Chcete si nakoupit? Musíte mít zelený kód. Čína bojuje s koronavirem technologiemi

Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 2. 2020 20:32
Obyvatelé čtyřmilionového čínského města Chang-čou na jih od Šanghaje už nemusí k lékaři, aby zjistili, jestli jsou nakaženi novým koronavirem. Místo zdravotníků jejich stav zhodnotí speciální aplikace, která po vyplnění dotazníku může lidem nakázat i povinnou karanténu.
Vstup na nádraží ve městě Chang-čou je povolen pouze těm, kteří se prokáží zeleným QR kódem na mobilu.
Vstup na nádraží ve městě Chang-čou je povolen pouze těm, kteří se prokáží zeleným QR kódem na mobilu. | Foto: China Daily via REUTERS

Po největším čínském svátku, čínském Novém roku, tradičně následuje týden pracovního volna. Letos ale Číňané dostali volno delší, aby se zarazilo šíření koronaviru s názvem Covid-19. Během svátku totiž lidé běžně jezdí po celé Číně za příbuznými a rychlý návrat do práce by nákaze jen pomohl.

Až do 10. února si tak volno prodloužily i miliony obyvatel města Chang-čou. A  hned o dva dny později úřady přišly s dalším krokem, který má zabránit šíření nákazy v této oblasti. Je jím nový program, který vytvořil čínský technologický gigant Alibaba a na jehož vývoji spolupracovala i čínská vláda. Aplikace slibuje, že dokáže odhalit, zda je člověk zdravý, nebo jestli bude lepší, když zahájí karanténu. Kromě Chang-čou funguje už i v jiných městech, od příštího týdne by ji mohli využívat po celé Číně.

Lidé ve speciálním dotazníku vyplní jméno, národní identifikační číslo, telefonní kontakt, informace o svém pohybu v posledních týdnech a svůj zdravotní stav - jestli mají dýchací problémy nebo třeba zvýšenou teplotu. Zbytek informací, jako například, kde pracují, si aplikace doplní ze zdrojů, ke kterým má přístup, informuje technologický server Abacus.

Poté aplikace přidělí člověku barevný QR kód. Zelená barva znamená, že je jedinec zdravý a může jít do práce a volně se pohybovat. Po získání žlutého kódu Číňané dostanou pokyn k zahájení preventivní sedmidenní karantény. Červená přináší rovnou 14denní pobyt doma.

Výsledek závisí na několika kritériích: historii cestování, době strávené v oblasti s rozšířenou nákazou a vztazích s lidmi, kteří by mohli být přenašeči nemoci. Podle čínské státní zpravodajské agentury Sin-hua se data každého člověka automaticky nahrají na platformu pro kontrolu a prevenci nemocí.

Do práce jen s barevným kódem

Program od svého spuštění v minulém týdnu už poslal do domácí karantény půl milionu lidí - 316 tisíc s červeným kódem a téměř dvě stě tisíc se žlutým. Celkově dotazníky vyplnilo více než sedm a čtvrt milionu lidí.

Jestli pokyny aplikace všichni dodržují, není jasné. Její používání není povinné, místní vláda v Chang-čou ale po obyvatelích vyžaduje, aby své barevné QR kódy ukazovali před vstupem do firem, ve stanicích MHD nebo na jiných veřejných místech.

Kontroly se objevují také u bytových komplexů. Agentura Reuters ale uvádí, že ne vždy jsou stejně přísné.

"Předtím to fungovalo tak, že každý bytový komplex měl svá vlastní pravidla a povolení ke vstupu. V našem případě mohl jen jeden člen domácnosti chodit ven na nákupy. Teď je to jednodušší, protože se zeleným kódem může kdokoliv volně opustit domov," uvádí například Suo Čchu-min z města, kde už program funguje.

Jen nečinně čekat

Ne všichni jsou však s dotazníky spokojeni. "Hodnocení podle mě není přesné. Pokud třeba někdo z nakažené oblasti špatně vyplní informace, dostane zelený kód. Ale pokud někdo, kdo nebyl ve styku s nikým nakaženým, vyplní, že ho bolí v krku, dostane červený kód," stěžuje si Š' Kchaj-kchaj, obyvatel Chang-čou.

Podobný problém řešili i jeho známí, kteří se zrovna měli vrátit z návštěvy domů. "Někteří moji kamarádi dostali zelený kód, ale když byli připraveni k návratu do Chang-čou, změnila se barva na žlutou," popisuje situaci, která se údajně stala bez zjevné příčiny.

Podobný problém popisuje i právník Ma Cche, kterému aplikace přidělila červený kód, a nesmí se tedy nejméně 14 dní vrátit do města. Když kontaktoval zřizovatele s tím, že aplikace nefunguje správně, protože žádné příznaky nemá a s nikým z kritických oblastí se nesetkal, nikdo mu neodpověděl.

"Nelze tu nijak podat stížnost. Jediné, co můžu dělat, je nečinně čekat," říká právník.

Kromě Chang-čou se barevné kódy používají i ve Wu-chanu, odkud se nový koronavirus rozšířil, nebo v Šanghaji. Podobný program, který generuje barevné kódy podle zdravotního stavu jedince, představila také společnost Tencent. Její systém používají lidé na jihu Číny v Šen-čenu.

Video: Dron honí Číňany v ulicích kvůli koronaviru

Čínské úřady se brání šíření koronaviru. Začaly používat drony s kamerou a megafonem. Lítají nad obyvateli a upozorňují na nedodržování pravidel. | Video: Global Times, CCTV
 

Právě se děje

Další zprávy