před 1 hodinou

FBI podle Trumpa v jeho sídle zabavila tři pasy, na seznamu zabavených dokumentů nefigurují

Bývalý prezident Donald Trump tvrdí, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mu  během razie na jeho sídlo v Mar-a-Lago zabavil všechny tři jeho cestovní pasy. 

V příspěvku na sociální síti Truth Social obvinil agenturu, že mu "ukradla" tři pasy včetně jednoho již neplatného a označil zásah za "útok na politického oponenta na takové úrovni, jakou ve Spojených státech dosud nikdo neviděl". Není přitom jasné, proč Trump vlastnil tolik cestovních dokladů ani jaká další země kromě Spojených států exprezidentovi pas vydala.

Obvinění přichází několik dní poté, co americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam dokumentů zabavených v Trumpově sídle, o pasech se však nezmiňuje. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Trumpův bývalý advokát čelí trestnímu stíhání za zasahování do voleb

Bývalý osobní advokát exprezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani čelí trestnímu řízení v Atlantě, podle listu The New York Times to uvedli jeho právní zástupci. Předmětem vyšetřování je údajné zasahování do voleb Trumpem a jeho poradci. V případu bude svědčit i republikánský senátor Lindsey Graham.

Giuliani jako Trumpův osobní advokát usiloval o to, aby se prezident po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 udržel u moci. Ústřední postavou vyšetřování vedeného okresní státní zástupkyní Fani T. Willisovou se Giuliani stal toto léto.

Vyšetřovatelé před několika týdny vyslýchali svědky ohledně Giulianiho vystoupení v prosinci 2020, kdy advokát před zákonodárnými výbory "strávil hodiny servírováním nepravdivých konspiračních teorií o tajných kufřících plných demokratických hlasů a o vadných hlasovacích zařízeních," uvádí NYT.

Giuliani má před velkou porotou u atlantského soudu vystoupit ještě dnes. Jeho právní zástupce Robert Costello uvedl, že Giuliani se pravděpodobně při dotazování odkáže na advokátskou povinnost mlčenlivosti. "Pokud si tihle lidé myslí, že (Giuliani) bude mluvit o konverzacích mezi ním a prezidentem Trumpem, jsou naprosto mimo," řekl Costello.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Volby v Keni vyhrál viceprezident Ruto, část komise protestuje kvůli podvodům

Keňská volební komise vyhlásila dosavadního viceprezidenta Williama Ruta vítězem prezidentských voleb. Podle komise pro Ruta hlasovalo 50,49 procenta voličů. Část volební komise ale s výsledkem nesouhlasí, napsala agentura Reuters. Už předchozí informace ukazovaly, že výsledek bude velmi těsný, největším Rutovým soupeřem byl vůdce opozice Raila Odinga.

Volby se konaly 9. srpna a panovaly obavy, že výsledek a spory kolem něj povedou stejně jako při předchozích volbách k násilí. Tyto obavy se patrně naplnily, protože předseda volební komise Wafula Chebukati oznámil, že dva členové komise a výkonný ředitel byli při potyčkách ve volebním ústředí zraněni a jsou v péči zdravotníků.

Těsně před vyhlášením výsledků nastal zmatek. Čtyři členové volební komise oznámili, že nesouhlasí s výsledkem, který v té době ještě nebyl ohlášen, protože ověřovací proces při sčítání hlasů nebyl proveden poctivě. "Nemůžeme se podepsat pod výsledek, který bude oznámen," řekla zástupkyně předsedy volební komise Juliana Chereraová.

Člen Odingova týmu řekl, že Odingovi lidé nebyli schopni výsledky ověřit a došlo k podvodům. Odinga k vyhlášení výsledku nepřišel.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Británie schválila první vakcínu upravenou na variantu koronaviru omikron

Británie se stala první zemí, jež schválila vakcínu proti nemoci covid-19, která je zaměřena jak na původní variantu viru, tak na omikron. Očkování americké společnosti Moderna schválil britský lékový úřad MHRA jako posilující dávku pro dospělé, uvedla agentura Reuters.

Regulátor své rozhodnutí zdůvodnil údaji z klinických studií, podle kterých posilovací dávka vyvolala "silnou imunitní odpověď" proti variantě omikronu BA.1 i proti původní verzi viru.

Očkování podle další analýzy vyvolalo dobrou imunitní odpověď i proti v současné době dominantním a nakažlivějším submutacím BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron.

"První generace vakcín proti covidu-19 používaná v Británii nadále poskytuje důležitou ochranu proti tomuto onemocnění a zachraňuje životy," uvedla v prohlášení šéfka MHRA June Raineová. "Tato bivalentní vakcína nám do naší výzbroje přidává ostřejší nástroj, který nám pomůže chránit se před tímto onemocněním, protože virus se stále vyvíjí," dodala.

Aktualizováno před 12 hodinami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla usvědčena ze zneužití prostředků charitativní nadace nesoucí jméno její matky Do Kchin Ťij ke stavbě domu a také z pronajímání vládní půdy s nepodloženou slevou. Su Ťij veškerá obvinění odmítla a očekává se, že její obhájci podají odvolání.

Podle agentury AP se soud konal za zavřenými dveřmi bez přístupu médií či veřejnosti. Právníkům Su Ťij bylo zakázáno poskytnout o soudním jednání jakékoli informace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do věznice v hlavním městě.

Zdroj: ČTK
14. 8. 2022 21:44

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2022 17:01

Požár ve Španělsku se rychle rozšířil, hasiči evakuovali osm vesnic

Rozsáhlý požár na severovýchodě Španělska se přes noc rychle rozšířil a je mimo kontrolu. Vyžádal si evakuaci osmi vesnic a 1500 lidí v provincii Zaragoza, informovali v neděli podle agentury AP hasiči. Francouzské úřady mezitím potvrdily, že hasiči už zkrotili požár, který nedaleko obce Landiras, jižně od Bordeaux, spálil 7400 hektarů lesa.

Šéf regionální vlády Aragonie Javier Lambán řekl, že kritická je situace ve městě Aňon de Moncayo a pro 300 hasičů bojujících s plameny je prioritou ochránit lidské životy a vesnice.

Obvod požáru lesního porostu, který se rozhořel v sobotu, za méně než 24 hodin dosáhl 50 kilometrů, řekl šéf místních hasičů. Evakuovaní lidé nalezli útočiště ve třech různých sportovních centrech v okolních městech.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2022 16:45

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, mezi zraněnými jsou i turisté

Izraelská policie v neděli oznámila, že zatkla muže podezřelého z nočního střeleckého útoku na autobus v Jeruzalémě, při kterém bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Informují o tom izraelská média. Zpravodajská stanice CNN uvedla, že je mezi zraněnými pět Američanů.

Podezřelý se podle prohlášení policie vzdal po několikahodinovém pátrání. Web The Times of Israel v této souvislosti uvedl, že muž patrně odevzdal i zbraň, kterou použil k útoku. Podle izraelských médií jde o 26letého obyvatele východního Jeruzaléma. CNN uvedla, že muž má izraelské občanství. Policii nebyl znám v souvislosti s terorismem, ale má záznam v trestním rejstříku a byl v minulosti vězněn. Na autobus a auta na parkovišti u Zdi nářků zaútočil hodinu a půl po sobotní půlnoci (00:30 SELČ).

Nejméně dva ze zraněných Američanů byli turisté, uvedly nemocniční zdroje. Americké velvyslanectví v Jeruzalémě potvrdilo, že jsou mezi zraněnými občané USA, a vyjádřilo nad útokem šok. "Důrazně odsuzujeme jakýkoli terorismus a činy vyvolávající k napětí," uvedla ambasáda.

Zdroj: ČTK
Pokračovat