Jen pár konzerv na hlavu. Pražské obchody by kvůli epidemii mohly omezit prodej jídla

Jakub Heller Jakub Heller
26. 2. 2020 15:53
Praha zvažuje omezení množství potravin, které by si mohl každý jeden zákazník koupit. Chce tak předejít panice a vybrakovaným regálům. Obává se, aby v české metropoli nenastala situace, se kterou se potýkají obyvatelé řady zahraničních měst. Podle svazu obchodu by prodejci nejspíš žádost města vyslyšeli a prodej potravin omezili.
Prázdné regály po propuknutí epidemie viru čekají na mnoho zákazníků na řadě míst severní Itálie, Číny nebo třeba Singapuru. | Video: Erika Šedivá

Náměstek Petr Hlubuček (STAN) už opatření probíral s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou. "Konzultovali jsme možnost, že obchody přijmou opatření proti hromadnému skupování zboží podobné tomu, když prodávají v akcích zlevněné zboží, tedy omezené množství na hlavu," uvedl náměstek.

"Chceme zabránit panice. A panika nenastane, až se objeví první pacient s koronavirem v České republice, k čemuž pravděpodobně dojde v blízké době, ale nastane ve chvíli, kdy člověk přijde do obchodu a nebude tam mít co koupit," dodává Hlubuček. Město se prý jen snaží co nejvíce uklidnit situaci.

Zásobování obchodů v Praze je totiž podle Hlubučka poměrně křehká věc. "Obchody zpravidla nemají žádné sklady, všechno se tam vozí na bázi denní dopravy," vysvětluje, proč takové opatření město zvažuje.

Prouza jednání pro Aktuálně.cz potvrdil. "Pan náměstek se ptal, co by obchody mohly udělat ve chvíli, kdy by Praha zavedla nějaká mimořádná opatření, aby zamezily tomu, co se stalo v Miláně, kde byly během pár hodin prázdné regály," říká Prouza.

Jde podle něj sice o předčasnou debatu, ale pražské obchody by podle něj skutečně takového opatření schopné byly a zřejmě by se mu nijak nebránily.

"Obchody se na takovou situaci připravují zejména tím, že maximalizují zásoby ve skladu, aby měly zboží co nejvíc, kdyby ale docházelo k masivnímu vykupování a panice, kdy by lidé třeba kupovali padesát kilo mouky, mohlo by určitě dojít k omezení počtu balení na jeden nákup," dodává Prouza. 

Přikazovat obchodům nikdo nemůže

Jednalo by se podle něj jen o doporučení. Město ani svaz nemůže obchodům nic takového přikázat. Hlubuček zatím nedokáže říct, kdy by taková žádost mohla od magistrátu vzejít, ale město podle něj situaci nepřetržitě sleduje. "Pokud bychom viděli, že se situace začíná dramatizovat, okamžitě bychom to zavedli," říká náměstek.

Na prodejcích by také bylo to, do jaké míry by se rozhodli prodej omezit. Podle Prouzy by se ale žádosti města pravděpodobně nijak nebránili. Sami prý chtějí předejít tomu, aby se, vyzbrojeni jen prázdnými regály, museli potýkat s rozčilenými a panikařícími lidmi.

To potvrzuje i třeba Gita Jílková, mluvčí řetězce Billa. "V případě, že budeme vyzváni úřady, abychom zavedli dočasné opatření proti hromadnému skupování zboží, opatření zavedeme a budeme součinní při spolupráci," říká. V současné době pro to však nevidí důvod. "Zásoby se zbožím jsou v dostatečném množství zajištěny a jsme připraveni pokrýt i větší poptávku například po trvanlivých potravinách, nápojích nebo drogistickém zboží," dodává Jílková.

Podobně by na přání města podle Prouzy reagovaly i další obchody. "Navíc chtějí, aby si mohlo nakoupit co největší množství zákazníků. Není to o tom, že by si mnuli ruce, že prodají tolik zboží. Za masovým nakupováním stojí hlavně panika a není k němu důvod," dodává Prouza.

MHD ani školy zavírat nehodláme

Stejně se k případné epidemii staví i Hlubuček. "Koronavirus není ebola, kde byla úmrtnost šedesát procent. Tady je úmrtnost dvě procenta, u běžné chřipky je to méně než jedno procento," říká. Město tak činí zejména preventivní kroky. Kromě případného omezení prodeje je to třeba mnohem důkladnější dezinfekce vozů městské hromadné dopravy.

Katastrofické scénáře podle něj ale nejsou namístě. "Vůbec nepředpokládáme, že bychom zavírali školy, nebo že bychom snad zastavili MHD," říká náměstek i s odkazem na to, že mladá generace je před účinky viru relativně v bezpečí a komplikovaný průběh nemoci i případná úmrtí jsou v zahraničí spojeny převážně se seniory. 

Pro koronaviry je důležité, aby hostitel přežíval, nemyslím si, že by najednou smrtnost infekce narostla, říká Petr Pazdiora. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy