Česko pošle do Číny 4,5 tuny zdravotnických potřeb, letadlo z Vídně odletí v pondělí

ČTK ČTK
13. 2. 2020 16:48
Oficiální česká pomoc pro Čínu kvůli epidemii koronaviru bude odeslána v pondělí z letiště ve Vídni, dopravu do čínského města Wu-chan bude spolufinancovat Evropská unie, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko posílá 4,5 tuny zdravotnických potřeb. Dalších zhruba pět tun materiálu se podle Petříčka vybralo v samostatné pomoci krajů a jiných subjektů, o dopravě této pomoci se jedná.
Odesílaná materiální pomoc pochází podle ministra Petříčka od českých výrobců
Odesílaná materiální pomoc pochází podle ministra Petříčka od českých výrobců | Foto: Tomáš Škoda

Česká vláda pošle do Číny respirátory, masky, ochranné oděvy, rukavice, roušky či dezinfekční prostředky za 3,3 milionu korun. "Nabídka byla větší, nicméně čínská strana nepotřebovala všechny prostředky, které jsme jí nabízeli," řekl ministr zahraničí.

Materiál pochází od českých výrobců. "Jedná se o výrobky, které byly obratem k dispozici, nemuselo se čekat na jejich dodání," uvedl Petříček. Podle něj už je pomoc shromážděna ve Zbirohu, odpoledne ji hasiči dopraví do Vídně.

"Jsme velmi rád, že Česká republika umí nabídnout rychlou pomoc nejen peněžní, ale i konkrétní, věcnou, a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni," řekl Petříček. Na humanitární pomoc podle něj naváže komerční nabídka českých firem, které vyrábějí zdravotnický materiál.

Oficiální humanitární pomoc zamíří do Číny společně se státní pomocí, kterou poskytlo Rakousko, Maďarsko a Slovinsko. Ve Wu-chanu, kde epidemie koronaviru začala a později se rozšířila do celé Číny, si materiál převezme místní charitativní organizace, která zajistí jeho distribuci v nemocnicích.

Peníze pro WHO i pomoc od krajů

Petříček také uvedl, že kromě materiální pomoci pošle Česko šest milionů korun Světové zdravotnické organizaci. Peníze budou využity v programu podpory Číny i dalších zemí postižených koronavirem a mimo jiné půjdou na výzkum a vývoj při hledání možného léku.

Z Česka zamíří do Číny také pomoc shromážděná kraji, městy nebo firmami. Prezident Miloš Zeman požádal vládu, aby pro odeslání této pomoci využila vládní speciál. Petříček uvedl, že pro tento materiál nelze použít letadlo spolufinancované Evropskou komisí, protože to není oficiální státní pomoc, o vyslání českého speciálu ale podle něj lze rozhodnout rychle. "Jsem rád, že kraje, soukromé společnosti a další chtějí pomoct řešit šíření koronaviru, je to v našem zájmu," řekl.

Vládní speciál by podle Petříčka mohl pomoc od krajů a soukromých subjektů dopravit do Číny koncem února nebo počátkem března. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) ve středu řekl, že by speciál mohl odstartovat už 18. února, Petříček ale tento termín odmítl potvrdit. Upozornil na to, že je nutné dohodnout se i s čínskou stranou, kdy by se let mohl uskutečnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy