11. 1. 2022 17:02

USA za sebou mají čtvrtý nejteplejší rok od počátku záznamů, uvádí úřad NOAA

Průměrná teplota byla loni ve Spojených státech o 1,4 stupně Celsia nad průměrem 20. století, a rok 2021 se tak v USA stal čtvrtým nejteplejším rokem od počátku vedení záznamů před 127 lety. Takový je jeden ze závěrů nové zprávy jedné z divizí amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). Ta zároveň zaznamenala 20 různých živelních pohrom, jejichž škoda převyšovala miliardu dolarů (21,6 miliardy korun), což je druhý nejvyšší součet hned po roce 2020.

Podle vědců ze střediska pro informace o životním prostředí (NCEI) dosáhla průměrná roční teplota na území USA vyjma Aljašky a Havaje 12,5 stupně Celsia. USA podle nich mimo jiné zaznamenaly nejteplejší prosinec v historických tabulkách. Zároveň platí, že šest nejteplejších amerických roků přišlo v době od roku 2012, který zůstává rekordní s teplotním průměrem 12,94 stupně.

NOAA údaje zveřejnil v pondělí jen krátce poté, co satelitní služba Evropské unie Copernicus oznámila, že rok 2021 se podle jejích měření zařadil mezi sedm nejteplejších let historie, což jen dál potvrdilo pozorovaný trend globálního oteplování. "Přál bych si, abych mohl říct něco jiného, ale očekávám v nejbližších letech a dekádách další takovéto zprávy," řekl agentuře Reuters jeden z výzkumníků NCEI Russell Vose.

Zdroj: ČTK
29. 12. 2021 10:36

Absurdně vysoké teploty. Na Aljašce zaznamenali nejvyšší prosincovou teplotu v historii

Americký stát Aljaška zaznamenal v posledních dnech nezvykle vysoké teploty, které na některých místech překonaly dosavadní historické rekordy. Město Kodiak na stejnojmenném ostrově v neděli naměřilo 19,4 stupně Celsia, což jeden z místních expertů označil za "absurdní". Vysoké teploty způsobily ve vnitrozemí silné bouře, ačkoliv bývá prosinec v oblasti obvykle velmi suchý. Kromě sněžení řadu oblastí zasáhl silný déšť, který velmi rychle namrzal a na mnoha místech tam znemožnil dopravu.

Na ostrovech na jihu a západě Aljašky v prosinci obvykle panují teploty kolem nuly, situace o letošních vánočních svátcích však byla výrazně odlišná. Kromě rekordu na Kodiaku hlásilo přes 16 stupňů Celsia také město Cold Bay na Aljašském poloostrově, město Unalaska 25. prosince zaznamenalo přes 13 stupňů Celsia, jednalo se o nejvyšší vánoční teplotu v historii státu Aljaška.

Zdroj: ČTK
Pokračovat