Ministerstva řeší, jak zakázat letecké spojení s Čínou. Je to namístě, říká ministr

ČTK ČTK
31. 1. 2020 14:08
Ministerstva zdravotnictví a dopravy řeší, jak by bylo možné technicky i právně zakázat lety mezi Českem a Čínou. Návrh na zákaz letů chce v pondělí předložit vládě premiér Andrej Babiš. Po čtvrtečním vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze Světovou zdravotnickou organizací (WHO) kvůli šíření nového koronaviru by podle ministerstva byl takový krok namístě.
Letecké spojení mezi Českem a Čínou je v ohrožení (ilustrační foto).
Letecké spojení mezi Českem a Čínou je v ohrožení (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha měla dosud s Čínou 12 leteckých spojení týdně, která provozují tři čínské letecké společnosti. Prodejce letenek Student Agency uvedl, že do 28. března byla přerušena letecká linka mezi Prahou a čínským Čcheng-tu. Letiště to zatím nepotvrdilo. Babiš ve čtvrtek řekl, že v pondělí navrhne vládě dočasně zakázat veškeré lety mezi Čínou a Českem.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze je jedním z argumentů, které budou v pondělí při rozhodování vlády hrát roli. "Znamená to určitý apel ze strany WHO, že situace je vážná," uvedl ministr.

Pro Česko se podle Vojtěcha mnoho nemění, protože se bude dál držet doporučení WHO, která platila už dříve. Připomněl, že od pátku se rozšířila informační kampaň i cílený screening na všechna letiště v Česku a že resort zřídil infolinku pro veřejnost.

Omezení letů se ministrovi zdá jako legitimní krok na základě vývoje kolem koronaviru v posledním týdnu. "Pokud to bude technicky a právně možné. A ministerstvo zdravotnictví není úplně tím subjektem, který by byl odpovědný za letecký provoz," řekl Vojtěch.

Úřady si zatím nevyjasnily, jak Babišův návrh uskutečnit. "My to teď diskutujeme s ministerstvem dopravy, jakým způsobem postupovat v této oblasti. Musíme řešit tu technickou otázku, jak to provést," uvedl.

K 31. lednu v 10:00 je podle Evropského centra pro kontrolu nemocí laboratorně potvrzeno 9834 nakažených lidí - naprostá většina v Číně. Několik případů je ale i v Evropské unii - v Německu, Itálii, Francii, Finsku a nově také v Británii. V Česku zatím žádné z podezření potvrzeno nebylo. Nový koronavirus má aktuálně 213 obětí, všechny v Číně.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy