Koronavirus v Německu rozšířil pár na masopustu. Dvojice mohla nakazit stovky lidí

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2020 16:33
Německo počítá s tím, že šíření koronaviru Covid-19 zemi zasáhne a bude muset přijmout tvrdá opatření, aby dalšímu nárůstu nemocných zabránila. Ministr zdravotnictví Jens Spahn prohlásil, že země stojí "na prahu epidemie".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Víme, že se virus šíří uvnitř Německa, a ne už jen z původního zdroje z Číny," dodal ministr.

Podle deníku Handelsblatt vláda posuzuje různé scénáře, které by mohl koronavirus mít na německou ekonomiku. "Máme několik variant, jak postupovat v závislosti na tom, jak moc tvrdě epidemie Německo zasáhne," cituje list jednoho z vládních poradců.

Země registruje už přes šedesát lidí nakažených koronavirem. První nemocný se objevil v lednu v Bavorsku, tento týden se ale situace zhoršila v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Dvacet nakažených pochází z města Gangelt, které leží u hranice s Nizozemskem. Lékaři tam identifikovali jako zdroj nákazy pár - muže a ženu - ve věku 47 a 46 let. Oba dva se zúčastnili masopustního průvodu 15. února. Lékaři se obávají, že tam mohli nakazit stovky lidí. Kde se pár nakazil, zatím není jasné, nyní se léčí v nemocnici v Düsseldorfu.

Nemocní lékaři

Další nakažení jsou v nemocnicích ve Frankfurtu a Hamburku. Podle týdeníku Der Spiegel je mezi nemocnými v Hamburku člen zdravotnického personálu, který byl v kontaktu s dětskými pacienty.

Jednoho nemocného člověka hlásí město Kaiserslautern ve spolkové zemi Porýní-Falc, podle lékařů se ale uzdravuje. Mezi nemocnými je také kožní lékař, který se nakazil od italského kolegy na vědeckém kongresu v Mnichově.

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann v pátek prohlásil, že německá ekonomika kvůli koronaviru a s tím souvisejícímu poklesu obchodní výměnu s Čínou letos zpomalí. "V prosinci jsme odhadovali, že německé hospodářství poroste v roce 2020 o 0,6 procenta. Nyní začíná být jasné, že tato předpověď se nenaplní," konstatoval Weidmann.

Zákaz větších shromáždění

Šéf Rakouské centrální banky Robert Holzmann uvedl v rozhovoru pro frankfurtský list Börsen-Zeitung, že nepočítá s vážnými dopady epidemie na ekonomiku evropských zemí.

"Pokud se podaří koronavirus dostat pod kontrolu během několika měsíců, důsledky pro ekonomiku zemí eurozóny nebudou velké. Bude to nepříjemné, ale ne katastrofální," řekl bankéř.

K bezprecedentnímu kroku sáhlo Švýcarsko. Vláda s platností od pátku zakázala všechna větší shromáždění lidí, aby omezila možnost šíření koronaviru. "Žádné akce, na kterých se předpokládá účast více než tisícovky lidí, nejsou povoleny. Zákaz platí až do 15. března," oznámila vláda v Bernu v oficiálním prohlášení. Mezi zrušenými akcemi je i tradiční ženevský autosalon,

Ve Švýcarsku se dosud nakazilo koronavirem patnáct lidí, dalších tisíc je ale v karanténě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy