Českých studentů jsou v Číně desítky, ministerstvo jim pomůže s návratem domů

ČTK ČTK
29. 1. 2020 17:33
Na studijním pobytu v Číně jsou desítky českých studentů, pobývají v různých částech země. Ministerstvo školství jich přes různé programy spolupráce vyslalo devadesát. Pokud by se v souvislosti se šířením nového koronaviru rozhodli vrátit do Česka, úřad jim poskytne pomoc. Studentům doporučuje sledovat informace ministerstva zahraničí.
V Číně jsou desítky českých studentů. Ministerstvo školství jim nabízí pomoc s návratem domů (ilustrační foto).
V Číně jsou desítky českých studentů. Ministerstvo školství jim nabízí pomoc s návratem domů (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Další studenti jsou v Číně dlouhodobě. "V rámci takzvaných stipendií čínské vlády, která nabízejí možnost absolvovat ucelený studijní program, vyslalo ministerstvo školství do Čínské lidové republiky počínaje akademickým rokem 2015/2016 pětačtyřicet studentů ke studiu uceleného studijního programu," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

V zemi působí také několik českých lektorů, jedna v rámci programu ministerstva školství v Pekingu. O ostatních ministerstvo přehled nemá. "Pokud by se rozhodli navrátit domů, ministerstvo školství poskytne veškerou součinnost," dodala.

Své studenty v Číně informují i jednotlivé školy. Například Masarykova univerzita v Brně vydala doporučení pro studenty, kteří měli do Číny odjet na jarní semestr, aby svůj nástup na studijní pobyt odložili. V podzimním semestru měla škola v Číně 13 studentů.

"V tuto chvíli je jich v Číně pouze pět - jedna studentka, která byla přímo ve Wu-chanu, se stihla vrátit ještě před uzavřením města," sdělil ředitel Centra zahraniční spolupráce univerzity Jan Pavlík. Se všemi ostatními je škola v kontaktu a jsou v pořádku.

Na UK je asi 360 čínských studentů

Univerzita Karlova v Praze má v Číně nyní sedm studentů přes ministerstvo školství a celkově jich podle mluvčího univerzity Václava Hájka bude do desítky. "V pátek nás oslovila hygienická stanice a nahlásili jsme počet čínských studentů včetně krátkodobých pobytů," sdělil. Ve škole jich je asi 360.

V Číně studovalo v zimním semestru pět studentů Vysoké školy ekonomické, většina se podle mluvčí školy Martiny Mlynářové vrátila už začátkem ledna. "Studentům, kteří měli do Číny na studijní pobyt vyjet nyní, na letní semestr, škola nabízí alternativy - odložení výjezdu do Číny nebo možnost vybrat si jinou zemi," uvedla.

Vedení Univerzity Palackého v Olomouci podle mluvčí Gabriely Sýkorové Dvorníkové cesty do Číny zaměstnancům i studentům prozatím zakázalo. Pětačtyřiceti studentům, kteří už v Číně jsou, doporučilo zvážit odtamtud odjezd. V epicentru nákazy podle mluvčí nikdo ze studentů není.

Čínským koronavirem se nakazilo přes 6000 lidí, naprostá většina případů byla v pevninské Číně. Zemřelo 132 lidí. Z evropských zemí bylo po čtyřech případech zaznamenáno ve Francii a Německu. V Česku se zatím žádné podezření na nákazu neprokázalo.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy