před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

D1 na Vysočině zablokovaly kamiony uvízlé kvůli sněhu

Dálnici D1 na Vysočině zablokovaly ve středu kolem 22:00 kamiony uvízlé po předchozím hustém sněžení. Oznámilo to státní Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Provoz na D1 podle ŘSD kamiony zastavily na 99. a 76. kilometru ve směru na Prahu. Před oběma místy se začaly tvořit kolony. Před 23:00 byl obnoven provoz na 76. kilometru, ale na 99. kilometru potíže přetrvávaly. Uzavřena byla D1 krátce před 23:00 nově kvůli sněhu na 91. kilometru ve směru na Brno.

V úseku na Brno se podle ŘSD čeká na příjezd sypačů. Ty pak mají úsek mezi exity 90 Humpolec a 104 Větrný Jeníkov prosolit.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) již dříve varoval, že na Šumavě, v Krkonoších a Jeseníkách může od dnešního odpoledne do čtvrtečního rána přibýt až 25 centimetrů nového sněhu. Navíc silně fouká, na horách může rychlost větru v nárazech dosáhnout až 90 kilometrů za hodinu.

Ve vyšších polohách tak mohou vznikat sněhové jazyky a závěje. Později ČHMÚ doplnil výstrahu před sněhem pro dnešní večer pro Prahu a části Středočeského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského kraje i Vysočiny. Podle meteorologů tam mohou za hodinu napadnout až tři centimetry sněhu.

Sníh a vítr zkomplikovaly dopravu i na železnici. Na trati v úseku Chotětov - Mladá Boleslav ve středních Čechách popadaly podle webu Českých drah stromy. Vlaky tam proto začaly po 19:00 nabírat zpoždění v řádu desítek minut. Padlý strom také zastavil před 22:00 provoz na trati Častolovice - Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Po 22:00 se objevily problémy na trati Řepov - Mladá Boleslav ve Středočeském kraji, kde byl provoz přerušen kvůli pádu elektrického vedení na trať.

Zdroj: ČTK
před 14 hodinami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 15 hodinami

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
před 17 hodinami

V noci na neděli se ruší kontroly na hranicích se Slovenskem, fungovaly kvůli migraci

V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli migraci zavedlo koncem loňského září. V příhraničním prostoru na silnicích i na zelené hranici zůstanou na zvýšeném dohledu policisté v počtu 70 na směnu, řekl po středečním jednání vlády vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Doplnil, že vláda je připravena operativně rozhodnutí měnit. Vyčerpala čtyři měsíce z půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru rozhodnout o dočasných hraničních kontrolách.

Pokračovat budou podle Rakušana společné kontroly ve vlacích na slovenské straně hranice tak, aby případní odhalení migranti zůstali na Slovensku. Obě strany budou také pracovat na smlouvě, která umožní užší spolupráci v době krizí, mezi které migrační patří, uvedl Rakušan. Doplnil, že změnu přinesl pokles zadržených migrantů, zatímco loni v září jich bylo na Slovensku zachyceno každý den zhruba 400, nyní se jejich počty pohybují v jednotkách.

Zdroj: ČTK
před 22 hodinami

Pekarová Adamová chce v březnu letět na Tchaj-wan, doprovodit ji mají podnikatelé

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) plánuje navštívit na konci letošního března Tchaj-wan. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě i dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tamním ministrem zahraničních věcí Josephem Wu. Informoval o tom mluvčí předsedkyně Sněmovny Martin Churavý.

Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Loni tuto asijskou zemi navštívila delegace senátorů a zástupců ministerstev. Čínská strana proti těmto návštěvám protestuje. Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát nově zvoleného prezidenta ČR Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Zdroj: ČTK
Pokračovat