před 16 hodinami

Rakouskou železnici v pondělí čeká celodenní stávka, dotkne se i spojů s Českem

Rakouské odbory vida kvůli sporu o platy chystají na pondělí celodenní stávku na železnicích. Dotknout by se měla všech spojů, včetně těch s Českem. Jak na svém webu upozornily České dráhy, mohou se omezení v dálkové dopravě projevit už dnes a také v úterý. Na území ČR mezinárodní vlaky pojedou podle Českých drah bez omezení.

"Dne 28. listopadu 2022 mezi půlnocí a 24. hodinou nepojedou v Rakousku žádné vlaky," uvedly na svém webu odbory. Požádaly cestující o pochopení a solidaritu s 50 000 zaměstnanci na železnici.

Rakouské dráhy ÖBB na internetu pasažéry vyzvaly, aby zrušili všechny cesty, které nejsou nutné, nebo hledali alternativní dopravu. Zároveň poznamenaly, že se ještě dnes uskuteční další kolo vyjednávání se zástupci odborové organizace, aby bylo možné stávku odvrátit.

Také ÖBB upozorňuje, že k výpadkům jednotlivých spojení může dojít už dnes večer a případně i v úterý. "K některým omezením v dálkové dopravě může dojít i před stávkou (27. listopadu), popřípadě den po stávce (29. listopadu)," uvedly na webu České dráhy. "Jízdu mezinárodních vlaků zajistíme v ČR bez omezení," napsal český dopravce na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 17 hodinami

Air Bank hlásí výpadek odesílání a přijímání okamžitých plateb

Air Bank řeší dočasný výpadek v přijímání a odesílání okamžitých plateb. Na svém webu to v neděli oznámila banka. Problém se tak týká například i převodu ze spořícího na běžný účet. Podle banky lze peníze z účtu na účet posílat standardním způsobem. Je-li ovšem standardní platba zadána o víkendu, provedena bude až nadcházející pracovní den.

před 19 hodinami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
26. 11. 2022 8:11

V Česku žijí stovky tisíc dlužníků, v průměru má jeden zaplatit téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488 500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5 600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148 000 korun. Na konci června mělo 683 239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR.

Na exekuce na dluhy u veřejných institucí, které začaly před loňským 28. říjnem, se vztahuje takzvané milostivé léto. Tato tříměsíční akce, při které se při uhrazení jistiny a odměny 1815 korun exekutorovi odpouští penále a další platby, skončí 30. listopadu. Za první tři měsíce letošního roku začalo zhruba 117 000 nových exekučních řízení. Jeden dlužník měl v pololetí v průměru 6,1 exekuce. 

Zdroj: ČTK
25. 11. 2022 17:03

Německá vláda ve zrychleném řízení schválila maximální ceny energií

Německá vláda ve zrychleném řízení schválila maximální ceny elektřiny a plynu, řekl kancléř Olaf Scholz. Týkat se budou domácností, podniků i průmyslu.

Zdroj: ČTK
25. 11. 2022 16:03

Pražská plynárenská od ledna zdraží plyn u hlavního tarifu, v průměru o více než 11 procent

Energetická společnost Pražská plynárenská zvýší od začátku příštího roku ceny u svého základního tarifu Standard, a to v průměru o 11,2 procenta. Zákazníci tak budou platit zastropované ceny. U ostatních tarifů se ceny měnit nebudou. Informovala o tom Pražská plynárenská, která patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst.

Firma už kvůli úpravě cen začala rozesílat svým klientům informační dopisy a e-maily. "Zákazníci nemusí pro využití zastropování cen činit žádné kroky, vše proběhne zcela automaticky," uvedla společnost.

Ceny energií zdražují od příštího roku i ostatní dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového maxima bude mít většina domácností. Zdražení už oznámily například také ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika, chystají to i další dodavatelé. Většina jejich zákazníků si od ledna připlatí několik stovek korun navíc, platit budou zastropované ceny. Změny se netýkají zákazníků s fixovanými cenami.

Zdroj: ČTK
25. 11. 2022 10:41

Twitter příští týden spustí předplatné, za které si uživatelé koupí ověřovací ikonu

Americká internetová společnost Twitter příští týden v pátek provizorně spustí funkci předplatného pro ověřovací modrou ikonu. Na svém twitterovém účtu to v pátek oznámil šéf společnosti Elon Musk. Sociální síť navíc bude používat různé barvy této ikony pro organizace a jednotlivce.

"Zlaté ověření pro společnosti, šedé pro vlády, modré pro jednotlivce (ať jsou celebrity nebo ne)," napsal Musk. Všechny účty budou před aktivací ikony ověřeny manuálně. "Bolestivé, ale nutné," dodal.

Musk se po převzetí Twitteru rozhodl přeměnit funkci modré ikony. Ta původně označovala ověřené účty známých novinářů, komentátorů, politiků a dalších veřejných osobností. Musk ale plánuje, že ověření si bude možné pořídit v rámci měsíčního předplatného, které bude stát osm dolarů (asi 200 korun).

Zdroj: ČTK
25. 11. 2022 9:12

ČEZ definitivně převzal firmu Škoda JS, cenu nezveřejnil

Energetická skupina ČEZ se ve čtvrtek stala vlastníkem výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS. V tiskové zprávě to v pátek oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Výši transakce skupina zveřejnit nechce, řekl Kříž. Smlouva byla uzavřena už v červnu letošního roku, ale čekalo se na schválení antimonopolními úřady.

Škoda JS se před několika lety stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Kvůli tomu byla ohrožena protiruskými sankcemi, což mohlo mít dopad i na klíčové dodávky pro jaderné elektrárny ČEZ.

"Škoda JS je naším klíčovým dodavatelem a získáním kontroly nad touto firmou jsme významně posílili naši energetickou bezpečnost," uvedl ředitel divize ČEZ pro jadernou energetiku Bohdan Zronek.

"Spolehlivý a respektovaný vlastník podpoří naši pozici kvalifikované a kredibilní společnosti evropského rozměru. Se společností ČEZ nás pojí dlouholeté pracovní vztahy z práce pro českou jadernou energetiku a v řadě případů samozřejmě i vazby osobní," sdělil generální ředitel Škody JS František Krček.

Zdroj: ČTK
24. 11. 2022 18:03

Senátoři schválili daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k platbě DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji ve čtvrtek schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a stejně tak se zvýší i limit umožňující podnikatelům využívat takzvanou paušální daň. Do konce příštího roku se prodlouží možnost rychlejších odpisů firemního majetku. Zákon musí ještě podepsat prezident.

Příjmy z daně z mimořádných zisků mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent.

Výnos z daně bude výlučným příjmem státního rozpočtu a stát se o něj nebude dělit s kraji a obcemi. Vzhledem k tomu, že Senát zákon schválil, nehlasovali už senátoři o návrhu, aby se o část výnosu státní rozpočet dělil s kraji a obcemi podle rozpočtového určení daní. Za sdílení výnosů se u senátorů přimlouval i Svaz měst a obcí. Ve sněmovně tento návrh sněmovní většina neschválila. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s ním nesouhlasil.

Zdroj: ČTK
24. 11. 2022 16:47

Domácnosti by v budoucnu mohly dosáhnout na podporu pro elektromobily, uvedl Jurečka

Čeští řidiči by mohli v budoucnu získat podporu na pořízení ekologických aut na alternativní pohon. Poskytovat by se měla z evropského sociálního fondu pro klimatická opatření. Ve čtvrtek to řekl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který řídí resort životního prostředí. Prosazuje dřívější spuštění fondu než v zamýšleném roce 2025. O nových návrzích Evropské komise k ochraně ovzduší jednají tento čtvrtek v Praze zástupci členských států a mezinárodních institucí.

Češi jezdí podle Svazu dovozců automobilů v průměru 15,8 let starými vozy, průměrné stáří se letos zvedlo o čtvrt roku. V Česku je celkem 6,4 milionu osobních aut, letos za tři čtvrtletí jich přibylo téměř 105 tisíc. Podporu na pořízení elektromobilu mohou nyní získat firmy a instituce. Jednotlivci na ni nemají nárok.

"Potřebujeme teď i podporu domácností. Tam by to mělo být v rámci sociálního klimatického fondu, kde bude jedna část vyčleněna na dopravu fyzických osob a domácností. Můžeme to nazývat šrotovné, můžeme to nazývat podpora aut na obnovitelné zdroje, ale s tím se v zásadě počítá," uvedl Jurečka.

Sociální fond pro klimatická opatření, který zřídila Evropská unie ke zmírnění dopadů ekologické přeměny ekonomiky při prosazování Zelené dohody s omezením skleníkových plynů, by měl začít poskytovat podporu v roce 2025. Jurečka zopakoval, že prosazuje dřívější termín. Důvodem je i nynější energetická krize. "Snažíme se apelovat na to, aby byl fond spuštěn během roku 2024," řekl vicepremiér.

Zdroj: ČTK
24. 11. 2022 16:06

Výpadky proudů přerušily dodávku ruské ropy z Ukrajiny na Slovensko, do Česka dál teče

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko jsou kvůli výpadkům elektrického proudu přerušeny. Ve čtvrtek to uvedla Barbora Putzová ze společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba. Česko podle ní nyní čerpá z operativních zásob na Slovensku.

Tok ropy ukrajinskou částí ropovodu Družba se zastavil už během úterý, agentura TASS s odvoláním na ruského provozovatele ropovodů Transněfť následně ještě týž den večer uvedla, že se dodávky opět obnovily.

"Dle našich aktuálních informací jsou z důvodu výpadku elektrické energie přerušeny dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko. K přerušení čerpání do Česka nedošlo vzhledem k dostatečným operativním zásobám na Slovensku," uvedla ve čtvrtek odpoledne Putzová.

Zdroj: ČTK
24. 11. 2022 16:01

Senát schválil odvody z nadměrných příjmů elektřiny, stát na nich má získat 80 miliard

Výrobci elektřiny budou muset zřejmě platit odvody z nadměrných příjmů za její prodej. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici cen elektřiny u výrobců, takzvané zastropování, ve čtvrtek schválil Senát. Sněmovna ji schválila minulý pátek. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Stát plánuje na odvodech vybrat asi 80 miliard korun ročně. Mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Odvod se má vztahovat už na elektřinu vyrobenou od letošního 1. prosince do konce příštího roku. Bude tvořit 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu.

Maximální ceny u výrobců elektřiny se budou lišit podle zdroje a měly by zaručit i přiměřený zisk. Správu odvodu bude mít na starosti Energetický regulační úřad s výběrem by mu měla pomáhat finanční správa.

Novela ve schválené podobě také vládě umožní zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy. Podobu zastropování cen pro tyto společnosti by kabinet stanovil svým nařízením. Bude muset být v souladu s pravidly veřejné podpory a bude podléhat souhlasu Evropské komise.

Zdroj: ČTK
Pokračovat