Hrozba koronaviru vzrostla. Počítejme i s karanténou českých měst, říká lékař

Martin Novák Martin Novák
25. 2. 2020 6:19
První zprávy o snaze zabránit šíření koronaviru zněly Evropanům apokalypticky a nepředstavitelně. Velká čínská města a desítky milionů lidí v totální karanténě. Zavřené školy, zastavené vlaky. Přísné kontroly na hranicích uzavřené zóny, žádná větší shromáždění lidí. Žádná kina ani fotbal, zavřené restaurace a kavárny.
Prodavač zdravotnických masek před nádražím v Miláně.
Prodavač zdravotnických masek před nádražím v Miláně. | Foto: Reuters

Experti a lékaři sice od počátku říkali, že se musíme připravit i na rozšíření koronaviru v Evropě, ale bezprostřední nebezpečí vzrostlo až nyní, během posledního víkendu a v pondělí. Přes 220 lidí se nakazilo v Itálii, sedm z nich zemřelo. Itálie tak jako první na kontinentě zavedla po čínském vzoru karanténu.

Několik měst a vesnic na severu země v regionech Lombardie, Benátsko a Piemont se ocitlo v izolaci. Ohrožena jsou i velká města: Benátky a Milán. V Jižním Tyrolsku, kam jezdí lyžovat mnoho Čechů, zatím žádné případy onemocnění nejsou.

"Karanténa je krajní, drastické řešení, do jisté míry je to represivní opatření. Ale myslím si, že funguje. V Číně zafungovalo určitě. Kdyby se virus šířil i u nás, tak musíme počítat s tím, že krizová oblast by byla uzavřená jako v Itálii," řekl serveru Aktuálně.cz Rastislav Maďar z ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

V neděli večer rakouské úřady zastavily v Brennerském průsmyku na hranici s Itálií vlak mířící z Benátek do Mnichova. V jednom z vagonů cestovali dva pasažéři s podezřením na nákazu. Železniční spojení později obnovily s tím, že testy na koronavirus podezření nepotvrdily.

V médiích se také objevují fotografie a videa, na kterých stojí italští vojáci s respirátory na obličejích na náměstí Piazza del Duomo před ikonickou milánskou katedrálou Narození Panny Marie.

Zavřená katedrála Narození Panny Marie v Miláně kvůli koronaviru.
Zavřená katedrála Narození Panny Marie v Miláně kvůli koronaviru. | Foto: Reuters

"Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, protože se zdá, že tam počet případů poměrně výrazně roste, i skokově ze dne na den," prohlásil v pondělí český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Připustil, že pokud se situace nezlepší, není vyloučené omezení přímých letů mezi Prahou a některými italskými městy.

Nákaza se mohla rozšířit kdekoliv

"Je náhoda, že se to rozšířilo zrovna v severní Itálii. Kdo, kam a odkud přicestuje během inkubační doby nemoci - to vše je o náhodě," vysvětluje Rastislav Maďar.

Podle něj také záleží na individuálním přístupu člověka, který byl v oblasti s hrozbou nákazy. "Je potřeba, aby se choval zodpovědně, nic nepodcenil a nechodil na místa, kdy by se virus mohl rychle a snadno šířit. Žádný stát nemůže udělat o moc více, než dělá."

Vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze Barbora Macková řekla Aktuálně.cz, že nelze dopředu předvídat, jaká opatření by zvolila Česká republika. "Ty modely jsou různé. Například ve Francii nebo Německu měli jednotlivé případy nakažených lidí a karanténu nevyhlásili. Itálie se pro ni rozhodla. Záleželo by na situaci, která by u nás nastala," říká Macková. "Ohroženi koronavirem jsme ale byli už od počátku epidemie, protože sem přilétali lidé z Číny."

Rakouská média s odvoláním na italské zdroje uvádějí, že lékaři hledají v Itálii takzvaného pacienta nula. Člověka, který s koronavirem do země přijel a od něhož se nakazily další osoby.

Zatím ale pátrání nemá jasný závěr. Původně Italové předpokládali, že oním pacientem nula je osmatřicetiletý muž, který byl nedávno několikrát v Číně a virus u něj potvrdil test v nemocnici v italském městě Codogno. Jeho kamarád, se kterým byl v Číně, ale virus neměl.

Více nakažlivý, než jsme si mysleli

Evropská komise neplánuje žádné plošné zrušení schengenského prostoru pro volný pohyb osob a zboží. Každá členská země Evropské unie ale může sama rozhodnout o uzavření svých hranic, řekl eurokomisař pro řešení krizových situací Janez Lenarčič. Mluvčí německého ministerstva vnitra v pondělí nicméně oznámil, že Berlín se nechystá zavést kontroly na hraničních přechodech se žádnou zemí a ani žádnou hranici neuzavře.

"Pro svět je klíčové, kolik lidí se dostalo z čínské provincie Chu-pej předtím, než ji vláda uzavřela do karantény. Nevíme, kolik lidí a kam odjelo," říká Rastislav Maďar s poukazem na ohnisko, odkud se koronavirus rozšířil.

Jako příklad uvádí výletní loď Diamond Princess, která několik týdnů stojí u japonských břehů, protože úřady odmítaly vpustit do země její pasažéry. "S nákazou tam původně přišel jeden člověk, možná jeden pár, a když loď zůstala uzavřená v izolaci, postupně se nakazilo šest stovek lidí. Ten virus je více nakažlivý, než si na počátku epidemie lékaři mysleli," dodává Maďar.

Video: Z lombardského Codogna se v Itálii rozšířil koronavirus. Teď je z něj město duchů

Z lombardského Codogna se rozšířil koronavirus v Itálii. Teď je z něj město duchů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy