před 5 hodinami

Ministr školství Balaš (STAN) přislíbil navýšení rozpočtu pro vysoké školy

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) ve čtvrtek přislíbil navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Řekl, že nynější částka určená na vysoké školy není konečná. O kolik by rozpočet pro univerzity měl být navýšen, ale neuvedl. Že vysoké školy trpí podfinancovaním, uvedl u příležitosti slavnostního zahájení akademického roku vysokých škol v Česku. Konalo se ve čtvrtek v podvečer na Univerzitě Karlově v Praze. Ministerstvo školství by mělo v příštím roce hospodařit s 263,9 miliardy korun, schválila vláda.

Na vzdělávání na vysokých školách je ve schválené podobě rozpočtu podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové určeno 30,9 miliardy korun, což je meziročně asi o 2,3 miliardy víc. Na výzkum a vývoj v resortu školství je podle mluvčí nyní vyhrazeno 20,3 miliardy korun včetně peněz z Evropské unie. Tato částka je zhruba o půl miliardy vyšší než letos.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Úřady ve Francii dokončily vyšetřování vraždy učitele Patyho, stíháno je 14 lidí

Francouzské justiční orgány ukončily vyšetřování vraždy učitele Samuela Patyho, zabitého v říjnu roku 2020 na pařížském předměstí. Stíháno je 14 lidí, uvedla ve čtvrtek agentura AFP. Jde převážně o osoby, které byly v kontaktu s Čečencem Abdulakem Anzorovem, který pedagogovi uřízl hlavu. Útočník mezi stíhanými není, protože ho krátce po činu zastřelila policie.

Anzorov se k činu přihlásil na videu. Uvedl v něm, že na pedagoga zaútočil, protože při vyučování ukázal karikatury proroka Mohameda. Anzorov na videu uvedl, že proroka islámské víry pomstil. Jeho útok vyvolal ve Francii velké emoce a také debaty o tom, jak jsou učitelé chráněni při výkonu svého povolání.

Anzorov se podle vyšetřovatelů o Patym dozvěděl díky videím a komentářům, které na sociálních sítích zveřejnili otec jedné z žákyň, která byla na vyučování, při kterém Paty karikatury ukázal, a známý islámský militant Abdelhakim Sefrioui. Oba muži jsou stíháni ze spoluúčasti na teroristickém útoku. To však právní zástupci Sefriouiho odmítají.

"Justiční spis uvádí, že náš klient nikdy nebyl v kontaktu s teroristou," uvedli. Dodali, že se ani nepodařilo prokázat, že Anzorov opravdu video jejich klienta viděl.

Obviněni jsou také dva Anzorovi známí, kteří s ním šli koupit nůž, který posloužil k útoku. Jeden z nich pak Anzorova doprovodil ke škole, kde Paty vyučoval. Mezi obviněnými je i třicetiletá konvertitka k islámu Priscilla M., která byla v kontaktu s Anzorovem několik dní před útokem a podle vyšetřovatelů ho podporovala v úmyslu zaútočit na pedagoga a pomohla mu Patyho vyhledat. Stíhání se týká i několika nezletilých žáků či bývalých studentů.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Prezident Zeman se na Hradě sešel s maďarským premiérem Orbánem

Prezident Miloš Zeman se na okraj čtvrtečního rozsáhlého pražského summitu setkal na Pražském hradě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Následně by se měl Zeman sejít také se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem.

Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák již dříve uvedl, že se Zeman bude chtít s Orbánem v rámci dnešního zasedání Evropského politického společenství (EPC) rozloučit před koncem svého mandátu. Naposledy se s ním sešel loni v září nedlouho před svou dlouhodobou hospitalizací.

S Vučičem se bude český prezident bavit o zřízení českého domu v Bělehradě. Zeman se o jeho otevření dlouhodobě zasazuje. S jeho zřízením je spojena i jeho případná návštěva Srbska.

Zeman ve čtvrtek v rámci EPC promluví před jeho účastníky na počátku společné večeře.

 

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Soud poslal v kauze přidělování bytů v Brně do vazby Bradáče a Červinku

Městský soud v Brně dnes poslal v kauze manipulace s byty na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi obviněných, a to místního politika ODS Otakara Bradáče a jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku. Uvedli to státní zástupkyně Petra Lastovecká a Červinkův obhájce Pavel Hála. Bradáčův obhájce Jan Kovařík situaci nekomentoval. Zbylých šest obviněných je na svobodě. Policie udělala 28 domovních prohlídek a vyslechla 30 lidí.  

Lastovecká novinářům potvrdila vzetí do vazby u obou obviněných, jinak ale situaci nekomentovala. Hála uvedl, že soud rozhodl o vazbě jeho klienta kvůli tomu, aby trestná činnost nepokračovala. Červinka podle Hály čelí obvinění z manipulace s byty v sedmi případech se škodou stovky tisíc korun. "Klient chce tomuto trestnímu řízení čelit, nehodlá nic skrývat. Přistupuje k tomu otevřeně. Usiluje o status spolupracujícího obviněného," řekl Hála. Policie podle něj bude nejspíš muset hledat důkazy na radnici.

Zdroj: ČTK
před 15 hodinami

Žalobkyně po razii v Brně žádá vazbu pro dva lidi, šest obviněných policie propustila

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

"Někteří z celkem osmi obviněných trestnou činnost doznávají a s policejním orgánem a státním zastupitelstvím různým způsobem spolupracují. Státní zástupkyně po pečlivém vyhodnocení aktuální procesní situace podala příslušnému soudu návrhy na vzetí do vazby dvou stíhaných osob. Ostatní obvinění byli propuštěni ze zdržení na svobodu," uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Zdroj: ČTK
před 16 hodinami

Jindrák potvrdil, že katarský emír neplánovaně odletěl z Česka už ve středu

Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák potvrdil, že katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka. Původně tu měl přitom pobývat i ve čtvrtek. Brusel ale podle Jindráka neodsouhlasil, aby se stal katarský emír účastníkem pražského summitu Evropské unie.

Ředitel hradní diplomacie odmítl, že by se emír "urazil". Zdůraznil, že bilaterální schůzka s prezidentem Milošem Zemanem se uskutečnila v přátelské atmosféře a označil ji za skvělou. "Emír nechtěl dále v Praze zůstávat, protože mu bylo Bruselem přes úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí summitu," poznamenal Jindrák.

Emír si to podle Jindráka vyhodnotil tak, že je pro něj efektivnější, aby se s jednotlivými státníky sešel individuálně při jiné příležitosti. Jindrák zdůraznil, že o účasti nerozhodovala česká strana, protože organizátorem summitu je předseda Evropské rady Charles Michel.

Zdroj: ČTK
před 17 hodinami

Ve středu přibylo přes 3200 nakažených koronavirem

V Česku ve středu přibylo 3286 nově potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání vzrostl denní počet nově nakažených víc než čtyřnásobně, minulou středu byl ale svátek, méně se testovalo. Vedle toho hygienici za uplynulý den zaznamenali 1363 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou ve středu ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1782, před týdnem jich bylo asi o 380 méně. Pacientů v těžkém stavu je v posledních dnech kolem 50. Přibývá také úmrtí s potvrzeným koronavirem, v druhé polovině září začaly denní počty zemřelých růst dvouciferným tempem. Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo 89 zemřelých, v předchozím týdnu jich bylo 83.

Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání v posledním měsíci převážně rostou. V nemocnicích je v posledních dnech nejvíc pacientů s koronavirem od začátku dubna. Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo k čtvrtku na 188, před týdnem bylo 149. Nejvyšší incidence je v Královéhradeckém kraji se 224 případy a nejnižší v Karlovarském kraji se 127 případy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 hodinami

Česko uzavřelo dohodu o ekonomické spolupráci s Katarem, vznikne tu i ambasáda

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu v Praze byli u podpisu dohod o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též země schválí dohodu o ochraně investic. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci podepsali podle informací Hradu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura (ODS) podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. "Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje," uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.

Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli, uvedl na Twitteru po jednání s katarským emírem premiér Petr Fiala (ODS). "S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci Česka a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání, investic a energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice hledá Česko především spolehlivé dodavatele zkapalněného zemního plynu," uvedl předseda vlády.

Ve čtvrtek se měl emír setkat s účastníky summitu Evropské unie, který Česko jako předsednická země pořádá na Pražském hradě. Podle Deníku N ale odletěl už ve středu před 22:00, protože česká diplomacie nedokázala vyhovět požadavkům, které vznesl.

Zdroj: ČTK
Pokračovat