Itálie hlásí třetí úmrtí na koronavirus. Jedenáct obcí v karanténě hlídají policisté

Itálie hlásí třetí úmrtí na koronavirus. Jedenáct obcí v karanténě hlídají policisté
Policisté strážící vstup do města Castiglione D'Adda.
...
V karanténě je 11 italských měst. Jejich obyvatelé skupují zásoby v obchodech. Na snímku lidé nakupující v italském městě Casalpusterlengo.
Lidé nakupující s maskami v italském městě Casalpusterlengo.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2020 18:22
Nový koronavirus už v Itálii zavinil smrt tří lidí. Podle úřadů je i třetí obětí starší osoba. Jedná se o ženu, která také trpěla rakovinou. Nakažených lidí koronavirem je v Itálii přes 130, nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Oznámil to v neděli guvernér regionu Lombardie Attilio Fontana. Pro více než 50 000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa.

Vláda rezidentům zakázala zasažená města opustit, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných bylo zrušeno několik utkání italské nejvyšší fotbalové ligy i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.

Situace s prudkým nárůstem počtu infikovaných na Apeninském poloostrově vyvolala znepokojení u Světové zdravotnické organizace (WHO) a přiměla ji poslat do Itálie experty. "Posílám do Itálie… tým, aby spolupracoval při zkoumání toho, jak se virus šíří a jak ho zastavit," uvedl na Twitteru regionální ředitel organizace pro Evropu Hans Kluge.

Jen v Lombardii je nyní podle Fontany 89 potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažení už jsou i ve více než milionovém Miláně, nejvíce případů ale stále připadá na město Codogno, odkud se zřejmě infekce rozšířila. Podle deníku La Stampa je dalších 17 nemocných v regionu Benátska, kde se však virus objevil pouze v obci Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru. Pouze jednotlivé případy hlásí regiony Piemont, Lazio a Emilia Romagna.

Attilio Fontana po domluvě s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou nařídil uzavření všech škol od mateřských školek až po univerzity; až do odvolání se nemají konat ani žádné větší kulturní, sportovní či zábavné akce, a to ani v soukromí. Hrát tak nebude například ani slavná milánská opera La Scala. Lombardie patří k nejbohatším italským regionům a opatření se dotknou deseti milionů jejích obyvatel.

Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.

Testy prokázaly nákazu koronavirem u šesti pacientů v Turíně v regionu Piemont, uvedl list La Stampa. Taktéž tento pětimilionový region proto nechá na týden zavřít brány všech škol.

V Itálii kvůli koronaviru zemřeli tři lidé - 78letý muž, 76letá žena a další starší žena trpící také rakovinou. Nakažených je celkem 115, uvedla agentura ANSA.

Zákaz odcházení pod hrozbou stíhání

Italská vláda v sobotu pozdě večer oznámila, že nařídila uzavřít přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. "Je zakázán vstup do těchto měst i jejich opuštění," komentoval mimořádné vládní opatření italský premiér Giuseppe Conte. Kdo se pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí "trestní stíhání", dodal Conte s tím, že v případě potřeby bude do oblasti povolána armáda.

Přísný režim se týká asi 50 000 lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku na týden zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

"Musíme podniknout veškeré myslitelné kroky, abychom zabránili šíření viru. Postižených lidí je mi líto, ale izolace je jediný způsob, jak zabránit, aby se z epidemie stala pandemie," řekl guvernér Fontana televizní stanici Sky.

Guvernér regionu Benátsko Luca Zaia v neděli oznámil, že kvůli šíření nákazy bude zrušen slavný benátský karneval. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. Ze stejných důvodů se dnes nebudou hrát fotbalové zápasy série A. Konkrétně byla zrušena utkání Inter Milán-Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo-Sassuolo Calcio a Hellas Verona-Cagliari Calcio. Již dříve byl zrušeno druholigové utkání Ascoli Calcio proti US Cremonese.

V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených. Alarmující ale podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.

 

Právě se děje

Další zprávy