Je to biologická zbraň, Vatikán něco tají. Koronavirus přitahuje milovníky konspirací

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 10. 4. 2020 19:58
Epidemie nových virů a nemocí provází vždy velká představivost mnoha lidí. Přesvědčených, že nic není náhoda, za vším stojí nějaké spiklenecké centrum a že všechno je jinak, než jak tvrdí politici nebo média. Nový koronavirus je ideální "materiál" pro podobné konspirační teorie. Jaké se nejčastěji šíří?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Tajemná čínská laboratoř

Koronavirus COVID-19 se přenesl na lidi na tržišti v čínském Wu-chanu, podle zjištění expertů pochází nákaza od netopýrů nebo kaloňů. Ve městě se však nachází také vědecké centrum s názvem Wuchanský institut virologie.

Na sociálních sítích se záhy po prvních zprávách o nemoci šířily teorie, že vzorky z tohoto institutu buď unikly omylem, nebo je někdo rozšířil záměrně. Ve stylu filmu Dvanáct opic s Brucem Willisem, kde se zápletka točí kolem infekce rozptýlené ekologickými fanatiky.

Teorii o čínské biologické zbrani, která se možná vymkla kontrole, podpořili například americký republikánský senátor za stát Arkansas Tom Cotton nebo vlivný konzervativní moderátor a publicista Rush Limbaugh.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nepotvrdila žádné důkazy o existenci, natož úniku nějakých virů z Wuchanského institutu virologie. Čínští epidemiologové z univerzity v Kantonu tvrdí, že se koronavirus rozšířil z netopýrů na lidi prostřednictvím luskounů.

Americká biologická zbraň

Jedna z teorií rovněž připouští, že koronavirus je biologická zbraň, ovšem americká, nikoliv čínská.

Britský týdeník The Economist zkoumal názory na čínských sociálních sítích a zjistil, že se na nich sdílí názory, že infekce je součást amerického tajného programu k oslabení Číny. A že se jedná o mediální válku, jejímž cílem je ukázat Čínu jako zaostalou zemi, kde se šíří strašlivé nemoci.

V Rusku tento názor sdílel předseda nacionalistické Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij, ruská vláda ani ruská státní televize se o tom nezmiňují. Zdroje z amerického ministerstva zahraničí podle agentury AFP připisují původ mýtů o zbrani CIA účtům na Twitteru a Facebooku, založených v Rusku.

Útok na Írán

Vzhledem k napjatým vztahům mezi Íránem a Spojenými státy nemůže být překvapením, že velké rozšíření koronaviru v Íránu provází názory o politickém pozadí epidemie.

Jeden z vlivných íránských muslimských duchovních Muhammad Saídí řekl, že Američané zaútočili koronavirem na město Kóm, které má velký význam v šíitském islámu a míří tam mnoho poutníků.

"Trump chce zničit naši kulturu a naši čest," prohlásil duchovní. Právě Kóm patří mezi nejvíce zasažená města a úřady vyzvaly tamní obyvatele, aby necestovali do jiných oblastí Íránu.

Americký prezident Donald Trump nabídl jménem USA Íránu pomoc při zvládání epidemie, Teherán to však odmítl. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je Kóm zranitelným místem vzhledem k velkému počtu poutníků z celé země a ze zahraničí, íránské úřady nezavedly karanténu města ani jiných oblastí.

Vatikán tají pravdu

Čerstvým příkladem intenzivně pracující fantazie jsou také spekulace kolem údajné nákazy papeže Františka. Minulý týden se hlava římskokatolické církve necítila dobře a zrušila svoji účast na mši ve Vatikánu.

Podle oficiálních sdělení má František "běžnou" chřipku. Vatikán pak nekomentoval zvěsti, že lékaři provedli papežovi test na koronavirus a byl negativní.

Co se (ne)stalo v Kanadě

Někteří lidé na sociálních sítích sdíleli tvrzení, že virus ukradli Číňané z kanadské laboratoře. Opírají se o zprávu kanadské televize CBC z loňského července, která se zmiňovala o porušení bezpečnostních pravidel čínskými vědci v mikrobiologické laboratoři ve Winnipegu.

Kanadské úřady uvedly, že tato událost neměla a nemá nic společného s koronavirem a že informace o krádeži je nesmysl.

Psycholog: Mám strach z toho, co se kolem koronaviru děje

I hodně vystrašené lidi lze uklidnit. V komunikaci vlády ale postrádám logiku, nevím, co chce a co nechce chránit, říká psychoterapeut Tibor Brečka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 44 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy