zahraničí

Su Ťij dostala tři roky vězení za porušení zákona o státním tajemství

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla ve čtvrtek odsouzena k dalším třem rokům vězení za porušení zákona o státním tajemství. Stejně vysoký trest dostal také Australan Sean Turnell, který působil jako její poradce. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní právnické zdroje.

Turnell byl zatčen v Barmě v únoru 2021, několik dní po převratu, při němž armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Zadržen byl, když čekal na auto, které ho mělo dovézt na letiště.

Zdroj: ČTK

Při ostřelování kurdské oblasti v Iráku, za kterým stojí Íránci, zemřelo nejméně třináct lidí

Třináct mrtvých a 58 zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou. Vyplývá to z nové bilance, o níž ve středu večer informovala agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který je na Twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK

Harrisová přiletěla do Jižní Koreje. Stalo se tak den poté, co KLDR otestovala balistickou střelu

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová ve čtvrtek přicestovala do Jižní Koreje, aby demonstrovala sílu spojenectví mezi Washingtonem a Soulem. Stalo se tak den poté, co Severní Korea provedla další test balistické střely. Informovala o tom agentura AFP.

Harrisová do Jižní Koreje přiletěla z Japonska, kde se zúčastnila státního pohřbu japonského expremiéra Šinzóa Abeho, který se stal obětí atentátu. V Jižní Koreji se setkala s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem a hodlá také zavítat do demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou. Podle AFP by to mohlo vyvolat kritické reakce ze strany Pchjongjangu.

Loni v srpnu navštívila demilitarizovanou zónu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, Severní Korea ji tehdy označila za "největšího ničitele mezinárodního míru".

Severní Korea provedla ve středu svůj nejnovější raketový test a představitelé v Soulu a Washingtonu varovali, že připravuje rovněž novou jadernou zkoušku. Ta by se podle jihokorejské rozvědky mohla uskutečnit příští měsíc, po sjezdu Komunistické strany Číny, jež je nejdůležitějším spojencem KLDR.

Zdroj: ČTK

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK

Část zemí EU chce rychlé zastropování cen plynu, komise je zatím nepodpořila

Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie ke krizovým opatřením proti rekordně vysokým cenám energií sílí mezi členskými státy debata o zastropování cen plynu. Skupina zemí požádala Evropskou komisi, aby ministrům předložila návrh na stanovení maximálních velkoobchodních cen zemního plynu.

Komise však podle dnešního vyjádření místopředsedy Valdise Dombrovskise podnět, proti němuž se staví další státy, neschválila. O krizovém balíčku, který má obsahovat například daň z nadměrných zisků energetických či ropných firem nebo povinné úspory elektřiny, dnes jednají velvyslanci unijních zemí.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. Omezení jeho vysokých cen, které mají dopad také na zdražování elektřiny, může podle těchto států pomoci zmírnit inflační tlaky a snížit velkou cenovou zátěž na domácnosti. Německo, Nizozemsko či severské země naproti tomu tvrdí, že strop na cenu plynu může ohrozit dodávky této již tak nedostatkové suroviny.

Zdroj: ČTK

KLDR odpálila další střelu, dopadla do Japonského moře

Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Pchjongjang tak učinil krátce před návštěvou americké viceprezidentky Kamaly Harrisové v Jižní Koreji.

Tento týden Jižní Korea pořádá u svých břehů námořní vojenské cvičení spolu s americkou armádou a ve čtvrtek se viceprezidentka Harrisová chystá do Soulu a do demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou. V úterý se Harrisová v Tokiu účastnila státního pohřbu japonského expremiéra Šinzóa Abeho.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu. Jejich konflikt ukončilo totiž jen příměří, nikoliv mírová smlouva.

Severní Korea provedla test balistické rakety i před několika dny, o víkendu odpálila střelu krátkého doletu rovněž směrem k Japonskému moři. Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.

Zdroj: ČTK

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Nad Floridu míří hurikán Ian, mohl by zesílit na čtvrtý stupeň z pěti

Hurikán Ian v úterý ráno udeřil na západ Kuby a zesílil na třetí stupeň z pěti. Kubánské úřady nechaly kvůli živlu v oblasti evakuovat na 50 tisíc lidí, napsala agentura AP. Bouři doprovází vydatné srážky a silný vítr. Podle dostupných informací nikdo nepřišel o život. Zhruba po pěti hodinách se Ian začal opět přesouvat nad moře a směřuje k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci na 2,5 milionu obyvatel. 

Očekává se, že by Ian mohl zesílit až na čtvrtou kategorii a ve středu by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží Floridy. Podle meteorologů je velmi pravděpodobné, že hurikán postihne oblast u měst Tampa a St. Petersburg. Tam se poslední silný hurikán vyskytl v roce 1921. Úřady vyzvaly obyvatele, aby považovali hrozbu hurikánu za vážnou. Hladina oceánu by se v okolí obou měst mohla zvednout až o tři metry a v oblasti se očekává na 250 milimetrů srážek na metr čtvereční.

Obyvatelé Floridy těsně před příchodem hurikánu dostávali pytle s pískem, stáli fronty před obchody s potravinami, skupovali balenou vodu. Rybáři vytahovali své lodě z vody. Floridský guvernér Ron DeSantis vyhlásil celostátní stav nouze a na pomoc se zvládáním hurikánu povolal pět tisíc vojáků Národní gardy, další dva tisíce jich je v pohotovosti v sousedních státech, píše AP.

Zdroj: ČTK

Německo bude podle ministra hospodářství nuceno nechat dvojici jaderných elektráren v provozu do jara. Dosud se počítalo, že budou v rezervě.

Zdroj: ČTK

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat