Koronavirus zpomaluje světový obchod. Ohnisko nemoci je ekonomický motor Číny

Martin Novák Martin Novák
6. 2. 2020 16:18
Přes 28 tisíc nakažených a 563 mrtvých si vyžádala během devíti týdnů epidemie koronaviru v Číně. Země nyní začíná sčítat také obrovské ekonomické ztráty.
Kontrolní stanoviště v provincii An-chuej.
Kontrolní stanoviště v provincii An-chuej. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters čínská vláda připravuje kvůli zmírnění hospodářských dopadů několik opatření. Levnější bankovní půjčky pro podnikatele a firmy, daňové úlevy a také mimořádné dotace pro oblasti nejvíce postižené nemocí. Především v provincii Che-pej, kde leží ohnisko nákazy, město Wu-chan.

"Země začíná mít problémy s dovozem nerostných surovin a zboží. Těžko hledá přepravce, který by je na lodích dostal do čínských přístavů," napsala agentura Reuters ve své analýze.

Prodělávají restaurace, hotely, obchody, dopravci. V důsledku nižší čínské poptávky zlevnily na světových trzích ropa a měď.

"Pro Čínu je problém, že postižená provincie Che-pej patří k těm ekonomicky nejvýkonnějším a je do ní soustředěna průmyslová výroba. Navíc v Číně je obvyklé, že dělníci cestují za prací z jedné provincie do druhé, což je nyní obtížné. Negativní dopad má nemoc na všechny firmy, které jsou závislé na čínských výrobcích nebo součástkách," řekl Aktuálně.cz analytik investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

A poukázal i na opačný problém ve světě - klesl totiž počet čínských turistů. "V evropských turistických destinacích Číňané táhnou ceny nahoru, teď už některé hotely zlevňují."

Problémy s náhradními díly a součástkami hlásí například japonská automobilka Toyota a jihokorejská Hyundai. Výrobu v Číně zastavil výrobce letadel Airbus nebo německá sportovní firma Adidas. Čínské obchody s nábytkem zavřela IKEA, své kavárny Starbucks, restaurace McDonald's. A 9. února zavře všechny své čínské pobočky technologická společnost Apple.

Firma Levi Strauss zavřela všechny své obchody s oblečením poté, co loni v říjnu otevřela velký outlet právě ve městě Wu-chan, odkud se koronavirus rozšířil.

S velkými ztrátami musí počítat letecké společnosti z celého světa, které přerušily spojení s čínskými městy. To se týká i hongkongských aerolinií Cathay Pacific, které zrušily devadesát procent letů do pevninské Číny. V neděli 9. února navíc přestanou létat všechny společnosti do čínských měst i z pražského letiště.

"Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho epidemie potrvá. Oproti původním odhadům ale teď předpokládáme, že světová ekonomika v letošním roce zpomalí kvůli koronaviru o 0,2 procenta. Poroste tedy tempem zhruba 3,3 procenta - v případě, že se během prvního čtvrtletí podaří dostat koronavirus pod kontrolu," dodává Tomáš Pfeiler.

Peking ve čtvrtek oznámil, že sníží o polovinu cla, která uvalil na 1717 amerických výrobků a produktů v září v rámci obchodní války s USA. Oficiálně tím čínské vedení reaguje na snížení cel, které učinila směrem k Číně americká strana, a opatření má také zvýšit důvěru v čínskou ekonomiku v době krize způsobené epidemií koronaviru.

Prymula: Modlíme se za účinný lék, cesty do Asie je teď lepší odložit

Češi zůstanou v karanténě celých 14 dní, v Číně se vir šíří exponenciálně, negativní signál je v Německu, kdy jedna Číňanka nakazila sedm lidí. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy