Vše důležité o koronaviru: Co dělat, když máte příznaky a kam rozhodně necestovat

Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 1. 3. 2020 20:08
Mám zrušit cestu do Itálie nebo Thajska? Jak předejít nákaze? A jakou mám šanci přežít, když už se nakazím? Server Aktuálně.cz se pokusil na tyto a další otázky odpovědět a na jednom místě shrnout všechny podstatné informace o novém druhu koronaviru, který se rozšířil po celém světě.

Co je to koronavirus a kde nákaza vznikla?

Koronaviry jsou rodinou virů, která způsobuje širokou škálu onemocnění od běžného nachlazení po závažnější obtíže, jako je například syndrom náhlého selhání dýchání. Podle něj ostatně získal jméno i jiný, příbuzný vir SARS-CoV. 

První případy nakažení virem, který aktuálně plní stránky médií a který je označován jako 2019-nCoV, se objevily loni v prosinci v čínském Wu-chanu. Jedná se o zcela nový kmen koronaviru, který vědci u člověka dosud nezaznamenali. 

Na člověka se virus pravděpodobně přenesl ze zvířat na wuchanském tržišti, kde se živá zvěř prodávala. Podobně tomu bylo ostatně i u dalších koronavirů v minulosti, viry SARS i MERS původně napadly netopýry a na člověka přešly skrze další hostitele. SARS přes cibetkovitou šelmu zvanou oviječ skvrnitý a MERS skrze velbloudy.

 

Právě se děje

Další zprávy