Domácí

před 26 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 13 hodinami

Cenu Pelikán letos obdrží předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Letošní olomouckou cenu Pelikán, kterou za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog každoročně uděluje dvouměsíčník Listy, získá právník a politik, bývalý ministr spravedlnosti a od roku 2003 předseda Ústavního soudu ČR, Pavel Rychetský.

Plastiku Pelikána převezme ve středu 8. prosince v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého. ČTK o tom dnes informoval Tomáš Tichák z redakce Listů, které založil olomoucký rodák Jiří Pelikán v roce 1971 v exilu v Římě a které byly spolu s Tigridovým Svědectvím nejvýznamnějším českým exilovým časopisem.

Cenu Pelikán udělují Listy od roku 2004. Ocenění je udělováno osobnostem, které prosazují hledání pravdy v otevřeném a demokratickém dialogu, přitom však neváhají vystupovat proti společenskému zlu, a to ani za cenu osobních obětí či ztráty popularity. Autorem plastiky pelikána, upomínající zakladatele Listů, je výtvarník a šperkař Pavel Herynek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2021 21:29

Dálnice D7 byla přes dvě hodiny uzavřená kvůli nehodě

Provoz na dálnici D7 na Chomutovsku v pátek večer přerušila nehoda dvou osobních aut na 70. kilometru. Podle prvotních informací byl jeden člověk zraněný, do péče si ho vzala zdravotnická záchranná služba, uvedli na Twitteru hasiči. Dálnice byla ve směru na Chomutov zavřená déle než dvě hodiny.

Vozidla havarovala v 18:40 mezi sjezdy Žiželice a Lažany. U nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz v místě nehody byl obnoven krátce po 21:00, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra.

Zdroj: ČTK
3. 12. 2021 17:13

Policie nezahájí řízení proti autorům reportáže o Hamáčkově cestě do Moskvy

Policie nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže serveru Seznam Zprávy, která se týkala cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Informaci, kterou v pátek server zveřejnil, potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Uvedl, že policie trestní oznámení ministra vnitra takzvaně uložila.

Hamáček podal trestní oznámení v květnu, a to na reportéry Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Podle něj se mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. "Trestní oznámení jsme uložili bez dalšího opatření. Znamená to, že jsme neshledali důvody k zahájení úkonů trestního řízení," vysvětlil nyní mluvčí. Hamáčkovo vyjádření ČTK shání.

Zdroj: ČTK
3. 12. 2021 14:08

Náměstek ministra zahraničí představil běloruské chargé d'affaires postup v případu Bazanova

Náměstek ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) Jan Kohout si předvolal chargé d'affaires běloruského velvyslanectví v Praze Olgu Filimončikovou. Na schůzce vysvětlil postup při vyhoštění šéfa běloruského fotbalu Uladzimira Bazanova z Česka. V pátek o tom informovalo ministerstvo zahraničí. S ohledem na diplomatické zvyklosti nebude obsah jednání blíže komentovat.

Česká policie podle serveru Deník N nařídila šéfovi běloruského fotbalového svazu Bazanovovi opustit Česko. V úterý ho společně s manželkou zadržela na několik hodin cizinecká policie, protože na zápas kvalifikace mistrovství světa fotbalistek v Opavě přijeli bez povolení ke vstupu. Navíc porušili podmínky ministerstva zdravotnictví související s koronavirovou pandemií.

Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatol Hlaz ve středu poté, co si Bělorusko předvolalo českého chargé d'affaires Petra Halaxu, mimo jiné uvedl, že Minsk požádal Prahu o náležité vysvětlení a protestuje proti oficiálnímu postupu České republiky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat