Ekonomika

před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila, snížila se i v Česku

Ekonomická nálada v Evropské unii se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu. Ve své zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady snížil na 91,6 bodu z říjnové hodnoty 92,3 bodu.

Ke zhoršení ekonomické nálady v EU velkou měrou přispěla slabší spotřebitelská důvěra. Domácnosti znepokojuje nová vlna šíření koronaviru a hrozba nových restriktivních opatření, poznamenala agentura Reuters.

V České republice se index spotřebitelské důvěry podle údajů EK propadl na minus 16,8 bodu z říjnových minus 7,6 bodu. Nálada se v Česku zhoršila také ve službách a maloobchodě, zlepšila se nicméně v průmyslu i ve stavebnictví.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Obrat e-shopů během Black Friday byl podle Heureka.cz o 12 procent nižší proti loňsku

Obrat e-shopů na slevovou akci Black Friday, která letos připadla na pátek 26. listopadu, byl podle nákupního rádce Heureka.cz o zhruba 12 procent nižší oproti loňsku, ale asi o 30 procent vyšší ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. V letošním roce se zatím jednalo o nejsilnější nákupní den. Mezi nejprodávanější zboží patřily notebooky, mobilní telefony a dále třeba investiční zlato. Vyplývá to z dat portálu Heureka.cz.

Pro internetové prodejce byl loňský rok podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Jana Mayera rekordní. V době konání akce Black Friday neboli černého pátku musela být většina obchodů kvůli šíření nákazy koronaviru zavřená. Lidé tak nákupy přesunuli na internet, letos měli možnost nakupovat i fyzicky v kamenných obchodech. Experti ze společnosti vshosting~ a Shopsys jako další důvod meziročně horších výsledků e-shopů uvádějí vysokou míru inflace, v důsledku které Češi začali šetřit.

E-shopy na portálu Heureka.cz v pátek při letošní akci Black Friday nabízely podle Mayera 430 000 produktů s přibližně desetiprocentní slevou oproti běžné ceně na internetu. Taková výše slevy odpovídá podle dat Heureky standardu, mírně se zvýšil počet zlevněných produktů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Růst cen plynu Gazpromu ve čtvrtletí zajistil rekordní tržby i čistý zisk

Ruský plynárenský gigant Gazprom vytvořil v uplynulém čtvrtletí rekordní čistý zisk a na rekord vystoupily i tržby. Přispěl k tomu zejména růst cen plynu. Ve třetím čtvrtletí zisk činil 581,8 miliardy rublů (176,5 miliardy Kč), zatímco před rokem byla firma ve ztrátě. Podnik, nad kterým má kontrolu ruský stát, to uvedl ve svém dnešním sdělení. Akcie Gazpromu na moskevské burze v reakci přidávaly zhruba tři procenta.

Ceny plynu se zvýšily díky zotavování globální ekonomiky. Gazprom uvedl, že jeho průměrná cena plynu v Evropě a v dalších regionech se ve třetím kvartálu meziročně zvýšila na 313,4 dolaru (7134 Kč) za 1000 metrů krychlových ze 117,2 USD před rokem.

Někteří politici a odborníci firmu obviňují, že nedodává dostatek plynu na zmírnění současné energetické krize. Velkoobchodní cena plynu se na začátku října skokově zvýšila, což dostalo do problémů některé alternativní dodavatele energií, včetně českých. Gazprom uvádí, že plní všechny své závazky ohledně dodávek.

Zdroj: ČTK
27. 11. 2021 9:00

Koalice vedená Rijádem provedla nálety v jemenské metropoli

Koalice vedená Saúdskou Arábií, která bojuje v Jemenu s tamními povstalci, v sobotu brzy ráno oznámila, že provedla nálety na vojenské cíle v hlavním jemenském městě Saná. Zároveň vyzvala civilisty, aby se k těmto cílům nepřibližovali. Zda údery způsobily oběti na životech, zranění nebo škody, není zatím jasné. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na saúdskou státní televizi.

Hlavní jemenské město je od září 2014 pod kontrolou šíitských povstalců, kteří jsou známí jako Húsíové a mají podporu Íránu. Přestože zásah koalice se Saúdskou Arábií v čele zastavil v roce 2015 postup rebelů k jihu, válka v Jemenu se táhne již několik let. OSN situaci v zemi označuje za nejhorší humanitární krizi na světě.

Zpráva o náletech přichází v době, kdy Húsíové pokračují v pozemní ofenzivě v provincii Maríb, která je poslední baštou vládních sil v severním Jemenu. Tento měsíc získali povstalci kontrolu nad dalšími oblastmi v okolí klíčového přístavního města Hudajdá na západním pobřeží Rudého moře. Přes přístav proudí do Jemenu humanitární pomoc, na které závisí většina obyvatel.

Zdroj: ČTK
26. 11. 2021 15:01

Itálie pokutovala Apple a Google kvůli shromažďování údajů o uživatelích

Italský antimonopolní úřad vyměřil americkým technologickým společnostem Apple a Google pokuty kvůli agresivním postupům v souvislosti s komerčním využíváním údajů o uživatelích. Každý z podniků má podle úřadu zaplatit deset milionů eur (256 milionů Kč). V pátek o tom informovala agentura Reuters.

Úřad uvedl, že firmy neposkytují "jasné a okamžité" informace o tom, jakým způsobem shromažďují a využívají údaje o lidech, kteří používají jejich služby. Upozornil, že vyměřené pokuty jsou nejvyšší, jaké mohl v těchto případech uplatnit. Oba podniky uvedly, že s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a že se proti němu odvolají.

"Všem uživatelům zajišťujeme v rámci odvětví špičkovou transparentnost a kontrolu. Mohou tak rozhodovat o tom, které informace budou sdílet a jak budou tyto informace použity," uvedl Apple. Rozhodnutí úřadu zároveň označil za špatné. Google oznámil, že uplatňuje "spravedlivé a transparentní postupy, aby zajistil uživatelům prospěšné služby a poskytl jasné informace ohledně jejich používání".

Zdroj: ČTK
Pokračovat