Kdo všechno hledá lék na koronavirus: Thajští doktoři hlásí, že vyléčili pacientku

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 2. 2020 13:38
Novému koronaviru s názvem 2019-nCov už v Číně podlehlo přes 300 lidí, dalších více než 17 tisíc je nakažených. Vědci proto pracují na vakcíně, která by šíření nemoci a vysoký počet úmrtí v budoucnu zastavila. Podívejte se, kdo všechno vakcínu vyvíjí a kdy by se novými protilátkami mohlo začít očkovat. Mezitím thajští doktoři zaznamenali úspěch v léčbě díky kombinaci léků na HIV a chřipku.
Thajský ministr zdravotnictví Anutin Charnvirakul před tiskovou konferencí o koronaviru.
Thajský ministr zdravotnictví Anutin Charnvirakul před tiskovou konferencí o koronaviru. | Foto: Reuters

Thajsko a první vyléčená pacientka

Thajští lékaři začali už před týdnem podávat nemocným pacientům kombinaci látek účinných v boji s HIV a AIDS a léků na chřipku. V neděli ohlásili úspěch. Stav jednasedmdesátileté pacientky, u níž byly symptomy velice vážné, se výrazně zlepšil. Když ji pak 48 hodin od podání léku otestovali, výsledek byl negativní.

V pondělí Thajsko oznámilo, že lékaři začali podávat tuto směs léků i druhému pacientovi. Opět nějakou dobu potrvá, než budou známé výsledky, řekl jeden z lékařů na tiskové konferenci.

Celkem je v Thajsku nakaženo koronavirem 19 lidí, píše americká stanice CNN.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy