před 1 hodinou

Světová zdravotnická organizace si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

Světová zdravotnická organizace (WHO) si v úterý na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět zvolila Etiopana Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Nynější generální ředitel WHO byl do funkce na dalších pět let znovuzvolen v tajném hlasování 155 delegáty ze 160.

Německý ministr Karl Lauterbach výsledek označil za velkolepý a plně zasloužený. Tedros v projevu po přísaze vyjádřil přesvědčení, že vyjádřená důvěra neplatí pouze jemu, ale celé "rodině WHO" a jeho kolegům a týmu.

První funkční období Tedrose ve funkci se vyznačovalo především bojem s pandemií covidu-19. Jeho dnešní znovuzvolení není nijak překvapivé, neboť 57letý bývalý etiopský ministr zdravotnictví a zahraničí byl jediným kandidátem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slovenský nejvyšší soud vyměřil osm let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Slovenský nejvyšší soud vyměřil bývalému šéfovi elitní složky slovenské prokuratury Dušanu Kováčikovi osm let vězení za korupci a za vynášení utajovaných informací. Zároveň mu uložil pokutu 100 tisíc eur (2,46 milionu korun). Rozsudek je pravomocný. Nejvyšší soud na rozdíl od nižšího soudu, který Kováčika loni potrestal vězením až na 14 let, zprostil obžaloby ze založení a podpory zločinecké skupiny.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po předloňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

V USA loni zabíjelo 61 aktivních střelců, 103 lidí zemřelo

Spojené státy v loňském roce zažily 61 incidentů s aktivním střelcem, což je nejvíce za posledních 20 let. Při střelbě na veřejnosti loni zemřelo 103 lidí a dalších 140 bylo zraněno. O statistikách Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dnes informovala agentura Reuters.

FBI definuje aktivního střelce jako osobu, která zabila nebo se pokusila zabít náhodně vybrané lidi na veřejném prostranství. Mezi případy aktivní střelby se naopak nepočítá násilí gangů, přestřelky spojené s drogami nebo domácí násilí.

K aktivní střelbě loni došlo ve 30 amerických státech. Nejčastěji, šestkrát, se střílelo v Kalifornii, ačkoliv má tento stát jeden z nejpřísnějších zákonů pro držení zbraní, píše Reuters. Po pěti incidentech bylo v Texasu a v Georgii. Nejvíce lidí, 10, zemřelo v Boulderu ve státě Colorado.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Moře v Barmě vyplavilo 14 těl ze ztroskotané loďky, mezi oběťmi jsou menšinoví Rohingové

Moře na pláž v Barmě vyplavilo těla 14 lidí, včetně dvou dětí, informovala agentura AFP s odvoláním na barmskou policii. Přinejmenším část obětí jsou příslušníci menšinového etnika Rohingů, kteří se pokoušeli na lodi opustit zemi, uvedl zasahující záchranář. Při lodním neštěstí mohlo o život přijít až 17 lidí.

"Našlo se 14 těl a zachránili jsme 35 lidí, včetně majitele lodi," uvedl policejní mluvčí podplukovník Tchun Šwei.

Osm těl se našlo už v neděli a ve všech případech se jednalo o Rohingy, kteří se pokoušeli utéct do Malajsie, řekl AFP jeden ze záchranářů. Celkem při neštěstí přišlo o život 12 žen a dvě děti. Na loďce, která ztroskotala, byli lidé z Arakanského kraje, kde žije většina Rohingů.

Zdroj: ČTK
včera

Washingtonský prokurátor stíhá Zuckerberga, který podle něj svými rozhodnutími zavinil úniky dat

Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine v pondělí podal žalobu na šéfa technologické skupiny Meta Marka Zuckerberga, který podle něj svými rozhodnutími umožnil společnosti Cambridge Analytica získat osobní informace milionů uživatelů sociální sítě Facebook a zneužít je pro účely politické reklamy. Informoval o tom list The Washingon Post, podle nějž Racine chce Zuckerberga dohnat k odpovědnosti za to, že klamal uživatele největší světové sociální sítě ohledně toho, jak chrání jejich soukromí.

"Tento bezprecedentní bezpečnostní únik odkryl osobní informace desítek milionů Američanů a firemní politika pana Zuckerberga umožnila několikaletou snahu o klamání uživatelů ohledně špatného počínání firmy Facebook," uvedl Racine v prohlášení. "Tato žaloba je nejen opodstatněná, ale také nutná a vysílá signál korporátním lídrům, včetně šéfů společností, že budou hnáni k odpovědnosti za svoje činy," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat