Čína navzdory koronaviru dále počítá se summitem. Zeman pojede, oznámil Petříček

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2020 19:56
Čína navzdory situaci kolem koronaviru i nadále počítá s pořádáním dubnového summitu se středo- a východoevropskými zeměmi. Na akci pojede i český prezident Miloš Zeman. Jeho účast Pekingu potvrdil kancléř Vratislav Mynář, řekl serveru Seznam Zprávy ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching.
Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Summit 17 východoevropských a středoevropských zemí s Čínou by se měl v Pekingu konat v polovině dubna. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka přípravy i nadále běží, a to navzdory epidemii koronaviru, se kterou se Čína potýká. Prostřednictvím velvyslanectví pozvané státy připravují text společného závěrečného prohlášení. Termín konání podle Jindráka čínská strana dosud nezpochybnila.

Za Česko Čína na summit pozvala Zemana. Prezident v lednu oznámil, že na summit nepojede, za jeden z důvodů svého rozhodnutí označil chybějící čínské investice v Česku. O zastoupení požádal Hamáčka. Později prezidentův kancléř Vratislav Mynář řekl, že Zeman by mohl své rozhodnutí změnit, pokud by čínští zástupci byli během dubnového summitu 17+1 ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty.

O cestě do Číny zástupci Hradu jednali s představiteli čínské ambasády či firmy CITIC Group, která v České republice investuje. Výsledkem jednání bylo vybrání několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti realizovány. Jedním z nich je příslib dalšího financování fotbalového klubu Slavia Praha.

Podle posledních informací ale Zeman na summit pojede. "Ano, mohu potvrdit, že zástupci Kanceláře prezidenta republiky řešili účast prezidenta na summitu 17+1. Podle mých informací pan prezident účast potvrdil," řekl Seznam Zprávám Petříček.

Mynář odjel do Číny minulý týden, podle oficiálního vyjádření Pražského hradu jednal o české humanitární pomoci Číně na boj s novým koronavirem. Zda jednal i o cestě prezidenta či o čínských projektech v ČR není jasné, kancléř svou cestu zatím kromě otázky humanitární pomoci nekomentoval. Společně s ním byli v zemi i člen představenstva CITIC Europe Holdings a šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík a Zemanův poradce Martin Nejedlý.

Dva týdny karantény pro všechny účastníky cesty

Účast Zemana i dalších evropských státníků na summitu zkomplikovala epidemie koronaviru. V pevninské Číně se nemocí nakazilo přes 80 000 lidí a zemřelo téměř 3000 lidí a Čína zavedla výrazná omezení. Řada států reagovala na nemoc přerušením leteckého spojení s Čínou. Diplomaté mají proto obavy o bezpečí delegací. Čína ale v posledních dnech hlásí pokles nových případů nákazy a věří, že situaci do summitu zvládne.

Problém může představovat i příprava samotné cesty. Před konáním podobných akcí vždy do země odjíždí přípravný tým, který musí zajistit ubytování a další nezbytné záležitosti. Po návratu do České republiky by se ale jeho členové pravděpodobně nevyhnuli dvoutýdenní karanténě, stejně jako Mynář, Nejedlý a Tvrdík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy