Užívejte vývar a rozdrcený buvolí roh. Jak čínské úřady doporučují léčit koronavirus

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 2. 2020 6:53
Lék nebo vakcína na nový koronavirus zatím neexistuje. Číňané proto ve snaze vyléčit smrtelnou nemoc sahají po receptech tradiční medicíny a babských radách. Od kimči na posílení imunity až po skupování léků od HIV pozitivních lidí.
Číňané nakupují produkty tradiční čínské medicíny, většinou jde o bylinné čaje.
Číňané nakupují produkty tradiční čínské medicíny, většinou jde o bylinné čaje. | Foto: Reuters

Lék vyrobený z hovězího žlučníku, buvolího rohu a jasmínu je jedním z příkladů toho, co radí lékařům čínská vláda využívat spolu s antivirotiky při léčení pacientů nakažených koronavirem 2019n-Cov. 

Čínská Národní zdravotní komise doporučuje nasazovat proti viru kombinaci západních léků proti chřipce a na HIV. Ty se prokázaly v případě nakažené Číňanky v Bangkoku, která měla po 48 hodinách od podání léčby negativní test na koronavirus. Instituce také radí, že by se nemělo zapomínat ani na tradiční čínskou medicínu.

Zastánci tvrdí, že byliny a živočišné produkty můžou zmírnit příznaky bez vedlejších efektů, podle kritiků ale nemají efekt vůbec žádný a taková léčba by mohla ohrozit pacienta.

Podle informací amerického deníku New York Times některé nemocnice kombinaci západní a čínské medicíny využívají. V Pekingu nebo v Kantonu dokonce údajně velmi úspěšně. Obě města hlásí desítky propuštěných pacientů, kterým po podání čínské medicíny klesla horečka a zmizel kašel. Ve Wu-chanu se preparáty z buvolích rohů a bylin klinicky testují.

Čaje a silné vývary

"Západní medicína nemá na tento virus lepší odpověď. Číňané zažili takové epidemie mnohokrát v tisícileté historii," argumentuje Ťiang Šien-feng, lékař a praktik tradiční medicíny z věhlasné nemocnice v Pekingu United Family Health. "Pokud by tradiční čínská medicína nebyla účinná, Číňané by už byli dávno zničeni," myslí si. Faktem ale zůstává, že zatímco existují studie, které potvrzují účinnost některých bylin v léčbě koronavirů, jiné studie zase jejich výsledky zpochybňují.

Číňané a především obyvatelé izolovaného Wu-chanu se ale na léčitele, tradiční produkty a někdy i babské rady obracejí ve velkém. Koronavirus už zabil přes 530 lidí a téměř 30 tisíc lidí je nakažených. Lidé žijící v ohrožených oblastech se proto snaží bránit po svém.

Číňané skupují bylinné léky, konzumují silné kuřecí vývary a bylinné čaje, které jim doporučují sami lékaři. "Pokud jde o stravu, měli byste často pít kuřecí polévku. Přitom byste se měli potit. Nárůst tělesné teploty je dobrý pro boj s virem," cituje rady wuchanského doktora Čang Ťin-nunga americký deník Washington Post.

Podobně zkouší tělo posilovat Jihokorejci pomocí kimči, národního jídla připravovaného z fermentovaného zelí. Mnohem dál zacházejí někteří Indové. Předseda mimoparlamentní politické strany Hindu Mahasabha například radí, že koronavirus porazí kravský trus a moč, které radí konzumovat v kombinaci s hinduistickými rituály.

Všichni chtějí léky na HIV

Po zprávách o možné účinnosti antivirotik používaných pro léčbu HIV roste zájem hlavně o ně. Lidé hledají léky na internetu a na sociální síti Weibo, čínské alternativě Twitteru, a s poptávkou roste šedá ekonomika. 

Lidé se obracejí na neautorizované dodavatele a také na samotné HIV pozitivní pacienty. Zájem je konkrétně o lék Kaletra, což je nepatentovaný medikament americké společnosti AbbVie. Podle agentury Reuters ho Čína testuje na možnou léčbu koronaviru. Jeho cena na černém trhu raketově stoupá.

Například třicetiletý Andy Li, který je HIV pozitivní, své léky ale rozdává zdarma. Spolu s několika dalšími pacienty za méně než týden nasbírali a skrze poptávku na Weibo rozdali kolem 5400 tablet. "Bylo to, jako kdybychom organizovali nějakou vojenskou misi," popsal. Zprávy s poptávkou mu chodily ve dne v noci, během prvních tří dnů téměř nepřetržitě. "Je tu ale tolik lidí, kteří ten lék potřebují," vysvětluje.

Léky na HIV přitom můžou mít vedlejší účinky jako průjem, nevolnost, zvracení a prodávají se běžně jen na předpis.

Video: Cestu do Asie bych kvůli koronaviru odložil, radí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula

Češi zůstanou v karanténě celých 14 dní, v Číně se vir šíří exponenciálně, negativní signál je v Německu, kdy jedna Číňanka nakazila sedm lidí. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy