Restaurace se bojí koronaviru a zakazují vstup Číňanům. Není to legální, říká právník

Tereza Patočková Tereza Patočková
10. 2. 2020 11:48
Strach z nového koronaviru se rozšířil také do pohostinství. Už na druhou restauraci v Česku v krátké době, která zakázala nebo chtěla zakázat vstup čínským hostům, upozornili lidé na sociálních sítích. První případ byl v Praze, nyní se jedná o restaurant U Zlaté Kachny v Karlových Varech. Právník, kterého oslovil deník Aktuálně.cz, upozorňuje, že je to protizákonné.
Upozornění, které publikovala karlovarská restaurace U Zlaté Kachny.
Upozornění, které publikovala karlovarská restaurace U Zlaté Kachny. | Foto: Facebook

"Kvůli hrozící pandemii a ochraně veřejného zdraví restaurace U Zlaté Kachny nebude obsluhovat čínské občany z pevninské části. Zákaz platí do odvolání!" stálo v upozornění restaurace, pod kterým je podepsaný Roman Otta, manažer provozu.

Rozhodnutí nechtěl pro deník Aktuálně.cz komentovat. "Vymyslel to majitel a dostal jsem instrukce, že to nemám s nikým řešit. Vydá k tomu prohlášení," odpověděl Otta stručně. Prohlášení však zatím redakci nezaslal.

Restaurace U Zlaté Kachny mezitím oznámení o neobsluhování čínských zákazníků ze svého Facebooku stáhla. V neděli si navíc smazala účet na této sociální síti.

Právník Jiří Vyvadil upozorňuje, že postup restaurace je nezákonný. "Sám o sobě nemůže žádný provozovatel určit, že například Číňané nejsou oprávněni vstupovat do provozovny. Taková opatření jsou vyhrazena orgánům ochrany veřejného zdraví, čili v podstatě ministerstvu zdravotnictví a příslušným hygienickým stanicím," uvedl pro Aktuálně.cz Vyvadil.

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienické stanice dosud žádné opatření, které by k takovému kroku vyzývalo, nevydaly.

V upozornění restaurace U Zlaté Kachny také stálo, že se tímto krokem připojují k dalším subjektům v České republice. Pravda je, že minimálně jeden podnik v Praze se k podobnému kroku také uchýlil. Jak minulý týden informoval Deník N, restaurace Pho Original na pražských Vinohradech vyvěsila na dveře oznámení, že kvůli ochraně veřejného zdraví dočasně nepřijímá čínské zákazníky. 

Vývěsku však po chvíli stáhli a krátce nato vydali omluvné prohlášení. V něm restaurace uvedla, že špatně formulovala své myšlenky a nastalá situace ji velmi mrzí. "Naše jednání bylo zkratkovité, vedené absolutním nedostatkem znalostí o této nemoci. Myšlenky v něm obsažené byly proto zcela nevhodně formulovány, což způsobilo politováníhodné nedorozumění," omluvili se majitelé restaurace.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 22 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy