů nákazy novým typem koronaviru, který si v zemi už vyžádal už 44 obětí. V porovnání se čtvrtkem, kdy bylo ohlášeno 196 nových případů nákazy nemocí COVID-19, je to pokles. Dosavadní bilance koronaviru v Jižní Koreji činí 6767 nakažených.

07:03

Počet obětí nového koronaviru a nově nakažených v pevninské Číně klesl a snížil se i v epicentru nákazy, provincii Chu-pej. V pátek oblast pevninské Číny, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, zaznamenala 99 nových případů nákazy novým koronavirem a 28 úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Celkem tak Čína eviduje 80 651 případů a 3 070 obětí. 

06:55

V Ústeckém kraji dnes začínají zdravotníci testovat lidi s podezřením na nový typ koronaviru doma. Vyjíždět budou záchranářské vozy na pokyn hygieniků dvakrát denně. Odebírat vzorky budou zdravotníci vždy dopoledne a odpoledne. Na základě výzvy záchranná služba obdrží adresy lidí, kterým zdravotník odebere biologický materiál. Doma odebírají vzorky zdravotníci také například v Praze, Brně, Středočeském, Libereckém či Královéhradeckém kraji.

06:53

Na mamutí výletní lodi kotvící u pobřeží Kalifornie bylo zjištěno onemocnění novým koronavirem u 21 osob, z toho 19 jsou členové posádky. V pátek to oznámil americký viceprezident Mike Pence. Loď s více než 3500 lidmi na palubě nesmí vplout do sanfranciského přístavu. Všichni cestující budou otestováni na koronavirus. Ti, u nichž se projeví, zůstanou v karanténě.

06:42

Rakousko zavede kvůli šíření nového typu koronaviru namátkové zdravotní kontroly na hranicích s Itálií. Opatření bude platit od pondělí prozatím dva týdny, ohlásil na večerní tiskové konferenci kancléř Sebastian Kurz. Rakousko podle něj zruší také přímé letecké spojení s Jižní Koreou, Íránem a italskými městy Milánem a Bolognou. V Rakousku je k dnešnímu dni 66 nakažených. Postižené jsou už všechny spolkové země. V Burgenlandu je podle agentury APA nakažená čtyřčlenná slovenská rodina.

23:59

Dnes večer oznámila druhého mrtvého po nákaze novým koronavirem i Británie.

23:26

Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové jsou potřeba dva testy s negativním výsledkem s čtyřiadvacetihodinovým odstupem.

"Člověk má dva negativní vzorky, je zdravý, vyléčil se," shrnul náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula.

22:43

Ministr Vojtěch v České televizi večer uvedl, že s ministerstvem dopravy jedná o možných výjimkách z tohoto nařízení, které by se týkaly třeba řidičů kamionů nebo pilotů letadel.

"U některých skupin bychom učinili jisté výjimky, pokud ti lidé jeli tam a zpátky, nepobývali tam delší dobu, byl to jenom nějaký závoz a ten člověk se tam nikde nepohyboval," popsal možnou výjimku Vojtěch.

22:23

Pro připomenutí: Ministerstvo dnes nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou od soboty vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci.

22:00

Ministerstvo počítá s tím, že pokud bude u lidí průběh onemocnění mírný, budou se léčit doma.

21:48

"Jeden pacient je malé dítě, zhruba rok staré, které je kojeno. Proto jsme přistoupili k tomu, že zůstává v domácím léčení v domácí karanténě," přiblížil ministr.

21:47

Osm lidí se léčí v pražské nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii. Teprve se rozhodne, zda se přemístí do ústecké nemocnice.

21:46

Pacienti v Česku:

Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na 19, během dneška přibylo sedm případů.  Poprvé jsou mezi nakaženými i děti včetně ročního kojence. Tři z nakažených jsou v domácím léčení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na večerní tiskové konferenci uvedl, že většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Foto: Jakub Plíhal
21:40

Kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru musí všichni lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od půlnoci z dneška na sobotu vrátí z Itálie, oznámit tuto skutečnost telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři, který povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě.

V mimořádném opatření o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Momentálně je v Itálii podle odhadů 16 500 Čechů.

21:30

Další dvě úmrtí kvůli koronaviru oznámila Francie, kde kromě toho bilance nakažených od čtvrtečního večera narostla na 613 případů.

20:53

Vojtěch uvedl, že ministerstvo nezakázalo testovat přítomnost koronaviru soukromé laboratoři, která dva ze vzorků potvrdila. Lékařka, která vzorky odebírala, nedodržela hygienická opatření a nyní je sama v karanténě v nemocnici Na Bulovce. 

20:45

Ministr uvedl, že se většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci.

20:36

Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec, řekl ministr Vojtěch.

20:16

Americký prezident Donald Trump schválil mimořádný finanční balíček v hodnotě 8,3 miliardy dolarů (186,5 miliardy korun) určený na boj proti epidemii koronaviru. Nemoci COVID-19 ve Spojených státech podlehlo už 14 lidí a přes 200 se virem infikovalo.

19:41

Švýcarsko vyzvalo lidi starší 65 let a další zranitelné osoby, aby se kvůli novému koronaviru vyhnuli cestování hromadnou dopravou v dopravních špičkách a nenakupovali v době, kdy jsou obchody plné. Mají rovněž omezit kontakty s jinými lidmi, pokud nejsou nutné. Švýcarsko dosud eviduje více než 200 nakažených a ve čtvrtek ohlásilo svou první oběť nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

19:32

Pracovníky, kteří skončí po návratu z Itálie od soboty v nařízené karanténě, musí zaměstnavatelé v práci omluvit. Za dobu dvoutýdenní izolace firmy či instituce zaměstnancům poskytnou 60 procent základu jejich průměrného výdělku. Nárok na náhradu odměny mají i lidé, kteří pracují na dohodu. Vyplývá to ze zákoníku práce a dalších norem. Karanténa patří podle zákoníku mezi překážky v práci. Stejně jako u nemoci v ní za první dva týdny vyplácí náhradu výdělku zaměstnavatel. Pokud by v karanténě skončili po školní cestě do Itálie školáci do deseti let, může s nimi zůstat rodič doma. Zaměstnavatel ho musí v práci omluvit. Pracovník má pak nárok na ošetřovné. 

19:23

Průměrný věk obětí koronaviru v Itálii je 81 let, všichni měli i jiné zdravotní potíže. "Úmrtí představují 4,25 z celkového počtu (případů)," upřesnil šéf italské civilní ochrany Angelo Borelli. Za uplynulý den nemocnice zaznamenaly 109 vyléčených pacientů, za dobu trvání epidemie se vyléčilo už celkem 523 lidí, dodal Borelli.

19:21

Praha 6 vyzvala rodiče, aby příští týden neposílali děti do základních a mateřských škol.

19:17

Epidemie koronaviru proměňuje také podobu mnohých náboženských shromáždění. V mnohých kostelích nakoupili dezinfekční prostředky, kterým si kněží před podáváním svatého přijímání čistí ruce, některé evangelické církve také vyzvali k tomu, aby mezi sebou lidé nesdíleli kalich s vínem. Podrobné instrukce vydaly například církve v Anglii či v Německu, v Česku zatím žádné oficiální vyjádření nevyšlo, přesto se však již v některých farnostech objevuje dezinfekce nebo se upouští od přání pokoje, při němž si věřící podávají ruce. 

19:07

Evropské akcie se dnes kvůli obavám z negativních hospodářských důsledků nového typu koronaviru propadly na téměř sedmiměsíční minimum. "Problém, který lidé v podobných situacích mají, je skutečnost, že je velmi obtížné poznat, kdy se trh dostane na své dno," uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

18:54

Britská policie dopadla dva muže, které podezřívá z rasistického útoku na studenta ze Singapuru. Třiadvacetiletého muže skupina mladíků napadla na konci února v Londýně se slovy, že nechtějí "jeho koronavirus" ve své zemi. Informovala o tom stanice BBC.

18:52

V Izraeli registrují 21 pacientů nakažených novým koronavirem. Poslední dva byli na začátku března v Evropě - jeden ve Vídni, druhý v Madridu. Na palestinském Západním břehu Jordánu podle dnešních zpráv stoupl počet nakažených ze čtvrtečních sedmi na 16.

Tamní úřady ve spolupráci s izraelskými dnes uzavřely brány Betléma, z města nesmí žádný turista ani ven. "Autokary s turisty do Betléma nesmí," sdělil mluvčí izraelské policie. Mimořádné opatření bude trvat 30 dní. V jednom hotelu u Betléma zůstává v karanténě 40 lidí, mezi nimiž je 14 amerických občanů.

18:43

Snaha zastavit epidemii nemoci COVID-19, by měla být pro všechny země tou nejvyšší prioritou, vyzvala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemie podle ní vyžaduje spolupráci zemí. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus apeloval na všechny země, aby bránily šíření viru všemi známými opatřeními: aktivním vyhledáváním možných infikovaných osob, testováním, izolací, léčbou a sledováním všech osob, kteří s nakaženými přišli do styku.

Šéf WHO dnes rovněž podle agentury DPA uklidňoval, že zásobování nejdůležitějšími léky ve světě není ohroženo, přestože mnoho složek léčiv je vyráběno v Číně, kde produkce byla dočasně přerušena. Opět se ale rozjíždí, podotkl Tedros.

18:27

Celkový počet nakažených v Itálii vzrostl na 4 636 pacientů. V zemi v souvislosti s virem COVID-19 zemřelo již 197 lidí, především starších 80 let či již dříve nemocných. Bilance mrtvých vzrostla od 49 za jediný den. Nejvíce postiženým regionem zůstává Lombardie, kde se dosud infikovalo 2008 lidí, uvádí italská média.

18:22

Nákaza novým typem koronaviru se po celém světě od začátku jeho šíření potvrdila u více než 100 000 lidí. Vyplývá to z údajů na speciálním webu badatelů z americké Univerzity Johnse Hopkinse, kteří globální epidemii monitorují. Nejrychleji v posledních dnech přibývá potvrzených nakažených v Íránu, jehož úřady dnes ohlásily 1234 nových případů.

18:21

Česká pošta, která často čelí mnoha stížnostem na délku doručení nebo přístup pošťáků, bude od pondělí zajišťovat distribuci informačních letáků. Ministr vnitra Jan Hamáček ubezpečil, že pošťáci roznos 4,5 milionu letáků zvládnout.

17:58

Zpěvák Michal Hrůza zrušil kvůli koronaviru své plánované jarní turné. Odložil ho na podzim.

17:44

V Ústeckém kraji je v domácí izolaci 12letá dívka nakažená koronavirem. Jde o dceru nemocného muže z Děčína, byli v Itálii. Další z nově potvrzených případů je padesátiletá žena, která cestovala z Itálie ve stejném autě. Doposud byly v domácí karanténě. 

17:28

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zveřejnil plný text mimořádného opatření v souvislosti s koronavirem.

17:23

Od čtvrtka nefungují kvůli epidemii koronaviru letecká spojení ze severní Itálie do Česka, letadla tak létají zcela prázdná. Na spoje z Česka do této oblasti se ale nařízení ministerstva zdravotnictví nevztahuje a o letenky je stále zájem.

17:19

Zatímco počty nakažených koronavirem každým dnem v Česku rostou, plošná epidemie klasické chřipky v Česku už odezněla. To by mělo podle odborníků usnadnit testování na nový typ koronaviru. Bude totiž možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu, což v době nachlazení a chřipek není možné.

16:57

Domovy seniorů a další zařízení sociálních služeb dostanou ochranné pomůcky proti případnému šíření nákazy koronavirem za několik týdnů. Prostředky, které ministerstvo zdravotnictví teď centrálně pořizuje, získají nejdřív zdravotníci. Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je teď primární zásobení lékařů, sester, hygieniků, zubařů či lékárníků.

16:56

Celní správa chce vyrobit ze zabaveného denaturovaného lihu dezinfekční prostředky. Jedná o tom se soukromou firmou. Státní zdravotní ústav vzorky testuje. Pokud budou v pořádku, bude dezinfekce použita podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Celní správa má k dispozici asi 47 tisíc litrů zabaveného denaturovaného lihu, oznámila ministryně financí Alena Schillerová.

16:33

Evropská komise by měla urychleně zahájit společný nákup ochranných prostředků proti šíření nového typu koronaviru na území Evropské unie. Shodli se na tom dnes unijní ministři zdravotnictví na mimořádném jednání v Bruselu. Země by podle nich měly sdílet co nejvíce informací a koordinovat svá opatření v boji proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19.

16:23

Na vysokých školách v Itálii je kolem 150 českých studentů, kteří tam vyjeli s programem Erasmus. V Česku je naopak více než 170 Italů v rámci Erasmu a další stovky studují na univerzitách ve standardních programech.

16:11

Od soboty zajistí většina krajů speciální posádky pro odběr vzorků v souvislosti s koronavirem v domácnostech. Lidem zdravotníci z infekčního oddělení odebírají stěr z nosohltanu a vzorky krve, následné testování v laboratoři trvá několik hodin. V případě, že se nákaza potvrdí, transportuje posádka pacienta na infekční oddělení. Ministerstvo zdravotnictví však plánuje, že by v budoucnu pacienti s lehčím průběhem onemocnění zůstávali v domácí péči.

Speciální posádka bude u pacientů doma provádět odběry v souvislosti s koronavirem.
Speciální posádka bude u pacientů doma provádět odběry v souvislosti s koronavirem. | Foto: ZZS Brno
16:01

Primářka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková upozorňuje na to, že vzniklá panika kolem koronaviru zastiňuje fakta o chřipce. Právě Itálie kvůli koronaviru přestala dle WHO případy této nemoci evidovat. Připomeňte si základní statistiky ve videu.

Koronavirus v Itálii „vymazal“ chřipku. Strach z Covid-19 zastiňuje fakta

1:40
Šíření epidemie koronaviru v Itálii se i přes nasazení místních úřadů nedaří zastavit. Navíc má vliv na informování o stavu běžné chřipky. | Video: Jakub Zuzánek
15:45

Dva z nově nakažených byli na lyžařském zájezdu na stejném místě jako první nakažený muž z Děčína, dosud byli v domácí karanténě, potvrdila ředitelka ústecké krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. "Nově potvrzené případy v Ústeckém kraji jsou ze zájezdu z Itálie, s prvním nakaženým mužem se nestýkali. Inkubační doba je tak minimálně týden, protože oni se před týdnem vrátili," řekla. Na infekčním oddělení ústecké nemocnice leží s onemocněním COVID-19 zatím čtyři lidé, všichni z Děčína. V domácí karanténě nařízené hygieniky je k dnešnímu dni v Ústeckém kraji 70 lidí, další desítky zůstaly doma dobrovolně.

15:41

Miroslav Kalousek upozornil na Twitteru na to, že lidé, u nichž bude nařízena karanténa, nemají nárok pouze na nemocenskou, ale na 100 procent platu. Podle jeho slov jde v tomto případě o překážky na straně zaměstnavatele, které stanovuje zákoník práce, nikoli o nemoc. 

15:33

Největší tuzemská letecká skupina Smartwings, do které patří i ČSA, kvůli dopadům šíření koronaviru zavedla úsporná opatření. Snižuje frekvenci letů do většiny evropských destinací, mzdové náklady a zastavila nábor nových zaměstnanců.

15:28

Dva z nově potvrzených případů na onemocnění Covid-19 jsou podle serveru idnes.cz z Ústeckého kraje. Lidé byli na stejném lyžařském zájezdu jako první nakažený muž z Děčína.

15:22

V Česku je podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové 18 případů koronaviru. Tři případy byly ohlášeny před půl hodinou, teď jsou další tři nové.

15:18

Vláda neplánuje žádné organizované plošné kontroly dodržování karantény. "Tito lidé budou pod dostatečným drobnohledem veřejnosti, která se viru obává," dodal Prymula. Pokud by však bylo prokázáno, že někdo pravidla porušuje, hrozí mu pokuta až 3 miliony korun.

15:15

"Není nutné omezovat jakékoli akce," uvedl Prymula. Podle něj byli nynější nakažení infikováni osobním kontaktem v rámci rodin a nenakazili plošně další lidi na veřejnosti. Premiér přistoupil ke speciálním opatřením především kvůli vlně několika tisíc Čechů, kteří se nyní z Itálie vrátí a u nichž nelze s jistotou říci, že se zachovají zodpovědně.

15:10

Vláda chce také posílit informační kampaň. V pondělí začne distribuovat Česká pošta informační letáky do domácností, TV Nova by podle premiéra měla nasadit speciální pořad, kde bude zodpovídat otázky ke koronaviru. Komunikaci chce zefektivnit také ministerstvo zdravotnictví.

15:07

Ve všech mezinárodních železničních spojích a na všech vlakových nádražích nyní fungují mimořádná hygienická opatření, především pravidelná dezinfekce prostor, uvedl vicepremiér Karel Havlíček. Mimořádné dodávky dezinfekcí zajišťuje ministerstvo dopravy, které k tomu vyčlenilo speciální tým.

15:02

Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové se tři lidé, u kterých byla nově potvrzena nákaza koronavirem, vrátili z rizikových oblastí.

15:01

Pacienti nakažení koronavirem, jejichž průběh je mírný, budou izolováni v domácí péči. Na nemocničních lůžkách budou hospitalizováni lidé s těžšími zdravotními obtížemi. Odběr vzorků budou provádět hygienici v domácnostech, oznámil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

14:56

Finanční správa zahájila masivní kontroly prodejců respirátorů a roušek, zda dodržují stanovenou cenovou hladinu a nepřeprodávají zdravotnický materiál za několikanásobné ceny, uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

14:52

Při porušení pravidel karantény, které pro návraty z Itálie vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví, hrozí pokuta až tři miliony korun, uvedl Babiš. Osoby v karanténě podle něj mají nárok na nemocenskou, zároveň apeloval na zaměstnavatele, aby umožnili svým zaměstnancům pracovat z domova, pokud je to možné. Stát podle Babiše také jedná o možných náhradách pro podnikatele.

14:48

"Nařizuje se všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března navrátí z pobytu v Itálii, aby tuto skutečnost okamžitě nahlásili telefonicky svému praktickému lékaři bez osobního kontaktu, tzn. telefonicky, e-mailem a podobně," uvedl premiér na tiskové konferenci. Praktičtí lékaři mají povinnost umístit tyto osoby do minimálně 14denní karantény.

14:43

Nakažených novým typem koronaviru v ČR je podle premiéra Andreje Babiše 15, tři případy jsou nové. Řekl to na tiskové konferenci po jednání s kraji.

14:32

Během posledních dvou dní experti společnosti SophosLabs odhalili nový typ e-mailového útoku, který je zacílen na Italy. E-mail zneužívá obav z onemocnění Covid-19 a nabízí dokument, na který lze kliknout. Údajně má obsahovat seznam opatření, s nimiž se lze vyhnout infekci. Tento dokument je však nebezpečný a ve skutečnosti obsahuje škodlivý malware.

14:24

Peru potvrdilo první případ nákazy novým koronavirem. Jde o pětadvacetiletého muže, který se nedávno vrátil ze Španělska, Francie a České republiky.

14:06

Hejtmani se s vládou dohodli na centrálních dodávkách ochranných prostředků, jednotném informování o koronaviru a upřesnění podmínek karantény.

13:54

Nákaza novým typem koronaviru se po celém světě od začátku jeho šíření potvrdila u více než 100 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů na speciálním webu badatelů z americké Johns Hopkins University, kteří epidemii monitorují.

13:33

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se v Bruselu potkal s kolegy ze zemí Visegrádské čtyřky, aby konzultovali situaci okolo koronaviru. "Probrali jsme, že je důležité bojovat proti stigmatizaci nemoci a zajistit dostatečnou ochranu pracovníkům ve zdravotnictví, kteří přichází s koronavirem do styku v 1. linii. A důležité je především sdílet napříč státy opatření v oblasti zdraví, dopravy, ekonomiky a bezpečnosti," uvedl ministr na Twitteru.

13:26

V domácí karanténě je v Česku kvůli riziku nákazy novým typem koronaviru 1011 lidí. Nejvíc v Praze (341), odkud pochází čtyři potvrzené případy. Od minulého týdne se počet lidí v karanténě ztrojnásobil. Aktuální data zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví zde.

13:20

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil seznam osmi laboratoří, které jsou oprávněny testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Kromě Národní referenční laboratoře SZÚ pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky testovat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. Ze soukromých subjektů jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě.

12:58

Egyptské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že se nákaza koronavirem potvrdila u 12 osob z výletní lodi, která se plavila po Nilu z Luxoru do jihoegyptského Asuánu.

Dosud Egypt zaznamenal tři případy nákazy koronavirem, přičemž jeden člověk se podle úřadů plně uzdravil. Dva z nakažených byli cizinci.

12:58

Mobilní operátoři ve čtvrtek rozeslali varovné SMS dalším 150 tisícům Čechů, kteří se nacházejí v zemích zasažených novým typem koronaviru. Nejvíce zpráv, celkem 112 500 zamířilo Čechům v Německu, ale také do Itálie, Francie a Španělska. Na pokračování rozesílání zpráv se dohodlo s operátory ministerstvo zdravotnictví. Obsahem zpráv je varování, aby lidé po návratu v případě jakýchkoli zdravotních obtíží zůstali v domácí karanténě a informovali příslušnou místní hygienickou stanici.

12:43

V Íránu prudce narostl počet nakažených:

Koronaviru v Íránu v uplynulých 24 hodinách podlehlo dalších 17 lidí a bilance obětí tak vystoupala na 124. Za stejnou dobu bylo zároveň evidováno více než 1000 nových případů nákazy. Celkový počet nakažených v zemi tak vzrostl na 4747. Oznámil to dnes mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví Kijánúš Džahánpúr.

12:29

Srbsko potvrdilo první případ nákazy novým koronavirem v zemi. Jde o 43letého muže ze severosrbského města Subotica. Muž, který je nyní izolován v místní nemocnici, nedávno pobýval v Budapešti.

11:57

První slovenský pacient s koronavirem je dvaapadesátiletý muž, který byl hospitalizován v jedné z bratislavských nemocnic. Muž nebyl v uplynulých dnech v žádné ze zemí, kde se nákaza vyskytla. V Itálii ale po několik dní pobýval jeho syn.

11:50

První potvrzený případ nákazy novým koronavirem dnes oznámil také Vatikán, který z tohoto důvodu dočasně uzavřel místní zdravotnické středisko kvůli dezinfekci. Informovala o tom agentura ANSA. Před několika dny se kvůli silnému nachlazení podrobil testům na koronavirus i papež František, testy ale nákazu neprokázaly.

11:50

Slovensko jako poslední země ve střední Evropě potvrdilo první případ nákazy novým typem koronaviru. Pacient je v nemocnici, řekl premiér Peter Pellegrini.

11:38

Babišova výzva, aby Češi nejezdili nikam do Itálie, je nesmyslné rozhodnutí, pokud není vyhlášen zákaz cestování Italů do ČR, uvedla Asociace cestovních kanceláří.

11:36 Vlajka Číny

Čína hlásí, že v některých případech "uzdravení" pacienti, které nemocnice pustily zpět domů, znovu onemocněli. Šestatřicetiletý muž z Wu-chanu, ohnisku nového typu koronaviru, měl po propuštění z nemocnice dýchací potíže. O pět dní později zemřel.

11:17

Tiskový briefing Nemocnice na Bulovce se bude konat v pondělí.

11:16

V pátek zemřel první člověk na koronavirus v Nizozemsku, konkrétně v nemocnici v Rotterdamu. Muži bylo 86 let.

10:50

Letošní akce Vzpomínka na BIIb, která měla proběhnout tuto neděli od 17 hodin v odjezdové hale pražského nádraží Bubny a následně ve Veletržním paláci, se ruší. Důvodem je obava organizátorů z Památníku ticha spojená s možností šíření nákazy, a to i vzhledem k charakteru akce, na kterou jsou pozvaní i nejstarší účastníci - přeživší. 

"Je nám to nesmírně líto, ale zdraví našich přátel, kteří jsou svým věkem ta nejohroženější skupina, je tím nejzásadnějším. Proto jsme rozhodli krátce před jejím konáním akci Vzpomínka na BIIb zrušit. V brzké době připomeneme toto významné výročí při náhradním kulturním setkání v nejbližším možném termínu," říká Pavel Štingl z Památníku ticha.

10:37

Pacientka v ústecké Masarykově nemocnici je prokazatelně prvním případem, který se nakazil novým typem koronaviru na území Česka. Nakazila se od syna, který byl lyžovat v Itálii a leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Žena chce ale zůstat hospitalizovaná v Ústí. 

"Je to první komunitní nákaza," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Stav ženy je podle Šimůnkové dobrý. V Masarykově nemocnici jsou čtyři pacienti s onemocněním COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. 

10:27

Praha 6 také na Facebooku oznámila, že v následujících dvou týdnech ruší vítání občánků a akce pro seniory. 

10:27

Vláda Spojených států nemá dostatek testů na nový koronavirus, nedokáže proto splnit závazek zajistit do konce tohoto týdne jeden milion těchto diagnostických sad. Oznámil to viceprezident Mike Pence.

10:23

Krizový štáb Prahy 6 rozhodl, že o víkendu budou preventivně dezinfikovány všechny její školy a školky. U dětí nakažených rodičů se nemoc nepotvrdila.

10:22

Mezi nakaženými koronavirem jsou rodiče dětí z MŠ Terronská, ZŠ E. Destinové a Gymnázia Nad Alejí v Praze 6. Děti z jejich tříd školy poslaly domů.

10:14

Premiér vyzývá zaměstnavatele, aby svým lidem umožnili home office po návratu z Itálie.

10:12

"Toto preventivní opatření je nezbytné, abychom se vyhnuli nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice. Za chvíli budeme informovat hejtmany i primátora Prahy," uvedl Babiš.

Stát dosud doporučoval českým občanům necestovat do čtyř italských regionů, dokud se nevyřeší tamní situace s rozšířením koronaviru. Jde o regiony Lombardie, Veneto (Benátsko), Emilia Romagna a Piemont. Podle čtvrtečních údajů je v Itálii 3858 nakažených a zemřelo 148 lidí.

10:04

Premiér Andrej Babiš vyzval občany, aby necestovali do Itálie.

09:47

Česká zemědělská univerzita od pondělí obnoví výuku, kterou tento týden zrušila kvůli profesorovi s nákazou COVID-19. Do konce března ruší hromadné akce v Suchdole i ples.

08:59

Zlínská krajská hygienická stanice se dosud postarala o 49 odběrů u lidí s podezřením na nový typ koronaviru, ve čtvrtek dopoledne jich evidovala 45. Ve 43 případech byl test negativní, na výsledky zbývajících se čeká. Karanténa byla zatím v kraji vydána 26 lidem. Ve čtvrtek dopoledne bylo v karanténě 20 lidí.

Hygienici testují lidi, kteří mají příznaky onemocnění a byli v místech, kde se nový koronavirus vyskytuje. V posledních dnech jde ve velké míře o lidi, kteří se vrátili z Itálie.

08:45

Testy dalších deseti lidí na jihu Čech nepotvrdily podezření na koronavirus. V kraji bylo kvůli nákaze testováno od začátku února 29 lidí, všechny výsledky jsou negativní. Všichni testovaní se vrátili ze zahraničních oblastí, kde se nákaza objevila.

08:42

Testy dalších deseti lidí na jihu Čech nepotvrdily podezření na koronavirus. V kraji bylo kvůli nákaze testováno od začátku února 29 lidí, všechny výsledky jsou negativní.

08:29

V Jihomoravském kraji přibyla dvě podezření na nákazu koronavirem. Celkem už hygienici provedli 21 odběrů, u 16 lidí nákazu vyloučili a u pěti čekají na výsledky. V karanténě zůstává sedm lidí.

Ke čtvrtečnímu večeru bylo v kraji 19 odběrů, v pátek ráno je jich 21. "Nově jsou výsledky negativní u ženy z Blanska, výsledky dalších pěti lidí zatím čekáme," informovala vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

07:43

Soukromá laboratoř v Praze ukázala další případ koronaviru v Česku. Vzorek nyní otestuje Národní referenční pracoviště. 

06:37 Vlajka Číny

Pevninská Čína ve čtvrtek zaznamenala 143 případů nákazy novým typem koronaviru a 30 úmrtí nakažených s dosavadní bilancí 80 552 případů infekce a 3042 obětí

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, tak ve čtvrtek počet nově nakažených vzrostl nevýrazně více než za středu, kdy bylo ohlášeno 139 případů. Naopak počet obětí byl ve čtvrtek ve srovnání se středečními 31 nižší.

06:14

Jižní Korea oznámila 196 nových případů nákazy novým typem koronaviru a sedm dalších obětí. Informovalo o tom jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Dosavadní bilance koronaviru v Jižní Koreji činí 6284 případů a 42 mrtvých.

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina nakažených je z města Tegu a okolí. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyhlásil rychle se šířící nákaze válku.

06:13

Austrálie dnes zavřela kvůli šíření nového typu koronaviru první školu, napsala agentura Reuters. Virem se nakazil 16letý žák chlapecké střední školy v největším městě země Sydney. Úřady nařídily školu uzavřít nejméně na den. Bezmála 1200 žáků a zaměstnanců má zůstat od pátku do neděle v domácí izolaci. O dalším průběhu je bude škola informovat během víkendu.

00:00

Třetího nakaženého ohlásilo Maďarsko. Muž pravidelně cestuje mezi Milánem a Debrecínem. Z Itálie naposledy přiletěl 29. února.

Irské úřady informovaly o prvním případě, kdy se někdo nakazil přímo v zemi, a nikoliv v Itálii. Muž se nachází v nemocnici v Corku. Diagnóza byla stanovena až několik dní po jeho přijetí, infikovaný byl předtím ve styku s zdravotnickým personálem. Počet nakažených v Irsku stoupl na 13.

22:35

Jeden z nakažených novým koronavirem v Česku pracuje jako lékař v Praze. Vrátil se ze severní Itálie. Informaci potvrdil mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace podle mluvčího připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže.

Všichni lékařovi pacienti budou kontaktováni a hygienici je poučí o tom, že mají sledovat svůj zdravotní stav. "Podle momentálních informací s většinou pacientů daný lékař neměl těsný kontakt. Příslušná opatření budou přijímána postupně v závislosti na vyhodnocení míry rizika kontaktu s jednotlivými pacienty," dodal mluvčí.

21:56

Palestinská autonomie dnes nařídila hotelům na Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelem, aby dočasně přestaly přijímat zahraniční turisty. Opatření je reakcí na sedm případů podezření na nákazu novým koronavirem, které byly evidovány v Betlémě a jižně od Jeruzaléma. Palestinská samospráva vyhlásila čtrnáctidenní zákaz turistických návštěv, který se týká i betlémské baziliky Narození Páně.

Večer samospráva ohlásila 30denní uzávěru škol a na tutéž dobu nouzový stav. Všechny rezervace zahraničních turistů budou zrušeny, nekonají se sportovní akce ani žádná shromáždění.

21:42

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zakázal kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí. Opatření platí od pátku a týká se všech kromě výrobců, uvedl ministr dnes večer na Twitteru. Cílem je podle něj zajistit dostatek dezinfekce pro osobní hygienu na českém území pro účinnější boj s nákazou a také zamezit spekulacím s těmito výrobky. Ministerstvo už tento týden zakázalo vyvážet respirátory třídy FFP3.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Foto: Jakub Plíhal
21:32

Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru stav nouze. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters. Kalifornie dosud eviduje 53 případů infekce a jednoho mrtvého. Senát USA dnes schválil mimořádný finanční balíček pro boj s nákazou. Stát New York oznámil značný nárůst nových případů, první nakažené oznámilo Tennessee.

21:26

Kvůli šíření koronaviru se pařížský maraton poběží místo 5. dubna až v polovině října. Závod se startem na Champs-Elysées tak stihl podobný osud jako půlmaraton ve francouzské metropoli, který byl v minulém týdnu přeložen z 1. března na začátek září.

21:25

Šíření nákazy v Itálii, nejhůře zasažené evropské zemi, stále nevykazuje známky zpomalení, uvedla agentura Reuters. Řím plánuje finanční balíček, jímž chce utlumit ekonomický dopad nákazy, zdvojnásobit na 7,5 miliardy eur (190,5 miliardy Kč).

Šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli řekl, že z původně infikovaných se za posledních 24 hodin 414 zcela vyléčilo. Předchozí den bylo takových pacientů 276.

20:51

Stejně jako biatlonový svátek v Novém Městě na Moravě se fanoušci nedostanou o víkendu ani na festival tří lyžařských Světových pohárů na Holmenkollenu. Norské úřady dnes o tomto bezpečnostním opatření rozhodly kvůli obavám z nemoci COVID-19. V Oslu budou soutěžit bez divácké kulisy skokani, běžci na lyžích i sdruženáři.

20:19

O 28 se zvýšil počet případů nákazy novým koronavirem ve Stockholmu a nejbližším okolí. V oblasti je tak 59 infikovaných a v celém Švédsku 94. Norsko dnes ohlásilo nárůst nakažených o nejméně 30 na 86. V severských zemích je potvrzených případů infekce dohromady téměř 250 a žádná potvrzená oběť.

20:06

Evropský parlament dnes kvůli šíření nového typu koronaviru zrušil své plenární zasedání ve Štrasburku, které mělo začít již příští pondělí. S odvoláním na předsedu Davida Sassoliho o tom dnes informovala agentura AFP.

19:41

Británie dnes ohlásila první oběť nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Starší člověk se virem nakazil přímo v Británii a už před tím byl nemocný, informovaly místní zdravotnické úřady. Nakažených je v zemi k dnešnímu dni 115. 

18:54

Příliš mnoho zemí světa ještě není odpovídajícím způsobem připraveno na možné další rozšíření nového typu koronaviru. Upozornil na to dnes v Ženevě generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

18:35

Na brněnském výstavišti se letos v obvyklých termínech neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper ani zemědělský veletrh Techagro. Mluvčí veletrhů Jiří Smetana potvrdil, že Techagro, které se koná jednou za dva roky, se uskuteční v náhradním termínu. Pořadatelé Amperu informovali, že veletrh letos nebude, uskuteční se až příští rok. Důvodem jsou obavy z opatření v souvislosti se šířením koronaviru.

18:32

V Itálii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 41 pacientů s novým koronavirem. Počet mrtvých v zemi tak dosáhl už 148, z toho 98 v Lombardii. Počet nakažených v Itálii vzrostl ze středečních 3089 na nynějších 3858.

17:24

Ústecké infekční oddělení má další pacientku s koronavirem, matku nakaženého muže, převezeného v neděli do pražské Nemocnice Na Bulovce. Třem dříve testovaným pacientům s pozitivním výsledkem se daří dobře. V izolaci je v Ústí zdravotní sestra infekčního oddělení, která se zhroutila. 

17:19

Sdružení místních samospráv vyzvalo ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby obcím dal pokyny, jak postupovat v prevenci proti šíření koronaviru. Po resortu chce, aby zveřejnilo jednoduchý manuál pro obce a průběžně ho aktualizovalo podle vývoje. "Jasné instrukce jsou podle nás jedním z opatření, která mohou obavy lidí zmírnit," uvedl předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Obce jsou například zřizovateli škol nebo mají na svém území zařízení, jako jsou domov seniorů či léčebna dlouhodobě nemocných.

15:55

V Praze již je v akci speciální vůz sloužící pro odběr vzorků u pacientů, u nichž je potenciální riziko nákazy novým koronavirem. Už během čtvrtka absolvovala posádka, kterou tvoří zdravotník záchranné služby a pracovník infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, první výjezdy k pacientům.

15:36

Ceny dezinfekčních gelů i dalších ochranných prostředků před nákazou v posledních dnech vzrostly v některých případech až trojnásobně. Vyplývá to z aktuálních dat nákupního portálu a srovnávače cen Heureka.cz.

15:04

Počet případů nákazy novým koronavirem v Řecku se ztrojnásobil. Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o 21 dalších nemocných, a celkový počet nakažených tak stoupl na 31. Řecké úřady kvůli šíření nového koronaviru nařídily zatím na 48 hodin zavřít všechny školy, sportovní centra, kina a divadla ve třech provinciích na západě země.

15:00

Kvůli obavám z šíření nemoci COVID-19 by se podle spolku Fórum rodičů mělo usnadnit omlouvání žáků a studentů ze školní výuky. Školy by podle něj měly snížit tlak na školní výkon a měly by děti nechat pracovat častěji z domova. Spolek to uvedl na svém webu. Podle ministerstva školství se mají důvody pro nepřítomnost vyhodnocovat vždy individuálně a podmínky pro omlouvání jsou věcí školního řádu.

"Navrhujeme jako součást prevence šíření nemoci COVID-19 usnadnit omlouvání dětí a studentů ze všech typů škol v ČR," stojí ve výzvě Fóra rodičů. Omluvení z výuky je možné i nyní, spolek by ale chtěl, aby školy respektovaly rozhodnutí rodičů, kteří chtějí děti nechat doma preventivně. Vláda a zřizovatelé škol by k tomu měly vyzvat ředitele a učitele, uvedl spolek. Školy by podle něj měly posílit metody online výuky či zadávání domácí práce, měly by snížit tlak na školní výkon a zrušit významné testy.

14:20

Národní referenční laboratoř dnes potvrdila další čtyři pozitivní vyšetření na koronavirus. Ve dvou případech se jedná o kontakty osob, u kterých byl virus potvrzen již v minulých dnech. Celkem je v ČR dvanáct potvrzených případů.

V jednom případě se jedná o blízký rodinný kontakt prvního případu z Ústí nad Labem. Pacientka je hospitalizována v Masarykově nemocnici. Dnes byl také dle předpokladů potvrzen koronavirus u muže z Prahy, který je blízkým rodinným příslušníkem ženy, u které byl koronavirus potvrzen včera. Oba jsou v izolaci v Nemocnici Na Bulovce. 

Pozitivní testy na koronavirus vyšly u jednoho muže italské národnosti a jednoho české národnosti, kteří přijeli z Itálie. Oba dva jsou taktéž hospitalizováni v Nemocnici Na Bulovce. Pražská hygienická stanice nyní provádí epidemiologické šetření a vyhledává všechny osoby, se kterými přišli dotyční do kontaktu.

(Pozn. red. Ministerstvo zdravotnictví v 15:00 upřesnilo, že mezi novými nakaženými žádné dítě není. )

13:59

Jihoafrická republika dnes oznámila, že eviduje první případ nákazy novým koronavirem. Nakaženým je 38letý muž, který se vrátil s manželkou z Itálie.

13:38

Opatření i snížení poptávky kvůli koronaviru způsobila pokles letecké dopravy nad Českem o zhruba sedm procent. Denně v souvislosti s šířením nákazy ubylo asi 150 pohybů letadel v českém vzdušném prostoru. 

13:26

Vyčleněné týmy Fakultní nemocnice Brno budou od pátku navštěvovat v domácím prostředí pacienty, u nichž se objeví podezření na nákazu koronavirem. Služba bude dostupná od 7:00 do 19:00 po celém kraji ve spolupráci se záchrannou službou, řekl dnes novinářům zdravotnický náměstek nemocnice Ondřej Ludka

12:57

Indie oznámila, že kvůli epidemii nového typu koronaviru odsouvá plánovaný summit s představiteli Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters. Indický premiér Naréndra Módí se měl s vrcholnými činiteli EU setkat v březnu v Bruselu. Nový termín zatím není znám.

"Obě strany se dohodly, že vzhledem k doporučení úřadů omezit cesty mezi jednotlivými zeměmi bude lepší přesunout událost na pozdější termín," okomentoval situaci mluvčí indického ministerstva zahraničí.

Indický premiér Naréndra Módí
Indický premiér Naréndra Módí | Foto: Reuters
12:48

První dva pacienti s koronavirem, které minulý týden evidovaly úřady v Rakousku, se po deseti dnech v nemocnici v Innsbrucku uzdravili. Testy na nový typ koronaviru u obou z nich vyšly negativně, informuje na svých internetových stránkách deník Die Presse.

V Rakousku mají celkem 37 potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedl dnes ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Z nich osm přibylo za dnešek.

12:32

Opatření kvůli koronaviru zavádí i Palestinci. Palestinská autonomie nařídila hotelům na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, aby dočasně přestaly přijímat zahraniční turisty. V Betlémě evidují čtyři případy podezření na nákazu koronavirem.

12:31

V Itálii dnes začaly pro 8,5 milionu žáků a studentů desetidenní prázdniny, které vláda nařídila kvůli epidemii koronaviru. Až do 15. března zůstane zavřených téměř 60 tisíc školek, škol a univerzit. Katolická církev rozhodla, že na severu země se až do odvolání nebudou konat mše. V zemi se dosud koronavirem nakazilo přes 3000 lidí.

11:27

Testy na koronavirus se nebudou dělat už jen lidem, kteří byli v rizikových oblastech, ale každému, pokud to určí lékař či hygienik, řekl náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

11:20

V pražské Nemocnici Na Bulovce odebrali vzorky dalším 17 pacientům s podezřením na koronavirus. Na výsledky čekají dva lidé v nemocnici, ostatní v domácí karanténě. Pět lidí s prokázanou nákazou je podle nemocnice stále v dobrém stavu. Celkem je v Česku osm nakažených, další tři ženy jsou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

10:50

Fakultní nemocnice Olomouc otevře v pátek speciální čekárnu pro lidi s podezřením na koronavirus. Dnes zároveň zakázala návštěvy na všech svých lůžkových odděleních, řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher. V Olomouckém kraji zatím nebyl zaznamenám žádný případ nákazy novým koronavirem. V preventivní domácí izolaci je několik desítek lidí.

10:36

Na nákazu novým typem koronaviru na západě Švýcarska zemřela 74letá žena, informovala místní policie. Stala se tak první obětí koronaviru v této alpské zemi. Od úterka byla v nemocnici a šlo o vysoce ohroženou, chronicky nemocnou pacientku.

10:32

Výuka ve škole v Praze 6, kde byl potvrzen u matky dětí koronavirus, bude od pátku pokračovat v běžném režimu. Krizový štáb Prahy 6 dnes ale vyzval vedení školy, aby zrušilo veškeré hromadné akce. Výzva k omezení aktivit platí i pro ostatní školy v Praze 6.

Středeční testy tří dětí z Prahy 6 ukázaly, že na rozdíl od matky nákazu nemají. Rodina byla na jarních prázdninách ve středisku Passo Tonale v italské provincii Trentino, která nebyla označena za rizikovou oblast. Děti budou 14 dní v karanténě a poté znovu otestovány.

10:30

Pandemický plán zatím nepamatuje na domovy pro seniory a terénní služby, uvádí Asociace poskytovatelů péče. Připravila sama návod postupu při možné nákaze. Zároveň asociace spolu s odbory kritizují MPSV za návod, aby si domovy pro seniory dělaly kvůli možné nákaze zásoby na 6 týdnů. Odmítají paniku.

"Chceme se ohradit proti poplašným zprávám. Pokyn ministerstva práce, že si všichni poskytovatelé mají nakoupit léky a potraviny na šest týdnů dopředu, je v rozporu s doporučeními vlády. Je to nereálné a nerealistické," uvedl prezident APSS Jiří Horecký. Podle něj podobné návody jen přispívají k nejistotě klientů a jejich rodin.

10:17

Ministerstvo zahraničí se zatím nechystá zařadit italský region Tridentsko (Trentino) mezi oblasti, kam nedoporučuje cestovat. V regionu nejsou ohniska nákazy. Některá oblíbená lyžařská oblast se ale nacházejí na pomezí s dalšími regiony, kde se koronavirus šíří.

09:42

Plánovaná dubnová návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Japonsku byla kvůli šíření nového koronaviru odložena.

09:12

"I hodně vystrašené lidi lze uklidnit. V komunikaci vlády ale postrádám logiku, nevím, co chce a co nechce chránit," říká psycholog Tibor Brečka. Poslechněte si rozhovor DVTV.

Psychoterapeut: Mám strach z toho, co se kolem koronaviru děje. Postup vlády nechápu

Brečka DVTV
19:30
I hodně vystrašené lidi lze uklidnit. V komunikaci vlády ale postrádám logiku, nevím, co chce a co nechce chránit, říká psychoterapeut Tibor Brečka. | Video: Emma Smetana
09:09

Testy vyloučily koronavirus také u dalšího člověka v Jihočeském kraji, kterého hygienici poslali do nemocnice s lehkými respiračními příznaky ve středu. Jde o osmého testovaného člověka v kraji v posledních třech dnech, ani u jednoho se virus neprokázal. Všichni se vrátili z míst, kde se nákaza objevila.

08:55

Ve Velké Británii zkrachovaly aerolinky Flybe. Jedná se o první krach leteckého dopravce, který souvisí s poklesem leteckého průmyslu v důsledku šíření koronaviru. Společnost měla finanční potíže už delší dobu, v lednu britská vláda informovala, že je v kontaktu s managementem společnosti a řeší s ní její finance.

08:52

Řecké úřady kvůli šíření nového koronaviru nařídily zavřít všechny školy, sportovní centra, kina a divadla ve třech provinciích na západě země. Opatření platí od čtvrtka zatím na 48 hodin, informoval server Greek Reporter. K preventivnímu opatření přistoupily řecké úřady poté, co se v oblasti potvrdil případ nákazy koronavirem. 

08:51

Bosna a Hercegovina potvrdila první případ nákazy koronavirem. S odkazem na tamní televizi o tom informovala agentura Reuters.

08:30

Premiér Kambodži Hun Sen upoutal pozornost kontroverzním výrokem, že ti, kdo šíří falešné zprávy ohledně koronaviru, budou považováni za teroristy. 

V Kambodži se na sociálních sítích v poslední době šíří mnoho neověřených příspěvků, které hovoří o nakáze koronaviru v zemi. Ministerstvo zdravotnictví takové zprávy označuje za lživé. Tamní úřady zatím žádný případ nákazy v zemi nepotvrdily.

08:26

Preventivní opatření kvůli čínskému koronaviru Covid-19 přijaly také tuzemské televizní stanice. Televize Nova v pondělí zastavila a přeplánovala natáčení seriálu Ulice, protože se jedna z hereček vrátila z Itálie. Informoval o tom server Lupa.cz

08:00

Na předměstí australského města Brisbane ve středu zachvátil požár kamion převážející náklad toaletního papíru, což mezi tamními obyvateli ještě více podnítilo strach z možného nedostatku tohoto hygienického produktu. Kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru totiž také v Austrálii lidé ve velkém skupují nejen trvanlivé potraviny, ale i hygienické prostředky včetně toaletního papíru.

Při požáru shořely tisíce roliček toaletního papíru, řidič vyvázl bez zranění. Část nákladu se ale podařilo zachránit - podle hasičů přibližně polovinu. I tak se ale zpráva dostala na titulní stránky australských médií, což podle agentury Reuters vedlo ke zvýšení paniky mezi Australany.

07:43

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jako jedno z opatření proti šíření nákazy novým koronavirem doporučuje nedotýkat se vlastního obličeje. Prezident Spojených států Donald Trump k tomu podle portálu Politico poznamenal, že to není vůbec jednoduché, ale že se nutkání dotýkat se obličeje zbavil.

"Tváře jsem se nedotknul už týdny," řekl Trump na jednání s šéfy leteckých společností o preventivních opatřeních proti koronaviru. "Chybí mi to," dodal v dobrém rozmaru.

07:25 Vlajka Číny

Pevninská Čína ve středu zaznamenala 139 případů nákazy novým typem koronaviru a 31 úmrtí nakažených s dosavadní bilancí 80 409 případů infekce a 3012 obětí.

V pevninské Číně tak  ve středu počet nově nakažených vzrostl o něco výrazněji než za úterý, kdy bylo ohlášeno 119 případů. Naopak počet obětí byl ve středu ve srovnání s úterními 38 nižší. Všechny oběti zaznamenané ve středu pochází z provincie Chu-pej, která je považována za ohnisko nákazy. 

07:13

Česko má stále osm případů koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru informoval, že testy neodhalily žádný nový pozitivní případ. Do čtvrtečního rána bylo otestováno celkem 407 vzorků. 

06:46

Tento čtvrtek vešlo v platnost nařízení vlády o přerušení leteckého spojení mezi Českem, severní Itálií a Jižní Koreou. Zákaz se dotkl asi 50 letů týdně a v Itálii se týká letišť Bergamo, Malpensa, Benátky, Treviso a Boloňa.

Na spoje z ČR do těchto oblastí Itálie se ale opatření nevztahuje, a aerolinie je tak mohou i nadále provozovat, což učinil například easyJet.

Už od 9. února jsou na dobu neurčitou zastaveny přímé lety z Číny.

06:36

Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru stav nouze. Kalifornie dosud eviduje 53 případů infekce a jednoho mrtvého.

Vyhlášení stavu nouze umožní úřadům rychleji přijímat a podnikat opatření v boji proti koronaviru a otevírá Kalifornii přístup k federálním zdrojům. Newsom zdůraznil, že stav nouze nevyhlásil kvůli přístupu k federálním financím, ale kvůli rozšíření možností v postupu proti nákaze.

O uplynulém víkendu stav nouze vyhlásily státy Florida a Washington, který patří v rámci USA k nejpostiženějším.

06:34

Jižní Korea ve středu zaznamenala 438 případů nákazy novým typem koronaviru a tři úmrtí. Oznámilo to korejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Dosavadní bilance koronaviru v Jižní Koreji činí 5766 případů a 35 obětí.

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina nakažených je z města Tegu a okolí.

Koronavirus v jihokorejské metropoli Suolu
Koronavirus v jihokorejské metropoli Suolu | Foto: Reuters
22:54

Slovinsko je další evropskou zemí, která potvrdila nákazu novým typem koronaviru na svém území. Na tiskové konferenci to podle portálu 24ur oznámil slovinský ministr zdravotnictví Aleš Šabeder. Řekl, že pacient přicestoval do Slovinska přes Itálii z Maroka.

21:35

Ministerstvo dopravy oznámilo, že na velkých nádražích, kde zastavují mezinárodní spoje, budou informační tabule a letáky s doporučeným postupem pro lidi, kteří se vracejí z oblastí zasažených koronavirem. Texty budou v češtině a angličtině.

20:41

MŠ a ZŠ Antonína Čermáka může po zítřejším ředitelském volnu pokračovat ve výuce.

20:38

"Tři děti a dědeček jsou negativní, takže škola může bez problémů pokračovat ve výuce. U manžela nebyl výsledek jednoznačný," informoval Vojtěch.

20:36

Ministr Vojtěch oznámil, že druhý test na Bulovce potvrdil nákazu koronavirem u pražské pacientky, která byla v Trentinu.

20:16

Britská policie pátrá po čtyřech mužích podezřelých z rasistického útoku na studenta ze Singapuru. Třiadvacetiletého mladíka napadli se slovy, že nechtějí "jeho koronavirus" ve své zemi, informovala dnes zpravodajská stanice BBC.

Hledaná čtveřice napadla studenta Jonathana Moka ze Singapuru na londýnské nákupní třídě Oxford Street 24. února. Mladík utrpěl zranění v obličeji. Dnes metropolitní policie zveřejnila fotografie podezřelých. Podle BBC při útoku padla věta: "Nechci tvůj koronavirus ve své zemi."

"Tento útok obětí otřásl a způsobil jí zranění. Pro tento druh násilného chování není na našich ulicích místo," zdůraznila v prohlášení vyšetřovatelka Emma Kirbyová.

19:00

Maďarsko oznámilo své první dva potvrzené případy nákazy novým koronavirem. Jde o íránské studenty, kteří v zemi studují. Podle agentury Reuters o tom informoval předseda maďarské vlády Viktor Orbán. 

18:15

Počet obětí nemoci způsobené novým typem koronaviru vzrostl v Itálii na 107. Virem se v nemocí nejvíce zasažené evropské zemi nakazilo již více než 3000 lidí.

17:54

Na Praze 6 zasedá krizový štáb. Výsledky testů vzorků dvou žáků MŠ a ZŠ Antonína Čermáka budou hotvé kolem 9 hodin. Matka dětí je od odpoledne potvrzenou nakaženou.

17:35

Lékárny respektují nařízení ministerstva zdravotnictví, které ode dneška zakázalo kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo ČR a podobný krok plánuje i u dezinfekčních prostředků. Toto zboží lékárny do zahraničí dlouhodobě nevyvážejí, nyní se ho snaží přes nedostatek dodávat i do nemocnic. Například síť Dr.Max má ale výtky k zákazu prodeje respirátorů všem mimo zdravotnická a sociální zařízení.

"Exekutiva nám nedává moc na výběr - přinejmenším pokud jde o ochranné pomůcky třídy FFP3. Nemocnicím a sociálním ústavům už podle svých možností dodáváme, ačkoli máme zato, že jsme tu jako síť veřejných lékáren především kvůli poskytování péče běžným pacientům lékáren," řekl mluvčí Dr.Max Michal Petrov.

17:31

Na všech 3200 pobočkách České pošty se objeví na vstupních dveřích informace, jak se preventivně chránit před koronavirem a jak se chovat v případě podezření na nákazu. Dohodli se na tom generální ředitel České pošty Roman Knap a ministr vnitra Jan Hamáček.

16:10

Žena z Prahy 6 podle informací ČTK nepobývala v těch severoitalských regionech, které úřady dříve označily za rizikové, tedy Lombardii, Piemontu, Benátsku (Veneto) ani Emilia-Romagna, ale v sousedním Tridentsku (Trentino). Když telefonovala na infolinku Státního zdravotního ústavu, nebylo proto rozhodnuto o tom, že by bylo třeba ji testovat. Vyhledala tedy soukromou laboratoř. 

16:00

Informace o třech nových případech potvrzuje také ministr zdravotnictví.

15:52

Ministerstvo financí rozhodnutím začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Před propuknutím nákazy byla běžná cena respirátorů nejvyšší kategorie kolem 80 korun.

Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření nového koronaviru. "Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

15:51

Žena z Prahy 6 je znovu testována. Původní vzorek, který byl ze soukromé laboratoře, byl podle Národní referenční laboratoře pozitivní. "U vzorku jsme neměli dohled nad kvalitou odebrání a z toho důvodu byl pacientce odebrán druhý vzorek v Nemocnici Na Bulovce, který je v současné době testován," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

15:45

V Česku je potvrzeno už 8 případů nákazy koronavirem.

15:40

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu vyšetřila další tři vzorky s pozitivním výsledkem na koronavirus. Ve dvou případech se jedná o rodinné příslušníky ženy, která již byla vyšetřena jako pozitivní v předchozích dnech. Oba dva byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou od středy hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Benátska v Itálii. Poslední potvrzený vzorek je ten, u něhož se potvrdil koronavirus v soukromé laboratoři.

15:29

Ředitel MŠ a ZŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek řekl Aktuálně.cz, že ho potvrzení nemoci u matky jeho žáků nepřekvapilo. "Pro nás je ale podstatné, jaké budou výsledky u jejích dětí," řekl ředitel s tím, že zatím platí pouze čtvrteční ředitelský den pro celou školu.

15:21

U ženy, jejíž děti navštěvují ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6, se potvrdila nákaza koronavirem. Deníku.cz to řekl epidemiolog Roman Prymula. Škola půjde do karantény.

15:16

Do kampusu Vysoké školy ekonomické (VŠE) nesmí vstoupit 13 zaměstnanců a 44 studentů, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v zemích se zvýšeným výskytem nového typu koronaviru. Jedná se o preventivní opatření proti šíření nemoci Covid-19. Nikdo ve škole neoznámil, že by měl příznaky onemocnění. Výuka i další akce pořádané VŠE fungují jinak bez omezení, řekla mluvčí školy Martina Mlynářová.

Rektorka Hana Machková vydala v pondělí příkaz, že do prostor VŠE nesmí po dobu dvou týdnů vstoupit nikdo, kdo se v posledních 14 dnech vrátil z Číny, Hongkongu, Íránu, Japonska, Singapuru, Jižní Koreje nebo ze severní Itálie. Kromě oblastí Lombardie, Benátska, Emilia Romagna a Piemontu platí zákaz vstupu do kampusu i pro návrat z alpského regionu Trentino-Alto Adige, který ministerstvo zdravotnictví zatím k rizikovým oblastem neřadí.

15:04

Italská ministryně školství Lucia Azzolinaová podle agentury ANSA řekla, že rozhodnutí o zavření všech škol v zemi ještě nepadlo, ale očekává se v nejbližších hodinách.

14:48

Ve středu Bulovka prověřuje 16 případů.

14:37

Zlínská Univerzita Tomáše Bati v souvislosti s rizikem nákazy novým typem koronaviru zakázala pracovní cesty zaměstnanců a výjezdy studentů do zemí postižených koronavirem. Pozastavila také příjezdy zahraničních pracovníků a studentů z těchto zemí, zrušila i konference, sportovní a kulturní akce i výuku na Univerzitě třetího věku.

14:25

Italská vláda rozhodla o uzavření všech škol a univerzit v celé zemi do poloviny března. Už před deseti dny byly uzavřeny školy v severní Itálii.

14:01

Panické nakupování trvanlivých potravin a toaletního papíru a prázdné regály s dezinfekčními gely hlásí i některé obchody ve Spojených státech či v Austrálii. Velké oblibě se těší kromě rýže nebo těstovin například müsli tyčinky a balené lokální potraviny, méně populární se zdají být čerstvá zelenina a ovoce, jež urazily delší cestu.

13:44

Opatření pro cestující od správy železnic

13:16

Ukrajinští pohraničníci v Zakarpatské oblasti zabránili v noci nelegálnímu převozu hygienických roušek přes rumunské hranice. Pašeráci, kteří z místa činu uprchli, se do Rumunska chystali propašovat 3650 kusů jednorázových roušek, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu.

13:17

Ani testy sedmého člověka, kterého vyšetřovala českobudějovická nemocnice, nepotvrdily podezření na koronavirus. Vzorky šesti testovaných byly negativní už dříve.

13:16

Test potvrdil nákazu novým koronavirem u pracovníka Evropské obranné agentury (EDA), který je tak prvním známým nakaženým z řad zaměstnanců institucí Evropské unie.

12:59

Kvůli koronaviru se rozhodla zrušit svou pražskou akci i Evropská lidová strana. V hotelu InterContinental Prague se mělo ve čtvrtek a v pátek sejít vedení jejího poslaneckého klubu. Strana proto odřekla i čtvrteční dopolední tiskovou konferenci.

Na setkání měl vystoupit šéf evropské lidovecké frakce Manfred Weber, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, šéfka TOP 09 Markéta Adamová nebo předseda STAN Vít Rakušan. Pozváni byli také třeba šéf Škody Auto Bernhard Maier nebo eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.

12:49

Ministerstvo obrany kvůli opatřením před šířením nového typu koronaviru zrušilo páteční setkání k výročím bojů u Sokolova a u Jasla. Jako důvod uvedlo prevenci při pořádání akcí s větší koncentrací osob. Na akci chodí především starší lidé, kteří patří mezi skupinu nejvíce ohroženou nemocí způsobenou koronavirem.

12:44

 Nejvyšší soud odložil na neurčito akce, které plánoval uspořádat v pátek jako součást Noci práva. Důvodem jsou rizika spjatá s novým typem koronaviru. Komentované prohlídky budovy i beseda se soudci se uskuteční v pozdějším termínu.

Soud přijímá i další preventivní opatření. Soudci a zaměstnanci, kteří pobývali v rizikových oblastech, případně tam cestovali jejich blízcí, nyní pracují z domova. Ostatní dostali doporučení, aby spolu komunikovali prostřednictvím telefonu nebo e-mailu a omezili návštěvy v kancelářích.

"Hromadná exkurze i beseda by byly v rozporu s těmito opatřeními. Hodláme k riziku nákazy přistupovat zodpovědně a konzistentně, chránit přitom chceme také zdraví samotných účastníků plánované akce," uvedl mluvčí Petr Tomíček.

12:37

Íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že se nemoc Covid-19 rozšířila do téměř všech provincií v zemi. Íránské ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že nemoci v islámské republice podlehlo 92 z 2922 nakažených.

12:28

Základní škola Antonína Čermáka v Praze-Bubenči, do které dochází děti údajně nemocné ženy, vyhlásila na středu 5. března ředitelské volno.

"Tento krok je reakcí na současnou epidemiologickou situaci ve škole, kdy čekáme na výsledky testů dětí z rodiny, kde jeden z rodičů má vážné podezření na pozitivní nález koronaviru. Konkrétně to znamená, že škola bude zítra pro žáky uzavřena, nebude fungovat školní družina ani školní jídelna," informovala škola na svých webových stránkách

Škola neplánuje dělat žádná mimořádná opatření v případě, že testy žáků budou negativní.

Škola vyhlašuje ředitelské volno.
Škola vyhlašuje ředitelské volno. | Foto: ZŠ a MŠ Antonína Čermáka
11:51

Ve francouzských knihkupectvích roste zájem o román Mor Alberta Camuse. Od začátku roku prodalo nakladatelství Gallimard již 40 procent toho, co běžně prodá za celý rok. Lidé začali o knihu jevit zvýšený zájem na konci ledna, kdy se ve Francii objevily první případy koronaviru.

10:55

V Německu za posledních 24 hodin přibylo dalších 52 nakažených novým typem koronaviru. Informoval o tom Institut Roberta Kocha, podle něhož je potvrzených případů celkem 240. Řada nakažených se už ale vyléčila.

10:51

Žena z Prahy, která má pozitivní test na nákazu novým typem koronaviru, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nechala testovat v soukromé laboratoři a neinformovala hygieniky. Výsledek jejích testů proto musí potvrdit Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. Ten by měl být znám ve středu odpoledne.

 Na sociálních sítích se však objevilo tvrzení, že žena příznaky lékaři nahlásila, ten ji však odmítl na koronavirus otestovat. Proto se obrátila na soukromou laboratoř.

Preventivně byli dáni do domácí karantény žáci první a třetí třídy Základní školy Antonína Čermáka v Praze-Bubenči, kterou navštěvovaly děti pravděpodobně nakažené ženy.

10:33

Ve Středočeském kraji od úterý vzrostl počet lidí v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem. V kraji je v karanténě 128 lidí, v úterý to bylo zhruba 70. Na nákazu bylo zatím testováno 12 lidí, všechny testy měly negativní výsledek.

10:29

V pátek se uskuteční setkání se všemi hejtmany kvůli šíření koronaviru. Je třeba vylepšit informační tok, řekl premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu.

09:53

Mendelova univerzita v Brně kvůli rizikům spjatým s novým typem koronaviru zrušila hojně navštěvovanou výstavu orchidejí.

09:51

Kvůli podezření na nákazu novým typem koronaviru byly izolovány dvě třídy Základní školy Antonína Čermáka v Praze 6. Jeden z rodičů byl testován, jeho děti chodily dva dny do školy. Škola bude uzavřená, pro ostatní třídy bude zajištěn náhradní program. Primátor Zdeněk Hřib uvedl, že výsledky testu zatím nepotvrdila Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. 

09:39

Při vyhledávání slova "koronavirus" nově uživatelé Facebooku vidí jako první výsledek odkaz na aktuální informace od Světové zdravotnické organizace (WHO) nebo úřadu ze své země. Zmíněná agentura OSN také dostává "tolik reklam zdarma, kolik potřebuje", zatímco největší sociální síť světa začala odstraňovat "nepravdivá tvrzení a konspirační teorie" o novém viru z Číny. Tyto a další kroky oznámil v noci na středu šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

09:26

Praha 6 na svém profilu na Facebooku uvedla, že se vyskytlo podezření na koronavirovou nákazu u jednoho z rodičů žáků ZŠ Antonína Čermáka. Škola na svém webu nejprve podezření potvrdila, později uvedla, že výsledky budou v pozdějších hodinách. 

09:18

Fotbalová i hokejová liga tak mohou pokračovat s diváky. Jedinou soutěží, na kterou nebudou mít diváci přístup, tak zůstal Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě. O tom rada rozhodla již v pondělí.

09:12

Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, podobně jako tomu učinilo v případě respirátorů třídy FFP3, řekl Vojtěch. Ministerstvo má podle něj silné signály o nedostatku dezinfekce v různých institucích.

"Myslím si, že musíme skutečně opět udržet výrobní kapacitu a produkty na území České republiky ve prospěch našich institucí, které potřebují dezinfekci, jako jsou nemocnice, lékaři a podobně," řekl Vojtěch.

09:07

Všechny akce a shromáždění nad 5000 lidí budou pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha hlásit krajským hygienickým stanicím.

08:56

Stát nebude kvůli novému koronaviru omezovat hromadné akce, řekl premiér Babiš. Není k tomu podle něj důvod, koronavirus se nerozšiřuje. Všechny akce a shromáždění nad 5000 lidí budou ale pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko. I podle něj není nutné rušit akce plošně.

08:51

Brífink po jednání Bezpečnostní rady státu, která probírala opatření proti nákaze.

08:43

Společnost Respilon z Brna by měla mít do konce března k dispozici masky s nanovláknem a oxidem mědi schopné zachytit koronavirus a zahubit ho. Nechá je vyrábět v Izraeli ve spolupráci s izraelskými partnery, potom je začne nabízet na českém trhu. 

08:20

Polsko oznámilo první potvrzený případ nákazy novým koronavirem. Po České republice je to druhá země z visegrádské skupiny, která infekci zaznamenala.

07:45

"Dohodli jsme se s ministerstvem financí, že bychom chtěli regulovat cenu respirátorů, protože některé ceny, které vidím - jak se trošku obchoduje se strachem s těmito ochrannými pomůckami - jsou nemorální a nemravné," uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch. Dodal, že jde o pomůcky určené primárně pro zdravotníky a jejich cena musí být obvyklá, nikoliv přemrštěná.

07:40

Nabídnu využití poboček pošty jako míst, kde občané najdou informace, jak čelit nákaze a co dělat, pokud budou mít příznaky," uvedl na sociálních sítích k středečnímu jednání bezpečnostní rady Hamáček.

07:31

V Česku je nadále pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Všechny nové testy byly negativní, oznámil ráno na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

07:25

Členové rady budou také diskutovat o případném zákazu hromadných akcí, vycházet přitom budou ze zkušeností dalších zemí.

07:25

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) novinářům řekl, že bude kolegy informovat o omezení letů z Jižní Koreje a severní Itálie.

07:15

Bezpečnostní rada státu jedná o ochraně 30 000 pracovníků v dopravě před novým koronavirem, pomoci podnikatelům či fixaci cen roušek a respirátorů a omezení hromadných akcí.

07:10

Začalo jednání Bezpečnostní rady státu o opatřeních proti šíření nového typu koronaviru, rozhodne o případném omezení dalších akcí.

06:13 Vlajka Číny

V pevninské Číně se nově nakazilo dalších 119 lidí, 38 osob v úterý zemřelo. Tisícího nakaženého hlásí Japonsko.

06:05

Jižní Korea ve středu oznámila 516 nových případů nákazy novým koronavirem. Celkový počet nakažených tím vzrostl na 5328, z nichž 32 nemoci COVID-19 podlehlo.

06:00

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se ve středu sejdou v Praze, aby jednali o spolupráci v boji s novým typem koronaviru. Nákaza se zatím objevila v Česku, naopak v Polsku, Maďarsku a na Slovensku dosud nikdo na nemoc pozitivně testován nebyl.

Mimořádný summit se koná na návrh polského předsedy vlády Mateusze Morawieckého, Praha ho hostí jako předsednická země skupiny.

22:28

V Evropě je nyní 85 mrtvých, z toho 79 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, čtyři ve Francii, jeden v San Marinu a dnes oznámilo první úmrtí také Španělsko, muž ale zemřel už 13. února. 

22:09

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem čeká na infekčním oddělení osm lidí na výsledky testů na koronavirus. Večer počty pacientů upřesnil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý. Na oddělení je jedna pacientka nakažená koronavirem.

21:59

V americkém státu Washington v úterý zemřeli další tři pacienti nakažení novým typem koronaviru a u devíti lidí se nákaza prokázala. S odkazem na místní úřady to napsala agentura Reuters. Druhého nakaženého oznámili také v New Yorku. Spojené státy tak evidují přes 100 infikovaných a devět úmrtí.

21:53

V Olomouckém kraji byli kvůli podezření z nákazy novým typem koronaviru laboratorně vyšetřeni dva lidé, jejich výsledky jsou negativní, řekla večer ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Růžena Haliřová. Šlo o manželský pár, který se vrátil z rizikové oblasti v Itálii. V dobrovolné domácí izolaci jsou podle odhadů hygieniků desítky lidí, kteří byli v místech s výskytem tohoto onemocnění.

21:49

Ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru zakazuje od středy vývoz respirátorů mimo ČR a reguluje jejich prodej. Chce zajistit dostatek pro lékaře.

21:34

Ve Španělsku bylo k dnešnímu večeru potvrzeno 160 případů nákazy novým koronavirem, uvedl deník El País. Sedm z nich je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

21:34

Muž zemřel už 13. února. Až nyní ale testy prokázaly, že podlehl nákaze novým koronavirem, řekla dnes novinářům šéfka zdravotnictví v regionu Ana Barceló. Dosud byla jako příčina jeho smrti uváděna nemoc neznámého původu podobná zápalu plic.

21:34

Španělsko hlásí prvního mrtvého po nákaze novým koronavirem. Je jím muž z regionu Valencie, uvedla dnes s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

21:11

V Durynsku byl v karanténě 56letý zemský poslanec křesťanských demokratů (CDU), který se nedávno vrátil z Itálie. Testy u něj ale podezření nepotvrdily, oznámilo dnes večer zemské ministerstvo zdravotnictví. Ve středu se tak bez překážek může uskutečnit volba nového durynského ministerského předsedy.

21:10

V Německu do dnešního odpoledne zaznamenali celkem 196 případů nákazy novým typem koronaviru. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. Podle německých médií už byla nákaza prokázána ve všech spolkových zemích s výjimkou Saska-Anhaltska. Přibývá také akcí, které kvůli koronaviru ruší jejich organizátoři. Jednou z nich je i mezinárodní knižní veletrh v Lipsku, o jehož zrušení dnes rozhodla radnice tohoto saského města.

20:25

Mezinárodní měnový fond a Světová banka kvůli koronaviru zrušily své výroční zasedání plánované na polovinu dubna do Washingtonu. Spojí se jen virtuálně, uvedli dnes šéfka MMF Kristalina Georgievová a prezident SB David Malpass. Nechtějí prý ohrozit zdraví účastníků z různých členských zemí a spolupracovníků.

Místo několikadenního zasedání ve dnech 13. až 19. dubna, kterého se pravidelně účastní na 10 000 bankéřů, ministrů financí, vysokých úředníků z celého světa a zástupců centrálních bank, jsou nyní v plánu videokonference a živé přenosy. Obě organizace uvedly, že pro porady mezi jednotlivými členskými státy chtějí plně využít digitálních možností.

19:59

Čína navzdory situaci kolem koronaviru i nadále počítá s pořádáním dubnového summitu se středo- a východoevropskými zeměmi. Na akci pojede i český prezident Miloš Zeman. Jeho účast Pekingu potvrdil kancléř Vratislav Mynář, řekl serveru Seznam Zprávy ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

19:17

Šíření koronaviru už má v Německu dopady i na politiku. Zrušena kvůli němu byla schůzka kancléřky Angely Merkelové se zástupci německého hospodářství, která se měla uskutečnit na okraj veletrhu v Mnichově. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) zase odložila svůj zemský sjezd v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku. V Durynsku je v karanténě zemský poslanec křesťanských demokratů (CDU), který se nedávno vrátil z Itálie.

19:16

V New Yorku ohlásili druhého pacienta nakaženého novým koronavirem. Spojené státy tak evidují celkem 100 nakažených a šest úmrtí. Prezident Donald Trump dnes řekl, že jeho administrativa bude spolupracovat s Kongresem s cílem najít shodu ve věci mimořádných financí pro boj s koronavirem. Prezident očekává, že zákonodárci schválí návrh na 8,5 miliardy dolarů (193 miliard korun).

18:58

Tedros rovněž řekl, že hovořil s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem o olympijských hrách, které mají začít v červenci v Tokiu. "Myslím, že rozhodnout teď by bylo příliš brzy, bylo by dobré monitorovat situaci," poznamenal šéf zdravotnické organizace k možnosti konání či zrušení olympiády v plánovaném termínu.

18:57

Zhruba 3,4 procenta potvrzených případů nemoci Covid-19 způsobované novým typem koronaviru skončilo úmrtím, zatímco u sezonní chřipky zemře méně než procento nakažených. Řekl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šíření viru však podle něj lze zabránit.

"Abychom to shrnuli: Covid-19 se šíří méně efektivně než chřipka, zdá se, že přenos nepodporují lidé, kteří nejsou nemocní. Způsobuje ale vážnější onemocnění než chřipka, zatím nemáme vakcínu nebo léčbu, přesto ji lze zadržet," prohlásil šéf WHO.

18:43

Španělsko se dnes přidalo k zemím, které doporučují konání větších sportovních akcí bez diváků, aby se předešlo šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Salvador Illa oznámil, že se opatření týká především takových akcí, při nichž se očekává velké množství fanoušků z rizikových zemí, jako je například Itálie. Do této kategorie spadají například zápasy evropských fotbalových pohárů.

Uzavření stadionu by se tak mohlo dotknout například odvety osmifinále Ligy mistrů mezi Valencií a Atalantou Bergamo, která je na programu 10. března, či odvety osmifinále Evropského poháru mezi Getafe a Interem Milán. Ta by se měla ve Španělsku hrát 19. března.

18:28

Írán ve snaze zabránit šíření nového koronaviru dočasně propustil přes 54 000 trestanců z přeplněných věznic. Podle mluvčího íránské justice propuštění museli zaplatit kauci a mít negativní test na koronavirus, informoval dnes zpravodajský server BBC. Opatření se podle íránských úřadů nevztahuje na vězně, kteří představují bezpečnostní riziko a byli odsouzeni k více než pětiletému odnětí svobody.

18:20

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představuje systém, který představil na dnešní tiskové konferenci.

18:19

Sněmovna o koronaviru debatovala asi 2,5 hodiny. Projednávání tohoto tématu ukončila bez usnesení, nikdo z poslanců žádné nenavrhl.

17:58

Ministerstvo vnitra navrhne zřejmě zákaz akcí nad 5000 účastníků. "Já si myslím, že těch 5000 jako ve Francii by stačilo," řekl ministr vnitra Jan Hamáček odpoledne Radiožurnálu.

17:37 Vlajka Číny

Čína navzdory situaci kolem onemocnění způsobené novým typem koronaviru i nadále počítá s pořádáním dubnového summitu se středo- a východoevropskými zeměmi. Zda na summit pojede i prezident Miloš Zeman nebo vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), zatím není jasné.

17:13

Národní divadlo moravskoslezské ani Janáčkova filharmonie Ostrava zatím akce s návštěvností nad 500 lidí neruší. Krajská bezpečnostní rada v pondělí nedoporučila pořádat akce s účastí víc než 500 lidí. Divadlo i filharmonici vyčkají, než ve středu zasedne Bezpečnostní rada státu.

17:08

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s aktuálními čísly ke koronaviru:

17:04

Další restrikce hromadných akcí probere bezpečnostní rada ve středu. "Velmi pravděpodobně, a já to budu i navrhovat, uděláme opatření podobná těm, která vidíme například ve Francii, v Německu nebo ve Švýcarsku. Stanovíme nějakou kritickou hranici osob, které se mohou shromažďovat, a zbytek akcí nebude dočasně povolen. Detaily budeme bezesporu řešit," řekl ministr Adam Vojtěch (ANO).

16:35

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že neexistují signály o epidemii nového koronaviru v Česku, byť počet nakažených lidí může růst. Nehrozí nyní ani větší karanténní opatření, jako je uzavírání měst nebo oblastí. Průběh onemocnění u pětice dosud nakažených je podle Vojtěcha mírný, jejich stav je dobrý.

16:18

Energetická skupina ČEZ uzavřela kvůli šíření nákazy novým koronavirem informační centra ve svých elektrárnách, do odvolání platí také zákaz veškerých exkurzí a všech zbytných návštěv do všech objektů společností skupiny. Hlavní budovu na Národní třídě v Praze pro veřejnost od středy uzavře také Akademie věd ČR.

15:59

Předseda STAN Vít Rakušan vyzývá, aby vláda při řešení koronaviru více komunikovala se zástupci samospráv a aby bezpečnostní rada vydala stanovisko postupu, který by zabránil šíření epidemie i paniky. "Jsou to lidé, kteří se osvědčili během povodní i během krizových situací. Pokud budou mít instrukce a jasné manuály, tak zařídí, aby se panika nešířila," řekl.

15:55

Podle středočeské hejtmanky Pokorné Jermanové není kvůli riziku koronaviru důvod zakazovat akce v regionu, žádná masová akce se nyní ani nekoná.

15:49

Trojice studentek z Milána, z nichž Američanka a Ekvádorka mají nákazu potvrzenou, přicestovala 24. února letadlem do Vídně a strávila tam tři dny. Poté dívky odjely autobusem na dva dny do Budapešti, pak se přesunuly do Brna, kde přespaly a v sobotu odjely autobusem do Prahy. Nákaza se nejprve projevila u Američanky.

"Do ubytování v Praze (Airbnb) převezena taxislužbou, s majitelem bytu se nekontaktovala, pouze si vyzvedla klíče v obálce, v bytě už nenocovala, a vzhledem ke zdravotním potížím se společně s kamarádkou vozem taxi dopravila do Fakultní nemocnice v Motole," napsali hygienici.

15:48

Pražští hygienici zatím zjistili u dvou turistek v Česku, které jsou nakažené novým typem koronaviru, kontakt s 23 lidmi, další prověřují i v Brně. U nemocného pedagoga České zemědělské univerzity v Praze bylo zjištěno kontaktů 45, zejména na pracovišti.

Všichni, se kterými byli nakažení ve styku, jsou v domácí karanténě. V Česku se potvrdilo pět případů nemoci Covid-19. Dva nemocní jsou z Ústeckého kraje a jejich kontakty prověřuje ústecká krajská hygiena. V tamní nemocnici na infekčním oddělení je tam s podezřením na nemoc umístěno 14 lidí, na výsledky jejichž testů se zatím čeká.

15:45

Preventivní opatření kvůli koronaviru ohrožuje výuku na 8. základní škole ve Frýdku-Místku. V okrese byly minulý týden jarní prázdniny, které strávilo v zahraničí na 20 učitelů a 40 dětí. Desítka učitelů má nařízenou preventivní karanténu a škole hrozí, že nebude schopna zajistit výuku, sdělila mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

15:37

Jihočeští hygienici poslali na vyšetření kvůli podezření na koronavirus sedm lidí. Všichni mají pouze lehké příznaky a vrátili se z ohrožených zahraničních oblastí, řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické hygienické stanice. V kraji se zatím neobjevil žádný případ nákazy.

15:36

Další omezení na českých vysokých školách. Preventivní opatření před koronavirem značně naruší výuku i na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno, informuje ČT.

15:32

Poslanecká sněmovna začíná řešit bod o opatřeních ministerstva zdravotnictví v souvislosti s šířením koronaviru. "Vyšetřili jsme 236 lidí, z toho je 5 pozitivních nálezů," zopakoval před sněmovnou ministr Adam Vojtěch.

15:24

Královéhradecký kraj dnes ve svých nemocnicích zahájí kvůli riziku koronaviru provoz speciálních odběrových míst pro lidi, kteří se vrátí z rizikových oblastí a nedodrží postupy stanovené hygieniky, tedy aby zůstali doma a nejprve telefonicky kontaktovali lékaře. Novinářům to řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Kraj dosud ve svých zdravotnických zařízeních omezení návštěv nezavedl.

15:04

Letiště potvrzuje také přerušení letů do severní Itálie.

14:55

Český stát počítá s tím, že bude kompenzovat ztráty vzniklé zákazem účasti diváků na Světovém poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj už o záležitosti jednal šéf organizátorů závodů Jiří Hamza s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Bezpečnostní rada státu v pondělí rozhodla o zákazu účasti diváků kvůli riziku šíření nového typu koronaviru.

14:42

Zrušení přímých letů do Soulu platí od čtvrtka, potvrdilo pražské letiště.

14:36

Testy dvou pacientů jihlavské nemocnice dnes vyloučily nákazu koronavirem. Jihlavské infekční oddělení je připravené případné pacienty s nemocí Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, přijímat. Záložní lůžka jsou také v Třebíči a Havlíčkově Brodě.

14:33

Univerzita Karlova zřídila na svém rektorátu štáb, který sleduje situaci kolem šíření koronaviru v Česku. Jeho členem je i lékař-virolog. Pro každou ze svých 17 fakult škola určila v této souvislosti jednoho koordinátora. Výuka ve škole funguje bez omezení, stejně tak i koleje a menzy. Univerzita neruší ani žádné společenské akce. Vyzývá nicméně lidi, aby se jich účastnili jen, pokud nemají příznaky onemocnění. V případě zájmu je připravena vracet vstupné. 

14:29

Počet dětí testovaných s podezřením na koronavirus je podle náměstka ministra zdravotnictví Prymuly zatím v jednotkách

14:27

Česko zatím neplánuje plošně rušit kulturní a sportovní akce. "Budeme o tom diskutovat. Hlavní slovo mají odborníci," řekl Babiš. Dodal, že stát plánuje kompenzovat ztráty, které způsobilo zrušení závodů v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

14:25

Systém domácích odběrů Praha nastartuje zítra, ostatní kraje ve čtvrtek a v pátek, oznámil Prymula.

14:24

"Tohle není mor. Je to infekce, kterých probíhá každý rok několik. Nemáme ještě nikoho, kdo by byl tak nemocný jako v Itálii. Naše kapacity zatím stačí," řekl Ludvík.

14:23

Informace o počtech respirátorů v každé nemocnici chce mít vláda ještě dnes.

14:23

U dvou Němců z německé výletní lodi Aura Aida s 1200 pasažéry na palubě existuje podezření na nákazu novým typem koronaviru. Plavidlo kotví v jihonorském přístavu Haugesund a setrvá tam, dokud nebudou známy výsledky testů obou cestujících.

14:22

"Potřebujeme tomu dát řád. Jedna kolegyně pana Prymuly bude shromažďovat informace o disponibilitě respirátorů ve všech nemocnicích," oznámil Babiš. Dodal, že bude požadovat, aby nemocnice, které mají respirátorů více, dodávaly roušky do zařízení, ve kterých je o ně nouze.

14:22

Vláda v pondělí zrušila cvičení Obrana 2020. Krizové orgány, které při něm měly cvičit reakci na takzvanou hybridní válku, musí řešit situaci kolem nemoci způsobené novým typem koronaviru. ČTK to v úterý řekl Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. Cvičení se mělo konat na začátku března.

14:19

Britská vláda by při významném rozšíření koronaviru zvažovala zavírání škol, omezování shromažďování nebo výzvy k přechodu na práci z domova. V poslední fázi případné epidemie pak povolání zdravotníků v důchodu zpět do služby či odklady "nenaléhavé" péče. Uvádí to dnes zveřejněný akční plán.

14:18

"V Motole je denní spotřeba 3 000 roušek. Minimální spotřeba za měsíc je tedy 100 000 roušek," řekl ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

14:16

"Klíčové je, aby člověk při vstupu do nemocnice nechodil po nemocnici, ale volal na číslo, které je před nemocnicemi na informační tabuli," řekl epidemiolog Roman Prymula. Řekl, že bude zaveden systém domácích odběrů.

14:14

"Pokud budou další případy, budeme naplňovat kapacitu Bulovky, která má 20 lůžek," uvedl Babiš na tiskové konferenci. "Je tady plno spekulantů. Roušky potřebují lékaři, občané to nepotřebují. Je tady plno spekulantů, kteří to zneužívají, jsou tady překupníci. Nikomu neplaťte nic dopředu," dodal premiér.

14:11

"Výrobci jsou zoufalí, všichni jim volají. Musíme tomu dát nějaký systém," řekl Babiš.

14:10

"Jednali jsme s českými výrobci ústenek a respirátorů. Toto je teď asi největší problém," řekl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s tím, že chce rozdávání roušek centrálně koordinovat.

13:56

Jeden z německých pacientů, u něhož se potvrdily testy na koronavirus, se nakazil zřejmě během pobytu na mistrovství světa v biatlonu, které se konalo v polovině února v Anterselvě. Italský list Dolomiten napsal, že 68letý muž byl součástí skupiny 46 turistů, kteří každý den dojížděli na závody autobusovou kyvadlovou dopravou. Biatlonisty každý den sledovalo na trati až 20 tisíc diváků.

13:47

Německo zrušilo knižní veletrh v Lipsku, který měl začít 12. března. Dnes o tom rozhodla radnice a potvrdili to i pořadatelé, kteří do poslední chvíle návštěvníky i vystavovatele ujišťovali, že této akce se zatím žádné restrikce netýkají. Lipský knižní veletrh patří k největším v Evropě, loni byla jeho hlavním hostem Česká republika a navštívilo jej téměř 290 tisíc lidí.

13:10

Zdravotní ústav v Ostravě, který nově začal provádět testy na koronavirus, má zatím k dispozici výsledky 11 vzorků. Všechny jsou negativní. Šlo o vzorky obyvatel Moravskoslezského kraje. Ještě dnes budou v ústavu dělat další testy.

13:08

Žena hospitalizovaná kvůli novému typu koronaviru v Ústí nad Labem bude podle primářky infekčního oddělení Hany Roháčové pravděpodobně také převezena na Bulovku. V nemocnici jsou nyní čtyři z pěti lidí s potvrzenou nákazou. U dalších pěti lidí hospitalizovaných na Bulovce se čeká na výsledky testů, celkem by mělo být podle ranních informací ministra zdravotnictví dnes testováno v ČR 16 vzorků.

12:53

Opozice žádá od vlády informace o tom, jak chce řešit situaci kolem koronaviru. Zdravotníci musí mít podle KDU-ČSL dost materiálu pro běžné výkony.

12:32

Armádní speciál, který do Číny dopravil humanitární pomoc, se vrátil zpět do České republiky v pondělí večer. Předání materiálu se podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové uskutečnilo podle plánu, stroj tak není nutné dezinfikovat kvůli obavě z přenosu nového typu koronaviru.

12:21

Na výsledky testů na koronavirus nyní čeká v České republice podle zjištění ČTK přes 40 lidí. Zřejmě nejvíce, konkrétně 14, jich je v Ústeckém kraji, odkud pocházejí i dva z pěti nakažených pacientů v zemi. Z některých krajů ale nejsou údaje známy, mimo jiné proto, že se hygienici rozhodli informovat jen o vyhodnocených případech. V preventivní karanténě je kvůli možné nákaze několik stovek lidí. Řada nemocnic nebo domovů seniorů kvůli koronaviru zakázaly návštěvy.

12:20

Jižní Korea dnes oznámila 974 nových případů nákazy koronavirem. Počet infikovaných tak v zemi vystoupal na 5186.

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina - 3601 nakažených - je z města Tegu a okolí.

Hlavní město Soul podalo v neděli kvůli šíření koronaviru trestní oznámení na vedení kontroverzního náboženského hnutí Sinčchondži, mezi jehož členy ve městě Tegu se infekce šíří především. Z 5186 jihokorejských nakažených připadá 56 procent případů na zmíněné hnutí, považované za sektu. 

Lee Man-hee, zakladatel sekty Šinčchondži, se hluboce klaní během tiskové konference kvůli koronaviru. (2. 3. 2020)
Lee Man-hee, zakladatel sekty Šinčchondži, se hluboce klaní během tiskové konference kvůli koronaviru. (2. 3. 2020) | Foto: Reuters
12:04

V Plzeňském kraji bylo zatím kvůli novému typu koronaviru testováno 34 lidí, všichni s negativními výsledkem. Krajská hygienická stanice podle svých webových stránek eviduje v kraji 83 lidí v karanténě, u 25 lidí už byla karanténa ukončena.

12:02

Česká zemědělská univerzita prodloužila kvůli zaměstnanci s koronavirem zrušení veškeré výuky do konce týdne. "K tomuto kroku jsme se rozhodli na základě komunikace ve vedení univerzity, s děkany fakult a s hygieniky. Jde nám momentálně zejména o uklidnění situace a zamezení šíření zbytečné paniky," uvedl rektor ČZU Petr Sklenička s tím, že se jedná o prevenci. Zavřená zůstávají také studijní oddělení.

11:59

Na jihu Čech je v preventivní domácí karanténě dalších 16 lidí, kteří se vrátili z oblastí, v nichž se objevila nákaza novým typem koronaviru. Celkem bylo v Jihočeském kraji v karanténě od začátku února 118 lidí. V Jihočeském kraji se zatím neobjevil žádný případ nákazy koronavirem.

11:43

V Libereckém kraji je kvůli koronaviru v domácí karanténě deset lidí. Na žádný výsledek testu aktuálně hygienici nečekají, všechny, které se zatím dělaly, byly negativní.

11:32

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem čeká na infekčním oddělení 14 lidí na výsledky testů na koronavirus. Je tam hospitalizovaná i jedna pacientka nakažená koronavirem. Leží na stanici číslo 3 určené pro případnou hospitalizaci pacientů s onemocněním COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažená třiapadesátiletá žena zůstane v nemocnici minimálně do konce týdne, převoz do pražské Nemocnice Na Bulovce ji zatím nečeká.

11:14

Severní Korea umožní zahraničním diplomatům opustit zemi, pokud si to budou přát. Severokorejské úřady dosud držely diplomaty a další cizince v zemi v třicetidenní karanténě v obavách z šíření koronaviru. Nyní budou moci odletět speciální linkou, která bude vypravena ze severokorejské metropole Pchjongjangu do ruského Vladivostoku.

11:13

Univerzita Karlova nebude rušit výuku ani konference, plesy či jiné kulturní a společenské akce. Normálně fungují také koleje a menzy. "Velmi Vás prosím o zachování klidného a racionálního přístupu k řešení nastalé situace," uvedl rektor Tomáš Zima, sám vzděláním lékař a někdejší děkan 1. lékařské fakulty UK.

Univerzita však apeluje na osobní zodpovědnost a účast na akcích doporučuje jen osobám bez příznaků, které nebyly v rizikových oblastech. Konzultace jsou připraveni pracovníci UK poskytovat studentům i svým pracovníkům na zvláštní lince +420 224 491 850, která byla pro tyto účely zřízena.

11:12

Počet nakažených novým typem koronaviru v Německu za posledních 24 hodin stoupl o 38. Celkem je jich podle Institutu Roberta Kocha 188.

10:59

Ukrajina ohlásila první potvrzený případ nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na premiéra Oleksije Hončaruka. Infekce byla zjištěna u muže, který byl v sobotu hospitalizován ve městě Černivci na západě země. Na Ukrajinu přicestoval z Itálie přes Rumunsko.

10:56

Nový koronavirus už ovlivnil i sčítání výsledků pondělních parlamentních voleb v Izraeli. Volební úředníci totiž odmítli vyhodnotit 4076 volebních lístků ze speciálních místností, v nichž odevzdávali hlasy Izraelci, kteří jsou v domácí karanténě. Lístky z těchto volebních místností, respektive stanů, tak budou sčítat zdravotníci z centrální záchranné služby, která má na starost koronavirovou nákazu.

10:51

Zlínská krajská hygienická stanice udělala dosud 38 odběrů u lidí s podezřením na koronavirus. Zatím bylo negativních 25 testů, na výsledky ostatních se čeká. V karanténě je nyní 15 lidí. Pět lidí je kvůli podezření na koronavirus na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

10:43

Hygienici v Jihomoravském kraji čekají na výsledky rozborů u dvou lidí na koronavirus, další čtyři lidé jsou kvůli kontaktu s nakaženými nebo návštěvě zasažené oblasti v karanténě. U lidí v karanténě se odběry nedělají, protože nemají příznaky.

10:41

V Moravskoslezském kraji se aktuálně čeká na výsledky testů na koronavirus u deseti lidí. Předpokládá se, že v Ostravě se budou dělat testy vzorků pocházející z moravských krajů. Ústav podle ní už v pondělí testoval jeden vzorek a výsledek byl negativní.

10:40

V Olomouckém kraji zatím nebyl nikdo testován na nákazu novým typem koronaviru. V dobrovolné domácí izolaci jsou podle odhadů hygieniků desítky lidí, kteří byli v místech s výskytem tohoto onemocnění.

10:34

V Královéhradeckém kraji se nyní čeká na výsledek testu na koronavirus u jedné ženy. Jde o Češku. Je na infekční klinice hradecké fakultní nemocnice. Výsledek testu by měl být znám dnes. Dosud bylo v kraji na koronavirus testováno pět lidí, vždy s negativním výsledkem. 

09:53

Papež František, který minulý týden kvůli silnému nachlazení zrušil většinu veřejných vystoupení, byl vzhledem ke svým příznakům preventivně testován na koronavirus. Výsledek byl negativní. Informoval o tom dnes list Il Messaggero.

09:38

V Karlovarském kraji jsou stále čtyři lidé v preventivní domácí karanténě kvůli riziku onemocnění koronavirem. Jeden člověk s klinickými příznaky byl testován s negativním výsledkem. Krajští hygienici budou informovat jen o vyhodnocených případech testování.

08:34

Koronavirus je v Evropě ve 30 zemích, dosud si vyžádal 56 mrtvých

Nejvíce nakažených má Itálie, a to 2036, stejně tak jako obětí, těch je zatím 52. Země s druhým největším počtem nakažených je Francie, má jich 191 a 3 mrtvé. Německo se 165 a Španělsko se 123 nakaženými jsou zatím bez obětí. Jeden člověk koronaviru podlehl v San Marinu, které má nakažených zatím jen osm.

08:22

Laboratorní testy v Česku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potvrdily pět případů nákazy novým typem koronaviru. Řekl to v úterý ráno novinářům. Dvě ženy, které nově přibyly, byly v kontaktu s dřívějšími případy. Celkem bylo v ČR testováno 236 lidí, na 16 výsledků se čeká.

07:40

"Báli jsme se čarodějnic, když se upalovaly, teď se bojíme nového viru. A v budoucnu se budeme bát něčeho nového," tvrdí primářka mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Primářka: Hysterie Čechů nemá obdoby. Šílenství brzy opadne a zbude prošlé jídlo

6:32
Primářka: Hysterie Čechů nemá obdoby. Šílenství brzy opadne a zbude prošlé jídlo | Video: Blahoslav Baťa
07:34

Hygienici zmapovali kontakty dvou nakažených cizinek. V karanténě jsou cestující a řidič autobusu, dva taxikáři a číšník z restaurace.

07:31

"Očekávali jsme předem, že by tyto případy mohly být pozitivní," řekla na ranní tiskové konferenci Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Výsledky budou podle ní znovu potvrzovány laboratoří v Berlíně.

07:27

Shrnutí pěti případů z Česka:

Čtyři pacienti jsou hospitalizováni na Bulovce, jedna žena pak v nemocnici v Ústí nad Labem. Všichni mají lehký průběh onemocnění.

 • Muž z Děčína, který se vrátil s rodinou z lyžařské dovolené z Itálie.
 • Pedagog z České zemědělské univerzity, který byl na odborné konferenci v Udine.
 • Mladá Američanka, který byla v ČR jako turistka, studuje v Milánu.
 • Žena v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, která byla s jedním z nakažených ve stejném hotelu na lyžařské dovolené v Benátsku.
 • Nově potvrzený případ je spolucestující Američanky z Ekvádoru. U ní byl první test na koronavirus negativní, onemocnění potvrdil až opakovaný test.
07:18

V Česku je na koronavirus právě testováno dalších 16 vzorků. "Přepodkládám, že to budeme vědět dnes dopoledne," uvedl ministr Vojtěch.

07:17

Studentka na Bulovce i případ ženy z Ústí nad Labem mají podle Vojtěcha lehký průběh, stejně jako tomu bylo u předchozích tří pozitivně testovaných pacientů v Česku.

07:14

Ministr Vojtěch více k pátému pozitivnímu případu v Česku:

"První test byl negativní a druhý pozitivní. Vidíme na tom, že musíme testy opakovat."

"Po dvou dnech byl jasně pozitivní výsledek."

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Foto: Jakub Plíhal
07:10

"V zásadě absolvovala stejnou cestu jako ta již pozitivní americká studentka, původně měla ještě o něco vážnější klinické příznaky," uvedl Vojtěch k pátému pozitivnímu případu. Žena se nachází v nemocnici na Bulovce.

07:09

Další potvrzený pozitivní případ je podle Vojtěcha spolucestující již pozitivně testované americké studentky, je to žena z Ekvádoru narozená v roce 1999.

07:07

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: "V Česku jsme doposud otestovali 236 pacientů, celkově máme již pět pozitivních případů. Tři jsme prezentovali v neděli, v poslední várce vzorků byly dva pozitivní případy, jeden byl včera večer v médiích, paní v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem."

06:16

Způsob, jakým léčit nemoc vyvolanou novým typem koronaviru, by mohli lékaři znát v létě či na počátku podzimu. Prohlásil to americký viceprezident Mike Pence, který je hlavním koordinátorem v boji proti šíření koronaviru v USA.

Foto: Reuters
06:08

Nový případ nákazy dnes oznámil také Pákistán. Celkem je tak v této jihoasijské zemi již pět infikovaných. Podle ministra zdravotnictví Zafara Mirzy není pacient, u kterého se virus nově potvrdil, ve vážném stavu. Místní stanice Geo uvedla, že se koronavirem nakazila 45letá žena, která před několika dny přicestovala z Íránu.

06:05

Jižní Korea oznámila 600 nových případů nákazy koronavirem. Počet infikovaných tak v zemi stoupal na 4812, informovala s odvoláním na místní zdravotnické úřady agentura Reuters.

Obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je podle listu The Korea Herald v Jižní Koreji již 29.

06:00 Vlajka Číny

V pevninské Číně v pondělí přibylo 125 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Podle agentury AP je tak nově nakažených nejméně od 21. ledna, kdy čínské úřady začaly zveřejňovat celostátní statistiky.

Nemoc, kterou koronavirus způsobuje, si vyžádala v pondělí 31 nových obětí, a celková bilance v pevninské Číně tak vzrostla na 2943.

23:52

Situace kolem nového typu koronaviru se podle Lagardeové "rychle vyvíjí" a představuje riziko pro hospodářský výhled a fungování finančních trhů. Evropská centrální banka podle ní bude vývoj podrobně sledovat a jednat, jak bude nutné vzhledem k rizikům.

23:52

Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout "přiměřená a cílená opatření", aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V prohlášení to dnes uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

23:19

V Česku jsou dosud podle webu ministerstva zdravotnictví známy výsledky testů 211 lidí, dalších 28 vzorků se nyní prověřuje. Výsledky ale dosud nezahrnují čtvrtý případ nákazy. Ministerstvo zdravotnictví mělo původně výsledky dalších testů zveřejnit v pondělí večer. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) ale nakonec svolal tiskovou konferenci na úterní ráno.

22:42

Před sezonou si ještě tenistka Karolína Plíšková jen pohrávala s myšlenkou na účast na olympijských hrách, dnes už má třetí hráčka světa jasno. Od cesty do Tokia ji odradí pouze zranění. Ač před čtyřmi lety nejela do Ria de Janeiro kvůli obavám z viru zika, současná situace a šíření nového typu koronaviru ji tolik nestraší.

22:13

Novým typem koronaviru z Číny se po celém světě nakazilo už přes 89.000 lidí a více než 3000 osob včetně několika desítek občanů Evropské unie nákazu nepřežilo. Nejrychlejší nárůst počtu pacientů aktuálně hlásí Jižní Korea, z evropských zemí je na tom nadále nejhůře Itálie, kde už zahynulo přes 52 osob s koronavirem. 

22:12

Mezi zrušenými akcemi jsou mimo jiné výstavy, externí konference či semináře. Zúčastnit se jich mělo podle očekávání 6000 až 7000 lidí.

22:11

Kvůli šíření nového typu koronaviru Evropský parlament zrušil 130 plánovaných akcí. Jako preventivní opatření omezil na tři týdny také návštěvnický provoz. Samotné práce parlamentu se ale žádná omezení netýkají. Plenární zasedání ve Štrasburku se uskuteční podle plánu, informoval předseda europarlamentu David Sassoli.

22:03

Žena se z Itálie vrátila v pátek. Měla horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. Zůstane v izolaci.

21:55

Nakažená žena pobývala v Itálii ve stejném hotelu, jako první pozitivní pacient v kraji z Děčína. "Je to zajímavá souvislost, v hotelu měly bydlet společně čtyři rodiny," řekl iDnes.cz primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý.

21:51

Česko má čtvrtý případ nákazy koronavirem. Jde o ženu z Děčína, která byla od neděle hospitalizovaná v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Serveru iDnes.cz to potvrdil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

21:14

Francie hlásí 191 případů nákazy novým koronavirem, což je o 61 více než v neděli. Další možnou obětí onemocnění COVID-19 je 89letá žena, u níž byla infekce odhalena až po smrti.

21:11

Stát Washington uvedl, že eviduje již 18 infikovaných koronavirem. Někteří z nich přitom mají vazby na zařízení dlouhodobé péče ve městě Kirkland, kde testy již dříve potvrdily dva nakažené - jednoho zaměstnance a jednoho obyvatele zařízení. Celkem Spojené státy hlásí už téměř 100 případů nákazy.

21:10

Spojené státy oznámily úmrtí dalších pěti pacientů nakažených novým typem koronaviru. USA tak eviduje již šest obětí nemoci. Všechny pochází ze státu Washington na západním pobřeží země, které je nákazou nejvíce zasaženo.

20:52

V Německu se novým typem koronaviru nakazilo už téměř 160 lidí. První infikované hlásí Berlín, Sasko a Braniborsko, celkem je zasaženo 12 ze 16 německých spolkových zemí. Informovala o tom agentura DPA. Ředitel Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler, který o situaci kolem koronaviru informoval na tiskové konferenci v Berlíně, uvedl, že je riziko pro veřejnost mírné. Se zavíráním hranic nebo omezováním cestování zatím spolková republika nepočítá.

20:27

Pražský dopravní podnik vyzval své řidiče, aby dveře tramvají a vozů metra otevírali na všech zastávkách.

20:24

Zastupitelé v Novém Městě na Moravě neschválili usnesení kritizující rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, podle něhož by se závodů SP v biatlonu neměli účastnit diváci. Pro usnesení byli tři zastupitelé, osm bylo proti a dalších osm zastupitelů se hlasování zdrželo. Z předchozí debaty vyplynulo to, že závody podporují sportovci. Mezi odpůrci masové účasti jsou podle zastupitelů i zdravotníci, podle nichž by akce mohla přispět k dalšímu šíření koronaviru.

18:52

Itálie už hlásí 52 obětí nového typu koronaviru, oproti předchozímu dni o 18 více. Ve všech případech jde o starší nebo už dříve nemocné lidi.

18:26

První případ nákazy novým koronavirem ohlásily dvě africké země, Tunisko a Senegal. Na africkém kontinentu je tak už nejméně osm případů nákazy.

V Alžírsku jsou tři nemocní. Prvním byl Ital, který do země přicestoval 17. února. Podle tamního ministerstva zdravotnictví přibyla třiapadesátiletá žena a její dcera.

18:16

Francie, Německo a Británie nabídly Íránu finanční i materiální pomoc. V pondělí chtějí do Íránu poslat testovací sady a ochranné pomůcky. Prostřednictvím Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších organizací pak Íránu pomohou finanční částkou pěti milionů eur (128 milionů korun).

Do Teheránu dorazila delegace WHO složená z lékařů, epidemiologů a laboratorních odborníků. V Íránu budou týden a budou jednat se zástupci ministerstva zdravotnictví. Navštíví také kliniky a laboratoře, které se zabývají případy onemocnění. V letadle, jímž skupina přicestovala, byly také lékařské potřeby a ochranné pomůcky určené pro 15 tisíc členů zdravotnického personálu. Zásilka obsahovala rovněž testovací sady pro 100 tisíc lidí.

17:55

Řada tuzemských firem nařídila karanténu zaměstnancům, kteří se vrátili z oblastí zasažených koronavirem. Jsou benevolentnější při umožňování práce z domova a nabádají k rušení zahraničních cest i pracovních schůzek. Některé z nich ve svých budovách instalovaly nádoby s dezinfekčními prostředky, které by zaměstnanci měli použít pro osobní hygienu.

17:51

Riziko nákazy novým typem koronaviru sníží dvoumetrový odstup od dalších lidí, správné kýchání a smrkání nebo řádné mytí rukou. Doporučení vydává Státní zdravotní ústav (SZÚ), hygiena i lékárníci. Podle SZÚ si až 95 procent lidí myje ruce nesprávně.

17:43

Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková řekla, že k dnešnímu dni je v karanténě v Ústeckém kraji 14 lidí. "Na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice je aktuálně hospitalizováno 18 pacientů s podezřením na nákazu koronavirem, kteří čekají na výsledek testu," řekl Aleš Chodacki, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní.

17:38

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po zasedání vlády novinářům řekl, že úřady po poradě hygieniků a epidemiologů rozpracují systém, jak by bylo možné testy na koronavirus provádět v domácnostech. "Chceme to spustit ještě v tomto týdnu, aby mohlo probíhat domácí testování. Zdravotníci by jezdili za podezřelými případy, které mají symptomy daného onemocnění," uvedl.

16:45

Vlastimil Válek, místopředseda TOP 09, zpochybnil rozhodnutí vlády přerušit letecké spojení se severem Itálie. "Omezení letů je jeden z možných kroků, jeho efekt je ovšem sporný. Do Itálie totiž jezdí spousta Čechů autem. Jako preventivní krok by omezení letu zafungovalo pouze v okamžiku, kdy se infekce v Itálii poprvé objevila a byli první mrtví. Dnes, kdy už máme první nakažené koronavirem v Česku, působí vládní rozhodnutí jako preventivní nasazení prezervativu po pohlavním styku," míní Válek.

16:42

Lety mezi Českem a Jižní Koreou a ze severoitalských regionů budou zastaveny od čtvrtka 5. března, ochranná opatření podepsal ministr zdravotnictví.

Ochranná opatření podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Itálii se to týká letů z regionů Lombardie, Piemont, Emilia Romagna a Benátsko. Vojtěch podepsal také opatření týkající se Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě, které se uskuteční bez diváků.

 

16:31

Nově bude provádět diagnostiku onemocnění Covid-19 i Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice v Motole. Potvrzení všech nejasných a pozitivních výsledků však bude nadále provádět Národní referenční laboratoř. Ta bude taktéž v případě pozitivních výsledků organizovat křížové potvrzení v laboratoři v Berlíně.

16:29

Nemocnice Na Bulovce čeká na výsledky dvou testů, tři byly v pondělí negativní.

15:08

Kvůli koronaviru dnes zrušilo výuku několik českých univerzit. Jejich studenty ale možná nákaza prakticky neohrožuje.

Foto: Aktuálně.cz
15:01

První případ koronaviru hlásí i z Moskvy. Nakažen je Rus, který se vrátil z Itálie. Jde o celkem čtvrtého nakaženého ruského občana, předchozí trojice se nakazila na výletní lodi Diamond Princess, která kotvila u Japonska.

14:44

Ve snaze omezit šíření nového koronaviru se v některých částech Francie zavírají školy a školky, pokračuje uzavírka pařížského muzea Louvre a vláda ohlásila krizovou pomoc pro firmy.

Anglický úřad pro veřejné zdraví (PHE) zase varoval před "vysoce pravděpodobnou" epidemií, zatímco britská vláda dnes projednávala krizový plán.

14:40

Český premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl podle italského velvyslance v Praze Francesca Nisia kritizovat práci italských úřadů při boji s novým typem koronaviru, jeho vyjádření byla špatně interpretována. Nisio rovněž uvedl, že Světová zdravotnická organizace (WHO) i EU italský postup oceňují. K plánovanému omezení leteckého spojení mezi Českem a severní Itálií Nisio uvedl, že to považuje za krátkodobé opatření.

Babiš v neděli řekl, že Itálie nákazu koronavirem nezvládla. Itálie je nynější epidemií nejvíc postižená evropská země. V zemi se také zřejmě nakazili všichni tři lidé, kteří byli zatím v Česku pozitivně testováni na koronavirus.

Nisio na dotaz uvedl, že v pondělí ráno s Babišem o situaci mluvil. "Pan Babiš potvrdil, že neměl v úmyslu kritizovat práci odpovědných italských úřadů a že jeho výroky byly citovány nesprávně. Já mu potvrdil, že WHO a EU oceňují italská opatření (pro boj s koronavirem) a že je považují za adekvátní," uvedl velvyslanec.

14:27

Omezení činnosti kulturních institucí kvůli obavám z šíření nového typu koronaviru by mělo významný ekonomický dopad, říká ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Požádá vládu, aby se mohl účastnit jednání Bezpečnostní rady státu. Na úvahy, zda by mohl být zrušen například festival Pražské jaro, který se koná mezi 7. květnem a 4. červnem, je podle Zaorálka brzy.

14:23

Mendelova univerzita v Brně ruší od úterý na dva týdny preventivně veškerou výuku kvůli koronaviru, rozhodla rektorka Danuše Nerudová. Studenti budou dostávat úkoly zejména elektronicky, zavřené zůstanou také menza, knihovna a studovny. Opatření lze podle aktuální situace dále prodlužovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí školy Filip Vrána. Dotýká se zhruba 8000 studentů. Další vysoké školy v Brně k podobným opatřením zatím nesáhly.

14:07

Íránská studentka medicíny hospitalizovaná po návratu z Íránu kvůli podezření na nákazu koronavirem má všechny testy negativní. Mladá žena, která studuje v ČR, bude z Fakultní nemocnice Hradec Králové propuštěna do domácí karantény. Studentka se dostala do nemocniční karantény v neděli 1. března poté, co se z Íránu vrátila do ČR s dýchacími obtížemi.

"Po dohodě s krajskou hygienickou stanicí se podrobí ještě týdenní domácí karanténě," uvedl lékařský náměstek hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. V Královéhradeckém kraji jsou v domácí karanténě kvůli novému koronaviru desítky lidí.

14:02

Ministr Tomáš Petříček před zasedáním kabinetu novinářům řekl, že aktuálně ministerstvo ve svém systému DROZD eviduje v Itálii 3391 českých občanů. "Budeme jim na základě pondělního jednání Bezpečnostní rady státu posílat pozměněná doporučení i s informací, že se plánuje přerušení spojů ze severoitalských letišť," řekl. 

13:55

Veřejnost nebude moci sledovat schůzi sněmovny z galerie, která je pro ni v jednacím sále vyhrazena. Galerie bude kvůli riziku šíření nového typu koronaviru uzavřená. Další schůze dolní komory začíná v úterý odpoledne a s přestávkou na jednání výborů by mohla trvat do posledního březnového pátku.

K opatřením, která souvisí s hrozbou nového koronaviru, patří také zrušení plánovaných školních exkurzí do dolní komory, a to do odvolání. Ve sněmovně se nebudou pořádat ani semináře a výstavy.

13:36

Všechny nové vzorky vyšetřených osob jsou negativní, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

13:29

Dopravce RegioJet nebude od konce týdne vypravovat kvůli koronaviru autobusové spoje na dvou linkách z Prahy do Říma a do Milána. Nepojedou až do odvolání. 

13:17

Nakažený profesor přišel podle rektora Skleničky na ČZU do kontaktu s maximálně dvaceti studenty a čtyřiadvaceti pedagogy. Všichni budou v domácí karanténě.

13:16

"Pan profesor poté, co přijel, se dva tři dny pohyboval po kampusu i učil studenty, protože neměl žádné příznaky. Teprve po třech dnech mu zavolali z Udine, že jeden z účastníků konference měl koronavir," řekl rektor ČZU Petr Sklenička s tím, že to poté profesor okamžitě nahlásil hygienické stanici.

13:13

Zdravotnická zařízení v Moravskoslezském kraji začala přijímat preventivní opatření kvůli rozšíření koronaviru do Česka. Některé nemocnice zavedly do odvolání zákaz návštěv, například Karvinská hornická nemocnice, Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji, Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice Třinec či Nemocnice ve Frýdku-Místku. Vyplývá to z informací na jejich webových stránkách. Testy v neděli odhalily v Česku první tři případy nákazy novým typem koronaviru.

13:12

Premiér Babiš informoval, že s ministerstvem zdravotnictví domluvil zřízení krizivého štábu.

Do testování vzorků zapojen Zdravotní ústav v Ostravě. Do státních hmotných rezerv bude zakoupeno 200 000 respirátorů. A jednáme i s výrobci respirátorů a desinfekce. Ministr má za úkol zabezpečit jejich distribuci praktickým lékařům.

12:53

K vyhlášení nouzového stavu podle premiéra Andreje Babiše není důvod. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Impuls. "Já jsem překvapený, na bezpečnostní radě jsme se domluvili, že to není potřeba," uvedl.

12:50

Výuku dnes zrušila také Elektrotechnická fakulta ČVUT. Kvůli obavám z šíření koronaviru vyhlásila škola pro tyto fakulty samostudium a práci z domova.

V e-mailu zaměstnancům je napsáno, že muž, který byl na fakultě více než tři hodiny na státních zkouškách, je v karanténě. Zároveň vyzývá studenty i zaměstnance, aby sledovali svůj zdravotní stav. "Pravděpodobnost problému je samozřejmě malá, ale je nutné učinit tato preventivní opatření," píše se v e-mailu.

Prostory byly z preventivních důvodů uzavřeny a byly dezinfikovány. "Předpokládáme, že se na obou fakultách zítra (v úterý) vrátíme ke standardnímu provozu," uvedla ČVUT na webu.

12:45

Prezidentův poradce Martin Nejedlý po návratu z Číny, kde je epicentrum koronaviru, nerespektuje karanténu doporučenou odborníky. Dle svědků, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo, v neděli navštívil pražskou restauraci. Nejedlý se na cestu za čínskými komunisty, o níž vláda nevěděla, vydal společně s kancléřem Vratislavem Mynářem. A také Jaroslavem Tvrdíkem, který tvrdí, že izolaci dodržuje.

12:41

Některé školy v Praze dnes vyzvaly rodiče svých žáků, aby nechali děti dva týdny v domácí karanténě, pokud se po jarních prázdninách vrátily z dovolené v severní Itálii. Jiné informují, že děti mají zůstat doma, pokud budou mít kašel či teplotu, a radí rodičům sledovat stránky ministerstva školství.

Úřad apeluje na rodiče, aby v případě podezření na nemoc u dítěte kontaktovali telefonicky lékaře. Podle webu pražské hygienické stanice není třeba děti bez příznaků onemocnění omezovat v docházce do kolektivu, pokud se vrátily z lyžařských center Itálie, která jsou zatím mimo oblast výskytu nákazy.

12:36

Dopravce RegioJet od konce tohoto týdne do odvolání ruší autobusové linky mezi Českem a Itálií. Opatření se týká linek Praha - Brno - Benátky - Řím a zpět a Praha - Miláno a zpět. Cestujícím, kteří mají rezervace na spoje jedoucí příští týden, dopravce umožní přerezervaci na spoje, které jedou během tohoto týdne, nebo jim vrátí peníze.

12:36

"České aerolinie v reakci na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu pozastavují s okamžitou platností pravidelné letecké spojení z Prahy do italských destinací Milán a Boloňa. Přerušení dotčených letů je v tuto chvíli provedeno od dnešního dne do 6. dubna 2020," uvedla mluvčí ČSA Vladimíra Dufková. Aerolinky létaly na trase mezi Prahou a Milánem až devětkrát týdně, do Boloni pak pětkrát za týden.

12:31

Riziko nákazy koronavirem v EU stouplo, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle Evropské komise je v 18 zemích unie zatím 2100 případů, 38 lidí zemřelo.

12:12

Odbory navrhují, aby se při případné rozsáhlejší karanténě kvůli možné nákaze novým koronavirem zavedl v Česku takzvaný kurzarbeit. Stát by tak při omezení či zastavení výroby či provozu zaměstnavatelům přispíval na mzdy pracovníků, aby se jejich příjem nepropadl.

Při takzvaném kurzarbeitu, který se využívá například za krize, se krátí pracovní doba. Snížený výdělek pracovníkům doplácí stát. Nemusí tak hradit podpory v nezaměstnanost, firma totiž nikoho kvůli omezení produkce nepropustí.

12:06

Novému druhu koronaviru v Íránu podle tamních úřadů podlehlo už 66 lidí z 1501, u nichž se nemoc potvrdila. Sousední Irák mezitím ohlásil další dva nakažené, čímž bilance infikovaných stoupla na 21, napsala agentura Reuters.

12:04

Závodníci a návštěvníci biatlonu měli plnit ubytovací zařízení nejen na Novoměstsku, ale i v širším okolí. Někteří lidé už po zveřejnění rozhodnutí bezpečnostní rady začali rušit rezervace. V Hotelu Rytířsko u Jamného na Jihlavsku mají fanoušci biatlonu zamluvená lůžka od pátku do neděle. "Jenom během dneška přišlo deset storen," řekla ČTK Renata Varhaníková z hotelu před 11:00. Zároveň uvedla, že pokud zůstane hotel jeden víkend prázdný, není to pro něj likvidační.

11:47

Vedení Děčína, kde se v neděli potvrdila nákaza koronavirem u jednoho z občanů, se zatím nechystá zavírat školy ani jiná zařízení. Opatření ale přijalo děčínské Centrum sociálních služeb, které se věnuje nejrizikovější skupině, a to seniorům. Organizace vyhlásila zákaz návštěv. Po zasedání krizového štábu města to dnes novinářům řekl primátor Jaroslav Hrouda (ANO). Krajská záchranná služba je v současné době dostatečně vybavená ochrannými pomůckami, k dispozici má ochranné obleky, speciální brýle, respirátory i rukavice.

11:45

V Německu se novým typem koronaviru zatím nakazilo 150 lidí. Prvního infikovaného hlásí Berlín, celkem je zasaženo deset ze 16 německých spolkových zemí. Na tiskové konferenci v Berlíně to uvedl ředitel Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler.

11:43

Těšili se na vyhlášenou domácí atmosféru, bouřlivé prostředí ale v Novém Městě na Moravě tentokrát vystřídá hrobové ticho. Biatlonisté těžce skousávají pondělní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která kvůli boji proti šíření koronaviru nepustí do Vysočina arény žádné fanoušky

11:28

V případě vyhlášení nouzového stavu, který doporučuje ministr vnitra Jan Hamáček, by kabinet mohl regulovat dodávky ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu, zakazovat akce s velkým počtem lidí a uložit lidem vracejícím se z rizikových regionů kontaktovat lékaře či hygienickou stanici.

11:19

Praha připravila plán epidemie velkého rozsahu.

11:12

Ministr vnitra Jan Hamáček dnes doporučí vládě, aby zvážila vyhlášení nouzového stavu. Mohla by pak regulovat dodávky ochranných pomůcek a rychleji přijímat opatření.

11:05

Všichni nakažení jsou v dobrém stavu a bez teplot, potvrzuje Nemocnice Na Bulovce

10:54

Někteří hoteliéři v Novém Městě a okolí řekli, že se jich vyloučení diváků zřejmě nedotkne, protože jejich kapacity mají rezervované závodní týmy s doprovodem. Jiní uvedli, že si dopady zatím neumí představit. Předpokládají, že část hostů, kteří už složili zálohy, přijede stejně a na Novoměstsku si případně udělá aspoň dovolenou.

10:53

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD) dnes uvítal, že Bezpečnostní rada státu rozhodla o nadcházejícím Světovém poháru v biatlonu. Uvedl ale, že rozhodnutí může způsobit zmatky, lze předpokládat, že část lidí stejně přijede.

"Myslím, že by bylo lepší, kdyby Bezpečností rada státu našla odvahu udělat řešení jednoznačné," řekl Šmarda. Tím by podle něj bylo buď zrušení závodů, nebo konání v plném rozsahu. O těchto dvou variantách podle starosty jednal krizový štáb v Novém Městě na Moravě minulý týden.

Varianta zvolená dnes bezpečnostní radou v té době zástupce města nenapadla. "Nicméně naší povinností je to rozhodnutí respektovat, přizpůsobit se mu a zvládnout to," řekl Šmarda. Dodal, že se teď krizový štáb sejde znovu.

10:44

V zemích se zvýšeným výskytem nového koronaviru se o víkendu zdržovalo zhruba 25 400 Čechů. Všichni dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační SMS o nebezpečí nákazy a odkaz na webové stránky ministerstva zdravotnictví. Vyplývá to z informací Asociace provozovatelů mobilních sítí.

10:36

Na jihu Čech zůstává v preventivní domácí karanténě 60 lidí, kteří se vrátili z oblastí, kde se objevila nákaza novým typem koronaviru. Dalších přibližně 20 lidí může do dvoutýdenní karantény přibýt. V Jihočeském kraji se zatím neobjevil žádný případ nákazy. Novinářům to dnes řekla hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Podle ní by organizátoři všech akcí měli zvážit, zda chystaný projekt uskuteční. Jedná se především o akce, na něž zamíří početná skupina lidí. Právě takové prostředí vytváří ideální podmínky pro možné šíření viru.

10:32

Dnes odpoledne zasedne také bezpečnostní rada Jihomoravského kraje, která ale byla svolaná ještě před zjištěním o pohybu nakažené Američanky na jižní Moravě.

Bezpečnostní rada zasedne ve 14:00. "Měli jsme bezpečnostní radu v úterý kvůli letecké lince z italského Bergama, potom se v pátek sešla krajská epidemiologická komise a bezpečnostní rada byla svolaná i na pondělí s ohledem na bezpečnostní radu státu," uvedla Brindzáková.

10:25

Tři pacienti s nemocí COVID-19 jsou dnes bez příznaků, nemají teplotu ani kašel. Další test na koronavirus bude do konce týdne, uvedla mluvčí Bulovky.

10:24

Evropský turistický sektor kvůli dopadům koronaviru přichází na ztracených tržbách aktuálně zhruba o miliardu eur měsíčně (více než 25 miliard Kč). Řekl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Nezanedbatelný vliv má totiž přerušení leteckého spojení s Čínou, odkud do Evropy každoročně zavítají miliony návštěvníků.

"Turisté z Číny do Evropy necestují od ledna. To znamená dva miliony ztracených nocí (v hotelech). A to je od ledna miliarda eur měsíčně," řekl Breton televizi BFM.

10:20

Studenti a zaměstnanci Fakulty strojní Českého vysokého učení technického (FS ČVUT) zůstali dnes doma. Kvůli obavám z šíření koronaviru vyhlásil děkan fakulty Michael Valášek samostudium a práci z domova. Kolega muže hospitalizovaného na Bulovce, který je nakažený koronavirem, byl ve čtvrtek na fakultě a nyní je v karanténě. Nikdo přímo nemocný na ČVUT ale nebyl. Další instrukce dostanou žáci a zaměstnanci dnes poté, co škola bude věc konzultovat s hygienickou stanicí.

10:14

Česká zemědělská univerzita na dva dny ruší výuku, informuje ČT. Profesor nakažený koronavirem, který se o víkendu vrátil z Udine, na univerzitě přednášel. 

10:07

České aerolinie přerušily svou linku do Soulu už ve čtvrtek. Další linka z Prahy do Soulu od Korean Air dosud fungovala beze změn.

10:03

Američanka nakažená novým koronavirem pobývala z pátku na sobotu v Brně, informuje Česká televize.

10:02

U Ekvádorky, která cestovala s nakaženou Američankou, se nákaza dosud nepotvrdila, oznámil ministr Vojtěch.

09:58

Do 13:00 budeme vědět výsledky dalších dvaceti vzorků, řekl ministr Adam Vojtěch.

09:56

"Začneme monitorovat situaci, kolik lidí by mělo zájem o přímý let," řekl ministr Havlíček o tom, zda vláda vyšle speciální let pro Čechy v Koree a v Itálii.

09:52

Zastavení letů z Korey proběhne stejně jako zastavení letů z Číny, oznámil vicepremiér Karel Havlíček. "V případě letů z Itálie musíme postupovat podle jiného režimu," řekl Havlíček s tím, že pravidla Evropské unie dovolují zastavit lety z členského státu pouze na 14 dní v případě nepředvídatelné události.

09:49

"Na zítra na 12:30 jsme svolali všechny nemocnice, abychom koordinovali postup. Dnes budeme jednat s výrobci respirátorů. Pan ministr zabezpečí distribuci respirátorů praktickým lékařům," řekl Babiš s tím, že další zasedání rady bude ve středu v sedm hodin.

09:48

Italská vláda podle očekávání prodloužila opatření proti šíření koronaviru. Na severu země platí nadále karanténa v 11 obcích. V nejhůře postižených krajích, kterými jsou Lombardie, Emilia-Romagna a Benátsko, se dál nebudou konat velké kulturní a sportovní akce.

09:47

"Zároveň jsme doporučili omezení návštěv LDN, domovů seniorů, všeobecně doporučujeme, aby lidé nejezdili do Itálie, došlo tam k nárůstu nakažených o 560 osob," řekl premiér Andrej Babiš.

09:45

"Zastavujeme lety z Jižní Korey, z Milána, Benátek a Boloně," oznámil premiér Andrej Babiš. Zastavení letů z Itálie je ještě třeba probrat s Evropskou komisí.

09:42

Na závody ve Vysočina Areně se chystaly desetitisíce fanoušků. "Z mého pohledu je to rozhodnutí Bezpečnostní rady státu a organizátoři se s tím budou muset vypořádat. Vzhledem k tomu, kolik lidí na tu akci mělo přijet, je to preventivní opatření a za mě, já jsem žádnou jinou alternativu neviděl," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

09:38

Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě bude tento týden bez přítomnosti diváků. Rozhodla o tom Bezpečnostní rada státu.

09:29

ČVUT v Praze ruší výuku, informuje ČT. Jeden z vyučujících přišel do kontaktu s kolegou nakaženým koronavirem, který se o víkendu vrátil z konference v Udine.

09:23

Ve Středočeském kraji bylo kvůli podezření na nákazu novým typem koronaviru zatím testováno devět lidí, všechny testy měly negativní výsledek a nákaza se u lidí neprojevila. V karanténě je v kraji asi 70 lidí, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Počet lidí v karanténě se od minulého týdne snížil, ve čtvrtek hygienici evidovali ve Středočeském kraji 100 lidí v domácí karanténě. Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. Mluvčí podotkla, že počet testovaných lidí v karanténě se bude průběžně měnit.

08:37

Kvůli šíření koronaviru se nepojede Velká cena Thajska silničních motocyklů. Jezdci elitní MotoGP tak přišli už o druhý závod mistrovství světa - zrušena byla také Velká cena Kataru.

07:59

Vietnamská vláda od úterý dočasně pozastaví bezvízový přístup Italů do země. Od 29. února už podobné opatření zavedla pro jihokorejské občany. 

07:25

Tématem jednání bude i zavedení domácích odběrů vzorků pro testování. Do Strakovy akademie se proto dnes sjedou krajští epidemiologové a záchranáři, aby se na změnu v testování připravili.

07:24

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula při příchodu na jednání uvedl, že vedle tří v neděli potvrzených případů lékaři nyní čekají na výsledky testů Íránky, která přicestovala a má příznaky nemoci.

07:23

Bezpečnostní rada státu rozhoduje o pozastavení letů z italské Lombardie. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům při příchodu do Strakovy akademie řekl, že se kloní k přerušení letů z míst, odkud přijeli i první nakažení novým typem koronaviru do Česka. Na jednání bezpečnostní rady byl pozván i zástupce Letiště Praha, se kterým bude vláda o možnosti zastavit lety diskutovat.

Vojtěch řekl, že vzhledem k očekávaným počtům diváků připravovaného Světového poháru v biatlonu, který se má odehrát v druhé polovině týdne na Vysočině, by byl i pro určité omezení závodů. Uvažoval by o pořádání poháru bez diváků. Zopakoval, že k plošným karanténám není důvod.

06:24

V pevninské Číně za neděli přibylo 202 případů nákazy a 42 obětí infekce. Celkový počet nakažených v zemi tak dosáhl 80.026, mrtvých je 2912. Všech 42 nových obětí pochází z provincie Chu-pej. 

Jižní Korea dnes oznámila dalších 476 případů nákazy, počet infikovaných v zemi tak stoupl na 4212. Přibyly dvě oběti, celkem jich je 22. 

Spojené státy oznámily úmrtí druhého pacienta, byl jím asi 70letý muž, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení úřadů pro oblast Seattlu a King County.

06:23

Francie oznámila, že kvůli obavám ze šíření nového koronaviru se letos neuskuteční každoroční veletrh Livre Paris. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na šéfa knižního veletrhu Vincenta Montagneho. Prestižní akce se měla konat od 20. do 23. března.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády, která zakázala hromadné akce v uzavřených prostorách s více než 5000 lidmi, jsme se s lítostí rozhodli zrušit veletrh pro rok 2020," napsal Montagne v tiskové zprávě.

06:16

Bezpečnostní rada státu (BRS) se dnes bude po týdnu znovu zabývat možnými opatřeními. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce dnes probrat mimo jiné případné omezení akcí, kterých se účastní větší množství lidí. Nejbližší jsou závody Světového poháru v biatlonu, naplánované na druhou polovinu týdne na Vysočině. Chce také jednat o zákazu všech letů z Milána a Benátek.

23:40

Premiér Babiš nabádá: 

23:26

Koronavirus zasáhl již 64 zemí včetně České republiky a rozšířil se na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Posledním zasaženým světadílem byla Jižní Amerika, kde se nemoc poprvé vyskytla 25. února v Brazílii. Do Evropy se nemoc dostala již koncem ledna. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, v současnosti je zasaženo 27 evropských zemí včetně České republiky. 

23:14

Nový koronavirus se už rozšířil do téměř sedmi desítek zemí světa. První případ dnes oznámila například Dominikánská republika, kde je nakaženou dvaašedesátiletá italská turistka.

23:12

Itálie je v Evropě nejvíce postiženou zemí novým koronavirem, který má podobné příznaky jako chřipka. O víkendu zemřelo dalších pět lidí nakažených novým koronavirem a počet obětí v Itálii tak stoupl na 34, informovala dnes agentura ANSA. Nakažených bylo v Itálii už potvrzeno téměř 1700. Nemocných je nyní 1577 a 83 osob se z nákazy zotavilo.

23:10

Itálie v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč), která mají podpořit ekonomiku ohroženou největším epidemií onemocnění COVID-19 v Evropě. Uvedl to v rozhovoru s listem La Repubblica italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri. Návrh bude zahrnovat daňové úlevy pro firmy, které oznámí pokles tržeb o 25 procent, snížení daní a další peníze pro zdravotnické služby.

22:19

Souhrnná čísla ke konci dnešního dne: Novým typem koronaviru šířícím se od prosince z Číny se nakazilo už přes 88 000 lidí v téměř sedmi desítkách zemí. Zhruba polovina z nich se z nemoci mající podobné příznaky jako chřipka a označované COVID-19 zotavila, na tři tisíce nakažených ale zemřely. Z evropských zemí hlásí nejvíce případů nákazy Itálie (téměř 1700), kde si koronavirus vyžádal už 34 obětí.

22:18

"Diskutujeme o tom, jakým způsobem se ta nákaza přenáší a je zřejmé, že je to trochu jiné než u chřipky. U tohoto koronaviru je přenos efektivní na podstatně menší vzdálenost, dejme tomu do 1,6 metrů. Na druhou stranu zatím nebyl potvrzen přenos aerosolem, to znamená přenos různými filtroventilacemi. Přesto si troufám říct, že takto přenos probíhal," řekl Radiožurnálu epidemiolog Roman Prymula.

20:58

Jen první tři nejbohatší lidé světa přišli za tento týden kvůli koronaviru o 30 miliard amerických dolarů.

20:38

Lékaři v současné době kvůli nákaze novým koronavirem vydávají neschopenky lidem, které osobně neprohlédli. Sdružení praktických lékařů se proto obrátilo na ministerstvo zdravotnictví, aby vyjednalo oficiální schválení tohoto postupu ze strany ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). ČTK to dnes řekl předseda sdružení Petr Šonka. Zdravotníci i hygienici radí lidem, kteří se vracejí z rizikových oblastí, aby je kontaktovali telefonicky. Rozhodně nedoporučují osobní návštěvu v ordinaci.

19:18

Nakažený muž z Ústí nad Labem bude převezen speciální sanitkou z Masarykovy nemocnice do pražské Nemocnice Na Bulovce, řekla v České televizi hlavní hygienička Eva Gottvaldová. 

19:19

Koronavirem nakažený muž je z Děčína. Jeho rodina je v domácí karanténě a nesmí opustit dům, kde bydlí.

19:16

Premiér Andrej Babiš v ČT řekl, že navrhne zastavení letů z Milána a Benátek a možnost odebírání testů na koronavirus  v domovech nakažených nebo v místech, kde přebývají. "V Itálii to nezvládli," řekl doslova ministerský předseda.

18:43

Šíření nového koronaviru po celém světě prudce stáhlo dolů globální akciové trhy a celkové bohatství 500 nejbohatších lidí světa se snížilo o 444 miliard USD (10,3 bilionu Kč), uvedla agentura Bloomberg.

Americký akciový index Dow Jones v tomto týden klesl o více než 12 procent, což byl jeho největší pětidenní propad od finanční krize v roce 2008.

18:25

V Itálii zemřelo dalších pět lidí nakažených koronavirem, uvedla agentura ANSA. Počet obětí tak v zemi stoupl na 34, nakažených bylo potrvzených téměř 1700.

18:07

"Nemají horečky, nejsou dušní, nepotřebují kyslíkovou terapii. Probíhá to u těchto pacientů jako velmi mírný zánět dýchacích cest," řekla v ČT o dvou nakažených koronavirem na Bulovce primářka nfekční kliniky Hana Roháčová.

18:05

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že výsledky z laboratoře v Berlíně, kam byly vzorky nakažených odeslány na druhé testování, by měly být známé nejpozději během pondělí.

17:59

Koronavirus se v Evropě objevil už ve 27 zemích, včetně Česka. Hlášených je 31 mrtvých, z toho 29 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19 způsobenou novým koronavirem, a dva ve Francii. Celkový počet nakažených v Evropě je podle posledních statistik 1573.

17:56

O koronaviru bude v pondělí znovu jednat Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že se bude řešit budoucnost některých hromadných akcí, například biatlonové závody v Novém Města na Moravě.

 

17:53

Česko kvůli prvním třem lidem nakaženým koronavirem nebude přistupovat ke karanténním opatřením. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha by se tak stalo až v případě, že by se infikovaly desítky až stovky lidí.

17:50

Premiér Andrej Babiš znovu varoval před cestami do severní Itálie. V rozhovoru pro Českou televizi zároveň zdůraznil, že není důvod k obavám a že Česko je na možné další případy nákazy připravené

17:47

Kromě již potvrzeného případu nákazy v Ústí nad Labem zůstává v kraji v domácí karanténě dalších deset lidí, kteří na něj nemají žádnou vazbu. Většinou jde o lidi, kteří se vrátili z dovolené v Itálii.

17:40

Úřady zároveň mapují, kde v Praze se nakažená turistka pohybovala, aby dokázaly vyhodnotit, jaké je riziko, že nakazila další lidi. 

17:38

Američanka, u které se podle prvních testů potvrdila nákaza koronavirem, bydlela v Praze se svojí spolucestující z Ekvádoru v pronajatém bytě, ne v hotelu. U druhé turistky testy virus neprokázaly, po dobu 14 dnů ale zůstane na pozorování na infekčním oddělení v Nemocnici Na Bulovce, potvrdila šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

16:22

"Průběh nemocí je lehký, nehrozí žádné fatální následky," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vyzval české občany, aby nejezdili na dovolenou do rizikových oblastí, tedy do čtyř oblastí v Itálii, kde byla vyhlášena karanténa.

16:17

U všech lidí, u kterých se v ČR potvrdila nákaza koronavirem, není průběh nemoci závažný, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jejich testy přezkoumá laboratoř v Berlíně.

16:10

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem je Čech, který byl s rodinou na lyžařské dovolené v Itálii, v oblasti Benátsko. Cestoval autem s rodinou a čtyřmi dětmi, všichni jsou v karanténě.

16:08

Druhá nemocná je Američanka narozená v roce 1999, která studuje v Miláně a přijela do Prahy jako turistka. 

 

16:07

Nemocný je Čech, ročník 1952, který byl na konferenci na univerzitě v italském Udine. Nyní je v Nemocnici Na Bulovce, průběh nemoci není vážný.

15:38

Populární pařížské muzeum Louvre dnes kvůli novému typu koronaviru zůstalo uzavřené, personál se totiž obává, že by ho návštěvníci mohli infikovat. Informovala o tom agentura AP, podle které o dalším postupu v pondělí rozhodne vedení instituce. Francie podle aktuální bilance ze sobotního večera eviduje okolo stovky případů nákazy, žádný z nich ale s muzeem nesouvisí.

13:54

Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené, celková bilance tak v alpské republice vzrostla na 14 případů. Nově infikovanými jsou dva obyvatelé Vídně, kteří se ale vzájemně neznají, a německý pár. Němci se pravděpodobně nakazili ve vlasti, neboť před cestou do Rakouska se zúčastnili karnevalu, ke kterému byla již dříve nákaza vystopována. Němci a ani oba Vídeňané díky příznivému vývoji nepobývají v nemocnici. Němci jsou v izolaci v hotelu a Rakušané doma, uvedly úřady.

13:53

V Německu se počet infikovaných novým typem koronaviru oproti sobotě takřka zdvojnásobil, ministerstvo zdravotnictví k dnešku eviduje celkem 117 případů. 
Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Severní Porýní-Vestfálsko, kde bylo zaznamenáno 66 případů. Zde nemoc Covid-19, kterou koronavir způsobuje, postihla i čtyři děti školky, jejíž vychovatelka se dříve nakazila. Všem se ale daří dobře. V pátek se nákaza potvrdila u vychovatele z družiny základní školy v Bonnu a nově byla vzata do karantény také škola v Mönchengladbachu, u jejíhož učitele byl koronavirus rovněž potvrzen.
Dalšími německými spolkovými zeměmi s větším počtem případů jsou Bavorsko, které zaznamenalo 19 nemocných, Bádensko-Württembersko s 15 pacienty a Hesensko s osmi nakaženými.

13:49

U pětičlenné české rodiny, která se v pátek vrátila ze španělského ostrova Tenerife, kde byla několik dní v izolaci v hotelu s dalšími turisty kvůli koronaviru, se nákaza nepotvrdila. Po příletu byli vyšetřeni a jejich testy jsou negativní, uvedl dnes na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

12:26

Zápas AC Milán s Janovem se kvůli koronaviru odkládá. (1. března 2020)

Zápas AC Milán s Janovem se kvůli koronaviru odkládá. (1. března 2020)
Zápas AC Milán s Janovem se kvůli koronaviru odkládá. (1. března 2020) | Foto: Reuters
11:39

Z italského Bergama přiletělo dnes do Brna 13 cestujících, nikdo z nich nepotřeboval konzultaci s lékařem kvůli zdravotním problémům v souvislosti s koronavirem v Itálii. ČTK to řekla Renata Ciupek z jihomoravské hygienické stanice. Oproti středě, kdy přiletělo z Bergama přes 100 lidí, jich dnes bylo výrazně méně. V Itálii jsou stovky lidí nakažených koronavirem, v ČR se dosud žádný případ nepotvrdil. Linka z Bergama do Brna létá dvakrát týdně. Od středy jsou na letišti zvýšená opatření, například je přítomen lékař.

10:27

Z nově nakažených jedinců v Jižní Koreji pochází celkem 333 z města Tegu, kde se infekce šíří především mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži. Tato sekta působí i v Česku.

Podle jihokorejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) navštívili někteří z členů hnutí v lednu čínské město Wu-chan, které je ohniskem nákazy.

09:01

Jižní Korea v neděli ohlásila další nákazy novým koronavirem, počet infekcí v zemi stoupl na 3736. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Jižní Korea dnes podruhé aktualizovala počet nakažených novým typem koronaviru, a to o 210 případů. Počet infekcí v zemi stoupl na 3736. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Počet obětí nákazy se zvýšil o jednoho mrtvého na 18 lidí.

08:39

Letci v českém armádním speciálu jsou vybaveni ochrannými pomůckami, obléct by je ale měl pouze člen posádky, který půjde vyřídit administrativní povinnosti. Čínský personál na palubu letadla nebude vstupovat, jeho dezinfekce tak nebude podle armády nutná.

Český armádní speciál s humanitárnní pomocí Číně, kterou sužuje epidemie koronaviru.
Český armádní speciál s humanitárnní pomocí Číně, kterou sužuje epidemie koronaviru. | Foto: ČTK
08:24

Na pomoc Číně podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka přispěly kraje, města, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. Nakoupily respirátory, kombinézy nebo dezinfekci. Pražský hrad uvedl, že letadlo do Pekingu veze devět tun materiálu.

07:35

Z vojenského letiště Praha Kbely odletěl v neděli kolem 05:00 armádní speciál s humanitární pomocí do Pekingu.

Letoun do Číny veze ochranné pomůcky či dezinfekční prostředky pro boj s novým typem koronaviru. Na pekingském letišti by měl přistát v pondělí, vzápětí se vrátí zpět do České republiky.

Armáda na cestu vyslala dvě posádky, aby se mohly vystřídat a letoun se mohl z Číny vrátit hned zpět. 

07:31 Vlajka Číny

V pevninské Číně přibylo za sobotu dalších 573 případů nákazy novým typem koronaviru a 35 obětí infekce. Celkový počet nakažených v zemi tak dosáhl 79 824, mrtvých je 2870. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi.

Kromě tří případů jsou všichni nově nakažení z provincie Chu-pej, odkud se choroba začala původně šířit. Z této provincie je také 34 z 35 nových úmrtí.

Ve srovnání s pátkem je nárůst případů za sobotu o téměř 150 vyšší, v pátek bylo nově nakažených 427. Naopak obětí je oproti pátečním 47 o něco méně.

07:25

Austrálie a Thajsko oznámily první oběť nákazy koronavirem. 

V Austrálii nemoci podlehl osmasedmdesátiletý muž, který pobýval na výletní lodi Diamond Princess u japonských břehů. Tu japonské úřady uvalily počátkem února kvůli výskytu koronaviru na více než 14 dní do karantény.

V Thajsku zemřel pětatřicetiletý muž, který podle tamního ministerstva zdravotnictví trpěl ještě před nákazou koronavirem horečkou dengue.

07:06 Vlajka Číny

Znečištění ovzduší v Číně se v posledních týdnech výrazně snížilo, a to přinejmenším zčásti kvůli zpomalení ekonomiky v důsledku šíření nového typu koronaviru.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na základě svých satelitních snímků srovnal znečištění ovzduší v Číně v prvních dvou měsících roku 2019 a 2020. Snímky ukazují pokles hladiny oxidu dusičitého v letošním roce, který se časově shoduje s omezením či pozastavením výroby v mnoha továrnách.

Peking ve snaze zastavit epidemii dal do karantény celá města, omezil dopravu a prodloužil pracovníkům volno, které si v lednu vzali u příležitosti lunárního Nového roku. Výroba je nyní postupně obnovována.

22:26

Spojené státy hlásí první úmrtí pacienta, který se nakazil novým typem koronaviru. Podle prezidenta Donalda Trumpa se první obětí onemocnění v USA stala vážně nemocná žena, které bylo přes 50 let. Podle zdravotnického úředníka pro oblast Seattlu a King County Jeffereyho Duchina byl první obětí muž. Obětí koronaviru je skutečně muž, uvedl podle televize CNN nejmenovaný vysoký představitel vlády. 

Nebylo prokázáno, že by oběť vycestovala nebo se nakazila od někoho, kdo pobýval v zahraničí. Guvernér státu Washington Jay Inslee vyhlásil v reakci na zprávu mimořádný stav.

20:11

Na tiskové konferenci viceprezident USA Mike Pence prohlásil, že Spojené státy zakázaly vstup do země všem, kteří v posledních 14 dnech cestovali do Íránu. Zároveň vyzval Američany, aby necestovali do oblastí Itálie a Jižní Koreji, které jsou nejvíce postiženy virem. 

20:05

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci uvedl, že první americkou obětí koronaviru byla žena starší 50 let s již existujícími zdravotními potížemi. Také uvedl, že v pondělí se sejde s farmaceutickými společnosti, aby s nimi probral možnosti vakcinace.  

19:58

V Česku dosud nebyl zaznamenán žádný případ nemoci COVID-19. Počet testovaných na nový koronavirus se od dnešního rána zvýšil o 13 na 193 a všechny testy skončily negativně. Na twitteru to vpodvečer uvedl ministr Vojtěch. V domácí karanténě nařízené hygieniky kvůli obavám z nového typu koronaviru bylo k pátku 307 lidí.

19:20

Americký Washington hlásí první oběť koronaviru na území Spojených států, píše CNN. 

18:30

V Itálii zemřelo dalších osm lidí nakažených koronavirem, obětí je v této zemi už 29, uvedly místní úřady. Počet nakažených v Itálii vzrostl na 1128. Padesát lidí se ale také z nákazy už zotavilo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. 

18:00

Laboratorní testy potvrdily první "pravděpodobně pozitivní" výskyt koronaviru v Severním Irsku. Výsledky testů ještě ověří vládní zdravotní agentura Public Health England, uvedl britský deník The Guardian.

17:09

Katar ohlásil prvního nakaženého. 36letý pacient je od čtvrtka v karanténě poté, co se nedávno vrátil z Íránu, zemi z druhý nejvyšším počtem úmrtí po nákaze novým koronavirem. První je Čína, odkud se koronavirus rozšířil.

 

16:42 Vlajka Číny

Aktivita čínských továren v únoru rekordně klesla. Boj proti šíření koronaviru přinesl řadu omezení a prakticky ochromil hospodářskou aktivitu. Index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru, se v únoru propadl na rekordní minimum 35,7 bodu z lednových 50 bodů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení PMI jen na 46 bodů. 

Slabá čísla poskytují první oficiální obrázek o stavu čínské ekonomiky od vypuknutí epidemie v Číně. Kvůli nemoci COVID-19 již v pevninské Číně zemřelo téměř 3000 osob, zhruba 80 tisíc se nakazilo.

16:14

Školy, včetně univerzit, zůstanou kvůli šíření koronaviru ve třech regionech na severu Itálie zavřené na druhý týden za sebou. Rozhodnutí se týká regionů Emilia Romagna, Lombardie a Benátsko. Potvrdili jej guvernéři prvních dvou jmenovaných regionů, napsal dnes list Corriere della Sera.

Podle agentury ANSA se koronavirem v Itálii nakazilo 822 lidí. Tento údaj zahrnuje i 21 obětí a 46 uzdravených.

15:57

Japonský premiér Šinzó Abe spotřebitele odrazoval od frenetického skupování toaletního papíru, o jehož nedostatku se šíří fámy. Abe veřejnosti vzkázal, že toaletního papíru je dostatek. Také uvedl, že Tokio si stále přeje, aby se letní olympijské hry konaly podle plánu.

Japonsko před dvěma dny nařídilo zavřít všechny školy na měsíc, na vládu se poté snesla kritika. Vláda proto vyčlení fond, z nějž půjdou peníze těm pracujícím, kteří budou muset zůstat s dětmi doma. 

V Japonsku se zatím koronavirem nakazilo 235 osob a na jím způsobenou nemoc COVID-19 jich zemřelo pět. 

15:48

Cena jednoho respirátoru FFP3, který slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, se nyní podle zjištění ČTK pohybuje od 900 korun výš. Ještě nedávno ho bylo možné pořídit na e-shopu za méně než 700 korun. Důvodem růstu cen na českém trhu jsou tenčící se zásoby těchto ochranných pomůcek v Evropě, uvedli dnes někteří prodejci a weby internetových obchodů. 

14:51

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran uvedl, že počet nakažených ve Francii stoupl na 73. Zároveň vyhlásil zákaz veřejných setkání, u kterých by účast překročila pět tisíc návštěvníků. Zrušen tak byl i nedělní půlmaraton v Paříži s předpokládanou účastí 40 tisíc běžců.

14:34

Dánsko s Finskem ohlásily třetí případ nákazy novým typem koronaviru. Dán se zřejmě infikoval v Německu a u Finky úřady nemoc spojují s její cestou do severní Itálie.

Dánsko zaznamenalo první nakaženého ve čtvrtek a v pátek byl v zemi ohlášen druhý případ nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Oba Dánové pobývali na severu Itálie. 

Prvním nemocným ve Finsku byl Číňan cestující z čínského města Wu-chan, které je centrem koronavirové nákazy. Další dva případy připadají na finské občanky, které se infikovaly na severu Itálie.

13:12

Nakažený vychovatel v Bonnu odjel do nemocnice na vyšetření autobusem, což mezi místními vyvolalo znepokojení. Dopravce se proto pokusil veřejnost uklidnit prohlášením, že muž použil autobus jen v krátkém úseku a že do přímého kontaktu s ostatními cestujícími se nedostal.

13:02

Základní škola v západoněmeckém Bonnu pro příští dva týdny zrušila výuku, neboť u zaměstnance družiny byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Všech zhruba 185 dětí nyní podstoupí testy a ty, které s vychovatelem přišly do přímého styku, zůstanou v domácí karanténě.

12:40

Italská fotbalová liga kvůli obavám z nákazy koronavirem odložila pět víkendových zápasů včetně šlágru Juventus - Inter Milán.

12:28

Třiaosmdesátimilionový Írán je druhou zemí po Číně, kde od prosince zemřelo nejvíc lidí nakažených novým koronavirem.

Infekce v Íránu postihla mimo jiné i jeho viceprezidentku Masúmí Ebtekarovou, náměstka ministra zdravotnictví Íradže Haríršího či dva členy parlamentu. Nejvíce postiženou oblastí je Teherán a město Kom.

Řidič autobusu v Íránu.
Řidič autobusu v Íránu. | Foto: Reuters
12:01

Počet obětí nové koronavirové infekce vzrostl v Íránu od pátku o devět na 43. Dnes to oznámily íránské úřady, napsala agentura Reuters. Od pátku bylo zaznamenáno 205 nových pacientů, celkem tak islámská republika eviduje 593 případů nákazy.

11:35

Rakousko eviduje devět případů - vedle dvou v Dolních Rakousích čtyři ve Vídni, dva v Tyrolsku a jeden ve Štýrsku. Onemocnění má vážný průběh u 72letého muže hospitalizovaného ve Vídni.

11:30

Rakousko v sobotu oznámilo první dva případy nového typu koronaviru ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která přímo hraničí s Českem. Informovala o tom televize ORF.

Nově nakaženým je manželský pár z dolnorakouského Korneuburgu u Vídně. Dvojice podle ORF byla v kontaktu s manželi z Vídně, u nichž bylo onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem oznámeno ve čtvrtek.

11:23

Ve středu se v Praze kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru v Evropě uskuteční schůzka visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Na twitteru to dnes oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki.

"Jednání zemí V4 bude věnováno nynější situaci v Evropě. Chceme v souvislosti s koronavirem připravit řešení a posílit spolupráci," sdělil Morawiecki.

10:54

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík je po návratu z Číny, kam tento týden doprovázel prezidentského kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, v domácí karanténě. Napsal to v sobotu na twitteru. Za dva týdny absolvuje opakovaný test na nový koronavirus.

10:38

Mobilní operátoři poslali všem svým českým zákazníkům pobývajícím v zemích, kde se šíří nový koronavirus, informační SMS.

Zpráva upozorňuje na nebezpečí nákazy a odkazuje na webové stránky ministerstva zdravotnictví, na kterých mohou lidé najít podrobné údaje o viru i nemoci COVID-19.

10:02

Jižní Korea v sobotu už podruhé navýšila počet případů nákazy novým koronavirem, tentokrát o 219 lidí. Celkový počet infekcí v zemi tak dosáhl 3150. Informovala o tom agentura Jonhap s odvoláním na Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

09:13

Zatímco v Číně se lidé v obavách z nákazy uchylují k takovým extrémům, jako je používání ovocných slupek, plastových lahví, vložek a dokonce podprsenek coby improvizované ochranné masky, mnoho Japonců přichází s vlastním vynalézavým řešením.

Na sociálních sítích se objevují stále nové návody na to, jak si vytvořit vlastní roušku s pomocí kapesníků, šátků a dokonce i kávových filtrů a gumiček.

09:11

Není pravděpodobné, že by se nový typ koronaviru dostával do pitné vody. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tak nemusí vodárenské společnosti přijímat žádná opatření. Národní referenční centrum pro pitnou vodu to uvedlo na webu.

"Ukazuje se, že infekční nemocný může vylučovat virus dříve, než se u něho objeví příznaky nemoci. I když je pravděpodobné, že se virové částice mohou objevit i v moči a ve stolici, zatím nevíme, jak masově a zda to může být významná cesta vylučování," uvádí dokument.

08:45

Bílý dům kvůli šíření infekce nového typu koronaviru odřekl úterní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

06:55

Británie má první oběť nového typu koronaviru. Nákaze podlehl britský občan, který se infikoval na výletní lodi Diamond Princess kotvící u japonských břehů. Zemřel v nemocnici v Japonsku Británie celkem registruje 20 případů nákazy, informoval zpravodajský server BBC News.

06:30

Spojené státy oznámily další dva případy nákazy novým typem koronaviru, u nichž není jasné, jakým způsobem se pacienti infikovali. Necestovali totiž do zahraničí a nedostali se ani do kontaktu s žádnou osobou, u níž byla nemoc COVID-19 diagnostikována.

Případy nevysvětlené nákazy byly zaznamenány ve státech Kalifornie a Oregon, informovala agentura Reuters. Jeden takový případ se v Kalifornii vyskytl již dříve.

06:15

Jižní Korea zaznamenala dalších 594 případů nákazy novým koronavirem a celkový počet infekcí v zemi dosáhl již 2931. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

06:10 Vlajka Číny

V pevninské Číně vzrostl v pátek počet případů nákazy novým koronavirem o 427, infikovaných už je 79 251. Dalších 47 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2835 obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi.

Páteční nárůst případů je o stovku vyšší, než byl ve čtvrtek, kdy čínské úřady registrovaly 327 nově nakažených. To byla nejnižší bilance od ledna.

23:05

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru uvedl, že se na rozesílání textových zpráv dohodl se všemi operátory.

21:51

Čechy pobývající v zemích, kde se šíří nový koronavirus, bude stát přes SMS operátora O2 upozorňovat na nebezpečí nákazy. Při návratu do Česka bude také lidi žádat, aby sledovali, zda se neobjeví příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. V tiskové zprávě to dnes sdělila mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Rozesílání textových zpráv podle ní operátor připravil na žádost ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

"Prostřednictvím SMS oslovíme zákazníky, kteří se aktuálně nacházejí v Číně, Hongkongu, Íránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii. Informační SMS pošleme také zákazníkům, kteří se ze zahraničí vrátí zpět do České republiky," uvedla Jungmannová.

21:43

Zatímco v prvním ohnisku nového koronaviru - Číně - už rostou počty nových případů pomaleji, v Evropě hlásí první nakažené stále nové země. Infekce jich zasáhla už přes 20 a zabila nejméně 23 lidí.

Ve světě se od prosince nakazilo téměř 84 000 lidí ve více než 50 státech, první případy oznámily nově Litva, Mexika či Island. Téměř 37 000 nakažených se už zotavilo a na 2880 zemřelo.

20:59

Kvůli nákaze koronavirem zemřel britský občan, který se vrátil z lodi Diamond Princess, která byla držena v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Ve Velké Británii bylo dosud evidováno 20 případů nákazy.

20:50

Pro informace o koronaviru je nyní nonstop k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu.

20:48

Čeští občané, kteří se nacházejí v oblastech s nebezpečím nákazy, obdrží od svých operátorů sms zprávu s varováním a případným postupem po návratu.

20:46

Na koronavirus bylo dosud v Česku testováno 170 lidí, všechny výsledky byly negativní, informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

20:44

Berlínský veletrh cestovního ruchu ITB, největší akce svého druhu na světě, se příští týden kvůli šíření nového koronaviru neuskuteční. Dnes to podle agentury DPA oznámil pořadatel. Odřeknutí veletrhu požadovalo podle dřívějších informací deníku Bild německé ministerstvo zdravotnictví. 

20:42

Do pondělí chce české ministerstvo zdravotnictví rozhodnout, jestli je možné  případy s podezřením na koronavirus nepřevážet speciální sanitkou na infekční oddělení nemocnic, ale testovat je přímo doma. "Museli by se zapojit lékaři-infektologové, kteří jsou na to vyškoleni a kteří by správně odebrali stěr z nosohltanu a vzorky krve," uvedl Vojtěch. Infekční kliniky jsou v každém kraji, do pondělí by podle Vojtěcha mělo být jasné, jestli na domácí testování mají kapacity.

20:40

Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních organizací, které vyplouvají ve Středomoří k libyjským břehům zachraňovat migranty mířící na vratkých člunech do Evropy. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle ní tedy nyní musí lodě Sea-Watch 3 a Ocean Viking zůstat v přístavu na Sicílii.

20:39

Tipy Světové zdravotnické organizace, jak udržovat hygienu na pracovišti:

 • Ujistěte se, že všechny plochy na vašem pracovišti jsou čisté (stoly, telefony, klávesnice apod. by měly být pravidelně uklízeny a udržovány v čistotě).
 • Pravidelně si myjte ruce a nabádejte k tomu i zaměstnance, dodavatele či zákazníky.
 • Použité kapesníky, ubrousky apod. vždy odhazujte do uzavřených nádob a ujistěte se, že jsou pravidelně vynášeny.
 • Necestujte do oblastí zasažených koronavirem. Pokud cestujete kamkoliv, myjte si pravidelně ruce. Po návratu si měřte pravidelně teplotu a pozorujte, zda se u vás neobjevují příznaky nemoci. Případně kontaktujte krajskou hygienickou správu.
 • Nechoďte nemocní do práce (i kdyby se jednalo o obyčejnou virózu, nachlazení nebo chřipku) a apelujte na své kolegy, aby v případě indispozice také zůstali doma.
20:06

Hradní delegace po návratu z Číny absolvovala testy na koronavirus, byly negativní.

19:52

Francie nyní eviduje 57 případů nákazy. Plánuje zavřít některé školy poté, co skončí prázdniny v departmentu Oise. Francouzský ministr zdravotnictví také doporučil, aby si lidé v zasažených regionech raději nepodávali ruce kvůli možné nákaze.

19:49

Generální tajemník NATO Antonio Guterres dnes varoval před panikou ohledně koronaviru. "Teď není čas na paniku. Je čas na to se plně připravit," řekl. Zadržet epidemii koronaviru je podle něho možné, ale šance se snižuje.

19:45

Vatikán popřel spekulace o tom, že je papež František nakažený koronavirem. Svatý otec na popeleční středu celebroval slavnostní mši, při níž byl evidentně nachlazený. Během popeleční bohoslužby kašlal a smrkal, svůj program na následující den zrušil. Mluvčí Svatého stolce sdělil, že papeži je pouze "mírně nevolno", příčinu však nespecifikoval. "Neexistují žádné důkazy, které by vedly k diagnostice něčeho jiného než mírné indispozice," uvedl.

Papež František sloužil mši na popeleční středu nachlazený.
Papež František sloužil mši na popeleční středu nachlazený. | Foto: Reuters
19:35

Světová zdravotnická organizace radí deset bodů, které bystě měli vědět a dodržovat v souvislosti s epidemií koronaviru:

 • Pravidelně a důkladně si myjte ruce vodou a mýdlem nebo antibakteriálním gelem.
 • Pravidelně čistěte povrchy dezinfekčním prostředkem - například kuchyňské lavice a pracovní stoly.
 • Informujte se o koronaviru a ujistěte se, zda informace pocházejí z ověřených zdrojů.
 • Vyhněte se cestování, pokud máte horečku nebo kašel - pokud onemocníte během letu, okamžitě informujte posádku. Jakmile se vrátíte domů, spojte se se zdravotníky.
 • Pokud kašlete nebo kýcháte, použijte kapesníček, případně rukáv. Papírové kapesníky ihned vyhazujte, oblečení okamžitě vyperte.
 • Pokud je vám více než 60 let, nebo trpíte kardiovaskulárním onemocněním či diabetem, vyhněte se oblastem, kde je velká koncentrace lidí.
 • Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a zavolejte svému lékaři, kterému popíšete příznaky, aby vám poradil, jak postupovat.
 • Pokud jste nemocní, zůstaňte doma a pokuste se jíst a spát odděleně od své rodiny, k jídlu používejte jiné nádobí a příbory.
 • Pokud se u vás objeví dušnost, zavolejte lékaře a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Je přirozené a pochopitelné cítit úzkost, zejména pokud žijete v postižené zemi nebo komunitě. Zjistěte, co můžete ve svém regionu dělat, ale nepropadejte panice. Informujte se o tom, jak zůstat v bezpečí na pracovišti nebo při veřejných shromážděních.
19:18

Nejméně 210 lidí zemřelo kvůli epidemii viru Covid-19 v Íránu, informoval server BBC s odvoláním na místní zdravotnické zdroje. Íránské ministerstvo zdravotnictví tento údaj popřelo, podle vlády zemřelo dosud v zemi 34 lidí nakažených novým koronavirem. Nakažených je v zemi aktuálně 388. Už dříve tento týden se objevily zprávy, že íránská vláda neinformuje o počtech nakažených pravdivě. V neděli, či v pondělí by měl do Íránu dorazit tým Světové zdravotnické organizace.

19:14

Také Mexiko dnes potvrdilo dva své první případy, jedna z osob se nakazila v Itálii a druhá v Mexiku od italského turisty.

19:02

První případ nákazy eviduje ode dneška také Island, informoval server BBC. Jde patrně o muže okolo padesáti let, který se vrátil z Itálie.

18:59

Počet nakažených koronavirem v Itálii stoupl na 888 případů. Nemoci dosud podlehlo již 21 lidí.

18:34

Speciální jednotky čínské policie trénují, jak zpacifikovat nespolupracující občany nakažené koronavirem. Na záběrech, které na sociálních sítích zveřejnil tchung-pejský Úřad pro veřejnou bezpečnost, je vidět, že si jednotky rozhodně neberou servítky.

18:19

V Německu koronavirus pravděpodobně rozšířil pár ve středním věku, který jej rozšířil na masopustu. Oba dva se zúčastnili masopustního průvodu 15. února. Lékaři se obávají, že tam mohli nakazit stovky lidí.

17:59

"Většina populace, pokud by tuto nemoc získala, bude mít mírný průběh podobný chřipce. Riziko je to například pro seniory nad 80 let a zdravotníky," řekl v DVTV ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vojtěch: Pro většinu lidí je koronavirus jako chřipka. Ohroženi jsou senioři a lékaři

Vojtěch DVTV
13:53
Většina populace, pokud by tuto nemoc získala, bude mít mírný průběh podobný chřipce. Riziko je to například pro seniory nad 80 let a zdravotníky. | Video: Emma Smetana
17:48

Praktičtí lékaři dopoledne na svém pražském sněmu vyjádřili obavu z toho, že nebudou mít ochranných prostředků dostatek, když na trhu nyní nejsou. Kvůli rouškám a respirátorům, které před virem chrání, se na hlavní hygieničku obrátila i Česká lékařská komora. Chce vědět, kde si mají lékaři ochranné prostředky pořídit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že se roušky pro praktické lékaře pokusí ministerstvo zajistit. Resort jedná se zahraničními dodavateli, mohly by být k dispozici v řádu týdnů. 

Nyní jsou podle ministra roušky a respirátory v zásobách Správy státních hmotných rezerv, využily by se ale až v krizovém stavu, který zatím nenastal.

17:36

Piloti armádního speciálu, který přepraví do Číny českou humanitární pomoc, budou mít k dispozici ochranné prostředky. Při letu by v nich ale oblečeni být neměli. V Pekingu bude kolem letadla vytvořeno ochranné pásmo a na palubu místní personál nevstoupí. Letoun tak po návratu nebude muset být dezinfikován kvůli obavě z případné nákazy novým koronavirem. Letoun s pomocí by měl odstartovat v neděli.

17:33

Jaké je riziko úmrtí na nový typ koronaviru v případě, že má člověk jiné zdravotní potíže?

Foto: Aktuálně.cz
17:23

Obavy z koronaviru se odrážejí i na nižším zájmu o letenky. Například prodeje letenek do Itálie se v posledním týdnu meziročně snížily až o 70 procent. Zájem klesá i u dalších destinací v Evropě a Asii. Asociace hotelů upozorňuje na to, že pokud by se snížila spotřeba turistů z Číny, Jižní Koreje a Itálie o polovinu, znamenalo by to pro ČR pokles příjmů o 7,4 miliardy korun. Zároveň by mohlo ubýt 8000 pracovních míst.

17:22

Do Prahy se podle Babiše vrátí o víkendu zhruba 20 tisíc lidí, kterým skončí jarní prázdniny. Větší pozornost by měli svému zdravotnímu stavu věnovat ti, kteří přijedou z regionů Lombardie, Benátsko, Piemont a Emilia Romagna. 

17:05

Několik důležitých členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je nakloněno snížení těžby ropy kvůli koronaviru. Ceny ropy kvůli obavám, že epidemie prudce sníží poptávku, totiž klesly již o téměř 25 procent kvůli nižší poptávce a pomalejšímu ekonomickému růstu.

16:34

Nejrizikovější věkovou skupinou v případě nákazy nového typu koronaviru jsou lidé starší 80 let. Čím je pacient mladší, tím je riziko úmrtí na nemoc Covid-19 nižší.

Foto: Aktuálně.cz
16:31

Jižní Korea dnes oznámila, že se tam virem s označením Sars-CoV-2 nakazilo dalších 571 lidí, tedy více než v Číně, a celkový počet infikovaných stoupl na 2337. Počet obětí zůstal na 13.

16:28

Počet nakažených dál přibývá v západní Evropě. Francie hlásí 38 potvrzených případů nákazy, Británie 19, Nizozemsko první dva. Německo má nyní zhruba 60 potvrzených případů. Epidemie nejvíce zasáhla Itálii, jenom v regionu Lombardie je koronavirus registrován u více než 400 lidí.

16:21 Vlajka Číny

V pevninské Číně už počty nově infikovaných klesají. Ve čtvrtek jichž přibylo 327, což je nejméně od ledna. Nyní hlásí pevninská Čína dohromady 78 824 nakažených a 2 788 obětí úmrtí pacientů s nemocí COVID-19.

16:13

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je třeba mluvit nejen o nakažených, ale i uzdravených. "Výrazně stoupá počet uzdravených pacientů. Aktuálně je to více než 36 000 uzdravených," řekl ministr zdravotnictví. Nakažených je už téměř 84 000, více nových případů aktuálně přibývá mimo Čínu, kde epidemie začala. "Přes 80 procent lidí má lehký průběh velmi podobný respirační chorobě," dodal ministr. Vážnější průběh mají senioři a chronicky nemocní.

15:54

Kvůli šíření koronaviru výrazně přibylo Čechů, kteří se před cestou do zahraničí zaregistrovali do systému DROZD ministerstva zahraničí. Od začátku roku se do systému, který využívají české zastupitelské úřady například k informování českých turistů o mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy či teroristické útoky, přihlásilo 35 tisíc občanů ČR. Za celý loňský rok to bylo přes 100 tisíc lidí.

15:49

"Nechápu, proč naši lidé kupují potraviny a zásobují se. Znovu opakuji: potraviny v obchodech určitě nedojdou," uvedl Babiš. Popřel zároveň, že by ve státních rezervách byl nedostatek zásob. "Různé teorie jsou nesmyslné, protože nikdy k tomu nemůže dojít," uvedl.

15:43

Andrej Babiš bude příští týden jednat s hejtmanem Vysočiny Jiřím Běhounkem o možném zrušení biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde se předpokládá účast až 100 tisíc lidí, včetně cizinců z možných regionů šíření nákazy. Podle něj bude záležet na aktuální situaci po víkendu. 

15:37

V domácí karanténě, kterou nařídily krajské hygienické stanice kvůli obavám z nového typu koronaviru, je k dnešnímu dni 307 lidí. Podle ministra zdravotnictví v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. Podle ministra je třeba mluvit nejen o nakažených, ale i uzdravených. "Výrazně stoupá počet uzdravených pacientů. Aktuálně je to více než 36 tisíc uzdravených," řekl ministr zdravotnictví. 

15:30

Premiér zopakoval, aby lidé nejezdili do oblastí v severní Itálii, kde je virus rozšířen. Apeloval zároveň na ty, kteří se z oblastí vrátili a mají respirační obtíže či horečku nad 38 stupňů, aby zůstali doma a telefonicky kontaktovali krajskou hygienickou správu nebo infolinku Státního zdravotnického úřadu (724 810 106 / 725 191 367), která je v provozu nonstop. 

15:13

Někteří lékárníci pojali nedostatek roušek s humorem ve verších. 

15:08

"Chtěl bych zdůraznit, že není žádný důvod k panice. Není nejmenší důvod nakupovat zásoby potravin ani roušek," apeloval na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš společně s ministrem zdravotnictví. V Česku dosud není potvrzen žádný případ nákazy, zopakovali.

ŽIVĚ: Premiér Babiš ke koronaviru. Sledujte mimořádnou tiskovou konferenci

Tisková konference premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě. | Video: DVTV
14:36

Podle bankéřů jsou již znát první dopady koronaviru na ekonomiku. Podle nich bude růst největší evropské ekonomiky kvůli viru letos pravděpodobně slabší než 0,6 procenta, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci. Dopady zatím potvrdily centrální banky ve Velké Británii a v Německu. 

14:06

Hygienici v Jihočeském kraji poslali od začátku února do domácí karantény 77 lidí, kteří se vrátili ze zahraničních oblastí, v nichž se objevila nákaza novým typem koronaviru. Své domovy by neměli opouštět po dobu 14 dní.

14:04

Lidé v Česku hromadně nakupují, aby se předzásobili kvůli koronaviru, někteří objednávají i půltunové nákupy. "Na skladě panuje totální apokalypsa," říká mluvčí Košíku.cz. Firma už zavedla omezení nákupů, aby se dostalo na všechny zákazníky. Jedna objednávka tak může nově vážit maximálně 50 kilogramů a množstevní omezení platí na některé druhy zboží.

13:40

Kvůli epidemii koronaviru byla zrušena řada velkých kulturních a sportovních akcí. Zkrácen byl například karneval v Benátkách, zrušen byl mezinárodní autosalon v Ženevě, mezinárodní summit společnosti Facebook v San Francisku, mistrovství světa v atletice či velká cena Formule 1 v Číně nebo mistrovství světa v rychlobruslení v Jižní Koreji. Zakázán byl také vstup zahraničním poutníkům mířícím do dvou nejposvátnějších měst islámu Mekky a Medíny.

13:35

První nakažený v Nigérii je italský občan, který do země přijel pracovně. Jedná se o teprve třetí případ na africkém kontinentu a první v subsaharské Africe. "Pacient je stabilní, nemá žádné závažné projevy," uvedl nigerijský ministr zdravotnictví Osagie Ehanire, podle kterého se muž léčí ve specializované nemocnici na jednom z předměstí více než 20milionového Lagosu.

13:15

Americká punkrocková kapela Green Day odkládá své koncertní turné v Asii kvůli epidemii koronaviru. Koncerty ruší také korejská chlapecká formace BTS a další hvězdy takzvaného k-popu, jako Taeyeon, Winner, NCT a GOT7. Své letošní asijské turné zrušil například také Bostonský symfonický orchestr.

12:24

Švýcarská vláda kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 lidí. Týká se to například ženevského autosalonu a některých sportovních akcí, informovala agentura DPA. Fotbalová či hokejová sportovní utkání by se však mohla konat bez diváků a mohou se také konat sportovní akce s menším počtem diváků.

11:58

Prefektura Hokkaidó na stejnojmenném severním ostrově Japonska vyhlásila kvůli šíření nového typu koronaviru stav nouze a požádala obyvatele, aby o víkendu nevycházeli ven. Vir, který způsobuje onemocnění Covid-19, byl v prefektuře prokázán u nejméně 66 lidí.

11:57

Počet lidí, které zabil nový koronavirus, v Íránu stoupl na 34. Oznámil to mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. V Íránu, který má mimo Čínu nejvíc mrtvých, je podle dnešní bilance potvrzena nákaza u 388 lidí.

10:11

V Česku bylo dosud na koronavirus testováno 154 lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila, informuje ministr Adam Vojtěch.

09:53

Pět Čechů, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v hotelu na kanárském ostrově Tenerife, odletělo do Česka, uvedla ředitelka CK Canaria Travel. Šestá Češka, která je ve stejném hotelu od minulého týdne, ho zatím opustit nemůže.

09:37

Svět 12. února překvapila zpráva o tom, že za pouhý den vzrostl v Číně počet nakažených koronavirem o téměř 15 tisíc. Byl to mimořádný výkyv, do té doby denně přibývaly stovky případů. Nešlo ale o to, že by se vir začal rychleji šířit. Zjednodušeně řečeno: Čína zahrnula do statistiky i lidi s méně vážnými projevy nemoci. Pak ale Peking zase otočil.

07:53

V Moravskoslezském kraji odebrali zdravotníci kvůli možnosti nákazy novým koronavirem ve čtvrtek vzorky šesti lidí. U čtyř jsou výsledky k dispozici, testy vyšly negativně. Na výsledky u dvou lidí se ještě čeká.

07:01

O prvním případu nákazy informovalo také Bělorusko. Testy podstoupilo podle tamního ministerstva zdravotnictví 27 lidí a nemoc se prokázala u jednoho z studenta z Íránu.

06:27

Litevská vláda informovala, že se v zemi potvrdil první případ nákazy novým koronavirem. Krátce nato o prvním případu nákazy koronavirem informovalo také novozélandské ministerstvo zdravotnictví. Nemoc Covid-19 se podle něj potvrdila u člověka, který se nedávno vrátil na Nový Zéland z Íránu, kde si koronavirus po Číně dosud vyžádal nejvíce obětí na životech. 

06:26

Nigerijské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že se v této západoafrické zemi potvrdil první případ nákazy novým koronavirem.

06:25 Vlajka Číny

V pevninské Číně stoupl ve čtvrtek počet případů nákazy novým typem koronaviru o 327, celkově se tak nakazilo už 78 824 lidí. Dalších 44 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2788 obětí. Čtvrteční bilance nově nakažených je nejnižší od ledna.

06:23

Šest německých zemí nahlásilo celkem 22 nových případů nákazy koronavirem. Přítomnost koronaviru se mimo jiné potvrdila u pacientů v Hesensku i Hamburku. Jenom nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko nahlásila dalších 14 potvrzených případů. V okrese Heinsberg u hranic s Nizozemskem je jich už 20.

V tomto týdnu testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru nejdřív u manželského páru z Heinsbergu, přičemž žena pracovala jako vychovatelka ve školce. Všichni nově nakažení v regionu jsou podle úřadů v domácí izolaci a nemusí být hospitalizováni.

22:36

Evropský parlament zvažuje, zda svá jednání a plenární zasedání pořádat formou telekonferencí kvůli rostoucím obavám z nového koronaviru, který se rozšířil z Číny. S odvoláním na mluvčího Evropského parlamentu o tom informovala agentura Reuters. "Vážně se to zvažuje. Během nadcházejících několika dní budeme vědět víc," uvedl mluvčí parlamentu.

21:00

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes večer informoval o "výrazném nárůstu" počtu nakažených v zemi. Infekce se prý prokázala u dalších 20 osob, čímž celkový počet případů stoupl na 38. Dva lidé s nemocí COVID-19 - Číňan a Francouz - ve Francii zemřeli.

Za nárůstem počtu registrovaných nakažených podle ministra stojí dohledání "kontaktních osob". Z 20 nově ohlášených případů se většina týká departementu Oise, z něhož pocházel i 60letý muž, o jehož smrti média informovala ve středu. Tři osoby, u nichž byly testy pozitivní, působily ve zmíněné oblasti severně od Paříže na vojenské základně.

20:58

Hygienici v Jihomoravském kraji za středu a dnešek vyloučili nákazu koronavirem u tří pacientů. U jednoho pacienta byly výsledky negativní ve středu, u dvou dnes. Hygienici už poskytli ke středě více než 70 odborných konzultací, u většiny případů vyhodnotili podezření jako neopodstatněné a u zbytku byly testy negativní.

20:29

Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce novým koronavirem. V okrese Heinsberg u hranic s Nizozemskem je jich už 20, informovalo dnes večer podle agentury DPA zemské ministerstvo zdravotnictví. Další čtyři nakažené večer oznámila i spolková země Bádensko-Württembersko. V celém Německu je dosud nejméně 40 potvrzených případů koronaviru.

20:00

Výskyt nového typu koronaviru v evropských zemích (nejnověji přibyli nakažení v Norsku, Dánsku, Rumunsku a Estonsku; řazeno podle počtu případů):

ZEMĚPOČET NAKAŽENÝCHPOČET ÚMRTÍ
Itálie65017
Německo400
Španělsko240
Francie182
Británie150
Rakousko50
Švýcarsko50
Chorvatsko30
Řecko30
Finsko20
Rusko20
Švédsko20
Belgie10
Dánsko10
Estonsko10
Norsko10
Rumunsko10
Severní Makedonie10
CELKEM77519
19:43

Itálie oznámila další tři úmrtí na nový koronavirus, počet jeho obětí v zemi tak vzrostl na 17

Informoval o tom ve čtvrtek šéf italské civilní obrany Angelo Borrelli. Podle něj je v zemi nakažených osob 650, ve středu jich přitom bylo kolem 400. Itálie je tak po Číně a Jižní Koreji nejvíce zasaženou zemí tímto novým koronavirem.

18:58

Své první tři infikované koronavirem ohlásila rakouská metropole Vídeň. V jedné z místních nemocnic leží v izolaci 72letý pacient a také virem nakažený manželský pár, oznámil dnes vídeňský svaz nemocničních zařízení (KAV). Dál jsou ještě testovány obě děti tohoto manželského páru; rovněž vykazují příznaky onemocnění. V Rakousku je tak nyní pět potvrzených případů nákazy.

18:08

Pojišťovna Kooperativa dočasně zastavila prodej pojištění storna v rámci cestovního pojištění.

Reaguje tak rostoucí rušení zahraničních cest vlivem koronaviru. Byla přitom jedna z mála na trhu, která dosud pokrývala i výslovné storno kvůli epidemii. Ostatní pojišťovny to často negarantují nebo přímo vylučují. Informaci uvedl server Peníze.cz 

 

17:28

Z hotelu na Tenerife může dnes od 17:00 SEČ odejít 130 turistů. Povolení se týká turistů 11 národností, mohli by mezi nimi být i Češi.

Jde o turisty, kteří do hotelu přijeli v pondělí a nebyli tak v kontaktu s Italem, u něhož se potvrdila nákaza novým koronavirem. Později se nákaza potvrdila ještě u dalších třech lidí. Podle deníku La Vanguardia budou muset turisté po opuštění hotelu dodržovat zvláštní režim, mimo jiné si měřit dvakrát denně teplotu.

17:17

Vzorky pro testování by se lidem s podezřením na nákazu novým typem koronaviru měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odebírat v domácí karanténě. 

Tam by za nimi zdravotníci z krajské hygienické stanice přijížděli. Dosud pacienty vozí sanitky do nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví tuto možnost prověří, řekl na čtvrteční tiskové konferenci ve Fakultní nemocnici Motol ministr Adam Vojtěch (za ANO).

17:16

Pražské nemocnice mají nyní dostatečné zásoby roušek, dezinfekce či mýdla.

Některé ale ještě čekají na doplnění rezerv tak, aby v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 ve světě splnily požadavek ministerstva zdravotnictví na doplnění rezerv na čtyři měsíce dopředu. V případě větších výpadků dodávek by do budoucna mohl být největší problém s nedostatkem roušek či respirátorů, jejich předzásoby na 4 měsíce nestačí.

16:52

Íránské úřady zrušily kvůli koronaviru páteční hlavní modlitby v Teheránu, informovala televize Al-Džazíra. Podle BBC mají někteří Íránci obavy, zda vláda epidemii zvládne. O víkendu má do země jet zhodnotit situaci tým Světové zdravotnické organizace (WHO).

16:33

Čeští turisté na kanárském ostrově Tenerife, kde se vyskytl koronavirus, mohou opustit hotel, ve kterém byli v karanténě. Španělské úřady ale trvají na rychlém návratu turistů do Česka.

"Guvernér Kanárských ostrovů se rozhodl, že můžou odejít z hotelu ti, kdo tam přišli v pondělí, a že bychom měli tyto lidi repatriovat. Španělská strana požaduje okamžitý návrat," řekl novinářům premiér Andrej Babiš.

Neupřesnil, zda by Česko posílalo pro české turisty vládní speciál, jako ho poslalo do Bruselu pro pět Čechů, které francouzské letadlo odvezlo z čínského Wu-chanu, kde epidemie koronaviru propukla.

V hotelu H10 Costa Adeje Palace na jihu ostrova Tenerife je od pondělka uzavřeno 723 hostů, včetně šesti Čechů, a 270 zaměstnanců. U jednoho z italských turistů v hotelu se objevil koronavirus, dotyčný muž ale byl už v pondělí v nemocnici.

16:26

Mezi lidmi nakaženými novým typem koronaviru je i íránská viceprezidentka Masoumeh Ebtekarová. Píše to britský server The Independent. V zemi už na nemoc zemřelo 26 lidí. Írán zůstává státem s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu. 

V minulých dnech přiznal nákazu koronavirem i náměstek ministra zdravotnictví Irádž Harírčí, který v pondělí viditelně nemocný vystoupil na tiskové konferenci.

Íránský náměstek Íradž Harírší v pondělí kašlal a otíral si pot, pak přiznal Covid-19

0:46
Íránský náměstek Íradž Harírší v pondělí kašlal a otíral si pot, pak přiznal Covid-19 | Video: Associated Press
16:04

Rusko od příští středy až do odvolání přeruší vlakové spoje mezi Moskvou a jihofrancouzským letoviskem Nice. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo dopravy s tím, že jde o součást širších opatření zaměřených na prevenci šíření nového typu koronaviru v Rusku. Spoje jezdí i přes východ Moravy.

15:49

Dárce krve, kteří přijeli z Itálie, kde se šíří nový typ koronaviru, odmítají všechny pražské transfuzní stanice. Darování musí odložit o měsíc, ve Všeobecné fakultní nemocnici se stejné omezení týká všech evropských zemí mimo Slovenska. Vyplývá to z informací pro dárce krve na webech nemocnic. Lékaři doporučují, aby lidé šli darovat předtím, než vyrazí na dovolenou.

15:30

Na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice, které je jediné ve Zlínském kraji, jsou nyní tři pacienti kvůli podezření na koronavirus.

Jejich stav je dobrý, čeká se na výsledky testů, řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Dosud byli na oddělení kvůli podezření na koronavirus hospitalizováni tři lidé, celkem jde tedy o šest lidí. V kraji, kde se dosud testovalo na koronavirus 17 lidí,.ani v České republice se zatím nákaza nepotvrdila.

14:53

Státní rezervy požadovanou zásobu jídla na tři dny nesplňují, mají ho na 1,3 dne, sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Potraviny, kterými stát disponuje, by se mohly k potřebným přerozdělit, pokud by vláda vyhlásila stav nouze. Mohla by například podle zákona nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotnických nebo sociálních zařízení, hejtmani by pak koordinovali nouzové zásobování potravinami.

14:49

Epidemie koronaviru ve Francii je nyní nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Ve Francii se nákaza prokázala už u 17 lidí, dva z nich - Číňan a Francouz - nemoci podlehli.

"Máme před sebou krizi, epidemii, která přichází… budeme jí muset čelit, jak nejlépe budeme umět," řekl Macron po návštěvě pařížské nemocnice Pitié-Salpêtrière, kde v noci na středu zemřel na nemoc způsobenou koronavirem šedesátiletý Francouz.

13:50

Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před užíváním chlorochinu, léku na malárii, coby prevencí před koronavirem. "Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj WHO (Světové zdravotnické organizace), chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19," uvedl ústav.

13:32

V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 26 lidí. Novou bilanci dnes oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví s tím, že za den přibylo 106 nových případů, takže v Íránu je nyní 245 nakažených. Írán zůstává zemí s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu. 

13:24

V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl na 14. 

13:12

Švýcarsko oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem evidují čtyři nakažené. V jedné z vídeňských nemocnic leží v izolaci 72letý pacient, který se virem nakazil. Je jedním ze tří infikovaných v Rakousku.

12:51

Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích kontrolovat auta, která přijíždějí hlavně z Rakouska. Dnes to po zasedání bezpečnostní rady státu oznámil premiér Peter Pellegrini. Na kontroly se musejí připravit také všichni cestující, kteří na Slovensko přiletí.

12:46

Přerušení letů do Jižní Koreje

České aerolinie pozastavily kvůli riziku koronaviru lety do Jižní Koreje, která je po Číně druhou zemí s nejvíce případy nákazy. Informaci přinesla Česká televize.

12:38

Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí, řekla mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. 

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní. 

12:36

Ministr Adam Vojtěch po schůzce Ústřední epidemiologické komise vyzval, aby lidé nepropadali panice. "Všechny orgány veřejného zdraví jsou v pohotovosti a jsou připraveny jednat," ubezpečil ministr.

Podle Vojtěcha jsou aktuálně tři problémové oblasti - Írán, Jižní Korea a Itálie.
"To jsou oblasti, kde dochází ke komunitní nákaze," popsal ministr Vojtěch.

Vojtěch připomněl, že se nadále budou testovat na koronavirus pouze lidé s příznaky nemoci a kteří navštívili jednu z rizikových oblastí. "Nebudeme testovat každého, kdo se objevil v Itálii," řekl Vojtěch. Ministr zároveň vyzval, aby lidé vracející se ze zahraničí v následujících 14 dnech sledovali svůj zdravotní stav.

11:31

Australský premiér Scott Morrison dnes varoval Australany, aby se připravili na pandemii nového typu koronaviru, a do chodu uvedl nouzový plán. Mluvit v souvislosti s koronavirem o pandemii ale už ve středu nedoporučil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle kterého toto označení přispívá k neopodstatněnému strachu.

10:58

Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově Tenerife, ho mohou opustit. Rozhodnuto o tom bylo podle ředitelky Canaria Travel Lenky Vikové. Lidé v hotelu uvázli kvůli několika potvrzeným případům nákazy koronavirem. Mezi hosty je i několik českých občanů - jeden z nich, který tam pobývá se svou rodinou, dnes ráno sdělil, že na přesun stále čekají.

"V tuto chvíli je to protokolární záležitost. Ve 13:00 se má konat schůzka v Madridu, na které si úředně mají jednotlivé státy převzít své občany," řekla Viková.

10:33

Guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy koronavirem v zemi, oznámil, že bude příštích 14 dní v karanténě. Jak Attilio Fontana napsal na Facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test.

10:10

V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 22 lidí. Novou bilanci dnes oznámila tamní agentura IRNA, podle níž je v zemi 141 nakažených. Írán zůstává zemí s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu.

Sousední Irák má prvního nemocného v Bagdádu, jde o šestý případ v zemi.

10:09

Japonsko hlásí první případ, kdy se už jednou vyléčený pacient znovu nakazil. Jde o ženu, která pracuje jako průvodkyně v prefektuře Osaka.

09:13

Fakultní nemocnice Brno má dalšího pacienta s podezřením na koronavirus. Sdělil to mluvčí nemocnice Pavel Žára. Nemocnice pošle odběry do Prahy a bude čekat na výsledky. Pacient přišel podle Žáry ve středu s dalším člověkem, u kterého už výsledky testů koronavirus vyloučily. 

08:53

Nemocnice v Michalovcích - městě na východním Slovensku - přijala pacienta s podezřením na koronavirus. Jde o Itala, který střídavě pracuje v Itálii a na Slovensku v Humenném. Lékaři čekají na výsledky testů. Informoval o tom deník SME.

Do středečního odpoledne podstoupilo na Slovensku testy na koronavirus 90 lidí, všechny vyšly negativně.

08:30

Podívejte se na aktuální stav nakažených koronavirem a obětí této nemoci v jednotlivých zemích Evropy.

ZEMĚPOČET NAKAŽENÝCHPOČET ÚMRTÍ
Itálie47012
Německo270
Francie182
Británie130
Španělsko130
Chorvatsko30
Finsko20
Rakousko20
Rusko20
Švédsko20
Belgie10
Řecko10
Severní Makedonie10
Švýcarsko10
Norsko10
Dánsko10
Estonsko10
Rumunsko10
CELKEM56014

 

08:16

O riziku rozšíření nového typu koronaviru do Česka bude ve čtvrtek dopoledne jednat Ústřední epidemiologická komise. Stálý pracovní orgán vlády vede ministr zdravotnictví a Hlavní hygienička ČR, tvoří ho zástupci většiny ministerstev a Správy hmotných rezerv.

Naposledy se komise sešla v roce 2014 kvůli ebole. Zasedala také kvůli prasečí a ptačí chřipce.

08:12

Pákistán, kde je potvrzena nákaza koronavirem u dvou osob, kvůli šíření choroby uzavřel svou hranici s Íránem.

08:00

Mluvčí jihokorejského generálního štábu uvedl, že společná cvičení s USA naplánovaná na první pololetí tohoto roku byla s ohledem na zdraví vojáků zrušena až do odvolání. Kvůli koronaviru je v karanténě už přes 9500 z 600 000 příslušníků korejské armády, uvedla agentura AP. Většina vojáků nesmí opouštět základny.

"Navzdory odkladu společných cvičení hodlá americko-korejská aliance i nadále dostát závazku poskytovat přesvědčivé vojenské odstrašení a zachovat silnou společnou obranu, která ochrání Jižní Koreu před jakoukoli hrozbou," řekl Lee Peters, mluvčí americké posádky v této asijské zemi. Američané mají v Jižní Koreji 28 500 vojáků.

07:48

První případ nákazy koronavirem potvrdilo také Estonsko. Nákaza se potvrdila o muže, který se ve středu večer vrátil z Íránu. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jedná se o člověka s trvalým pobytem v Estonsku, který ale není estonským občanem," citovala estonského ministra sociálních věcí Tanela Kiika agentura Interfax. "Podle mých informací je to íránský občan," dodal ministr.

07:31

Pacient ve Fakultní nemocnici Brno, který se vrátil z hor ze severní Itálie s příznaky nemoci, nemá koronavirus. Ve středu večer to potvrdila vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry nemocnice koronavirus vyloučila také u dvou dřívějších pacientů. Hygienici do středečního odpoledne provedli 75 konzultací, u šesti bylo podezření na koronavirus, které se ale podařilo vyloučit.

07:26

První případ nákazy novým koronavirem potvrdilo ve čtvrtek i Dánsko. Podle listu Politiken onemocněl muž, který se vrátil z lyžařského zájezdu do severní Itálie. Nyní je v domácí karanténě. 

Podle televizní stanice TV2 je muž, u nějž se infekce koronavirem potvrdila, zaměstnancem televize. Na lyžařské dovolené byl s rodinou. "Bereme tuto situaci velice vážně… Uděláme vše pro to, abychom zabránili šíření této nemoci v Dánsku," uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

07:24 Vlajka Číny

V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak nakazilo už 78 497 lidí. Dalších 29 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2744 obětí, uvedla agentura Reuters.

Oproti úterku, kdy zemřelo 52 lidí, se však počet mrtvých snížil. Převážná většina případů i nadále připadá na provincii Chu-pej, která je už od loňského prosince ohniskem nákazy.

07:00

Riziko, kterému Spojené státy čelí v souvislosti s epidemií koronaviru, je i nadále velice nízké. Pokud se však nemoc Covid-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření. Na tiskové konferenci to řekl americký prezident Donald Trump.

Trump zároveň jmenoval viceprezidenta Mikea Pence do funkce hlavního koordinátora, který bude v souvislosti s koronavirem řídit práci státních úřadů, hygieniků a odborných komisí.

06:57

Saúdská Arábie kvůli epidemii koronaviru dočasně zakázala vstup do země zahraničním poutníkům mířícím do dvou nejposvátnějších měst islámu Mekky a Medíny. Informovalo o tom tamní ministerstvo zahraničí. Do monarchie se nedostanou ani lidé ze států, kde mají větší počet nakažených.

Úřady neuvedly, jak dlouho bude omezení platit a zda může zasáhnout i velkou pouť do Mekky (hadždž), která se letos bude konat na přelomu července a srpna.

Mekka
Mekka | Foto: Reuters
21:45

Norsko je další evropskou zemí, která oznámila výskyt nového typu koronaviru na svém území. Norský institut veřejného zdraví FHI podle televize NRK sdělil, že pacient, kterému se daří dobře a který je nyní v domácí karanténě, se před týdnem vrátil z Číny.

Podrobnosti o nakaženém zveřejněny nebyly, oznámeno ale bylo, že žije v severonorském přístavním městě Tromsö.

20:59 Vlajka Číny

Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do Číny zavléct další zdroj nového typu koronaviru. Ten se přitom šíří od prosince z čínské provincie Chu-pej, která eviduje naprostou většinu všech nakažených na světě. Informaci přinesl list The Wall Street Journal.

Čína v posledních dnech eviduje značný pokles počtu nových případů. V jiných zemích, zejména v Jižní Koreji, Íránu či Itálii, však nově nakažených v posledním týdnu výrazně přibývá. Tento trend vedl úřady v Pekingu a dalších městech ve východní Číně k přijetí kroků, jež podle nich mají "přísně zamezit importu epidemie ze zahraničí".

20:31

V celé Francii platí aktuálně zvýšená pohotovost v důsledku prudkého nárůstu počtu nakažených v sousední Itálii. Starosta města Nice ležícího poblíž italských hranic dnes kvůli riziku oznámil předčasné ukončení místního karnevalu.

Nic se naopak nemění pokud jde o dnešní zápas fotbalové Ligy mistrů v nedalekém Lyonu. Proti týmu místního Olympique Lyonnais od 21:00 nastupují hráči Juventusu ze severoitalského Turína, kde o víkendu testy prokázaly výskyt koronaviru u šesti lidí. Rozhodnutí nezrušit večerní utkání proto vyvolalo kritiku starosty lyonského předměstí, které bude jeho dějištěm.

"Budeme mít zápas, na který přijede 3000 fanoušků z Itálie, přičemž nebyla učiněna žádná ochranná opatření," citovala agentura Reuters Christopha Quinioua. "Chováme se, jako by se nic nedělo," dodal.

20:25

První případ hlásí také Severní Makedonie, kde byla dnes na koronavirus pozitivně testována žena, která se vrátila z Itálie. Severomakedonský ministr zdravotnictví Venko Filipče řekl, že v karanténě je nyní ona i další pasažéři z dodávky, kterou žena cestovala.

19:48

Gruzie dnes ohlásila první potvrzený případ koronaviru. Pacient podle ministryně zdravotnictví přicestoval do vlasti z Íránu, kde se nákaza rozmohla. Premiér Giorgi Gacharia po mimořádném zasedání vlády podle agentury TASS ohlásil, že Gruzie na dva týdny omezí vzdušné a pozemní spojení s Íránem s cílem zabránit dalšímu šíření infekce.

19:44

Jediný žák místo stovek dětí přišel dnes do vesnické školy na jihu Polska poté, co místní učitelku po návratu z Itálie poslali lékaři na vyšetření kvůli podezření na koronavirus. Školu i školku ve vsi Mazańcowice se starosta rozhodl zavřít, uvedla televize TVN 24. Kdy výuka zase začne, záleží na výsledku testů.

"Do školy a školky chodí 700 dětí. Dnes přišlo jediné, školou povinné. Znamená to, že mé rozhodnutí (o zavření školy a školky) je správné," prohlásil starosta Janusz Pierzyna. Nicméně dorazili všichni pedagogové.

19:28

Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění nazvané Covid-19, už se rozšířil na všechny kontinenty. Nabízíme přehled odpovědí na hlavní otázky týkající se bezpečnosti, zdraví a dopravních omezení.

19:10

Praha zvažuje omezení množství potravin, které by si mohl každý jeden zákazník koupit. Chce tak předejít panice a vybrakovaným regálům. Obává se, aby v české metropoli nenastala situace, se kterou se potýkají obyvatelé řady zahraničních měst. Podle svazu obchodu by prodejci nejspíš žádost města vyslyšeli a prodej potravin omezili.

18:38

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes obvinil USA, že situace kolem koronaviru zneužívají k politickým účelům a vyvolávají strach. Podle Rúháního nelze dovolit, aby se z koronaviru stala "zbraň nepřátel", jež znemožní Íránu obchodovat. "Z koronaviru by se neměla stát zbraň našich nepřátel, která v naší zemi zastaví práci a výrobu," řekl prezident. Rúhání také uvedl, že zatím se neplánuje uzavírání měst, a poznamenal, že může trvat až tři týdny, než Írán dostane šíření viru pod kontrolu.

18:16

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzývá k zachování klidu.

18:11

Německo stojí na prahu epidemie nového koronaviru. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň vyzval nemocnice a zdravotnický personál, aby připravil a prověřil své pandemické plány.

"Je bohužel nutné říci, že situace se v posledních hodinách změnila," řekl Spahn během telefonické konference se zástupci jednotlivých německých spolkových zemí. Dodal, že v Německu již není možné sledovat všechny části řetězce šíření nákazy.

18:09

V Česku bylo dosud na koronavirus testováno 112 lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila, testuje se dalších 12 lidí, řekl dnes novinářům při návštěvě Královéhradeckého kraje premiér Andrej Babiš (ANO)

18:06

Dopravní podnik Ostrava v nejbližších dnech vydezinfikuje interiéry všech vozidel. Jde o součást prevence proti šíření virů. Ostravská fakultní nemocnice má dostatek roušek, aby zvládla po dobu čtyř měsíců běžnou epidemiologickou situaci. Její mluvčí Petra Petlachová to řekla v souvislosti s tím, že stát uložil svým nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí šíření nového typu koronaviru předzásobily.

Foto: ČTK
18:04

Krizový štáb ministerstva práce se ve čtvrtek sejde kvůli koronaviru. Zaměří se na připravenost úřadů práce, správy sociálního zabezpečení či domovů pro seniory na případné šíření nákazy a možnou karanténu. Novinářům to dnes po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). S hlavou státu debatovala i o přípravě důchodové reformy, o revizi dávek či o novele o sociálních službách.

"Velmi intenzivně to řešíme. Důležité je nešířit paniku. Nicméně udělám všechno pro to, aby resort práce a sociálních věcí byl na tuto případnou situaci připraven," uvedla Maláčová. Krizový štáb se podle ní zaměří na fungování úřadů práce, sociální správy či seniorských domovů.

17:56

Spojené státy kvůli novému koronaviru varují své občany před cestami do Evropy, ke zvláštní obezřetnosti pak vyzývají v případě návštěv Itálie, kde se nákaza v posledních dnech rychle rozšířila. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC), na jehož hodnocení se ministerstvo zahraničí USA odvolává, ani v případě Itálie ale nedoporučuje cesty rušit nebo odkládat.

17:54

Podle analytika Petra Bartoně z investiční skupiny Natland by koronavirus mohl českou ekonomiku zasáhnout víc než v jiných zemích. Ve větším množství podle něj ČR vyváží polotovary a pro ty se špatně hledá na domácím trhu odbyt, protože jsou vyráběny podle specifikací zahraničních odběratelů.

"Zatím regulační dopady mají vliv především na pohyb lidí, jen v menší míře na zboží. Největší přímý dopad je tak na útraty přijíždějících turistů. Kromě ubytování a restaurací to dolehne zejména na luxusní obchody v pražské Pařížské ulici," uvedl Bartoň.

17:52

Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v Česku dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení, dopad mohou očekávat také provozovatelé hotelů, restaurací a prodejen s luxusním zbožím. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky. Problémy mohou zaznamenat zejména společnosti odebírající z Číny třeba elektronické součástky. 

17:47

Ministryně zdravotnictví autonomního regionu Kanárské ostrovy Teresa Cruzová dnes odpoledne na tiskové konferenci řekla, že opatření vůči lidem v hotelu na Tenerife budou "individuální". Potvrdila také, že úřady mají v plánu nechat z hotelu odejít 106 hostů, kteří zahájili pobyt 24. února, a nepřišli tak do styku s infikovaným. Kdy odejdou a co bude následovat, ale podle médií neupřesnila.

17:44

Propuštění z hotelu by se tak mělo týkat i několika českých turistů, kteří zahájili dovolenou v hotelu v pondělí. Zatím ale není jasné, kdy hosté budou moci odejít a zda budou moci odjet domů. Přečtěte si včerejší rozhovor Aktuálně.cz s jedním z nich.

17:41

Část z tisícovky lidí, kteří jsou od pondělka kvůli několika potvrzeným případům nákazy koronavirem v izolaci v hotelu na kanárském ostrově Tenerife, bude moci během hodin hotel opustit. Informoval o tom dnes deník La Vanguardia s odvoláním na místní úřady. Potvrdil to i regionální deník El Día, který ale hovoří o propuštění během "několika dní".

17:11

Testy u ženy z Nového Města na Moravě nákazu koronavirem nepotvrdily. Informovala Tamara Pecková, mluvčí novoměstské nemocnice, kde ženu kvůli podezření z nákazy vyšetřovali. Vzorky prověřila Národní referenční laboratoř. Žena se vrátila z návštěvy Benátek.

17:05

Zatímco v řadě kostelů v Itálii ruší v těchto dnech kvůli šíření nového koronaviru mše, papež František dnes nezrušil tradiční mši na Popeleční středu ani generální audienci na Svatopetrském náměstí v Římě. Během ní papež také podal ruce několika lidem a políbil dítě, informovala agentura AP.

16:11

Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Dvojice má dvě děti a žena pracuje ve školce, sdělil zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann.

15:38

Fakultní nemocnice Brno má pacienta s podezřením na koronavirus. Má příznaky a byl v Itálii, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Výsledky by mohly být ve čtvrtek. Podle Žáry nemocnice u dvou dřívějších pacientů koronavirus vyloučila. Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek řekla, že hygienici provedli 75 konzultací, u šesti bylo podezření na koronavirus, které se ale podařilo vyloučit.

Na pacienta upozornil server idnes.cz. "Přijali jsme ho dnes. Byl v severní Itálii na horách. Má příznaky. Je izolovaný. Vzorky jsou na cestě do Prahy, výsledky by mohly být druhý den," uvedl Žára.

14:44

Koronavirus ovlivňuje i dostihová závodiště. V rámci boje proti šíření nákazy byly například v únoru uzavřeny veškeré sázkové sběrny na území Hongkongu.

"Dostihy se momentálně běhají bez diváků. Přístup na závodiště mají jen lidé od koní a asi 400 majitelů stájí. Všem nám neustále měří teplotu a kontrolují, zda nemáme příznaky. Včera byl potvrzen koronavirus u jednoho z majitelů v (závodišti) Happy Valley, ale dostihy stále fungují," řekl serveru Jezdci.cz Tomáš Vraj, který působí v Hongkongu jako pracovní jezdec.

12:52

Řecké úřady potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá žena, která nedávno navštívila sever Itálie. Italské úřady zároveň oznámily, že koronaviru podlehl již 12. člověk.

12:31

České dráhy budou vracet celou sumu jízdného za zrušené cesty do Itálie

11:25

Írán dnes ohlásil 44 dalších případů nákazy novým koronavirem. V zemi zemřelo podle státní televize 19 lidí, celkový počet nakažených stoupl na 139. V minulých dnech se ale objevily neoficiální informace, podle kterých jsou čísla v této zemi mnohem vyšší.

11:14

Některé české nemocnice kvůli koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko. Měsíc musí počkat ti, kteří přijeli z Itálie, ale i celé Evropy.

10:51

Ve Francii zemřel už druhý člověk na nový koronavirus. Byl to šedesátiletý Francouz. První obětí v této zemi byl osmdesátiletý Číňan.

10:25

Na letišti v italském Bergamu poblíž Milána, odkud dnes před polednem odletí letadlo do Brna, tamější zaměstnanci monitorují cestující, kteří přiletí i odletí, aby zachytili případné podezření na nákazu novým typem koronaviru. 

10:16

Ve Španělsku je evidováno deset případů nákazy novým koronavirem. Mezi nově hlášenými případy jsou dva mladí lidé v Madridu nebo další dvě osoby v hotelu na ostrově Tenerife, kde jsou v izolaci i čeští turisté. 

V úterý španělské úřady oznámily, že dalšími nakaženými jsou Ital a jeho manželka pobývající na ostrově Tenerife. Oba byli hospitalizováni. Hotel, ve kterém pobývali, byl však uvalen do karantény. 

10:13

Jižní Korea ohlásila dalších 115 případů nákazy koronavirem, většina z nich je hlášena z města Tegu a jeho okolí. Celkem se v této asijské zemi nakazilo již 1261 lidí.

09:56

Tři lidé z Mostu jsou v domácí preventivní karanténě po návratu z Itálie. Příznaky nemoci COVID-19 nemají. ČTK to dnes řekl Josef Kočí z mosteckého protiepidemického odboru. Dvě učitelky a dcera jedné z nich pobývaly o víkendu v Benátkách.

09:51

Koronavirus se rozšířil do všech kontinentů. 

Nemocí Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, onemocnělo už přes 81 000 lidí, naprostou většinu případů hlásí Čína. Nemoc si dosud vyžádala 2765 obětí, z toho 2717 zaznamenala Čína, kde se koronavirus začal šířit začátkem prosince loňského roku.

Do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii. V Evropě se nyní nemoc vyskytuje ve 12 zemích a vyžádala si zde 12 mrtvých, z toho 11 v Itálii.

Nakažené hlásí i USA a Austrálie a v úterý byl zaznamenán případ nákazy koronavirem v Brazílii, první zemi v Jižní Americe.

09:48

Na jihu Rakouska zemřela v noci 56letá Italka. Lékař nevyloučil, že podlehla nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Budova, ve které žena z oblasti Furlánska (Friuli) trávila dovolenou, je nyní v izolaci.

07:43

Úřady na japonském ostrově Hokkaido dnes vyzvaly k dočasnému uzavření veřejných škol. Učinily tak poté, co bylo na ostrově potvrzeno již 35 případů nákazy novým koronavirem, nejvíce mimo metropoli Tokio.

06:40

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2715 lidí, za úterý se tak bilance zvýšila o 52 mrtvých. Oznámily to čínské úřady.

Všechny případy úterních úmrtí hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Jedná se o pokles oproti pondělku, kdy v pevninské Číně podlehlo nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, 71 lidí.

06:30

V Brazílii byl zřejmě v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem. Podle agentury DPA o tom informovalo brazilské ministerstvo zdravotnictví. Jednalo by se o první případ v celé Jižní Americe.

Nakaženým je podle médií muž, který se vrátil z Itálie. Přítomnost nákazy musí definitivně potvrdit druhý laboratorní test.

06:12

Jižní Korea ohlásila 169 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi nakazilo již 1146 lidí. Onemocnění Covid-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo 11 z nich, napsala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura AP. Jedním z nakažených je také americký voják.

Většina dnešních nakažených, celých 134, je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena.

Lidé v Soulu se chrání rouškami před nákazou.
Lidé v Soulu se chrání rouškami před nákazou. | Foto: Reuters
06:00

Americké zdravotnické úřady v úterý vyzvaly občany, aby se začali připravovat na šíření nového koronaviru ve Spojených státech.

"Data z posledních týdnů o šíření do dalších zemí zvýšila naše obavy i očekávání, že nákaza propukne i mezi našimi občany," řekla novinářům Nancy Messonnierová z Centra pro kontrolu nemocí (CDC). Podle ní zatím není známo, kdy nákaza do Spojených států dorazí ani jak složitá situace bude.

"Narušení každodenního života může být závažné," varovala. Podniky, školy a rodiny by se měly začít chystat na možnost příchodu nákazy, dodala Messonnierová.

22:29

Prvním účastníkem testu v USA je nakažený Američan ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, který byl nedávno evakuován z výletní lodi Diamond Princess. Ta byla kvůli výskytu koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Do studie se však budou moci zapojit všichni pacienti hospitalizovaní s nemocí Covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Jedinou podmínkou je, že musí vykazovat alespoň mírné symptomy nákazy. Takových je v nemocnici nyní 12.

22:29

Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích světa. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék.

22:29

V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. S odkazem na vyjádření místních zdravotnických úřadů o tom informovala agentura AP. Lék před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář.

22:01