České cestovky evidují první storna zájezdů do Asie kvůli koronaviru

ČTK ČTK
27. 1. 2020 17:53
České cestovní kanceláře přijaly první storna zájezdů do Asie kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru v Číně. CK China Tours zrušila na první pololetí všechny své zájezdy do Číny a Tibetu. Klienti se rovněž častěji u cestovních kanceláří informují o aktuální situaci a řeší případná omezení či možnosti změny místa zájezdu
Foto: Reuters

Koronaviru dosud podlehlo přes 80 lidí, nakažených je ke 3000. Čína zakázala skupinové zájezdy ze země a čínské cestovní kanceláře dočasně ukončily prodej skupinových zájezdů a produktů, uvedla mluvčí státní agentury CzechTourism Ivana Vejvodová.

Cestovní agentura Invia nemá v Číně žádného klienta. "Zatím evidujeme jedno storno na květnový poznávací zájezd přímo do Číny. To se uskuteční podle všeobecných obchodních podmínek dané cestovní kanceláře. Doporučujeme našim klientům sledovat webové stránky ministerstva zahraničních věcí (MZV) a jejich oznámení," řekla mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

ChinaTour informovala, že v prvním pololetí své zájezdy do Číny a Tibetu ruší. Klientům nabídne vrácení zálohy, nebo zájezd do jiné země.

"Přestože aktuálně zasažené čínské oblasti nepatří mezi naše cíle, vůbec není jisté, jak tomu bude v blízké budoucnosti. Nemá tedy smysl dále udržovat naše klienty v nejistotě či obavách, že budou ´muset´ jet do země, kam se nyní cestovat obávají," uvedl ředitel China Tours Miloš Podpěra. Počet zrušených zájezdů CK neuvedla, čínský region ale podle Poděry netvoří většinovou část zájezdů.

CK Simon-Tourist přijala kvůli koronaviru v pátek storno zájezdu do Vietnamu s odletem 9. března, uvedla za Simon-Tourist Veronika Paulů. Další klienti se podle ní dotazovali na situaci, ale storno nepožadovali.

Jeden zájezd do Číny pořádá také CK Delfín travel, kvůli koronaviru ale dosud žádný klient zájezd nestornoval, uvedl za Delfín travel Martin Zeman. "Zatím evidujeme asi deset dotazů ohledně koronaviru. Do pátku to byly zhruba tři dotazy. Předpokládáme, že během tohoto týdne jich začne přibývat," doplnil. Dotazují se podle něj především klienti směřující do Vietnamu, Thajska, Malajsie nebo Ománu.

"Dotazy klientů zaznamenáváme. Jelikož naše první zájezdy do Číny jsou až od srpna, uklidňujeme klienty s tím, že do té doby se situace vyjasní," řekl manažer přípravy zájezdů CK Nomád Michal Šindelář.

Každá cestovní kancelář řeší storna podle svých smluvních podmínek. Vzhledem k tomu, že MZV zatím nevydalo zákaz cest do Číny či dalších asijských států, podle Řezníčkové z Invie tak klienti nemusejí mít nárok na storno zdarma. CK takové případy ale budou řešit individuálně, dodala.

Za posledních 24 hodin přibylo podle čínské zdravotnické komise 769 potvrzených případů infekce a dalších více než 30 000 lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda potvrdila osm případů nákazy v Hongkongu a šest v Macau. Koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy