nákaza

Respirační nákazy v Česku nadále ubývají, za týden klesl jejich počet o 12 procent

Za týden klesl v Česku počet akutních infekcí dýchacích cest o 12 procent na 1417 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nemocnost klesá ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvyšší zůstává v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav. Odborníci očekávají další pokles nemocnosti, pomoci by mohlo i počasí.

Do nemocnosti započítává ústav více nemocí včetně chřipky a nového typu koronaviru SARS-CoV-2. I jeho případů podle dat ministerstva zdravotnictví za týden ubylo. "Nemocnost však stále zůstává na relativně vysokých hodnotách a svědčí o tom, že chřipková epidemie v ČR odeznívá velmi pomalu. Uvědomme si, že začala už loni zhruba v polovině prosince," uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí ústavu Jan Kynčl.

Zdroj: ČTK

Kvůli ptačí chřipce utratí na Tachovsku 220 tisíc slepic, nákaza se objevila i v Sedlčanech

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku musí postupně utratit až 220 tisíc slepic, likvidace zvířat pomocí oxidu uhličitého začala v úterý odpoledne. Na konci minulého roku se tam v jedné ze tří hal potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi. Původně veterináři měli utratit asi 120 tisíc nosnic, v pondělí večer ale testy prokázaly nákazu i v druhé polovině zasažené haly.

Další chovy s prokázanou nákazou přibývají. Veterináři oznámili, že ptačí chřipka se objevila také ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech na Příbramsku, kde utratí 12 tisíc kuřat a tisícovku krůt. Nákaza se potvrdila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku, v Kozojedech na Jičínsku či v Ostravě-Bartovicích.

Kvůli nákaze ptačí chřipkou na Tachovsku se zlikviduje méně než pět procent ze zhruba pěti milionů slepic chovaných v českých komerčních chovech, řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Na množství vajec na trhu ani ceně by se to zatím projevit nemělo. Větší ekonomické dopady by podle ní mělo další rozšíření nákazy. Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky už od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže.

Zdroj: ČTK

V Číně přibývá nakažených koronavirem, je jich nejvíce od dubna

Čína za čtvrtek zaznamenala 10 535 nových lokálně přenesených případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od konce dubna, kdy se s šířením covidové infekce potýkalo největší čínské město Šanghaj. Místní úřady přitvrzují opatření a zavádějí uzávěry, informovala v pátek agentura Reuters.

V celosvětovém měřítku a pro zemi s 1,4 miliardy obyvatel je počet nových případů koronaviru v Číně stále poměrně malý. Nejvyšší čínské představitele však přiměl k potvrzení strategie nulové tolerance vůči covidu-19, která má podle prezidenta Si Ťin-pchinga zachránit životy zejména starších lidí.

Současným epicentrem nákazy je jihočínské město Kanton, kde za poslední den přibylo přes 2800 nakažených. V nejhůře zasažené čtvrti Chaj-ču platí ode dneška až do neděle přísná uzávěra, při níž lidé nemají opouštět své domovy. Zastavila se také hromadná doprava. Všech zdejších 1,8 milionu obyvatel se musí podrobit testu na covid-19.

Zdroj: ČTK

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK

Prezident USA Biden měl opět pozitivní test na covid-19, cítí se dobře

Americký prezident Joe Biden měl dnes opět pozitivní test na onemocnění covid-19. Bidenův ošetřující lékař Kevin O'Connor to dnes uvedl ve zprávě, kterou zveřejnil Bílý dům. Biden se podle lékaře cítí dobře, stále trpí občasným kašlem.

Devětasedmdesátiletý Biden je bez horečky. Test dnes podle O'Connora podstoupil poté, co si "lehce" zacvičil. Kvůli pozitivnímu výsledku bude i nadále v izolaci, odkud plní své povinnosti.

Biden měl první pozitivní test na covid-19 před téměř 14 dny. Onemocnění u něj provázely pouze mírné příznaky, konkrétně suchý kašel a únava. Šéf Bílého domu minulou středu opustil karanténní režim poté, co měl předtím dva testy negativní. V sobotu se u něj nemoc ale znovu potvrdila.

Podle Bidenova lékaře O'Connora se jedná o vzácný případ návratu infekce po léčbě antivirovým přípravkem Paxlovidem. Biden je proti nemoci plně očkovaný, čtvrtou posilovací dávku dostal letos v březnu.

Zdroj: ČTK

V pondělí přibylo v Česku přes tisíc případů covidu, poprvé od začátku května

V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než tisíc potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily 1241, dvojnásobek proti minulému týdnu. Testovat se nechalo 6500 lidí, což je nejvíce za červen. Epidemie v Česku zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale výrazně neroste. V nemocnicích je nyní s nákazou 115 lidí, z toho pět v těžkém stavu. Za uplynulých sedm dní zemřeli s covidem tři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Státní zdravotní ústav v pondělí uvedl, že za nárůstem případů jsou nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Minulý týden tvořily ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. Podle dosavadních poznatků nepřinášejí nové subvarianty onemocnění s horším průběhem. Jsou ale nakažlivější, proti původní variantě z čínského Wuchanu více než desetkrát. Podle odborníků je u nich také méně účinná ochrana po prodělání nemoci či očkování.

Zdroj: ČTK
Pokračovat