Je bezpečné cestovat? Co dělat, když mám příznaky? Vše podstatné o koronaviru

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 1. 3. 2020 16:40
Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění nazvané Covid-19, se rozšířil na všechny kontinenty a je také v České republice. Nabízíme přehled odpovědí na hlavní otázky týkající se bezpečnosti, zdraví a dopravních omezení.
Hosté hotelu na ostrově Tenerife, který úřady uvalily do karantény kvůli jednomu nakaženému turistovi.
Hosté hotelu na ostrově Tenerife, který úřady uvalily do karantény kvůli jednomu nakaženému turistovi. | Foto: Reuters

Je bezpečné cestovat?

Nedoporučuje se cestovat do Číny, s níž Česko přerušilo přímé letecké spojení, ani do dalších ohnisek nákazy. Ministerstvo zahraničních věcí také vydalo doporučení vyhnout se čtyřem zasaženým lokalitám v severní Itálii, konkrétně to jsou Lombardie, Benátsko, Emilia-Romagna a Piemont. 

Jaká omezení mě čekají při cestování za hranice?

Speciální opatření se zavádějí hlavně na letištích. Platí na nich zvýšená hygienická opatření a probíhají kontroly cestujících, kteří mají příznaky respiračního onemocnění. Pražské Letiště Václava Havla kvůli tomu vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Na pozemních hranicích v Evropě nic takového zatím nefunguje.

Při cestování se také musí počítat s tím, že na místech s velkým výskytem případů onemocnění hrozí karanténa. Například v severní Itálii je v karanténě několik měst, která není možné navštívit ani opustit. Na španělském ostrově Tenerife, kde se nákaza prokázala u dvou turistů, se do karantény dostal celý hotel.

Jak se mohu před nákazou koronavirem bránit?

Nejjistější je vyhýbat se oblastem, kde se koronavirus objevil. Dodržovat hygienu, pravidelně a poctivě si mýt ruce. Snažit se nepřijít do styku s nemocnými. Odborníci také doporučují vyhýbat se v zasažených oblastech davům, obchodním centrům nebo přeplněným dopravním prostředkům. Pokud člověk sám onemocní, je lepší zůstat doma.

Pomáhají roušky?

Jednoduché roušky, které zakrývají ústa a nos, mohou pomoci nešířit nákazu infikovaného člověka do okolí. Své nositele ale naopak neochrání před nákazou od někoho jiného. Odborníci apelují na to, že mytí rukou a vyhýbání se nemocným lidem je mnohem důležitější. Roušky nepřiléhají na obličej těsně. Pak se také musí rozlišovat mezi rouškou a respirátorem, který je účinnější.

Co když mám strach, že jsem se nakazil koronavirem?

Na celé severní polokouli teď probíhá chřipková epidemie, takže zvýšená teplota a kašel rozhodně automaticky neznamenají nákazu koronavirem. Pokud ale dotyčný přicestoval z rizikové oblasti nebo přišel do styku s někým, u koho nákaza hrozí, a má obavy, české ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby kontaktoval svého lékaře nebo pohotovost.

Rozhodně ale není vhodné přijít jen tak k lékaři a ohrozit tím všechny pacienty v čekárně, včetně samotného doktora.

"V případě výskytu  příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí," nabádá ministerstvo zdravotnictví.

Jaké jsou příznaky nákazy koronavirem? A co onemocnění Covid-19 způsobuje?

Nakažení lidé mají kašel, zvýšenou teplotu nebo dýchací potíže. Virus může způsobit zápal plic, v nejhorším případě až selhání orgánů. Ti, kdo v důsledku nákazy zemřeli, byli většinou senioři anebo měli chatrné zdraví.

Kam už se koronavirus rozšířil?

Koronavirus už je na všech kontinentech. Nemocí Covid-19 onemocnělo už přes 85 tisíc lidí, naprostou většinu případů hlásí Čína. Nemoc si dosud vyžádala tři tisíce obětí, naprostá většina zemřela v Číně, kde se koronavirus začal šířit začátkem prosince loňského roku.

Na 40 000 se ale z nákazy zotavilo. Počty infikovaných rostou nyní nejvíce v Jižní Koreji, kde se v sobotu počet potvrzených případů zvýšil o 813 na asi 3150.

Z evropských zemí je nejvíce zasažena Itálie, kde v sobotu oznámili další dvě stovky nových případů nákazy, čímž celkový počet vzrostl na 1128. Počet obětí v Itálii je už 29. Nejvíce zasažené italské regiony Lombardie, Emilia-Romagna a Benátsku oznámily, že školy tam zůstanou zavřeny další týden.

Postupně se virus dostal do jihovýchodní Asie, kde je nejvíce případů v Jižní Koreji a Japonsku.

Na Blízkém východě je nejvíce případů v Íránu, který oficiálně přiznal 135 nakažených. Desítky infikovaných lidí jsou také v Bahrajnu. Koronavirus se objevil i v Kuvajtu, Spojených arabských emirátech, Ománu, Izraeli, Afghánistánu a Libanonu.

První oběti koronaviru tento víkend oznámily Austrálie, Thajsko a USA. 

 

Právě se děje

Další zprávy