nemoc

S novou silou se opět šíří tuberkulóza, přispěla k tomu pandemie, uvedla WHO

Po letech poklesu se ve světě s novou silou šíří tuberkulóza. Přispěla k tomu pandemie covidu-19 a související uzávěry, které omezily možnosti trasování a přístup ke zdravotní péči. Uvedla to ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Na tuberkulózu, kterou způsobuje bakterie napadající zejména plíce, loni podle WHO ve světě zemřelo 1,6 milionu lidí.

Podle každoroční zprávy WHO loni onemocnělo tuberkulózou 10,6 milionu lidí, což zhruba odpovídá počtu obyvatel Česka. Jde o meziroční nárůst o 4,5 procenta. Roční incidence, tedy počet nových případů na 100 tisíc lidí za rok, se mezi lety 2020 a 2021 zvýšila o 3,6 procenta. Předtím téměř 20 let klesala přibližně o dvě procenta ročně.

Incidence vzrostla mezi lety 2020 a 2021 všude na světě kromě Afriky, kde narušení zdravotních služeb spojených s pandemií mělo jen slabý dopad na počet diagnostikovaných osob. Odhadovaný počet úmrtí v souvislosti s tuberkulózou v letech 2005 až 2019 klesal, ale odhady pro léta 2020 a 2021 naznačují, že trend se obrátil.

Zdroj: ČTK

Opičími neštovicemi se celosvětově nakazilo už 50 tisíc lidí, 16 nakažených zemřelo

Počet případů opičích neštovic ve světě překročil 50 496, oznámila ve středu podle agentury AFP Světová zdravotnická organizace. Zaznamenala také 16 úmrtí spojených s tímto virovým onemocněním.

Počet nově hlášených případů opičích neštovic v Severní Americe a v Evropě nadále klesá. Klesající trend zdravotnická organizace oznámila už před týdnem, předtím naopak počty případů infekce čtyři týdny rostly. Pokles počtu případů ukazuje, že zásahy veřejného zdravotnictví jsou účinné, uvedlo podle agentury Bloomberg vedení organizace.

Opičí neštovice se v poslední době rozšířily v takzvaných neendemických oblastech, tedy takových, kde se vir původem z Afriky dříve téměř nevyskytoval. Nejvíce případů, více než 18 tisíc, hlásí Spojené státy. Následují Španělsko, Brazílie a Německo.

Zdroj: ČTK

Méně než před týdnem. V pátek přibylo v Česku 2795 případů covidu

V pátek přibylo v Česku 2795 potvrzených případů covidu. Před týdnem jich bylo zhruba o sto více. Nárůst tak podruhé v řadě v mezitýdenním srovnání klesl. Nepatrně se snížila i incidence, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 157 nakažených. S covidem je v nemocnicích 1221 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem v mezitýdenním srovnání rostly od začátku června. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci předpokládají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. V tomto týdnu přibylo ještě v pondělí a úterý více než 3000 nakažených. Od středy ale nárůsty klesly pod tuto úroveň, ve čtvrtek pak poprvé po delší době nárůst nových případů v mezitýdenním srovnání klesl.

Laboratoře v pátek provedly zhruba 10.700 testů, asi o 500 více než před týdnem. U všech třech typů testů se proti minulému týdnu snížila pozitivita. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, klesla pod 35 procent. Před týdnem byla nad 37 procenty.

Ve srovnání s minulým týdnem je ale vyšší počet hospitalizovaných. Přibylo jich zhruba 300. V těžkém stavu je nyní 39 pacientů, o osm více než před týdnem.

Nárůst incidence se zastavil ve čtvrtek, kdy na 100.000 obyvatel připadalo za posledních sedm dní 159 lidí. V pátek i dnes se incidenční číslo nepatrně snížilo. Stále je ale vyšší než před týdnem, kdy mělo hodnotu 143. Nejhorší situace je momentálně v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 230 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo práce navrhlo zvýšit podpory na zdravotní diety pro lidi v nouzi o 9,5 procenta

Podpora na zdravotní diety, kterou mohou pobírat pacienti v hmotné nouzi, by se mohla od října zvýšit. Částky by se mohly zvednout o 9,5 procenta. Nyní se pohybují od 1000 do 2800 korun měsíčně podle onemocnění. Nově by dosahovaly 1095 až 3066 korun za měsíc. Počítá s tím navrhovaná vyhláška, kterou zveřejnila na svém webu vláda. Ministerstvo práce už dřív oznámilo, že navýšení částek má patřit mezi opatření ke zmírnění dopadů zdražování na lidi se zdravotním handicapem. Stát by na ně v posledním čtvrtletí vydal 3,9 milionu korun navíc.

"S ohledem na současný skokový nárůst inflace a v důsledku toho stále rostoucích cen potravin je za současného stavu nezbytné reagovat navýšením předmětných částek na diety," uvedlo ministerstvo práce v podkladech k vyhlášce. Poukazuje na to, že se podpora v posledních deseti letech neupravovala. Připomínky mohou instituce a organizace podávat do 11. srpna.

Zdroj: ČTK
Pokračovat