Ekonomika

4. 5. 2021 11:02

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekord, poprvé přesáhla 50 eur

Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes vystoupila na rekord a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů. Cena za vypouštění škodlivin do ovzduší tak v EU ještě nikdy nebyla vyšší.

Cena se dopoledne zvýšila asi o 1,3 procenta a dostala se na 50,05 eura za tunu. To je maximum od roku 2005, kdy EU systém obchodování s povolenkami zavedla.

Zdroj: ČTK
3. 5. 2021 16:57

Vláda od příštího pondělí uvolní i další služby jako opravny obuvi a solária, řekl Havlíček

Vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice, ale také provoz solárií. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to v pondělí napsal na Twitteru. Havlíček už minulý týden řekl, že od následujícího pondělí bude moci otevřít zbytek obchodů, což je podle něj asi čtvrtina maloobchodního trhu.

Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury. Seznam služeb, kterých se další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí týká, zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na svém webu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat