Koronavirus vznikl v netopýří jeskyni, zjistil vědec a varuje před dalšími epidemiemi

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2020 6:54
Nejen čínští vědci se snaží zjistit, co bylo na počátku epidemie koronaviru označovaného jako 2019-nCoV a proč se nákaza stala jednou z nejvážnějších zdravotnických krizí moderní historie Číny. Na nemoc zemřelo přes 900 lidí a počet nakažených překročil 40 tisíc.
Netopýři v jeskyni, ilustrační foto.
Netopýři v jeskyni, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Experti různých institucí se shodují na dvou bodech. Nemoc se začala šířit na začátku prosince z tržiště ve městě Wu-chan a původcem nákazy jsou netopýři. Jeskyně na jihu Číny, které tito létající savci obývají, několik let zkoumá Peter Daszak z organizace EcoAlliance.

Agentuře Bloomberg popsal, že právě tam - v jeskyni v provincii Jun-nan - vznikl zdroj současné epidemie.

"Jsou to místa, kde žijí netopýři a kde se tvoří viry z jejich slin, výkalů a moče. Do těchto jeskyní vždy chodíme ve speciálních ochranných oblecích, v maskách a s rukavicemi," vysvětlil Daszak agentuře.

Podle něj budou následovat další podobné epidemie, protože lidé se stále více přibližují k divokým zvířatům, se kterými v minulosti moc do kontaktu nepřišli. Netopýři, dříve nedotčení civilizací ve svých jeskyních, jsou toho příkladem. "Více lidí má více kontaktů se zvířaty, a tak se přenáší více nemocí. Je to jakýsi virový tavící kotel," uvedl biolog.

Expertka na virová onemocnění Linfa Wangová z Univerzity v Singapuru tvrdí, že je na 90 procent přesvědčena o netopýřím původu koronaviru 2019-nCoV. Vědecký časopis Nature už v roce 2017 napsal, že právě "netopýři jsou vůbec největšími přenašeči savčích virů, schopných nakazit lidi".

Mezičlánek luskoun

Z nově zveřejněných analýz vyplývá, že mezi první stovkou lidí nakažených koronavirem byla polovina přímo ze zmiňovaného tržiště ve Wu-chanu. V tom je jasno. Nicméně podle některých čínských vědců přímo na trhu žádní netopýři nebyli. Obchodníci tam prodávali divoká prasata, králíky a další savce, ale nikoliv netopýry.

To znamená, že v řetězci je ještě mezičlánek - nějaké zvíře, které nemoc přeneslo z netopýra na člověka. "Zdá se být velmi pravděpodobné, že mezi netopýrem a člověkem je jeden hostitel koronaviru," oznámil Kuej-čen Wu z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Luskoun
Luskoun | Foto: Shutterstock

Tým jihočínské zemědělské univerzity v Kantonu se domnívá, že mezičlánek může být luskoun. Tato zvířata jsou vzácná a loví se pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu. A také kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. Jedna z původních hypotéz předpokládala, že nositelem viru mohou být i hadi. K tomu se však v tuto chvíli experti nepřiklánějí.

Čína je pod větším tlakem

Podle odborného časopisu Lancet může být vodítkem virus Nipah, který napadal mozek a na konci devadesátých let zabil přes stovku lidí v Malajsii. Tamní experti dlouho zkoumali, jak mohlo k přenosu na člověka dojít. Po dlouhém vyšetřování zjistili, že netopýři jedli manga a jejich zbytky trousili nad farmou, kde byli ve výběhu vepři. Přes ně se patogen (choroboplodný zárodek, pozn. red.) přenesl na lidi.

Nynější koronavirus 2019-nCoV se ve Wu-chanu začal šířit na začátku loňského prosince. Tržiště úřady uzavřely 2. ledna a Světovou zdravotnickou organizaci informovaly o infekci až o deset dní později. V mezičase z Wu-chanu odjelo nebo do něj přijelo mnoho lidí, takže se nedalo zabránit rozšíření nemoci do dalších oblastí Číny a také do zahraničí.

Li Wen-liang, který pracoval jako oční lékař v nemocnici ve Wu-chanu, zveřejnil informace o novém viru ještě před koncem roku na sociální síti. Vzápětí ho kontaktovala policie s varováním, aby nešířil fámy, jinak bude čelit následkům. Li se od jednoho z pacientů sám nakazil a ve čtvrtek zemřel.

Podle bývalého zpravodaje České televize v Pekingu Tomáše Etzlera jsou čínské úřady díky sociálním sítím pod větším tlakem a lidé jsou lépe informovaní než v letech 2002 a 2003, kdy v zemi vypukla epidemie nemoci SARS.

"A to i přesto, že obsah internetu v Číně je velmi omezen a kontrolován. Nelze ale uhlídat úplně všechno, nelze umlčet a smazat úplně vše kritické," popsal Etzler nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy