Drastický výjev z Číny. Muž v roušce zemřel přímo na ulici, lidé se báli přiblížit

Zahraničí Zahraničí
31. 1. 2020 13:31
Mrtvý šedovlasý muž ležící na zádech na ulici v čínském Wu-chanu, na obličeji má roušku, v ruce ještě svírá igelitovou nákupní tašku. Vedle něj dva zdravotníci v ochranných kombinézách se připravují odvézt jeho tělo pryč.
Mrtvé tělo muže na ulici čínského města Wu-chan. 30. 1. 2020
Mrtvé tělo muže na ulici čínského města Wu-chan. 30. 1. 2020 | Foto: Profimedia.cz

Drastický výjev zachytili novináři francouzské agentury AFP ve Wu-chanu, odkud se šíří nákaza koronavirem. Na místě byli ve čtvrtek ráno ještě dřív, než přijeli zdravotníci.

Hojně sdílená fotografie podle reportérů výmluvně symbolizuje strach, který čínské město prostupuje. Na nákazu koronavirem už zemřelo přes 200 Číňanů, téměř 10 tisíc dalších se nakazilo.

Mrtvý muž, jemuž bylo patrně kolem šedesáti let, ležel před uzavřenou prodejnou nábytku na jindy rušné ulici, která v posledních týdnech zeje prázdnotou. Pár lidí, kteří v uzavřeném městě vyšli ven, se tělu ze strachu vyhýbali. Wuchanští zdravotníci později jeho tělo zakryli přikrývkou, popisuje britský list The Guardian.

Novinářům z AFP se zatím nepodařilo ověřit, že neznámý muž skutečně zemřel na koronavirus. Žena, která poblíž Číňanova těla stála a s níž reportéři hovořili, uvedla, že je o tom přesvědčená. "Je to strašné. Mnoho lidí v těchto dnech zemřelo," dodala.

Nový druh koronaviru s názvem 2019-nCoV se začal z čínského města Wu-chan v centrální části země šířit na začátku roku. Svět kvůli nákaze reaguje evakuací svých občanů, do pevninské Číny také přestaly létat některé západní aerolinky.

Ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace kvůli koronaviru vyhlásila stav globální nouze. Čína ještě předtím izolovala milionové metropole v provincii Chu-pej, kde leží i Wu-chan, hlavní ohnisko nákazy. Nikdo nesmí do měst ani z měst.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy