Ministerstva řeší, jak zakázat letecké spojení s Čínou. Je to namístě, říká ministr

ČTK ČTK
31. 1. 2020 14:08
Ministerstva zdravotnictví a dopravy řeší, jak by bylo možné technicky i právně zakázat lety mezi Českem a Čínou. Návrh na zákaz letů chce v pondělí předložit vládě premiér Andrej Babiš. Po čtvrtečním vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze Světovou zdravotnickou organizací (WHO) kvůli šíření nového koronaviru by podle ministerstva byl takový krok namístě.
Letecké spojení mezi Českem a Čínou je v ohrožení (ilustrační foto).
Letecké spojení mezi Českem a Čínou je v ohrožení (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha měla dosud s Čínou 12 leteckých spojení týdně, která provozují tři čínské letecké společnosti. Prodejce letenek Student Agency uvedl, že do 28. března byla přerušena letecká linka mezi Prahou a čínským Čcheng-tu. Letiště to zatím nepotvrdilo. Babiš ve čtvrtek řekl, že v pondělí navrhne vládě dočasně zakázat veškeré lety mezi Čínou a Českem.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze je jedním z argumentů, které budou v pondělí při rozhodování vlády hrát roli. "Znamená to určitý apel ze strany WHO, že situace je vážná," uvedl ministr.

Pro Česko se podle Vojtěcha mnoho nemění, protože se bude dál držet doporučení WHO, která platila už dříve. Připomněl, že od pátku se rozšířila informační kampaň i cílený screening na všechna letiště v Česku a že resort zřídil infolinku pro veřejnost.

Omezení letů se ministrovi zdá jako legitimní krok na základě vývoje kolem koronaviru v posledním týdnu. "Pokud to bude technicky a právně možné. A ministerstvo zdravotnictví není úplně tím subjektem, který by byl odpovědný za letecký provoz," řekl Vojtěch.

Úřady si zatím nevyjasnily, jak Babišův návrh uskutečnit. "My to teď diskutujeme s ministerstvem dopravy, jakým způsobem postupovat v této oblasti. Musíme řešit tu technickou otázku, jak to provést," uvedl.

K 31. lednu v 10:00 je podle Evropského centra pro kontrolu nemocí laboratorně potvrzeno 9834 nakažených lidí - naprostá většina v Číně. Několik případů je ale i v Evropské unii - v Německu, Itálii, Francii, Finsku a nově také v Británii. V Česku zatím žádné z podezření potvrzeno nebylo. Nový koronavirus má aktuálně 213 obětí, všechny v Číně.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 46 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy