Koronavirus vznikl v netopýří jeskyni, zjistil vědec a varuje před dalšími epidemiemi

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2020 6:54
Nejen čínští vědci se snaží zjistit, co bylo na počátku epidemie koronaviru označovaného jako 2019-nCoV a proč se nákaza stala jednou z nejvážnějších zdravotnických krizí moderní historie Číny. Na nemoc zemřelo přes 900 lidí a počet nakažených překročil 40 tisíc.
Netopýři v jeskyni, ilustrační foto.
Netopýři v jeskyni, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Experti různých institucí se shodují na dvou bodech. Nemoc se začala šířit na začátku prosince z tržiště ve městě Wu-chan a původcem nákazy jsou netopýři. Jeskyně na jihu Číny, které tito létající savci obývají, několik let zkoumá Peter Daszak z organizace EcoAlliance.

Agentuře Bloomberg popsal, že právě tam - v jeskyni v provincii Jun-nan - vznikl zdroj současné epidemie.

"Jsou to místa, kde žijí netopýři a kde se tvoří viry z jejich slin, výkalů a moče. Do těchto jeskyní vždy chodíme ve speciálních ochranných oblecích, v maskách a s rukavicemi," vysvětlil Daszak agentuře.

Podle něj budou následovat další podobné epidemie, protože lidé se stále více přibližují k divokým zvířatům, se kterými v minulosti moc do kontaktu nepřišli. Netopýři, dříve nedotčení civilizací ve svých jeskyních, jsou toho příkladem. "Více lidí má více kontaktů se zvířaty, a tak se přenáší více nemocí. Je to jakýsi virový tavící kotel," uvedl biolog.

Expertka na virová onemocnění Linfa Wangová z Univerzity v Singapuru tvrdí, že je na 90 procent přesvědčena o netopýřím původu koronaviru 2019-nCoV. Vědecký časopis Nature už v roce 2017 napsal, že právě "netopýři jsou vůbec největšími přenašeči savčích virů, schopných nakazit lidi".

Mezičlánek luskoun

Z nově zveřejněných analýz vyplývá, že mezi první stovkou lidí nakažených koronavirem byla polovina přímo ze zmiňovaného tržiště ve Wu-chanu. V tom je jasno. Nicméně podle některých čínských vědců přímo na trhu žádní netopýři nebyli. Obchodníci tam prodávali divoká prasata, králíky a další savce, ale nikoliv netopýry.

To znamená, že v řetězci je ještě mezičlánek - nějaké zvíře, které nemoc přeneslo z netopýra na člověka. "Zdá se být velmi pravděpodobné, že mezi netopýrem a člověkem je jeden hostitel koronaviru," oznámil Kuej-čen Wu z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Luskoun
Luskoun | Foto: Shutterstock

Tým jihočínské zemědělské univerzity v Kantonu se domnívá, že mezičlánek může být luskoun. Tato zvířata jsou vzácná a loví se pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu. A také kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. Jedna z původních hypotéz předpokládala, že nositelem viru mohou být i hadi. K tomu se však v tuto chvíli experti nepřiklánějí.

Čína je pod větším tlakem

Podle odborného časopisu Lancet může být vodítkem virus Nipah, který napadal mozek a na konci devadesátých let zabil přes stovku lidí v Malajsii. Tamní experti dlouho zkoumali, jak mohlo k přenosu na člověka dojít. Po dlouhém vyšetřování zjistili, že netopýři jedli manga a jejich zbytky trousili nad farmou, kde byli ve výběhu vepři. Přes ně se patogen (choroboplodný zárodek, pozn. red.) přenesl na lidi.

Nynější koronavirus 2019-nCoV se ve Wu-chanu začal šířit na začátku loňského prosince. Tržiště úřady uzavřely 2. ledna a Světovou zdravotnickou organizaci informovaly o infekci až o deset dní později. V mezičase z Wu-chanu odjelo nebo do něj přijelo mnoho lidí, takže se nedalo zabránit rozšíření nemoci do dalších oblastí Číny a také do zahraničí.

Li Wen-liang, který pracoval jako oční lékař v nemocnici ve Wu-chanu, zveřejnil informace o novém viru ještě před koncem roku na sociální síti. Vzápětí ho kontaktovala policie s varováním, aby nešířil fámy, jinak bude čelit následkům. Li se od jednoho z pacientů sám nakazil a ve čtvrtek zemřel.

Podle bývalého zpravodaje České televize v Pekingu Tomáše Etzlera jsou čínské úřady díky sociálním sítím pod větším tlakem a lidé jsou lépe informovaní než v letech 2002 a 2003, kdy v zemi vypukla epidemie nemoci SARS.

"A to i přesto, že obsah internetu v Číně je velmi omezen a kontrolován. Nelze ale uhlídat úplně všechno, nelze umlčet a smazat úplně vše kritické," popsal Etzler nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 49 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy