domácí

Ze soudu o Čapím hnízdu se omluvila finanční ředitelka Agrofertu Procházková

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu dnes nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduardy Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.

"I ostatní dnešní svědci jsou důležití, ale paní Procházková je naprosto klíčový svědek," uvedl Bruna. Spolu s finanční ředitelkou Agrofertu měla ve čtvrtek ráno vypovídat také reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková, ani ta ale k soudu nepřišla. Soudce Jan Šott proto jednání přerušil, bude pokračovat až dalšími svědky, mezi kterými je například autor podoby farmy u Olbramovic na Benešovsku, architekt Jiří Javůrek.

Zdroj: ČTK

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK

Za sváteční středu odhalily testy přes 700 nakažených koronavirem

Ve středu v Česku přibylo 762 nově potvrzených případů koronaviru, asi o 2200 méně než před týdnem. Na tuto středu připadl ale svátek, výrazně méně se tedy testovalo. U dalších 277 lidí testy ukázaly na opakovanou infekci. V nemocnicích je přes 1200 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 260 víc. V těžkém stavu se nachází kolem 40 pacientů, zhruba dvojnásobek než minulou středu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu a nyní ve svátek v mezitýdenním srovnání od začátku září zvyšují. V tomto týdnu odhalily testy zatím nejvíce nově nakažených v pondělí, kdy poprvé od první poloviny dubna přibylo přes 4000 případů, testy odhalily 4731 nově nakažených.

Za úterý pak statistiky evidují 4209 nově pozitivních testů. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat. Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, činí ke čtvrtku 149, před týdnem to bylo 147. Nejvyšší incidence je v Královéhradeckém kraji se 188 případy a nejnižší v Karlovarském kraji se 111 případy.

Zdroj: ČTK

Policie pátrá po čtrnáctiletém chlapci z Brandýsa nad Labem

Policisté pátrají po čtrnáctiletém Jakubu Lukešovi z Brandýsa nad Labem. Z dosavadního šetření bylo zjištěno, že se ve středu v odpoledních hodinách mohl pohybovat v Břeclavi. Není vyloučeno, že má v úmyslu odjet do zahraničí, uvedla ve čtvrtek na webu policie. Policisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání.

Chlapec byl naposledy viděn ve středu ráno v 8:30 hodin rodiči v místě bydliště, poté jeho rodiče odjeli, a když se ve večerních hodinách vrátili, syn se doma již nenacházel. Po rodičích chtěl, aby ho ráno před odjezdem vzbudili.

Pohřešovaný je asi 185 centimetrů vysoký, má krátké hnědé vlasy a hnědé oči. Vypadá starší, než ve skutečnosti je; asi na 15 až 17 let. Na sobě by mohl mít šedé tepláky, modré tenisky značky Reebok a modrou bundu.

Policie přijme veškeré informace o hledaném na lince 158.

Zdroj: ČTK

Otcovskou by mohli získat i muži, kterým dítě zemře při porodu či v šestinedělí

Nárok na otcovskou by brzy mohli mít muži i v případech, kdy se dítě narodí mrtvé či zemře v šestinedělí. Rodiče by mohli získat také pohřebné 5000 korun od státu. Počítá s tím novela, kterou schválila vláda a kterou by měla projednávat sněmovna. Novinářům změny zákona představili poslanci KDU-ČSL Marie Jílková a Šimon Heller.

Podle Jílkové, která vede sněmovní komisi pro rodinu, se téma může zdát jako okrajové. "Pro lidi, kteří to prožívají, je ale zásadní. Téma je to těžké a uzavřené, těžko se o tom mluví," uvedla poslankyně.

Podle návrhu novely by nárok na otcovskou měl být i v případech, kdy se dítě narodí mrtvé či zemře v šestinedělí. Zákon srovnává podmínky mužů a žen, které po úmrtí potomka mateřskou mají. Mateřská i otcovská se vyplácejí z nemocenského pojištění. Zaměstnavatel musí podle návrhu otce na otcovskou uvolňovat, jinak mu hrozí pokuta až 500 tisíc korun. Pohřebné by se mělo poskytovat také na mrtvě narozené dítě. Podle lidovců by měli mít na 5000 korun nárok rodiče, kteří přišli o potomka od 12. týdne těhotenství.

Podle podkladů k novele by na otcovskou po úmrtí dítěte ročně mohlo jít asi 430 otců, z nemocenského pojištění by se jim vyplatilo kolem šesti milionů korun. Na pohřebné by se pak mohlo vydat navíc několik desítek milionů korun.

Zdroj: ČTK

V Libni srazil vlak člověka, provoz ve stanici je přerušen

Mezi pražským hlavním nádražím a Běchovicemi je zastaven provoz na železnici, některé vlaky jedou odklonem. Ve stanici Praha-Libeň vlak srazil člověka, který srážku nepřežil, řekli mluvčí Správy železnic Jan Nevola a pražských záchranářů Jana Poštová.

Podle webu Českých drah srazil člověka vlak EC Metropolitan. Podle Poštové člověk utrpěl zranění neslučitelná se životem. Nevola před 18. hodinou řekl, že provoz ve stanici je zastaven, což zásadně ovlivní průjezd vlaků z Prahy směrem na Kolín.

"Vlaky ze směru Praha hlavní nádraží budou vedeny po odklonových trasách mimo stanici Praha-Libeň," uvedl web Českých drah. Vlaky, které míří na hlavní nádraží, budou z Běchovic odkloněny přes Malešice.

Zdroj: ČTK
Pokračovat