Žena mezi sektáře v Koreji roznesla koronavirus. Kult verbuje mladé dívky i v Česku

Zahraničí Zahraničí
20. 2. 2020 11:57
Mezi členy křesťanské sekty Šinčchondži v Jižní Koreji se šíří nový koronavirus. Jednašedesátiletá žena nakazila desítky věřících ve městě Tegu. Nejsou zatím žádné informace o tom, že by tak učinila záměrně. Celkem je v Jižní Koreji nakažených už 104 lidí, píše agentura Reuters. Jeden člověk zemřel.
Dezinfekce kostela sekty Šinčchondži  v jihokorejském městě Tegu.
Dezinfekce kostela sekty Šinčchondži v jihokorejském městě Tegu. | Foto: Reuters

V Jižní Koreji během jediného dne prudce narostl počet nakažených koronavirem Covid-19. Ve čtvrtek lékaři potvrdili nákazu u 31 lidí v jihokorejském městě Tegu. Předchozí den přibylo ve stejném městě 20 případů.

"Jsme v nebývalé krizi," komentoval to na tiskové konferenci starosta 2,5 milionového města. 

Stopy nákazy vedou do pobočky křesťanské sekty Šinčchondži. Většina nových nakažených je totiž jejími členy. Sekta je aktivní také v Česku, o jejích praktikách napsal před časem server Aktuálně.cz.

Sektu vede devadesátiletý Jihokorejec Man-hee Lee, který se prohlásil za anděla pravdy a ztělesnění druhého příchodu Krista. V Jižní Koreji má stovky tisíc následovníků. V Česku sekta posledních několik let tajně verbuje převážně mladé české dívky.

Nákazu mezi věřící přinesla jednašedesátiletá žena. Ta údajně trpěla příznaky už 10. února. Měla horečku, ale odmítla se nechat testovat na koronavirus. Podle oficiálního prohlášení vedení Šinčchondži žena nebyla v zahraničí, a tak si myslela, že má pouze chřipku. Než jí lékaři určili diagnózu, zúčastnila se nejméně čtyř mší. Lékaři nyní nákazu potvrdili u 37 dalších členů sekty.

Ve městě je podle úřadů celkem 1001 věřících, u 90 z nich se ukázaly nějaké příznaky nemoci. Město má proto v plánu otestovat všechny členy sekty. Do té doby mají zůstat v izolaci a omezit kontakt s dalšími lidmi.

Představitelé církve v souvislosti s tím oznámili, že uzavřeli všechna sídla a kostely v celé Koreji.

Město Tegu přijalo kvůli nákaze řadu bezpečnostních opatření. Ulice jindy pulzujícího města jsou liduprázdné. Kvůli rychlému nárůstu nových případů jsou zavřené školy, školky nebo veřejné knihovny. Vyprázdnila se nákupní centra, kina a další veřejné prostory, píše britský deník The Guardian.

V Tegu má svou základnu americká armáda, žijí tu stovky vojáků s rodinami a další zaměstnanci. I ti v obavách před nákazou omezili dopravu mezi základnou a zbytkem měst a také uzavřeli školy.

Video: Nová sekta Šinčchondži už pět let působí v Praze, lidé rozvazují vazby s rodinou, naprosto se tomu poddají, říká expert

Nová sekta Šinčchondži už pět let působí v Praze, lidé rozvazují vazby s rodinou, naprosto se tomu poddají, věří, že přišel nový věk, říká Vojtíšek | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy