koronavirus

Covid-19 je infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. První případ nemoci se objevil v roce 2019 v čínském Wu-chanu, následně se virus z Číny rychle rozšířil po celém světě. V Česku byl poprvé potvrzen v březnu 2020. 

Vše podstatné o koronaviru a aktuální údaje najdete na speciální stránce.

Všechny články k tématu vydané na Aktuálně.cz najdete zde:

Od středy se budou do statistik ke koronaviru započítávat i reinfekce

Ministerstvo zdravotnictví začne od středy ve statistikách ke koronaviru započítávat do potvrzených případů i podezření na opakovanou nákazu, tedy suspektní reinfekce. Dosud byly mezi potvrzené případy započítávány pouze primoinfekce, tedy první infekce covid-19 u dané osoby, a reinfekce vykazovalo ministerstvo zvlášť. Změnu úřad avizuje na svých webových stránkách ke covidu. Podle nich nyní statistiky evidují od začátku epidemie v Česku předloni v březnu téměř 4,2 milionu potvrzených případů a přes 360 tisíc suspektních reinfekcí.

"Změna se dotkne i dalších ukazatelů, které jsou závislé na počtu pozitivních. Tato změna se projeví na webu i v otevřených datových sadách, a to i zpětně v historických datech," uvedlo ministerstvo.

Nově by v potvrzených případech měly být zahrnuty právě i reinfekce. Zpětně by se tak měly navýšit například také denní počty potvrzených případů, změna se dotkne i hodnoty incidenčního čísla, tedy přepočtu potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden či 14 dní. K dnešku je sedmidenní incidence na hodnotě 30 a čtrnáctidenní činí 55.

Zdroj: ČTK

Po víkendu s protesty Čína zaznamenala nejvyšší nárůst případů covidu

V Číně za poslední den přibylo doposud nejvíce nových případů nákazy koronavirem, informuje agentura Reuters. Děje se tak po víkendu, který v různých částech země poznamenaly nebývalé protesty kvůli protiepidemickým opatřením. Agentura DPA píše, že v mnoha městech demonstrace pokračovaly do pondělního rána.

Policie v Pekingu zakročila proti stovkám lidí protestujícím nedaleko diplomatické čtvrti. Šlo o první významnou demonstraci v hlavním městě od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci v roce 2012. Policie akci rozehnala pod záminkou, že její účastníci blokují dopravu.

Symbolem současné vlny protestů se staly nepopsané bílé listy papíru, kterými lidé dávají najevo odpor vůči cenzuře. Na různých místech vyzývali úřady, aby zrušily uzávěry kvůli koronaviru. Shromáždění se o víkendu konala v milionových metropolích, jako je Šanghaj, Wu-chan, Nan-ťing a Kuang-čou. Nespokojenost se šíří i na vysokých školách. Kolik lidí policie v uplynulých dnech zadržela, není jasné, úřady o tom neinformují, připomíná DPA.

Zdroj: ČTK

Minulý týden zrychloval nárůst počtu případů nákazy koronavirem

V uplynulém týdnu v Česku zrychloval po většinu dní nárůst počtu případů nákazy koronavirem. Rozdíl v počtu nově nakažených oproti předchozímu týdnu byl ale vesměs v jednotlivých dnech v jednotkách procent. V posledních sedmi dnech se navíc testovalo výrazně více lidí než v předešlém týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 zůstával podobný jako v předchozím týdnu a výrazně - o více než pětinu - klesl počet úmrtí po nákaze.

Celkem bylo za posledních sedm dní v Česku zaznamenáno 3162 případů nově nakažených, což bylo o 15 procent více než v předchozím týdnu. Celkový výsledek ale značně ovlivnilo to, že v předešlém týdnu byl ve čtvrtek 17. listopadu svátek, kdy bylo nově nakažených kvůli nízkému počtu testovaných výrazně méně než tento týden ve čtvrtek. Minulý týden ve čtvrtek testy prokázaly jen 76 nově nakažených, kdežto tento týden 542.

Zdroj: ČTK

Čína má opět rekordní počet případů covidu

Zdravotníci v Číně za poslední den zaznamenali 32 695 nových případů covidu-19. S tímto údajem padl jen den starý dosavadní rekord. Ve snaze zamezit šíření epidemie a v duchu vládní politiky nulové tolerance této nemoci mnohá města dál zpřísňují pravidla pro pohyb osob, uvedla dnes agentura Reuters.

Z nově zaznamenaných případů bylo 3041 s příznaky a 29 654 bez příznaků. Do této statistiky se započítávají jen místní přenosy nemoci a nikoliv ty importované. Ve čtvrtek ohlásily úřady 31 444 nových případů nákazy koronavirem, což překonalo rekord z 13. dubna, kdy jich bylo 29 317. Čína od začátku pandemie přiznala 5232 obětí koronaviru.

Metropole Peking dnes ohlásila 424 symptomatických případů, zhruba o 80 méně než předchozí den. Finanční centrum Šanghaj má devět případů s příznaky a 77 bez nich, zhruba stejně jako předchozí den. Kanton, město na jihu s téměř 19 miliony obyvatel, zaznamenal 257 nových lokálně přenesených symptomatických a 7267 asymptomatických případů. Jednotlivá ohniska nákazy jsou od sebe velmi vzdálená.

Čínská proticovidová opatření, která jsou v současnosti nejpřísnější na světě, podnítila nespokojenost v celé zemi a ovlivnila produkci několika výrobců včetně tchajwanské společnosti Foxconn, největšího dodavatele iPhonů společnosti Apple.

Zdroj: ČTK

Riziko postcovidového syndromu výrazně snižuje očkování

Očkování proti koronaviru snižuje riziko postcovidového syndromu, řekl v pondělí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který při podzimní očkovací kampani proti covidu-19 navštívil Fakultní nemocnici Hradec Králové. Očkovací kampaň podle něj funguje, počet těch, kteří se nechávají očkovat, se pohybuje v Česku mezi 10 až 15 tisíci denně, poslední dny je to zhruba 13 tisíc lidí. Čísla se oproti měsíci před kampaní zdvojnásobila.

"Očkovat by se měli především lidé z rizikových skupin, je to cesta, jak se mohou chránit proti závažnému průběhu onemocnění a následným možným komplikacím, které je potom nutné v některých případech i dlouhodobě řešit v podobných centrech. Ideální je kombinace očkování a potom prodělaná nemoc. Ukazuje se, že u všech, co se nechali očkovat první i druhou dávkou, se výrazně snížilo riziko postcovidového syndromu," řekl Válek.

Centrum postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje od prosince 2020 a zajišťuje komplexní péči o pacienty, kteří mají dlouhodobé potíže po prodělání covidu-19. Centrem od té doby prošlo více než 1800 pacientů, jejich věkový průměr je 46 let, stejně jsou zastoupeni ženy i muži, řekl novinářům přednosta Plicní kliniky v Hradci Králové Vladimír Koblížek. Centrum sídlí v budově plicní kliniky.

Zdroj: ČTK

Covid by mohl být vyškrtnut ze seznamu nemocí, u kterých je třeba izolace, řekl Válek

Nemoc covid-19 by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohla být odstraněna ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Ministr v sobotu v Brně řekl, že si dokáže představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku. Dodal ale, že doporučení musejí dát odborníci. V současné době trvá povinná izolace týden od pozitivního testu. Válek dnes v Brně vystoupil na sjezdu České lékařské komory.

"To není něco, co rozhoduje politik, to je věc odborná. Máme tady Národní institut pro zvládání pandemií, který by měl dát jasné doporučení. Ve chvíli, kdy to doporučení zazní, vypadne covid z těchto onemocnění," uvedl ministr.

Dokáže si představit, že by se to stalo v první půlce příštího roku. Předpokladem podle něj bude, že převažující varianta koronaviru omikron nebude dál mutovat a nynější submutace se projeví jako slabé. "Osobně bych byl rád, aby to bylo co nejdříve," uvedl Válek.

Zdroj: ČTK

V Číně přibývá nakažených koronavirem, je jich nejvíce od dubna

Čína za čtvrtek zaznamenala 10 535 nových lokálně přenesených případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od konce dubna, kdy se s šířením covidové infekce potýkalo největší čínské město Šanghaj. Místní úřady přitvrzují opatření a zavádějí uzávěry, informovala v pátek agentura Reuters.

V celosvětovém měřítku a pro zemi s 1,4 miliardy obyvatel je počet nových případů koronaviru v Číně stále poměrně malý. Nejvyšší čínské představitele však přiměl k potvrzení strategie nulové tolerance vůči covidu-19, která má podle prezidenta Si Ťin-pchinga zachránit životy zejména starších lidí.

Současným epicentrem nákazy je jihočínské město Kanton, kde za poslední den přibylo přes 2800 nakažených. V nejhůře zasažené čtvrti Chaj-ču platí ode dneška až do neděle přísná uzávěra, při níž lidé nemají opouštět své domovy. Zastavila se také hromadná doprava. Všech zdejších 1,8 milionu obyvatel se musí podrobit testu na covid-19.

Zdroj: ČTK

Laboratoře v Česku potvrdily 85 případů koronaviru, nejméně od června

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 85 případů koronaviru, což je nejméně od 19. června. Před týdnem bylo nových nákaz 94. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 klesl poprvé od července pod 500. Ve vážném stavu je 23 pacientů. Ubývá také úmrtí s koronavirem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru slábne víc než měsíc, nedělní přírůstky bývají zpravidla nejnižší kvůli malému počtu testovaných. Laboratorních PCR a antigenních testů lidé v neděli podstoupili necelých 800, před týdnem jich bylo víc než 1250. Pozitivita u nejčastějších diagnostických testů, které absolvují lidé s příznaky, v neděli klesla na 12,3 procenta.

Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 45 nakažených, před týdnem byla incidence na hodnotě 52. Nejvyšší s hodnotou 84 je aktuálně na Chomutovsku, necelých 19 bylo za poslední týden nově nakažených na 100 000 obyvatel na Chebsku.

S koronavirem bylo v Česku v neděli v nemocnici 495 lidí, o třetinu méně než před týdnem a nejméně od 14. července. Třiadvacet pacientů ve vážném stavu je také nejméně od poloviny července a o sedm méně než minulou neděli.

Zdroj: ČTK

V pátek přibylo 639 nově nakažených covidem, nejméně za všední den od konce června

V Česku v pátek laboratoře potvrdily 639 nových případů koronaviru, nejméně ve všední den od konce června. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 500 více, minulý pátek byl ale státní svátek, lidé se méně testovali. Epidemie covidu zpomaluje zhruba měsíc. Ubývá také hospitalizovaných s koronavirem, v pátek jich statistiky evidovaly 634, nejméně od poloviny července. V těžkém stavu je 34 pacientů s onemocněním covid-19, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

S covidem od začátku epidemie v březnu 2020 v Česku dosud zemřelo 41 648 lidí. V uplynulém týdnu je obětí 56, o týden dříve jich bylo 80. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích ještě rostou.

Od začátku epidemie bylo v Česku potvrzeno přes 4,16 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví přes 358.000, za pátek bylo takových případů 285.

Zdroj: ČTK

Ve středu přibylo 800 nakažených koronavirem, ve všední den nejméně od června

Ve středu přibylo v Česku 802 potvrzených případů koronaviru, ve všední den nejméně od konce června. Proti minulému týdnu je to pokles zhruba o 300 případů. V nemocnicích je s nákazou 753 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 41 624 lidí. V uplynulém týdnu je obětí 59, o týden dříve jich bylo 83. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích ještě rostou.

Epidemie v Česku zpomaluje už měsíc. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 44 nakažených. Takzvané incidenční číslo vytrvale klesá více než tři týdny. Nejvyšší je v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel případů bylo v uplynulém týdnu 55 nakažených. Naopak na Vysočině má incidence hodnotu 31, nejméně v Česku.

Hospitalizovaných je momentálně zhruba o 230 méně než před týdnem. Počet pacientů v těžkém stavu klesl nepatrně na 36. Zhruba před měsícem bylo hospitalizovaných více než 2000 lidí.

Laboratoře ve středu provedly přibližně 6300 testů. Proti minulému týdnu je to pokles asi o 200 testovaných. U dvou ze tří typů testů klesla pozitivita, v případě preventivních testů stagnuje v posledních sedmi dnech okolo čtyř procent.

Zdroj: ČTK
Pokračovat