Z tržiště uprostřed Číny až do Evropy. Jak se šíří koronavirus, který děsí svět

Simona Fendrychová Jiří Kropáček Simona Fendrychová, Jiří Kropáček
28. 1. 2020 5:30
Z Číny se šíří nový druh koronaviru, na který neexistuje žádný lék. Může se projevit jen jako chřipka, ale pro lidi s oslabenou imunitou je smrtelný. Během ledna se jím nakazilo přes čtyři tisíce lidí a přes 100 z nich zemřelo. Čína zrušila oslavy Nového roku a do karantény uvalila několikamilionová města. Přesto se už virus označovaný jako 2019-nCov dostal do USA, Kanady, Austrálie i Evropy.
0 lidí se nakazilo, 106 lidí zemřelo

Nakažení mimo Čínu

0Thajsko
0Hongkong
0Japonsko
0Macao
0USA
0Austrálie
0Singapur
0Tchaj-wan
0Jižní Korea
0Malajsie
0Francie
0Vietnam
0Kanada
0Nepál
0Kambodža
0Německo
0Srí Lanka

Poznámka: Aktualizováno 28. ledna 16:40.

Jak se virus šířil

Proč je koronavirus nebezpečný?

Nově objevený typ koronaviru nese název 2019-nCov a patří do stejné rodiny virů jako SARS nebo MERS. Způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Každým dnem počet nakažených koronavirem roste, schopnost viru šířit se stále stoupá. Lékaři už přišli na to, že virus se přenáší z člověka na člověka snadno jako chřipka. Ukázalo se, že pacient je nakažlivý ještě předtím, než se u něj projeví symptomy. Proto může být nakažených lidí mnohem více. Odborníci odhadují, že do kontaktu s virem přišlo více než 30 000 lidí.

Čínské úřady se snaží zabránit šíření nákazy tím, že se pokoušejí izolovat ohniska nákazy. V karanténě se ocitly miliony Číňanů. Zvýšené bezpečnostní opatření na letištích a v přístavech zavedly desítky zemí. Cestujícím z Číny lékaři měří teplotu a sledují sebemenší známky onemocnění. V případě zdravotních obtíží může dojít k vyloučení cestujícího z přepravy a preventivnímu umístění do karantény, informuje české ministerstvo zahraničních věcí.

Města v karanténě

Č’-ťiang

Čch’-pi

Wu-chan

Chuang-kang

E-čou

11

6

1

0,5

0,5

mil. obyvatel

mil. obyvatel

mil. obyvatel

mil. obyvatel

mil. obyvatel

Otázky a odpovědi

Odkud se virus vzal?
První pacient se virem nakazil zřejmě na tržišti ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Na trhu s mořskými plody se prodávala upytlačená divoká zvířata držená v nehygienických podmínkách. Podobně jako u ostatních koronavirů (jako SARS a MERS) se předpokládá, že původním zdrojem nákazy může být netopýr nebo kaloň. Na člověka se virus zřejmě přenesl přes jiné zvíře, u SARS to byla nejspíš cibetka, v Číně oblíbená delikatesa.

Jaké jsou příznaky viru?
Kašel, dušnost a zvýšená teplota. Mírnější případy se podobají obyčejné chřipce nebo horšímu nachlazení. V pátek ale čínské úřady informovaly o případech, kdy se nákaza projevovala také průjmem.

Jak moc je virus nebezpečný a dá se léčit?
Léčit se dají pouze příznaky. Na virus nefungují antibiotika ani běžné léky proti chřipce. Nebezpečí onemocnění závisí na zdravotním stavu pacienta. Může odeznít jako chřipka, starší osoby nebo lidé se slabou imunitou mohou viru podlehnout.

Jak Čína zvládá nárůst nakažených?
Epicentrum nákazy, čínskou provincii Chu-pej, trápí enormní nedostatek lékařských pomůcek a lůžek v nemocnicích. Ve Wu-chanu se proto urychleně budují dvě nemocnice s kapacitou 1000 a 1300 lůžek. První z nich má být hotová 3. února, druhá za tři týdny.

Ohrožoval svět někdy podobný virus?
Koronavirus 2019-nCov patří do stejné rodiny koronavirů jako SARS nebo MERS. SARS (syndrom náhlého selhání dýchání) se mezi lety 2002 a 2003 rozšířil z Číny do 37 zemí. Nakazilo se jím 8000 lidí a 774 z nich zemřelo. Původním zdrojem infekce byly zřejmě cibetky. MERS se poprvé objevil na Blízkém východě v roce 2012. Šířil se pomaleji, ale je smrtelnější, způsobuje vážnější onemocnění plic a ledvin. Původním zdrojem infekce byli velbloudi. Zemřelo přes 440 lidí ze zhruba 1200 nakažených.

Zdroje fotografií: Reuters | Shutterstock

 

Právě se děje

Další zprávy