Vláda omezí slevy na jízdné a zruší Účtenkovku. Hledá peníze na boj s koronavirem

Přenos skončil
"Směřujeme k zásadnímu opatření... Pravděpodobně k tomu maximálnímu," řekl premiér Andrej Babiš v televizi Prima. Později uvedl, že by šlo o karanténu pro celé Česko. Koronavirus byl zatím v Česku potvrzen u 253 lidí, dva z nich jsou ve velmi vážném stavu.
Vláda chce omezit slevy na jízdné pro studenty, pro důchodce je ponechá (ilustrační foto)
Vláda chce omezit slevy na jízdné pro studenty, pro důchodce je ponechá (ilustrační foto) | Foto: ČTK
Přenos skončil
22:44

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se na Twitteru snaží vysvětlit, proč vláda sahá k tak radikálním opatřením.

22:28

Vedení Prahy zvažuje, že by po dobu nouzového stavu v Česku zrušilo v metropoli systém parkování v modrých zónách a odložilo splatnost nájmu pro pražské podnikatele.

22:17

Americká centrální banka (Fed) snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta. Zároveň zahajuje masivní program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů (16,5 bilionu Kč). Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie nového koronaviru.

22:14

Zhruba 50 Čechů je kvůli novému typu koronaviru v preventivní karanténě v hotelu v Egyptě. Jde převážně o turisty. Dalších asi 50 je na cestě zpět, na návratu pracuje ministerstvo zahraničních věcí.

22:06

Firma ČSAD Autobusy České Budějovice od úterý neumožní cestujícím bez roušek nastoupit do jejích autobusů. Za roušku lze podle společnosti považovat: šátek, šálu či podobnou ochranu proti šíření nákazy vzdušnou cestou.

22:03

Ondřej Šimetka, přednosta Fakultní nemocnice Ostrava, na Facebooku shrnul, jaké nebezpečí koronavirus představuje pro těhotné ženy.

21:50

Středočeské vodárny ustanovily krizový štáb a utlumují vedlejší činnosti, přerušení dodávek pitné vody kvůli epidemii koronaviru je podle nich prakticky vyloučené.

21:49

Lidé infikovaní nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, jsou nejvíce nakažliví předtím, než se u nich objeví příznaky, a v prvním týdnu nemoci, tvrdí vědecká studie provedená na devíti nemocných v Německu. Zveřejnil ji web medRxiv.org. V nosech a krku pacientů vědci objevili tisíce a někdy až miliony virů. To je tisíckrát více než u nemocných nákazou SARS, řekl ředitel oddělení pro infekční nemoci a tropickou medicínu v mnichovské klinice Schwabing Clemens Wendtner.

"Když jste tedy jen mírně nemocní nebo jste právě onemocněli, šíříte kolem sebe spoustu virů, což vysvětluje, proč jsme svědky tolika přenosů," říká výzkumník Ali Khan z medicínského centra univerzity v Nebrasce. Ale jsou tu také povzbudivé zprávy. Poté co tělo začne produkovat protilátky, počty přítomných virů začnou klesat. To znamená, "že zhruba za deset dní pravděpodobně už zřejmě nemůžete nakazit jiné lidi," vysvětluje Khan.

21:48

Firma ČSAD Autobusy České Budějovice zakázala vstup do autobusů lidem, kteří nebudou mít roušku, šátek nebo podobnou ochranu. Zákaz platí od 17. března.

21:14

Záchranáři spustili kvůli nákaze koronavirem novou celostátní linku 1212. Na linky 155 a 112 mají lidé volat jen v případě ohrožení života a zdraví.

21:00

Policie vyzývá Čechy, aby zvážili, kdy využívají linku 158, a také, aby služebny navštěvovali pouze ve věcech, které nesnesou odkladu. 

20:54

Státní ústav pro kontrolu léčiv vyvrací zprávy o tom, že by používání ibuprofenu snižovalo obranyschopnost těla vůči koronaviru.

20:48

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Evropská komise zakázala vývoz respirátorů mimo území členských států. Současně přesvědčila Německo a Francii, aby zrušily své zákazy vývozu, které tyto země v minulých dnech zavedly.

20:46

Pražský dopravní podnik uzavírá všechna prodejní místa jízdních dokladů.

20:44

Ministerstvo financí zruší kvůli boji s koronavirem účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb (EET). České televizi to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Omezit chce i slevy na jízdném. Úspory mají připravit i další ministerstva.

"Začnu škrtat ve své kapitole, začnu tím, že zruším účtenkovou loterii, což je úspora teď hned rychlá 65 milionů korun ročně a raději je dám na roušky," řekla Schillerová. Ministerstvo pořádá pro zákazníky účtenkovou loterii od 1. října 2017. Koncem loňského roku se přitom objevilo podezření, že loterie není regulérní a že se při ní obcházejí pravidla. Ministerstvo následně pozměnilo její pravidla.

20:38

Stomatologická komora je proti uzavření ordinací soukromých zubních lékařů. V současné situaci kolem koronaviru by o jejich provozu měli rozhodnout jednotliví zubaři. Podle komory by měli omezit provoz a brát méně pacientů. Řekl to prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, podle kterého by uzavření zubních ordinací pro stomatologii bylo likvidační.

20:26

Českomoravská záruční a rozvojová banka spustí příjem žádostí do programu Úvěr COVID na podporu podnikatelů kvůli koronaviru už v pondělí. Původně měla banka přijímat žádosti o bezúročné půjčky až od 1. dubna. Vláda program schválila na začátku týdne, na půjčky je vyčleněno 600 milionů korun.

Provozní úvěr bude možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k financování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod. Podnikatelé mohou požádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun.

20:24

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček ujišťuje, že vláda pro bezpečnostní složky a zdravotníky zajistí dostatek dezinfekce.

20:11

Německo kvůli šíření koronaviru zavede v pondělí v osm hodin ráno kontroly na svých hranicích s pěti sousedními zeměmi: Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem.

19:59

Odběrová místa v pražské Nemocnici Na Bulovce a Ústřední vojenská nemocnice v neděli navštívily dohromady více než dvě stovky lidí, kteří se chtěli nechat testovat kvůli koronaviru. Od pondělí začne fungovat nové odběrové místo v Thomayerově nemocnici v Krči. Čtvrté odběrové místo je v nemocnici v Motole, to bylo ale přes víkend uzavřené.

19:55

V příštích dnech kvůli nákaze patrně přeruší výrobu slovenská divize automobilky Volkswagen, která je jedním z největších zaměstnavatelů na Slovensku. Uvedl to slovenský premiér Peter Pellegrini poté, co v zemi vyhlásil nouzový stav.

Vyhlášení nouzového stavu podle něj souvisí s tím, aby úřady v případě potřeby mohly nařídit zdravotníkům přesuny mezi nemocnicemi. Opatření se zatím vztahuje jen na zaměstnance státních zdravotnických zařízení, není ovšem vyloučeno jeho rozšíření na soukromou sféru.

19:46

V Íránu od soboty přibylo více než 1200 lidí nakažených novým koronavirem. Virus tam do dneška zabil 724 lidí, což znamená od soboty více než sto nových úmrtí. Čerstvé údaje zveřejnilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Írán má z blízkovýchodních zemí stále nejvíc nakažených i mrtvých. Za 24 hodin v zemi zemřelo 113 lidí a počet infikovaných s novými 1209 případy dosáhl bez mála čtrnácti tisíc.

19:45

V břeclavské nemocnici testy odhalily druhého nakaženého lékaře z oddělení ARO. Testy dalších zaměstnanců byly zatím negativní.

19:38

Dvě pětiny českých nakažených se podle webu ministerstva infikovaly v zahraničí, necelá čtvrtina v Česku a u zhruba 36 procent nebylo místo nákazy zjištěno. I proto vláda nyní jedná o možném vyhlášení karantény pro celou republiku. Plošné omezení pohybu obyvatel zatím v Evropě platí v Itálii, v Rakousku a ve Španělsku.

19:32

Potvrzená nákaza koronavirem u jednoho z pacientů na interním oddělení v nemocnici ve Šternberku na Olomoucku poslala do karantény celkem 31 tamních zdravotníků. U nikoho z nich se další nákaza dosud nepotvrdila, řekla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Na stanici interny, kde senior s pozitivním testem ležel, zůstalo celkem 11 pacientů, jsou v infekčním režimu. Chod nemocnice je zajištěn.

19:24

Slovenský premiér Peter Pellegrini kvůli koronaviru vyhlásil v zemi nouzový stav, týká se státních zdravotnických zařízení. Jde podle něj o preventivní opatření. Slovensko na dva týdny uzavře maloobchodní prodejny s výjimkou například prodeje potravin, lékáren či drogerií. 

19:11

Skandinávské aerolinky SAS kvůli masivnímu poklesu poptávky způsobenému koronavirem zruší od pondělí většinu letů a propustí 90 procent personálu, tedy zhruba 10 tisíc lidí. "Poptávka po letech do a ze Skandinávie a uvnitř Skandinávie víceméně vymizela," řekl na generální ředitel firmy Rickard Gustafson. "Musíme se přizpůsobit současným okolnostem a počínaje pondělím dočasně pozastavíme velkou část našich operací a výrazně omezíme počet letů v celé naší síti," dodal.

19:08

Podle legendárního ruského hokejisty Vjačeslava Bykova by se KHL měla kvůli pandemii koronaviru přestat hrát podobně jako ostatní soutěže. Z play off v sobotu odstoupil Jokerit Helsinky, který měl v úterý zahájit čtvrtfinálovou sérii s Petrohradem. Rozhodnutí o dalším osudu Gagarinova poháru zatím nepadlo.

"Všechny evropské země věnují pozornost hlavně zdraví lidí, proto se v Jokeritu takhle rozhodli. V celé Evropě jsou zakázány všechny sportovní akce i zábava. Během takové epidemie by neměly být žádné radovánky," řekl Bykov.

18:43

V Česku je 253 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, údaje k 18:00 zveřejnilo ministerstvo na webu. Ráno bylo 214 pozitivních testů. Nejvíce onemocnění má Praha, a to 96. Za metropolí následuje Olomoucký kraj s 31 případy, Středočeský s 28 a Ústecký kraj s 18 nakaženými. Na nákazu koronavirem zatím nikdo nezemřel, stav dvou pacientů je podle informací z odpoledne ale vážný.

18:41

Fakultní nemocnice Hradec Králové od pondělí zruší kvůli epidemii nemoci Covid-19 všechny plánované neakutní operace a omezí provoz ambulancí. Akutní péče o pacienty bude nadále zajištěna, uvedla dnes nemocnice. Nemocnice je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech.

18:39

Úřad vlády na twitteru zveřejnil snímky z jednání, na kterém se rozhoduje o možném uvalení karantény na celou Českou republiku.

18:28

Organizátoři pražské integrované dopravy doporučují, aby si lidé v prostředcích hromadné dopravy sedali.

18:26

Pražští hygienici evidují k nedělním 17:00 v hlavním městě 96 pacientů nakažených koronavirem. Během 24 hodin je to nárůst o 29 případů.

18:25

Ministerstvo zahraničí připravilo odjezd šesti autobusy pro Čechy, kteří uvízli v evropských zemích. Jeden odjel z letiště z Mnichova kolem 13:00, druhý by měl ze stejného místa vyrazit zhruba ve 21:00. Dva autobusy ve 22:00 a 00:30 by měly odjet z Vídně, ve 22:00 a v pondělí mezi 01:00 a 02:00 by měly také jet autobusy z letiště z Frankfurtu nad Mohanem. Pro všechny občany, které autobusy přivezou, bude platit povinná dvoutýdenní karanténa.

18:24

Na nemoc způsobenou koronavirem v Itálii zemřelo již 1809 lidí. Za posledních 24 hodin počet obětí stoupl o 368. Celkový počet potvrzených případů nakažení vzrostl na 24 747. Z nemoci COVID-19 se již 2 335 lidí zotavilo, a aktivních případů tak v Itálii zůstává přes 20 tisíc.

17:51

Česká lékárnická komora vydala pokyny pro pacienty, kteří chtějí v nejbližších dnech navštívit lékárnu.

17:50

Mezinárodní cyklistická unie přerušila kvůli pandemii koronaviru sezonu. Všechny závody v jejím kalendáři jsou odloženy minimálně do 3. dubna.

17:50

Kamiony dnes výjimečně mohly v Česku na silnice, na provozu se to však dosud v jednotlivých krajích nijak výrazněji neprojevilo. Podle policie je na většině míst provoz plynulý, nebylo zaznamenáno ani více nehod. Vláda kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru výjimečně povolila provoz kamionů, jinak každou neděli platí zákaz jízdy nákladních aut od 13:00 do 22:00.

17:49

Po vlekařích končí v Krkonoších kvůli koronaviru předčasně zimní sezonu i hotely. Lyžařské areály po nařízení vlády ukončily provoz v pátek. Zavřít musely i restaurace, infocentra, půjčovny, welness centra, bazény a další horské atrakce.

"Vše je zavřené, turisté odjíždějí a noví i kvůli uzavření hranic nepřijedou. Ztráty budou obrovské," řekl k situaci v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Hoteliéři i skiareál se podle něj postavili k situaci zodpovědně a na první místo postavili zdraví lidí.

17:36

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) může dojít k uzavření některých předškolních zařízení v případě, že o tom rozhodne zřizovatel.

17:28

Ministerstvo zahraničí informuje o dalším spoji z Vídně:

17:25

V lombardské metropoli Miláně v neděli nemoci COVID-19 podlehl slavný italský architekt Vittorio Gregotti. Navrhl mimo jiné olympijský stadion v Barceloně, kulturní středisko v lisabonské čtvrti Belém či divadla v Miláně a Aix-en-Provence. Jeho ateliér projektoval také řadu univerzitních kampusů. Milánský starosta Giuseppe Sala označil Gregottiho, který zemřel ve věku 92 let, za jednoho z "největších architektů".

17:19

Fakultní nemocnice Brno od nedělního odpoledne testuje ve speciálních stanech na koronavirus i lidi s horečkou, které tam neposlala hygienická stanice. Uvedl to mluvčí nemocnice Pavel Žára.

"Důvodů je několik, jedním z nich je například to, že současná kapacita nám takové testování umožňuje. Ale je důležité, aby přijížděli pouze lidé, kteří mají horečku vyšší než 38 stupňů a aby přijížděli vlastním autem vrátnicí z ulice Kamenice," uvedl Žára. Lidé nemají v žádném případě chodit pěšky ani jezdit městskou hromadnou dopravou.

Žára také potvrdil, že jedním z dalších důvodů většího otevření stanů pro veřejnost je to, že telefonní linka Krajské hygienické stanice je přetížená a je obtížné se na ni dovolat.

16:58

Počet nakažených se podle agentury Reuters ve Velké Británii vyšplhal na 1 372. Za posledních 24 hodin se tak zvýšil o pětinu. Přibylo také těch, kdo nemoci podlehli, aktuálně jich je 35.

16:56

Fotbalisté Grémia nastoupili k nedělnímu ligovému zápasu se Sao Luiz s rouškami. Hráči včetně trenéra Renata Portaluppiho tak při nástupu na trávník protestovali proti pokračování brazilských soutěží navzdory šíření nákazy koronavirem.

16:55

Plzeňský kraj dnes podepíše smlouvu na dodávku 153 tisíc respirátorů a rozdělí se o ně s ostatními kraji, oznámil dnes na svém facebookovém profilu plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Několik palet ochranných pomůcek dorazí do kraje už v pondělí. V Plzeňském kraji je nyní šest lidí s pozitivními testy koronavirus. Po kraji jezdí už tři odběrové sanitky. 

16:53

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) připomíná, že lidé mohou čerpat ošetřovné i na děti předškolního věku. Na řadě míst totiž města školky zavírají.

16:45

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na sociálních sítích uveřejnil dopis všem, kdo uvízli v zahraničí, ve kterém shrnul užitečné informace. 

16:42

Brněnský Masarykův onkologický ústav (MOÚ) ruší preventivní prohlídky i kontrolní vyšetření vyléčených pacientů.

16:42

Armáda ještě dnes večer zabezpečí po celé republice rozvoz zdravotnického materiálu, uvolněného ze státních rezerv.

16:37

Armádní zdravotníci přestanou působit s dnešní půlnocí na hraničních přechodech s Rakouskem a Německem, kde pomáhají s kontrolami lidí. Česko o půlnoci totiž uzavře hranice se všemi státy. Část zdravotníků odvolaných od hranic po návratu vypomůže na odběrovém místě v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Další zůstanou v pohotovosti k posílení jiných zdravotnických zařízení.

16:30

Restaurace v Praze 7 nabízí výdej jídel s sebou, zákazníkům poskytuje přímo na místě i dezinfekci.

Restaurace v Praze 7 nabízí výdej jídel s sebou, zákazníkům poskytuje přímo na místě i dezinfekci.
Restaurace v Praze 7 nabízí výdej jídel s sebou, zákazníkům poskytuje přímo na místě i dezinfekci. | Foto: Radka Zítková
16:29

Restaurace po celé Praze nabízejí jídla s sebou přes improvizované výdejové okno. Na snímku restaurace v Praze 7.

Restaurace v Praze 7 nabízí jídla s sebou přes improvizované výdejové okno.
Restaurace v Praze 7 nabízí jídla s sebou přes improvizované výdejové okno. | Foto: Radka Zítková
16:29

Italský fotbalový svaz bude kvůli pandemii koronaviru požadovat odložení mistrovství Evropy. O osudu šampionátu, který by se za normálních okolností měl hrát na přelomu června a července, bude UEFA spolu s 55 členskými zeměmi rozhodovat při mimořádné úterní videkonferenci.

16:25

Francouzský fotbalista Paul Pogba z Manchesteru United se rozhodl pomoci v boji s pandemií koronaviru. Sedmadvacetiletý záložník na sociálních sítích vyhlásil finanční sbírku, jejíž výtěžek půjde na nákup pomůcek pro lékaře a zdravotníky.

Jako cílovou hranici určil 27 tisíc liber (asi 784 tisíc korun). Pokud se částku během dneška podaří vybrat, přidá francouzský reprezentant z vlastního dalších 27 tisíc. "Pandemie koronaviru ohrožuje zdraví a životy mnoha lidí včetně dětí, na které může být její dopad obrovský. Peníze budou použity na nákup rukavic, masek a dalších ochranných pomůcek," napsal Pogba na svém profilu na facebooku, kde jde také na sbírku přispět.

16:24

Lidé si navzdory šíření koronaviru užívají hezkého počasí v Praze, například v parku Stromovka.

Lidé si navzdory šíření koronaviru užívají hezkého počasí v Praze, například v parku Stromovka.
Lidé si navzdory šíření koronaviru užívají hezkého počasí v Praze, například v parku Stromovka. | Foto: Radka Zítková
16:20

Skupina Agrofert, která je ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše, poskytne bezplatně státu suroviny k výrobě 500 tisíc litrů dezinfekčního roztoku, informoval mluvčí holdingu Karel Hanzelka. Jde o líh a glycerin v hodnotě zhruba deset milionů korun s dopravou. Dodávky podle mluvčího začnou v pondělí, výrobu roztoku zajistí stát. "V případě potřeby dalšího množství jsme připraveni k rozšíření této pomoci," dodal Hanzelka.

16:16

Kvůli pandemii koronaviru byly odloženy závody Světového poháru v moderním pětiboji v Sofii a Budapešti i finále seriálu v Soulu. Konat se měly v dubnu a květnu. Světová federace kvůli tomu požádala Mezinárodní olympijský výbor o prodloužení olympijské kvalifikace do 30. června. Původně měl boj o účast v Tokiu skončit 31. května.

"Stanovisko Mezinárodního olympijského výboru je velmi pevné, a to že olympijské hry v Tokiu začnou 24. července. Od zdravotnických orgánů nejsou žádné náznaky, že by se uvažovalo o zrušení her," řekl místopředseda federace moderního pětiboje Juan Antonio Samaranch. 

16:07

Kvůli šíření nového typu koronaviru Německo v pondělí v osm hodin ráno uzavře své hranice s Francií, Rakouskem a Švýcarskem. Podle bulvárního listu Bild se na tom dohodla kancléřka Angela Merkelová s ministry zdravotnictví a vnitra a premiéry dotčených německých spolkových zemí. O chystaném opaření s odvoláním na své zdroje dnes informovala také agentura DPA, podle které budou mít výjimku nákladní doprava i lidé, kteří pracují v příhraničním oblastech. Hranice s Německem o víkendu uzavřelo Česko, Polsko a Dánsko.

16:07

V automobilce Škoda Auto je první potvrzený případ nákazy koronavirem. Nakazil se zaměstnanec Škoda Parts Center, které je mimo hlavní výrobní závod v Mladé Boleslavi, řekl vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera. Jde o sklad dílů pro automobily. Firma se nevyjádřila k tomu, zda a jak by mohla nákaza případně ovlivnit výrobu a další provoz firmy.

16:02

Praktičtí lékaři, kterým dojdou ochranné pomůcky, by měli uzavřít ordinace a poskytovat lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line, doporučilo Sdružení praktických lékařů.

16:01

Ústecký výrobce reklamního textilu Adler Czech nabídl ve čtvrtek odpoledne státu kapacitu pro produkci roušek ve svých závodech. Chce je vyrábět a následně prodávat za cenu nákladů, tedy bez nároku na zisk. Společnosti je schopna vyrobit až dva miliony roušek denně, oznámil na facebooku spolumajitel firmy Martin Hausenblas.

"Nyní pracujeme na dostatečné dodávce vhodného vstupního materiálu. Střih a technická dokumentace jsou dokončeny," uvedl spolumajitel. Cílem podle něj je, aby nikdo nechodil na veřejnosti bez roušky, a zabránilo se tak růstu počtu nakažených a kolapsu zdravotnictví. Hausenblas apeluje na další firmy, aby převzaly svůj díl odpovědnosti a pomohly podle svých možností překonat současnou kritickou situaci. Adler Czech například potřebuje dodavatele gumiček pro textilní průmysl, tvarovatelných drátků a primárního materiálu s parametry FFP2, FFP3 či N95 s malou tlakovou ztrátou.

15:58

Guvernér italské Lombardie Attilio Fontana dnes upozornil, že nemocnice v jeho kraji přestávají být schopné přijímat nové lidi nakažené koronavirem. Itálie má v Evropě nejvíc případů nákazy a Lombardie je nejpostiženější oblastí země. Virus v Itálii zabil přes 1440 lidí a z nich téměř tisíc bylo v Lombardii. "Čísla se stále zvyšují. Brzy nebudou na resuscitačních odděleních žádná další volná lůžka," řekl Fontana v rozhovoru s televize Sky TG24.

Jeho zástupce Giulio Gallera v sobotu dodal, že na jednotkách intenzivní péče zbývá k dispozici jen asi 15 až 20 lůžek. V sobotu bylo na jednotkách intenzivní péče 730 lidí a úřady hlásily nárůst infikovaných v celé zemi o 3500 případů. Fontana nakonec dodal, že provizorní nemocnice s 500 místy pro intenzivní péči je stále ve stadiu plánování a že dokud nepřijdou potřebné respirátory, práce na nemocnici nezačnou.

15:55

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že vláda zajistila 82 tisíc roušek pro sociální služby.

15:50

V Nemocnici Na Bulovce odebrali v sobotu na odběrovém místě vzorky 107 pacientům s podezřením na koronavir, v neděli bylo 144 testovaných, z toho 18 pozitivních. Nemocnice o tom informovala na Twitteru. Primářka žádá lidi, kteří jsou bez příznaků a bez cestovatelské anamnézy, ať na testy nechodí.

15:49

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl k záměru premiéra Andreje Babiše vyhlásit karanténu pro celé Česko jen to, že se o něm odpoledne povede debata na zasedání vlády. "Určitě je to jedno z řešení, to nejstriktnější, ale na druhou stranu, pravda je, že ta čísla zatím nejsou úplně optimistická," řekl Vojtěch. "Všechna řešení jsou v tuto chvíli na stole, budeme to vyhodnocovat na vládě a uvidíme," dodal.

15:47

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana v neděli podpořil ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v jeho krocích proti šíření nového typu koronaviru. Tým současně vyzval občany, aby se začlenili do pomoci ve zdravotních, sociálních a souvisejících službách. Jednání se zúčastnil i ministr Vojtěch.

"Já jsem hovořil o té aktuální situaci v České republice, o opatřeních, která vláda učinila, diskutovali jsme o tom s týmem pana prezidenta i s panem prezidentem. Musím říct, že mě potěšilo, že všichni vyjádřili maximální podporu v tomto směru; tomu, jak postupujeme," řekl Vojtěch po jednání České televizi.

15:45

Česká pošta s okamžitou platností uzavírá všechny přepážky na poštách, které nejsou chráněny sklem. Rozhodl o tom generální ředitel České pošty Roman Knap. Konkrétně se jedná PostSHOPY, kde se prodává denní tisk, obalové materiály a další doplňkový sortiment. Druhou částí uzavřených míst jsou specializované přepážky, kde si zákazníci mohou sjednat záležitosti v oblasti finančních služeb. Zaměstnanci těchto přepážek budou převedeni na přepážky, které jsou chráněny sklem.

V případě, že se pošta skládá pouze z přepážek nekrytých sklem, zavírá se celá pobočka."V České republice je nedostatek respirátorů, roušek a dalších ochranných pomůcek. Mezi naše zaměstnance je distribuujeme hned, jak je od dodavatelů dostaneme. Dnešní rozhodnutí o uzavření nechráněných přepážek jedním z řady opatření, nikoli posledním," říká Knap.

15:43

Vládní letadlo odletí do čínského Šen-čenu pro 100 tisíc rychlotestů na koronavirus v pondělí v pět hodin ráno. Vrátit se má ve středu po půlnoci.Na twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Původně předseda vlády hovořil o tom, že budou do Číny vypravena dvě letadla. "Testy jsou určené pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření pro nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut," napsal Babiš. 

15:39

V Královéhradeckém kraji pomůžou seniorům a méně pohyblivým lidem v době opaření proti nákaze COVID-19 dobrovolní hasiči. Lidem by měli pomoci s dovozem potravin, potřeb pro domácnost či obstaráním léků.

"Se starostou krajského sdružení dobrovolných hasičů Jiřím Orsákem jsem se domluvil, že vydá pokyn všem našim dobrovolným hasičům, aby začali ve svých obcích aktivně pomáhat lidem, kteří to potřebují nejvíce," řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Připomněl, že řada seniorů například neovládá mobilní telefon tak, aby jim jeho prostřednictvím mohl praktický lékař poslat e-recept.

V Královéhradeckém kraji se počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem oproti sobotě zvýšil ze sedmi na osm.

15:08

Praktičtí lékaři mají respirátory a další ochranné pomůcky na jeden až dva dny ordinování. Ve vysílání České televize to řekl předseda Sdružení praktických lékařů České republiky Petr Šonka.

"Vydali jsme doporučení, které říká, že od pondělí by všichni lékaři měli striktně ordinovat z respirátory a s brýlemi. Ve chvíli, kdy tyto prostředky dojdou, lékaři nebudou mít jak zajistit svou vlastní bezpečnost ani bezpečnost pacientů a měli by se vyhnout jakémukoliv fyzickému kontaktu s pacienty," uvedl Šonka. Dodal, že v takovém případě budou lékaři pacienty vyšetřovat pouze po telefonu.

Vydané doporučení lékařům současně radí, aby omezili ordinační hodiny, uzamkli čekárny a do ordinací pacienty vpouštěli jen po předchozí telefonické dohodě. Lékaři budou také podle Šonky v příštích dnech odkládat návštěvy pacientů, kteří přicházejí například jen kvůli očkování, nebo pouze s banálními problémy. Šonka nakonec zopakoval a zdůraznil, že každý pacient musí od pondělního rána svou návštěvu praktickému lékaři předem ohlásit telefonicky

14:58

Vydavatelství Economia protestuje proti omezení počtu novinářů na tiskových konferencích vlády:

Foto: Economia
14:51

V zahraničí bylo na začátku víkendu stále asi 400 000 Čechů, kterým operátoři rozeslali SMS s informacemi k jejich návratu do Česka kvůli koronaviru.

14:51

Skupina PPF nabídla státu 120 tun zdravotnických pomůcek. Už minulý týden přivezla prostřednictvím biotechnologické firmy Sotio do Česka z USA 20 000 ochranných masek. V Číně a ve Španělsku pak PPF skrze společnost Home Credit nakoupila a v pondělí bezplatně státu předá pomůcky v hodnotě 100 milionů korun. Jedná se o 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a testovací sady. Pomůcky budou podle PPF připraveny v pondělí večer k převozu do Česka, dopravu bude zajišťovat vláda.

14:29

Španělsko ohlásilo téměř 2000 nových případů nákazy koronavirem a stovku úmrtí za posledních 24 hodin. 

14:02

Jablonec nad Nisou ruší od pondělí 16. března úřední hodiny. Magistrát druhého největšího města v Libereckém kraji zůstane zatím pro veřejnost uzavřený do 24. března. Komunikovat budou úředníci poštou nebo elektronicky. Důvodem rozhodnutí byl fakt, že není možné zajistit dostatečné hygienické podmínky pro bezpečný pohyb veřejnosti v budovách magistrátu, uvedl dnes v tiskové zprávě primátor Jiří Čeřovský (ODS).

13:57

Policisté omezí tzv. bagatelní činnost, při které přijdou do kontaktu s lidmi. Týká se to mimo jiné preventivních dopravních kontrol a upraveno je rovněž vnitřní fungování v úřadovnách a služebnách. Důvodem je ochránit policisty i obyvatele před možnou nákazou koronavirem. Z policejního sboru čítajícího asi 40 000 příslušníků jich je nyní 263 v karanténě

13:51

Mluvčí nemocnice Marie Heřmánková potvrdila, že stav jednoho z taxikářů je vážný. "Je ale stabilizovaný, je na jednotce intenzivní péče," řekla. Dodala, že jeho umístění splňuje podmínky izolace.

13:43

Stav dvou nakažených taxikářů je vážný, jeden z nich je připojen na mimotělní oběh, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

13:35

Městské divadlo Zlín chce využít své krejčovské dílny a začít šít roušky pro zdravotníky. Na sociálních sítích zveřejnilo výzvu k dodání co nejhustší stoprocentní bavlny, ze kterých by se roušky šily. Reakce lidí a firem je za necelý den podle ředitele divadla Petra Michálka obrovská. Je jisté, že materiálu bude k dispozici hodně, řekl dnes Michálek.

13:28

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka už jsou roušky na cestě.

13:27

Středočeský kraj obdržel dalších 800 respirátorů z hmotných rezerv, rozdělí je nemocnicím i záchrance. Místa pro odběry určené výhradně hygieniky fungují v Kladně, Benešově a Kolíně. V pondělí by mělo začít fungovat v Mladé Boleslavi a dle předpokladů do konce týdne v Příbrami. Nemocnice v regionu omezí neakutní operace a vyšetření, řekla na dnešní tiskové konferenci novinářům středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

13:26

Fakultní nemocnice Olomouc ruší s okamžitou platností plánované neakutní operace. Důvodem je ochrana zaměstnanců i pacientů a také úspora pracovních sil. V nemocnici byl pozitivně testován na koronavirus lékař sloužící na urgentním příjmu, do karantény kvůli tomu musely dosud desítky zaměstnanců a pacientů, nikdo jiný zatím nemá test pozitivní. Urgentní příjem funguje, pokud by se karanténa rozšířila, posílí jej zdravotníci z ostatních oddělení.

13:24

"Plně věříme panu Prymulovi, budeme dělat, co se dá, ale stát nás v tom nesmí nechat. Dvě stě tisíc respirátorů přišlo. Nevíme, kde jsou," řekl v ČT Šmucler.

13:16

Předseda České stomatologické komory Roman Šmucler v ČT zdůraznil, že potřebuje, aby s předsedy komor komunikovalo ministerstvo zdravotnictví. "Nemáme odpovědi na maily, ministerstvo zdravotnictví není," řekl.

13:13

Nemocnice Na Bulovce dále pracuje na testování.

13:06

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se podle slov premiéra Andreje Babiše nově zapojil do shánění ochranných pomůcek v Číně. Hamáček to potvrdil v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že domluvil první miliony kusů respirátorů a roušek. "Jednáme také o dalších dodávkách," řekl v neděli Aktuálně.cz.

12:43

Česká pošta nabídla státu kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru přepravu a následnou distribuci velkých zásilek zejména zdravotnického materiálu, trvanlivých potravin či čistících prostředků pro nemocnice, záchranné služby a další strategická místa. Pokud stát nabídku využije, pošta omezí některé své komerční služby. Uvedl to dnes generální ředitel České pošty Roman Knap.

12:37

"Neumím si srovnat, jak bude zároveň hlášena karanténa a zároveň budeme jezdit MHD a chodit do práce, logicky mi to nezapadá," řekl předseda Senátu Vystrčil na ČT.

12:35

V Moravskoslezském kraji přibyli dva lidé s potvrzenou nákazou koronavirem, celkem je tak v kraji devět potvrzených případů. Z přislíbených 2000 respirátorů dorazí do kraje 600. ČTK to dnes řekl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO).

12:31

V nemocnicích je podle Babiše v současnosti kvůli koronaviru hospitalizovaných 31 pacientů. "Na Bulovce jich bylo sedm, jednoho pouští domů. Problém je, že například ta Američanka s přítelkyní z Ekvádoru, které jsou už 14 dní na Bulovce, jsou zdravotně v pořádku, ale stále vylučují ten vir, takže je nemůžeme pustit," uvedl premiér.

Podstatně horším případem je podle Babiše nákaza dalšího taxikáře. Jeho stav je velice vážný, v noci byl převezen z Thomayerovy nemocnice v pražské Krči do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, uvedl.

12:28

Vystrčil na ČT navrhl zavedení ústředního krizového štábu.

12:26

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že by dal maximum moci politickým odborníkům a méně je nechal interpretovat politiky.

12:25

Francie ode dneška začíná omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy. Na tiskové konferenci v Paříži to společně oznámili ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová a ministr dopravy Jean-Baptiste Djebbari. Premiér Édouard Philippe přitom v sobotu ujišťoval, že hromadné dopravy se žádná omezení nedotknou.

12:17

Budova polikliniky ve Strakonicích se uzavírá - testy potvrdily nákazu koronavirem u lékařky. Budova se bude dezinfikovat, zavřena bude tři dny.

12:14

Novým typem koronaviru se nakazil další taxikář, řekl Babiš. Jeho stav je vážný, v noci byl převezen z Thomayerovy nemocnice do VFN v Praze.

12:13

V Íránu od soboty přibylo více než 1200 lidí nakažených novým koronavirem. Virus tam do dneška zabil 724 lidí, což znamená od soboty více než sto nových úmrtí. Čerstvé údaje zveřejnilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Írán má z blízkovýchodních zemí stále nejvíc nakažených i mrtvých.

12:10

Brabec uvedl, že zatím přesně neví, co by měla karanténa znamenat. "Lidé chodí do práce, pak chodí na nejnutnější nákupy a pak domů," vysvětlil Brabec, jak funguje plošná karanténa v jiných zemích.

12:09

"Tu informaci jsem dostal z médií. Upozorňoval už na to i pan Prymula. Nesouhlasil bych s tím, že je to nekoncepční. ČR dělá kroky, které ostatní země kopírují podle nás. Udělali jsme řadu opatření, za které jsme byli kritizování, ale ostatní je kopírují. Nebyla to špatná rozhodnutí, ale odvážná rozhodnutí," řekl v ČT ministr životního prostředí Richard Brabec.

12:07

"Nevím co nás čeká a začínám si na to zvykat. Z televize se nejdřív dozvíme, co se bude dít, a až pak přichází vyjádření ze strany odborníků. Ale chápu, že je třeba konat rychle," řekl na ČT předseda Senátu Miloš Vystrčil.

12:04

"Musíme udržet hospodářství, výrobu, aby se vyrábělo," zdůraznil premiér. Hromadnou dopravu podle Babiše proto omezení nečeká, premiér naopak mluvil o jejím posílení, aby se snížilo množství lidí ve vozech. Předseda vlády také pokládá za potřebné, aby zejména staří lidé zůstávali doma.

Karanténu bude Babiš, jak uvedl, navrhovat i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru. Zopakoval, že šíření nemoci, kterou virus způsobuje, je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí až třímilionové pokuta. "My nechceme lidi trestat. Apeluji na to, aby lidé byli rozumní. Zatím to nepomáhá," uvedl premiér. O plošné karanténě řekl, že "to musíme udělat".

12:00

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes vyhlásil v zemi výjimečný stav provázený řadou opatření proti šíření nové koronavirové infekce. Patří mezi ně zákazy cest do zahraničí a konání velkých akcí. Svůj první potvrzený případ nákazy koronavirem s označením SARS-CoV-2 dnes oznámil sousední Uzbekistán.

11:59

Babiš dále vyzývá lidi k tomu, aby nepanikařili a chovali se solidárně.

11:57

Andrej Babiš zdůraznil, že obchody s potravinami, lékárny a drogerie budou dále otevřené.

11:55

Andrej Babiš na Primě oznámil, že se chystá vznik specializovaných nemocnic v Praze a v Brně. 

11:53

Krizový štáb Libereckého kraje zřídil dnes ráno dvě pracovní skupiny které dostaly za úkol zajistit ve spolupráci s regionálními firmami co nejrychleji vlastní výrobu potřebného množství respirátorů, roušek a dezinfekce. Na na twitteru to uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj dostal zatím jen 3000 respirátorů, žádné další prostředky nedorazily.

11:51

Smlouva na pět milionů roušek, které měly do ČR dorazit v pondělí, byla porušena, řekl Babiš. Česká firma je v Číně objednala, někdo ji ale podvedl.

11:43

Předseda ODS Petr Fiala radí hlavně chránit seniory.

11:39

"Budeme chtít, aby nemocnice odložily odložitelné výkony.... Potřebujeme, aby ty nemocnice se soustředily jenom na koronavir," řekl premiér. Týká se to i ambulantních lékařů a zubařů, dodal.

11:35

Od půlnoci bude platit úplný zákaz cest do zahraničí.

11:28

Vláda plánuje dnes schválit krizový štáb. Předsedat by mu měl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, řekl Babiš na Primě.

11:25

Hromadnou dopravu vláda omezit nechce, premiér naopak mluvil o jejím posílení. 

11:22

Premiér Babiš chce opatření, aby nemocnice, ambulantní lékaři i zubaři odložili všechny preventivní a odložitelné výkony. Dnes to projedná vláda.

11:19

"Bude to znamenat, že lidé budou chodit do práce a z práce domů," vysvětlil Babiš na Primě.

11:17

"Nakážeme, aby bylo balené pečivo, dezinfikovaly se košíky a vozíky, aby byly zrušené recepce," řekl na Primě premiér Babiš. "O detailech budeme teprve jednat. Mnoho lidí karanténu nerespektuje, vir se tak ale nejčastěji šíří," uvedl Babiš.

11:16

"Směřujeme k zásadnímu opatření… Pravděpodobně k tomu maximálnímu," řekl Babiš. Později uvedl, že by šlo o karanténu pro celé Česko.

Je podle premiéra důležité, aby lidé chodili jen do práce a z práce domů. Hromadnou dopravu podle Babiše omezení nečeká, premiér naopak mluvil o jejím posílení. Babiš také pokládá za potřebné, aby zejména staří lidé zůstávali doma.

11:07

Vláda asi vyhlásí kvůli šíření nového koronaviru karanténu pro celou Českou republiku, uvedl dnes premiér Babiš. Vláda se sejde odpoledne.

11:04

V Česku je 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, řekl v televizi Prima premiér Babiš. Předpokládá, že večer počet může přesáhnout 300.

11:04

Od úterý musejí v Rakousku zůstat zavřené všechny restaurace a přístup nebude ani na žádná hřiště či sportoviště. Zakázaná jsou veškerá shromáždění s přítomností více než pěti lidí, upřesnil kancléřský úřad.

"Rakušané jsou vyzýváni, aby se sami izolovali. To znamená, aby udržovali kontakty pouze s lidmi, s nimiž žijí," citovala agentura Reuters z prohlášení úřadu.

Mezi nová opatření patří i to, že do země nebude povolen vstup těm návštěvníkům z Británie, Nizozemska, Ruska a Ukrajiny, kteří se nepodrobí dvoutýdenní domácí karanténě nebo nepředloží aktuální zdravotnický certifikát.

10:49

Ve Středočeském kraji je 22 lidí nakažených novým typem koronaviru. Od soboty přibyl jeden případ. V karanténě nařízené hygieniky je nadále více než stovka lidí. Nově nakažený je z okresu Praha-západ, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

10:31

"Rada městské části Praha 12 na svém mimořádném jednání v sobotu 14. března 2020 rozhodla o uzavření MŠ Hasova při ZŠ a MŠ Angel v Praze 12, a to z důvodu výskytu nákazy u jednoho z dětí," sdělila radnice.

Děti a pracovníci, kteří přišli s nakaženým dítětem do kontaktu, jsou v karanténě. Ostatní mateřské školy v městské části zůstávají prozatím otevřené. Radnice ale vyzvala rodiče, aby ponechali děti doma. "Snahou je zajistit provoz alespoň pro rodiče dětí, kteří pracují v klíčových odvětvích a rodiče samoživitele," píše se na webu.

10:28

Rakousko oznámilo kvůli koronaviru zákaz shromažďování, zavírání restaurací i sportovišť a rozsáhlé omezení pohybu na veřejných místech.

10:26

Praha 12 uzavřela MŠ Hasova. U jednoho z dětí byla prokázána nákaza koronavirem. Děti i zaměstnanci, kteří s ním přišli do kontaktu, jsou v karanténě.

10:19

Šíření koronaviru má vliv i na provoz taxi a alternativních přepravních služeb. Dopad na poptávku bude nejspíš vyšší než například při jarních prázdninách. Jednotlivé firmy také zavádějí zvýšená ochranná a hygienická opatření pro své řidiče. V minulém týdnu byl zjištěn případ nákazy koronavirem jednoho řidiče Uberu, další případy u řidičů taxi zatím evidován zřejmě nebyl.

09:32

Většina letišť hlásí několikahodinové fronty cestujících čekajících na zdravotní kontrolu. Lidé musejí zodpovědět otázky týkající se jejich zdravotních potíží a podrobit se kontrole symptomů případného onemocnění.

09:29

Ibuprofen průběh COVID-19 nezhoršuje, jde o fake news, upozorňuje Česká lékarnická komora.

09:26

Na amerických letištích podle serveru BBC zavládl chaos kvůli zdlouhavé kontrole zdravotního stavu cestujících. Od soboty platí nařízení vyhlášené prezidentem Donaldem Trumpem, které zakazuje lety do USA z 26 evropských zemí a vstup cizinců, kteří v posledních dvou týdnech navštívili schengenský prostor. Příští týden se omezení, které má USA chránit před šířením nového koronaviru, začne týkat i Británie a Irska.

09:19

Úřady v pevninské Číně za sobotu zaznamenaly 20 nových případů nákazy novým typem koronaviru, dalších deset lidí infekci podlehlo. Informovala o tom agentura Reuters. Jižní Korea dnes oznámila 76 nových případů, zatímco v sobotu registrovala 107 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Nové případy nákazy se objevily také v Thajsku, Indonésii a na Tchaj-wanu.

09:05

Na pražském letišti postupně ubývají kvůli opatřením proti koronaviru lety. Během soboty byla zrušena řada spojů například do Frankfurtu, Vídně, Curychu a dalších míst zejména na západě Evropy, rušení letů pokračuje i dnes. Vyplývá to z informací letiště pro ČTK. Letiště bude postupně omezovat svůj provoz, kvůli vládnímu zákazu pro cestování do zahraničí. Cizince, kterým bude vstup do Česka zakázán, letiště nevpustí na české území a odkáže je k dopravcům k odletu.

08:57

V Pardubickém kraji stoupl počet nakažených koronavirem ze dvou na čtyři. Dva nově diagnostikovaní jsou z Orlickoústecka, byli v zahraničí. ČTK to řekl ředitel krajských hygieniků Antonín Vykydal.

"Dva noví mají cestovatelskou anamnézu, kde přesně byli, nevím, asi Rakousko nebo Itálie. Cestovali spolu. Předpokládám, že jejich zdravotní stav jim umožňuje, aby se léčili doma," řekl Vykydal.

Muž byl nejspíš na fotbalovém zápase v Londýně. Doma se od něj nakazila jeho partnerka. Jejich stav je dobrý a jsou v domácí karanténě, uvedla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

08:51

BIS děkuje českým lékařům.

08:29

Ministerstvo zahraničí dnes plánuje vyslat tři autobusy pro Čechy, kteří uvízli v evropských zemích kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Odpoledne zhruba ve 13:00 by měl jeden odjet z letiště z Mnichova, večer asi ve 22:00 z Vídně a Frankfurtu nad Mohanem. Vyplývá to z aktualizovaných informací na webu resortu. Pro všechny občany, které autobusy přivezou, bude platit povinná dvoutýdenní karanténa. Už v sobotu ministerstvo poslalo autobusy pro lidi ve Vídni či Frankfurtu.

08:27

Společnost ČEZ Distribuce od pondělí až do odvolání výrazně omezí počet odstávek elektřiny. Chce tím pomoci lidem, stále víc jich totiž v současné době pracuje z domova kvůli pandemii nového typu koronaviru. ČTK to dnes oznámil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

08:10

V Jihočeském kraji je nyní šest případů lidí nakažených nemocí COVID-19. Je to o čtyři víc než 13. března. Jihočeští hygienici odebrali v sobotu 39 vzorků s podezřením na koronavirus, z toho byly čtyři pozitivní - u tří žen a jednoho muže. ČTK to dnes řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

07:56

Izraelský ministr spravedlnosti Amir Ohana vyhlásil kvůli koronaviru mimořádná opatření i pro soudy. Zasedat budou jenom v mimořádně naléhavých případech. Podle izraelského rozhlasu proces s premiérem Benjaminem Netanjahuem, který čelí obvinění z korupce ve třech kauzách, nezačne podle plánu toto úterý, ale byl odložen na 24. května.

07:40

Čím déle jste v prostoru s nakaženým člověkem, tím je pravděpodobnost nákazy vyšší, říká Ruth Tachezy, viroložka a vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ohroženější skupinou jsou podle ní kuřáci. "Záleží také na imunitním systému," podotýká Tachezy pro Aktuálně.cz. Podívejte se na rozhovor, kde viroložka odpovídá na základní otázky k nákaze COVID-19.

07:21

Všichni, kdo přijedou do Austrálie, budou muset na dva týdny do karantény. Toto opatření proti šíření nového typu koronaviru dnes oznámil premiér Scott Morrison. Platit začne od dnešní půlnoci. Výletní lodě, které připlouvají z přístavů v cizině, nesmí po 30 dnů zakotvit u australských břehů

07:15

Britská vláda bude v příštích hodinách a dnech pravděpodobně rázně zpřísňovat opatření proti šíření koronaviru. Vláda plánuje lidem nad 70 let nakázat na příští čtyři měsíce striktní izolaci, informuje agentura Reuters.

07:11

První případ koronaviru potvrdil Uzbekistán, informuje agentura Reuters.

07:09

Dvě třetiny českých nemocných se infikovaly v zahraničí, třetina v České republice. Ze zemí, v nichž se Češi nakazili, stále převažuje Itálie (74,5 procenta), která je v současnosti státem s nejvyšší počtem nově nakažených na světě. Z Rakouska si nákazu "přivezlo" 12,7 procenta nemocných Čechů.

Největší část nakažených je ve věku od 25 do 54 let. Počet nakažených seniorů nad 65 let je vyšší než počet nemocných dětí. Testováno zatím bylo přes 4000 lidí.

07:01

Lékaři a zdravotníci čekají, až jim stát začne roušky a respirátory dodávat. Všem výrobcům a distributorům se v pondělí ohlásili kontroly z finančních úřadů. Překvapilo mě, že stát má teď na tohle čas. Měli jsme poptávku i od armády, vše probíhalo ve strachu, úzkosti a chaosu. Kapacity výroby v Česku nejsou obrovské, říká předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

06:54

V Česku je 214 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, uvedlo ministetstvo zdravotnictví. Testováno bylo přes 4000 lidí.

06:46

Albánský premiér Edi Rama v hlasové zprávě zaslané prostřednictvím mobilních operátorů vzkázal lidem ve své zemi, aby se v rámci boje proti koronaviru chránili před médii. Napsal o tom internetový portál BalkanInsight (BI).

"Myjte si ruce, neodcházejte z domova za zábavou, otevřete okna co to jen jde, chraňte se před médii," uslyšeli majitelé mobilních telefonů od socialistického premiéra Ramy. Zákazníky jednoho operátora šéf albánské vlády varoval jen před "nepravdivými informacemi".

06:42

Někdejší vlivný čínský realitní magnát, který v uplynulých týdnech kritizoval přístup čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k boji proti novému typu koronaviru, zmizel. Dnes o tom informuje agentura Reuters s odvoláním na tři jeho přátele.

S Žen Č'-čchiangem, členem čínské komunistické strany, který dříve býval šéfem jedné státní stavební společnosti, se jim nepodařilo zkontaktovat od čtvrtka. "Jde o veřejně známou osobnost a o jeho zmizení se ví. Instituce, které jsou za to odpovědné, by k tomu co nejdříve měly dát rozumné vysvětlení," řekla Reuters Ženova blízká přítelkyně a podnikatelka Wang-Jing.

06:32

Lékař amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Conley uvedl, že test na koronavirus u šéfa Bílého domu má negativní výsledek. Dnes o tom informují agentury s odvoláním na prohlášení, které Conley vydal.

Trump se nechal otestovat v pátek poté, co se objevily spekulace, že se novým typem koronaviru nakazil brazilský prezident Jair Bolsonaro. S ním se Trump setkal minulý víkend na Floridě. V pátek ale Bolsonaro na facebooku popřel, že měl pozitivní test na koronavirus.

06:14

Manželka španělského premiéra Pedra Sáncheze Begoňa Gómezová se nakazila koronavirem. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na kancelář šéfa španělské vlády. Oběma se daří dobře, uvedl rovněž úřad.

22:38

Fakultní nemocnice Brno, kterou v noci na pátek postihl kyberútok, znovu otevřela urgentní příjem. Ten byl v pátek uzavřený, záchranná služba vozila pacienty do jiných nemocnic v kraji. "Řada počítačů sice stále nefunguje, ale akutní případy už přijímáme. Stále je problém se zadokumentováním výsledků," uvedl mluvčí FN Brno Pavel Žára.

22:06

Británie kvůli nebezpečí nákazy novým koronavirem možná nařídí všem lidem nad 70 let kompletní izolaci po dobu čtyř měsíců. Řekl to dnes politický redaktor britské televizní stanice ITV Robert Peston. Upozornil také, že vláda v příštích 5 až 20 dnech pravděpodobně zavede opatření válečného typu. Mohlo by podle něj dojít i na nucené zabavení hotelů a dalších budov, aby v nich mohly vznikat dočasné nemocnice. Vláda by mohla pro své účely zabavit i soukromé nemocnice, dodal.

21:42

Hasič z Mariánských Lázních má pozitivní výsledek testu na nový typ koronaviru. Zřejmě se nakazil na plese. Celá stanice skončí na dva týdny v karanténě, informoval ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. V Karlovarském kraji je podle posledních informací potvrzena nákaza u devíti lidí.

21:35

Uzavírají se školky. Radnice Prahy 14 uzavře všechny mateřské školy na svém území. V provozu zůstanou pouze pro děti rodičů zajišťujících krizovou infrastrukturu státu a samoživitelů, kteří nemají jinou možnost jak pečovat o dítě. Uvedl to starosta Radek Vondra (TOP 09). Uzavřít školky se již rozhodly Praha 1 a Praha 11, Praha 2 omezí jejich provoz.

21:32

Norsko uzavře od pondělního rána kvůli šíření koronaviru všechny přístavy a letiště, oznámila premiérka Erna Solbergová. Počet nakažených v této zemi vystoupil na 907. První úmrtí na onemocnění z koronaviru dnes oznámilo Dánsko, které má nyní 827 potvrzených případů nákazy.

21:29

Pražští hygienici evidují v hlavním městě 67 pacientů nakažených koronavirem. Číslo je k 17. hodině. Jsou mezi nimi lidé, kteří se vrátili ze zahraničí i ti, kteří se pohybovali v blízkosti již nakažených. Odpoledne šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová oznámila 61 případů. V Česku je nakaženo 189 lidí, nejvíce právě v Praze.

21:14

Kvůli šíření nového koronaviru Izrael od neděle částečně utlumí ekonomiku. Uzavře kavárny, restaurace a zábavní podniky. V boji s nákazou nasadí protiteroristické technologie, uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Fungovat budou pouze životně důležité služby, otevřené zůstanou lékárny, supermarkety a banky. Zaměstnanci nemají chodit do práce, pokud to nebude nutné. Pokud to schválí vláda, budou k izolaci lidí přenášejících virus použity nástroje pro sledování teroristů, sdělil také Netanjahu.

20:52

Fotbalová superstar Lionel Messi nabádá prostřednictvím sociálních sítí fanoušky ke zodpovědnému chování v krizi způsobené pandemií koronaviru. "Zdraví musí být vždycky na prvním místě. Tohle je výjimečná situace a je nutné následovat pokyny zdravotnických organizací a úřadů," zdůraznil dvaatřicetiletý fotbalista a držitel rekordních šesti Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu světa.

20:43

Policie v souvislosti s nákazou koronavirem zveřejnila na svém webu kontakty na vybrané subjekty, které mohou občanům poskytnout důležité informace. Vedle telefonních čísel na hygienické stanice v krajích jsou uvedeny v tabulce také kontakty na ministerstva, například na ministerstvo dopravy, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí či ministerstvo vnitra.

20:05

Francie kvůli šíření nového typu koronaviru uzavře od dnešní půlnoci kavárny, restaurace a obchody, s výjimkou těch se zbožím běžné potřeby. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Édouard Philippe. Občany přitom vyzval, aby omezili pohyb a pokud možno pracovali z domova. Ve Francii zemřelo už 91 lidí, celkem se v zemi novým typem viru nakazilo téměř 4500 lidí.

20:04

Restaurace v Praze dnes zůstaly zavřené, jídlo si ale zákazníci objednávali domů. 

Foto: Jakub Plíhal
19:44

Americký prezident Donald Trump se nechal otestovat na nový typ koronaviru. Oznámil to na tiskové konferenci ve Washingtonu a dodal, že výsledky zatím nejsou k dispozici. 

19:39

Pražská Thomayerova nemocnice v Krči postavila před vchodem do areálu speciální stan, ve kterém bude odebírat vzorky od lidí s podezřením na nakažení koronavirem. Stan začne fungovat od pondělí 16. března od 07:00. Podobná zařízení fungují také v dalších nemocnicích. Praha zřizuje také odběrový vůz, využít ho mohou například osoby s handicapem. 

19:30

Hospodářská komora ČR požádala vládu o změny v zákazech platných od dnešní šesté hodiny ranní. "Lidé by i v nouzovém stavu měli mít možnost vyřešit si opravu svého vozidla, nakoupit náhradní díly nebo stavební materiál, ale také vyřešit si záležitosti v bance nebo pojišťovně," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Ze zákazu chce explicitně vyjmout mj. poskytování zdravotnických, sociálních, poštovních a souvisejících služeb (Czech POINT), služeb finančních (bankovních, pojišťovacích), právních (včetně notářských), znaleckých a poradenských (např. účetních, auditorských, daňově poradenských, makléřských a finančně poradenských, technickoporadenských), služeb bezprostředně spojených se stavební výrobou a stavebnictvím, akutních opravárenských a servisních služeb.

19:09

Produkce a distribuce potravin je plynulá, jejich zásoby jsou dostatečné. Po dnešním jednání zástupců potravinářských firem a zpracovatelského průmyslu a Svazu obchodu a cestovního ruchu to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Resort by měl firmám ulehčit výrobu, distribuci a také zaměstnávání pracovníků.

"Nemáme žádné problémy s výrobou a distribucí potravin, není proto důvod panikařit a nakupovat přehnaně velké zásoby," zdůraznil Toman, podle něhož je vytvořen krizový plán v případě narušení dodávek. 

18:55

Kvůli hrozbě šíření koronaviru chce Liberecký kraj omezit běžecké lyžování. Do bílých stop v Jizerských horách a Krkonoších dnes díky slunečnému počasí vyrazily stovky lidí, což je v rozporu s nařízením vlády, které se snaží množství lidí na jednom místě omezit. Liberecký kraj se proto od neděle rozhodl ukončit provoz skibusů, které do Bedřichova a na Smědavu běžkaře vozí. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta.

Foto: Thinkstock
18:38

Sdružení praktických lékařů doporučuje lékařům odložit zdravotní úkony, jejichž cílem není zachování nebo zlepšení zdravotního stavu pacientů, ale vyžadují vyšetření. Jedná se především o posudkovou činnost. "Extrémním příkladem jsou pravidelné prohlídky řidičů seniorů ve věku nad 68 let, kdy nejohroženější věková skupina absolvuje návštěvu ordinace a čekárny pouze za účelem vystavení posudku. Z hlediska nákazy jde o místo výrazně rizikovější, než jsou obchody či restaurace. Dále pak jde o pracovně lékařské pravidelné prohlídky a další," uvedl Jakub Uher ze sdružení. Doplnil, že sdružení již požádalo ministerstvo zdravotnictví, aby v této věci ideálně zakázalo pacientům navštěvovat lékaře v těchto případech a umožnilo jim odklad pro posudek. "Zítra o to samé požádáme vládu," dodal Uher.

18:24

V Itálii na onemocnění způsobené koronavirem zemřelo už 1441 lidí. V pátek bylo obětí 1266, za posledních 24 hodin se tak bilance zvýšila o 175, informovala dnes s odvoláním na civilní ochranu italská média. Celkový počet případů nákazy přesáhl v Itálii 21 tisíc. Ve srovnání s pátkem se zvýšil téměř o 3500.

18:11

V neděli ráno odletí do Číny dva letouny pro 100 tisíc rychlotestů na nový koronavirus. Stát navíc uvolnil ze zásob Správy státních hmotných rezerv 10 tisíc respirátorů. Po jednání štábu ministerstva průmyslu to novinářům řekl premiér Andrej Babiš.

18:09

V Česku je 189 potvrzených případů nákazy koronavirem, je to o 39 více než ráno. Aktualizované údaje k 17:30 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Výrazněji stoupnul počet nakažených v Olomouckém kraji, kde měl pozitivní test i lékař urgentního oddělení Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci. Nakaženého lékaře má také nemocnice v Břeclavi. 

17:45

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček rozhodl o vypravení autobusů pro české občany, kteří uvízli v důsledku opatření proti šíření nového koronaviru v různých evropských zemích. Ministerstvo tak pomůže Čechům, kteří vyčerpali možnosti návratu do vlasti standardní cestou. Ministerstvo také vyjednalo výjimku ze zákazu vycestování pro ty, kteří pojedou vyzvednout své rodinné příslušníky na evropská mezinárodní letiště.

"České občany v zahraničí nenecháme bez pomoci. Už dnes po poledni jsme vyslali autobus pro asi čtyři desítky Čechů, kteří uvízli na letišti ve Frankfurtu. Spolupracujeme s hasiči, když to ale bude nutné, uvolníme peníze i na komerční pronájem dopravních prostředků," ujišťuje ministr Petříček. Ještě dnes by měly následovat autobusy do Vídně a Mnichova, kam přilétá nejvíce komerčních letů. Pro všechny občany, které autobusy přivezou, bude platit povinná 14denní karanténa.

Zároveň platí výjimka pro ty, jejichž rodiče, děti nebo jiní členové rodiny přilétají na evropská letiště, a mohou své příbuzné vyzvednout. "Odjezd bude možný na základě předložení kopie palubní vstupenky," dodal ministr. 

17:33

Španělsko kvůli šíření nového typu koronaviru vyhlásí 15denní nouzový stav a zásadním způsobem omezí pohyb občanů. Uzavřou se restaurace i obchody, vyjma těch se základními potřebami. Po Itálii je druhou nejvíce zasaženou zemí v Evropě. Nakažených je tam více než 6000 a mrtvých 139. Nouzový stav ve Španělsku by měl ještě dnes oficiálně vyhlásit premiér Pedro Sánchez. Podle španělských médií, která citují ještě nezveřejněný dekret, bude povoleno vycházet jen do práce, na nezbytné nákupy nebo do nemocnice.

17:30

Další nemocný lékař. Osmým nakaženým koronavirem v Jihomoravském kraji je lékař z nemocnice v Břeclavi. Hygienici ve spolupráci s vedením nemocnice zjišťují podrobnosti. ČTK to řekla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Jedná se o lékaře původem ze Slovenska, který na Slovensku trvale žije a do Břeclavi dojíždí do práce. Otestovat se nechal včera ve Fakultní nemocnici Brno a odjel domů do Bratislavy, kde je v domácí izolaci. Lékař pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) a hygienici v současnosti testují všechny jeho kolegy.

17:28

Volby v rukavičkách. Nové vedení po rozpadu zastupitelstva vybírají obyvatelé sedmi středočeských obcí. Volební komise používají dezinfekci, občanské průkazy do ruky neberou. V některých obcích mají připravené i rukavice na sčítání hlasů. Nové volby se ve středních Čechách konají v obcích Dobšice a Kněžičky na Nymbursku, v Kozomíně na Mělnicku, v Neprobylicích a Plchově na Kladensku, ve Schořově na Kutnohorsku a ve Stašově na Berounsku. Dohromady v celé ČR volí obyvatelé 16 obcí. 

17:22

Spojené státy rozšíří zákaz letů z Evropy kvůli šíření nového typu koronaviru také na Británii a Irsko. S odvoláním na zdroje z administrativy prezidenta Donalda Trumpa i leteckých společností o tom informují agentury AP a Reuters. Zákaz letů zatím platil pro 26 evropských zemí včetně Česka. Rozšíření zákazu na Británii a Irsko, tedy země, které nejsou součástí schengenského prostoru volného pohybu osob, by mělo začít platit příští týden.

17:08

Ministerstvo průmyslu spustilo call centrum pro živnostníky a podnikatele, a to kvůli opatřením, o kterých v noci rozhodla vláda. Od dnešního dne musí být uzavřené obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších provozů. Opatření má trvat do úterý 24. března. Informační linka má telefonní číslo: 224 854 444. 

16:58

V Olomouckém kraji je 21 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Podle serveru iDnes.cz onemocněl i lékař urgentního oddělení Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci. Do karantény musí jeho pacienti i personál. Lékař se před týdnem vrátil z Řecka. "Testy vyšly pozitivně a děláme standardní opatření, čili izolujeme personál i pacienty, kteří byli v kontaktu a půjdou do karantény," řekl serveru ředitel nemocnice Roman Havlík.

16:51

Největší provozovatelé automobilových dealerství a servisů avizovali uzavření svých poboček na webových stránkách a sociálních sítích. Domnívají se, že se zákaz "maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách" vztahuje i na ně.

16:33

Skupina Tipsport v návaznosti na nová opatření vlády v boji s koronavirem ode dneška uzavřela až do odvolání veškeré kamenné provozovny sázkovek Tipsport a Chance. Podávání sázek přes internet, ať už prostřednictvím mobilních telefonů nebo webových portálů, funguje dál.

16:28

Česká pošta nabídne v boji proti šíření nového typu koronaviru státu v případě potřeby své volné kapacity pro doručování potravin a dalších nezbytných věcí lidem. Chod poboček zatím pokračuje beze změn, doručovat se budou ale jen dopisy, balíky a důchody, další služby pošta omezí.

16:18

Itálie zrušila většinu civilních letů na největší letiště v zemi, včetně římského. Opatření má pomoci zabránit šíření koronaviru. Řecko pak dnes oznámilo, že ruší letecké spoje do celé Itálie. Doposud se zákaz týkal jen severu Itálie, kde je nejvíce nakažených.

16:15

V New Yorku zemřel první pacient nakažený koronavirem. Guvernér státu New York Andrew Cuomo dnes oznámil, že v newyorské nemocnici zemřela 82letá žena, která trpěla delší dobu rozedmou plic. Spojené státy mají zhruba 2000 potvrzených případů nákazy a přes 40 úmrtí.

15:54

Pražští hygienici evidují k dnešnímu odpoledni 61 potvrzených případů, ráno jich bylo 58. Po dnešním jednání krizového štábu hlavního města to řekla šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Podle ní není situace ve výskytu koronaviru v Praze nijak dramatická. Kromě jednoho případu onemocnění, u kterého ještě není dokončeno šetření, mají ostatní případy návaznost na cestování nebo na nějaký kontakt v rodině. V případě taxikáře nakaženého novým typem koronaviru nebyl podle Jágrové dosud nakažen nikdo z jeho pasažérů, pouze rodinní příslušníci. Podle celostátních údajů ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu ránu v Česku nakaženo 150 lidí, aktualizovaná data za celou zemi ale ministerstvo ještě nezveřejnilo.

15:50

Ode dneška platí zákaz letů z 26 evropských zemí do Spojených států, který nařídil prezident Donald Trump a který má zabránit dalšímu pronikání nového koronaviru do USA. Vstup do země je zakázán Neameričanům, kteří 14 dnů před cestou pobývali v některé ze zemí schengenského prostoru, tedy i v České republice. Velká evropská letiště zatím problémy nehlásí. Očekává se, že nařízení americké vlády ještě více poškodí aerolinky, které se už teď potýkají s prudkým poklesem zájmu o létání.

Letištní hala bez lidí
Letištní hala bez lidí | Foto: Reuters
15:28

Policisté přes noc nepustili přes hranice s Rakouskem 500 aut. Posádky prý nesplňovaly podmínky stanovené vládou. Celkem policisté přes noc zkontrolovali na dvou otevřených, ale střežených přechodech na jihu Moravy - v Mikulově a v Hatích na příjezdu do republiky 2338 vozidel a na odjezdu z Česka 518 vozidel. Od dnešního dne nesmějí do Česka jezdit až na výjimky cizinci ze všech oblastí, která vláda označila za rizikové, tedy mimo jiné z Německa a Rakouska. Ještě tvrdší opatření v přeshraničním cestování budou platit od pondělí, kdy až na výjimky bude zakázán nejenom vstup cizinců do Česka, ale i Čechům odjezd do zahraničí.

15:09

Po dnešním jednání ministra Tomana se zástupci potravinářských firem, zpracovatelského průmyslu a Svazem obchodu a cestovního ruchu bude následovat tiskový brífink.

15:01

V Hradci Králové je potvrzený první případ nákazy koronavirem. Město i nadále zůstává v intenzivním kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí. "Pacient zůstává v domácí léčbě a izolaci a průběh jeho onemocnění je mírný. Obyvatele města můžeme uklidnit, že se nejedná o pracovníka ve zdravotní, sociální nebo školské oblasti, stejně tak se nejedná ani o zaměstnance magistrátu města ani městských společností," řekl primátor města Alexandr Hrabálek.

14:45

Všechny čerpací stanice Benzina zastavily prodej kávy a veškerých čerstvých produktů. Omezení platí až do 24. března. "Současně prosíme zákazníky o vzájemnou ohleduplnost a respektování aktuální situace. Na čerpací stanici by se měli zdržovat co nejméně a neměli by využívat relaxační zóny. Při čerpání pohonných hmot mohou využít jednorázové hygienické rukavice a snížit tak riziko nákazy. Při platbě by měli preferovat platební karty a platbu v hotovosti využívat pouze v krajních případech," uvedl mluvčí Pavel Kaidl.

14:24

Mnoho lidí vyrazilo na víkend do Jizerských hor. I zde se hospody musely přizpůsobit novému vládnímu nařízení. Vstup do nich je tak zavřený, ale lyžaře obsluhují z okna. Tvoří se dlouhá fronta. 

Hory jsou plné lyžařů. U stánku s občerstvením se tvoří fronta.
Hory jsou plné lyžařů. U stánku s občerstvením se tvoří fronta. | Foto: Petr Paseka
14:16

Masarykova univerzita hledá studenty, kteří pomohou ve fakultní nemocnici, která byla terčem útoku hackerů, se zprovozněním počítačů. Dobrovolníkům nabízí i kredity. 

14:13

Slovensko dalo svým občanům, kteří pracují v českém zdravotnictví, výjimku a i nadále tak mohou překračovat hranice. 

14:03

Pražská nákupní centra jsou téměř prázdná. Lidé sem chodí převážně do obchodů s potravinami. Mohou zůstat otevřené i po dalším razantním omezení, o němž vláda v noci rozhodla ve snaze zmírnit šíření nového koronaviru. Největší zájem je o supermarkety. Zmatky zaměstnanci v centrech zatím nezaznamenali, lidé se však častěji dotazují na informacích, které obchody jsou otevřené. Vyplývá to z ankety mezi nákupními centry.

13:16

Jihomoravský kraj dostal v noci na dnešek první dodávku respirátorů od státu. Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) je to však nedostatečné. 

"Dle rozhodnutí vlády jsou v této první mimořádné dodávce respirátory určeny pouze pro Fakultní nemocnici Brno a Zdravotnickou záchrannou službu Jihomoravského kraje. Celkem se jedná o 3300 respirátorů, z toho pouze necelých deset procent dostane záchranná služba," uvedl Šimek. Podle něj to ale nestačí. Dodal, že kraj bude dál jednat s vládou a doufá, že v další dodávce bude pro kraje určeno větší procento ochranných prostředků.

13:04

Ve zdravotnictví chybí podle ministr Vojtěcha možná až milion respirátorů. 

13:01

Nedostatek potravin nehrozí. "Jsme ve spojení se šéfy všech hlavních řetězců, asociacemi i svazy, které je zajišťují. Nehrozí, že by se potraviny redukovaly a hrozil by nedostatek. V hlavních skladech je dostatek potravin na mnoho dní dopředu, vše se normálně zásobuje," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ve vysílání Radiožurnálu.

12:56

Kdy Kolaja výsledky testů dostane, netuší. "Bylo mi řečeno, že pokud se mi do pondělka nebo úterka s výsledky neozvou, mám jim volat," podotkl s tím, že se doma léčí běžnými prostředky a jeho stav se nezhoršuje.

12:16

Místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti) je v domácí karanténě v Brně, podstoupil test na koronavirus, čeká na výsledky. Ve čtvrtek dopoledne přiletěl do Prahy z Bruselu, večer začal mít zdravotní potíže.

"Přiletěl jsem v 11:00 z Bruselu, odjel jsem do Brna. Večer jsem začal mít kašel a stoupla mi teplota. Proto jsem požádal o otestování, pracovník krajské hygienické stanice rozhodl, že mě přijede někdo otestovat domů," řekl Kolaja. Odběr podstoupil v pátek odpoledne, na výsledky zatím čeká.

12:16

Na tísňovou linku 112 volejte jen v případě zdravotních komplikací, na těchto linkách se neposkytují informace o epidemii. 

12:06

Novým koronavirem je v Íránu nakaženo více než 12 700 lidí, zhruba o 1300 více než v pátek. Na onemocnění způsobené koronavirem v zemi do dneška zemřelo 611 lidí. To je ve srovnání s páteční bilancí o 97 více.

12:04

Liberecký kraj má druhého pacienta, u něhož testy potvrdily onemocnění COVID-19. Jde o sedmašedesátiletého muže, který se vrátil z lyžařského zájezdu v oblasti italského Trentina (Tridentsko). Leží na infekčním oddělení Krajské nemocnice Liberec a jeho stav je stabilizovaný, uvedl na Twitteru liberecký hejtman Martin Půta.

12:00

V Polsku zemřel v pátek večer druhý člověk na nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Jde o 73letého pacienta hospitalizovaného ve Vratislavi.

11:57

Policie hned od rána kontroluje, zdali obchody dodržují nařízení. 

11:52

Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyzval všechny české občany, kteří jsou v zahraničí, k návratu do země. Vzhledem k tomu, že i ostatní země postupně zpřísňují bezpečnostní opatření, je možné, že případný pozdější návrat může být komplikovaný. 

11:48

V Jihomoravském kraji přibyli od včerejška další dva lidé nakažení novým typem koronaviru. Jde o dva mladé muže z Břeclavi, uvedla v tiskové zprávě vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V kraji tak je celkem sedm nakažených.

"Oba případy jsou z okresu Břeclav, jedná se o muže ve věku do 30 let. V obou případech se jedná o onemocnění importovaná a není mezi nimi zjištěna vzájemná spojitost," uvedla Ciupek.

11:28

Vietnam oznámil pět nových případů nákazy koronavirem, je mezi nimi i český občan, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Země má 53 nakažených.

11:19

Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal další jednání vlády na neděli 16:00, uvedl to na Twitteru. Kabinet vyhodnotí dopady dnešních opatření kvůli šíření nového typu koronaviru.

11:01

Vedení hlavního města se bude snažit alespoň trochu pomoci podnikatelům v Praze. 

10:41

Místopředseda ODS Martin Kupka upozorňuje, že do řady středočeských nemocnic stále nedorazily respirátory. 

10:33

Neziskové organizace Život 90 a Elpida provozují telefonní linky pro osamělé seniory v Praze. 

10:20

Ve Fakultní nemocnici Ostrava od dnešního rána začalo fungovat mobilní odběrové místo pro pacienty, kteří mají podezření, že se nakazili koronavirovou infekcí. "Vyšetřeni budou jen ti pacienti, kterým to doporučí epidemiolog. Připomínám, že nejdříve je nutné volat linku 112. Pacientům, kteří nebudou mít doporučení, sestry odběr opravdu provést nemohou," zdůraznila mluvčí Iva Piskalová. 

Pacienti, kteří do areálu přijedou z ulice K Myslivně vlastním vozem, z něj vůbec nevystoupí, jen vjedou do stanu. Pak za nimi přijde sestra s odběrovou tyčinkou. 

10:15

Záchranáři v Pardubickém kraji se v poslední době setkali s několika případy, kdy lidé zamlčeli, že se vrátili z rizikových oblastí nebo mají respirační obtíže. Zavolali si sanitku kvůli úplně jiným zdravotním problémům.

"Volají na tísňovou linku, že je třeba bolí záda, koleno. Až na místě se dozvídáme, že mají vysokou teplotu, jsou dušní nebo že se vrátili z Itálie. Vědomě tyto informace při komunikaci s dispečinkem zamlčí," řekl mluvčí Aleš Malý.

Lidem hrozí i trestní postih za šíření infekční nemoci, a navíc ohrožují svým chováním svoje okolí i zdravotnický personál, který se v tu chvíli adekvátně nechrání proti nákaze, upozornil mluvčí. "Následné snížení počtů zasahujících záchranářů by mohlo výrazně omezit poskytování přednemocniční neodkladné péče," řekl Malý.

10:14

"Naše republika je poměrně malá. Nedává logiku, abychom dávali jednotlivá města do karantény," řekl ministr zdravotnictví. 

10:11

Ministr Vojtěch řekl, že zvažuje, že by byla zavedena regulace ceny roušek. Někteří prodejci je totiž výrazně zdražili. "Většina roušek je ale dovážena ze zahraničí. Musíme to velmi zvážit, když neuděláme takovou regulaci, aby nebyl problém sem roušky ze zahraničí vůbec dodat," řekl ministr. 

10:07

"Je to beze sporu komplikované, ale nejen v České republice, ale všude. Intenzivně pracujeme na nákupech, sháníme roušky na všech kontinentech. V tuto chvíli máme závazně objednáno 1,7 milionu respirátorů pro zdravotníky," řekl Vojtěch. 

10:05

Počet nakažených zůstává na 150, řekl v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V průběhu dne však dorazí výsledky dalších testů, takže očekává, že číslo naroste. 

10:04

Na nové opatření se rychle připravuje síť rychlého občerstvení Bageterie Boulevard. "Restaurace v tento moment přetváříme v take away okénka. Tedy místa, kde si budete moci nakoupit vaše oblíbené produkty," informuje. 

09:51

Kosovo oznámilo své první dva případy potvrzené nákazy novým koronavirem. Poslední zemí z bývalé Jugoslávie bez infikovaných osob je tak zatím už jen Černá Hora. V ostatních republikách se počty nemocných postupně zvyšují.

09:47

K novým opatřením se vyjádřil také policejní prezident. 

09:41

"Potravin je prosím vás dost. Jsou narvané sklady," uklidnil Babiš.

09:38

Premiér Babiš řekl, že je přesvědčený, že díky těmto opatřením se koronavirus v Česku nerozšíří takovým způsobem jako v jiných státech. 

09:33

"Omlouvám se, ale schodek (rozpočtu) mě v tuto chvíli nezajímá. Zajímá mě zdraví našich lidí," řekl Babiš. 

09:31

Andrej Babiš přečetl informaci od ministra zdravotnictví Vojtěcha, že by mělo přijít 1,8 milionu respirátorů mezi středou a pátkem. 

 

09:30

"Nemůžeme a nechceme jakémukoliv českému občanu v zahraničí zakázat vrátit se do České republiky," řekl Hamáček. Upozornil však, že ostatní státy mohou přijmout opatření, která to ztíží. Jako příklad uvedl Spojené státy, které zakázaly lety do a z Evropy.

09:24

Kolik respirátorů bylo včera rozvezeno? "51 tisíc to bylo, rozvezla to armáda, asi 12 dodávek. Šlo to na nemocnice a záchranky. Bylo to podle stavu zásob nemocnic a podle požadavku," odpověděl Babiš. 

 

09:20

Premiér Babiš předal informaci náměstka Prymuly, že Česko do deseti dnů bude schopné testovat až 4 tisíce vzorků denně.

09:11

"Pro mě největší odborník je pan náměstek Prymula, s tím jsem on-line neustále. A máme novou pověřenou hlavní hygieničku, s tou jsem také stále on-line," odpověděl premiér na otázku, s jakými odborníky své kroky vláda konzultuje. 

09:10

"Včera jsme rozvezli respirátory pro záchranku a pro nemocnice, kde jsou infekční oddělení," řekl Babiš. 

09:06

Premiér Andrej Babiš prohlásil, že se ještě vláda zamyslí, jestli se opatření bude vztahovat na stavebniny. 

09:04

"Byly tady spekulace, že dáme do karantény Prahu. Nedáme do karantény žádnou oblast. Pokud budeme mít pocit, že je potřeba vyhlásit karanténu, tak ji vyhlásíme na celou Českou republiku," zdůraznil Babiš. 

09:01

Pošty se přijatá opatření nikterak nedotknou, vysvětlil Hamáček. 

08:59

"My nepotřebujeme peníze. Vir neodstraníme penězi. Potřebujeme zabránit jeho šíření a na to potřebujeme dělat tato opatření," řekl Babiš k vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která kritizovala zavírání hranic. 

08:56

Premiér Andrej Babiš vyloučil, že by vláda někdy zastavovala městskou a vnitrostátní autobusovou a vlakovou dopravu. 

08:56

"Rozvoz (jídla) do obydlí možný je. Ale chtěl bych požádat občany, pokud jsou v karanténě, aby tento způsob nevyužívali, protože by to znamenalo riziko pro ty, kteří to doručují," řekl Hamáček.

08:52

"Selským rozumem docházíme k tomu, že musíme udělat taková opatření. Když se podíváme na čísla v Itálii nebo Německu, tak je jasné, že vir nemají pod kontrolou," řekl Babiš. 

08:49

"Kadeřnické a kosmetické salóny jsou zavřené," ujasnil Babiš. 

08:45

"Společně to zvládneme, jen to musíme teď deset dní vydržet," řekl Hamáček. 

08:43

Podle Hamáčka bude policie kontrolovat, zdali jsou obchody skutečně zavřené. 

08:42

"Domácí party ve větších skupinách ničemu nepomůžou," řekl ministr vnitra Jan Hamáček a vyzval lidi, ať co nejvíce omezí kontakt mezi sebou. 

08:39

"Potravin je více než dost. Prosím vás, nenakupujte víc, než potřebujete," vzkázal Babiš lidem, že dělat si přehnané zásoby je zbytečné. 

08:38

"Určitě nebudeme dělat opatření, jako dělá Rakousko, že uzavřeme některé oblasti," řekl Babiš. 

08:38

"Jsme přesvědčení, že to zvládneme. A my to zvládneme, když všichni potáhneme za jeden provaz. Apeluji na všechny, abychom se chovali tak, abychom byli tolerantní a solidární," vyzval Babiš. 

08:36

"Víkend využijeme na to, abychom vypilovali opatření a eventuálně udělali v pondělí změny," řekl Babiš.

08:35

"Jsme přesvědčeni o tom, že je to potřeba. Musíme zabránit šíření viru," vysvětlil Babiš, proč vláda rozhodla pozdě v noci. 

08:35

"Fastfoody mají svůj provoz a všechno dělají výdejovým okénkem," vysvětlil Babiš, jak budou fungovat rychlá občerstvení typu KFC nebo McDonald's.

08:33

"Chtěli jsme zabránit, aby lidé šli dneska do obchodních center," vysvětlil premiér Babiš. 

08:04

Tisková konference k zavření obchodů by měla začít kolem 8:15 hodin.

Vláda zavřela většinu obchodů i restaurace. Sledujte mimořádnou TK premiéra

Premiér Andrej Babiš
Vláda v noci s platností od dnešních 06:00 rozhodla o uzavření většiny obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií nebo čerpacích stanic. | Video: DVTV
07:23

Liberecký kraj zřídil od dnešního rána infolinku krizového štábu. Na číslo 485 226 999 se mohou lidé denně od 08:00 do 20:00 obracet s dotazy na koronavirus. Informace k onemocnění COVID-19 mohou obyvatelé kraje získat také na infolince Krajské hygienické stanice Libereckého kraje na čísle 485 253 111, a k dispozici jsou také stále infolinky 724 810 106, 725 191 367 a 725 191 370 Státního zdravotního ústavu.

07:13

"Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, která otevírají v 8:30. Jsme přesvědčeni, že tato tvrdá opatření zavádíme proto, abychom zabránili skokovému nárůstu epidemie u nás," řekl Babiš Radiožurnálu s tím, že podobné opatření, jako je nyní v Itálii, chystá také Polsko a Slovensko.

06:42

Pevninská Čína zaznamenala za pátek 11 nových případů nákazy koronavirem a 13 dalších obětí. Počet lidí, kteří tam od vypuknutí epidemie viru podlehli, tím vystoupal na 3189 z celkem 80.824 infikovaných. Dnešní statistiky potvrzují, že epidemie v pevninské Číně v posledních dnech pomalu polevuje

06:40

V Česku je nyní 150 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, řekl Radiožurnálu premiér Andrej Babiš (ANO). Je to o devět víc než v pátek večer. 

4:05

Výjimku mají rovněž zařízení, která se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb nebo jsou ve věznicích, oznámila v sobotu vláda.

4:02

Otevřené podle vládního usnesení zůstávají prodejny s výpočetní technikou a spotřební elektronikou, krmivem a dalšími potřebami pro zvířata, obchody s brýlemi a kontaktními čočkami, novinami a časopisy nebo také tabákovými výrobky.

 

4:00

Zákaz se ale nevztahuje na prodej mimo provozovny, tedy třeba provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, píše se ve vládním usnesení.

3:47

Na základě nouzového stavu vláda rozhodla taky o úplném uzavření všech restaurací, pivnic, barů a podobných zařízení s výjimkou například závodního stravování. Opatření platí od dnešních 06:00 do 24. března do 06:00.

3:45

Vláda od soboty od 6 hodin ráno zakázala s platností na 10 dní provoz restaurací a obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií nebo čerpacích stanic.

Zimní stadion Kobra (Restaurace)
Zimní stadion Kobra (Restaurace) | Foto: Archiv HC Kobra
23:44

Venezuela s Uruguayí dnes oznámily první případy nákazy novým typem koronaviru. Uruguay ohlásila první případy nákazy, kterou potvrdila u čtyř lidí. Místní ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že všichni čtyři nakažení přicestovali do země ze severoitalského Milána. Stav nemocných není vážný, všichni se zotavují doma.

První dva případy infekce ohlásila i Venezuela. Jedním z pacientů je 52letý muž, který přicestoval ze Španělska. Druhým nakaženým je 41letá žena, která pobývala v USA, Itálii a Španělsku. Kvůli nákaze Venezuela od pondělí přerušuje výuku na veřejných i soukromých školách.

22:47

Nákaza nového typu koronaviru se podle dnešní bilance rozšířila do všech 50 států USA s výjimkou Západní Virginie, Idaha a Montany. Informovala o tom agentura AP, podle které bylo v zemi zaznamenáno 1701 nakažených, z nichž 41 zemřelo.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) na svém webu uvádí, že vedle oblasti hlavního města Washingtonu, která je zvláštní správní jednotkou, se nákaza dostala do 46 států USA. Mezitím ale stát Alabama oznámil, že i na jeho území se infekce potvrdila. Bez prokázaných případů tak nyní zůstávají tři americké státy.

22:30

Jako první ze španělských regionů ohlásilo karanténu Katalánsko, kde vláda v noci ze čtvrtka na dnešek poslala do izolace na 70 000 obyvatel v oblasti západně od Barcelony. Nyní žádá odstřižení celého regionu od zbytku světa. "Věříme, že celé Katalánsko musí být oddělené," citovala regionálního premiéra Torru agentura Reuters.

"Jsme připraveni to udělat, máme na to potřebné schopnosti," pokračoval Torra. Španělská vláda nyní podle něj musí Katalánsku pomoci zablokovat železniční, leteckou a námořní dopravu, která není "v našich kompetencích".

22:04

Akcie ve Spojených státech dnes výrazně zpevnily, zprvu vlivem očekávání investorů, že vlády své ekonomiky podpoří dostatečně důrazně na to, aby se globální ekonomika vyhnula recesi. V závěru obchodování pak strmě stouply poté, co americký prezident Donald Trump vyhlásil ve Spojených státech kvůli pandemii koronaviru nouzový stav.

21:24

Ukrajina od 17. března úplně přeruší letecké spojení s ostatními státy. Oznámil to dnes předseda parlamentu Dmytro Razumkov. Opatření by podle něj mělo platit dva týdny, tedy do konce března. 

21:17

Americký prezident Trump dnes slíbil, že v první polovině příštího týdne by mělo být v zemi k dispozici až půl milionu nových testů na koronavirus a brzy by jich měly mít USA díky spolupráci se soukromým sektorem celkem asi pět milionů. Spojené státy se podle odborníků v současnosti potýkají s nedostatečným množstvím testovacích sad, a nemají proto přehled o skutečných rozměrech epidemie v zemi.

Trump rovněž prohlásil, že nechce, aby test podstupoval kdokoliv na požádání, a že je potřeba mít "určité symptomy". Oznámil proto vytvoření internetové stránky ve spolupráci se společností Google, na níž budou moci nemocní lidé popsat svoje symptomy a až na základě toho jim bude doporučeno místo, kde mohou případně testy podstoupit.

20:45

V Praze je 58 případů nákazy novým koronavirem. Za pátek přibylo deset nových pacientů, z toho jsou tři děti. Čtyři infikovaní se vrátili z Itálie a o jednoho méně z Rakouska. Tři nově nakažení se pohybovali v těsné blízkosti dříve diagnostikovaných nemocných, oznámili dnes večer pražští hygienici na svém webu.

Nejvíc infikovaných v hlavním městě, a to 39, je ve věku mezi 25 až 64 lety. Devíti nakaženým je více než 65 roků. Na koronavir byly pozitivně testovány také dvě holčičky ve věku do pěti let a pětice chlapců, kterým je šest až 14 let. Zbylou trojicí případů jsou dívky a mladé ženy ve věku 15 až 24 let.

20:44

Čtyři Italové dnes hospitalizovaní v Pardubicích, nemají COVID-19, testy na koronavirus byly negativní. Nemocnice je propustí z infekčního oddělení. Řekla to mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Na čtyři Italy, dvě dívky a dva chlapce, upozornili lidé, kteří s nimi seděli v kupé. Italští cestující měli respirační obtíže, kašlali. RegioJet proto zastavil dnes ráno v Pardubicích a za asistence hasičů, policie a záchranářů v ochranných oblecích a rouškách Italové museli vystoupit.

20:37

Americký prezident Trump vyhlásil kvůli epidemii koronaviru v celé zemi stav nouze. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2000 lidí, přes 40 jich zemřelo. Opatření podle prezidenta dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Trump vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví.

Americký prezident Donald Trump ve své Oválné pracovně během projevu k pandemii koronaviru
Americký prezident Donald Trump ve své Oválné pracovně během projevu k pandemii koronaviru | Foto: Reuters
20:31

Itálii měla obdobný počet případů (157 potvrzených nakažených) jako v pátek Česko před 18 dny. Dnes už má přes 15 tisíc nakažených.

20:19

Maroko kvůli epidemii koronaviru přerušilo letecké a lodní spojení s Francií a Španělskem. Uzavřelo i pozemní hranici se španělskými enklávami Ceuta a Melilla. Tunisko zase zakázalo přístup do země po moři, zrušilo lety s Itálií a omezilo je s Německem, Francií, Británií a Egyptem. Tamní vláda také zakázala veškerá veřejná shromáždění, omezila otvírací dobu kaváren a pozastavila modlitby v mešitách. Maroko a Tunisko dohromady evidují přes 20 nakažených koronavirem.

20:10

Polsko od neděle zakáže cizincům vstup do země. Všichni Poláci vracející se do vlasti půjdou do dvoutýdenní domácí karantény, oznámil premiér Mateusz Morawiecki podle televize TVN 24. Vláda se podle premiéra rozhodla "zavést stav epidemiologického ohrožení", což jí umožňuje nařídit dodatečná omezení, která jsou nezbytná proti dalšímu šíření koronaviru. Mimo jiné se podle televize od neděle přerušuje letecké a železniční spojení v mezinárodní osobní dopravě. Hranice ale zůstanou otevřené pro přepravu zboží.

20:08

Šíření nákazy novým typem koronaviru ve Francii zrychluje. Konstatoval to dnes večer ministr zdravotnictví Olivier Véran, když informoval o aktuální bilanci epidemie. Od konce ledna se onemocnění COVID-19, které virus způsobuje, v zemi potvrdilo u 3661 lidí, z nichž 79 infekci nepřežilo. Oproti údajům ze čtvrtka vzrostl součet případů skoro o 800 a počet úmrtí o 18. Kvůli zdravotnické krizi se nově uzavřou nejznámější pařížské atrakce včetně Eiffelovy věže.

19:53

Od sobotního poledne uzavře Dánsko kvůli koronaviru své hranice. Oznámila to dánská premiérka Mette Frederiksenová. Uvedla, že mimořádné opatření bude platit prozatím do 13. dubna. Dánsko se tak přidalo k dalším evropským zemím, které se rozhodly hranice zablokovat.

"Dánští občané mohou do země vždy vstoupit, ostatní ne," řekla Frederiksenová. Upřesnila, že opatření bude mít řadu výjimek, protože uzavření hranic neznamená plošný zákaz vstupu cizím občanům. Cizinci, kteří budou chtít do země cestovat, to budou muset podložit dostatečnými důvody. Těmi může být trvalý pobyt či práce, uzávěra se totiž nebude vztahovat na řidiče nákladních aut. Dohledem nad zákazem vstupu bude pověřena armáda.

19:32

Pražský dopravní podnik kvůli hrozbě nakažení koronavirem umístí ještě dnes večer do vestibulů stanic metra 120 dávkovačů s dezinfekcí. Nově bude kromě tramvají a autobusů čistit ozonem také soupravy metra. Pro veřejnost se uzavře od soboty 14. března muzeum MHD ve Střešovicích a od pondělí budou mimo provoz turistické linky číslo 23 a 41.

Dávkovače na dezinfekci budou mít objem 800 mililitrů. "V bezbariérových stanicích budou také u vstupů do výtahů. Obsah dávkovačů bude DPP průběžně doplňovat. Jedná se o baktericidní a virucidní látku na vodní bázi na ruce," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

19:23

Přehled evropských zemí podle počtu obětí COVID-19 dnes k 19:00 SEČ:

ZEMĚPOČET OBĚTÍ
Itálie1266
Španělsko122
Francie61
Británie11
Nizozemsko10
Švýcarsko9
Německo8
San Marino5
Belgie3
Albánie1
Bulharsko1
Irsko1
Polsko1
Rakousko1
Řecko1
Švédsko1
Norsko1
Ukrajina1
CELKEM1504
19:19

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba má k dispozici jen několik tisíc ochranných pomůcek, potřebovala by však podstatně více.

19:10

Po útočníkovi Manolu Gabbiadinim byli pozitivně testování na koronavirus další čtyři fotbalisté Sampdorie Janov, kde působí i český reprezentační záložník Jakub Jankto. Podle klubového webu se nakazili Omar Colley, Albin Ekdal, Antonino La Gumina a Morten Thorsby a týmový lékař Amedeo Baldari. Všichni jsou v pořádku a stejně jako celý tým se nacházejí v karanténě.

Jakub Jankto v dresu Sampdorie
Jakub Jankto v dresu Sampdorie | Foto: ČTK
19:08

Policie předpokládá, že znovuzavedení kontrol na rakouských a německých hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů. Opatření mělo původně platit od půlnoci z pátku na sobotu do středy. Na pomoc policii s kontrolami by měla přijít i armáda. Příslušné nařízení vláda podle ministra obrany Lubomíra Metnara projedná v pondělí. Připraveno bude 2100 vojáků.

18:55

V Česku je 141 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, uvedlo ministerstvo zdravotnictví večer na webu. Ráno jich bylo o 24 méně.

18:40

Královéhradeckém kraji se počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem oproti ránu zvýšil o jeden na sedm. V domácí izolaci nařízené hygieniky zůstávalo odpoledne 66 lidí, o tři více než ráno.

Novým nakaženým, u kterého testy dnes potvrdily onemocnění COVID-19, je muž ročník narození 1998 z Hradce Králové. "Stav nevyžaduje hospitalizaci, je v domácí izolaci, protiepidemická opatření nastavena," uvedla Krejčí.

18:30

Pražské letiště je zatím stále v provozu, postupně však bude omezovat provoz. Důvodem je vládní zákaz pro cestování do zahraničí. Cizince, kterým bude vstup do Česka zakázán, letiště nevpustí na české území a odkáže je k dopravcům k odletu.  Informovalo o tom dnes Letiště Praha.

18:22

Počet obětí koronaviru v Itálii stoupl na 1266 ze čtvrtečních 1016, uvedl Reuters; 250 úmrtí během 24 hodin je podle AFP rekordní údaj.

18:18

Řecko uzavře nákupní střediska, kavárny a bary ve snaze omezit šíření koronaviru poté, co počet potvrzených případů nákazy v zemi dosáhl 190, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

18:14

Starosta Litovle na Olomoucku Viktor Kohout řekl, dva nově nakažení jsou z Litovle, kde je tak už evidováno celkem pět případů nákazy koronavirem. V potvrzeném případu se jedná o muže, který byl lyžovat v Rakousku a po návratu nakazil manželku. Společně s dítětem jsou nyní všichni v domácí karanténě.

18:07

Potravinové banky v regionech začnou v pondělí přijímat nevyužité zásoby od všech stravovacích zařízení, zejména školních jídelen, menz a restaurací. Již dnes je možné přijmout jídlo v Praze. ČTK to sdělila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Přijmout lze ovoce, zeleninu, chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny.

Přebytek potravin v jídelnách lze očekávat poté, co vláda kvůli koronaviru od středy uzavřela základní, střední i vysoké školy. Od dnešního večera je omezen i provoz restaurací.

"Minimální množství k odvozu je 20 kilogramů. Darování je nutné předem telefonicky dohodnout, s ohledem na momentální lidské kapacity," uvedla Láchová. Kontakty na jednotlivé banky jsou k dispozici na webu.

17:27

Většinu provozovatelů pražských denních stacionářů pro seniory a zdravotně postižené dnešní nařízení vlády o pozastavení jejich činnosti kvůli koronaviru nepřekvapilo. Některé klienty příbuzní z obav z nákazy do stacionářů neposílali už dříve. Vedení stacionářů tak krok vlády vesměs oceňují. Podle Charity ČR se však dotkne téměř tisíce jejích klientů.

17:04

Evropa je nyní ohniskem pandemie nového koronaviru, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Za centrum šíření nákazy byla dosud označována Čína, kde infekce vypukla a kde se nakazilo přes 80 000 lidí, z nichž přes 3000 zemřelo. Po Číně nejvíce postiženou zemí je Itálie, kde je podle čtvrteční bilance přes 15 000 případů nákazy a kde nemoci podlehlo více než tisíc lidí.

17:16

Nemocnice Na Bulovce získala 500 ochranných obleků od společnosti Home Credit ze skupiny PPF.

16:54

Maroko přerušilo letecké a lodní spojení s Francií a Španělskem. Uzavřelo i pozemní hranici se španělskými enklávami Ceuta a Melilla. Má to pomoci zemi ochránit před šířením koronaviru. 

Všechny marocké přístavy zůstanou uzavřeny pro výletní lodě, přijímat budou jenom plavidla s nákladními automobily a jejich šoféry.

Marocká agentura MAP oznámila, že se na opatření dohodli španělský a marocký král Felipe VI. a Muhammad VI. spolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ve Španělsku virus zabil 120 lidí a ve Francii více než 80. Maroko má podle tamních zdravotnických úřadů sedm potvrzených případů nákazy.

16:53

Brazilský prezident popírá, že by měl koronavirus. Na svém oficiálním Facebooku a Twitteru uvádí, že test byl negativní.

16:44

"Já bych doporučil, aby se testovalo co nejvíce," říká v rozhovoru DVTV molekulární biolog Omar Šerý.

Nakažených budou za týden tisíce, vydechnout bychom si mohli v srpnu, říká Šerý

19:12
Virus může zmutovat a být nebezpečnější, na testování se dostanou lidi, co už jsou pět a víc dní infekční. Pandemie může trvat 5 měsíců. | Video: Martin Veselovský
16:32

První případy nákazy koronavirem ve čtvrtek oznámily Gabon, Ghana, dnes první případ potvrdila rovněž Keňa.

16:28

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který se o víkendu na Floridě setkal s hlavou Spojených států Donaldem Trumpem, je infikován koronavirem.

Dnes o tom informovala stanice Fox News, podle které Bílý dům svolal krizové jednání. Agentura Reuters uvedla, že Bílý dům zprávu televize Fox News zatím nekomentoval. Již dříve se nákaza potvrdila u Bolsonarova tajemníka, který se floridské schůzky rovněž zúčastnil. Trump následně uvedl, že se infekce nebojí.

16:12

Koronavirus se dostal už i do Venezuely. Země se potýká s obrovskou humanitární krizí.

16:08

Ministerstvo vnitra vydalo přehlednou tabulku k tomu, kam a za jakých podmínek je možné cestovat a zda v takovém případě hrozí člověku karanténa. Do neděle ještě platí tento model.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, jak postupovat v pří
Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, jak postupovat v pří | Foto: Ministerstvo vnitra
16:05

Španělsko vyhlásilo stav nouze. Nakažených je 4200 a mrtvých 120.

15:58

Růžová kola bude možné půjčovat 14 dní úplně zdarma.

15:53

Své služby nabídli nemocnici v Ostravě vyučující odborných předmětů ze Středních zdravotnických škol a Vyšších odborných škol. Ve většině případů jsou to erudované sestry.

Nově zřízené odběrové místo pro testování koronaviru v Ostravě.
Nově zřízené odběrové místo pro testování koronaviru v Ostravě. | Foto: Fakultní nemocnice Ostrava
15:53

V důsledku pandemie koronaviru je v jindy turisty přeplněném Thajsku už jen málo lidí, kteří by krmili místní opice.

15:52

Nově zřízené odběrové místo v Ostravě. K dispozici je pouze těm, kterým to doporučí epidemiolog. K dispozici bude od 7 do 19 hodin u Fakultní nemocnice v Ostravě, vstup je z ulice K Myslivně.

Nově zřízené odběrové místo k testování koronaviru zřízené v Ostravě.
Nově zřízené odběrové místo k testování koronaviru zřízené v Ostravě. | Foto: Fakultní nemocnice Ostrava
15:43

Číňané, kteří si chtějí na sociálních sítích povídat o novém koronaviru, jsou často vystaveni cenzuře. Cenzoři blokují stovky slov spojených s virem, proto uživatelé začali používat speciální symboly, do kterých své příspěvky ukrývají. Používají morseovku, braillovo písmo, emoji, ale také archaickou čínštinu, šestnáctkovou soustavu nebo vymyšlený jazyk, který používali elfové v Pánovi prstenů.

15:37

Čeští letečtí dopravci Smartwings a ČSA zastaví všechny své linky z a do České republiky. Důvodem je vládní opatření, které zakazuje cestování Čechů do zahraničí. Dopravci tak po dobu platnosti vládního nařízení odstaví až 23 svých letadel, což je zhruba polovina jejich strojů. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

15:18

První známý případ nákazy novým typem koronaviru se objevil v čínské provincii Chu-pej již 17. listopadu. S odkazem na čínské vládní údaje to dnes napsal hongkongský list South China Morning Post (SCMP). Podle deníku ale světový "pacient nula" ještě potvrzen nebyl.

Doposud se mluvilo o tom, že se nemoc COVID-19 poprvé vyskytla v Číně začátkem prosince, a sice v chupejské metropoli Wu-chanu v tržnici s mořskými plody, kde se zároveň prodávala i divoce žijící zvířata považována za pravděpodobný zdroj infekce.

Podle nejnovějších zpráv byla však infekce zjištěna již 17. listopadu u 55letého obyvatele provincie Chu-pej. Od tohoto data se denně objevovalo v ohnisku nákazy jeden až pět nových případů. Do 15. prosince bylo v Číně registrováno 27 nakažených. První dvouciferný denní nárůst případů byl evidován 17. prosince.

15:15

Ukrajina zaznamenala první úmrtí na koronavirus.

Země podle médií uzavře za dva dny pro cizince své hranice, opatření má platit dva týdny. První obětí je jednasedmdesátiletá žena, která byla hospitalizována ve čtvrtek s potvrzenou diagnózou onemocnění COVID-19.

15:05

Brazilský list O Dia píše, že tamní prezident Jair Bolsonaro měl pozitivní výsledky testu na koronavirus. Nyní se čeká, zda je potvrdí či vyvrátí druhý test. Bolsonaro se v posledních dnech setkal i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

15:33

Lidé pracující za hranicemi budou mít výjimku na cestování do ciziny, pokud pracují do vzdálenosti 100 km od hranice, uvedl ministr vnitra Hamáček.

14:46

Vědci z kanadského Výzkumného institutu Sunnybrook a dvou univerzit v Ontariu izolovali nový typ koronaviru a zjistili, jak ho dále kultivovat. Díky tomu mohou "vytvořit lepší diagnostické testování, léčbu a vakcínu," cituje jejich vyjádření kanadská stanice Global News. Test, který vyvíjejí, odhalí nakažení koronavirem do jedné hodiny a může se použít kdekoliv - není zapotřebí vyškolený personál ani prostředí laboratoře.

14:43

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby kvůli viru přehodnotily, zda jsou nařízená soudní jednání nezbytná a zda budou nařizovat další.

14:42

Praha 1 rozhodla o zavření mateřských školek

14:31

Do karantény z preventivních důvodů se rozhodla jít celá rumunská vláda. Důvodem tohoto kroku je, že členové kabinetu přišli do kontaktu se senátorem, u něhož se následně potvrdila infekce.

14:29

Rakouské úřady nařídily dvoutýdenní karanténu pro údolí Paznauntal v Tyrolsku, kam přijíždí mnoho turistů, a horskou obec Sankt Anton am Arlberg rovněž v Tyrolsku. Kancléř Sebastian Kurz lidi žijící v uzavřených oblastech ujistil, že o jejich zásobování bude dobře postaráno. Rakousko eviduje 432 případů nákazy koronavirem.

14:24

Jak učit děti, když nemohou do školy? Máme pro vás pár doporučení.

14:14

V Rakousku budou od pondělí zavřené obchody s výjimkou potravin, drogerií, lékáren nebo pošt, oznámil kancléř Sebastian Kurz. Omezen bude i provoz kaváren či barů.

14:07

Britská vláda čelí kritice, že její kroky proti epidemii jsou nedostatečné. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt označil za "znepokojivé", že premiér Boris Johnson nezakázal větší shromáždění lidí. Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví ale kritiku odmítl. Nejúčinnější je podle něj nyní dobrovolná karanténa lidí s příznaky.

14:07

Ministerstvo zdravotnictví by mělo objednat dalších 1,4 milionu respirátorů. Mimoto bude dnes podle něj dodáno do nemocnic 60 tisíc respirátorů, v příštím týdnu dalších 290 tisíc. Situaci přirovnal k obchodování na burze, neboť o ochranné prostředky mají podobně urgentní zájem další země.

"Nyní děláme objednávku na dalších 1,4 milionu respirátorů. Vypadá velmi dobře, že bychom měli v pátek učinit závaznou objednávku, což by nám velmi pomohlo, pokud bychom měli takový počet. Máme rozjednané i další firmy," řekl ministr Adam Vojtěch.

14:07

Řím po vlně kritiky částečně zruší čtvrteční opatření, podle kterého se měly ve městě do 3. dubna pro veřejnost uzavřít všechny kostely. Novým dekretem to dnes oznámil vikář římské diecéze Angelo De Donatis. Nařízení kromě věřících kritizoval i papež František, který ho označil za "drastické".

14:03

Fakultní nemocnice Brno postavila v zadní části areálu stany jako rezervu k odebírání vzorků při podezření na koronavirus. Fungovat ale začnou až v případě, že nebudou stíhat odebírat vzorky speciální týmy, které jezdí přímo domů k pacientům s podezřením na nákazu. V kraji fungují od pátku tři odběrové týmy, které zatím vzorky stíhají odebírat. Ve stanu by personálu pomáhali medici Masarykovy univerzity Brno.

13:45

 V karanténě je v tuto chvíli asi 4800 lidí. Podle Vojtěcha v Česku denně přibývá testů, za čtvrtek bylo otestováno zhruba 540 vzorků. 

Co se týče karantény, existují podle ministra dva typy. Jednu nařizuje praktický lékař, který vystavuje pacientovi e-neschopenku. Na jejich základě bylo k dnešnímu ránu v karanténě 3800 lidí. Další jsou karantény nařizované krajskými hygienickými stanicemi, jde primárně o lidi, kteří se potenciálně mohli nakazit od pozitivně testovaného pacienta. Těch je 1014.

13:34

V Česku je 120 lidí nakažených novým typem koronaviru, ráno jich bylo 117. Od rána bylo testováno zhruba 180 vzorků, řekl ministr Vojtěch.

13:29

Chorvatsko se dnes přidalo k zemím, které v rámci preventivních opatření proti pandemii nového koronaviru přistoupily k přerušení výuky na všech školách. Podle záhřebských médií to oznámil předseda vlády Andrej Plenković.

Sousední Srbsko zatím tento krok neučiní, sdělila naopak tamní premiérka Ana Brnabičová.

13:27

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není zavření hranic efektivní. Důležitější jsou lékařské kontroly.

Prohlásila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová s odkazem na Česko a další země, které v posledních hodinách v rámci prevence šíření koronaviru přestávají přes své hranice pouštět cizince. Úplné uzavírky hranic narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod.

Brusel podle ní dává přednost zdravotním kontrolám na hranicích, pro které připraví společnou unijní strategii.

13:18

Praha počítá s tím, že bude potřeba pomoci institucím čerpajícím kulturní granty od města.

13:12

Studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PF UK) začnou od pondělí hlídat děti zaměstnancům Fakultní nemocnice Motol. Vytvoří malé dětské kolektivy v prostorech, které pro ně nemocnice vymezí. Opatření umožní lékařům a sestrám zůstat v práci v době, kdy jsou zavřené školy a šíří se nová forma koronaviru. Zájem o nabídku pomoci jich projevilo zatím asi 30.

Podle něj se děkani pedagogických fakult v ČR domluvili, že se v pomoci s hlídáním dětí budou angažovat. "Děkani jsou připraveni v těch svých oblastech právě tam, kde nemocnice potřebují pomoct s dětmi personálu," řekl děkan PF UK Michal Nedělka. Na zapojení studentů pedagogiky při hlídání dětí se již ve čtvrtek dohodli například zástupci Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno nebo Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava.

13:00

"Pokud člověk vracející se rizikové oblasti má vážné klinické příznaky, měl by se nechat otestovat v tom daném státu. Nedoporučujeme, aby cestoval s klinickými příznaky," vyzval cestovatele ministr Adam Vojtěch.

12:50

Ve Spojených státech brzy začne rozsáhlé testování na nový typ koronaviru. Na Twitteru to napsal americký prezident Donald Trump, nepřidal ale žádné podrobnosti. Americká vláda čelí v posledních dnech kritice, podle níž je testování obyvatel nedostatečné, a v zemi je proto mnohem více případů, než udávají oficiální statistiky.

12:53

Restaurační zařízení v obchodních centrech zůstanou zavřená. Takto to vypadá nyní například v Paláci Pardubice.

Obchodním centrum Palác v Pardubicích po vyhlášení nouzového stavu.
Obchodním centrum Palác v Pardubicích po vyhlášení nouzového stavu. | Foto: Martin Ťopek
12:49

Blízkovýchodní státy omezují účast na tradičních modlitbách, jež se v muslimských zemích konají v pátek. Vrchní sefardský rabín v Izraeli Jicchak Jusef vyzval židovské věřící, aby nechodili ke Zdi nářků a modlili se doma. V blízkovýchodních zemích je přes 11 tisíc lidí nakažených nových koronavirem, nejvíc z nich v Íránu.

12:45

Vláda rozhodne v pondělí o možnosti rozšíření ošetřovného. Zvažuje například zahrnutí rodičů starších školáků a dětí živnostníků.

12:41

Prezident Miloš Zeman apeloval na občany, aby dodržovali veškerá opatření, a vyzval k solidaritě.

12:36

Polské úřady uzavřely pro turisty Tatranský národní park. Opatření se týká polské strany hor. V zemi je zatím 61 potvrzených případů nákazy koronavirem, jedna pacientka zemřela.

12:28

Další zasedání vlády bude v pondělí 16. března, v úterý se sejdou zástupci všech parlamentních stran a hnutí. 

12:26

Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle něj má připravit krizovou distribuci respirátorů a roušek, podrobná opatření projedná vláda v pondělí.

"Je potřeba definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí budeme o tom podrobně jednat," řekl Babiš. Podle něj by ochranné pomůcky v první řadě měly dostat záchranná služba a krajské nemocnice s infekčním oddělením.

12:23

V Íránu je potvrzeno více než 11 000 případů nákazy novým koronavirem a 514 mrtvých. Oznámil to dnes zástupce tamního ministerstva zdravotnictví. Oproti čtvrtku se počet nakažených zvýšil o více než 1000 lidí.

12:21

Vědomé šíření koronaviru bude nyní klasifikováno jako trestný čin. Ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

12:19

Vláda také zakázala návštěvy ve vazebních věznicích a detenčních ústavech po dobu trvání nouzového stavu v účinnosti od dnešní půlnoci. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků. 

12:17

Na návrh ministra dopravy Karla Havlíčka se povoluje jízda kamionové dopravy v neděli bez omezení, což je v současné době zakázané.

12:12

Od půlnoci 16. března bude platit úplný zákaz vycestování občanů z České republiky. Vycestovat nemohou ani cizinci, kteří pobývají na českém území více než 90 dní. Výjimky dostanou pouze řidiči kamionů, piloti, strojvedoucí a autobusoví řidiči apod. Lidé, kteří pracují v zahraničí do 50 kilometrů od hranic, budou moci hranici překračovat s potvrzením o zaměstnání. Na tyto skupiny se také nebude vztahovat povinná karanténa.

12:09

Vláda vydala nová opatření, jimiž uzavře veškerá venkovní sportoviště, kde se koncentruje více než 30 lidí najednou, bazény, turistická informační centra a zakazuje také maloobchodní prodej na tržnicích.

12:08

Od dnešního poledne zároveň platí povinná karanténa pro všechny, kteří se vrátili z 15 oblastí, které vláda vyhodnotila jako rizikové.

12:05

Od 16. března zakazuje vláda vstup pro všechny cizince s výjimkou těch, kteří mají v ČR trvalý pobyt. Výjimky případně poskytne ministerstvo vnitra. 

12:04

"Dovoz potravin není ohrožen, nikdy nebyl ohrožen. Prosím vás, nekupujte potraviny do zásoby!" apeloval na tiskové konferenci na občany premiér Andrej Babiš.

11:45

Italské policii pomohla opatření zavedená kvůli šířícímu se koronaviru vypátrat bosse mafiánské organizace 'Ndrangheta. Cesare Antonio Cordì byl v jihoitalské Kalábrii zatčen, když si tamní policejní hlídka všimla lidí, kteří mu do úkrytu nosili jídlo.

11:51

V některých médiích se objevila informace, že na operačních střediscích tísňové linky 112 sedí epidemiolog, který bude odpovídat na odborné dotazy veřejnosti. To v žádném případě není pravda. Důrazně proto žádáme občany, aby nepřetěžovali linku 112 a volali pouze v případě, že se ocitnou v ohrožení života, zdraví nebo je ohrožen život zvířat, majetek či životní prostředí, uvedla mluvčí Nicole Studená.

11:44

Bulharský parlament na návrh vlády schválil vyhlášení nouzového stavu na dobu do 13. dubna. Tento krok umožňuje například zakázat cesty do zemí a ze zemí nejvíce postižených koronavirem.

11:41

Nakažení hasiči byli ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby Strašnice, uvedl ředitel sboru.

11:32

Fakultní nemocnice v Motole, Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích a Nemocnice na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Budou pro lidi, které tam pošle krajská hygienická stanice nebo jejich praktický lékař.

11:23

Koronavirem se nakazili dva z pražských hasičů, potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Martin Kavka. Podle informací Aktuálně.cz se jeden z mužů nakazil v neděli při hraní stolního fotbalu s člověkem, který se vrátil z Itálie. Do středy chodil do práce, nyní je v karanténě. Podle Kavky pražští hasiči v souvislosti s nakaženými odstavili asi 19 osob ze služby a nyní s Pražskou hygienickou stanicí koordinují další postup. Zároveň byly vydezinfikovány hasičské stanice, kde se oba muži pohybovali.

11:04

Vláda rozšířila povinnou karanténu pro Čechy, kteří přijíždějí z 15 rizikových zemí - Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko, Francie, Čína, Jižní Korea a Írán. Jde o státy, do nichž nyní Češi nesmějí jezdit a naopak jejichž občané nesmí do Česka. Dosud byla v tuzemsku karanténa povinná pouze pro lidi vracející se z Itálie.

10:54

Infolinky ke koronaviru jsou často obsazené celé dny, mnohé pacienty navíc otestovat odmítají. Podle Romana Prymuly by nyní měl vzrůst počet soukromých laboratoří, kde se mohou lidé nechat otestovat na vlastní náklady.

10:41

Australský ministr vnitra Peter Dutton oznámil, že se nakazil koronavirem a byl hospitalizován. Premiér Scott Morrison doporučil, aby se v zemi neorganizovaly akce s více než 500 lidmi, zároveň ale prohlásil, že o víkendu se chystá jít jako divák na ragbyový zápas.

10:43

V pražské nemocnici Na Bulovce je hospitalizováno pět pacientů, jeden z nich je ve vážném stavu a dýchají za něj přístroje. Jedná se o pražského taxikáře, uvedla v ČT náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

10:38

Nepál kvůli pandemii nového koronaviru zakázal výstupy na Mount Everest ze své strany. Vzhledem k tomu, že Čína tento týden také výstupy ze své strany zakázala, je nyní nejvyšší vrchol světa nepřístupný. 

10:33

Nejmladším pražským pacientem zůstává dvouleté dítě, nejstaršímu je 86 let. Většina pražských pacientů je v domácí karanténě, protože mají jen lehké příznaky podobné infekci dýchacích cest nebo jsou úplně bez příznaků. Izolováno v Nemocnici Na Bulovce bylo ve čtvrtek šest lidí, tři z nich cizinky, které jsou sice bez příznaků, ale nemají být kam propuštěny do domácí karantény. Jeden muž je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

10:32

Lidé s nemocí COVID-19 v Praze se nakazili nejčastěji v Itálii, ale také v americkém Bostonu nebo izraelském Betlémě. Jeden nový nakažený potvrzený ve čtvrtek přicestoval z Paříže, další dva lidé se nakazili od příbuzné, která přijela na návštěvu ze Španělska. Dva případy, které byly pozitivně testovány do čtvrtečních 17:00, byly blízké kontakty již dříve nakažených lidí. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. 

10:26

U dvou pražských hasičů je podezření na nákazu koronavirem. Hasiči ve spolupráci s hygieniky přijímají bezpečnostní opatření, uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

10:25

Nakonec nebylo potřeba převážet akutní pacienty z brněnské nemocnice napadené hackery, jak nemocnice původně očekávala. Nemocnice bude i nadále provádět testování odběrů u pacientů s podezřením na koronavirus. Neplatí tedy původní informace, že bude vzorky posílat do Ostravy.

10:22

Studentům vysokých škol komplikují opatření proti šíření nového typu koronaviru tvorbu bakalářských a diplomových prací. Zavírají se studovny a knihovny jednotlivých fakult. Kvůli zákazu vstupu na fakulty se studentům ztížila také komunikace s vedoucími jejich prací.

10:20

Za posledních 24 hodin zkontrolovala policie na hranicích celkem 27248 vozidel, čtyři z nich odstavila s podezřením na onemocnění koronavirem. Do karantény bylo převezano šest osob.

10:18

Společnost Moldex dnes předala na centrální závozové místo ministerstva zdravotnictví prvních 10 000 respirátorů FFP3. Vyrábí je ve svém závodu v Ústí nad Orlicí. Další dodávky budou pokračovat v pravidelných týdenních intervalech, uvedla firma v tiskové zprávě.

10:14

Čtyři Italové, kvůli nimž zastavili v Pardubicích vlak společnosti RegioJet, nyní čekají v pardubické nemocnici na výsledky testů na koronavirus. Kdyby byly pozitivní, budeme kontaktovat cestující, kteří s nimi byli ve vagonu, což je asi 15 lidí. Pokud se nákaza nepotvrdí, mohou z Pardubic odjet," řekl ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal. Do vagonu již nikdo nesměl vstoupit, dopravce jej po příjezdu do cílové stanice nechá vydezinfikovat.

10:12

Základní provoz Fakultní nemocnice Brno je i po útoku hackera zachovaný, řekl ředitel. Ruší se plánované výkony. Omezení provozu bude asi v řádu dnů.

10:09

Regionální katalánská vláda ve snaze zpomalit šíření nákazy novým typem koronaviru v noci izolovala 70 tisíc obyvatel čtyř katalánských obcí. Lidé z oblasti západně od Barcelony budou v karanténě nejméně dva týdny.

10:05

V oblastech postižených koronavirem mimo ČR se v současnosti nachází kolem 205 000 Čechů. Z toho 196 000 v Evropě. Všichni dostali SMS od od operátorů.

10:06

Polský prezident Andrzej Duda kvůli šíření koronaviru příští měsíc nepojede do západoruského Smolensku na připomínkovou akci k desátému výročí leteckého neštěstí, při kterém zemřel tehdejší prezident Lech Kaczyński. 

09:57

Nemocnice ve Frýdku-Místku minimálně na 14 dnů ukončila provoz gynekologicko-porodního oddělení, jeden ze zdravotníků měl koronavirus. "Do karantény byli preventivně posláni všichni zdravotníci z rizikového kontaktu. Dle našeho trasování šlo o komunitní nákazu, tedy o onemocnění, které bylo získáno v populaci - zdravotník nikde necestoval, dokonce zrušil na základě pokynu krizového štábu nemocnice svou dovolenou," uvedla nemocnice na svém webu.

09:39

Ode dneška mají senioři v Praze možnost si na lince 800 160 166 objednat dva druhy potravinových balíčků od doručovacích firem. Linka je určena lidem, kteří mají problém s platbou on-line a jsou postiženi aktuálními opatřeními. 

09:36

Stovky zahraničních studentů programu Erasmus budou moct z Česka vycestovat navzdory omezení, které kvůli šíření koronaviru zavedla česká vláda i další země. České studenty, kteří jsou v zahraničí v rámci programu Erasmus, osloví ambasády. Jsme připraveni přivézt je zpět, sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

09:34

V Česku je dostatek potravin, zpracovatelé mají připravené krizové plány a je zajištěné zásobování, uklidňuje veřejnost ministerstvo zemědělství. "Chci všechny naše občany uklidnit, že v žádném případě nehrozí nedostatek potravin v obchodech i v mimořádné situaci, jaká je nyní kvůli epidemii koronaviru," uvedl ministr Toman. Lidé si nemusí dělat přehnaně velké zásoby, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. U mnoha potravin není ČR ve výrobě soběstačná, jeden z největších problémů je u vepřového masa.

09:24

Brněnská fakultní nemocnice byla dosud schopna otestovat denně asi 20 vzorků na přítomnost koronaviru. Nyní je kybernetickým útokem ohroženo i testování, vzorky bude posílat do Ostravy. 

09:21

Kybernetický útok se dotkl i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu, které pod fakultní nemocnici spadají. Nemocnice převáží akutní pacienty do jiných nemocnic. Podle zpravodaje ČTK v Dětské nemocnici se chod zcela nezastavil, ale situace se kvůli nefungujícím počítačům řeší papírově. Rodiče přicházející s dětmi dostávají upozornění, že budou čekat déle.

09:19

Jihomoravští záchranáři ráno zaznamenali pětiminutový výpadek telefonních linek. Zda to souvisí s kybernetickým útokem na nemocnici, to se neví. "Zjišťujeme, co bylo příčinou. Výpadek se nám podařilo rychle vyřešit. I v době výpadku nám fungovaly záložní mobily a lidé se nám mohli s určitou prodlevou dovolat," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

08:59

V brněnské fakultní nemocnici nejdou počítače ani ambulance, potvrdil mluvčí Pavel Žára. "Převážíme akutní pacienty do jiných nemocnic v Brně i v Jihomoravském kraji," uvedl. Bližší informace k útoku zatím neměl. "Můžu potvrdit, že máme tu informaci. Jsme na místě a řešíme to. Nic bližšího ale v tuto chvíli nemáme," řekl ředitel kabinetu ředitele NÚKIB Robert Kahofer.

08:55

Vláda rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se zpátky do České republiky na všechny takzvané rizikové země, uvedla to na svém webu. Deníku N to potvrdil ministr zahraničí a ministr vnitra. Nařízení bude platit od dnešních 12 hodin.

08:54

Světová zdravotnická organizace vydala dokonce doporučení pro randění přes Tinder. Radí, aby si uživatelé častěji myli ruce a nosili u sebe antibakteriální gel, nesahali si na obličej a drželi si odstup na společenských akcích, kde je přítomno více lidí.

08:47

Zavřít školy a zakázat hromadné akce se kvůli šíření koronaviru rozhodlo i Estonsko, a to s platností až do 1. května. Kabinet premiéra Jüriho Ratase rovněž sdělil, že dvoutýdenní karanténě se budou muset napříště podrobit všichni lidé přijíždějící ze zemí nejvíce postižených šířením viru COVID-19. Estonsko zatím eviduje 27 potvrzených případů nákazy koronavirem.

08:44

Maďarská novinářka se na tiskové konferenci vlády ptala na pacienta s koronavirem, který je kvůli nedostatku místa hospitalizován společně s ostatními, negativně testovanými. Okamžitě jí byl sebrán mikrofon.

08:40

V autobusech pražské MHD nesmí cestující používat přední dveře a být v blízkosti řidiče.

08:37

"Tři cestující na cestě z Ostravy do Prahy velmi hlasitě odkašlávali natolik, že byl vlak RegioJet zastaven v železniční stanici Pardubice hlavní nádraží. Vlak je obehnán policií, provádí se odběry vzorků, ostatní cestující jsou zaevidováni," uvedl hejtman Martin Netolický pro Český rozhlas.

08:34

Na pardubickém nádraží stojí vlak, v němž cestovali lidé s podezřením na koronavirus. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. Podle krajské hygieny jde o čtyři Italy, kteří jsou nyní na cestě na infekční oddělení.

08:29

Německé spolkové republiky Bavorsko a Sársko kvůli šíření koronaviru od pondělka až do konce velikonočních prázdnin zavírají školy a školky. Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na zdroje v bavorské vládě. 

O uzavření škol budou dnes jednat také úřady v Bádensku-Württembersku a Severním Porýní-Vestfálsku, které je z v celém Německu epidemií nejvíce zasažené. Do čtvrtka bylo v Německu evidováno až 2400 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem. Zatím pět z nich infekci podlehlo.

08:26

Koronavirem se nakazil i australský ministr vnitra Peter Dutton. "Ráno jsem se probudil s horečkou a bolestí v krku," napsal ministr na Twitteru. Podle svých slov se okamžitě nechal otestovat na přítomnost viru COVID-19, který vyšel pozitivně. 

08:28

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová řekla, že záchranáři o útoku na nemocnici ví. "Dotklo se nás to tak, že vozíme pacienty do jiných nemocnic," uvedla Bothová. Lidé v nemocnici nesmí zapínat počítače, a proto nejspíš nefungují ambulance. Problémy asi začaly už v nočních hodinách.

08:17

Ministerstvo zdravotnictví včera spustilo ke koronaviru nový web, dnes ráno byl mimo provoz, patrně kvůli velkému náporu návštěvníků. 

07:59

Počet případů nákazy novým koronavirem v Česku se zvýšil na 117, během noci přibyl jeden nový pacient z Jihomoravského kraje.

07:55

Mluvčí nemocnice Pavel Žára řekl, že se situace řeší a nemá nic bližšího. Podle informací ČTK nejdou v nemocnici počítače, kde jsou data pacientů.

07:53

Fakultní nemocnice v Brně je cílem počítačového útoku, potvrdil premiér Babiš. O situaci ho informoval Jaroslav Šmíd, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. 

07:41

Fakultní nemocnice Brno je nejspíš cílem kybernetického útoku, nejdou tam počítače. Nemocnice denně prověřuje asi 20 lidí s podezřením na koronavirus.

07:41
07:35

Ústavní soud je ode dneška pro veřejnost uzavřen. 

06:39

Pevninská Čína hlásí za čtvrtek osm nových případů nákazy koronavirem. Nových případů je méně než ve středu, kdy jich přibylo 15. Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80 813 lidí. Oproti předchozímu dni v kontinentální Číně přibylo sedm obětí viru. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3176 mrtvých.

Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.

06:18

Jižní Korea oznámila, že vůbec poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenala více uzdravených než nově nakažených. Jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že zaznamenalo 110 nových případů nákazy koronavirem, což je o čtyři méně než hlásilo ve čtvrtek. Celkový počet nakažených tak v zemi stoupl na 7979. Zároveň však bylo podle pátečního sdělení jihokorejských úřadů dalších 177 uzdravených pacientů propuštěno z nemocnice.

06:17

Žena kanadského premiéra Justina Trudeaua Sophie se nakazila novým koronavirem. O výsledku testu informoval na Twitteru mluvčí premiéra. Ten zároveň zdůraznil, že premiérův zdravotní stav je dobrý a nemá příznaky, zůstane však 14 dnů v izolaci. Zvlášť bude v izolaci také jeho choť.

Sophie Trudeauová se nedávno vrátila z Londýna a po příletu do Kanady měla zvýšenou teplotu a další příznaky onemocnění. Lékaři u ní proto provedli testy na koronavirus. Kanadská vláda ve čtvrtek informovala, že se Trudeau a jeho žena uchýlili do izolace.

Trudeauova kancelář uvedla, premiér bude i nadále na dálku vykonávat svou práci. Čtrnáctidenní karanténu mu prý doporučili lékaři, jelikož ale nemá příznaky nemoci COVID-19, nebude testován. Dnes podle kanceláře Trudeau také promluví ke Kanaďanům.

06:14

První pozitivní test na koronavirus v sídle OSN v New Yorku měla diplomatka z filipínské mise. S odvoláním na sdělení, které obdržela jednotlivá zastoupení při OSN o tom napsala agentura Reuters.

06:12

První případy nákazy koronavirem oznámily Gabon a Ghana. Jde o devátý a desátý stát subsaharské Afriky, kde byla nemoc evidována.

23:37

Belgie kvůli šíření nového koronaviru uzavře od soboty školy, kavárny a restaurace a o víkendech i některé obchody. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na belgickou vládu. Omezení mají platit do 3. dubna. Uzavření všech škol v celé zemi dnes oznámila také portugalská vláda, která s tímto opatřením počítá od pondělka až do Velikonoc, uvedla agentura EFE.

"Nejde o karanténu, chceme ale předejít situaci, jaká (s rozšířením koronaviru) nastala v Itálii," řekla dnes novinářům belgická premiérka Sophie Wilmèsová. Supermarkety a lékárny zůstanou podle ní otevřené a ostatní obchody budou muset zavřít pouze o víkendech. Belgie eviduje už 399 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, z toho tři lidé zemřeli.

Opatření v Belgii mají začít platit o půlnoci z pátku na sobotu SEČ a trvat mají do 3. dubna. Školy by ale měly být podle agentury Reuters zavřené pět týdnů. Vláda rovněž rozhodla o zrušení kulturních a sportovních veřejných akcí bez ohledu na počet účastníků. Zavřeny budou též diskotéky.

23:05

Ve Španělsku zemřelo už 84 lidí nakažených novým koronavirem, počet obětí se tak oproti středě téměř zdvojnásobil. Počet infikovaných podle deníku El País překročil 3000, což ze Španělska dělá druhou nejhůře zasaženou evropskou zemi po Itálii. Podle deníku už také k dnešnímu večeru oznámily všechny regiony uzavření škol, některé tak učiní od pátku, dva z nich zřejmě od pondělí. Doma tak po dva týdny zůstane na 9,5 milionu žáků a studentů.

22:53

Medici nabízejí nemocnicím pomoc kvůli situaci kolem nového typu koronaviru a kliniky fakultních nemocnic je nyní také oslovují s nabídkami práce. V tiskovém prohlášení to dnes sdělil předseda Asociace děkanů lékařských fakult ČR a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý prohlásil, že chce stát vyzvat studenty pátých a šestých ročníků lékařských fakult k pomoci v nemocnicích, kterým mohou chybět zdravotní sestry kvůli uzavření škol.

22:33

Jedním ze čtyř nakažených novým koronavirem v Moravskoslezském kraji je zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice. Na sociálních sítích o tom dnes večer informoval moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

22:13

V Česku je 116 pacientů nakažených novým koronavirem. Uvádí to ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Za dnešek tak přibylo 22 pacientů. Nejvíce nakažených je v Praze, zasaženy jsou ale všechny kraje.

21:44

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zrušila dubnový mimořádný sjezd, na němž měla zvolit nového předsedu. Merkelová vyzvala Němce, aby co nejvíce omezili sociální kontakty. Jako první z velkých měst rozhodlo o uzavření všech škol a školek východoněmecké Halle, plošné odřeknutí výuky zatím v plánu není.

21:23

V Německu oproti středě přibylo 800 osob infikovaných novým typem koronaviru, celkem se v zemi nakazilo 2369 lidí, z nichž pět infekci podlehlo. Dnes večer to oznámil německý Institut Roberta Kocha (RKI).

21:21

Brněnský krizový štáb se po dnešním odpoledním jednání rozhodl, že nebude vydávat pokyn k plošnému uzavření mateřských škol ve městě. Důvodem je zajištění péče o děti rodičů, kteří pracují v důležitých oblastech veřejného života, jako jsou nemocnice či složky integrovaného záchranného systému, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS).

21:02

Obchodní řetězce jsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zásobovány na 95 procent, takže nehrozí nedostatek potravin. Premiér to dnes uvedl na Twitteru po schůzce se zástupci řetězců, na které mluvili o opatřeních státu kvůli šíření nového typu koronaviru. Babiš diskutoval s představiteli řetězců také třeba o balíčcích potravin pro seniory, kteří patří k lidem, u nichž hrozí nejvážnější zdravotní potíže při nákaze koronavirem.

21:00

Potvrzených případů nákazy koronavirem už je 113. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

20:38

V Ústeckém kraji jsou čtyři nové případy onemocnění COVID-19. Jedna žena je z Děčínska, byla na lyžařském zájezdu v Itálii, případ nesouvisí s dřívějšími. Tři lidé byli v kontaktu se ženou z Litoměřic, u níž se nákaza potvrdila minulý týden. 

20:25

Turisté už neberou situaci na lehkou váhu

Foto: Jakub Plíhal
20:24

V pátek 13. března od 8.00 hodin se ve Strakově akademii uskuteční mimořádné jednání vlády, informoval tiskový odbor vlády.

20:19

V Římě se kvůli koronaviru do 3. dubna zavřou všechny kostely, rozhodl vikář římské diecéze. Podle Reuters jde o nebývalý krok v novodobé historii.

20:18

Česká fotbalová reprezentace si na konci března v USA nezahraje. Přípravné zápasy s Mexikem a Hondurasem byly zrušeny v rámci opatření kvůli šíření koronaviru.

20:15

Skupina PPF koupila v USA 20 tisíc respirátorů pro české lékaře.

20:07

Pražský magistrát kvůli hrozbě nakažení koronavirem uzavře budovy na Mariánském a Kafkově náměstí. Omezen bude provoz i ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Za Pražany začne dojíždět domů s testy na koronavirus druhá sanitka. Praha rovněž požaduje po vládě prodloužit lhůty vydávání dokladů, nemocenské a odložení termínu dodání potvrzení na dávky. Město již uzavřelo registr vozidel na Praze 6 a omezen bude od 16. března provoz autobusů MHD.

"Až do odvolání zavíráme hlavní vchod budovy Nové radnice (na Mariánském náměstí). Otevřen bude pouze zadní vchod, který bude jen pro zaměstnance a oprávněné osoby," řekl to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Budova magistrátu je běžně volně přístupná veřejnosti i novinářům. To od této chvíle nebude možné a dovnitř se dostanou pouze se svolením úřadu.

Foto: Jakub Plíhal
19:44

Ministerstvo školství spouští projekt #NaDálku.

19:24

Zákaz vstupu na území České republiky se netýká přeshraničních pracovníků, kteří jsou zaměstnáni ve vzdálenosti do 50 kilometrů od hranice, a to v obou směrech. Takzvaní pendleři se na hraničním přechodu musejí prokázat například pracovní smlouvou nebo potvrzením od zaměstnavatele a průkazem totožnosti. Na dnešním briefingu to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na kontrolované rakouské a německé hranice bude muset být podle něj nasazeno 2090 příslušníků armády a ještě více policistů.

19:23

Vážný průběh má nemoc způsobená koronavirem podle ministra zdravotnictví Vojtěcha u japonského pacienta v Prostějově a u taxikáře v pražské Nemocnici Na Bulovce. Stav seniorky v Brně je stabilizovaný.

19:22

Kvůli dnešnímu vyhlášení nouzového stavu a kvůli doporučení policie jsou areály Pražského hradu a zámku v Lánech uzavřeny pro veřejnost. Na Twitteru o tom informovala Kancelář prezidenta republiky

19:08

V Česku je 112 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, uvedl premiér Babiš na Primě. Za dnešek tak přibylo 18 nových nakažených.

18:55

V zahraničí je stále více než 20 tisíc Čechů.

18:51

Praha na některých místech zeje prázdnotou.

Foto: Jakub Plíhal
18:50

Ministerstvo pořídí také dalších 200 tisíc sad pro rychlejší testování, které se v současné době používají k testování lidí přijíždějících přes hranice do ČR. Trvá 29 minut. "Nejsou snadno sehnatelné v EU, tak jsme se obrátili na Izrael. Nemají ale zatím schválené použití, proto je objednáme v Číně," řekl náměstek Roman Prymula. Prvních 100 tisíc by mělo být k dispozici v pondělí, armáda pro ně podle něj vypraví speciální letadlo.

18:40

Jak dlouho mohou opatření trvat? Podle Hamáčka to nejde odhadnout. "V žádném evropském státu zatím nedošlo k obratu, tak nejsem schopen říct, jak to bude dlouho trvat," řekl Hamáček.

18:35

Většina zaměstnanců Evropské komise bude od pondělka v rámci prevence šíření koronaviru pracovat z domova. Nařídila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž mělo šest pracovníků komise pozitivní testy na koronavirus. Pracovní cesty eurokomisařů či návštěvy v budově komise budou zároveň výrazně omezeny.

18:25

Zákaz návštěv v nemocnicích stále platí. Ovšem jsou tam výjimky a na účast u porodu se zákaz nevztahuje.

18:23

Domácí karanténa podle Vojtěcha zatím stále platí pouze pro Čechy vracející se z Itálie.

18:20

Počet úmrtí z řad lidí nakažených koronavirem v Itálii přesáhl tisícovku, od středy vzrostl o téměř 200. Případů nákazy evidují v Itálii už 15 113.

18:19

Taxikář z Prahy, který je v kritickém stavu, nakazil podle Vojtěcha dva rodinné příslušníky. Nejsou informace, že by nakazil někoho ze zákazníků.

18:15

"V tutu chvíli nemáme informaci o žádném uzdraveném pacientovi," informoval Vojtěch.

18:11

"My jsme schopni nakoupit roušky za 10 až 11 korun za kus, což je cena příznivá. Chceme nakoupit 10 milionů roušek," informoval Prymula.

18:09

"Posílíme testování. Už funguje na testování nemocnice Motol. Další místa budou zítra zprovozněna na Bulovce, na Homolce a Vojenské nemocnici," informoval náměstek Roman Prymula.

18:04

"Zítra bude k využití 60 tisíc respirátorů, příští týden 290 tisíc. Roušek získáme 20 milionů," informoval Vojtěch.

17:59

"Máme dva závažné průběhy nemoci. Případ v Prostějově, kde je to japonský občan. Ten trpí pneumonií, ale zatím není na ventilaci. Pacient na Bulovce z Prahy je ventilován," informoval Vojtěch. Pacientka v Brně je podle ministra stabilizovaná.

17:56

Podle ministra Adama Vojtěcha je aktuálně 109 pozitivních případů.

17:21

Ředitel České televize Petr Dvořák kontaktoval premiéra s možností zajistit vysílání pro školy. 

17:12

Kanadský premiér Justin Trudeau je v karanténě. Jeho žena Sophie Gregoire se vrátila z Londýna s příznaky chřipky a čeká na výsledky testů na koronavirus.

17:11

Premiér Babiš oznámil 8 osm nových pozitivních výsledků na koronavirus. Nakažených už je v Česku 104.

17:00

Ministerstvo zdravotnictví rozšiřuje laboratorní kapacity na diagnostiku koronaviru. Státní zdravotní ústav zapojil dalších pět diagnostických míst. Celkem tak vzorky na koronavir může vyšetřovat osmnáct laboratoří a počítá se se zapojením dalších.

Státní zdravotní ústav oslovil asi sto státních i soukromých laboratoří v ČR s výzvou, aby se zapojily do testování na koronavirus. Zájem projevila třetina z nich, z toho zatím osmnáct laboratoří dodalo veškeré podklady a již se zapojily do diagnostiky. "Naším cílem je rozšířit laboratorní kapacity zcela maximálně, bez ohledu na to, zdali se jedná o státní, nebo soukromé zařízení. Kapacity laboratoří jsou v tuto chvíli dostatečné, nicméně chceme být připraveni na další vývoj infekce. Budeme proto rádi, když všechny laboratoře, které splňují externí hodnocení kvality, se do testování zapojí. Hygienické stanice jsme vyzvali, aby testovaly všechny osoby, které jsou v karanténě a byly v rizikových oblastech," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 1. Státní zdravotní ústav NRL
 2. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
 3. Fakultní nemocnice Hradec Králové
 4. Nemocnice České Budějovice
 5. Fakultní nemocnice v Motole
 6. Nemocnice Na Bulovce
 7. Laboratoře Agel a.s. Ostrava
 8. Fakultní nemocnice Brno
 9. Laboratoř Diagnostika Ústí n. L.
 10. Fakultní nemocnice Plzeň
 11. Krajská nemocnice Liberec
 12. SPADIA LAB, a.s.
 13. Fakultní nemocnice Olomouc
 14. VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r.o.
 15. Oblastní nemocnice Trutnov a.s.
 16. IFCOR klinické laboratoře Blansko
 17. AESKULAB Ostrava
 18. Lab In - Institut laboratorní medicíny KV
16:54

Bezprecedentní kroky některých evropských států v boji proti koronavirové nákaze jsou přiměřené a země by se o nich měly vzájemně předem informovat.

V rozhovoru s ČTK to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, podle níž může virová pandemie ovlivnit i podobu příštího dlouhodobého rozpočtu EU.

Zatímco některé země včetně Česka kvůli šíření viru způsobujícího nemoc COVID-19 vyhlašují výjimečný či nouzový stav a zavírají školy, další státy zatím sahají pouze k doporučením či omezování velkých veřejných akcí. Evropská komise se poslední dva týdny snaží o co nejužší koordinaci jednotlivých opatření, která jsou zcela v kompetenci jednotlivých států.

16:37

V Libereckém kraji nově zajišťují testování na koronavirus laboratoře liberecké nemocnice. Kraj také přidal druhý odběrový tým, který tvoří zdravotní sestra s řidičem sanitky. Na třetí tým už ale kapacity nejsou, řekl novinářům po dnešním jednání krajské hygienické komise náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Liberecký kraj má zatím jednu pacientku, u níž testy prokázaly onemocnění COVID-19, na výsledky dalších 13 testů se čeká.

16:35

Mluvčí brazilského prezidenta Fabio Wajngarten má koronavirus. Americké stanici CNN to potvrdily dva zdroje. V sobotu večer se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

16:32

Pro všech 25 000 policistů a policistek v Rakousku platí do konce dubna kvůli pandemii koronaviru zákaz dovolených.

Úřady k dnešnímu odpoledni evidovaly 361 nakažených koronavirem, nejvíce jich je v Tyrolsku a ve Vídni. Z metropole je také hlášen první případ úmrtí.

16:26

V Jihomoravském kraji se k dnešnímu odpoledni v souvislosti s koronavirem podrobilo odběrům už 136 lidí. Zůstávají tři potvrzené případy. Podle ředitele hygieniků je 82 případů negativních, na desítky výsledků se čeká. V karanténě je 20 lidí. V ČR je k dnešnímu odpoledni 96 potvrzených případů, nákaza se potvrdila už ve všech 14 krajích.

16:23

Záznam tiskové konference po jednání vlády, která vyhlásila pro celé Česko nouzový stav.

Nouzový stav v Česku: Zákaz akcí nad 30 osob, na noc se zavřou restaurace, řekl Babiš

1:04:21
Vláda vyhlásila nouzový stav od 12. března od 14:00. Trvat bude 30 dní. Od pátečních 06:00 zakáže do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. | Video: DVTV
16:18

Ministerstvo vnitra zveřejnilo text opatření o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic Česka.

16:16

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes oznámil, že kvůli epidemii nového typu koronaviru od neděle na měsíc přeruší veškeré dopravní spojení mezi metropolí Manilou a zbytkem země. 

V hlavním městě rovněž zakázal velká shromáždění, na měsíc uzavřel školy a vyhlásil karanténu pro oblasti, kde se již nákaza objevila. K tomu podle agentury Reuters omezil vstup do země všem cizincům ze států, kde se již nákaza přenesla z člověka na člověka.

Filipíny zatím evidují 53 nakažených, z nichž dva novému viru podlehli.

16:04

Rozhodnutí vlády prakticky zastavilo příjezdový i domácí cestovní ruch. Dopady mohou ohrozit více než dříve odhadovaných 40 tisíc pracovních míst. Asociace hotelů a restaurací vládní kroky chápe, protože zdraví lidí je na prvním místě, ale chtěla by dostávat rychleji více praktických informací či mít kontaktní osobu, která by vládní příkazy přesně vysvětlila.

"Cestovní ruch se (před dvěma dny) téměř zastavil, teď je třeba konstatovat, že se zastavil zcela - a to jak domácí, tak příjezdový - na příští měsíc, ne-li déle," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Asociace by si přála mít informace dříve, než až po vyhlášení zákazů.

"Dotazů a variant je mnoho. Nestačí například říct, že restaurace bude večer zavřená, ale jestli například bude moci nabízet jídla formou room servisu," dodal.

15:59

V blízkovýchodních zemích je přes 10 000 nakažených a v Íránu je situace nejhorší. Velitel amerických vojsk na Blízkém východě Kenneth McKenzie prohlásil, že údaje z Íránu o situaci kolem koronaviru neodpovídají skutečnosti a čísla jsou značně podhodnocená.

15:56

Írán dnes oznámil, že za posledních 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem v zemi o 1075 případů. Mrtvých je 429, což je o 75 více než ve středu.

15:47

Kvůli nouzovému stavu čeští a moravští biskupové ruší společné bohoslužby. Věřící je mohou sledovat v médiích. Kostely budou pro jednotlivce otevřeny.

15:47

Kvůli vyhlášení nouzového stavu se do odvolání nebudou konat žádné zahraniční výjezdy s programy jako Erasmus, sdělil Dům zahraniční spolupráce.

15:29

Slovinská vláda dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyhlásila v zemi stav epidemie a přijala některá preventivní opatření. Slovinsko se především od pondělí přidá ke státům, které se rozhodly zavřít školy.

Ve Slovinsku je 82 nakažených.

15:27

"Nikdo nebude zakazovat pracovníkům, aby pracovali třeba ve firmě Škoda Auto. Je potřeba udržet naši ekonomiku a průmysl v chodu. To je také důvod pro výjimku na nákladní automobilovou dopravu. Pokud bychom zastavili transport zboží, tak by to zásadně ovlivnilo naši ekonomiku. Na práci a zaměstnání nemá limit 30 lidí vliv," informoval Hamáček.

15:21

"Ano, je pravda, že stav toho nakaženého taxikáře na Bulovce je vážný. Stav pacientky v Brně je uspokojivý," informoval Babiš o stavu pacientů.

15:17

Argentina dočasně přestala vydávat víza lidem ze zemí nejvíce postižených epidemií nového koronaviru. Jsou mezi nimi USA, Čína i evropské státy. V Argentině se prokázala nákaza u 21 lidí a jeden člověk tam zemřel. Všechny případy nákazy jsou lidé, kteří nedávno cestovali do ciziny, převážně do Evropy.

15:28

Slovensko zpřísní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. Zavře školy, letiště, restaurace, omezí mezinárodní přepravu a provoz nákupních center.

15:13

"Opatření přijatá vládou ČR jsou nezbytná pro ochranu zdraví nás všech. Mají moji plnou podporu. Prosím, dodržujte stanovená pravidla. Zároveň vás všechny prosím, nepodléhejte strachu a panice. Naše země vždy dokázala překonat všechna protivenství. Dokážeme to i nyní. Táhněme za jeden provaz a buďme k sobě vzájemně ohleduplní a laskaví," vyzval občany prezident Miloš Zeman ve svém prohlášení.

15:09

Pandemie nového typu koronaviru by mohla do června skončit, pokud všechny země světa zmobilizují síly v boji proti této nebezpečné nákaze. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil uznávaný čínský epidemiolog Čung Nan-šan.

"Pokud budou země brát šíření nákazy vážně a budou připraveny podnikat razantní opatření, mohla by být pandemie během pár měsíců za námi," uvedl zmíněný poradce čínské vlády pro oblast zdravotnictví, který v roce 2003 výrazně přispěl k zastavení šíření nemoci SARS způsobované rovněž koronavirem.

15:08

Ministr vnitra Jan Hamáček odmítl, že by česká opatření byla méně radikální než ta na Slovensku. "Já jsem byl v průběžném kontaktu s ministryní Sakovou, konzultovali jsme spolu přijímaná opatření, takže slovenská strana měla informace o tom, jak postupuje diskuse na české vládě. Nemám pocit, že by opatření byla nějak zásadně odlišná," řekl Hamáček.

15:07

"Máme dostatečný počet lékařů a sester. Nyní vyzveme také lékařské fakulty, zda by nám vysokoškoláci vyšších ročníků mohli pomoci, doufáme, že budou ochotní," uvedl Andrej Babiš.

15:04

Epidemie nového typu koronaviru už v Číně dosáhla vrcholu a počet nových případů nyní výrazně klesá. Uvedla to čínská Národní zdravotní komise. Pevninská Čína zaznamenala za středu pouze 15 nových případů nemoci.

14:59

"Zakazuje se s účinností od 13. března osobní účast žáků na základním uměleckém vzdělávání," uzavřel Babiš.

14:55

"Dále se ruší ke 13. březnu 6:00 mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 10. března," oznámil premiér. To je opatření, které zakazovalo veřejné a soukromé akce s počtem nad 100 lidí.

14:52

"Pokud uvidíme, že naše opatření nemají dostatečný efekt, uděláme další opatření, to není problém," uvedl Andrej Babiš na tiskové konferenci.

"Jde o to, abychom udělali vše pro, to aby se vir nešířil, abychom ho zde neměli zcela nekontrolovatelně. My děláme vše pro to, aby se tak nestalo," dodal.

14:52

"S účinností od 13. března 2020 od 20 hodin se zakazuje přítomnost veřejnosti v čase mezi 20:00 až 6:00 v provozovnách stravovacích služeb, dále se od 13. března 2020 od 6 hodin ráno zakazuje provoz stravovacích služeb umístěných v rámci obchodních center s prodejní plochou přesahující 5 tisíc metrů čtverečních a dále se zakazuje s účinností od 13. března 2020 od 6:00 přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů služeb jako posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solaria, sauny, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie," pokračuje dále Babiš.

14:51

Pražská integrovaná doprava omezí provoz městských a příměstských autobusů a prodlouží intervaly. U městských autobusů zruší doplňkový prodej jízdenek u řidiče i možnost nastupovat a vystupovat předními dveřmi. Zrušeny zůstávají školní linky a spoje. Metra ani tramvají se omezení netýkají, jejich dveře se budou dál ve všech zastávkách otevírat bez nutnosti využívat tlačítka dveří.

14:43

"Máme objednáno sto tisíc testovacích sad, které ukážou výsledek do půl hodiny a namístě, není potřeba vzorek nikam dovážet. V dalších dnech by se měla jejich dodávka objevit," uvedl Hamáček.

14:42

"Dále jsme přijali další opatření v rámci resortu zdravotnictví, a to že s účinnností od 13. března 2020 od 6:00 se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení. Sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a podobné akce a shromáždění. Výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření. Tento zákaz se nevztahuje na zasedání a podobné akce ústavních orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají podle zákona. Nevztahuje se na pohřby," pokračuje dále Babiš.

14:39

"Rozhodli jsme se tak hlavně pro to, abychom neztížili situaci matkám, aby chodily do práce," uvedl Andrej Babiš k rozhodnotí neuzavřít mateřské školy.

14:34

"Zakázali jsme všem dopravcům v mezinárodní silniční osobní dopravě zajišťovat s vozidly s obsaditelností nad 9 osob s účinností od 14. března 0:00 hodin přepravu cestujících do Česka," řekl dále Babiš.

14:35

"Máme seznam osob, které jsou v karanténě. Bude probíhat namátková kontrola. Pokud se zjistí, že ji lidé nedodržují, budou uděleny sankce. Ty se mohou vyšplhat až do tří milionů korun," uvedl Jan Hamáček.

14:30

"Zároveň jsme zakázali občanům Česka a cizincům s trvalým pobytem vstup do těchto rizikových oblastí," dodal Babiš

14:27

"My jsme následně diskutovali jednotlivé krizové opatření. zakážeme vstup pro všechny cizince pocházející z rizikových oblastí. S výjimkou cizinců s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalý pobytem. My jsme definovali několik oblastí - Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Holandsko, Belgie, Velká Británie
Dánsko a Francie," řekl premiér Babiš.

14:18

Vláda od pátku 6:00 zakázala vstup na sportoviště, do wellness zařízení, do knihoven. Od pátku budou muset být mezi 20:00 a 6:00 uzavřeny restaurace.

14:27

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že Česká republika, s účinností od půlnoci z pátku na sobotu, zavádí ochranu hranic mezi Německem a Rakouskem. Hranice bude možné přejít pouze na povolených hraničních přechodech.

Hamáček dále uvedl, že vláda nařídila s účinností od 14. března zákaz vstupu cizincům přijíždějcím ze zemí, které jsou rizikové. Zákaz neplatí pro české občany ani pro cizince, kteří mají povolení k trvalému pobytu. 

Hamáček na tiskové konferenci také uvedl, že vláda zakazuje českým občanům cestovat do zemí, které jsou označeny jako rizikové. Je možné z tohoto zákazu udělat výjimku. Například pilotům letadel či příslušníkům integrovaného záchranného systému.

14:16

Stát od pátečních 06:00 zakáže do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské a další akce.

14:15

"Zakážeme vstup cizincům ze 13 krizových lokalit do České republiky. Platí výjimka pro ty, kteří zde mají dlouhodobý pobyt," řekl Babiš.

14:13

"Nouzový stav řídí vláda. Byl bych rád, kdyby přestaly spekulace, jak se to má řídit. Každý člen vlády může rozhodovat samostatně, ale domluvili jsme se, aby v rámci nouzového stavu ministři přišli na vládu, projednali jsme to a vláda to schválí," popsal vládnutí v době nouzového stavu Babiš.

14:11

Vláda vyhlásila nouzový stav od 12. března od 14:00. Trvat bude 30 dní.

14:00

Stav pacientů na Bulovce bez změny.

13:57

Všechny zpřístupněné jeskyně, které provozuje Správa jeskyní ČR, budou od pátku 13. března až do odvolání pro veřejnost uzavřené kvůli koronaviru.

13:56

Slovensko také nově vpustí na své území jen lidi s trvalým nebo přechodným pobytem na Slovensku.

14:14

Vláda vyhlásila nouzový stav od 12.3 od 14:00 na dobu 30 dnů. Andrej Babiš uvedl, že je vláda o správnosti svého rozhodnutí přesvědčena. 

13:36

Slovensko zavádí tvrdá opatření kvůli koronaviru, píše Denník N. Obsahují:

 • Zavedení hraničních kontrol
 • Zavření všech tří mezinárodních letišť
 • Zastavení mezinárodní dopravy kromě zásobování
 • Povinná karanténa pro lidi přijíždějící z rizikových oblastí
 • Zavřené školy
 • Zavřené kulturní zařízení
 • Omezená otevírací doba obchodních center (přes víkend bude možné nakoupit pouze potraviny, léky a drogérii)
 • Zavřené bary, restaurace, lyžařská střediska, wellness centra a aquaparky
 • Vnitrostátní vlaky budou jezdit v prázdninovém režimu
13:30
13:28

Ministerstvo financí informovalo, že daňové přiznání bude možné odevzdat až 1.7.2020

12:58

Na internetu se objevily podvodné e-shopy s rouškami a bezkontaktními teploměry. Útočníci zneužívají obavy lidí z koronaviru a snaží se od nich získat osobní údaje, oznámila antivirová firma Eset. Ke zvýšení důvěryhodnosti stránek používají útočníci i falešné recenze uživatelů. Objednávkový formulář není nijak šifrovaný. Osobní údaje, jako jméno, adresu, telefon či e-mail, tak kromě podvodníků mohou zachytit i další útočníci.

12:52

E-shop Rohlik.cz od čtvrtka ruší kontaktní platby. "Znamená to, že zákazníci mohou platit on-line kartou, přes Apple Pay, Twisto nebo fakturou. Tato cesta je nejbezpečnější nejen pro naše kurýry, ale zejména pro zákazníky," říká mluvčí e-shopu Zdeňka Svoboda Kuhnová. Nejohroženější skupinou jsou však senioři, kteří s on-line platbou bojují nejvíce. Pro ně připravuje e-shop jiné řešení.

12:50

Irsko zavře kvůli koronaviru všechny školy, univerzity a další veřejné instituce. Dublin to oznámil po prvním úmrtí na nemoc způsobenou nákazou. Zakázané by měly být všechny venkovní akce s více než 500 lidmi, u vnitřních akcí je hranice nastavená na více než 100 účastníků.

Irsko ve středu hlásilo 43 nakažených.

12:44

Vláda odvolá hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu namísto ní pověřuje ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou, uvedl iDnes.cz, kterému to potvrdily dva ověřené zdroje i jeden člen vlády.

12:42

Praha myslí na seniory a hledá cesty, jak je zásobovat.

12:25

Ministerstvo zveřejnilo infolinky jednotlivých pojišťoven, na které je možné volat v případě dotazů na koronavirus.

Koronavirus pojišťovny
Koronavirus pojišťovny | Foto: Ministerstvo zdravotnictví
12:21

Polsko hlásí první úmrtí na nový typ koronaviru. Jde o pacientku z Poznaně. V zemi je zatím 47 případů nakažených.

12:18

Soud na Slovensku kvůli zákazu pořádání hromadných akcí s cílem zabránit šíření koronaviru zrušil některé termíny líčení v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Proces je nejsledovanějším soudním případem v novodobé historii Slovenska, akreditovaly se na něj desítky domácích i zahraničních novinářů.

13:27
12:17

Španělská ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová se nakazila novým typem koronaviru. Testu na přítomnost viru v těle se nyní podrobí všichni členové vlády. Jeden z vicepremiérů Pablo Iglesias, který je životním partnerem Monterové, je už v karanténě.

12:16

První moravskoslezský pacient nakažený koronavirem byl v kontaktu asi se 160 osobami. Muž byl s cestovní kanceláří na lyžařském zájezdu v italském Trentinu.

12:13

Ministerstvo zdravotnictví v novém videu shrnuje vše podstatné o epidemii koronaviru. 

Co byste měli vědět o koronaviru? Informační klip ministerstva zdravotnictví

1:37
Co byste měli vědět o koronaviru? Informační klip ministerstva zdravotnictví | Video: Ministerstvo zdravotnictví
11:46

Nezaměstnaní, kteří skončí v nařízené karanténě, to musí ohlásit úřadu práce. Doložit musí potvrzení od lékaře či hygieniků. Poslat ho mohou elektronicky i poštou, doručit ho za ně do podatelny úřadu může i někdo jiný.

11:42

Evropská unie nesouhlasí se skutečností, že USA zákaz letů z Evropy vyhlásily jednostranně a bez konzultací. Ve společném prohlášení to uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel.

11:40

Vláda podle informací Aktuálně.cz jedná o možném zákazu akcí s více než deseti účastníky a o uzavření restaurací v době od 20:00 do 8:00.

11:36

Pro všech 25 tisíc policistů a policistek v Rakousku platí do konce dubna kvůli pandemii koronaviru zákaz dovolených. Úřady k dnešnímu ránu evidovaly 302 nakažených koronavirem, nejvíce jich je ve Vídni. Odtud je nyní také hlášen první případ úmrtí.

11:43

Expert na cestovní medicínu a epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje v současné situaci, kdy kvůli šíření koronaviru Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii, omezit cestování na minimum.

11:35

Slovinsko se od pondělí přidá ke státům, které kvůli prevenci proti šíření nákazy novým koronavirem zavírají školy. Ve Slovinsku je evidováno 57 potvrzených případů nakažení.

11:27

Organizátoři kvůli šíření nového typu koronaviru zrušili tradiční házenkářský turnaj Prague Handball Cup, který se měl v hlavním městě konat v první polovině dubna.

11:02

Írán požádal Mezinárodní měnový fond (MMF) o mimořádnou finanční pomoc, která by zemi pomohla v krizi vyvolané šířením nového typu koronaviru. Írán patří k zemím s nejvyšším počtem případů nákazy. Ve středu ohlásil 9000 nakažených a 354 mrtvých.

11:21

V karanténě jsou kvůli koronaviru dva čeští senátoři, kteří navštívili Itálii. Novinářům to oznámila vedoucí Kanceláře Senátu Vohralíková. 

Tisková tajemnice Kanceláře Senátu Sue Nguyen ČTK řekla, že těmito senátory jsou Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21) a Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

11:01

Indie v reakci na šíření nového typu koronaviru na měsíc zruší platnost všech turistických víz pro cizince. V zemi bylo podle indického ministerstva zdravotnictví zatím potvrzeno 73 případů nákazy. Předpokládá se, že toto číslo v následujících dnech vzroste, až budou hotové výsledky testů dalších osob.

10:53

Personální situaci v nemocnicích epidemie nového typu koronaviru podle zdravotnických odborů ještě zhorší. Prezident Lékařského odborového svazu - Svazu českých lékařů Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková apelovali na zajištění dostatku osobních ochranných pomůcek pro zdravotníky. 

10:47

 Ve Středočeském kraji je 11 potvrzených případů nákazy koronavirem. Ve středu přibylo pět nakažených na Nymbursku, podle hygieniků jde o rodinu. Mezi nakaženými je i učitelka základní školy v Nymburce, po návratu z Itálie ale nepřišla do kontaktu s dětmi a šla do preventivní karantény.

10:46

Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům ve Spojených státech, aby zvážili předčasný návrat v souvislosti s aktuálním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat vstup na území USA ze zemí schengenského prostoru kvůli koronaviru. 

10:33

Na Moravě a ve Slezsku byly kvůli šíření nového typu koronaviru odloženy do konce března všechny fotbalové soutěže od třetí ligy níže.

10:32

Pražská ODS vyzvala primátora, aby odložil zastupitelstvo hlavního města Prahy, které by se mělo konat 19. 3.

10:16

"Je podle nás nejzásadnější, aby se pomůcky distribuovaly rovnoměrně i do menších nemocnic a také aby pacienti při vstupu do nemocnice nosili roušku," uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

09:58

Nový typ koronaviru se na sever Itálie nemusel dostat přímo z Číny, jak se dosud předpokládalo. Podle výzkumu vědců z univerzity v Miláně se totiž "pacient nula" nejspíš nakazil v Německu, odkud do Lombardie přiletěl už na konci ledna.

"Pacient nula přijel z Německa," řekl Massimo Galli, který vede výzkumný tým na univerzitě v Miláně a působí také jako primář infekčního oddělení jedné z místních nemocnic.

Galliho týmu se zatím nepodařilo vypátrat konkrétního člověka, který byl prvním nakaženým na italské půdě, analýzou genetické informace viru se jim ale podařilo nalézt spojitost s případem v Německu. Italský pacient nula se podle milánských vědců nejspíš nakazil mezi 19. a 22. lednem v Mnichově, a to od člověka, který se předtím infikoval od osoby z Šanghaje.

09:56

Podniky v Olomouckém kraji zpřísnily preventivní opatření, pomocí kterých se snaží předejít rozšíření nákazy novým typem koronaviru a následným dopadům na výrobu. Omezen je například vstup návštěv do areálů firem, někteří pracovníci dostali ochranné pomůcky a výrobní prostory se častěji dezinfikují.

09:50

Plzeňský kraj má druhý potvrzený případ koronaviru. Jedná se o muže ve středním věku kolem 50 let, který přijel z Itálie a byl v karanténě.

09:44

Na ministerstvu vnitra se dnes sejdou velvyslanci Německa, Rakouska, Polska a Slovenska, budou informováni o zaváděných opatřeních kvůli šíření nového typu koronaviru.

09:39

Vojtěch novinářům před jednáním vlády řekl, že vyhlášení nouzového stavu a znovuzavedení kontrol na hranicích může být jedním z opatření, nemusí být jediné. "Teď víme, že se situace nevyvíjí úplně dobře, takže budeme muset přijmout další opatření," řekl. Na stole je podle něj vše, včetně uzavření hranic. "Situace je taková, že musíme jednat rychle a razantně hned teď na začátku, abychom nedošli do stavu jiných zemí," dodal s tím, že jde o jeho názor.

09:17

Kontroly se na německé a rakouské hranice podle Hamáčka vrátí od páteční půlnoci. Policie také zahájí kontroly, zda lidé dodržují karanténu.

08:52

Řecké úřady dnes oznámily první úmrtí na nemoc Covid-19, způsobenou novým typem koronaviru. Chorobě podlehl 66letý muž.

08:14

Ministr vnitra Hamáček rozhodne o znovuzavedení kontrol na německých a rakouských hranicích. Po vládě chce, aby vyhlásila nouzový stav.

Od páteční půlnoci bude zakázáno přecházet hranice jinde než na 11 hraničních přechodech. 

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se situace kolem koronaviru nevyvíjí úplně dobře a je třeba reagovat rychle a razantně hned na začátku, aby se ČR nedostala do stavu jiných zemí.

08:09

Nákaza koronavirem se potvrdila ve všech krajích. Z 94 případů je jich nejvíc v Praze - 48. Ústecký kraj má 16 pacientů, Středočeský 11, uvedl Babiš.

08:02

V Saúdské Arábii počet nakažených vzrostl o 24 na 45. Je mezi nimi 21 Egypťanů, kteří přišli do styku s egyptským návštěvníkem, o jehož nakažení úřady informovaly už dříve. Informovalo o tom saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví. Jeden pacient se už zotavil.

Saúdská Arábie v souvislosti se zvýšeným počtem nakažených rozšířila zákaz cestování o další země - o celou Evropskou unii a dalších dvanáct zemí. Už dříve zavřela své pozemní hranice a zrušila letecké i námořní spojení se zeměmi jako Bahrajn, Irák, Jižní Korea nebo Itálie. Uzavřena jsou města Mekka a Medína.

07:48

Také Karlovarský kraj má první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru. Jde o muže ve věku nad 65 let, který byl na lyžařském pobytu v severní Itálii, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

"Muž byl v italském regionu Trento. Vrátil se 6. března a od té doby byl v karanténě. Průběh onemocnění je u něj mírný," uvedla Zajíčková s tím, že hygienici mají zajištěny kontakty na lidi, s kterými se nakažený muž setkal.

07:38

Také Liberecký kraj má první potvrzený případ nemoci Covid-19. Onemocnění prokázal test u devětapadesátileté ženy, která byla lyžovat v Itálii. Průběh onemocnění zatím není závažný, přesto leží na infekčním oddělení Krajské nemocnice v Liberci, řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. 

Žena byla lyžovat v Itálii ještě v době, kdy nebyla povinnost zůstat po návratu doma, ohlásit se lékaři a vstoupit do karantény. "Hned po návratu měla potíže a zůstala doma kromě jednoho dne, kdy to byla nahlásit zaměstnavateli. Od úterý je v nemocnici," doplnil Valenta. Hygienici teď prověřují, s kým přišla žena do styku.

07:29

Pevninská Čína hlásí za středu 15 nových případů nákazy koronavirem. Oznámila to podle agentury Reuters čínská zdravotní komise. Nových případů je méně než v úterý, kdy jich přibylo 24.

Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80 793 lidí. Oproti předchozímu dni v kontinentální Číně přibylo 11 obětí viru. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3169 mrtvých.

07:21

Kvůli pandemii nového koronaviru se po nočních zápasech zastavila i zámořská basketbalová liga NBA. Jeden z hráčů - Rudy Gobert - z týmu Utah Jazz se koronavirem nakazil. 

07:14

V Česku bylo na koronavirus testováno již 1816 osob. Ke čtvrtečnímu ránu stále platí 94 pozitivních pacientů. Na svém Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

06:57

V Jihočeském kraji onemocněl první pacient nákazou Covid-19. Jedná se o muže středního věku, který pracuje v Německu. Podle hygieniků má onemocnění zatím lehký průběh a pacient zůstává v domácí izolaci, sdělila ředitelka českobudějovické hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

06:44

Oscarový herec Tom Hanks a jeho žena, producentka a herečka Rita Wilsonová, se nakazili novým koronavirem. Slabost dvojici přepadla při jejím nynějším pobytu v Austrálii, kde si také nechala udělat testy. Jejich výsledek byl pozitivní.

"Ahoj lidi. Rita a já jsme tady v Austrálii. Cítili jsme se trochu unavení, jako bysme byli nachlazení, a trochu nás bolelo po těle. Rita měla nějaké zimnice, které přicházely a odcházely. Také mírné horečky," popsal pár na Twitteru.

06:41

Trump ve svém projevu k národu, který oznamoval v hlavním vysílacím čase z Oválné pracovny Bílého domu, také obvinil Evropskou unii, že nekoná dostatečně rychle proti "cizímu viru". Shluky nákazy v USA podle něj "rozeseli" cestující z Evropy.

Po počátečních nejasnostech Trump na Twitteru upřesnil, že omezení ohledně cestování se netýká importu zboží z Evropy. "Restrikce zastaví lidi, ne zboží," zdůraznil.

06:33

V Česku se kvůli koronaviru mimořádně sejde ve čtvrtek ráno vláda. V 10:00 proběhne tisková konference. Premiér Andrej Babiš mezitím popřel zprávy kolující po sociálních sítích, že se vláda chystá vyhlásit karanténu Prahy nebo zavření obchodů po ČR.

06:23

Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek ohlásil třicetidenní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci. 

Zákaz se vztahuje na 26 evropských zemí včetně České republiky a podle agentury Reuters se netýká amerických občanů a jejich nejbližších příbuzných a trvale usazených osob v USA.

Trump už na konci ledna zakázal vstup do USA zahraničním cestujícím, kteří během předchozích 14 dnů byli v Číně.

23:10

V Česku je 94 lidí nakažených novým typem koronaviru, uvedl to ve středu večer na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

22:34

Po celé Itálii se zavřou všechny obchody vyjma těch s potravinami a lékáren, dále bary i kadeřnictví, oznámil to podle agentury Reuters premiér Conte.

21:05

Kvůli šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa v krasobruslení, jež se mělo konat od 16. do 22. března v Montrealu.

20:41

V Česku je podle ministerstva zdravotnictví 91 lidí nakažených novým typem koronaviru. Od úterý se tak počet infikovaných zvýšil o 28.

19:55

V Česku je 81 lidí nakažených novým typem koronaviru, řekl ve středu večer premiér Andrej Babiš televizi Nova.

19:16

V Moravskoslezském kraji je první případ nákazy koronavirem. Vyplývá to z výsledků testů vzorků, které provedl Státní zdravotní ústav v Ostravě.

18:51

Pro další vývoj epidemie nového typu koronaviru v Česku budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) klíčové příští dva týdny. Pak se ukáže, jak účinná byla přijatá opatření jako uzavření škol a zákaz větších akcí. 

18:30

Itálie oznámila dalších 196 obětí koronaviru, jde o největší nárůst za 24 hodin od prvního případu v zemi. Celkem v Itálii zemřelo už 827 nakažených.

17:59

Výkonný ředitel WHO Mike Ryan popsal současnou situaci jako pandemii.

17:19

"Je to epidemie, která se šíří výrazně. Úmrtnost je vyšší než u chřipky. Je to nemoc, o které nevíme všechno, i dnes jsou různé zprávy z Itálie, jak se projevuje. Dnes už tady není nikdo, kdo by epidemii podceňoval," vysvětlil Vojtěch závažnost epidemie.

17:12

Švédsko se stalo další evropskou zemí, která zaznamenala úmrtí pacienta nakaženého novým typem koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Skandinávská země aktuálně eviduje 486 případů infekce, nejpostiženější je oblast hlavního města Stockholmu.

17:10

"Testy na koronavirus lze opakovat, měl by tam být odstup 24 hodin. Dokud nebudou mít dva testy negativní, tak je nemůžeme označit za zotavené, bohužel takový pacient u nás není," řekl Vojtěch.

17:02

Vláda zatím nedokáže říct, jak dlouho budou mimořádná opatření trvat. "Máme před sebou zásadní dva týdny, až poté budeme schopni vyhodnotit vývoj," řekl Vojtěch.

16:59

Svaz měst a obcí apeloval na vládu, aby zajistila kvůli koronaviru ochranné pomůcky pro pracovníky obcí, kteří jsou v největším ohrožení. Podle předsedy svazu Františka Lukla mezi ně patří dobrovolní hasiči, strážníci nebo sociální pracovníci.

16:57

"Není důvod k panice, nemocnice fungují, doktoři se starají o nemocné. Lehké případy mohou zůstávat v domácí izolaci," ujistil veřejnost Vojtěch.

16:57

"Máme v Česku 3500 plicních ventilátorů, což je dobré, chceme ale jejich počet posílit," uvedl Vojtěch.

16:54

"Následující dva týdny budou klíčové," uvedl Vojtěch. "Dnes budeme podepisovat smlouvy s dodavateli respirátorů, v pátek půjde do nemocnic i do sociálních služeb prvních 200 000 respirátorů," řekl s tím, že půjde o první dodávku a další budou následovat.

16:50

"Myslím, že je dobře, že jsme udělali ta opatření, která už jsou účinná, musíme je udělat teď, nikoli až tady budeme mít více případů," řekl Vojtěch.

16:49

"Pacient na Bulovce je mladší ročník, tam je to trochu překvapivé," řekl Vojtěch.

16:47

"Je to situace, která se dala očekávat. Procentuálně bude růst i počet těch, kteří jsou v horším stavu. Jsou to lidé, kteří jsou starší, pacientka v Brně je ročník 1936," řekl Vojtěch.

16:46

Někteří pacienti jsou ve vážném stavu. "Máme bohužel pacienty, co jsou na JIP," řekl Vojtěch. Jeden pacient by měl být hospitalizován na Bulovce, jedna žena v Brně.

16:44

"Kolegové z hygieny už zmapovali kontakty pražského taxikáře, i když to není jednoduché, někdy už odjeli ze zahraničí," řekl Vojtěch.

16:43

"Evidujeme nárůst o 12 případů za dnešek," oznámil ministr Adam Vojtěch. "Jsou to většinou cestovatelské anamnézy z Itálie, nemáme žádný obdobný případ pražského taxikáře."

16:36

V Česku je 75 prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru. Za dnešek přibylo 12 nových případů, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch.

16:35

Praha 6 zavře všechny mateřské školy, které zřizuje. Rozhodla o tom rada městské části. Potvrdila to Petra Kadlecová z úřadu Prahy 6. Praha 6 je tak první městskou částí, která v hlavním městě mateřské školy plošně zavírá. Informovala o tom ČT 24.

16:16

Po úterním zákazu prezenční výuky na školách zaznamenaly některé prodejny zvýšený zájem o čerstvé potraviny. "Vlnu zásobování trvanlivými potravinami pro případ domácí karantény střídá další vlna nákupů, tentokrát čerstvých potravin. Poté, co více než jeden a půl milionu školáků zůstalo doma, a nestravují se ve školních jídelnách, řeší rodiny otázku domácího stravování," uvádí za prodejny Albert Jiří Mareček.

"Již v průběhu včerejšího dne jsme zaznamenali velké rodinné nákupy na několik dní, lidé nakupovali mléčné výrobky, maso, pečivo se zvýšeným zájmem o balené s trvanlivostí několik dní, ale také ovoce a zeleninu. Parkoviště velkých obchodů se zaplnila ihned po oznámení o uzavření škol," dodává Mareček.

15:51

Největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) garantuje nemocnicím a dalším úhradu veškeré péče související s novým typem koronaviru, počítá se zvýšenými náklady a zavádí nové platby. Novinářům to dnes řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Úhrady související s koronavirem garantuje také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) a je připravena řešit se zdravotnickými zařízeními další případné náklady.

15:24

Kanada vyčlenila na pomoc svým regionům v boji proti koronaviru miliardu kanadských dolarů (16,5 miliardy korun). Tato severoamerická země eviduje 93 infikovaných.

15:29

Městská knihovna v Praze uzavřela kvůli riziku šíření koronaviru počínaje dneškem svou Ústřední knihovnu na Mariánském náměstí a dejvickou pobočku v Technické ulici. Mimo provoz budou nejméně 14 dnů. Spolu s tím byly zrušeny všechny akce, které se tam měly konat. Ostatní pobočky knihovny zůstávají v provozu. 

15:23

Norsko se kvůli epidemii nového koronaviru rozhodlo zastavit rozsáhlé vojenské cvičení NATO na svém území. "Koronavirus se vymkl kontrole. Chceme zachovat akceschopnost našich jednotek, aby mohly podpořit společnost v nejistých časech, které mohou nastat," uvedla v prohlášení norská armáda.

15:21

Sněmovna na návrh svého předsedy Radka Vondráčka předčasně ukončila nynější schůzi. Jde o preventivní opatření kvůli novému typu koronaviru.

15:05

Rohlík.cz dočasně zastavil možnost nákupů přes aplikaci, hrozil kompletní výpadek e-shopu. "Omlouváme se, ale museli jsme krátkodobě zastavit nakupování přes mobilní aplikaci, protože hrozil kompletní výpadek našich systémů. Svůj nákup si však můžete bez problémů objednat přes webové stránky, které jsou kompletně mobilní a tak můžete pokračovat v nákupu ve svém mobilu," uvádí e-shop v rozhraní své aplikace.

15:02

Maďarská vláda vyhlásila nouzový stav. Ve snaze omezit šíření nákazy novým koronavirem zakázala vstup do země cestujícím z Itálie, Jižní Koreje, Íránu a Číny, pokud to nejsou maďarští občané. Uzavřeny budou také vysoké školy. Zakázána budou veřejná shromáždění více než 100 lidí v uzavřených prostorách a více než 500 lidí pod širým nebem.

14:53

Praha omezila provoz autobusových linek 107 a 143, které využívají hlavně studenti vysokých škol, a zrušila zhruba polovinu všech spojů linky 119 na Letiště Václava Havla. Nejedou také školní autobusy 251-275. Metra ani tramvají se zatím omezení netýká.

14:52

Sociální demokraté chtějí s koaličním hnutím ANO jednat o pomoci lidem, kteří kvůli opatřením zavedeným státem proti šíření koronaviru přijdou o výdělek. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že se to týká zejména hypoték, ale také některých úvěrů a exekucí. Téma by chtěl nastolit v příštím týdnu. Stát by podle Hamáčka měl vyslat signál, že nenechá na holičkách například rodiče, kteří musejí po uzavření škol hlídat doma děti.

14:48

Příměstské autobusové linky Pražské integrované dopravy pojedou od soboty podle prázdninových jízdních řádů. Omezení se dotkne také linek Středočeské integrované dopravy, informoval kraj. Zrušeny jsou všechny školní spoje. Vlaky zatím budou v kraji jezdit bez omezení.

14:41

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že sněmovna nemůže úplně přestat fungovat. Sešla by se podle něj například v případě, že by byl v souvislosti s koronavirem vyhlášen stav nouze.

14:16

V pražské Nemocnici Na Bulovce je hospitalizovaných pět pacientů s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. Pět dalších v nemocnici čeká na výsledky testů. Nemocnice o tom informovala na Twitteru

14:06

Ukrajinská vláda se rozhodla přijmout řadu preventivních opatření proti šíření koronaviru, včetně uzavření všech škol v celé zemi na tři týdny. Kabinet v rámci uvedených opatření chce rovněž zakázat konání hromadných akcí, u nichž je předpokládána účast více než dvou set lidí, s výjimkou důležitých státních záležitostí, jako je například zasedání parlamentu.

14:03

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na 67. Dva nakažení z Jihomoravského kraje byli na společné lyžařské dovolené v Dolomitech. Nakaženého muže hlásí také Zdravotní ústav v Ostravě, byl lyžovat v Trentinu.

14:00

Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb v Česku, kteří zajišťují péči o seniory, postižené a další potřebné, už nemá pro své pracovníky roušky. Personálu v další desetině zařízení pak roušky vydrží nejdéle na tři dny. Ukázal to průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do kterého se zapojilo přes 700 zařízení z celé republiky.

13:59

V karanténě je aktuálně 166 policistů, kteří se vrátili z rizikových oblastí, uvedl na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

13:55

Ve Zlínském kraji je druhý potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to z údajů zveřejněných Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě. 

13:53

Jak dodržují Češi karanténu? Někteří si naplánovali s dětmi denní rozvrh a jsou důsledně zavření doma, jiní i přes karanténu obstarávají například drobné nákupy.

13:28

Ministerstvo zdravotnictví vydalo krátké video s informacemi o koronaviru.

13:25

Madridský region dnes oznámil deset dalších úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Celkový počet obětí nákazy v této španělské oblasti je tak 31.

13:23

Primátor Zdeněk hřib informoval, že Bezpečnostní rada státu bude řešit případný zákaz krátkodobých ubytování v Praze. 

13:33

"Nechci komentovat situaci v Německu, i když si myslím, že taková prohlášení vyvolávají spíš paniku. My jsme každopádně přijali razantní opatření, aby o tak černých scénářích nemohla být ani řeč," reagoval Babiš na vyjádření Merkelové. Kancléřka dnes v prvním veřejném vyjádření k situaci kolem koronaviru uvedla, že by se mohlo nakazit 60 až 70 procent Němců, a vyzvala k solidaritě s ohroženými skupinami obyvatel.

13:06

Od pátku začne v regionální autobusové dopravě v Pardubickém kraji platit prázdninový režim. Spoje budou méně časté. Hejtmanství reaguje na opatření proti šíření koronaviru. Železniční přeprava se nemění, uvedlo v tiskové zprávě.

"Je to způsobeno především uzavřením základních, středních a vyšších odborných škol," uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS). O změnách v regionální železniční dopravě kraj neuvažuje.

13:04

Zásilky k doručení nechá pošta lidem v karanténě bez pokusu o doručení na pobočce. Nefunguje tak doručování už dávno? glosují vtipálci na sítích.

13:00

Pokud by měly být krátkodobě zakázány služby typu Airbnb, muselo by město zakázat také ubytování ve všech ostatních zařízeních včetně hotelů, tvrdí zástupce České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný. Pobyt jednotlivců a malých skupin v bytech je podle něj menším rizikem než pobyt skupin v hotelech a jejich společných prostorech. "Náš úklidový tým každý z bytů po odjezdu hostů pečlivě dezinfikuje. Zároveň máme mechanismy, jak informovat všechny hosty při příjezdu o postupu prevence a případných vyšetřeních při podezření na nákazu," uvedl.

12:58

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) podpořil dočasný zákaz Airbnb kvůli možnosti šíření koronaviru. O řešení problému na bezpečnostní radě po dohodě se starosty jednotlivých městských částí požádal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). "Pan ministr mi přislíbil, že se tím Bezpečnostní rada státu bude zabývat. Stejně tak jsem o tom hovořil minulý týden s panem premiérem (Andrejem) Babišem, který uznal, že krátkodobé ubytovací kapacity jsou v současné situaci opravdu problém. Jsem rád, že v této záležitosti sdílíme stejný názor," sdělil Hřib.

12:51

Pokud pražští rodiče musí zůstat s dětmi doma a nemohou pracovat, mohou jim školy potvrzení pro zaměstnavatele vystavit elektronicky. Originál potvrzení pro správu sociálního zabezpečení pak budou muset doložit dodatečně. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se na tom dohodl s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD). "Elektronické vystavení potvrzení výrazně ulehčí situaci rodičům i školám. Jsem rád, že paní ministryně poskytla v této věci součinnost," uvedl primátor.

12:51

V Íránu je novým koronavirem nakaženo 9000 lidí. Oznámil to dnes mluvčí tamního ministerstva zdravotnictví. Počet úmrtí stoupl od úterka o 63, takže v zemi už virus usmrtil 354 lidí. Írán je co do nákazy nejpostiženější z blízkovýchodních zemí a světově je po Číně, Jižní Koreji a Itálii čtvrtý. Oproti úterku v zemi přibylo 958 nakažených.

12:48

Které akce byly kvůli koronaviru zrušeny? Podívejte se do naší přehledné galerie.

12:46

Vondráček se pro tento krok rozhodl po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry, dohodly se na tom poslanecké kluby. "Mají pro to pochopení všichni. Je to preventivní opatření, jsme shromáždění 200 lidí, dalších 200 asistentů poslanců, plus stejný počet zaměstnanců," řekl Vondráček. Pokud by se ve sněmovně vyskytla infikovaná osoba, je podle šéfa sněmovny poměrně vysoké riziko, že by se nákaza rozšířila.

12:43

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) na začátku dnešního odpoledního jednání navrhne, aby byly vyřazeny dosud neprojednané body a poté skončila 41. schůze dolní komory. Poslanci by se opět sešli na řádné schůzi v dubnu. Jde o preventivní opatření kvůli novému typu koronaviru. Někteří poslanci se na Vondráčka obraceli s obavami.

12:42

Správa železnic pokračuje ve vybavování nádražních budov dezinfekčními prostředky. Dosud bylo na nádražích instalováno 143 stojanů s dezinfekcí a dalších 113 nástěnných prostředků. Prostory jsou také častěji čištěny. Dnes by podle původních plánů mělo být vybaveno dalších deset nádraží. 

12:21

Potravinové banky ve všech regionech jsou připraveny v případě potřeby uvolnit zásoby pro jakýkoliv subjekt, sociální službu nebo obec, kde bude nařízena karanténa v souvislosti s probíhající epidemií. Tyto zásoby budou uvolněny na základě výzvy ze strany státu, města nebo obce. Z důvodu lidské kapacity platí, že Potravinové banky nemohou poskytovat rozvozy jednotlivcům v karanténě.

Všechny potravinové banky aktuálně realizují svozy i dovozy bez omezení dle plánů.

12:11

Filharmonie Brno kvůli hrozbě koronaviru nemůže hrát před lidmi, čtvrteční koncert tak alespoň bude živě přenášet na webových stránkách a svém facebookovém profilu. Hudbu ve světové premiéře doprovodí vizualizace umělce Cori O'Lana ve spolupráci s Ars Electronica. Oproti plánu se koncert neuskuteční v Janáčkově divadle, ale v menším Besedním domě. Orchestr obsadí i celé hlediště.

12:09

Česká televize bude nyní všechny tiskové brífinky přenášet i s tlumočením do českého znakového jazyka. Reaguje tak na výzvu svazu neslyšících, který vyzval otevřeným dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby byla závažná sdělení tlumočena. Neslyšících je v Česku asi 10 tisíc.

12:02

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Němce k solidaritě během epidemie koronaviru. Nakazit by se podle ní mohlo 60 až 70 procent obyvatel země.

11:59

Belgie dnes ohlásila první oběť nemoci Covid-19. Je tak devátou evropskou zemí, která na svém území zaznamenala úmrtí na nový koronavirus. V bruselské nemocnici zemřel 90letý pacient. V Belgii se podle agentury AFP nakazilo 276 lidí.

12:02

Výrobce zdravotnických potřeb Hartmann-Rico v Česku už nedostávají z německých provozů firmy ústenky, nemají je ani na skladě. Německá vláda kvůli koronaviru vývoz roušek zakázala.

11:49

Polská vláda se v rámci prevence proti šíření nového koronaviru rozhodla zavřít od pondělí na dva týdny všechny školy, včetně mateřských a univerzit. Opatření jsou obdobná jako kroky v České republice. Rovněž v Polsku podle agentury PAP zahrnují uzavření všech kulturních institucí, jako jsou muzea, divadla a kina.

11:45

Autobusový dopravce FlixBus pozastavuje provoz na celém území Itálie a také související mezinárodní spoje do Itálie až do 3. dubna. Cestujícím nabízí zrušení cesty bez stornopoplatku. Veškeré spoje s Itálií zrušil až do odvolání také RegioJet.

11:39

Ministerstvo spravedlnosti zakázalo kvůli koronaviru soudcům zahraniční služební cesty, uvedl server iDNES.cz. Předsedy soudů vyzvalo, aby vyšli vstříc zaměstnancům s dětmi.

11:26

Zaměstnanci Českých drah se snaží kontrolovat jízdenky i doklady pouze vizuálně, cestující prosí o omezení fyzického kontaktu.

11:22

Potravinové banky ve všech regionech jsou v souvislosti s karanténou kvůli koronaviru připraveny v případě potřeby uvolnit zásoby na základě výzvy ze strany státu, města nebo obce, sdělila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. 

11:20

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) chce v rámci opatření proti šíření koronaviru dočasně zakázat krátkodobé ubytovací služby. Na setkání pražských starostů zmínil případ, kdy dvěma francouzským turistům ubytovaným v Příčné ulici v centru hlavního města po návratu do vlasti potvrdili nákazu. Radnice to dnes uvedla v tiskové zprávě.

10:55

Jak správně dodržovat karanténu a zlepší se situace, až se oteplí? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v naší grafice.

10:50

Jeden z nakažených se v pátek 6. března mezi 20:00 a půlnocí účastnil společenské akce v restauraci U Marty v Nelahozevsi, vystupoval na country večeru. Obec to uvedla na svém webu, kde žádá všechny, kdo s nakaženým mužem mohli přijít do kontaktu, aby kontaktovali Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje, pracoviště Mělník.

10:47

Pět případů nákazy koronavirem odhalila ve Středočeském kraji soukromá laboratoř. Výsledky nyní musí potvrdit národní referenční laboratoř. Ministerstvo zdravotnictví je už do celkového počtu 64 nakažených zahrnulo. Ve středních Čechách je tedy pravděpodobně celkem osm nakažených

10:44

Mezi nakaženými novým typem koronaviru v Praze je podle hygieniků dvouleté dítě i 86letý člověk. Nemocný je také chlapec ve věku 6 až 14 let. Tři nakažené jsou mladé ženy 15 až 24 let. Jednadvacet pacientů je ve věku 24 až 65 let.  

10:43

Dvě ženy z Královéhradecka, u kterých byla v úterý potvrzena nákaza novým koronavirem, jsou v domácí izolaci, průběh onemocnění je mírný. Jde o matku a dceru, které se nedávno vrátily z italské Val Gardeny.

10:41

Rakousko do odvolání přerušilo železniční spojení s Itálií. Do země budou moci jezdit jen nákladní vlaky. Ve Vídni se ráno neotevřelo žádné z osmi státních muzeí. V Rakousku se zatím potvrdilo 206 případů nákazy koronavirem.

10:32

Příhraniční města Karviná a Český Těšín doporučují obyvatelům, aby omezili nákupy a návštěvy v sousedním Polsku. Důvodem jsou potvrzené případy nákazy koronavirem v polském Těšíně. 

"Informujeme občany, že v sousedním Cieszyne byly potvrzeny dva případy nákazy koronavirem. V této souvislosti žádáme občany města Český Těšín, aby omezili návštěvu Cieszyna," uvedl na svých webových stránkách Český Těšín. 

10:15

Ministerstvo zdravotnictví chce v březnu nakoupit 600 000 respirátorů, v případě potřeby pořídí stejný počet i v dubnu. Vláda bude také schvalovat mimořádné povolení, aby ministerstvo mohlo všechen materiál potřebný v souvislosti s novým typem koronaviru nakupovat bez řádného vypisování veřejných zakázek. Prvních 200 000 respirátorů slíbilo do státních nemocnic a praktickým lékařům dodat do pátku. Část dostanou také z pomoci, která neodletěla do Číny.

10:06

Bahrajn ohlásil 77 dalších případů nákazy novým koronavirem. Jde o občany evakuované z Íránu. V blízkovýchodních státech je přes 8600 nakažených a většina z nich připadá právě na Írán.

10:12

Ačkoliv jsou ode dneška uzavřeny návštěvnické a výstavní objekty Pražského hradu, nádvoří a přilehlý areál zůstává pro návštěvníky přístupný.

10:06

Počet nakažených novým typem koronaviru ve Spojených státech přesáhl hranici 1000 případů. Vyplývá to z údajů americké univerzity Johnse Hopkinse, která výskyt viru celosvětově monitoruje.

10:02

Show Jana Krause se včera v pražském divadle Archa poprvé natáčela bez publika. Hosty talkshow byli tentokrát zpěvák Matěj Ruppert, herečka Anna Kameníková a biolog Karel Raška.

Show Jana Krause se v pražském Divadle Archa poprvé natáčela bez publika.
Show Jana Krause se v pražském Divadle Archa poprvé natáčela bez publika. | Foto: Show Jana Krause
09:40

Ředitel České pošty Roman Knap v České televizi uvedl, že doručovatelé nepřichází do kontaktu s lidmi v karanténě. Doporučené dopisy pro ně ukládají na postě s prodlouženou dobou pro vyzvednutí nebo nechávají ve schránce. Na pobočkách pošty podle něj probíhají zvláštní hygienická opatření, Česká pošta také zajišťuje distribuci informačních letáků o koronaviru.

09:34

V péči lékařů infekčního oddělení Nemocnice Prostějov zůstává Japonec, u něhož byla jako u prvního v Olomouckém kraji potvrzena nákaza novým typem koronaviru. "Jeho stav je stabilizovaný," řekla dnes mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská. V Olomouckém kraji byly k dnešnímu ránu potvrzeny tři případy nákazy koronavirem. Manželský pár z Litovle, který byl lyžovat v Itálii, se léčí v domácí karanténě.

08:26

Policisté dosud v rámci akce Corona zkontrolovali 43 382 vozidel. 162 z nich odstavili s podezřením na koronavirus a tři osoby převezli do karantény.

08:25

Poslední nakažená žena se podle ministra zdravotnictví vrátila z italského města Livigno, ležícího v nejvíce postižené Lombardii.

08:22

Britská centrální banka kvůli dopadům koronaviru snížila základní úrokovou sazbu z 0,75 na 0,25 procenta. Úrok snížila poprvé od poloviny roku 2016.

08:15

Po celém světě je nyní asi 119 000 nakažených virem COVID-19, zemřelo dosud 4 296 pacientů. Nové případy nákazy zaznamenaly přes noc Turecko, Jamajka, Bolívie či Demokratická republika Kongo.

08:11

V Česku bylo na koronavirus dosud otestováno 1358 lidí. Nejvíce nakažených má podle údajů ministerstva zdravotnictví nyní Praha s 34 případy. Následuje Ústecký kraj s 12 infikovanými a Středočeský kraj s osmi případy.

08:05

Na dvacet šest vzrostl dnes počet obětí, které si vyžádalo sobotní zřícení hotelu ve městě Čchüan-čou na jihovýchodě Číny. Informovala o tom agentura AFP. Hotel sloužil k izolaci lidí, u nichž panovalo podezření, že se nakazili novým typem koronaviru. V době neštěstí bylo v hotelu podle čínských úřadů 71 osob. Většinu se podařilo ze suti vyprostit živých. Tři lidé se stále pohřešují. Zatím posledního živého záchranáři našli pod troskami 69 hodin po kolapsu budovy. Jaký je jeho zdravotní stav není známo.

07:42

Zdravotní systém je podle Vojtěcha na další zvyšování počtu nemocných připraven. Poukázal na to, že Česko má třeba oproti Itálii vyšší počet plicních ventilací v přepočtu na obyvatele. Rozšiřuje se počet laboratoří, které mohou testovat odebrané vzorky, uvedl.

07:40

Pražský dopravní podnik v souvislosti s mimořádnými opatřeními ode dneška omezí dopravu MHD. Zrušeny jsou školní linky 251-275 a dojde k prodloužení intervalů na linkách 107 a 143. 

07:31

Pro připomenutí: První případy nákazy koronavirem byly v Česku potvrzeny 1. března. Testováno podle údajů z úterního rána bylo téměř 1200 lidí, nová čísla ministerstvo zdravotnictví oznámí dnes ráno.

07:11

Podle Vojtěcha je 64. případem žena z Plzeňského kraje, která má vazbu na Itálii.

06:57

Z nočního testování přibyl jeden další případ koronaviru, v ČR jich tak je 64. Žádný z pacientů se zatím z nemoci COVID-19 nevyléčil, řekl ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

06:50

Ze středních Čech je také žena ročníku 1959, která byla v kontaktu s nakaženým z Ústeckého kraje, který přijel z italského Veneta (Benátska).

06:47

Ze šesti úterních případů ve Středočeském kraji pět lidí tvořilo skupinu, která byla na dovolené v italské oblasti Trentino (Tridentsko).

"Laboratorní testy na koronavirus si skupina hradila ze svého a potvrdilo se, že byli všichni nakaženi od 10. potvrzeného případu v ČR, muže české národnosti, který se také vracel z Trentina," uvedlo ministerstvo.

06:45

Z Itálie z oblasti Trentino-Alto Adige přijela žena, která je novým případem v Ústeckém kraji, a vrátili se odsud také muž a žena ročníku 1959 z Olomouckého kraje. Třetím nakaženým v Olomouckém kraji je občan Japonska ročníku 1965, který přicestoval do ČR z Bavorska. Pacient v Pardubickém kraji je muž ročníku 1950, který se vrátil z rakouského Bad Gasteinu.

06:33

V Japonsku bylo v úterý potvrzeno 59 nových případů onemocnění koronavirem. To je největší jednodenní nárůst od vypuknutí onemocnění, uvedla japonská televizní stanice NHK. Celkem je v zemi evidováno 1278 případů nové nákazy, včetně 696 nakažených na lodi Diamond Princess, kterou japonské úřady vzaly do karantény.

06:30

Ministr zdravotnicví Adam Vojtěch čelí tlaku nemocnic a sociálních ústavů kvůli tomu, že jim chybí respirátory a další ochranné pomůcky.

06:05

Žáci a studenti v Česku dnes nezasednou do lavic. Zavřít základní, střední i vysoké školy nařídila Bezpečnostní rada státu jako opatření proti šíření nového typu koronaviru.

06:03

Nejvíce nakažených má nyní Praha s 34 případy. Následuje Ústecký kraj s 12 infikovanými a Středočeský kraj s osmi případy.

Na Vysočině testy nákazu potvrdily u muže ročníku 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii. Poslední dva v úterý potvrzené případy jsou z Královéhradeckého kraje, jde o dvě ženy po návratu z italské Val Gardeny.

05:50

"Jedná se o tři první případy z Olomouckého kraje, jeden první případ z Vysočiny a jeden první případ z Pardubického kraje. Dalších šest případů je ze Středočeského kraje, 11 případů z hlavního města Prahy, další dva případy z Královéhradeckého kraje a jeden případ z Ústeckého kraje," uvedlo ministerstvo k úterním případům v noci na středu.

05:45

První potvrzený případ v Česku má Vysočina. Nejvíc pacientů je v Praze, Ústeckém a Středočeském kraji, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

00:47

Britská poslankyně a náměstkyně ministra zdravotnictví Nadine Dorriesová byla pozitivně testována na koronavirus. Informoval o tom server BBC s odvoláním na prohlášení Dorriesové. Za poslední týden se poslankyně setkala v parlamentu se stovkami lidí a navštívila také recepci s premiérem Borisem Johnsonem, upozornil list The Times.

00:46

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl v úterý večer na 63, potvrdil ministr zdravotnictví.

23:53

Po celém světě se již COVID-19 podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo téměř 114.000 osob a více než 4000 jich zemřelo. Nejvíce zasaženou zemí je Čína, která je epicentrem onemocnění a kde v lednu zemřel také první pacient s touto nemocí. V Evropě je nejvíce postiženou zemí Itálie s více než 9000 nemocnými.

23:52

Podle ministra je pacient muž, u kterého se objevila vysoká horečka a kašel. Muž je však v dobrém zdravotním stavu a byl izolován. Členové jeho rodiny, kteří s ním byli v úzkém kontaktu, jsou pod dohledem, napsala agentura Reuters.

00:06

Žáci a studenti v Česku dnes nezasednou do lavic. Zavřít základní, střední i vysoké školy nařídila Bezpečnostní rada státu jako opatření proti šíření nového typu koronaviru. K nákaze se vyjádří Hospodářská komora ČR, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Česká pošta. Potvrzených případů koronaviru v Česku za úterý přibylo o polovinu na víc než 60.

23:52

Turecko má prvního pacienta, u kterého testy potvrdily onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem. Oznámil to ministr zdravotnictví Fahrettin Koca.

22:23

V Olomouckém kraji jsou podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) tři případy nákazy novým typem koronaviru. Hejtman to večer řekl České televizi. Prvním případem v kraji byl Japonec, který žije v Olomouci, leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Další dva nakažení jsou manželský pár z Litovle.

22:16

Deník The New York Times k dnešnímu dni zmapoval v USA 794 případů nákazy novým typem koronaviru, které podlehlo 27 lidí. V Ohiu list eviduje tři infikované.

22:15

Sandersova kampaň sdělila, že o konání dalších akcí bude rozhodovat vždy případ od případu. Bidenův štáb uvedl, že pořádání mítinků bude vždy konzultovat se zdravotnickými úřady.

21:52

Šíření koronaviru má dopady i na prezidentskou kampaň ve Spojených státech. Plánované mítinky zrušili před večerními demokratickými primárkami Bernie Sanders i Joe Biden.

21:44

Radní Prahy 6 potvrdila pozitivní test na koronavirus u jednoho z žáků ZŠ Norbertov. Veškerá opatření řeší hygienická stanice. 

21:40

Bosna a Hercegovina zakázala vstup do země osobám cestujícím ze států, které jsou nejvíce zasaženy novým koronavirem. Opatření začalo platit poté, co se v zemi potvrdily další tři nákazy a počet nemocných tím vzrostl na sedm. Většina z nakažených nedávno přicestovala z Itálie, kterou epidemie postihla z evropských zemí nejvíce.

21:33

"Využijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, aby evropská ekonomika této bouři odolala," ujistila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Týká se to členských států, Evropské komise i Evropské centrální banky, dodala. Von der Leyenová upřesnila, že peníze nový pro fond jsou součástí evropského rozpočtu a jsou "spojené se strukturálními fondy".

Tyto peníze budou určeny na zdravotnické systémy jednotlivých zemí, pro malé a střední firmy a pro trh práce a další citlivé části ekonomiky. Podle šéfky komise budou uvolňovány v těsné spolupráci s členskými státy bloku. V nejbližší době prý bude možné na investice související s bojem proti koronaviru vydat 7,5 miliardy eur.

21:10

Zástupci některých nemocnic upozornili na jednání na úřadu vlády ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), že nemají dostatek respirátorů. Ministr je ujistil, že do konce týdne jim stát zašle zásobu, která bude nemocnice na čas saturovat. Uvedl to na večerní tiskové konferenci. Upozornil také, že stát se chce intenzivně zaměřit na rozšíření testování na koronavirus. Například v pražském Motole kvůli tomu ve středu vznikne nové odběrové místo.

21:00

"Chceme apelovat, obrátit se na studenty pátého, šestého ročníku lékařských fakult, pedagogických fakult, jestli by nepomohli," řekl premiér v ČT. Některé zdravotní sestry mohou kvůli uzavření škol, o kterém v úterý ráno s platností od středy rozhodla Bezpečnostní rada státu, využít ošetřovné člena rodiny a nemocnice s nimi nebudou moct počítat.

21:00

Stát chce vyzvat studenty pátých a šestých ročníků lékařských fakult, aby pomohli v nemocnicích, kterým můžou chybět zdravotní sestry kvůli uzavření škol. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v České televizi (ČT). Pomoct by mohli také studenti pedagogických fakult s hlídáním dětí, řekl premiér po schůzce s řediteli nemocnic k šíření nákazy nového typu koronaviru.

20:30

Evropští lídři se dnes shodli, že zavedou veškerá potřebná opatření, aby zabránili finanční a ekonomické nestabilitě v důsledku šíření nového koronaviru. Po dnešní telekonferenci prezidentů a premiérů států Evropské unie to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

20:29

Sledujte rozhovor s Romanem Prymulou v DVTV on-line.

Koronavir mohou šířit zdraví lidé bez příznaků, systém to nemá v rukou, říká Prymula

18:26
Zdraví lidé mohou vylučovat virus, nejsme schopni tohle zachytit, karanténu by měli všichni dodržovat, riziko přenosu uvnitř země je zatím minimální. | Video: Martin Veselovský
20:24

Prymula v rozhovoru pro DVTV přiznal, že infolinky Státního zdravotního ústavu jsou dlouhodobě přetížené a prakticky se na ně nedá dovolat. Podle něj je to dáno velkým počtem lidí, který se vrátil z Itálie. Koncepčnější řešení tohoto problému zatím nebyl schopen navrhnout a popsat.

20:22

Prezident Miloš Zeman podporuje mimořádné kroky vlády. "Podporuji tato opatření, a i když vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybychom je neprovedli, pak by opravdu mohly přijít i ty smrtelné případy," řekl v rozhovoru pro TV Nova.

20:17

Mimořádná opatření, která uzavřela školy a zrušila veškeré akce nad 100 účastníků, by měla platit do konce března. Za dva týdny ministerstvo zdravotnictví vyhodnotí, jaká je jejich účinnost a zda jejich platnost prodlouží, řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v DVTV.

20:08

Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že po návratu ze summitu v Číně by strávil 14 dní v karanténě v Lánech. Svému poradci Martinu Nejedlému chce vytknout porušení karantény.

20:02

Prezident Spojených států Donald Trump dnes vyzval Američany, aby kvůli koronaviru zachovali klid, protože infekce nakonec zmizí. Deník The New York Times (NYT) k dnešnímu dni zmapoval v USA 794 případů nákazy, které podlehlo 27 lidí.

19:49

V karanténě jsou také tři čeští poslanci, kteří se vrátili z Itálie - Vojtěch Munzar a Karel Krejza z ODS a předseda hnutí STAN Petr Gazdík. Nikdo z nich nemá příznaky, jedná se o preventivní opatření. Upozornil na to server Novinky.cz.

19:36

Poskytovatelé tzv. terénních služeb by měli při kontaktu s klienty nosit roušky, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví. Jedná se například o lékaře či zdravotní sestry nebo agentury domácí péče, které jezdí za pacienty domů. 

19:33

Mezi novými nakaženými není žádný takzvaný komunitní přenos, při kterém není jasné, kde nebo od koho se pacient nakazil, řekl ministr.

19:32

Slovinsko plánuje uzavřít svou hranici s Itálií pro osobní dopravu. Na Twitteru to dnes oznámil slovinský premiér Marjan Šarec. Kdy přesně začne nařízení platit, ale podle Reuters zatím není jasné. Omezení se zatím nevztahuje na nákladní dopravu. 

19:30

V domácí karanténě by se měl člověk podle doporučení Státního zdravotního ústavu izolovat i od rodiny. Nákup doporučuje objednat on-line, koupelnu užívat jako poslední a řádně po sobě uklidit. Separovat je třeba i odpadky včetně kapesníků. Vyplývá to z rad zveřejněných na webu SZÚ. V domácí karanténě jsou v Česku tisíce lidí, kteří se vrátili od soboty z Itálie. Doma je také většina z 58 nakažených v Česku, kteří nemají vážné příznaky, a nemusí tak být v nemocnici, i další lidé, kteří s nimi přišli do styku.

19:28

Česká národní banka bude sledovat možné finanční problémy malých podniků a živnostníků kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru. V případě potřeby mohou rozhodnout o poskytnutí peněžní pomoci pro tyto firmy. Informovala o tom dnes Česká bankovní asociace.

19:21

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v Událostech České televize upřesnil, že počet nakažených v Česku už stoupl na 61

19:13

V pražské zoo až do odvolání budou uzavřeny všechny pavilony a vnitřní expozice. Jde o preventivní opatření přijaté v souladu s rozhodnutími Bezpečnostní rady státu a s ohledem na skutečnost, že v uvedených prostorách dochází k větším koncentracím tuzemských i zahraničních návštěvníků a jsou v nich mnohdy specifické mikroklimatické podmínky. Naproti tomu venkovní prostory zoo fungují víceméně jako park.

19:08

Jordánsko dnes s cílem chránit se před koronavirem uzavřelo své hraniční přechody s Izraelem, Izraelem okupovaným Západním břehem Jordánu, své přístavy využívané k importu z Egypta a zároveň zakázalo soukromou silniční dopravu z Iráku. S odvoláním na dnešní sdělení jordánského ministra zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Jordánská vláda dnes také zakázala cesty do Libanonu a Sýrie a od pondělí budou mít do země vstup zakázaný cestující z Francie, Německa a Španělska, uvedl ministr zdravotnictví Saad Džábir. Již dříve Jordánsko zavedlo podobná opatření vůči cestujícím z Itálie.

18:58

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo možnost uvalení karantény i na cizince, kteří budou na hranicích kontrolováni a budou mít příznaky infekčního onemocnění. Dosud byla tato možnost jen u Čechů a u cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR, uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru.

18:54

Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že by si přál lepší organizaci ochranných opatření.

18:36

Za dnešek v Česku přibylo podle Vojtěcha dalších 18 případů. Jedná se tak o dosud největší nárůst počtu případů za jeden den. Rozhlasové stanici Frekvence 1 Vojtěch řekl, že jeden z nových pacientů se zřejmě nakazil při lyžování v Rakousku. U všech infikovaných má nemoc zatím mírný průběh a nikdo z nich není podle ministra v ohrožení života.

18:27

V Itálii zemřelo už 631 lidí nakažených koronavirem, za 24 hodin se počet zvýšil o 168 mrtvých. Počet infikovaných vzrostl na 10 149, oznámily úřady.

18:26

Zatímco Cinestar zrušil veškeré promítání, Cinema City přes ulici promítá dál a jen snížilo kapacitu sálů.

CineStar zavřel kina kvůli koronaviru, konkurent přes ulici promítá dál

1:30
CineStar zavřel kina kvůli koronaviru, konkurent přes ulici promítá dál. | Video: Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
18:23

V Česku je 58 případů nákazy novým koronavirem, řekl ministr zdravotnictví Vojtěch Českému rozhlasu. Ještě ráno bylo potvrzených případů 40.

18:18

Jedna z pacientek s koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. VŠE to uvedla na webu, od pondělí je uzavřená a v kontaktu s hygieniky.

18:18

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zatím dostala 2436 elektronických neschopenek kvůli karanténě. Do dvoutýdenní izolace musí lidé, kteří se vracejí z Itálie. V izolaci jsou i ti, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Celkem za dnešek úřad přijal zhruba 11 630 e-neschopenek, sdělila mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Lékaři by měli lidem v karanténě vypisovat pětidílný tiskopis, využít mohou ale i e-neschopenky.

18:17

V Česku je 54 případů nákazy novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Vojtěch to řekl Frekvenci 1. Jeden z pacientů se zřejmě nakazil v Rakousku.

18:13

Podle Martina Fendrycha by epidemie koronaviru mohla být šancí přestat myslet pouze na sebe, ale začít se zajímat i o lidi, kteří jsou v horší situaci.

18:05

Plzeň pravděpodobně od čtvrtka uzavře i mateřské školy, které zřizuje. Na návrh městských obvodů bude o úplném uzavření školek rozhodovat na mimořádném jednání ve středu odpoledne rada města, sdělila dnes mluvčí radnice Eva Barborková.

18:00

Zákaz kulturních, sportovních a náboženských akcí s předpokládanou účastí nad 100 začal platit od dnešních 18 hodin.

17:59

Vzpoury v téměř třech desítkách italských věznic, které vypukly v neděli po oznámení dalších opatření proti koronaviru, si vyžádaly 12 obětí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na italské ministerstvo spravedlnosti. Podle něj je situace ve většině věznic pod kontrolou, v desítce z nich ale trvají protesty. Na útěku zůstává také 22 z 50 trestanců, jimž se během nepokojů podařilo uprchnout na svobodu.

17:56

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu podmínky dodávek respirátorů a ochranných masek, které chrání před nákazou novým typem koronaviru. Počty neupřesnilo, budou v objednávkách. Firmy, které mají zájem státu ochranné prostředky dodávat, se mají hlásit do středy 11. března do 10:00. Resort očekává, že prvních zhruba 200 000 respirátorů dodá státním nemocnicím a praktickým lékařům do pátku. V dokumentaci píše, že první dodávka bude do 13. března a pak zřejmě s týdenním intervalem.

17:39

Kvůli uzavření základních, středních, vyšších odborných i vysokých škol by mělo od středy na neurčito zůstat doma zhruba 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Nejvíce půjde o žáky základních škol, kterých je přibližně 953 tisíc. Opatření státu kvůli koronaviru se ale dotkne i víc než čtvrt milionu studentů vysokých škol. Z domova nebo v prázdných budovách škol by mělo pokračovat v práci asi 130 tisíc pedagogů. 

17:38

Předseda sněmovny Radek Vondráček vyzval poslance, aby nejezdili v následujících 14 dnech na žádné pracovní cesty do zahraničí, omezit na minimum mají také návštěvy v budově sněmovny a tiskové konference.

17:25

V Pardubickém kraji je možná první člověk s koronavirem, čeká se na potvrzení certifikovanou laboratoří. Starší muž z Pardubicka se vrátil z dovolené v Rakousku. "Byl to vysoce suspektní (podezření na diagnózu) vzorek, který odpovídá genové typizaci Covid-19. Byl odvezen z laboratoře v Hradci Králové do národní referenční laboratoře, která ho vyhodnocuje. Patrně bude potvrzen," řekla krajská hygienička Olga Hegerová.

17:22

Domácí pekárny, mrazáky nebo čističky vzduchu. V posledních dnech zaznamenali prodejci v Česku zvýšený zájem zákazníků o elektroniku a spotřebiče, díky kterým mohou být o něco soběstačnější. 

17:20

Senát se kvůli prevenci před šířením nového typu koronaviru rozhodl zpřísnit pravidla pro přístup médií na jednání horní komory a jejích orgánů. Novináři se budou muset na jednotlivé akce předem ohlásit. Média mají podle tiskové tajemnice do sídla horní komory parlamentu vysílat jen pracovníky, "kteří nebyli vystaveni rizikovým faktorům, které zvyšují možnost vzniku a rozšíření onemocnění" způsobeného koronavirem. 

17:19

České dráhy vrátí peníze žákům a studentům, kteří kvůli uzavření škol nebudou muset vlakem cestovat.

17:12

Rušení hromadných akcí s účastí nad 100 lidí se dotkne i muzikantů. Odpadnou jim koncerty, někteří z nich se místo toho přesunou do nahrávacích studií. Na nových deskách pracuje například Michal Prokop nebo Matěj Ruppert se skupinou Monkey Business.

16:35

S každým dalším opatřením proti nákaze koronavirem se stupňuje negativní dopad na českou ekonomiku. Shodli se na tom analytici. Záležet bude podle nich na délce jejich trvání, dopady se mohou počítat v desetinách procenta hrubého domácího produktu (HDP).

16:35

Neslyšící požadují, aby byly tiskové konference k opatřením souvisejícím s novým typem koronaviru tlumočeny do znakového jazyka. Svaz neslyšících a nedoslýchavých v Česku k tomu vyzval premiéra otevřeným dopisem. Nabízí tlumočníky. 

16:34

Na zvýšenou poptávku jsou tuzemské obchody s potravinami připravené. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy stejně jako ve zbytku Evropy v prodejnách nejsou k dostání jen dezinfekční gely. "K obavám nebo panice proto není žádný důvod," řekl.

16:33

"Nejsme schopni vyloučit, že se v galeriích, muzeích či knihovnách shromáždí větší množství lidí," uvedl Zaorálek. Veškeré instituce toho typu se tak uzavřou.

16:29

"Bohužel asi Evropa možná měla o tom přemýšlet dřív. Teď už je to trochu pozdě. Pochybuji, že najdeme nějaké společné opatření, ale uvidíme. Nemůžeme se spoléhat na ostatní, musíme bojovat za naše věci," dodal premiér. Je podle něj důležité, aby Španělsko, Francie, Německo či Švýcarsko situaci zvládly. V prvních třech jmenovaných zemích už počet potvrzených případů přesáhl tisíc.

16:28

Premiér Andrej Babiš pochybuje, že Evropa při dnešní videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie najde společné opatření kvůli koronaviru. Řekl to novinářům po dnešním jednání zástupců vlády s lídry opozičních stran ve sněmovně. Podle předsedy vlády nelze spoléhat na ostatní země, každá musí bojovat za vlastní záležitosti. "Myslím, že ten vir je tak rychlý, že všichni musí reagovat po svém," uvedl.

16:21

"V minulých dnech se situace uklidnila, nicméně v posledních hodinách opět zaznamenáváme výrazný nárůst zákazníků a jejich zájem zejména o suché potraviny. Aktuálně je velmi obtížné predikovat přesný vývoj, ale reálně očekáváme, že budeme čelit jejich výpadkům. Trvá situace s nedostatkem dezinfekčních mýdel a gelů, které dodavatelé zaváží jen velmi omezeně. Zásoby jsou aktuálně nedostačující," říká jednatel společnosti Globus Bronislav Matyšek.

16:19

Andrej Babiš jedná s opozicí o situaci okolo koronaviru. "Musíme táhnout za jeden provaz," uvedl před schůzkou.

16:19

Ministr kultury Lubomír Zaorálek rozhodl uzavřít všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury. Zavřou se galerie, knihovny i muzea.

15:40

O desítky až stovky procent rostou prodeje některého zboží na e-shopu drogerie DM. Jde především o antibakteriální a dezinfekční prostředky, čističe, dětskou výživu, pleny či krmiva pro zvířata. "K výpadkům dochází zejména u antibakteriálních a dezinfekčních prostředků a roušek, které jsou v současné době z větší části nedostupné," říká mluvčí sítě Jiří Peroutka.

15:36

Národní galerie Praha zatím kvůli novému typu koronaviru výstavní prostory návštěvníkům neuzavírá. Kvůli ochraně děl má na atraktivní výstavy určen limit, do stálých expozic přijde méně než 100 lidí za hodinu. 

15:33

České dráhy provádějí preventivní hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

15:27

Čtyři tuny materiálu, které se nevešly na začátku března do vojenského leteckého speciálu s humanitární pomocí do Číny, zůstanou v České republice. Čínská strana oficiálně oznámila, že netrvá na transportu, a věnovala je zpět Česku, řekl ministr vnitra Jan Hamáček. 

15:24

Část objektů na Pražském hradě bude od středy až do odvolání uzavřena. Přístupný bude Starý královský palác, bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička, katedrála sv. Víta a věž katedrály. Ostatní objekty budou až do odvolání uzavřeny. 

15:16

Smartwings od dnešního dne do 31. března přeruší provoz své linky z Prahy do Tel Avivu. Důvodem jsou izraelská opatření kvůli koronaviru.

15:07

Senátor Jiří Drahoš opatření vítá, podpořil by ale vyplácení 100% mzdy některým skupinám rodičů, například matkám samoživitelkám.

15:06

Velitel polských pozemních sil generál Jaroslaw Mika je jedním z dvaceti Poláků, kteří byli dosud pozitivně testováni na koronavirus.

Generál se vrátil z Německa z porady velitelů ohledně právě probíhajícího cvičení Defender-Europe 2020, největšího cvičení amerických vojáků v Evropě za posledních 25 let. Podle některých expertů lze předpokládat, že do karantény asi budou muset všichni, kdo se porady zúčastnili, tedy velitelé pozemních sil většiny členských států NATO v Evropě.

15:02

Největší český e-shop Alza.cz říká, že od dubna zřejmě pocítí výpadky dodávek elektroniky. "Situaci sledujeme již od prosince, významně jsme navýšili skladové zásoby tak, abychom byli schopni přečkat případné výpadky v zásobování. Je potřeba si uvědomit, že zboží, které se v tuto chvíli dostává do České republiky, bylo naloděno ještě před vypuknutím krize v Číně, kdy továrny běžně fungovaly. Nyní je výroba zboží v Číně stále velmi narušená. Dodání trvá cca tři měsíce. Reálně tedy výpadky dodávek ucítíme počínaje dubnem a dále," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

15:00

Některá kulturní zařízení představení neruší, ale například snižují kapacitu sálu pod hranici 100 míst.

14:13

Ředitel Národního divadla Jan Burian v České televizi uvedl, že instituce zrušením představení přijde zhruba o 20 milionů korun. S okamžitou platností vrátí peníze za vstupenky na všechna představení až do 17. března těm, kteří si je zakoupili.

14:11

Čtyřicátým prvním případem nákazy koronavirem v Česku je nemocný cizinec na infekčním oddělení nemocnice v Prostějově, byl v Anglii a Německu.

14:09

Policejní prezident Jan Švejdar ujistil, že policie je na mimořádná opatření připravena a neoslabí ji ani péče mnoha zaměstnanců o děti, s nimiž budou muset zůstat doma kvůli uzavření škol.

14:02

Slovensko zapojilo vězně do výroby ochranných roušek. S jejich produkcí začaly vybrané věznice minulý týden, kdy země zaznamenala první potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru.

14:01

Dnešní mimořádná opatření shrnutá v jedné minutě.

Vláda nařídila uzavření škol a zákaz akcí s účastí nad 100 lidí

Zákaz shromažďování kvůli koronaviru
1:07
Zákaz shromažďování kvůli koronaviru | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
13:54

Vězeňská služba zavádí preventivní měření teploty všem, kdo vstoupí do jejích objektů.

13:53

Opoziční ODS připravuje ekonomická opatření kvůli dopadům koronaviru, chce o nich jednat s vládou. Jde o daňové úlevy, snížení korporátní daně, zvýšení základní slevy na poplatníka nebo odložení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET). Na dnešní tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny to řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček.

13:53

Aerolinky Ryanair v souvislosti s šířením koronaviru zrušily všechny lety z a do Itálie do 8. dubna.

13:47

Internetové obchody, které prodávají a doručují potraviny, drogerii a hygienické zboží, nyní zažívají nápor srovnatelný s vánoční sezonou. V některých případech musely dokonce přistoupit k omezení množství, které dodávají v rámci jedné objednávky. Návštěvnost těchto e-shopů, jako je například Rohlik.cz, Košík.cz či on-line obchody drogerií, stoupají v těchto dnech o stovky procent. Web Rohlik.cz například v průběhu posledních hodin padá, firma nyní zjišťuje, zda je za tím chyba, nebo velký nápor lidí.

13:45

Výrobce léčiv Zentiva zareagoval na zájem zákazníků a navýšil výrobu přípravků s látkami paracetamol a ibuprofen v Praze. "Díky vysokému nasazení všech našich zaměstnanců ve výrobním závodě jsme okamžitě změnili plán výroby a posílili výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci koronavirem provází. V březnu proto firma vyrobí o milion balení zmíněných léčiv více, než měla v plánu. Ročně vyrobí více než čtyři miliony balení těchto léčiv.

13:40

Podle ministra zdravotnictví je lepší postupovat aktivně v počátku epidemie, aby Česko nedopadlo jako Itálie.

13:29

V Íránu stoupl počet nakažených novým koronavirem na 8042 lidí. Na onemocnění, jež koronavirus způsobuje, zemřelo v zemi 291 lidí.

Oznámilo to íránské ministerstvo zdravotnictví. Z Blízkého východu je Írán nejvíc zasaženou zemí. Několik poslanců požaduje, aby bylo šíření viru zpomaleno vyhlášením karantény v nejpostiženějších oblastech.

13:28

Mimořádné opatření se dotknou také mnoha náboženských shromáždění. "Věřící mohou svou nedělní povinnost mše svaté splnit také poslechem televizního či rádiového přenosu nebo přenosu na nových komunikačních prostředcích, a svátečním slavením dne Páně. Doporučujeme dbát na hygienické návyky a být tak ohleduplní ke svým bližním," uvedla Česká biskupská konference.

13:26

Nejdůležitějším nynějším úkolem v souvislosti s koronavirem je zajistit dostatek ochranných pomůcek a hygienického materiálu pro sociální zařízení, řekla na dnešní tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

13:23

Zákaz akcí s účastí nad 100 lidí má podle náměstka Prymuly platit i pro velké svatby a pohřby. 

13:22

V období zrušení výuky bude zřejmě podle zástupců školských asociací většina škol zadávat dětem úkoly a cvičení elektronicky. V některých školách budou mít proto učitelé možnost pracovat z domova, jinde se budou scházet ve školách bez žáků. 

13:18

Epidemii koronaviru v Česku je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly potřeba rozložit do delšího času, aby byla stále zachována dostatečná kapacita zdravotnických zařízení. Vývoj epidemie popisují odborníci takzvanou epidemickou křivkou. Pokud nejsou přijímaná žádná nebo jsou málo účinná opatření, epidemie udeří na popisovanou oblast rychleji a silněji, křivka bude ostřejší, ale také dříve odezní. Pokud jsou přijímána preventivní opatření, křivka bude nižší, ale rozložená do delšího času.

13:10

Výuku přeruší také Univerzita Karlova, která zároveň uzavře většinu svých knihoven a zruší všechny slavnostní shromáždění i plesy. Otevřená ale zůstane například knihovna Fakulty sociálních věd.

13:06

Ministryně financí Alena Schillerová navýšila rozpočet ministerstva zdravotnictví o 50 milionů korun kvůli nákupu ochranných roušek a respirátorů.

13:06

Nový typ koronaviru se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu může setrvávat i 30 minut. Uvádějí to čínští vládní epidemiologové ve studii, o níž dnes informoval hongkongský list South China Morning Post.

Podle serveru CNBC je průměrná inkubační doba nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, pět dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u naprosté většiny (97,5 procenta) nakažených.

13:04

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vyzval, aby lidé dodržovali opatření vlády, nepanikařili a zachovali si laskavost.

12:57

Muž nakažený v Olomouckém kraji leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Cestovatelská anamnéza nakaženého muže podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) odpovídá výskytu koronaviru a klinické příznaky také. 

12:56

Veškerou svou činnost ruší také Skaut.

12:54

Univerzita Pardubice doporučuje studentům, aby odjeli domů. Zahraniční studenti zůstanou na kolejích, uvedla škola v tiskové zprávě. "Děkani fakult stanoví v rámci svých kompetencí podmínky pro samostudium, případně distanční formy studia," uvedl rektor Jiří Málek.

12:53

V Olomouckém kraji je první potvrzený případ nákazy koronavirem. Zaměstnanec zahraniční firmy leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

12:48

Síť multikin Cinestar okamžitě ruší veškeré veřejné projekce ve svých 13 pobočkách v celé zemi. 

12:47

Předseda KDU-ČSL navrhuje, aby rodiče, kteří musí být doma od zítřka s dětmi, měli 100 procent svého průměrného příjmu. Šedesátiprocentní výměr by podle něj mohl být kritický například pro matky samoživitelky.

12:44

Omezení platí také pro venkovní akce s účastí nad 500 lidí, v uzavřených prostorách jde o akce nad 100 účastníků. Uzavření obchodních center, wellness či fitness center, bazénů apod. není podle ministra zdravotnictví v tuto chvíli namístě.

12:41

Plné znění mimořádného opatření týkajícího se zrušení všech akcí s účastí nad 100 osob. 

12:38

Podle ministerstva zdravotnictví budou mimořádná opatření platit minimálně do konce března. Následujících 14 dní podle něj bude krizových a bude docházet k nárůstu epidemie. Ministerstvo bude situaci pravidelně vyhodnocovat.

12:35

Plné znění mimořádného opatření k uzavření základních, středních a vysokých škol zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na Twitteru.

12:34

Rakousko kvůli koronaviru zakázalo Italům vstup do země a oznámilo další přísná opatření: uzavřou se všechny univerzity a další vysoké školy. Podle premiéra Sebastiana Kurze je jen otázkou času, kdy vláda přistoupí i k uzavření základních a středních škol.

Do začátku dubna se nesmějí konat žádné společenské akce s více než 500 účastníky venku a s více než stem účastníků uvnitř budov. Opatření se dotkne mimo jiné divadelních představení či koncertů.

12:33

Nakažený taxikář jezdil pro společnost Uber, daří se tak velmi dobře dohledat trasu a jednotlivé osoby, které vezl. V současné době je kontaktováno asi 90 osob, které vezl, a také šest jeho rodinných příslušníků. Zatím není známý zdroj jeho nákazy, pravděpodobně se mohlo jednat o německé občany.

12:30

Ředitel Státního zdravotního ústavu na tiskové konferenci zdůraznil, že infolinky SZÚ jsou určeny primárně pro osoby, které mají podezření na nákazu, a ne pro obecné informace veřejnosti.

12:28

Show Jana Krause proběhne dnes kvůli mimořádným opatřením poprvé bez diváků.

12:24

Ředitelka krajské hygienické stanice v Praze zdůraznila, že se jedná pouze o preventivní opatření a není potřeba propadat panice.

12:22

Europoslanec Tomáš Zdechovský na Twitteru uvedl, že v Evropském parlamentu dojde k omezení zasedání.

12:20

Podle ministra školství Roberta Plagy se opatření netýká základních umělecký škol, doporučil však, aby fungovaly ve stejném provozu jako základní školy. U mateřských škol nechává rozhodnutí na zřizovatelích.

12:19

Premiér Andrej Babiš ve 13:30 sejde se zástupci opozice, aby projednali situaci okolo koronaviru.

12:17

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém Twitteru připomněla, že rodiče dětí do 10 let mohou kvůli uzavření školy využít ošetřovné. Musí v takovém případě zažádat školu o potvrzení. Podrobnější informace zveřejnila na svém webu Česká správa sociálního zabezpečení.

12:14

Národní památkový ústav do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito.

12:13

Vláda také plánuje nakoupit až 100 tisíc jednorázových testů. Primárně mají podle náměstka ministra Romana Prymuly sloužit na hranicích či ve vlacích ke kontrole cestujících.

12:06

Praha ode dneška zřídila novou telefonickou linku pro obecné a technické dotazy veřejnosti a institucí vztahující se k řešení situace s koronavirem. Její číslo je 800 100 991 a v provozu bude každý den od 9 do 18 hodin. Sloužit bude pouze pro technické dotazy, nikoli zdravotní konzultace.

12:04

Kina se se zákazem hromadných akcí vypořádávají po svém, takto třeba kino Lucerna v Brně: "S ohledem na nařízení vlády ČR byla kapacita kina snížena na 99 míst. Kino promítá a žádná představení se neruší. Ve dnech 10. a 11. 3. u filmu "V síti" budou zrušeny rezervace, jelikož došlo k překročení povoleného limitu 100 návštěvníků."

12:01

Britské aerolinky British Airways ruší všechny lety do Itálie i z Itálie. Reagují tak na oznámení italské vlády, která vyhlásila celostátní karanténu kvůli šíření koronaviru. Ke stejnému kroku přistoupila i maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air.

12:03

Mimořádná opatření na Twitteru podpořila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle ní ale přicházejí pozdě.

12:00

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že Polsko zruší všechny hromadné akce. Varšava rovněž po zavedení sanitárních kontrol na hranicích s Českem a Německem zpřísní opatření také na východních hranicích.

11:58

V brněnském kině našli způsob, jak se opatření vyhnout a nemuset rušit projekce. Zmenšili kapacitu sálu na 99 míst.

11:55

Stát by měl podle KDU-ČSL zajistit místo ošetřovného plnou mzdu rodičům žáků zavřených škol. Parlament by mohl změnu projednat rychle ve stavu nouze.

11:54

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš podpořil zavedení mimořádných opatření. Na Twitteru navíc apeloval na vládu, aby zrychlila doručení ochranných pomůcek praktickým lékařům, řidičům MHD a připravila nemocnice na příchod dalších vln nemocných. 

11:52

Na Twitteru se objevilo video z hraniční kontroly kvůli koronaviru. Policistka, kontrolující projíždějící vozy na něm nemá respirátor, ale pouzí límec přes ústa.

11:51

Rakousko zakázalo Italům vstup do země, z Itálie evakuuje své občany. Od pondělí se uzavřou univerzity. V zemi je 158 nakažených koronavirem.

11:35

Kromě webových stránek ministerstva zdravotnictví nyní kvůli velkému náporu nefunguje ani web ministerstva školství a Úřadu vlády.

11:30

Ministerstvo školství oznámilo, že opatření se týká jen žáků, ale nikoli pedagogických pracovníků, kterým by měla být umožněna práce z domova, jako je zadávání úkolů žákům pomocí elektronické korespondence. Pokud není možné přidělit práci pracovníkům nepedagogickým, jakými jsou např. uklízečky, školníci apod., jedná se  překážky na straně zaměstnavatele a mělo by jim tak náležet 100 procent mzdy.

11:26

"TOP 09 podporuje všechny opatření, která sníží riziko nákazy spoluobčanů," uvedli zástupci strany na tiskové konferenci. Zkritizovali ale, že opatření nejsou koordinovaná a přicházejí podle nich pozdě. To, že neprobíhala systematické příprava a plánování opatření již od konce ledna považují za politické selhání vlády.

11:23

Ministerstvo školství doporučuje ukončit probíhající akce organizované školami, jako jsou lyžařské kurzy apod.

11:21

Činoherní klub na základě mimořádného opatření ruší svá představení. "Vzhledem k nepredikovatelné situaci nejsme schopni v tento moment odhadnout, jak dlouho opatření potrvá," uvedl klub na svém webu.

11:19

Platí také plošný zákaz návštěv v nemocnicích a v domovech pro seniory.

11:17

Za porušení mimořádných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví hrozí pokuta až tři miliony korun. "Je to sankce podle zákona o ochraně veřejného zdraví," řekl Vojtěch. Stejná pokuta hrozí v případě, že lidé poruší dvoutýdenní karanténu, kterou jim nařídí krajská hygienická stanice či praktický lékař.

11:15

Kvůli koronaviru zasedne v 15:30 bezpečnostní rada hlavního města Prahy.

11:14

Masarykova univerzita v Brně vyhlásila kvůli opatření vlády rektorské volno. Trvat by mělo od 10. do 24. března. Konat se nebudou ani akademické obřady.

11:12

Ministerstvu zdravotnictví kvůli přílišnému náporu návštěvníků nefungují webové stránky.

11:10

Spolek Milion chvilek pro demokracii na základě nařízení ruší svoje akce.

11:08

Novým typem koronaviru se nakazil i vnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karel Habsburský. Aristokrat a politik je už několik dní v domácí karanténě.

"Myslel jsem si, že je to obyčejná chřipka," řekl Karel Habsburský v telefonickém rozhovoru listu Kleine Zeitung. "Když mi zavolal kamarád, že měl na jednom kongresu ve Švýcarsku pozitivní test, nechal jsem se taky otestovat," dodal vnuk císaře Karla I. Výsledek na koronavirus byl podle něj pozitivní.

11:06

Papež František vyzval kněze, aby sebrali odvahu a vyšli mezi lidi, kteří se nakazili koronavirem. Na ranní mši duchovní rovněž vybídl, aby pomáhali zdravotníkům a dobrovolníkům v boji proti šíření viru.

Vatikán se v posledních dnech přidal k opatřením, která přijala italská vláda. Už od neděle jsou tak například zavřená místní muzea. Papežský stát zatím ohlásil jednoho nakaženého.

11:03

Probíhající filmový festival Jeden svět se neruší. "V reakci na rozhodnutí vlády jsme nuceni udělat změny v programu, celý festival však zatím nerušíme," uvedli organizátoři. Projekce v malých sálech s kapacitou pod 100 lidí zůstávají.

11:02

Uzavře se i budova Akademie věd.

11:24

Správa Národní parku Šumava uzavírá od středy všechna svá informační střediska a návštěvnická centra a ruší všechny programy pro veřejnost a to do odvolání. Přístupná zůstanou pouze výběhy s vlky na Návštěvnickém centru Srní a výběhy s rysy a jeleny na Návštěvnickém centru Kvilda. 

10:56

Městské divadlo Brno ode dneška v souladu s rozhodnutím bezpečnostní rady státu ruší veškerá představení, herci ale budou nadále zkoušet novinky. Pokračuje tak například práce na muzikálu Grand Hotel, který měl mít premiéru 21. března.

10:53

Vláda rozšířila opatření i o vysoké školy.

10:45

Pořadatelé po vyhlášení zákazu konání akcí s účastí nad 100 lidí zrušili festival Febiofest. Přehlídka Jeden svět pokračuje v malých sálech.

10:44

Ruší se také akce Fotbalista roku, řekl ředitel ČT sport Jiří Ponikelský v České televizi.

10:40

Výuku ruší také zlínská Univerzita Tomáše Bati.

10:43

Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský označil opatření Bezpečnostní rady státu za likvidaci:

10:39

"Informovanost je stoprocentní. U nás na univerzitě je 400 lidí, kteří jsou v zahraničí, i s nimi jsme v kontaktu. Děkan spolu s vedením katedry rozhodne, koho pošle na homeoffice. Samozřejmě je potřeba zajistit provoz laboratoří a podobně," popsal opatření ČZU rektor Petr Sklenička pro ČT.

10:37

Miroslav Kalousek (TOP 09) reaguje na opatření Bezpečnostní rady státu:

10:37

Všichni Češi, kteří se dostali do izolace na výletní lodi u Singapuru, byli z karantény propuštěni. Koronavirus se u nich neprokázal, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

10:37

Petr Fiala (ODS) reaguje na opatření Bezpečnostní rady státu:

10:34

Vysoké učení technické v Brně od zítřka ruší do odvolání prezenční výuku. Zaměstnanci budou i nadále chodit do práce. K situaci momentálně zasedá univerzitní krizový štáb.

10:33

"Budou se přidávat další univerzity," řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička v ČT s tím, že ještě neví, zda k uzavření přistoupí všechny univerzity.

10:29

Rodiče si budou moci podle Vojtěcha vzít na hlídání malých školáků při uzavření škol ošetřovné. Předpokládá, že se to dotkne menšího počtu rodin.

10:24

Lyžování omezeno nebude. "Na vleky se to nevztahuje. Sportování lidem nezakazujeme," oznámil ministr Adam Vojtěch.

10:22

Plošný příkaz nošení roušek zatím podle náměstka ministra zdravotnictví Prymuly rada neřešila, nevylučuje ale, že jej v budoucnu zváží.

10:21

Cestování do jiných zemí zatím regulováno nebude. "Můžeme doporučit, což už jsme udělali, aby lidé omezili cestování do států, kde je prudký nárůst viru," řekl premiér Andrej Babiš.

10:20

Nejnovější opatření ke koronaviru:

 • Od 10. března od 18:00 se zakazují kulturní i sportovní akce nad 100 lidí.
 • Od 11. března se zakazuje také přítomnost žáků na základních, středních a vyšších odborných školách a školních zařízeních. Mateřské školy budou fungovat nadále.
 • Zavedená opatření - ať už uzavření škol či zákaz hromadných akcí - platí na dobu neurčitou.
13:17

Madridský region dnes oznámil deset dalších úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Celkový počet obětí nákazy v této španělské oblasti je tak 31, informovala agentura Reuters. Regionální úřady rovněž uvedly, že počet potvrzených případů nákazy vzrostl na 1024, ještě v úterý přitom místní představitelé hovořili o 782 infikovaných. Madridský region je jednou z nejvíce postižených oblastí Španělska, kde bylo celkem novým koronavirem nakaženo již přes 2000 lidí.

Vývoj událostí kolem nového koronaviru ve světě i v Česku jsme dosud sledovali v této on-line reportáži: