zahraničí

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK

Růst čínské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta

Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta z 3,2 procenta ve druhém kvartálu. Oznámil to dnes čínský statistický úřad. Čínská ekonomika tak pokračovala v oživování z útlumu způsobeného šířením koronaviru. Hospodářský růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 5,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Volbu prezidenta Bolívie patrně vyhrál kandidát socialistů Luis Arce

Vítězem nedělních prezidentských voleb v Bolívii se patrně stane už po prvním kole kandidát socialistů Luis Arce. Vyplývá to z výsledků průzkumu provedeného mezi voliči po odevzdání hlasů agenturou Ciesmori, který zveřejnila televizní stanicí Unitel.

Na základě rychlého sečtení výsledků stojí na prvním místě s 52,4 procenty hlasů chráněnec bývalé hlavy státu Eva Moralese Arce, který kandidoval za exprezidentovo Hnutí za socialismus (MAS). Na druhé místě je podle agentury s 31,5 procenty centrista Carlos Mesa, který působil v prezidentské funkci v letech 2003-2005 a kterého vyslala do volebního klání aliance Občanské společenství (CC).

Zdroj: ČTK

Austrálie má letos sedm obětí žraloků, nejvíc od roku 1934

Útoky žraloků si letos v Austrálii vyžádaly sedm životů, což je nejvíce od roku 1934. S odvoláním na australský úřad na ochranu přírody o tom informovala stanice CNN, podle které nelze jednoznačně určit příčinu smutné bilance; za vysokým počtem obětí může stát náhoda a klimatická změna.

Problém přitom podle statistik nevězí v četnosti útoků těchto mořských predátorů, ale v počtu lidí, kteří po napadení zemřou. Letos australské úřady zaznamenaly 21 útoků, tedy podobně, jako v předchozích letech. Za rok 2019 přitom země neohlásila jediné úmrtí a v předchozích letech to byly v průměru dvě oběti ročně. 

Nelze vyloučit, že je na vině klimatická změna a oteplování oceánů, domnívají se odborníci. Vody u jihozápadního pobřeží Austrálie se například ohřívají čtyřikrát rychleji než je globální průměr. "Řekl bych, že u hodně druhů uvidíme větší přesuny, rozšíření působnosti," uvádí Robert Harcourt z univerzity Jamese Cooka v Queenslandu. 

Zdroj: ČTK

Kim Kardashianová i další dávají peníze na pomoc Arménii, zasažené konfliktem v Karabachu

Představitelé početné arménské diaspory, mezi něž se řadí i televizní hvězda Kim Kardashianová, si odříkají značné finanční obnosy, aby pomohly své domovině, kterou nyní zasáhl konflikt o Náhorní Karabach. Zatímco samotná Arménie má méně než tři miliony obyvatel, v zahraničí podle odhadů žije asi osm milionů etnických Arménů, píše agentura Reuters.

Prostředky vybrané v nynějších sbírkách jdou na zajištění naléhavých potřeb, jako je zdravotnická pomoc či přístřeší. Arméni usazení v cizině ale posílají do vlasti nezanedbatelné částky tradičně, píše dnes agentura Reuters. Platby ze zahraničí minulý rok odpovídaly zhruba deseti procentům arménské ekonomiky, pandemie ale způsobila jejich pokles asi o pětinu. 

Zdroj: ČTK

IS vyzval k útokům v Saúdské Arábii, povolila totiž přelet Izraelcům

Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší vyzval stoupence k útokům na občany západních zemí v Saúdské Arábii a na hospodářskou infrastrukturu království. Podle Kurajšího Saúdská Arábie dala najevo, že podporuje normalizaci vztahů s Izraelem, když otevřela svůj vzdušný prostor pro izraelské lety do sousedních států Perského zálivu. O audionahrávce mluvčího IS informovaly agentura AFP a Reuters.

"Cílů je spousta… Začněte ničením ropovodů, továren a zařízení, která jsou zdrojem (příjmů) této tyranské vlády," uvedl mluvčí IS v nahrávce, již Islámský stát zveřejnil na službě Telegram. Podle agentury AFP Kurajší také kritizoval rozhodnutí Bahrajnu a Spojených arabských emirátů normalizovat vztahy s Izraelem. Tyto země zradily islám, řekl.

Přes vzdušné území Saúdské Arábie dnes přeletělo letadlo s izraelskou delegací cestou do bahrajnské metropole Manámy. Delegace tam mířila k podpisu dohody o oficiálním navázání diplomatických styků mezi Izraelem a Bahrajnem. Do Spojených arabských emirátů se izraelská delegace chystá na návštěvu v pondělí.

Saúdská Arábie zatím výzvy Washingtonu, aby i ona normalizovala vztahy s Izraelem, nevyslyšela. Rijád ale dal najevo, že u svých sousedů z Perského zálivu tyto kroky podporuje, uvedly agentury.

USA: V prezidentských volbách už předčasně hlasovalo 27 milionů lidí

Možnosti předčasného hlasování v prezidentských volbách již v USA využilo rekordních téměř 27 milionů lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů volebního projektu Floridské univerzity. Rekordní zájem o tento způsob hlasování je ve státech jako Texas, Ohio nebo Georgie. Oficiálním volebním dnem je úterý 3. listopadu.

Rekordy v účasti na korespondenčním nebo osobním předčasném hlasování hlásí volební komise z jednotlivých států USA. Jenom do pátečního rána odevzdalo svůj hlas 22 milionů Američanů, přičemž v roce 2016 to bylo ve stejnou dobu přibližně šest milionů, píše BBC.

Experti soudí, že nebývalý zájem o předčasné hlasování souvisí s koronavirovou pandemií, která přinutila voliče k hledání alternativ vůči hlasování o volebním dni, kdy se dá očekávat velké množství lidí ve volebních místnostech.

Podle průzkumů se mnoho voličů obává pandemie, která už zabila více než 218 tisíc Američanů. Mezi voliči do 34 let věku uvedla čtvrtina, že má strach z covidu-19, zatímco ztráty zaměstnání nebo ekonomických škod se jich obává 20 procent, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters.

Pokračovat