Domácí

před 18 hodinami

Za vraždu těhotné ženy z Prachaticka poslal soud muže na 26 let do vězení

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy.

"Krajský soud provedl podrobné precizní dokazování. Máme za to, že veškeré rozhodné skutečnosti podrobil soud přezkumu. Krajský soud shledal obžalovaného vinným. Byl jedinou osobou, která se v té době nacházela na místě činu (…). Snažil se velmi pečlivě zahladit stopy, což důkazní situaci také zkomplikovalo," řekl v odůvodnění soudce Milan Kučera.

Zdroj: ČTK
před 19 hodinami

Za schvalování terorismu na internetu dostal muž podmínku na 2,5 roku

Michal Hroch z Ostravy, který na internetu schvaloval teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi, se dohodl se státním zástupcem na podmíněném trestu 2,5 roku se stejně dlouhou zkušební dobou. Zaplatil také 15 tisíc korun na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. Dohodu v pátek pravomocně schválil pražský městský soud.

Za podporu a propagaci terorismu na veřejně přístupné počítačové síti hrozí podle trestního zákoníku pět až 15 let vězení. Soud třicetiletého Hrocha navíc uznal vinným také z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

Hroch se trestné činnosti dopustil v březnu 2019 na serveru drsnysvet.cz, a to v diskusi pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu", který obsahoval i videonahrávku útoku. Napsal mimo jiné "zabil 49 potenciálních teroristů, všechno v pořádku", "muslimové jsou zlo", "nezastávej se těchhle primitivů", "muslimství by se mělo brát stejně jako nacismus", "neberu je jako lidi" či "časem se nejspíš všichni budeme muset pochlapit".

"Fakt mě to mrzí, jinak nevím, co bych k tomu řekl," uvedl v pátek Hroch u pražského městského soudu. "Pochopil jste, že ne všechny názory, které člověk má, je vhodné ventilovat veřejně?" zeptala se ho předsedkyně senátu Lenka Cihlářová. "Už to vím," reagoval s tím, že se z trestního řízení poučil.

Zdroj: ČTK
před 20 hodinami

Při hromadné nehodě na dálnici D5 vznikla škoda za téměř 11 milionů korun

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

Podle Suchánkové se nehoda stala v době, kdy se přes Středočeský kraj přehnala sněhová vánice. Jako první byla nahlášena srážka osobního vozu s nákladním, její příčinou bylo nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám. "To byly spolu s nedodržením bezpečné vzdálenosti v kontextu se špatnými povětrnostními podmínkami nejčastější příčiny, v jejichž důsledku k hromadné nehodě došlo," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 20 hodinami

Kriminalita loni poklesla o sedm procent, podařilo se objasnit více trestných činů

Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku opět poklesla. Policie zaznamenala 153 233 trestných činů, meziročně o sedm procent méně. Objasněnost trestných činů loni vzrostla o jedno procento na 57,3 procenta. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Vražd loni policisté evidovali 105, neobjasněných zůstalo pět z nich.

Mezi hlavní důvody poklesu kriminality patří podle Moravčíka loňská opatření proti šíření epidemie nemoci covid-19, optimalizace statistik, změna hranice škody u trestných činů na 10 tisíc korun a také lepší práce policistů. I když kriminalita klesla, zaznamenala policie růst škod způsobených trestnou činností. Stouply na 21,3 miliardy korun z předloňských 16,7 miliardy.

Pokles kriminality zaznamenala loni policie ve všech krajích, méně bylo majetkových i násilných trestných činů, naopak přibylo mravnostních činů.

Zdroj: ČTK
před 21 hodinami

Bezpečnostní výbor doporučil vládě, aby ředitelem BIS jmenovala Koudelku

Sněmovní bezpečnostní výbor doporučil vládě jmenovat Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby. Vyplývá to z usnesení, které přijal ve čtvrtek po návštěvě kontrarozvědky. Koudelka BIS vedl od srpna 2016 do loňského léta, kdy ho bývalá vláda ANO a ČSSD pověřila zastupováním ředitele BIS do jmenování nového plnohodnotného šéfa. Většina zástupců stran nynější vlády Petra Fialy (ODS) loni podporovala Koudelkovo setrvání.

Výbor v usnesení poděkoval příslušníkům a zaměstnancům Bezpečnostní informační služby za práci na zajišťování svrchovanosti a územní celistvosti Česka, ochraně jejích demokratických základů, životů, zdraví a majetku občanů. "Výbor doporučuje vládě, aby jmenovala Michala Koudelku ředitelem BIS," stojí také v dokumentu.

BIS na Twitteru uvedla, že výbor navštívil kontrarozvědku při svém čtvrtečním jednání. "Jeho členové vyslechli prezentaci pověřeného ředitele Koudelky k činnosti služby a aktuálním bezpečnostním hrozbám. Děkujeme za návštěvu a podporu," stojí ve vyjádření BIS.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 hodinami

Policie odvolala pátrání po dvanáctileté dívce z Chebska, je v pořádku

Policie odvolala pátrání po dvanáctileté dívce z Chebska, která utekla ve čtvrtek v podvečer z autobusové zastávky v Mariánských Lázních, kde čekala na autobus se svým dědou. Byla nalezena v pořádku, informoval karlovarský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

"Pohřešovaná dívka byla krátce po 8:00 v pořádku nalezena v Mariánských Lázních. Více informací vzhledem k věku dívky nebudeme sdělovat," řekl Kopřiva.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2022 22:45

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
Pokračovat