Předseda Senátu Miloš Vystrčil k dopisu, který obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), po jednání se členy organizačního výboru řekl, že obsahuje tři sdělení:
1) Dle názoru ÚVN není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.
2) Dle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru onemocnění dlouhodobá prognóza stavu hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná.
3) S názorem, stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice Praha na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu 13. října, brzy dopoledne, seznámen Ing. Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta republiky, kterému bylo rovněž stanovisko předáno v písemné podobě.
Je to jako nějaké mafiánské drama a je s tím potřeba něco dělat. Není možné nechat člověka, jako je Vratislav Mynář, ve funkci kancléře. A to, jakým způsobem informuje prezidentův mluvčí Ovčáček, je naprosto skandální, říká komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.
Aktuálně.cz zmapovalo dění posledních dnů a přináší časovou osu výroků, které se týkají stavu prezidenta i chování jeho okolí.
Lékařská zpráva o tom, že prezident Miloš Zeman není schopný ze zdravotních důvodů vykonávat žádné pracovní povinnosti, mění povolební situaci v České republice. Co bude následovat?
Kromě americké tiskové agentury AP, francouzské AFP a britské Reuters zprávu zaznamenaly například rakouská agentura APA, německá DPA, ruská agentura TASS či polské a slovenské weby.
Předseda sněmovny Radek Vondráček pro CNN Prima News řekl, že kdyby měl informaci, že Zeman není schopen vykonávat úřad, návštěvu by zvážil. "Zítra zavolám panu kancléři, čekám, co mi řekne," dodal.
Dnešní oznámení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, že prezident Miloš Zeman podle vyjádření ÚVN ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, zaregistrovala řada světových médií. Jednou z nich je jedna z největších zpravodajských agentur Reuters.
Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) by byl s aktivací článku 66 ústavy o přechodu pravomocí prezidenta opatrný. Měla by to podle něj udělat případně až nová Sněmovna, která bude odrážet rozložení sil po nedávných volbách. Řekl to České televizi (ČT).
Vondráček zdůraznil, že nyní je ještě několik týdnů čas, protože ustavující schůze Sněmovny se sejde 8. listopadu a několik dní potrvá. "Teprve poté bude premiér skládat demisi a při tomto úkonu uvidíme, v jaké kondici bude pan prezident," podotkl Vondráček. Současná Sněmovna už článek 66 ústavy podle něj určitě aktivovat nebude. "Nám končí mandát 21. října. To už si myslím, že není reálné a ani to není žádoucí," uvedl.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš se zítra v Senátu sejde s předsedy ostatních sněmovních stran a senátních klubů. Společně budou probírat další postup a aktivaci článku 66.
Podle zprávy ÚVN není prezident Zeman v současné chvíli schopen vykonávat pracovní povinnosti spojené se svým úřadem. Zítra se proto v Senátu sejdu s předsedy ostatních sněmovních stran a senátních klubů. Budeme probírat další postup a aktivaci článku 66.
— Ivan Bartoš ⚫⬛ (@PiratIvanBartos) October 18, 2021
"Já jsem s prezidentem mluvil, věděl přesně, co podepisuje, úkon samotný byl v pořádku. Zda není schopen vykonávat jiné povinnosti, to já nevím. Já mohu okomentovat jen těch šest minut, kdy jsem byl u prezidenta," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček pro ČT. Ke zprávě nemocnice pro předsedu Senátu, která nastiňuje, že prezident není schopen vykonávat úřad, dodal: "Já když jsem teď viděl tiskovou konferenci Senátu, tak si říkám, že právě proto jsem byl možná požádán, abych za prezidentem šel, aby ten krok podpisu listiny nebyl zpochybněn," řekl Vondráček.
Asociace Public Relations vystavila červenou kartu mluvčímu hradu Jiřímu Ovčáčkovi. Podle ní nevykonává práci tiskového mluvčího prezidenta republiky eticky a v souladu s principy oboru. Proto se výkonná rada APRA rozhodla reagovat a zformulovala otevřený dopis, ve kterém se od jeho práce distancuje.
Profesionálové z oboru považují Ovčáčkovo setrvání ve veřejně placené roli za neúnosné. Podle Asociace public relations porušuje pravidla oboru. pic.twitter.com/SxVQnuhJnD
— Newsroom ČT24 (@NewsroomCT24) October 18, 2021
Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana je potřeba tuto situaci řešit.
Naše země se nachází ve velmi vážné situaci. Pokud není pan prezident schopen vykonávat pracovní povinnosti, je potřeba o tom nelhat a najít shodu nad tím, jak tuto situaci řešit. Citlivě a s důrazem na zájmy našich občanů. Panu prezidentovi přeji zdraví.
— Vít Rakušan ⚫️⬛️ (@Vit_Rakusan) October 18, 2021
Informace ÚVN, že prezident Miloš Zeman nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza je značně nejistá, je podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše překvapivá.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na sociálních sítích poděkovala Senátu za informování o zdravotním stavu prezidenta. Po dnešních slovech Miloše Vystrčila opřených o dopis z Ústřední vojenské nemocnice podle ní musí lidé v okolí Miloše Zemana ze svého jednání vyvodit odpovědnost.
Článek 66 slouží k situaci, do které jsme se dostali. Pokud podle dopisu z ÚVN není a nejspíš ani nebude prezident schopen vykonávat své pravomoce, musíme tyto pravomoce rozdělit mezi jiné ústavní činitile, aby nedošlo k paralýze země.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 18, 2021
Budeme postupovat v souladu s Ústavou.
Předseda ODS Petr Fiala považuje zprávu o stavu prezidenta za velmi závažnou. Je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem, uvedl.
Přeji prezidentu Miloši Zemanovi hodně sil a brzké uzdravení.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 18, 2021
Zpráva ÚVN o tom, že prezident Zeman není v tuto chvíli schopen vykonávat svou funkci je velmi závažná.
Je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem.
I senátor Václav Láska (SEN 21) se přiklání k aktivaci článku ústavy, který se věnuje hlavně situaci, kdy je země bez prezidenta: "Článek 66 není v podstatě o ničem jiném než že právní cestou, formou usnesení, zopakujeme to, co už konstatovali lékaři. Jiná cesta než postupovat tímto směrem tady není."
Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky aktivace článku 66 ale neznamená, že je prezident odvolán ze své funkce. "Tím je jenom řečeno, že v současné době prezident není schopen vykonávat své povinnosti. Což je v okamžiku po volbách a v okamžiku, kdy se schází nová sněmovna, nesmírně závažné a nesmírně důležité."
Nezbývá nic jiného než aktivovat článek 66, shodli se senátoři všech klubů. Článek se mimo jiné věnuje přenesení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činitele, když se uvolní funkce prezidenta nebo když nemůže prezident svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. Na tom se musí usnést Poslanecká sněmovna a Senát.
"Když vedoucí Kanceláře prezidenta republiky vedl 14. října pana předsedu Vondráčka k prezidentovi, tak už věděl, že prezident dle názoru Ústřední vojenské nemocnice ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti," řekl Vystrčil.
Informace nemocnice o Zemanově zdravotním stavu je překvapivá, není to dobrá zpráva, řekl premiér Andrej Babiš Radiožurnálu. Je připraven jednat o dalším postupu.
"Nikdy jsme se neptali na diagnózu a přesnou informaci o nemoci pana prezidenta. Zajímalo nás jen, jestli je schopen vykonávat své povinnosti a jaká je prognóza," uvedl senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).
"V dopise od ÚVN je více informací, ale je tomu tak, že nic jsme nezamlčeli z toho, co by nějakým způsobem měnilo informace, které byly sděleny. Diagnóza prezidenta v něm ale není," uvedl Vystrčil.
Vedení Senátu se sejde v úterý s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice.
Přehled hlavních událostí:
Vystoupení hradního kancléře kritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Tisková konference Vratislava Mynáře měla nulovou informační hodnotu a pouze jediný účel - pourážet Miloše Vystrčila, který vykonává svou práci," napsala.
Tisková konference Vratislava Mynáře měla nulovou informační hodnotu a pouze jediný účel - pourážet Miloše Vystrčila, který vykonává svou práci.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 18, 2021
Kéž by Kancelář prezidenta byla aspoň z desetiny tak užitečná jako Senát.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl místo ministra zdravotnictví od 1. listopadu zástupcům budoucí vládní koalice, konkrétně Vlastimilu Válkovi, který je kandidátem TOP 09 na tuto funkci. Babiš kvůli tomu napíše dopis předsedovi ODS Petru Fialovi, který by se mohl stát příštím premiérem.
"Vystoupení kancléře Mynáře byla jedna velká šaškárna a pohrdání občany Česka. Odmítnutí otázek, na které má veřejnost nárok, jasně ukazuje, že úmyslem kanceláře je zastírat, lhát a manipulovat," reagoval na Mynářovo vystoupení senátor Marek Hilšer (nezávislý v klubu STAN). Veřejnost má podle něj právo vědět, zda je prezident schopen vykonávat své pravomoci.
Vystoupení kancléře Mynáře byla jedna velká šaškárna a pohrdání občany ČR. Odmítnutí otázek, na které má veřejnost nárok, jasně ukazuje, že úmyslem kanceléře je zastírat, lhát a manipulovat. Veřejnost má právo znát, zda je prezident schopen vykonávat své pravomoci.
— Marek Hilšer (@MarekHilser) October 18, 2021
Mynář tvrdí, že mu Zeman osobně minulý týden uložil připravit rozhodnutí o svolání zasedání Poslanecké sněmovny na 8. listopadu. "Aby nedocházelo k jakýmkoli spekulacím, požádal o účast předsedu Poslanecké sněmovny pana Radka Vondráčka jako vykonatele tohoto aktu. Chtěl, aby byl přímo osobně přítomen," prohlásil Mynář.
"Byl jsem přítomen, když prezident podepsal rozhodnutí o zasedání sněmovny," komentoval dále Mynář spekulace ohledně pravosti podpisu na listině, kterou prezident na 8. listopadu svolává zasedání sněmovny. Listinu s podpisem médiím minulý týden ukazoval předseda sněmovny Vondráček.
Kancléř Vratislav Mynář dále řekl, že se předseda Senátu Vystrčil snaží dotazy na zdraví prezidenta zviditelnit. "Cílem Vystrčila je zbavit prezidenta pravomocí. Tolik pokrytectví, které předvádí předseda Senátu, jsem v životě nezažil," dodal.
Mynář dále k informování o zdraví prezidenta řekl, že kancelář prezidenta je limitována striktním vymezením své působnosti. "Informace o zdravotním stavu a poskytování informací o zdraví prezidenta republiky jsou pouze v dispozici prezidenta a jeho rodinných příslušníků," uvedl. Bez prezidentova souhlasu nelze informovat a ani si vyžádat žádné informace, pokračoval kancléř.
Při převozu do nemocnice nebyl prezident v bezvědomí, tvrdí Mynář. "Kdyby tomu tak bylo, měl by na sobě kyslíkovou masku," dodal. Na záběrech z přijetí v nemocnici byl prezident bezvládný a zdravotníci mu drželi hlavu.
"Každý občan ví, že nemůže být v nemocnici hospitalizován proti své vůli. Prezident o hospitalizaci vždy rozhodoval sám, jeho okolí na něj naléhalo, aby uposlechl doporučení svého ošetřujícího lékaře Zavorala, ale konečné rozhodnutí bylo na něm," sdělil vedoucí prezidentovy kanceláře Vratislav Mynář na narychlo svolaném brífinku, kde nebylo povoleno pokládat otázky.
Ke zprávě ÚVN ohledně Zemanova zdravotního stavu je na 16:00 svolaná porada členů senátního organizačního výboru, uvedl jeho člen a předseda frakce SEN 21 a Piráti Václav Láska. Do té doby, jak uvedl, nebude k záležitosti dávat žádné informace. V současné situaci Láskovi přijde rozumnější a elegantnější, aby je předal Senát jako celek.
Někteří členové výboru se porady nezúčastní. Například místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) je pracovně ve Štrasburku a šéf klubu ProRegion Jaroslav Větrovský se omluvil kvůli dlouhodobě naplánované schůzce v regionu.
Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová Seznam Zprávám řekla, že horní komora nechce v žádném případě sdělovat informace o zdravotních diagnózách prezidenta Zemana. Chce však informovat, zda je hlava státu schopna vykonávat svůj úřad.
Nechceme v žádném případě sdělovat informace o zdravotních diagnózách, ale to, zda ja pan prezident schopen vykonávat svůj úřad, řekla @SeznamZpravy místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.
— Jaroslav Gavenda (@GavendaJaroslav) October 18, 2021
Předseda Senátu Vystrčil poskytne zprávu ÚVN k Zemanovu zdravotnímu stavu vedení horní komory. Vystrčil Seznam Zprávám sdělil, že se o tom, co je možné ze zprávy zveřejnit, potřebuje poradit s odborníky na ochranu osobních údajů. "Počítám s tím, že maximální množství věcí, kterého budu moci zveřejnit, zveřejním,“ řekl Vystrčil. Předseda Senátu řekl, že si zprávu nemocnice pročetl a poslal ji dalším členům organizačního výboru horní komory. Předpokládá, že informace by mohl poskytnout k dnešnímu večeru..
Potvrzuji, že jsem dopis od ÚVN ohledně prezidentova zdravotního stavu obdržel. S jeho obsahem se seznamuji a budu o něm informovat členy Organizačního výboru @SenatCZ. Předpokládám i konzultaci s právními experty. Následně budeme informovat veřejnost v maximální možné míře.
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) October 18, 2021
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala v pondělí ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) odpověď týkající se zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Obsah odpovědi kvůli dodržování zákona nemocnice nezveřejní. ÚVN to oznámila na svém webu.
"Dnes, 18. 10. 2021 v 9 hodin, zaslal ředitel ÚVN profesor Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu Parlamentu České republiky odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti," oznámila nemocnice.
"Pan prezident v této chvíli nehraje žádnou roli. Proč Senát chce nějakou zprávu? Proč někdo potřebuje okamžitě vědět, jaký je zdravotní stav pana prezidenta? Bylo by dobré, aby tyhle nechutnosti skončily," komentoval Babiš oficiální dotaz Senátu na prezidentovo zdraví.
Babiš v pořadu Čau lidi také zopakoval, že přijal porážku ve sněmovních volbách a že s hnutím ANO půjde do opozice, což oznámil v pátek. "Já jsem původně chtěl čekat na pana prezidenta, ale zkrátka … Já už jsem byl rozhodnut dávno," řekl Babiš. "Pan prezident na to samozřejmě má nebo měl na to jiný názor. Když jsem s ním mluvil naposledy v neděli, tak mi řekl: 'Andreji, já ti dám dva pokusy.' Ale šel do nemocnice a já jsem to nechtěl moc řešit," uvedl předseda ANO.
Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli slíbil dát dva pokusy na sestavení nové vlády. Šéf ANO je ale nevyužije, aby vláda opozičních koalic mohla být ustavena do Vánoc, protože chce mít klidné vánoční svátky. Babiš to v neděli řekl ve svém pořadu Čau lidi. Svoje rozhodnutí chtěl nejdříve oznámit Zemanovi, prezidentova hospitalizace to ale překazila, dodal Babiš. Zeman by si podle premiéra nyní zasloužil klid na svou léčbu.
Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v posledních dnech ukázal, že nerozumí ekonomice, a nyní předvedl, že neví nic o energetice. Stát ani regulátor nesmí v České republice stejně jako nikde jinde zasahovat do tržního prostředí. Havlíček to sdělil ČTK. Reagoval tím na Fialovo vyjádření, že ukončení činnosti několika dodavatelů energií je selháním ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu.
Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jsou škrty ve státním rozpočtu navrhované Petrem Fialou (ODS) nereálné. "Tak razantní snížení schodku lze docílit jedině tvrdými škrty v investicích, na platech veřejného sektoru či v armádě. Jinak to provést nelze," napsala na Twitteru.
Ze 125 miliard korun škrtů je to už jen 80 miliard korun. I ty jsou ale zcela nereálné. Tak razantní snížení schodku lze docílit jedině tvrdými škrty v investicích, na platech veřejného sektoru či v armádě. Jinak to provést nelze. https://t.co/IK95t7zigr
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) October 17, 2021
Petr Fiala (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že z ústavního hlediska stačí vědět do ustavující schůze sněmovny, která se bude konat 8. listopadu, zda prezident může vykonávat své pravomoce. Z lidského hlediska je podle něj třeba respektovat, že každý může být nemocný a má mít čas i klid se uzdravit. "To bych respektoval i u prezidenta republiky," uvedl.
Za znepokojující ale považuje dění kolem informování o zdravotním stavu prezidenta republiky, která podle něj prohlubuje už tak obrovskou krizi důvěry občanů ve stát. "To je strašné, co se děje, nikdo nevěří nikomu," poznamenal s poukazem i na čtvrteční návštěvu předsedy končící Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Zemana. Její průběh veřejně zpochybnila policie a kritizovala nemocnice.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm a o jeho zdravotním stavu prezidentská kancelář informuje. Podle něj by se takto Zeman nechoval, a kdyby měl vše pod kontrolou, chtěl by, aby byla veřejnost více informována. Vystrčil to dnes řekl v diskusním pořadu televize CNN Prima News. "Zdá se mi, že tohle není jeho styl, že takhle by se nechoval," konstatoval Vystrčil. Kdyby mohl mít prezident vše pod kontrolou, třeba by podle Vystrčila řekl, aby veřejnost dostávala více informací o jeho zdravotním stavu.
Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je hospitalizován prezident Miloš Zeman, dnes po poledni protestovala asi desítka lidí proti chování úředníků kanceláře prezidenta v souvislosti s jeho zdravotním stavem. Protest byl klidný a trval necelou půlhodinu. Ze stejného důvodu se sešly v sobotu večer na Hradčanském náměstí zhruba dvě stovky demonstrujících.
Česko potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou agendu, řekl Fiala v ČT. V nové vládě by to mohl dělat ministr pro evropské záležitosti.
Vznikající vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun. Návrh rozpočtu končící vlády Andreje Babiše (ANO), který počítá se schodkem 376,6 miliardy korun, dosavadní opoziční koalice ve Sněmovně nepodpoří. Česko by tak do příštího roku vstoupilo v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců, uvedl dnes Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Ukončení několika dodavatelů energií považuje Fiala za selhání ministerstva průmyslu a obchodu a energetického regulačního úřadu. Za jiných okolností by byla na místě rezignace ministra Havlíčka, řekl.
Vznikající vláda opozičních koalic chce růst cen energií podle adepta na premiéra Petra Fialy (ODS) řešit jinak než kompenzacemi, které chystá vláda Babiše.
Výsledky povolební nálady ve společnosti podle analytiků Kantaru provázely podobné tendence jako u volebních preferencí. Variantu menšinové vlády častěji volí ženy a lidé nad 60 let. "Asi nepřekvapí, že ti, co se voleb neúčastnili, častěji nemají ani preferenci, kdo by měl sestavit vládu - je jim to většinou jedno," dodali sociologové.
Jen minimum bylo těch, kteří vidí ještě jinou variantu koalice. "Odpovědí bylo pět procent, ale žádný konkrétní návrh se v odpovědích reálně neobjevil," konstatovali autoři průzkumu. Patnáct procent účastníků průzkumu uvedlo, že otázka povolebního vyjednávání je nezajímá a desetina dotázaných neví nebo nechtěla odpovědět.
Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s Piráty a Starosty (STAN) opírající se o většinu 108 poslanců. Ukázal to aktuální průzkum společnosti Kantar. Zhruba čtvrtina populace si myslí, že by dosavadní premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš mohl sestavit menšinový kabinet, a to buď spolu s SPD Tomio Okamury, nebo jen samotné ANO.
Lékař a poslanec ANO Julius Špičák tento týden v textové zprávě informoval Babiše, že jaterní onemocnění prezidenta není tak vážné, aby byla nutná transplantace jater. Uniklou SMS zprávu dnes zveřejnila Televize Seznam a informoval o ní server Seznam Zprávy.
"Dobrý den, pane premiére, náš specialista již pana prezidenta prohlédl, jaterní onemocnění není tak pokročilé, aby musela být indikována transplantace," uvádí se ve zprávě, kterou premiérovi tuto středu podle televize poslal Špičák, který je přednostou kliniky hepatogastroenterologie IKEM.
Špičák pro server iROZHLAS pravost zprávy nepopřel a uvedl, že na ní nevidí nic špatného, není to podle něj diagnóza. Babiš v reakci odmítl, že by iniciativa, aby Zemana vyšetřili kvůli případné transplantaci, vzešla od něj. "Profesora Špičáka jsem o nic nežádal," napsal serveru premiér.
Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování úředníků kanceláře prezidenta v souvislosti se zdravotním stavem Miloše Zemana a jeho způsobilostí vykonávat úřad. Protest byl poklidný, trval asi 20 minut. Organizátorka protestní akce Edita Šramotová vyzvala členy Senátu, aby začali konat. Podporu vyslovila personálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde je Zeman hospitalizován.
Ústřední vojenská nemocnice řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu.
"V pátek nemocnice obdržela žádost předsedy Senátu České republiky a řeší ji se vší zodpovědností a naléhavostí," napsala mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Neupřesnila, kdy nemocnice na žádost odpoví.
Kancléř Mynář hodlá po dohodě se Zemanovou rodinou počátkem příštího týdne veřejně vystoupit v reakci na informace, které se o prezidentovi šíří.
Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období někdejší starosta Semil Jan Farský. Poslanci STAN ho zvolili do funkce na dnešním výjezdním zasedání ve sněmovním zařízení v Lipnici nad Sázavou, sdělil zdroj z klubu. STAN má třetí nejsilnější klub v nové sněmovně.
Babiš uvedl, že považoval slušnost sdělit svůj odmítavý postoj přímo prezidentovi, ale vzhledem k Zemanově pobytu na jednotce intenzivní péče se jejich schůzka odložila do doby, než se zdravotní stav hlavy státu zlepší.
„Já jsem se rozhodl dávno. Jen jsem to chtěl nejdřív sdělit panu prezidentovi, ale bohužel jeho zdravotní stav neumožňuje, abych ho navštívil. Teď už je jasné, že protibabišovská pětikoalice s námi nechce vyjednávat, podepsali memorandum, rozdělují si posty a je jasné, že kdybychom jim nabídli cokoliv, tak by do toho nešli," řekl premiér Frekvenci 1. Babiš dále řekl, že chce být aktivní a rozumnou opozicí. Hnutí ANO považuje za hlavní politickou sílu, a to na základě zisku mandátů ve volbách.
Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš by nepřijal pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako lídr nejsilnější strany jednal o sestavení kabinetu. V rozhovoru pro Frekvenci 1 dnes prohlásil, že je se svým hnutím připraven předat bez obstrukcí vládu vznikající koalici pěti stran a přejít do opozice. Babiš už dřív naznačoval, že se zřejmě nepokusí složit vládu vzhledem k tomu, že pět dosud opozičních stran má v nové sněmovně většinu 108 hlasů a s ANO nechtějí o vládním uspořádání jednat.
Právě jsem řekl na @Frekvence1 u Luboše Procházky, že nabídku pana prezidenta na pověření sestavit vládu nepřijmu. Půjdeme do opozice bez jediného pokusu. Nelpíme na žádných funkcích, nebudeme nic blokovat. Záleží mi na tom, aby naše země prosperovala jako za naší vlády 🇨🇿
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 15, 2021
"Pan Vondráček mi telefonicky potvrdil, že pana prezidenta navštívil. Působí to na mě ale velmi zvláštně," komentoval Vystrčil čtvrteční návštěvu předsedy sněmovny Vondráčka v nemocnici.
"Já našemu zdravotnictví velmi důvěřuji, dosud se zdravotníků nikdo oficiálně nezeptal, proto jsme tu žádost podali, aby nám nebyla vyčítána nečinnost, a je potřeba myslet na ty, kteří by něco mohli říci, pokud mohou, ale protože se jich nikdo neptá, tak se nechtějí sami přihlásit," vysvětlil Vystrčil, proč se na Ústřední vojenskou nemocnici obrací.
"Nejdříve musíme s jistotou vědět, že prezident nekoná, nechce konat nebo nemůže konat," komentoval Oberfalzer termín případného zahájení aktivace článku 66 ústavy, který by přenesl pravomoci prezidenta na předsedu Senátu a předsedu Poslanecké sněmovny.
"Postava mluvčího pana prezidenta se posunuje směrem k absurdnímu dramatu. Cituje biblické žalmy a líčí, co si pan prezident dává na ARO, což je ta nejintenzivnější péče, k jídlu - buchty s meruňkami či vinnou klobásu. Z hlediska dramatu velmi zajímavá postava, ovšem v realitě už je to horší," uvedl senátor Jiří Drahoš.
"Z hlediska toho, co potřebuje tato země, je to do 8. listopadu v klidu. Pokud zůstane situace po 8. listopadu stejná, je aktivace článku 66 možností," řekl Vystrčil. Na jeho případnou aktivaci je podle Vystrčila tedy dost času i po technické stránce. "Byli bychom všichni rádi, kdyby k tomu nakonec dojít nemuselo. Přejeme panu prezidentovi brzké uzdravení," dodal.
Podle místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera (ODS) by se měl najít způsob, jak ověřit kroky prezidenta republiky, aby nemohlo docházet ke spekulacím. "Veřejnost musí mít jistotu, že k takovému budoucímu aktu vůbec došlo, aby nemohlo dojít ke zpochybnění kroků prezidenta republiky a rozviklání ústavních pořádků," řekl.
"Pan prezident není v dobrých rukou a nejsem si jist, jestli jsou všechny kroky s panem prezidentem konzultovány a jestli se všemi souhlasil. Jak jsem já měl možnost poznat pana prezidenta, tak jsem přesvědčen, že některé věci by neschválil, respektive by s nimi nesouhlasil," řekl Vystrčil.
Vystrčil dnes odeslal dopis do Ústřední vojenské nemocnice. Ptá se v něm nemocnice i jejího ředitele Zavorala na informace o tom, jestli je prezident Miloš Zeman schopen vykonávat svůj úřad. "Jsme připraveni i tuto situaci řešit, ale nemůžeme ji vyřešit sami," řekl Vystrčil.
"Senát dosud slušně čekal, zda kancelář prezidenta republiky sama od sebe nezačne normálním a přehledným způsobem informovat o tom, zda je prezident schopen úřad vykonávat. Poté, co se tak nestalo, jsme jej veřejně vyzvali a opět jsme čekali," vysvětlil předseda Senátu, proč se k tomuto kroku rozhodl. "Dopis odešel v pondělí, dnes je pátek a pořád odpověď nemáme," dodal Vystrčil.
"Jsem přesvědčen, že Senát od samého počátku onemocnění prezidenta republiky dělá maximum toho, co mu podle zákona přísluší," řekl Vystrčil. Senát žádal informace od kanceláře prezidenta republiky, žádal prognózu o jeho zdravotním stavu.
"Nedochází k tomu, že by prezident zůstával být prezidentem. Článek 66 není o odvolání prezidenta republiky, jenom o tom, jestli je schopen svůj úřad vykonávat. Je to ochrana prezidenta republiky jako instituce i jako osoby," vysvětlil Vystrčil následky případného aktivování článku 66 ústavy na tiskové konferenci.
"K tomu, aby normálně a standardně probíhala jednání vlády a následně se sešla sněmovna na ustavující schůzi, není potřeba žádný krok pana prezidenta," řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Jinými slovy: minimálně do 8. listopadu není nutný žádný krok pana prezidenta, aby vše mohlo fungovat standardně," dodal.
Policie začne prověřovat, zda podpis na listině ke svolání sněmovny, kterou ve čtvrtek ukázal její předseda Radek Vondráček (ANO), byl skutečně prezidenta Miloše Zemana. Jak by mohla policie dále postupovat, nastínil soudní znalec v oblasti ručního písma Aleš Čulík:
Programová skupina koalice Spolu a Pirátů se Starosty se shodla na tom, že definuje pozici místopředsedy vlády pro digitální transformaci. Po jednání skupiny to řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Skupina pro digitalizaci, spravedlnost a vnitro se podle něj zabývala i problematikou veřejné správy či policie. Shodla se také na zavedení korespondenční volby pro voliče ze zahraničí.
"My jsme se domluvili na tom, že společně definujeme zadání role místopředsedy vlády pro digitální transformaci. Nebavíme se o ministerstvu, bavíme se o tom, jak zpřesnit, jak definovat pozici místopředsedy vlády pro digitalizaci nebo digitální transformaci," řekl Kupka.
Lidovci chtějí programové prohlášení vlády, které skládají koalice Spolu se Starosty a Piráty, schvalovat na stranické úrovni 5. listopadu.
Radek Vondráček by měl podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na svůj post rezignovat. Lidovci vyzvali předsedu sněmovny k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho účast v předsednictvu nově formované dolní komory. Vzhledem k mandátu, který současné sněmovně, končí 21. října, jde podle něj o apel k symbolickému vyvození odpovědnosti.
"Nechápu, proč tam předseda sněmovny Vondráček šel a vyvolal tak další otázky," řekl předseda lidovců Marian Jurečka na odpolední tiskové konferenci. Obě koalice podle něj budou řešit, jak dohadům ohledně stavu i činů prezidenta předejít. "Musí být ověřitelné a jasné, že pan prezident takto koná," řekl Jurečka. Dodal, že by takovým krokům mohl být přitomen předseda Senátu nebo Ústavního soudu, aby se spekulacím například o pravosti prezidentova podpisu předešlo.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl novinářům, že o Vondráčkově návštěvě nemá víc informací než z médií a s aktéry schůzky nemluvil. "Na druhou stranu já důvěřuji Ústřední vojenské nemocnici, která je špičkovým pracovištěm, pan profesor Zavoral, ošetřující lékař pana prezidenta, je špičkový lékař. Pokud se nemocnice takto vyjádřila, nemám důvod pochybovat, že to asi nebylo úplně v pořádku," řekl ministr. Návštěva podle něj byla na oddělení se specifickým režimem, proto měl být bezesporu informovaný ošetřující lékař.
Několik evropských prezidentů již popřálo prezidentovi Miloši Zemanovi brzké uzdravení. “Vím, že prožíváte těžké chvíle, proto si Vám dovolím popřát hodně zdraví a sil a též rychlé uzdravení," napsala mu například v dopise prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Hrad zveřejnil úryvky z listů pro Zemana v tiskové zprávě.
"Policista mě vyzvedl u vchodu do příslušného pavilonu a doprovodil mě na oddělení. Přímo na pokoj k panu prezidentovi mě přivedl kancléř Mynář," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček České televizi.
Senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin v České televizi řekl, že je situace ohledně hospitalizace prezidenta Zemana naprosto netransparentní. "Nevíme, kdo v současné chvíli vykonává funkci prezidenta. V okolí prezidenta republiky jsou lidé, které nikdo nezvolil, zřejmě jednají za prezidenta, a to asi bez jeho vědomí. Věřím tvrzení policie, nemají důvod nemluvit pravdu," uvedl senátor. "Vondráček by měl vyvodit důsledky," odpověděl Czernin na dotaz novinářky, zda by měl předseda sněmovny rezignovat.
"Policie předsedu sněmovny k prezidentovi nedoprovázela," uvádí Policie České republiky na Twitteru a odmítá tak Vondráčkova slova o tom, že přišel k Zemanovi v doprovodu ochranky. "Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě," píše policie.
Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě. https://t.co/pIHNaE00fl
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 15, 2021
Personál Ústřední vojenské nemocnice zaznamenal čtvrteční návštěvu předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře u prezidenta Miloše Zemana. Z úcty k autoritě kancléře ale předpokládal, že byla návštěva konzultována s ošetřujícím lékařem. Řekla to mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Uvedla také, že pracovní návštěvy u pacientů, kteří jsou léčeni na jednotkách intenzivní péče, nejsou zpravidla vhodné.
Kromě předsedy sněmovny Vondráčka, kancléře Mynáře a hradního protokoláře Vladimíra Kruliše navštívili v Ústřední vojenské nemocnici nemocného prezidenta Zemana ještě další lidé. Píše to týdeník Respekt, podle kterého za Zemanem bylo minimálně pět osob, které nejsou členy jeho rodiny. „Střídali se tam za sebou,“ řekl týdeníku zdroj.
Jak informoval Deník N, Vondráček neměl oprávnění ke vstupu na kliniku, kde se prezident léčí, její přednosta ho proto odtamtud vykázal. Kdo další byl u Zemana kromě Vondráčka, protokoláře a kancléře, je v tuto chvíli podle týdeníku nejasné. Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral však kvůli návštěvám kontaktoval policejního prezidenta Jana Švejdara.
Kvůli dění kolem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana podávají lidé trestní oznámení. Zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Praha 4 sobě - Zelení a NK) tvrdí, že kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a případně další lidé v Zemanově okolí si mohli přisvojit pravomoc úřadu, zneužít pravomoci, padělat veřejné listiny, případně se dopustit sabotáže.
Ve svém podání upozorňuje na to, že prezident v posledních dnech jmenoval předsedu brněnského krajského soudu či svolal zasedání Sněmovny. Listinu o svolání sněmovny po schůzce s prezidentem v Ústřední vojenské nemocnici ukázal novinářům Vondráček. "Existuje podezření ohledně pravosti podpisu prezidenta republiky na těchto dokumentech, veřejně přinejmenším na rozhodnutí o svolání Poslanecké sněmovny, a obecně o tom, zda tyto úkony vyhrazené prezidentu republiky nejsou vykonávány jinými osobami," uvedl Kutílek.
Podáno i formálně trestní oznámení na V. Mynáře, M. Nejedlého a další osoby z prostředí Hradu a okolí. Pravomoci prezidenta republiky si prostě nesmí jen tak přisvojovat a sabotovat tak ústavní zřízení naší země. 🇨🇿 Je na čase, aby se #právnístát bránil. pic.twitter.com/V8YKcIpgYN
— Petr Kutílek (@petrkutilek) October 15, 2021
Vondráček potvrdil, že byl přítomen, když Zeman rozhodnutí o svolání sněmovny sám podepsal. "Pan Kruliš byl také v místnosti, pořídil z návštěvy fotku," řekl Vondráček. "Já tu fotku nemám. Nevím, jestli je etické takovou fotku zveřejnit, přeci jen jde o nemocného člověka," dodal.
Návštěva měla podle Vondráčka sloužit jako svědectví jednoho z nejvyšších ústavních činitelů o zdravotním stavu prezidenta. "Bylo to na základě blízkého vztahu, který s Milošem Zemanem máme," vysvětlil Vondráček, proč se návštěvy neúčastnil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Bylo vidět, že je rád, že mě vidí," dodal.
"U vchodu do nemocnice na mě čekala policie, která mě na pokoj odvedla," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček. Podle Vondráčka si Zeman jeho návštěvu vyžádal. S nemocnicí se Vondráček již spojil a omluvil se za nepříjemnosti.
"Pravda je, že premiér o tom nebyl informován. Dal jsem slovo prezidentovi i panu kancléřovi, že do čtyř hodin o schůzce nebudu poskytovat žádné informace," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček na Impulsu.
Čtvrteční návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici u prezidenta Miloše Zemana kritizuje také senátorka Miroslava Němcová (ODS). Chování kancléře Vratislava Mynáře, který Vondráčka k Zemanovi bez vědomí lékařů pustil, označila za papaláštví a poškození kreditu nemocnice. Uvedla to na twitteru.
V době koronaviru nemohli mnozí navštívit své blízké v nemocnicích ani se s nimi rozloučit. K těžce nemocnému prezidentovi (v době opět sílícího koronaviru) může každý, koho tam podloudně přivede kancléř Mynář. Zpupné papalášství a poškození kreditu ÚVN.
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) October 15, 2021
Policisté začnou prověřovat, jestli někdo zfalšoval Zemanův podpis, kterým svolává novou sněmovnu. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Trestní oznámení, jehož kopie začala ve čtvrtek kolovat po sociálních sítích, zmiňuje, že mohlo dojít k trestným činům padělání a pozměnění veřejné listiny a přisvojení pravomoci úřadu.
Rozhodnutí prezidenta republiky o svolání nové Poslanecké sněmovny, jak ho @CT24zive ukázal předseda PS PČR Radek Vondráček. pic.twitter.com/Yl5uUgmzPo
— Michal Kubal (@MichalKubal) October 14, 2021
Hrad i nemocnice by měli víc informovat o prezidentovi, míní ústavní právník. Veřejnost ani ústavní činitelé nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí, říká vedoucí katedry ústavního práva a politologie brněnské právnické fakulty David Kosař. Podle něj by měli politici tlačit na prezidentovo okolí, aby informovalo transparentněji. Kosař také doporučuje Ústřední vojenské nemocnici, aby přehodnotila svůj zdrženlivý přístup - v současné situaci převažuje právo veřejnosti na základní informace o zdravotním stavu prezidenta nad právem pacienta na soukromí.
Ústřední vojenská nemocnice na Twitter napsala, že děkuje za vstřícnost Policii České republiky. ÚVN tak reaguje na oznámení policie, že neumožní návštěvy prezidenta bez souhlasu ošetřujícího lékaře. "Pan prezident je pacientem ÚVN a tímto opatřením jsou zajištěna standardní pravidla, která platí pro návštěvy u pacientů ÚVN," píše nemocnice.
Děkujeme za vstřícnost Policie České republiky. Pan prezident je pacientem ÚVN a tímto opatřením jsou zajištěna standardní pravidla, která platí pro návštěvy u pacientů ÚVN. https://t.co/b3yrRIn4Gj
— ÚVN Praha (@uvn_praha) October 15, 2021
Předsedu sněmovny Vondráčka ve čtvrtek ze Zemanova pokoje vykázal šéf kliniky. Píše to Deník N s tím, že má zprávu potvrzenou od třech zdrojů, které mají o incidentu detailní informace. Radek Vondráček ve čtvrtek přišel za prezidentem Zemanem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Po návštěvě závažnost prezidentova zdravotního stavu bagatelizoval. Policie kvůli tomuto incidentu také zpřísní režim návštěv u hlavy státu.
Nemocnice se proti Vondráčkově návštěvě důrazně ohradila už včera večer v tiskovém prohlášení. Uvedla, že šlo o „neoprávněný vstup“ a celé to vyšetřuje jako „nežádoucí událost“.
"ÚVN a hlavně její personál je pod enormním tlakem. Dělají svou práci a dělají ji skvěle s maximálním nasazením. Na druhou stranu musím říci, že celá situace okolo zdraví pana prezidenta je značně vyhrocená, a to měl pan Vondráček při návštěvě prezidenta vnímat a zohlednit," řekl Babiš Televizi Seznam.
"Nevnímám to vůbec dobře. Je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval," řekl premiér Babiš pro TV Seznam k návštěvě Vondráčka u prezidenta v ÚVN. Vondráček Zemana navštívil bez povolení od lékařů. Premiér dále sdělil, že on by se jistě snažil dohodnout s ošetřujícím lékařem a zeptal se na vhodnost návštěvy.
"Určitě bych se spojil s ředitelem nemocnice, což jsem ostatně udělal v mém případě a pan ředitel mi sdělil, že hned jak to bude možné, tak mi setkání s panem prezidentem umožní. Stejně tak dá vědět i panu Fialovi, který o termín setkaní rovněž požádal," řekl Babiš.
Celá situace okolo zdraví pana prezidenta je značně vyhrocená a to měl pan Vondráček při návštěvě pana prezidenta vnímat a zohlednit. https://t.co/johDIPDEZr
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 15, 2021
Ochránci neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou. Na twitteru to v pátek uvedla policie. Vyhoví tak požadavku Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), v níž je Zeman od neděle.
Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve čtvrtek uvedla, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil.
Policie České republiky vyhoví požadavku @uvn_praha a od tohoto okamžiku nebude ze strany ochránců umožněn přímý kontakt prezidenta republiky s žádnou osobou, která předem neobdržela souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou. #policiepp
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 15, 2021
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář dnes přivedl předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k prezidentovi Miloši Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil. V tiskové zprávě to dnes večer uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke. Nikdo ze zdravotnického personálu nebyl setkání přítomen. Nemocnice se také distancuje od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu. Neoprávněný vstup prověří. Vyjádření Mynáře ČTK zjišťuje.
"ÚVN nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu ÚVN. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta, informace o zdravotním stavu pana prezidenta byly poskytnuty výhradně jeho nejbližším," uvedla Zinke.
Vondráček po setkání s prezidentem v ÚVN novinářům řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu.
Nemocnice zároveň žádá, aby další oficiální návštěvy mimo okruh lidí blízkých byly v zájmu prezidenta vždy dohodnuty s ošetřujícím lékařem Miroslavem Zavoralem.
"Zajímá mě, zda je prezident ČR kompetentní k výkonu své práce. Když jsme u toho, zajímá mě to u každého řidiče autobusu, zejména pokud nastoupím," píše na svém blogu přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity Marek Vácha.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) označil chování Hradu za nedůstojné. "Dohady o způsobilosti vykonávat úřad tímto rozhodně neustanou," uvedl.
Čekali jsem (zásadní) informace a nedozvěděli jsme si nic. Nevím, co tím Hrad sleduje, ale tohle je nedůstojné. Dohady o způsobilosti vykonávat úřad tímto rozhodně neustanou.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) October 14, 2021
Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová uvedla, že tiskový mluvčí jako státní úředník nemá schovávat svou zodpovědnost za prezidentovu manželku a sám tím narušovat jeho soukromí. "Měl by zvládnout jediný úkol, který teď paralyzovaná hradní kancelář má," napsala.
Tiskový mluvčí jako státní úředník nemá schovávat svou zodpovědnost za manželku prezidenta a sám tím narušovat jeho soukromí. Měl by zvládnout jediný úkol, který teď paralyzovaná hradní kancelář má.
— Danuše Nerudová (@nerudovad) October 14, 2021
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) stále čeká na odpověď Hradu na žádost o prognózu způsobilosti vykonávat úřad prezidenta. "Nevůle informovat o způsobilosti prezidenta vykonávat svůj úřad bohužel trvá," uvedl Vystrčil.
Po konkrétnějších informacích o vážnosti stavu prezidenta Miloše Zemana volá i staronová poslankyně ODS Jana Černochová. "Zdravotní stav, příčetnost, schopnost orientace a výhled léčby prezidenta musí posoudit konzilium. Jinak musíme zvážit další kroky," napsala Černochová na Twitteru.
Vyjádření Hradu a nelékaře @vondraczech o stavu prezidenta nemají žádnou hodnotu. Lží a mlhy už bylo dost. Zdravotní stav, příčetnost, schopnost orientace a výhled léčby prezidenta musí posoudit konzilium. Jinak musíme zvážit další kroky. Nehrajeme Monopoly, jde o budoucnost ČR!
— Jana Černochová (@jana_cernochova) October 14, 2021
Prezidentská kancelář o stavu prezidenta Miloše Zemana neinformuje. Je tedy nejasné, jestli je schopen vykonávat svůj úřad a jak zasáhne do povolebního dění. Aktuálně.cz proto prostudovalo nemocniční dokumenty k poskytované péči na oddělení, kde je Zeman šestým dnem hospitalizovaný.
Přehled hlavních událostí:
Prezident Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu, řekl předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prezidenta navštívil v Ústřední vojenské nemocnici. Samotná hospitalizace není podle Vondráčka důvodem pro převod prezidentových pravomocí.
"Hrad musí sdělit, kdy bude prezident opět schopen vykonávat svou funkci. Od chvíle, kdy jsme mohli spatřit prezidenta Zemana naposledy na vlastní oči, uplynulo už 43 dní. Mezitím se veřejný prostor jen plní spekulacemi o jeho zdraví," uvedla po prohlášení Zemanovy manželky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek mezi řádky čte, že prezidentův stav je velice vážný, uvedl na Twitteru.
Nikdo se nedomáhá detailů o zdravotním stavu Miloše Zemana. Klíčové je dozvědět se, zda bude schopen plnit své povinnosti, které jsou v období po volbách důležité - ANO/NE.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 14, 2021
První dáma navíc zbytečně narážela na Václava Havla. O jeho zdravotním stavu jsme věděli skoro vše.
Na otázku, zda může Vondráček předložit nějaký důkaz, že se s prezidentem skutečně setkal a prezident komunikoval, šéf sněmovny odpověděl: "Je to vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat. Existuje i fotka, jak podepisuje svolání sněmovny. A také, jak jsem s ním já. Předpokládám, že jsem na fotce také," uvedl Vondráček. Oba muže prý fotil ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta Vladimír Kruliš.
Prezident Miloš Zeman podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka podepsal dokument, který je potřeba ke svolání zasedání Poslanecké sněmovny 8. listopadu. Koho prezident pověří sestavením vlády, však předsedovi sněmovny nesdělil.
Rozhodnutí prezidenta republiky
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 14, 2021
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman ve čtvrtek dne 14. 10. 2021 rozhodl, podle čl. 34 odst. 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava ČR, o svolání zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a stanovil den jeho zahájení na pondělí dne 8. 11. 2021.
"Budu vás informovat o dalším vývoji a chci poprosit, abyste mu dopřáli klid," dodala. Zemanová požádala média i veřejnost o shovívavost, bližší detaily k prezidentově stavu ale neuvedla. "Velmi prosím ty z vás, kdo máte pana prezidenta rádi, abyste na něj mysleli," dodala.
"Ze všeho nejvíc si přeji, aby se můj manžel uzdravil. Chci vás poprosit o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl," připomněla Zemanová.
"Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické. Zdraví každého člověka je citlivá a vážná věc, jistě jste se i vy setkali s tím, že někdo z vašich blízkých onemocněl a přáli jste si, aby se brzy vyléčil," uvedla Zemanová.
"Prezident republiky a také téměř třicet let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici. Jako média se zajímáte o jeho zdravotní stav, což je pochopitelné. Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas," řekla na tiskové konferenci manželka prezidenta Ivana Zemanová.
"Vyjednávací tým seznámil předsednictvo s postupem vyjednávání. Předsednictvo hnutí Starostové a nezávislí vyjádřilo plnou podporu vyjednávacímu týmu v těch snahách a v těch cílech, které si vyjednávací tým v tom vyjednávání stanovil," uvedl Petr Gazdík.
Pokud by se na tom předsedové stran vznikající vládní koalice shodli, poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) by nabídku na post ministra zdravotnictví přijal. Válek dnes mluvil s končícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a plánuje také telekonferenci se zástupci ministerstva zdravotnictví, na které společně proberou aktuální vývoj epidemie covidu-19. Informace pak chce předat takzvanému AntiCovid týmu koalice Spolu.
Hlavní slovo v tom, jaké bude složení vlády, mají podle Válka předsedové stran možné budoucí vládní koalice. "Pokud se shodnou předsedové a pokud to bude komfortní s postojem (budoucího) premiéra (Petra Fialy), tak budu ministr zdravotnictví a hotovo. Protože jsem šel do politiky s tím, že ji chci dělat a chci ji dělat co nejlépe. (…) Pokud vás vyzvou, musíte se k tomu nějak postavit," řekl Válek.
Předsednictvo hnutí STAN na svém dnešním jednání probíralo výsledky voleb do sněmovny, v nichž starostové zvýšili počet svých poslanců z dosavadních šesti na 33. Předsednictvo STAN poděkovalo předsedovi hnutí Vítu Rakušanovi a podpořilo svůj tým, který vyjednává s koalicí Spolu o programu budoucí koaliční vlády.
Dnes se v 16 hodin na Pražském hradě uskuteční tiskový brífink ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky, oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Lídr kandidátky koalice Spolu v Karlovarském kraji a nový poslanec Jan Bureš (ODS) si chce k poslaneckému mandátu ponechat i funkci starosty Ostrova na Karlovarsku. Vzdá se ale funkce náměstka hejtmana, zůstane pouze krajským zastupitelem. Koalice Spolu skončila v kraji druhá za hnutím ANO, získala přes 20 procent hlasů a jeden poslanecký mandát. Ve sněmovně se bude chtít Bureš zaměřit na transformaci kraje, zdravotnictví i na bytovou výstavbu.
Pirátský klub ve sněmovně dál povede Jakub Michálek, jeho místopředsedkyní bude Olga Richterová. Klub se po volbách ztenčil z 22 poslanců na čtyři.
Jak proběhne ustavující schůze nové sněmovny?
Schůzky politiků s prezidentem Zemanem by se měly konat poté, co bude přesunut z intenzivní péče na běžný nemocniční pokoj, oznámil Radek Vondráček po hovoru s kancléřem. Odehrávat by se tak měly v nemocnici.
"Začneme se scházet v nejbližších hodinách. Už spolu komunikujeme, pracujeme na schůzce a dokumentech, protože ten čas je omezený," uvedl Petr Gazdík, který je za STAN členem expertní skupiny ke školství.
Programové skupiny koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými již začaly pracovat na programových prioritách chystané vlády obou uskupení. Některé se začnou scházet už v nejbližších hodinách, řekl místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Jejich hlavní prací je nejprve porovnat programy obou koalic, najít shody, rozpory, ale i věci, které jsou v některém z programů navíc.
Koalice se ve středu domluvily na vzniku šesti vyjednávacích skupin, které budou jednat o programu. V první se bude jednat o zahraničních věcech a unijních záležitostech, v další se diskuse budou týkat financí, dopravy, průmyslu a obchodu. Společně se pak bude jednat o zdravotnictví a sociálních věcech, v další skupině o zemědělství, životním prostředí a venkovu, dále pak o spravedlnosti, vnitru a digitalizaci a v poslední skupině o školství a kultuře.
"Mohu potvrdit, že prezident Miloš Zeman svolá úvodní zasedání nové sněmovny na 8. listopadu," sdělil pro Českou televizi po schůzce s prezidentským kancléřem Vratislavem Mynářem dosluhující předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Na stejný den potom Vondráček svolá také ustavující schůzi.
Bývalý mistr světa v krasobruslení René Novotný, kterého těsně před sněmovními volbami stáhlo hnutí ANO z jihomoravské kandidátky, reagoval žalobou. Dožadoval se v ní ochrany před nezákonným zásahem správního orgánu. Nejvyšší správní soud žalobu postoupil Městskému soudu v Praze, v jehož působnosti je sídlo ministerstva vnitra.
Novotný se v posledních letech pohybuje v brněnské komunální politice. Byl starostou městské části Židenice. Pro sněmovní volby jej hnutí ANO zařadilo na 20. místo kandidátky, pár dní před volbami jej ale stáhlo kvůli billboardům, které nechal vyvěsit v Brně. Formálně na nich propaguje dostupný sport. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se Novotného billboardy již zabývá.
Předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých bude odpoledne debatovat o hodnocení sněmovních voleb a povolebním vyjednávání. Posléze by o tom měl debatovat i jeho celostátní výbor. Ve volbách do získala koalice starostů s Piráty celkem 37 poslanců a z toho 33 křesel připadlo právě starostům. Dosud měl STAN ve sněmovně pouze šest poslanců.
Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík je připraven stát se ministrem školství, pokud tu možnost dostane. V tuto chvíli ale podle něj není jasné, zda resort připadne koalici Pirátů a starostů, protože jednání o rozdělení křesel v budoucí vládě jsou teprve na začátku. Pokud by byl ministrem, chtěl by se zaměřit například na větší propojení vzdělávání s praxí, zjednodušit možnost přechodu středoškoláků mezi různými typy škol a umožnit zakládání krajských polytechnik s profesním zaměřením.
Miloš Zeman souhlasí se schůzkou s lídrem koalice Spolu Petrem Fialou. Podle Zemanova mluvčího se sejdou "v pozdějším termínu". Prezident je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, Hrad o jeho zdravotním stavu mlží.
Podobně jako předseda ODS Petr Fiala i premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal prezidenta o schůzku. "Pokud mne pan prezident přijme, tak samozřejmě přijdu," řekl Babiš.
"Ani minutu jsme se nevěnovali oslavě volebního vítězství, hned v sobotu večer jsme začali pracovat. Pracujeme intenzivně a rychle, abychom mohli občanům Česka přinést lepší politiku," řekl Fiala.
Dnešní tisková konference potvrdila, že největší kandidát na premiéra Petr Fiala rozhodně nebude plýtvat emocemi. Nejvíce na něm byly patrné, když dostal otázku, co koalice hodlají dělat pro občany než bude vytvořena vláda. Tady je jeho odpověď, více k tiskovce na @Aktualnecz pic.twitter.com/l3q8dug8mI
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2021
"My jsme volby vyhráli. Byli jsme sami proti pěti," řekl Babiš. Podle něj se připravuje na opoziční roli, zároveň ale nevylučuje, že ho Zeman pověří sestavením vlády. Nadále to bude komentovat, až se sejde s prezidentem. Rozhodnutí, zda by to případně přijal, chce nejdřív vysvětlit Zemanovi.
O zdravotním stavu prezidenta nemám žádné informace, řekl Fiala a popřál Zemanovi brzké uzdravení. Dodal, že pokud prezident nesvolá první zasedání sněmovny, tak se stejně uskuteční do 30 dnů od voleb.
"V programových skupinách zahrneme všechna témata a resorty, tak aby to bylo komplexní. Jedna pracovní skupina se bude zabývat vždy konkrétní oblastí, a to například školstvím, kulturou a podobně. Za každou politickou stranu bude ve skupině jeden zástupce a budou se bavit o tom, kde existuje úplná programová shoda a kde budeme muset ještě jednat," komentuje Fiala schůzku koalic Spolu a Pirátů se starosty k formování společné vlády.
"Nemluvili jsme o struktuře vlády ani personálních otázkách, považujeme za podstatnější, aby lidé jako první věděli, co chceme řešit, než kdo to bude řešit. Jednání budou pokračovat, příští úterý odpoledne se opět setkáme a budeme pokračovat," řekl Fiala.
Fiala požádal kancléře prezidenta o schůzku s hlavou státu. Má se uskutečnit, až bude hospitalizovaný prezident Zeman mimo jednotku intenzivní péče.
Jednat o vládě budou koalice Spolu a Pirátů se STAN v šesti týmech podle jednotlivých programových oblastí. Fialu první schůzka naplnila optimismem.
Koalice Spolu a Pirátů se starosty chtějí jednat o vládě tak, aby mohly do 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu, řekl po první schůzce Fiala.
Senát zřejmě bude iniciovat převod pravomocí prezidenta v závislosti na prognóze Zemanova zdravotního stavu a až po ustavení nové Poslanecké sněmovny.
Nová poslankyně hnutí ANO Renata Oulehlová, která je zároveň starostkou Sokolova, se chce ve sněmovně zaměřit na sociální témata a transformaci Karlovarského kraje. Ve volbách ji posunuly preferenční hlasy, se zvolením nepočítala. Do prosince se chce rozhodnout, zda si nechá obě funkce. Chce ale zůstat krajskou zastupitelkou.
"Pro celý náš kraj je důležitý náš věčný boj s větrnými mlýny, obchod s chudobou, sociálně vyloučené lokality, lidé, kteří nedokážou dodržovat zásady slušného chování, to je to, co nás trápí. A potom také paliativní a hospicová péče, které nejsou dodnes dostatečně podporovány," řekla Oulehlová.
Ve sněmovně začalo jednání koalice Spolu a Pirátů se starosty k formování společné vlády. Dnes by měl vzniknout harmonogram práce na programovém prohlášení.
Lidé mohou ode dneška zpochybnit průběh a výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Stížnosti by Nejvyššímu správnímu soudu měli poslat do pátku 22. října do 16:00. Zatím se neobjevily informace o tom, že by například některá z neúspěšných stran chtěla letošní volby napadnout.
Jedním z velkých úkolů příštích dní je začít přemýšlet nad kandidátem do prezidentských voleb, řekl lídr koalice Spolu Petr Fiala v České televizi. Fiala by byl rád, kdyby kandidát byl za koalici Spolu, ale nevyloučil možnost širší podpory.
Lidovci podle Jurečky nechtějí zástupce hnutí SPD ve vedení nové Poslanecké sněmovny. Sami jako o předsedovi dolní komory uvažují o Janu Bartoškovi.
KDU-ČSL chce být ve formující se koalici sociálním svědomím. Chce hovořit do rodinné a sociální politiky a k tématu životního prostředí, řekl předseda lidovců Marian Jurečka. Největší problémy při skládání programu očekává v oblasti financí a v přístupu k životnímu prostředí.
Ještě jedno večerní video ze sídla KDU - ČSL, kam jsem doběhl s malým zpožděním po jednání vedení. Předseda M. Jurečka @Aktualnecz říká, o jaké oblasti ve vládě bude mít jeho strana zájem. A zeptal jsem se i na to, co znamená, že lidovci chtějí být sociálním svědomím vlády. pic.twitter.com/3HVmNwaxMm
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 12, 2021
Výběr úterních událostí kolem povolebního vyjednávání:
Hrad se chce vyjádřit k dalšímu postupu Zemana při sestavování vlády ve středu. Podle jeho mluvčího sleduje politickou situaci, navštívila ho rodina.
Jednání budou podle předsedkyně TOP 09 pokračovat, v dalších dnech dojde i na řešení personálních otázek. Zítra budou strany jednat o programu, který je podle ní prioritou. "Budeme jednat jen společně a nebudeme jednat s nikým dalším. Žádná jiná varianta není možná," uvedla Markéta Pekarová Adamová. Vyloučila také jakákoliv jednání s premiérem a lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem.
"Nemáme čas na politické krize, kterou by prezident svým jmenováním Babiše vyvolal," řekla Adamová. Podle ní by Babišovo vyjádření o tom, že ho Zeman pověří sestavením vlády, měla potvrdit Zemanova kancelář nebo prezident sám. "To je jediná jistota, že to tak skutečně bylo. Babišovi příliš nevěřím," řekla.
Poslanecký klub lidovců povede bývalý předseda strany Marek Výborný. Jeho místopředsedy budou Vít Kaňkovský, Marie Jílková a Jiří Navrátil.
Předsedou poslanců TOP 09 se stal místopředseda strany Jan Jakob, místopředsedy budou Helena Langšádlová a někdejší šéf klubu Michal Kučera.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzvala premiéra Babiše, aby jasně řekl, že prohrál volby. "Měl by uznat, že nemá šanci sestavit vládní koalici, která by ve sněmovně mohla získat důvěru," uvedla.
Předseda SPD Tomio Okamura v novém volebním období už nemusí řídit schůze sněmovny. Hrozí mu, že přijde o post místopředsedy dolní komory parlamentu. Někteří zástupci obou opozičních koalic, kteří získají v nové sněmovně většinu, nechtějí SPD post ve vedení dát. "Extremistická strana by místopředsedu mít neměla," shodují se zástupci koaličních stran. SPD bude mít v nové sněmovně dvacet poslanců.
SPD bude požadovat změny ve státním rozpočtu, bude požadovat řadu úspor formou pozměňovacích návrhů. "Je potřeba, aby sněmovna začala co nejrychleji pracovat," apeloval předseda strany Tomio Okamura. Svolat novou sněmovnu musí prezident Miloš Zeman, pokud tak neučiní, musí se sněmovna sejít 8. listopadu.
SPD projevila zájem o posty ve výborech pro školství, zahraničním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním nebo v hospodářském výboru, řekl Okamura. Hnutí vyčká, s jakou nabídkou přijdou zástupci obou koalic.
Předsedou poslaneckého klubu SPD ve sněmovně bude nadále Radim Fiala, jeho místopředsedou zůstává Rozvoral. SPD stojí také o post místopředsedy sněmovny a chce vést dva sněmovní výbory, řekl Okamura.
Sociální demokraté ve Zlínském kraji budou pro komunální volby v příštím roce usilovat o podporu dalších stran. Nevylučují ji ani na celostátní úrovni. Úzkou spolupráci nebo spojení s KSČM, která se stejně jako ČSSD do Poslanecké sněmovny nedostala, však odmítají. V reakci na výsledky sněmovních voleb to ve Zlíně řekli končící poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková a krajský předseda strany Jiří Ott.
V Poslanecké sněmovně nově zasedne pedagog Technické univerzity v Liberci Jan Berki. Práce na liberecké univerzitě se zatím nechce vzdát. Nerad by vypadl ze svého oboru, pokud to ale nepůjde, bude se primárně věnovat práci poslance, řekl Berki. "Já jsem samozřejmě už některé kroky dělal pro případ, kdyby to vyšlo, abych pokud možno nekomplikoval výuku. V tuhle chvíli jsme se s panem děkanem (pedagogické fakulty) domluvili na nějakém zkušebním čase a uvidíme, jestli to půjde," doplnil Berki, který kandidoval za koalici Pirátů a starostů.
Ivan Bartoš a Vít Rakušan odpovídají redaktorovi Aktuálně.cz Radku Bartoníčkovi na otázku, jak budou prosazovat společný program a jak řešit případné programové rozepře.
Po jednání Pirátů a STAN odpovídali před chvílí předsedové stran i na otázku @Aktualnecz, zda se může stát, že Piráti nakonec do vlády nepůjdou. Plus, jak moc se jim (ne) podaří prosadit do programu vlády jejich pirátský program či program koalice Pirátů a STAN. pic.twitter.com/9cyGxLdvUL
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 12, 2021
"My jsme vyhráli volby v počtu mandátů, když mě pan prezident pověří, tak vám řeknu své stanovisko, zda to přijmu," dodal Babiš.
"V případě pověření Andreje Babiše sestavením vlády bez deklarované potřebné 101, vyrazíme do ulic a budeme aktivně bránit naši svobodu a demokracii," napsali zástupci iniciativy Otevřeme Česko - Chcípl Pes Jakub Olbert a Jiří Janeček. Jejich strana získala ve volbách 0,4 procenta hlasů.
"To pro mě teď vůbec není téma," komentoval Babiš otázku, zda se chystá kandidovat na prezidenta. Kandidaturu však na přímou otázku nevyloučil.
"Paní Schillerová je motivovaná a chce být dlouhodobě úspěšnou političkou, proto dostala naši podporu a stala se předsedkyní poslaneckého klubu," řekl Babiš.
"Nevím, jestli mě prezident pověří sestavením vlády. Určitě ale nebudeme brzdit žádné demokratické procesy," upřesnil v České televizi Babiš.
"Lidi mi psali, abych v politice zůstal, tak jsem změnil názor," komentoval Babiš důvod, proč nedodržel své tvrzení, že v opozici nebude a odejde z politiky, pokud volby nevyhraje.
"Pětikoalice má 108 mandátů, umíme počítat. Je to návrat do starých časů," řekl Babiš v České televizi a dodal, že je připraven i na roli v opozici.
Podle Babiše je nyní klíčové, aby byla nejprve ustavena sněmovna, poté bude čas na demisi jeho vlády a pověření nového premiéra. "Není tu žádné zdržení, naopak se čeká, až si pětikoalice rozdělí posty ve sněmovně. "My čekáme, že budeme s nějakou nabídkou osloveni," dodal.
Premiér Babiš v neděli hovořil se Zemanem 30 minut, řekl dnes novinářům. Odvoz prezidenta do nemocnice byl podle předsedy vlády plánovaný. "Bylo to plánováno dopředu, odmítám nesmysly typu, že jsem mu volal záchranku a zachraňoval ho. Pan prezident byl unavený, musí se léčit, proto je nyní v péči lékařů," dodal.
Vít Rakušan označil Babišovo vyjádření o slibu pověření prezidentem za protichůdné vůči komentářům Jaroslava Faltýnka, který uvedl, že ANO počítá, že skončí v opozici. "Pan prezident slíbil pověření Andreji Babišovi již dávno před volbami," komentoval vyjádření premiéra Bartoš s tím, že informaci nepovažuje za relevantní.
"Digitalizace je poměrně zásadní agenda, dlouhodobě poukazujeme na to, že to nefunguje, protože nyní se o ni snaží každý resort zvlášť. Pokud s ní chceme pohnout, měl by zde být jasný mandát k tomu, to dělat s hlasem, který má svůj otisk ve vládě a může koordinovat agendu jednotlivých ministerstev," uvedl Bartoš k tomu, zda bude usilovat o vznik postu ministra pro digitalizaci.
Demokratická většina by měla mít post předsedy sněmovny, protože tato funkce může být v případě pesimistického scénáře vývoje povolebních vyjednávání klíčová, řekl předseda STAN Vít Rakušan. "Předseda sněmovny je tím, kdo dává poslední pověření při třetím pokusu o sestavení vlády. Doufáme, že pan prezident bude respektovat, že tu existuje jasně deklarovaná většina, která vznikla hned ve volební den a která dává naději sestavit vládu poměrně brzy," doplnil a vyzval prezidenta i Babiše ke státotvorné zodpovědnosti.
Na pozicích předsedy a místopředsedů sněmovny by měly mít podle Bartoše zastoupení všechny strany demokratického spektra. Zároveň upozornil, že bude-li Babiš společně s hradní kanceláří blokovat kroky k ustavení nové vlády, může se to promítnout do vyjednávání o pozicích ve sněmovně.
Babiš by měl jako řadový poslanec zájem být členem zdravotního výboru. "Pokud se stane ministrem zdravotnictví Válek (TOP 09), bude to peklo," řekl. Nechce však být předsedou žádného výboru, pouze řadovým členem, uvedl.
Piráti a STAN vystoupili po jednání na společné tiskové konferenci. Podle lídra Pirátů Ivana Bartoše hovořili například o tom, jak zbavit zemi vlivu Andreje Babiše, o programových prioritách či o tom, jak by měla vypadat budoucí vláda. "Máme spolu se starosty koaliční smlouvu, kde se hovoří o rovném zastoupení," řekl Bartoš.
Skončilo jednání koaliční rady Pirátů a STAN. Nejvíc mě zaujala slova Víta Rakušana a Ivana Bartoše, že si chtějí nejdříve vyslechnout nabídku koalice Spolu jako vítěze voleb na místa ve vládě i na plán jednání o ustavení orgánů sněmovny. Jinak oba politici moc konkrétní nebyli. pic.twitter.com/XqC9BHnUhO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 12, 2021
Babiš uvedl, že po volbách oslovil šéfa ODS Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Nebyla však přijata, opoziční koalice o kabinetu jednají spolu. "Oslovil jsem pana předsedu hned po volbách, ale oni vyjednávat s hnutím ANO nechtějí a skládají si vládu, kde mají většinu," řekl. Podle něj by vláda ANO se Spolu nebo se STAN byla stabilnější, protože by šlo o menší počet stran, respektuje však rozhodnutí obou koalic vyjednávat spolu.
Spolu a Piráti a STAN se vyslovili tak, že ANO post předsedy sněmovny nepřipadne, řekl Babiš. Už tedy neplatí, že by ANO o něj mělo zájem, dodal. Babiš neví, o jaké sněmovní výbory by hnutí mělo zájem. "To já nevím, je to věc pana Faltýnka," řekl.
"Zeman v neděli hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví mě s pověřením o sestavení vlády," řekl Babiš. Zároveň počítá, že ANO může být v opozici.
Podle Aleny Schillerové by mělo být nyní prioritou nové sněmovny znovu schválit státní rozpočet, řekla na tiskové konferenci.
Vondráček předpokládá, že Miloš Zeman využije lhůtu svolání schůze sněmovny beze zbytku. "Pan prezident už dvakrát využil lhůty ke svolání ustavující schůze sněmovny v maximální možné míře, aby mohla probíhat neformální jednání. Předpokládám, že ji svolá na 8. listopadu," uvedl Vondráček. Pokud by Zeman schůzi nesvolal, musí se sněmovna sejít právě měsíc po volbách, tedy 8. listopadu.
Pokud bude sněmovna projednávat státní rozpočet v prvním čtení za současné vlády, koalice Spolu navrhne vrátit ho k přepracování, řekl Stanjura.
Vedení ČSSD bude koncem října vedle Hamáčkovy rezignace probírat i hospodaření. Podle Onderky je nutné snížit provozní náklady i počet zaměstnanců.
"Myslím, že z hlediska velikosti našeho klubu je oprávněný náš nárok na předsedu sněmovny," řekl Vondráček s tím, že o pozici diskutoval s Andrejem Babišem, který o ni podle svých slov nestojí.
"Nebudu zastírat, že už včera jsem byl v kontaktu s některými kolegy z potenciální nové vládní koalice, které jsem požádal, abychom diskutovali o složení orgánů sněmovny stejně jako před čtyřmi lety, kdy hnutí ANO vyhrálo volby a nabídlo i opozici adekvátní pozice a domluvili jsme se," uvedl Faltýnek.
Do třetice slova Jaroslava Faltýnka, která nasvědčují tomu, že se ANO chystá odejít do opozice. JF říká, že ANO nebude blokovat předání moci a zároveň nepřímo mluví o koalici Spolu a koalici Pirátů a STAN jako o nové budoucí vládní koalici. Více na @Aktualnecz pic.twitter.com/pqJyQctBDH
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 12, 2021
Jaroslav Faltýnek již nechtěl pokračovat v roli šéfa poslaneckého klubu ANO. "Řídil jsem náš poslanecký klub dvě volební období po sobě, ve většinové i menšinové vládě. V té menšinové nebylo jednoduché shánět podporu vládních zákonů," řekl Faltýnek. "Umíme počítat do 108, počítáme s tím, že budeme v opozici, a v tomto případě bude tato role trochu jiná. Už nechci mít žádnou politickou prefektivu," zdůvodnil s tím, že plně podporuje Alenu Schillerovou, která se pro tuto roli svou cílevědomostí hodí dle jeho názoru více.
“Porážku? My umíme počítat,” odpovídá poslanec ANO Jaroslav Faltýnek na otázku @Aktualnecz , zda ANO uznává porážku a premiér Andrej Babiš se nebude pokoušet sestavit po volbách novou vládu. ANO nemá hlasy na to, aby mohlo novou vládu sestavit. Více na našem webu. pic.twitter.com/Zh2LH77PcV
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 12, 2021
Za hnutí ANO bude jednat vyjednávací tým ve složení Radek Vondráček a Jaroslav Faltýnek. Hnutí již ustanovilo nominanty na šéfy jednotlivých výborů, kterých budou na základě poměrného systému zastoupení požadovat ideálně sedm. "Chceme, aby vše proběhlo hladce, nechceme žádné obstrukce, máme zájem na tom, aby nová vláda České republiky vznikla v nějakém rozumném termínu a abychom mohli začít pracovat, ať už to bude na kterékoli straně barikády," řekl na tiskové konferenci Vondráček.
Podle Jan Černochové přichází v úvahu jako kandidáti na post předsedy sněmovny za koalici Spolu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo Marek Benda (ODS).
"Kdyby se povedlo do konce roku nebo konce ledna mít vládu s důvěrou, považoval bych to za úspěch," řekl Stanjura.
ODS nebude nikoho nutit, aby se vzdal kumulovaných funkcí. "Jsme strana zodpovědných lidí a pokud na sebe někdo přijme vládní zodpovědnost, tak věřím, že se tomu bude věnovat na sto procent," řekl Stanjura.
Koalice Spolu si nestanovila žádný termín, dokdy by měl prezident informovat o svém zdravotním stavu a avizovat své další kroky. Prozatím čeká na jeho uzdravení.
Na ustavující schůzi sněmovny budou strany koalice Spolu vystupovat jako jeden poslanecký klub, ačkoli jinak bude mít každá ze stran vlastní, informoval Stanjura.
Zítra proběhne společná schůzka koalice Pirátů a starostů a koalice Spolu, kde dojde k domluvení harmonogramu vyjednávání a utvoření odborných týmů, které budou pracovat na programovém prohlášení. Poté bude navržena struktura vlády a až poté její konkrétní personální obsazení. Stanjura uvedl, že otázka obsazení ministerstev jednotlivými kandidáty je otázka tří až čtyř týdnů.
Koalice Spolu chce funkci předsedy sněmovny. Hnutí ANO by podle Stanjury mělo mít místopředsedu dolní komory a poměrné zastoupení ve vedení výborů.
"Včera jsme vyslali jasný signál opozičním stranám, že pokud bude probíhat předání moci hladce a podle výsledků voleb, budeme plně respektovat poměrný systém nejen ve výborech, ale i ve vedení jednotlivých orgánů sněmovny. Pokud to hladce probíhat nebude a bude se někdo pokoušet sestavovat vládu s nulovou šancí na získání důvěry, tak to respektovat nebudeme, zákon to nenařizuje," řekl předseda poslaneckého klubu ODS.
Ustavující schůze sněmovny by se podle šéfa sněmovního klubu ODS Stanjury mohla odehrát v pondělí 8. listopadu. Nyní začnou jednání o vedení sněmovny. "Pak bude otevřená cesta k tomu, abychom mohli ustavit novou vládu," řekl Stanjura.
Konec ve sněmovně KSČM ekonomicky neohrozí, bude ale muset šetřit, uvedl Dolejš. Za volební výsledek strana dostane od státu během čtyř let 40 milionů korun.
Nově zvolený poslanec Tomáš Müller (STAN), lídr kandidátky Pirátů a STAN v Olomouckém kraji, hodlá složit funkci starosty Nové Hradečné na konci roku. V čele obce je Müller nepřetržitě 18 let, po zvolení do sněmovny se chce plně věnovat nové práci. Své kroky probere se zastupiteli, řekl.
Naopak náměstek primátora Olomouce Martin Major z ODS, který se do sněmovny dostal jako dvojka kandidátky Spolu, se ještě nerozhodl, zda zůstane i náměstkem. Plánuje, že svolá klub městských zastupitelů.
Nově zvolený jihomoravský poslanec Martin Hájek (STAN) se chce ve sněmovně věnovat školství, kultuře a cestovnímu ruchu. Podle něj je školství zahlceno množstvím učiva a papírováním a vše by bylo třeba zjednodušit. Hájek se ze společné kandidátky Pirátů a STAN dostal do dolní parlamentní komory díky preferenčním hlasům. Kvůli preferencím Piráti nemají na jižní Moravě žádného poslance a STAN čtyři.
Zbyněk Stanjura bude pokračovat ve vedení klubu ODS. Místopředsedy budou Černochová, Skopeček, Bauer, Benda a Adamec, oznámil předseda ODS Fiala.
Sněmovní klub hnutí ANO nově povede nynější vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. Schillerová vystřídá dlouholetého předsedu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Místopředsedy klubu budou Jaroslav Faltýnek a Radek Vondráček.
Kromě klubů ANO a ODS se dnes ještě sejdou poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a SPD. Na prvních schůzích se obvykle volí vedení frakcí, byť to nemusí být pravidlem. Poslanci Pirátů se poprvé sešli už v neděli. Mnozí končící poslanci začali vyklízet své kanceláře.
"Karty jsou poměrně rozdané," uvedla k jednáním o vládě vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Míní ale, že je třeba nejprve nechat opadnout emoce. "Měli by všichni ti zodpovědní uvažovat, aby vytvořili stabilní vládu," uvedla. Schillerová řekla, že klub bude diskutovat o tom, jaké jsou šance a možnosti k získání postu předsedy. "Bývalo to takovým dobrým zvykem, ale je to otázka nějakých politických domluv," dodala s tím, že by post měla získat strana s největším počtem mandátů.
Staronová poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová očekává, že členové poslaneckých klubů by měli debatovat i tom, zda se má hnutí ANO pokusit sestavit vládu, nebo ne. Vildumetzová poukázala na to, že ANO bude mít nejsilnější sněmovní frakci. Hnutí ANO by tak podle jejího názoru mělo usilovat o křeslo předsedy dolní komory.
Poslanec ODS Jan Skopeček řekl, že zákonodárci dnes poprvé poznají některé své kolegy. "Každý má nějaký svůj obor, kvalifikaci, to bude rozhodovat tak, abychom naplnili výbory a další funkce ve sněmovně těmi nejlepšími," uvedl. Ohledně jednání o vládě doporučil, aby občanští demokraté usilovali o ministerstvo financí.
V Poslanecké sněmovně se dnes dopoledne sešly k prvním jednáním nové kluby ANO a ODS. Místopředseda občanských demokratů Martin Kupka při příchodu na jednání novinářům řekl, že koalice Spolu bude mít zájem o funkci předsedy sněmovny a také chce uspořádat dolní komoru tak, aby Česku co nejrychleji mohla přinést změnu. O funkci šéfa sněmovny by podle poslanců ANO mělo usilovat i hnutí premiéra Andreje Babiše, protože získalo nejvíc mandátů.
Devět zástupců by měla mít ve vládě koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a šest koalice Pirátů a starostů. Dohoda o tomto rozdělení křesel byla podle nejmenovaných zdrojů dnešních Lidových novin základem pro sobotní podpis memoranda koalic o vůli vytvořit společně většinovou vládu.
Objevují se už i jména adeptů na ministry. Sestavením vlády by měl být pověřen šéf ODS Petr Fiala. Zájem o ministerstvo vnitra už dříve oznámil předseda STAN Vít Rakušan. Šéf Pirátů Ivan Bartoš zase v dnešním Právu potvrdil zájem o ministerstvo pro místní rozvoj.
Oficiálním vyhlášením výsledků bylo přerušeno trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), který znovuzvolením získal opět poslaneckou imunitu. Zůstává sice v kauze Čapí hnízdo obviněn, ale státní zástupce o jeho vydání k trestnímu stíhání bude muset požádat znovu.
Předvolební kampaň byla zjevně zasažena a ovlivněna dezinformacemi, ale stát je nevyvracel. A pokračuje to dál, píše v komentáři Martin Fendrych.
Výsledky víkendových voleb do sněmovny byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy je bude možné napadnout u Nejvyššího správního soudu.
Ačkoli jde zatím pouze o spekulace, začínají se rýsovat první jména možných kandidátů na šéfy jednotlivých ministerstev. Projděte si seznam možných ministrů v našem článku.
Končící ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odvolal ředitele ministerského sportovního centra Olymp Praha Jiřího Berana. Uvedl to server irozhlas.cz. Hamáček tak rozhodl dva dny po sněmovních volbách, ve kterých ČSSD nezískala žádný poslanecký mandát. Podle vnitra však bylo odvolání šéfa Olympu dlouho plánovaným krokem. Beran serveru řekl, že důvody svého odvolání nezná. V čele Olympu byl od roku 2014.
Česko udělalo první krok směrem k normální demokracii, politické strany ale čeká hodně práce, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenský novinář Stefan Hríb.
ČSSD zůstane nadále ve vládě, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na Nově. Vláda podle něj dovládne ve stejném složení. Spolupráci s ČSSD označil Babiš za dobrou.
Margita Balaštíková si váží rozhodnutí zlínského hejtmana Radima Holiše (ANO), který se vzdává v její prospěch poslaneckého mandátu. "Mohu svým kolegům pomoci tím, že znám už tu práci, osm let jsem si tam, myslím, odpracovala a doufám, že budu platným členem," uvedla.
Rakušan usiluje o post ministra vnitra, pro stranu je důležité i ministerstvo školství:
"Je to signál, že radikální progresivistická témata voliče nezajímají," komentoval výsledky sněmovních voleb v rozhovoru s reportérem Aktuálně.cz Radkem Bartoníčkem staronový poslanec Marek Benda (ODS).
Tento rozhovor s poslancem Markem Bendou z ODS jsem dělal už v sobotu, ale myslím, že má stále aktuálnost. Ptal jsem se ho mimo jiné, jestli je pro zemi dobře, jestliže ve sněmovně budou převládat konzervativnější poslanci. Přidám ještě 2. část rozhovoru. pic.twitter.com/tXFQ1U1JYy
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2021
Zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) se vzdá poslaneckého mandátu, který získal ve víkendových volbách. Nechce kumulovat funkce. Byl posledním na krajské kandidátce hnutí, ale voliči ho do sněmovny poslali díky preferenčním hlasům. V parlamentu bude dál pokračovat poslankyně ANO Margita Balaštíková.
Rozdíl mezi posledními volebními modely a výsledky sněmovních voleb byl dán podle šéfů agentur tím, že modely zachycovaly momentální situaci v době až dva týdny před volbami. Část voličů byla navíc v době předvolebních průzkumů nerozhodnuta, kterému uskupení dá nakonec svůj hlas, jak v pondělí uvedl například ředitel agentury STEM Martin Buchtík.
Místopředseda ODS a staronový poslanec Martin Kupka nadále počítá se svým působením v radě Středočeského kraje, kde má na starosti silniční infrastrukturu. Pokud by dostal nabídku do vlády, jednal by o situaci s hejtmankou Petrou Peckovou (STAN).
Koalice Spolu si po vítězství ve volbách nárokuje první pokus na sestavení vlády. Na společném postupu při složení kabinetu se předběžně dohodli s koalicí Pirátů a STAN. O první pokus však stojí i hnutí ANO. Podle informací Aktuálně.cz už se proto v koalicích rodí plán, jak ambice Babišova hnutí zarazit:
Vláda ANO a ČSSD se podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) na dnešním jednání vůbec nezabývala výsledkem sněmovních voleb a pracovala stejně jako dosud. Havlíček předpokládá, že tomu tak bude i nadále. Žádná diskuse se podle něj nevedla o tom, že by sociální demokraté ve vládě nepokračovali poté, co se jejich strana nedostala do nové Poslanecké sněmovny. Havlíček by upřednostnil, aby vláda dokončila mandát v nynějším složení bez rekonstrukce.
Nejsledovanější televizní stanicí byla v sobotu, kdy se sčítaly volební výsledky, zpravodajská ČT24. Volební studio si za celý den pustilo 2,6 milionu lidí a odpoledne se na něj díval každý třetí divák, který měl v danou chvíli puštěnou televizi. Sobotní hlavní vysílací čas byl s podílem 15,7 procenta nejsledovanějším v historii ČT24. Uvedla to Česká televize.
Výsledek Pirátů a Starostů je výrazně za očekáváním, věřil jsem, že nad 20 procent získáme, je to pro mě zklamání. Nechali jsme se zatlačit do defenzivy, ale i díky naší koalicí se podařilo porazit oligarchu a komunisti jdou do dějin, říká Vít Rakušan, předseda hnutí STAN
Končící mostecká poslankyně Hana Aulická Jírovcová bude kandidovat do čela KSČM. Na mimořádném sjezdu strany se utká mimo jiné s europoslankyní Kateřinou Konečnou. V politice chce Aulická Jírovcová i po odchodu ze sněmovny zůstat. Obavy má z chybějící levice v Poslanecké sněmovně. Za propadem komunistů vidí přechod voličů k hnutí ANO.
Plánovaná středeční schůzka premiéra Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem se konat nebude, řekl Babiš serveru iDnes.cz. Jednání se mělo týkat povolební situace. Zeman je ale od včera hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici a není jasné, kdy bude z nemocnice propuštěn. Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta se také 19. října sejde senátní ústavní komise a projedná, jak případně zajistit výkon pravomocí hlavy státu.
"Naše koalice dostala velkou podporu voličů a je důležité, aby byl jejich hlas ve vládě slyšet. Naším cílem by teď měla být účast ve vyjednávání o nové vládě a dostat do programového prohlášeni vlády maximum našich témat," sdělil Lukáš Kolářík, jenž vedl koaliční kandidátku v Jihočeském kraji.
Obdobně jako Kolářík se vyjádřil Jan Lipavský, který zdůraznil, že koalice Pirátů a Starostů byla předvolební i povolební. "Dostali jsme silnou podporu 880 000 hlasů a tito voliči by měli být slyšet i ve vládě," uvedl Lipavský, který byl 'pětkou' na pražské listině, nyní figuruje jako šestý náhradník.
Oslovení končící pirátští poslanci se vyslovili pro to, aby strana vyjednávala o novém kabinetu. Poukazují mimo jiné na to, ze dohoda o volební koalici mezi Piráty a Starosty i pirátská povolební strategie hovoří o tom, že půjdou společně do vlády, nebo do opozice. O dalším postupu pirátské strany se debatuje na jejím fóru, přičemž někteří přispěvatelé by dali vzhledem k nízkému počtu nově zvolených poslanců za Piráty přednost odchodu do opozice.
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny by mohly ovlivnit i složení rady Moravskoslezského kraje. Poslanecký mandát totiž získali hned tři zástupci vedení kraje. Kromě hejtmana Iva Vondráka (ANO) to jsou ještě jeho náměstek pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL) a radní pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), kteří byli zvoleni za koalici Spolu. Zda se složení rady změní či nikoliv, zatím není jasné a situace se řeší.
Když poslanci po rozhodnutí Ústavního soudu přijali nový volební zákon, slibovali férovější rozdělení mandátů mezi strany. V těchto volbách se však nový systém choval ještě méně poměrně než ten předchozí. Způsobil například, že ANO bude mít nejsilnější klub, ačkoli skončilo druhé:
Starostové pražských městských částí, kteří se dostali do sněmovny, si většinou plánují v tomto funkčním období funkce ponechat. Poslanci se v letošních volbách nově stali starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO) a starostka Satalic Milada Voborská (STAN). Mandát poslankyně opět obhájila také starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Svá funkční období dokončí i další členové vedení městských částí.
Objem sázek na sněmovní volby v Česku dosáhl zhruba 195 milionů korun a proti posledním volbám v roce 2017 byl o 85 procent vyšší. Rekord v politických sázkách z prezidentských voleb v USA z loňského roku (310 milionů korun) však překonán nebyl. Nejvyšší výhru si připsal klient Fortuny, který na výhře koalice Spolu vydělal zhruba 1,6 milionu korun čistého. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří. Největším a poměrně výrazným favoritem na příštího premiéra je podle bookmakerů předseda ODS Petr Fiala s kurzem 1,02:1.
Nová poslankyně za Jihomoravský kraj Marie Jílková (KDU-ČSL) se chce ve sněmovně věnovat sociálním věcem, sociálnímu bydlení a také péči o seniory a děti. Řekla to v pondělí na tiskové konferenci. Jílková byla desítkou na kandidátce Spolu, mandát získala díky preferenčním hlasům, které ji vynesly na šesté místo. Přeskočila i dlouholetého poslance a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který se ale do sněmovny také dostal.
Končící poslanec Pirátů Radek Holomčík se po neúspěchu ve sněmovních volbách vrátí do marketingu. Holomčík byl na jižní Moravě lídrem společné kandidátky Pirátů a STAN, mandát ale neobhájil kvůli voličskému kroužkování. Kvůli preferenčním hlasům se na jižní Moravě nedostal do sněmovny žádný pirátský kandidát, ale čtyři zástupci STAN. Dosud měli Piráti dva jihomoravské poslance, Holomčíka a Tomáše Vymazala.
S žádostí o schůzku se Zemanem počká lídr koalice Spolu Petr Fiala, až se jeho zdravotní stav zlepší. "Teď skutečně počkám, myslím si, že je to lidsky pochopitelné. Nevíme, jak vážný je zdravotní stav pana prezidenta. Když je na jednotce intenzivní péče, asi není možné se s ním scházet. Vyčkám, až budou zprávy o tom, že se zdravotní stav pana prezidenta zlepšil, což mu přeji. Pak samozřejmě budu rád, když se budeme moci setkat, je to důležité pro všechny další kroky, které je v Česku potřeba udělat," uvedl.
Koalice Spolu, která ve sněmovních volbách získala nejvíce hlasů, a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými podepsaly hned v sobotu po volbách memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice se také zavázaly, že budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty. O jednání se Spolu přitom ohlásil zájem premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Vedení Pirátů přijímá zodpovědnost za ztrátu mandátů ve sněmovně. Členské základně to na internetovém stranickém fóru sdělil předseda Ivan Bartoš. Celkový výsledek je pod společnými cíli koalice, řekl Bartoš. "Bohužel pouhé čtyři mandáty pro Piráty, což je pro nás všechny ohromná rána. Toto nikdo z nás nečekal. Vedení strany za tuto ztrátu přijímá plnou odpovědnost a všechny nás to hluboce mrzí. Ale rozhodně se jako strana nevzdáváme!" uvedl.
O dalším postupu a podobě strany podle něj bude v lednu rozhodovat celostátní fórum. Někteří členové poté, co Piráti po volbách získali pouze čtyři poslanecké mandáty, vyzvali Bartoše k rezignaci, drtivá většina hlasujících v anketě je ale proti.
Brusel se dnes ráno probouzí do změněné politické krajiny po sérii víkendových otřesů ve střední Evropě, komentuje server Politico mimo jiné i výsledek českých voleb. Podobně jako další evropská média spojuje politickou budoucnost premiéra Andreje Babiše se zdravotním stavem českého prezidenta Miloše Zemana. Ten byl včera krátce po setkání s předsedou vlády převezen do Ústřední vojenské nemocnice. Zemanův zdravotní stav uvrhnul sestavení nové vlády do "limba", které potrvá, než se situace vyjasní, napsalo Politico.
Výsledky sněmovních voleb mají být ve Sbírce zákonů v úterý. Státní volební komise nezjistila vážnější problémy během sněmovních voleb. Od středy by pak bylo možné výsledky či hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu. Po pondělním jednání komise to novinářům řekl náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Vokáč.
Během hlasování byly podle Vokáče zaznamenány pouze běžné incidenty, tedy "drobné konflikty a zdravotní indispozice". Místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová uvedla, že "zpracování výsledků voleb proběhlo naprosto bez komplikací a žádné technické problémy nenastaly".
Volební výsledky bylo nutné korigovat pouze za obec Nosislav na Brněnsku, kde volební komise dodatečně zjistila, že zapomněla započítat preferenční hlasy pro koalici Spolu. "Nicméně naprosto to nemělo žádný vliv na přepočet mandátů," dodala Krumpová. Městys Nosislav má na 1100 voličů, z nichž přišlo hlasovat 71 procent. Kolice Spolu tak skončila druhá za ANO, nejvíce přednostních hlasů tam v rámci koalice Spolu získal předseda ODS Petr Fiala.
Vystrčil ocenil, že se demokratické síly ve volbách spojily, a věří, že se dohodnou na společné vládě. Má za důležité pomáhat izolovaným demokraciím.
Hnutí SPD v Jihomoravském kraji doufalo, že ve sněmovních volbách získá minimálně tři mandáty jako minule, o jeden ale přišlo. Jihomoravský lídr kandidátky Jan Hrnčíř řekl, že konkurence byla velká. SPD získala na jižní Moravě podporu 9,35 procenta voličů, v celostátním měřítku získala 9,56 procenta.
"Před volbami jsme věřili, že získáme minimálně stejný počet mandátů jako minule a ještě o nějaké procento posílíme," uvedl Hrnčíř. Mandát obhájil spolu s poslankyní Lucií Šafránkovou.
KSČM nezískala ve sněmovních volbách v žádném z okresů v Jihomoravském kraji podporu přes pět procent, která je potřebná pro vstup do dolní komory parlamentu. Vyplývá to z webu Českého statistického úřadu. Nejblíže k tomu měla na Znojemsku, kde získala 4,99 procenta hlasů. V kraji měla KSČM podporu 3,65 procenta, v celostátním součtu pak 3,60 procenta hlasů, a proto vypadla ze sněmovny.
Andrej Babiš (ANO) ve své pravidelné promluvě k voličům Čau lidi oznámil, že v Poslanecké sněmovně zůstane. Dříve premiér prohlásil, že by do opozice nešel a jako poslanec by v takovém případě v parlamentu neseděl. V neděli ale řekl, že si to rozmyslel a i jako opoziční politik bude ve sněmovně kontrolovat práci vládnoucích stran. Zároveň zopakoval svá sobotní slova, že by chtěl zkusit sestavit vládu se Spolu, respektive pouze s ODS.
"Pan prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodují lékaři. Po dobu pobytu v nemocnici má pan prezident zajištěn informační servis, včetně monitoringu médií, který si sám vyžádal dodávat každý den," napsal Jiří Ovčáček ČTK. "Nejdůležitější je ale teď zdraví, a proto s veškerou vážností žádám redakce, aby projevily trpělivost a nevyžadovaly informace každou hodinu nebo každý den. Informace budeme poskytovat s úměrou, jak bude nezbytné," dodal mluvčí na dotaz na aktuální stav prezidenta a na jeho plány ohledně povolebního vyjednávání.
Současná hospitalizace prezidenta Miloše Zemana podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Uvedl, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu.
Poslanec ČSSD Václav Votava na Twitteru popřel slova svého stranického kolegy Michala Haška o tom, že by se ČSSD měla spojit s komunisty. "To už tady historicky bylo, a jak to se sociální demokracií dopadlo, víme. Pro mne absolutně nepřijatelné a v takové straně bych už opravdu nebyl," napsal. Člen KSČM Jiří Dolejš k příspěvku odpověděl, že on by si širší levici představit dokázal.
Neviděl jsem M. Haška na ČT24, kde měl údajně mluvit o sloučení ČSSD s KSČM. Pokud je to pravda, tak je to jen jeho výmysl. To už tady historicky bylo a jak to se sociální demokracii dopadlo víme. Pro mne absolutně nepřijatelné a v takové straně bych už opravdu nebyl.
— Václav Votava (@VotavaVaclav) October 10, 2021
Vypadá to, že tu politici chtěli vzít občanům tíži svobody, naučit je k tomu, aby měli dojem, že vláda udělá cokoliv, před rokem 2013 to nebylo tak silné, cílem politiky bylo udržení moci, ta kulturní změna je obrovská, říká Jan Dobrovský, filantrop, podnikatel a bývalý disident. ODS je teď nejblíž k tomu mít premiéra, dodává Tabery.
Klub hnutí STAN se podle svého předsedy Víta Rakušana poprvé po volbách v novém složení sejde v pátek, do té doby by se měla odehrát koaliční jednání s koalicí Spolu.
Pokračujeme za @stancz a @piratskastrana ve společných jednáních. Slíbili jsme to. Tedy se připravujeme a diskutujeme nad tím, jak co nejlépe prosazovat náš program. A to lze jedině společnou vládní účastí.
— Vít Rakušan ⚫️⬛️ (@Vit_Rakusan) October 10, 2021
Jaká ministerstva by pro koalici Pirátů a STAN přicházela v úvahu, bude podle předsedy Starostů a nezávislých Vita Rakušana vycházet z výsledků voleb. "My samozřejmě ctíme, že koalice Spolu bude mít ve vládě nějakou sílu. Samozřejmě, že ctíme, že jediným kandidátem na premiéra je (předseda ODS) Petr Fiala, a to nebudeme nikterak zpochybňovat, zároveň ale chceme důstojné zastoupení v té vládě, které bude umožňovat prosazovat náš program," uvedl Rakušan. Na dotaz, zda jeho koalice v tomto ohledu má stále za priority digitalizaci a vnitro, přitakal. Uvedl také, že jeho ambice vést ministerstvo vnitra nijak tajná není.
"Jednání jsou na začátku, budeme se ale snažit postupovat velmi rychle," řekl v ČT místopředseda ODS a předseda Senátu Miloš Vystrčil. Na začátku příštího týdne podle něj bude ustaven harmonogram vyjednávání.
Nový poslanec za STAN Martin Exner zůstane starostou Nové Vsi na Mělnicku, ale nejspíš v neuvolněné pozici. Předpokládá, že rok před komunálními volbami by křeslo starosty nikdo nechtěl a funkci by nebylo komu předat. Chtěl by také dokončit velký stavební projekt v obci týkající se opravy silnice a chodníků, řekl.
Dvojka jihomoravské kandidátky Spolu Jiří Horák (KDU-ČSL) si chce k poslaneckému mandátu ponechat i funkci starosty Bučovic na Vyškovsku. Podle něj si lidovci v kraji polepšili proti předešlým volbám, když počet mandátů rozšířili ze dvou na čtyři. Volby vyhrála koalice Spolu před ANO.
"Počítáme s vyšším počtem resortů pro pirátskou stranu, než je jedno ministerstvo," potvrdil předseda STAN Rakušan. Nehrozí, že by STAN požadoval vše, řekl Rakušan. Jaká ministerstva a kolik by jich koalice Pirátů a STAN chtěla, nechtěl přiblížit s tím, že na tahu s nabídkou případných křesel a priorit má být jako první koalice ODS, lidovců a TOP 09.
Parametry možného programového prohlášení vlády a rozpory mezi cíli jednotlivých stran obou koalic budou za Piráty a STAN řešit garanti jednotlivých bodů jejich programu, řekl v ČT předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Výsledky voleb okomentoval na Twitteru také odborový předák Josef Středula. "Vláda, která vznikne, bude muset řešit problémy od děravého rozpočtu po rostoucí ceny energií. Snad se politici dokážou dohodnout a nebude nás čekat období nestability," napsal.
Touha voličů po změně, velký propad hlasů a zmizení autentické levice, tedy sociální demokracie, ze sněmovny. Vláda, která vznikne bude muset řešit problémy od děravého rozpočtu po rostoucí ceny energií. Snad se politici dokážou dohodnout a nebude nás čekat období nestability.
— Josef Stredula (@JStredula) October 10, 2021
Hnutí STAN usiluje o čtyři místa ve vládě, informoval web Seznam Zprávy. Předseda hnutí Vít Rakušan již před volbami vyjádřil svůj záměr vést ministerstvo vnitra. Dalšími resorty, o něž STAN usiluje, bude ministerstvo financí, zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj. Adeptem na šéfa státní kasy je bývalý bankéř a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.
Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík v České televizi poděkoval všem voličům za hlasy a vyjádřil obavu o zdraví prezidenta Zemana a jeho schopnost pověřit nového předsedu vlády jejím sestavením. Zároveň vyjádřil obavu o to, zda by případně šlo o prezidentovo svobodné rozhodnutí. Zmínil především kontroverzní osoby, které se pohybují v Zemanově okolí.
Končící středočeský poslanec za Piráty František Kopřiva doufá, že poslanci STAN budou ve sněmovně prosazovat program koalice Pirátů a STAN a dostane se i na témata, jako jsou klima, rovné příležitosti mužů a žen nebo manželství pro všechny. "Po bitvě je každý generál a přemýšlet nad tím, jestli spojení se STAN Piráty poškodilo, nemá význam," řekl.
Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička na Twitteru připomněl, že novou vládu bude čekat předsednictví Česka v Radě Evropské unie v druhé polovině roku 2022. Dosavadní stav příprav na předsednictví je podle něj absolutně nedostatečný.
Stav vládní přípravy na předsednictví v Radě EU ve druhé polovině 2022 je tragický. Je to jen další důvod, aby nová vláda nastoupila co nejdříve a stav co nejrychleji napravila.
— Pavel Telička (@Telicka) October 10, 2021
Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) by premiér Babiš neměl prezidenta žádat o pověření k sestavení vlády. Za problém považuje především jeho střet zájmů, ale i kauzu okolo Pandora Papers.
Myslím, že by @AndrejBabis neměl žádat prezidenta o možnost sestavit vládu. Nemá s kým kromě SPD. Navíc ho čeká vyšetřování kvůli #PandoraPapers a Čapímu hnízdu. Ať se věnuje své obhajobě, která bude složitá a časově náročná. ČR tím může konečně vyřešit jeho střet zájmů v EU.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) October 10, 2021
Petr Fiala měl původně v plánu zamířit zítra za prezidentem Milošem Zemanem a představit mu memorandum obou koalic, uvedla Česká televize. Lídři obou koalic Zemanovi popřáli brzké uzdravení a schůzku s ohledem na prezidentovu hospitalizaci odložili.
Místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek označil v České televizi za skandální, že není jasné, kdo bude od 1. listopadu ministrem zdravotnictví. Dosavadní šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) odchází a bude velvyslancem ve Finsku.
"Absolutně nemáme informace o tom, jak to hodlá premiér od 1. listopadu řešit, protože v té době ještě bezesporu nebude sestavena nová vláda. V době, kdy covid pořád existuje, to považuji za klíčové," řekl Válek.
Jednička hnutí ANO v Jihomoravském kraji a ministryně financí Alena Schillerová považuje téměř 23 000 preferenčních hlasů, které jí voliči dali ve sněmovních volbách, za velký závazek. Těší ji, že hnutí ANO zůstává nejsilnější mezi stranami, prioritou ale podle ní byla výhra. Na jižní Moravě vyhrála koalice Spolu s podporou 30,03 procenta před ANO, které získalo podporu 25,36 procenta voličů.
"Předpokládám, že tento týden vítězné strany vyvolají schůzku k ustavení sněmovny, a doufám, že se tak stane co nejdřív," řekl v ČT předseda SPD Tomio Okamura. SPD bude podle jeho slov usilovat o některý z vlivných výborů v Poslanecké sněmovně, který bude v souladu s jejich programem. Zmínil například bezpečnostní či hospodářský výbor nebo zahraniční výbor, kde by chtěl prosazovat euroskeptický pohled na zahraniční politiku.
Sociální demokracie potřebuje generační výměnu a nové lídry, míní předseda středočeské ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Na Facebooku uvedl, že doba bude nejspíš těžká a levice může dostat příležitost tak za osm let.
Sněmovní volby se v Plzeňském kraji dotknou i rady kraje. Poslanecké mandáty získali tři krajští radní z ODS, TOP 09 a STAN, kteří jsou zároveň hejtmančinými náměstky. Do jaké míry zisk poslaneckých mandátů složení rady změní, zatím není jasné. Bude se o tom teprve jednat, řekla dnes hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).
Pokud nebude prezident Zeman schopen vybrat budoucího premiéra, pravomoc přejde na nového šéfa sněmovny - zřejmě z řad koalice Spolu a Pirátů a STAN.
Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská gratulovala na svém twitterovém účtu oběma koalicím k výhře ve sněmovních volbách. Připomněla svou návštěvu, kterou v létě do Česka podnikla na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).
My sincere congratulations to SPOLU & PirStan coalitions on winning the parliamentary election in 🇨🇿. Had the honor to meet MPs during the visit to Prague last summer & see all parties support our struggle for freedom. Happy for 🇨🇿 demonstrating the democracy at work again! pic.twitter.com/BCV6zFYnA8
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) October 10, 2021
Poslankyně Jana Levová den po volbách vystoupila z hnutí SPD. "K dnešnímu dni jsem ukončila členství v hnutí SPD. Důvodem je má neshoda s politickým směřováním hnutí, jeho personální a vnitrostranickou politikou. Nikdy jsem nebyla levicovou voličkou a nevolila KSČM, ČSSD a ANO, což jsou přesně noví kádři v hnutí. Proto jsem po dlouhém a důkladném uvážení již v listopadu 2018 odstoupila ze všech stranických funkcí, nikam za hnutí již nekandidovala a nepřála si i figurovat na kandidátce v letošních volbách. Z těchto důvodů jsem hnutí SPD ani nevolila," napsala na svém Facebooku.
"ČSSD utrpěla trapnou porážku, která bude mít fatální důsledky. Pokud bude zájem, jsem ochoten se obětovat, vrátit se do strany a pomoci jí. Chtělo by to autentickou levici," říká v rozhovoru pro DVTV její bývalý předseda Jiří Paroubek.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek v ČT uvedl, že by opozice měla mít zastoupení v orgánech Poslanecké sněmovny. Naznačil tak, že by některé funkce mohlo zastávat i hnutí ANO, složily-li by vládu obě koalice. "My máme vůli k jednání," řekl s tím, že konkrétní kroky avizovat nebude.
Část pirátské strany si myslí, že by bylo lepší, aby Piráti nebyli ve vládě a z opozice začali pracovat na lepším výsledku v příštích volbách, píše Deník N. "Můžu potvrdit, že to tak je. Uvnitř strany běží diskuse, co tam budeme dělat, když čtyři pirátské hlasy uvnitř koalice nejsou potřeba pro vytvoření většiny," řekl médiu europoslanec Mikuláš Peksa. To však neguje předseda strany Ivan Bartoš. "Koaliční smlouva je závazná pro obě strany koalice," řekl Deníku N předseda Pirátů.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) neznamená prezidentova zdravotní indispozice žádnou komplikaci pro následující povolební vyjednávání, řekl to v České televizi. Pokud by hlava státu nesvolala ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, bude se dle Ústavy konat 30. den ode dne voleb, kde by si sněmovna zvolila předsedu a následně by vláda měla podat demisi. "Zásadní je však řešení toho, kdo a jakým způsobem bude pověřen sestavením vlády," doplnil.
Od lidí v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru dostala nejvíc hlasů koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09. Získala 38,1 procenta hlasů. Následuje koalice Pirátů a STAN s 21,4 procenta a SPD s 10,9 procenta. Vládní ANO si vybrala desetina. Z auta ve středu a do přenosných schránek ve čtvrtek hlasovalo 2774 lidí.
Michal Hašek (ČSSD) v České televizi připustil možnou bližší integraci levice, tedy sociální demokracie a komunistů. "Nebudu zastírat hluboké zklamání a smutek, velmi pečlivě sleduji osudy sociální demokracie, jejímž jsem pořád členem," připomněl a uvedl, že ze strany neplánuje ani přes její neúspěch vystoupit. "Před branami sněmovny zůstala nyní ve skutečnosti celá levice a je to nyní na přemýšlení nejen v Lidovém domě. Myslím si, že nás čeká proces sjednocení levice tak, aby se mohla znovu nadechnout," řekl a připomněl, že na Slovensku se integrace levice podařila.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Do poslaneckých lavic se nedostal nikdo z kandidujících Romů. Upozornil na to server Romea.cz.
Romové na kandidátkách stran v letošních volbách neuspěli. Tady jsou počty preferenčních hlasů, které zveřejnil zpravodajský server https://t.co/fldTGUHl22.
— ROMEA (@romeanews) October 10, 2021
Více: https://t.co/eriQX2kfc1 pic.twitter.com/axBhhc6pg5
Komise v jednom z brněnských volebních okrsků doplňovala informace o preferenčních hlasech koalice Spolu dodatečně, změnu ve výsledných mandátech a pořadí ale oprava nepřinesla.
Oprava neovlivnila rozdělení mandátů krajům, pořadí přidělení mandátů kandidátům ani pořadí náhradníků.
— ČSÚ (@statistickyurad) October 10, 2021
Jednalo se pouze o úpravu počtu přednostních hlasů v Jihomoravském kraji u koalice SPOLU.
Uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci se do sněmovny neprobojovalo. Lídryně Zuzana Majerová Zahradníková na Twitteru ujistila voliče, že činnost hnutí bude pokračovat a poděkovala jim za podporu.
Sláva vítězům, čest poraženým!Pro nás nic nekončí, neboť politika je běh na dlouhou trať, a poptávka po poctivé, pravicové politice bude v nadcházejících měsících a letech nepochybně narůstat.Děkuji všem našim voličům a podporovatelům. Vaší důvěry si nesmírně vážím. Jedeme dál!🕊 pic.twitter.com/MykZxzgWSc
— Zuzana Majerová Zahradníková (@MajerovaZ) October 10, 2021
„Pro nás jako KDU-ČSL chceme resorty, které odpovídají našim dvěma klíčovým problematikám. První je rodino-sociální problematika, druhá je oblast klimatické změny," naznačil v rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, o která ministerstva bude strana v povolebním vyjednávání usilovat.
Kauza Pandora Papers ovlivnila osm procent voličů hnutí ANO, kteří kvůli ní přešli k jiným politickým subjektům, vyplývá z průzkumu agentury Kantar, jehož výsledky zveřejnila ČT.
Jak kauza Pandora Papers ovlivnila volby? Podle průzkumu ji zaznamenalo 9 z 10 lidí. U 74 % voličů ANO se postoj nezměnil. 8 % podporovatelů přešlo k jinému politickému subjektu. pic.twitter.com/3C0PpWmrl8
— CT24zive (@CT24zive) October 10, 2021
Pokud z parlamentních voleb vzejde v souladu s očekáváním vláda složená z koalic Spolu a Pirátů se starosty, může to zlepšit pozici Česka v Evropské unii. Proevropštější kabinet by zároveň mohl přinést změnu poměrů do Visegrádské skupiny a lépe vyvážit euroskeptický přístup Polska a Maďarska. Soudí tak oslovení bruselští analytici.
Starostové a nezávislí podle svých slov dodrží koaliční smlouvu s Piráty a svému partnerovi pošlou dohodnutý podíl peněz od státu za poslanecké mandáty. "Dohoda platí. Podepsali jsme smlouvu a ani v milimetru nás nenapadne, že bychom to nedodrželi," řekl Deníku N místopředseda STAN Jan Farský. „Dohody vždy dodržujeme. Finanční kompenzace je to, co lze a co uděláme,“ doplnil další místopředseda a europoslanec Stanislav Polčák.
Zeman v Lánech nepověřil Babiše jednáním o sestavení příští vlády, řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček serveru Lidovky.cz. "Ano, toto mohu potvrdit. O tom bychom informovali standardní cestou," uvedl.
Kdyby volby rozhodli Češi v zahraničí, byl by kandidátem na premiéra Ivan Bartoš a hnutí ANO by mělo co dělat, aby se vůbec dostalo do sněmovny.
Nový poslanec za STAN Ondřej Lochman by rád dokončil mandát starosty Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. Nechce ale brát dva plné platy, proto předpokládá, že se stane neuvolněným starostou. O jeho pokračování v čele radnice by měli rozhodnout zastupitelé, řekl Lochman.
Volby do sněmovny nemohly dopadnout lépe, řekla po výhře koalice Spolu primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Ještě větší překvapení než výhra koalice Spolu je však pro ni propad Pirátů, kteří ve společné koalici se STAN získali kvůli preferenčním hlasům jen čtyři mandáty v celé republice. Přesto obě koalice, které deklarovaly spolupráci, mají 108 mandátů a budou se snažit odsunout vládní ANO do opozice.
Voliči v Královéhradeckém kraji nebývale zamíchali pořadím preferenčních hlasů zejména u koalic Spolu a Pirátů se starosty. Za největší "skokany" voleb v kraji mezi budoucími poslanci označil politolog Jiří Štefek starostku Mladých Buků Lucii Potůčkovou (STAN) a ředitele hradeckého Gymnázia J.K. Tyla Matěje Ondřeje Havla (TOP 09) z koalice Spolu. Díky kroužkování se Potůčková vyšvihla se sedmého místa společné kandidátky Pirátů a STAN na první a Havel ze čtvrtého v konkurenci kandidátů ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Na veřejném pirátském fóru se objevil návrh na odvolání předsedy strany Ivana Bartoše. Z aktuálních 300 hlasujících se většina vyslovila proti. Autorem návrhu je člen pirátského předsednictva Lukáš Doležal, který anketu doplnil popiskem "Omlouvám se, nemohu jinak". Ostatní diskutující označují tento krok za předčasný. "Pojďme to nechat vychladnout, udělat si sebereflexi a pak se kvalifikovaně rozhodnout, co budeme dělat jinak. Nad tímto podnětem se akorát rozhádáme a způsobíme si ještě větší problém," napsala šéfka Mladého Pirátstva Georgia Hejduková.
Předsedkyně TOP 09 na Twitteru poděkovala i všem aktivním občanům a spolku Milion chvilek pro demokracii, který se podle ní protivládními demonstracemi podílel na současné touze po změně v Česku. Spolek apeloval na strany, aby se spojily do volebních koalic, což se nakonec skutečně stalo.
Pro mě osobně patří k politice i síla občanské společnosti. Energie, kterou jsme mohli vidět na protivládních demonstracích, se přeměnila v sílu, která odstraní oligarchu od moci.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 10, 2021
Děkuji Vám, kdo jste aktivními občany, děkuji všem z @milionchvilek.
Češi nečekaně ukázali Babišovi červenou a zastavili se na cestě k neliberální demokracii, píše polské médium Gazeta Wyborcza a vybízí polskou opozici, ať se poučí. Deník zdůraznil, že velká část kampaně Babišova hnutí ANO byla podle maďarského vzoru: "Poprvé vládnoucí strana v Česku v takové míře strašila uprchlíky, házela blátem po Evropské unii a šířila lži o politických odpůrcích. Jejich hlavní obětí se stali liberální a proevropští Piráti, jejich výsledek se ukázal katastrofou - získali v Poslanecké sněmovně jen čtyři mandáty."
Andrej Babiš na svých sociálních sítích, kde je obvykle velmi aktivní, poděkoval svým voličům až dnes. "Na první pohled se zdá, že projekt pětikoalice vyhnat Babiše z politiky zafungoval. Ale jestli to tak je, ukážou následující měsíce," napsal.
Sociolog Daniel Prokop vidí jako ekonomické riziko dlouhé jednání o vládě směrem k rozpočtu, kdy 150 miliard korun z deficitu nesouvisí s dopady pandemie, ale s podle něj nepromyšlenými změnami v daňové politice a nadzákonnou valorizací penzí. Vláda bude muset řešit pandemickou situaci. "Budeme se muset vrátit k měkkým opatřením, tedy testování ve firmách a vyšší nemocenské, což jsou relativně lehká řešení," podotkl.
Nyní je správná doba na restart ekonomiky, Česko se musí vrátit k reformám, řekl v Otázkách Václava Moravce člen Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček. Česku by podle něj nyní prospěl důraz na výrobní stránku a nikoliv rozdávání peněz důchodcům. "Dotace nikdy žádnou ekonomiku nenakoply," dodal.
Vedení středočeské KSČM se zřejmě zachová podobně jako výkonný výbor strany, který v reakci na výsledky sněmovních voleb rezignoval. Rozhodovat se o tom bude nadcházející týden. "Předpokládám, že budeme volit obdobný postup," řekl předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič. KSČM ve středních Čechách volilo 3,4 procenta lidí, před čtyřmi lety to bylo 7,2 procenta. Strana přišla v regionu o dva poslance, kromě Grospiče sněmovnu opouští také Miloslava Vostrá.
Dosluhující ministr kultury Lubomír Zaorálek na Twitteru poděkoval za hlasy. Podle svých slov lituje, že ve sněmovně již nebude zaznívat hlas ČSSD.
Děkuji voličům,kteří vyrazili k volebním místnostem,aby dali hlas ČSSD. Moc si toho vážím. Mrzí mě, že ve Sněmovně náš hlas znít nebude.Úkol,který tu máme,ale trvá - zastávat se lidí,kteří zastání v dnešní době naléhavě potřebují.V tom musíme pokračovat všude, kde to bude možné.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) October 10, 2021
Francouzská média spojují prohru dosavadního premiéra Andeje Babiše v parlamentních volbách mimo jiné s kauzou Pandora Papers, v níž vyšly týden před jejich konáním najevo Babišovy neprůhledné nákupy nemovitostí přes offshorové společnosti.
Babiš si v minulosti podle mezinárodního týmu investigativních novinářů poslal přes své offshorové firmy téměř 400 milionů korun na nákup nemovitostí včetně luxusní vily na francouzské Riviéře. Listy ve svých internetových vydáních připomínají, že podle předvolebních průzkumů bylo Babišovo hnutí ANO favoritem, a výsledek byl proto překvapením.
Česko bude mít 102 nových poslanců, zbylých 98 ze 164 mandát obhájilo:
Výsledek parlamentních voleb v Česku překvapil nejen německá média, ale částečně i německé politology. Otázkou podle odborníků zůstává, jak dlouho bude vznik vlády trvat, protože další krok závisí na prezidentovi Miloši Zemanovi. Experti tak nevylučují, že vládu bude mít Česko až po Německu, kde byly parlamentní volby v září a kde se očekává vznik vládní koalice do Vánoc.
Slovenská vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová poblahopřála koalici Spolu k vítězství ve volbách do české Poslanecké sněmovny. "Gratuluji středopravé koalici, která v České republice zvítězila v parlamentních volbách. Těšíme se na spolupráci s novou vládou České republiky. Máme mnoho společných výzev, při kterých můžeme efektivně spolupracovat," napsala Remišová.
Nově zvolení poslanci za Zlínský kraj Eliška Olšáková (STAN) a Robert Stržínek (ANO), kteří jsou zároveň starosty, se zatím nerozhodli, zda budou nadále ve vedení měst. Chtějí situaci nejdříve probrat se svými kolegy na radnicích i v poslaneckých klubech, řekli. Olšáková je od roku 2014 starostkou Valašských Klobouk na Zlínsku, kde žije asi 5000 lidí. Stržínek je druhým volebním obdobím starostou Valašského Meziříčí na Vsetínsku s 22 000 obyvateli.
Dlouhá a komplikovaná jednání o sestavení nové vlády mohou ohrozit ekonomickou stabilitu země a její křehký hospodářský růst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel centra IDEA Jan Švejnar. "Jsme v situaci, kdy musíme ekonomiku nastartovat a použít správné ekonomické postupy, abychom si s dluhem poradili," uvedl Švejnar.
Podle některých svědků a záběrů z místa byl prezident při přijetí v nemocnici bezvládný. Pracovníci nemocnice podle zpravodajky ČTK obklopili ambulanci zástěnami před čekajícími novináři.
V ÚVN právě vyložili prezidenta republiky. Hrad k jeho stavu mlčí, podle záběrů je však bezvládný, při transportu mu přidržovali hlavu, neměl otevřené oči.
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) October 10, 2021
Ambulance s prezidentem Zemanem dorazila okolo 12:45 na akutní příjem Ústřední vojenské nemocnice. Za asistence zdravotníků byl v nemocnici přijat.
Do nemocnice za hospitalizovaným prezidentem dorazily manželka Ivana a dcera Kateřina, píše Blesk. Na místě je i kancléř Vratislav Mynář i protokolář Vladimír Kruliš.
Prezident Zeman na základě doporučení ošetřujícího lékaře Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v ÚVN, sdělil mluvčí Hradu Ovčáček.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Prezident republiky byl hospitalizován v neděli dne 10. října 2021.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 10, 2021
Ambulanci popsanou "mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN" doprovázelo několik vozidel ochranné služby. Podle Hradu je prezident v posledních dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i dnešní účast v debatě CNN Prima News.
Volební komise v obci Nosislav na Brněnsku při sčítání výsledků sněmovních voleb nebrala v úvahu preferenční hlasy. Sama to ohlásila Českému statistickému úřadu (ČSÚ), v zákonné lhůtě požádala o opravu. ČSÚ to dnes uvedl na Twitteru. Výsledky na webu volby.cz už preferenční hlasy obsahují, v obci je 1072 oprávněných voličů, platných hlasů odevzdali 751.
Výsledek ČSSD ve sněmovních volbách je především účet za vládu s Andrejem Babišem, řekl brněnský místopředseda ČSSD Jiří Oliva. Podle něj je to ale šance na nový začátek, strana musí svolat sjezd a zvolit nové vedení.
Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová pogratulovala Česku k vysoké volební účasti a popřála zdárný a nekonfliktní proces formování vládní koalice.
Demokracia potrebuje našu aktívnu účasť. Blahoželáme Českej republike k vysokej účasti v parlamentných voľbách. Gratulujem a prajem zdarný a nekonfliktný proces formovania vládnej koalície.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) October 10, 2021
"Bylo naplánované už od včera, že bude převezen hned po návštěvě premiéra," řekl Deníku N obeznámený se situací v nemocnici a lánském zámku.
Prezidenta Miloše Zemana podle informací iDNES.cz převáží sanitka ze zámku v Lánech do Ústřední vojenské nemocnice.
Ze zámku v Lánech odjela před několika minutami kolona aut se sanitkou Ústřední vojenské nemocnice. @CT24zive pic.twitter.com/g1AqYOVR6N
— Jakub Pacner (@JakubPacner) October 10, 2021
Z lánského zámku odjela sanitka do Ústřední vojenské nemocnice, píše Deník N.
Sanitka vyjíždějící z lánského zámku. Foto: @gabrielkuchta Deník N pic.twitter.com/HZhrfYWHEB
— Filip Titlbach (@FilipTitlbach) October 10, 2021
Volební komise v jednom z brněnských okrsků opomněla započítat všechny preferenční hlasy. Bude to mimo jiné znamenat dočasné znepřístupnění volebních výsledků na vebu statistického úřadu.
Volební komise v okrsku 584720 Nosislav (Brno-venkov) požádala v zákonné lhůtě o opravu, neboť opominula započíst všechny udělené přednostní hlasy. Do doby nalití nových dat do systému může dojít k dočasnému znepřístupnění databáze na webu https://t.co/5S2fLg8PNt. #volby #volby21 pic.twitter.com/TjTBfiF5Ik
— ČSÚ (@statistickyurad) October 10, 2021
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se nezhoršuje, říká končící šéf sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. „Informace o zdraví prezidenta mám adekvátní. Na jeho přání dodržuji diskrétnost. Stav se mu nezhoršuje,“ řekl na CNN Prima News Vondráček.
Premiér Andrej Babiš odjel z Lán po jednání s prezidentem Milošem Zemanem zadním vchodem. Schůzka trvala zhruba tři čtvrtě hodiny.
Hlavním úkolem nového kabinetu by měla být podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda daleko přísnější fiskální politika. Očekává od nové vlády úsporná opatření. Míní, že prezident pověří premiéra Andreje Babiše (ANO) sestavením vlády jako prvního, ale ten neuspěje. Očekává sestavení vlády pod taktovkou předsedy ODS, nejsilnějšího subjektu koalice Spolu, Petra Fialy.
Bývalý předseda STAN Petr Gazdík věří, že prezident Miloš Zeman bude vyžadovat pro pověření sestavováním vlády 101 podpisů. Zmínil možnost ukázat prezidentovi parlamentní většinu.
Do Poslanecké sněmovny se v Pardubickém kraji dostali také starosta Svitav a starosta obce Vysočina na Chrudimsku, oba ještě zváží, zda zvládnou obě funkce najednou. Stejně se rozhoduje i ředitel Komorní filharmonie. Starosta Votic na Benešovsku Jiří Slavík (TOP 09), který se dostal z desátého místa středočeské kandidátky Spolu do sněmovny, zřejmě zůstane i v čele radnice. Předpokládá, že se mu podaří práci poslance a zbývající rok ve funkci starosty skloubit.
Slovenská vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová dnes blahopřála koalici Spolu k vítězství v sobotních volbách do české sněmovny. Jde o první přední slovenskou političku, která veřejně komentovala výsledky hlasování českých voličů.
Když byl Petr Fiala zvolen v roce 2014 šéfem ODS, a to v době, kdy prožívala těžkou krizi, tvrdil, že jednou budou občanští demokraté zase u moci. Sedm let čekal. A teď osm let starý slib splnil. ODS má blízko do vlády a Fiala k postu premiéra.
Prezident Miloš Zeman poblahopřál všem nově zvoleným poslancům a popřál jim úspěchy v další práci. Jeho prohlášení publikoval na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Prohlášení prezidenta republiky
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 10, 2021
Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci.
Miloš Zeman
prezident republiky
Volby do Poslanecké sněmovny mnoho lidí k urnám ve vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji nepřilákaly. Účast byla jako tradičně velmi nízká. V některých okrscích přišlo v pátek a v sobotu méně než deset procent voličů. V rámci celého Ústeckého kraje činila 57,65 procenta a byla tak druhá nejnižší po Karlovarském kraji. Zároveň je to nejvyšší účast ve volbách do sněmovny od vzniku samostatných krajů. Vyplývá to z údajů na webu www.volby.cz.
"Nemám zatím informaci, že by se Tomio Okamura setkal s panem prezidentem, ale podle mého názoru se budou chtít setkat, budou chtít situaci konzultovat, není tajemstvím, že jsou přáteli," řekl Radim Fiala (SPD) Českému rozhlasu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.
Nový poslanec TOP 09 Pavel Klíma zůstane dál i náměstkem jihočeského hejtmana pro školství. Další nový jihočeský poslanec, Viktor Vojtko ze STAN, skončí jako náměstek českobudějovického primátora. Oba noví poslanci to řekli ČTK.
V jihomoravských obcích zasažených červnovým tornádem vyhrálo ve sněmovních volbách hnutí ANO, výjimkou jsou Lužice, kde zvítězila koalice Spolu. Vládní hnutí nejčastěji volili lidé v Hruškách, Moravské Nové Vsi, Mikulčicích i Hodoníně. Vyplývá to z webu Českého statistického úřadu.
Na nových pravidlech přepočtu hlasů na mandáty nejvíc vydělalo ANO, získalo o 2 mandáty víc, uvedla Česká televize. Naopak koalice Pirátů a starostů a hnutí SPD mají každý o jeden mandát méně, než by získali starou metodou přepočtu. Spolu získává 71 mandátů v obou přepočtech.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ruší dvoudenní cestu do Budapešti. Informoval o tom Úřad vlády. Měl tam odjet v pondělí. V úterý se v maďarské metropoli měl konat summit předsedů vlád V4 s egyptským prezidentem.
Poraženým v parlamentních volbách v České republice se stalo populistické hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, ale i přes vítězství opozice hrozí na politické scéně patová situace. Záležet bude totiž nyní na prezidentovi Miloši Zemanovi. Na tomto hodnocení se shodují německá média. Saský deník Sächsische Zeitung výsledek označil za bod zvratu.
Britský ekonomický list Financial Times uvádí, že k Babišově prohře přispěla i kauza Pandora Papers, v níž vyšly najevo jeho neprůhledné nákupy nemovitostí přes offshorové společnosti.
Financial Times píší o Babišovi jako o premiéru-miliardáři. List podrobně popisuje vnitropolitickou situaci v zemi před volbami a možný vývoj po volbách. Píše, že Babiš byl v minulých volbách zvolen mimo jiné díky slibům, že skončí s rozšířenou korupcí, a k jeho popularitě pak přispěl mimo jiné růst důchodů a snížení daně z příjmu. Kritiky se mu ale dostalo za vedení země v pandemii a za rychlé zvyšování státního dluhu. Po většinu času také sám čelil obvinění z podvodů a ze střetu zájmů.
Koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ve sněmovních volbách získala drtivou podporu v Brně, odkud pochází lídr Spolu a předseda ODS Petr Fiala. Koalice dostala 34,45 procenta hlasů, druhé ANO mělo 21,46 procenta hlasů.
Fiala pochází z Brna, v minulosti tam působil i jako rektor Masarykovy univerzity. V Brně je nyní na magistrátu koalice, jejíž součástí je ODS a KDU-ČSL. ODS má primátorku Markétu Vaňkovou, KDU-ČSL jejího prvního náměstka Petra Hladíka, který je i místopředsedou KDU-ČSL.
Barbora Kořanová neobhájila svůj poslanecký mandát. Na Twitteru pogratulovala koalici Spolu k vítězství. Kandidovala v Plzeňském kraji za hnutí ANO.
Volby jsou za námi. Gratuluji koalici SPOLU k volebnímu vítězství. Blahopřeji zároveň všem nově zvoleným poslancům. Já sama jsem svůj poslanecký mandát neobhájila a samozřejmě to respektuji.
— Barbora Kořanová (@koranova_b) October 10, 2021
Ve volbách se v nevyslovené rovině hrálo i o to, kdo si nyní vyžere problémy, které vznikly kvůli pandemii covidu a vládnímu rozhazování, píše se v komentáři na Aktuálně.cz.
Jeden poslanec bude podle výpočtů ČTK stát hnutí SPD 2,4 milionu korun a koalici Pirátů se starosty 1,78 milionu korun. Koalice Spolu vydá za jeden mandát 1,27 milionu korun a hnutí ANO 1,15 milionu korun.
Výzkumný pracovník z rakouského Institutu pro dunajský prostor a střední Evropu (IDM) Daniel Martínek v komentáři pro agenturu APA píše, že přestože koalice Spolu získala ve volbách většinu hlasů, záleží nyní na Zemanovi, kdo bude pověřen sestavováním vlády. Zeman by mohl vyčkávat a jednání o sestavení vlády by se podle Martínka mohla v nejzazším případě táhnout až do roku 2023, kdy skončí jeho funkční období.
Pro Babiše je porážka nestravitelná a ponižující, hrozně nerad prohrává a Petrem Fialou pohrdá, říká komentátor a bývalý poslanec ANO Martin Komárek.
Z uskupení, která se dostala po těchto volbách do sněmovny, utratí nejvíce peněz za hlas jednoho voliče hnutí SPD, a to asi 93 korun. Následuje koalice Pirátů se starosty, kterou bude jeden hlas stát přibližně 80 korun. Naopak nejlevněji přijde každý hlas hnutí ANO, a to na 57 korun. Zhruba 60 korun vyjde každý hlas koalici Spolu. Jedná se o výpočet ČTK na základě deklarovaných odhadů nákladů na kampaně.
Volby do Poslanecké sněmovny překreslily politickou mapu Česka. Přečtěte si analýzu Aktuálně.cz k výsledkům voleb.
Volby v Českou jsou tématem i pro zahraniční média. Například podle deníku The New York Times mohou výsledky voleb naznačovat, že populismus ve střední Evropě je na ústupu. Za jednu z příčin této tendence přitom deník označil i porážku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních volbách. Trumpův neúspěch podle něj vedl ke ztrátě důvěry v populistické lídry.
Vážení čtenáři, vítáme vás u pokračování on-line reportáže ke sněmovním volbám.
On-line reportáž pro dnešek končí. Pokračovat bude v neděli ráno. Pokud se vám naše práce líbí, můžete nás podpořit přes platformu Aktuálně+. Děkujeme, že jste u toho byli s námi.
Stát letos zaplatí uskupením za hlasy voličů ve sněmovních volbách podle propočtů ČTK zhruba 515 milionů korun. Rozdělí si je osm formací, které získaly nad 1,5 procenta hlasů.
Příspěvek na činnost bude pobírat vedle čtveřice sněmovních koalic a hnutí také Přísaha, ČSSD a KSČM, které se do dolní komory nedostaly. Úspěšná koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), ANO, koalice Pirátů se starosty a SPD dostanou taky dotace za mandáty, na jeden je roční příspěvek 900 000 korun.
V Ústeckém kraji vyhrálo hnutí ANO s výraznou převahou ve všech okresech i všech sedmi okresních městech. V kraji získalo 35,61 procenta hlasů, nejvíce v republice. Volební účast v hlasování do sněmovny byla nejvyšší v historii a zároveň po Karlovarském kraji druhá nejnižší v republice, činila 57,65 procenta.
Volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji sice vyhrálo ANO před koalicí Spolu, v níž se spojily ODS, KDU-ČSL a TOP 09, nejvíc preferenčních hlasů ale dostal lídr společné kandidátky Pirátů a starostů Jan Farský a další kandidáti uskupení. Farského zakroužkovalo 15 479 hlasujících, což je 32,69 procenta voličů, kteří dali uskupení v Libereckém kraji hlas. Lídr kandidátky Farský tak dokázal křeslo ve sněmovně obhájit.
Podle bývalého diplomata, exministra zahraničních věcí a senátora za ČSSD Jana Kavana nedokázala strana oslovit seniory ani mladé levicové voliče.
Výhra koalice Spolu nad hnutím ANO o 35 765 hlasů je nejtěsnější v historii obsazování dolní komory, rozdíl mezi výsledky je 0,67 procenta.
Dosavadní minimální rozdíl dělil vítěznou ČSSD a druhé ANO při volbách v roce 2013. Sociální demokraté tehdy dokázali zvítězit o 1,8 procenta, což bylo 89 589 hlasů.
Bývalá středočeská hejtmanka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, která se vrací do sněmovny, je připravena na práci opoziční poslankyně. Řekla, že ona i její kolegové budou konstruktivní, ale přísnou opozicí. Volební výsledek ANO ve středních Čechách nepovažuje za špatný, hnutí v regionu přišlo o jednoho poslance. Vyšší volební účast v okresech kolem Prahy podle ní nahrála spíše jiným stranám než ANO.
V letošních volbách připadlo na strany, které se nedostaly do sněmovny, rekordních 20 procent hlasů.
Do volebního štábu koalice Spolu přišel také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Dopadlo to desetkrát lépe, než jsem čekal," zhodnotil volby.
Ve štábu Spolu jsem potkal i expředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který se velmi srdečně zdravil s šéfkou TOP Markétou Pekarovou Adamovou. Bylo na něm vidět,že je skutečně šťastný - byť tady na fotce to tak nevypadá :) “Dopadlo to 10 krát lépe než jsem čekal,” řekl k volbám. pic.twitter.com/9PebQsUlns
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Češi v zahraničí nejvíce volili do sněmovny koalici Pirátů se starosty, která získala polovinu všech odevzdaných hlasů. Druhá byla koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která obdržela třetinu hlasů. Vládní hnutí ANO těsně zůstalo pod pětiprocentní hranici, ostatní kandidující strany a hnutí skončily hluboko pod ní.
Koalice Spolu, která získala nejvíce hlasů, bude mít ve sněmovně 71 křesel. Druhé ANO obsadí 72 křesel, třetí Piráti a STAN 37 mandátů a čtvrtá SPD získala 20 křesel. Jiné strany se do sněmovny nedostaly.
Do sněmovny se po nynějších volbách vrátí 98 dosavadních poslanců ze 164 zákonodárců, kteří obhajovali své mandáty. V roce 2017 jich bylo 76 ze 149.
Lídr SPD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna míní, že straně ubrala hlasy konkurence s vlasteneckým programem. S výsledkem je spokojený, ačkoliv očekával dvouciferný. Poslancem je Foldyna od roku 2010, ve volbách před čtyřmi lety byl v Ústeckém kraji jedničkou na kandidátce ČSSD. Za jejím propadem v letošních volbách vidí odklon od programu.
Do sněmovny se po nynějších volbách vrátí 98 dosavadních poslanců ze 164 zákonodárců, kteří obhajovali své mandáty. V roce 2017 jich bylo 76 ze 149.
Volby do sněmovny v Praze vyhrálo Spolu, získalo 40,02 procenta a 11 poslanců. Na druhém místě jsou Piráti a STAN, mají 22,64 procenta a šest poslanců. Třetí ANO dostalo 17,46 procenta hlasů, což znamená pět poslanců. Voleb se v Praze zúčastnilo 70,15 procenta voličů.
Volby do sněmovny v Plzeňském kraji vyhrálo ANO, získalo 29,03 procenta hlasů a čtyři poslance. Na druhém místě je koalice Spolu, má 26,57 procenta a čtyři poslance. Třetí Piráti a STAN dostali 13,88 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Voleb se v kraji zúčastnilo 64,72 procenta voličů.
Volby do sněmovny v Pardubickém kraji vyhrála koalice Spolu, která získala 28,52 procenta odevzdaných hlasů a čtyři poslance. Na druhém místě je hnutí ANO, to má 26,84 procenta a tři poslance. Zisk třetích Pirátů a starostů činí 14,09 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Voleb se v kraji zúčastnilo 67,89 procenta voličů.
Volby do sněmovny v Pardubickém kraji vyhrála koalice Spolu, která získala 28,52 procenta odevzdaných hlasů a čtyři poslance. Na druhém místě je hnutí ANO, to má 26,84 procenta a tři poslance. Zisk třetích Pirátů a STAN činí 14,09 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Voleb se v kraji zúčastnilo 67,89 procenta voličů.
Volby do sněmovny v Libereckém kraji vyhrálo ANO, získalo 26,86 procenta hlasů a tři poslance. Na druhém místě je koalice Spolu, má 22,77 procenta a dva poslance. Třetí Piráti a STAN dostali 21,37 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Voleb se v kraji zúčastnilo 64,60 procenta voličů.
Volby do sněmovny v Olomouckém kraji vyhrálo ANO, získalo 29,77 procenta a pět poslanců. Na druhém místě je Spolu, má 24,54 procenta a čtyři poslance. Třetí Piráti a STAN dostali 12,35 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Voleb se v kraji zúčastnilo 64,69 procenta voličů.
Volby do sněmovny ve Středočeském kraji vyhrála koalice Spolu, získala 28,74 procenta hlasů a deset poslanců. Na druhém místě je ANO, má 24,92 procenta a osm poslanců. Třetí Piráti a STAN dostali 19,46 procenta hlasů, což znamená šest poslanců. Voleb se v kraji zúčastnilo 67,95 procenta voličů.
ANO vyhrálo v Karlovarském kraji ve všech okresech, nejsilnější pozici má na Sokolovsku. Voliči ho podpořili i ve všech okresních městech. V kraji získalo hnutí 33,06 procenta hlasů. Na druhém místě je koalice Spolu, má 20,22 procenta. Třetí Piráti a STAN dostali 14,23 procenta hlasů.
Jihočeský poslanec SPD Miloslav Rozner, který neobhájil mandát do sněmovny, nechce z politiky úplně odejít. Hodlá se ale víc věnovat rodině a manažerské práci pro rockovou skupinu Argema. To, že ve volbách neuspěl, ho nemrzí. Váží si toho, že udržel rodinu, řekl.
KDU-ČSL, která ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidovala v rámci koalice Spolu s ODS a TOP 09, zaznamenala nejlepší výsledek ve své polistopadové historii, když získala 23 poslanců. Doposud měli lidovci nejvíce poslanců po volbách v roce 2002, kdy kandidovali v koalici s Unií svobody-DEU, která získala 31 mandátů, z toho většinu, 22 křesel, díky preferenčním hlasům KDU-ČSL.
Ve sněmovně usednou po volbách bratři Tomio a Hayato Okamurovi. První z nich je šéfem hnutí SPD a poslancem již byl, druhého z nich, kandidujícího za Spolu, vynesly k mandátu z 15. místa pražské kandidátky preferenční hlasy. V končící sněmovně také působili blízcí příbuzní, a sice sourozenci Mikuláš Ferjenčík a Olga Richterová, zvolení za Piráty, mandát z nich ale nyní obhájila jen Richterová.
Preferenční hlasy letos výrazně zasáhly do podoby nové sněmovny, zejména v případě koalice Pirátů a STAN, která celkem získala 37 mandátů, z toho ale 33 připadne na kandidáty starostů. Piráti, kteří před čtyřmi roky kandidovali samostatně a získali 10,79 procenta hlasů a 22 mandátů, mají nyní mít jen čtyři zákonodárce (hnutí STAN získalo v roce 2017 pouze 5,18 procenta hlasů a šest poslanců).
Když naposledy uspěla ve sněmovních volbách koaliční kandidátka - byli to lidovci a Unie svobody v roce 2002 -, měla KDU-ČSL díky preferenčním hlasům ve svém klubu nakonec 21 poslanců, zatímco její partner jen deset.
Výkonný výbor KSČM na zasedání schválil rezignaci předsedy a místopředsedy strany, oznámil v ČT Vojtěch Filip. Jednání bylo rychlé a stručné, trvalo pouhou půlhodinu, dodal.
Do sněmovny se dostaly jen čtyři kandidující subjekty, stejně málo jich bylo jen v roce 2002 (ČSSD, ODS, KSČM a koalice tvořená lidovci a Unií svobody). Naopak před čtyřmi roky zasedli po volbách do poslaneckých lavic zástupci rekordních devíti kandidátek. Při volbách v červnu 1992, kdy se volilo ještě do České národní rady, pak dostalo své zástupce do sněmovny osm kandidátek.
Na vítězství Spolu neukazoval žádný z posledních předvolebních průzkumů. Všechny jednoznačně favorizovaly hnutí ANO.
Necelých 0,7 procentního bodu, který dělí Spolu a ANO, je vůbec nejmenším rozdílem mezi vítězem a druhým subjektem v historii voleb do Poslanecké sněmovny. Dosud nejtěsnějším rozdílem zvítězila v roce 2013 ČSSD nad hnutím ANO (o 1,8 procenta) a o tři roky dříve ČSSD nad ODS (o 1,86 procenta). Naopak před čtyřmi lety zaznamenalo vítězné ANO rekordní náskok před druhou ODS, dělilo je zhruba 18 procent. V roce 1992 ve volbách do České národní rady měla ODS před druhým Levým blokem náskok 15,7 procenta.
Volební účast byla 65,43 procenta, v minulých sněmovních volbách přišlo hlasovat 60,84 procenta voličů.
Vítězné Spolu podle konečných výsledků dostalo 27,79 procenta hlasů, což podle propočtů znamená 71 mandátů. Druhé ANO získalo 27,12 procenta a 72 křesel, třetí Piráti STAN mají 15,62 procenta a budou mít 37 křesel. Čtvrtá SPD bude mít s 9,56 procenta 20 mandátů.
Sečteno je 100 procent volebních okrsků, včetně toho posledního ve švýcarském Bernu.
Vondráček uvedl, že bývá zvykem, že předsedou sněmovny se stane zástupce nejsilnějšího poslaneckého klubu. Zda by to měl být přímo on, neřekl, naznačil však, že na postu získal potřebné zkušenosti a nabídl by se na něj.
Vítězná koalice Spolu získala procentuálně nejvíce hlasů v Báňovicích na Jindřichohradecku, dostala tam 65,71 procenta hlasů. Druhé hnutí ANO si nejlépe vedlo v Dlažkovicích na Litoměřicku, kde získalo 63,63 procenta hlasů.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík výsledek své strany popsal jako pirátské kamikadze.
Podle Vondráčka zatím není ustaven žádný vyjednávací tým za hnutí ANO, uvedl v České televizi. "Oslovit partnery pro nás není jednoduché, nicméně uspěli jsme ve volbách nejlépe a myslím si, že z respektu k vůli voličů by měl být sestavením vlády pověřen Andrej Babiš," řekl. Podle něj však Babiš neočekává pověření během zítřejší schůzky se Zemanem, ale až ve středu.
V Kolíně, kde se narodil a byl starostou předseda STAN Vít Rakušan, zvítězila ve sněmovních volbách koalice Pirátů a starostů. Naopak v rodišti lídra ČSSD Jana Hamáčka, v Mladé Boleslavi, sociální demokraté skončili na pátém místě.
Poslanecký klub hnutí ANO se sejde v úterý dopoledne, řekl Radek Vondráček po jednání předsednictva hnutí ANO. Babiš by podle něj měl být dle zvyklostí pověřen vyjednáváním o sestavení vlády.
Poslední okrsek, který zbývá k sečtení všech hlasů, je švýcarský Bern, potvrdil Jan Cieslar, mluvčí Českého statistického úřadu.
Posledním okrskem, který není ve volbách sečtený, je švýcarský Bern. :-) https://t.co/dQLJmJGWju
— Kamil Svec (@SvecKamil) October 9, 2021
Piráti zatím nevědí, zda vstoupí do poslaneckého klubu starostů, nebo ustaví vlastní klub. Podle předsedy Bartoše je to věc k jednání pro celorepublikový pirátský sněm.
Poslanecký klub hnutí ANO se sejde v úterý dopoledne, řekl Vondráček. Babiš by podle něj měl být dle zvyklostí pověřen vyjednáváním o sestavení vlády.
Obě koalice příští týden sestaví harmonogram vyjednávání k jednotlivým bodům programu a personálnímu obsazení.
Předseda koalice Spolu Petr Fiala požádá jakožto vítěz voleb v pondělí prezidenta Miloše Zemana o schůzku.
"Andrej Babiš je v této chvíli poražen a to je dobrá zpráva pro občany této republiky," řekl předseda STAN Vít Rakušan. Zdůraznil také, že spojení stran v koalice bylo legitimním a legálním rozhodnutím, které umožní změnu ve směřování země.
V Čilé na Rokycansku přišlo k urnám opět 100 procent voličů. Nejnižší volební účast byla v Obrnicích na Mostecku, volit přišlo 26,6 procent lidí.
"Máme vůli se společně dohodnout, pracovat v příštích týdnech, možná měsících na tom, aby většinová koaliční vláda přinesla České republice tolik potřebnou změnu. Ta šance je velmi blízko a zároveň tímto vysílám jasný apel a vzkaz prezidentu republiky, aby respektoval ducha ústavy a přání voličů, kteří přišli k volbám," sdělil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že tyto volby přinesly hned několik důležitých zpráv. "Bylo poraženo hnutí ANO, zvítězila většina, která byla dosud v opozici, ale nyní máme příležitost ke změně a máme pro ni silný mandát napříč celou republikou."
Připomněla také prohru komunistů. "Mám radost, že ani extremisté nebyli tak silní, jak bylo predikováno. Tyto zprávy jsou velmi pozitivní," řekla s odkazem na hnutí SPD a další strany s extrémně vyhraněným programem.
Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ujistil voliče, že všechny strany demokratického bloku jsou jednotné a nebudou s nikým jednat separátně.
"Žádný ze signatářů tohoto memoranda nevstoupí do jednání s žádným dalším politickým subjektem," deklaroval Fiala. V nejbližších dnech budou jednání pokračovat, politické subjekty povedou diskusi především o budoucím politickém uspořádání a programových bodech vlády.
Lídři koalice Spolu vystoupili na tiskové konferenci po prvním povolebním jednání s koalicí Pirátů a starostů. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že výsledkem jednání je memorandum pěti stran o vůli vytvořit většinovou vládu České republiky. Fiala jménem koalic požádal prezidenta Miloše Zemana, aby reflektoval vůli lidu a pověřil jej sestavením vlády.
Tady je důležité Memorandum o vůli vytvořit společnou vládu České republiky. Velmi zásadní dokument pro budoucnost země! pic.twitter.com/U4zguMjhMr
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Mandáty poslanců za Zlínský kraj obhájilo podle prognózy ČTK ve sněmovních volbách šest kandidátů. Do poslaneckých lavic opět usednou lidovec Ondřej Benešík a občanský demokrat Stanislav Blaha z koalice Spolu, Radek Vondráček a Marek Novák z hnutí ANO, Petr Gazdík ze STAN, kteří kandidovali spolu s Piráty, a také Jaroslav Dvořák z SPD. Šest poslanců z regionu zasedne ve sněmovně nově.
Lídři koalice Spolu v Ústeckém kraji vnímají jako velký úspěch druhé místo koalice v kraji za hnutím ANO, které v Ústeckém kraji zvítězilo. Radní Ústeckého kraje Michal Kučera (TOP 09), jenž získal mandát poslance, zváží další působení v krajské samosprávě, řekl. Hnutí ANO získalo v kraji 35,77 procenta hlasů, Spolu 19,71 procenta, Piráti s Starostové 13,79 procenta a SPD má 11,92 procenta.
Piráti a starostové vyhráli například v Mexiku, Austrálii, Argentině, Kanadě, USA, Velké Británii či Portugalsku. Vysoký zisk - téměř 60 procent - mají také ve Francii.
Ve sněmovně zasedne rekordní počet žen - 50 ze 200 poslanců, tedy čtvrtina. Dosud nejvíce poslankyň - 44 - bylo zvoleno v letech 2010 a 2017.
Ve štábu Spolu novináři čekají na tiskovou konferenci po prvním povolebním jednání obou koalic.
Jedna informace z aktuálního pozdně večerního dění. Čekáme na konec jednání mezi předsedy koalice Spolu a předsedy Piratů a STAN. Výsledek si samozřejmě přečtete na webu @Aktualnecz. Briefing pěti předsedů začne nejdříve 21.45 pic.twitter.com/LQ6P4XLW1K
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Obyvatelé Blučiny na Brněnsku v referendu rozhodli, že radnice nemá dlouhodobě pronajmout ani prodat plavecký bazén se sportovní halou. Referendum je platné a závazné, řekl starosta Jan Šenkýř. Bazén je podle něj starý přes 40 let a potřebuje investice. Jeho budoucnost hodlá projednat na zastupitelstvu.
Nový poslanec z Karlovarského kraje Jan Kuchař (STAN) chce zůstat starostou Františkových Lázní. Ve volbách ho do sněmovny poslaly preferenční hlasy voličů, přeskočil lídra kandidátky Pirátů a STAN Petra Třešňáka (Piráti). Výsledky voleb ho překvapily i potěšily, řekl.
Hnutí Přísaha skončilo s 4,68 procenta těsně pod hranicí pro vstup do sněmovny. O pár stovek hlasů překonalo i výsledek vládní ČSSD. Šéf hnutí Róbert Šlachta to hodnotí jako velký úspěch. "Pro nás to znamená, že můžeme jet dál. Hnutí fungovalo několik měsíců, takže pro mě je úspěch, kam jsme se dostali," řekl Aktuálně.cz.
Sněmovní volby v Plzni vyhrála koalice Spolu, které dalo v krajském městě hlas 31,11 procenta voličů, pro druhé ANO hlasovalo 25,81 procenta voličů a pro třetí Piráty se STAN 16,66 procenta voličů. Výsledky krajského města jsou tak jiné než celého Plzeňského kraje. V kraji zvítězila ANO s 29,03 procenta hlasů, na druhém místě skončila koalice Spolu se ziskem 26,57 procenta hlasů. Piráti se STAN dostali v kraji 13,88 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků sněmovních voleb na www.volby.cz. Voleb se v Plzni zúčastnilo 64,59 procenta voličů, v celém kraji byla volební účast 64,72 procenta.
V Královéhradeckém kraji a také na celostátní úrovni skončila koalice Pirátů a STAN na třetím místě za koalicí Spolu a vládním hnutím ANO. Podle lídra koalice Pirátů v kraji a poslance Martina Jiránka (Piráti) měla na jejich výsledek vliv cílená kampaň hnutí ANO. Vítězná koalice Spolu získala v kraji 28,58 procenta hlasů. Na druhém místě je ANO, které má 26,99 procenta, a třetí Piráti a STAN dostali 15,13 procenta hlasů. Voleb se v kraji zúčastnilo 67,86 procenta voličů.
Za hlasy na sociálních sítích poděkovali také Zelení. Jejich strana získala ve volbách pouhých 0,99 procenta, a nedosáhla tak ani na státní příspěvek. Přitom například ve studentských volbách skončili na čtvrtém místě. "Gratulujeme oběma úspěšným koalicím a věříme, že se svým mandátem napravit roky vlády Andreje Babiše naloží co nejodpovědněji a že nebudou zavírat oči před výzvami, které přináší globální změny klimatu," napsali předsedové stran Magdalena Davis a Michal Berg.
"Kdybychom se dostali přes pět procent, tak si splníme to, co byl náš sen," řekl lídr Přísahy.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na Facebooku poděkoval voličům. "Pokud jde o počet poslanců v naší koalici, voliči rozhodli a nezbývá to než respektovat. Všem, kteří se rozhodli věnovat nám svůj hlas, ještě jednou z celého srdce děkuji," napsal.
Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský uvedl, že je spokojen s volebními výsledky, kterých jeho hnutí dosáhlo. "Ten hořkosladký výsledek je realita, kterou budeme muset ještě zanalyzovat," dodal k výsledku Pirátů. "Uzavřeli jsme spolupráci a do boje jsme šli společně, odpracovali jsme si to mezi lidmi, Piráti pokryli dvě třetiny volebních nákladů. Takto nerovnoměrný výsledek je trochu nepříjemný. Pro starosty je to úžasný výsledek, nicméně pro Piráty ne, takže se to dnes těžko slaví," dodal.
Shrnutí výsledků voleb přehledně.
Pokračuje povolební vyjednávání koalice Spolu a koalice Pirátů a starostů v pražském sídle občanských demokratů. "Jedeme poblahopřát vítězům, což se sluší. A deklarovat, že spolu chceme spolupracovat," řekl novinářům předseda STAN Vít Rakušan. Předseda Pirátů Ivan Bartoš doplnil, že je otázkou, jak se zachová prezident Miloš Zeman.
Politolog Daniel Kroupa míní, že sociální demokracii poškodila účast ve vládě. Hnutí ANO podle něj sice získalo nejvíce mandátů, ale fakticky volby prohrálo, protože ztratilo koaliční potenciál. V úspěchu koalice Spolu velkou roli sehrála osobnost Petra Fialy (ODS), který působil po celou volební kampaň věrohodně, řekl Kroupa, vysokoškolský pedagog a bývalý politik.
Nejvyšší počet preferenčních hlasů získal v Moravskoslezském kraji lídr kandidátky ANO a hejtman Ivo Vondrák - celkem 17 985. Je to více než před čtyřmi lety, kdy byl Vondrák se ziskem 15 592 preferenčních hlasů rovněž nejúspěšnější. Druhým v pořadí v absolutních číslech byl v regionu lídr moravskoslezské kandidátky SPD a její předseda Tomio Okamura se ziskem 17 069 preferenčních hlasů. Vyplývá to z informací na www.volby.cz.
Hnutí ANO a premiér Andrej Babiš utrpěli nečekanou porážku a jejich šance, že budou sestavovat příští českou vládu, jsou mizivé, píší evropská média. "Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše podle všeho utrpělo v českých volbách překvapivou porážku, což vrhá stín na jeho politickou budoucnost. Komunistům a sociálním demokratům, kteří byli součástí Babišovy koaliční vlády, se navíc nepodařilo překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu," napsal bruselský server Politico. Výsledek koalice Pirátů a Starostů popisuje Politico jako "velké zklamání".
Pražský hrad podle prezidentova mluvčí Jiřího Ovčáčka připravuje Zemanovo prohlášení. Zveřejněno bude v neděli na webu a sociálních sítích.
Lidé v jihočeských Dačicích si přejí, aby při plánované opravě dolní křižovatky na Palackého náměstí vznikla křižovatka se semafory, ne kruhový objezd. Lidé v dnešním referendu odevzdali 3566 hlasů, z toho 3092 bylo pro křižovatku se semafory. Dačice teď začnou jednat s Jihočeským krajem, který je investorem stavby, řekl starosta Karel Macků (KDU-ČSL).
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny se promítly i na náladách ve volebních štábech. Došlo na uznání porážky, euforii z vítězství i ohlášení rezignace. Podívejte se, jak to ve štábech vypadalo těsně po sečtení téměř všech hlasů.
Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek poděkoval na Twitteru za hlasy pro koalici Spolu.
srdečně děkuji za hlasy pro @SpoluKoalice i pro mě osobně. Bude to chvíli trvat, ale změna přijde!
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) October 9, 2021
Lídři Pirátů a STAN dorazili na jednání za stranami koalice Spolu. Podle Rakušana chtějí vítězům blahopřát a deklarovat, že chtějí spolupracovat.
Největší otázkou povolebního vyjednávání je nyní právě prezident Miloš Zeman. Bude respektovat touhu většiny společnosti po změně? Nebo jmenuje předsedou vlády Andreje Babiše?
Plán povolebního vyjednávání teprve vznikne, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nelze vyloučit stížnosti na průběh voleb, bylo by nutné počkat na verdikt soudu, dodal.
Kdo dá dohromady většinu 101 poslanců? zkuste si složit vlastní koalici.
Z Poslanecké sněmovny po třech dekádách zmizí strany klasické levice. Za 15 let přišly ČSSD a KSČM o více než čtyři pětiny voličů.
Lídr středočeské kandidátky SPD Radek Rozvoral je s volebním výsledkem svého hnutí spokojený, za střední Čechy budou ve sněmovně nadále dva poslanci. Podařilo se uhájit dosavadní pozice, řekl Rozvoral. "Měli jsme velkou konkurenci na vlastenecké scéně, bylo vidět, že vlastenecká scéna je rozštěpená. Jsme teď jedinou euroskeptickou a vlasteneckou stranou v Poslanecké sněmovně," uvedl Rozvoral.
Drtivá většina lidí se v referendu v Sušici postavila za zachování rozsahu péče v městské nemocnici. Podle aktivistů to vylučuje, aby ji převzal kraj.
Někteří politici na sociálních sítích kritizují nedostatek sebereflexe premiéra, který z neúspěchu ANO ve volbách obvinil mimo jiné občany Prahy, konkurenční strany, předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo média.
Charakter politika i člověka se pozná podle toho, že dokáže uznat své chyby a porážky…Andrej Babiš ze svého neúspěchu obvinil všechny okolo, včetně obyvatel Prahy🙄
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) October 9, 2021
Celkem 29 ze 49 žen na kandidátkách se do sněmovny dostalo díky kroužkování, píše iniciativa Zakroužkuj ženu, která se zasazovala o větší účast žen v politice.
29 ze 49 zen se do snemovny dostalo diky krouzkovni. ❤️ Letos budeme mit ve snemovne rekordni pocet zen. Ale #wewantmore, cekejte nas u dalsich voleb.@zakrouzkujzenu , diky za skvele 3 mesice. pic.twitter.com/YqeO4T6HU9
— johanna Nejedlova (@nejedlova) October 9, 2021
Babiš vzal manželku na pódium, ke slovu ji nepustil a nenechal ji ani odpovědět na otázku jedné z novinářek.
Kandidátka hnutí Volný blok Hana Lipovská, které kvůli kandidatuře musela odejít z Rady ČT, není z výsledku voleb zklamaná. "Jsem upřímně vděčná, že jsem se voleb mohla zúčastnit," řekla Deníku N. Hnutí Volný blok, za něž kandidovala, získalo ve volbách 1,33 procenta hlasů, nedosáhne tak ani na státní příspěvek.
V Karlovarském kraji volilo historicky nejvíce voličů. Volební účast je 57,1 procenta. Ve srovnání s ostatními kraji v České republice je ale nejnižší jako v každých sněmovních volbách.
Lidé v jihočeských Slavonicích dali v referendu přednost tomu, aby se rychleji obnovilo stromořadí v parku, a některé stromy v březové aleji se tak pokácely. Lidé také podpořili to, aby se jednorázově nahradilo šest sakur novými hlohy místo toho, aby se sakury nahrazovaly postupně. V obou otázkách bylo pro asi 60 procent hlasujících, řekl starosta Slavonic Hynek Blažek (Sdružení pro změnu 2010).
Obyvatelé Bzence na Hodonínsku v referendu rozhodli, že zámek má zůstat ve vlastnictví města. Z 2178 oprávněných pro to hlasovalo 1416 lidí. Referendum je platné a stanovisko závazné, řekla zapisovatelka místní komise pro referendum Lucie Jurasová. Zámek nemá využití a chátrá. Projevilo o něj zájem Zámecké vinařství Bzenec, které tam plánovalo rekonstrukci a vybudování muzea vinařství.
Projděte si reakce lídrů stran, které uspěly, i těch, které prožívají debakl.
Předseda ANO v Královéhradeckém kraji Petr Koleta nepovažuje výsledek sněmovních voleb pro hnutí za špatný. Přivítal by vládní koalici s ODS a mrzí ho, že ze sněmovny vypadla ČSSD, vyplynulo z jeho vyjádření. Podle něj nebude mít vítěz voleb jednoduché sestavit vládu. "Je vidět, že lidé chtějí změnu, je potřeba si nyní počkat, co se změní. Přeji naší zemi, aby vše fungovalo tak, jak má," řekl Koleta.
Jako překvapivou porážku českého premiéra Andreje Babiše komentují výsledky voleb do Poslanecké sněmovny polská média. Upozorňují však, že ještě bude záležet na Babišově spojenci, prezidentu Miloši Zemanovi, kdo bude sestavovat vládu. "Změna vítěze v cílové rovince," uvedla zpravodajská televize TVN 24. Zdůraznila, že dosavadní opoziční strany dokázaly předstihnout hnutí premiéra Andreje Babiše, které zpočátku v hlasování vedlo, a získaly v sněmovně většinu. "Na výsledcích hlasování záleží, jaká vláda v Česku vznikne. Největší šance na vytvoření kabinetu mají koalice Spolu a Pirátů a STAN," uvedla stanice na webu.
Podle Víta Kaňkovského, lídra koalice Spolu na Vysočině, bude nejdůležitější zvolit v krátké době předsedu nové Poslanecké sněmovny, který má podle ústavy možnost dát třetí pokus k sestavení vlády. Soudržnost obou koalic bude podle něho důležitá k tomu, aby mohla vzniknout vláda bez hnutí ANO a SPD. Prezident Miloš Zeman už dřív oznámil, že sestavením vlády nejprve pověří ve volbách nejsilnější stranu, kterou je hnutí ANO, nikoli koalici.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové není jiná možnost, než že bude koalice Spolu vyjednávat s Piráty a starosty.
Lidé v referendu v Třemošnici na Chrudimsku odmítli výstavbu nového provozu Kovolis Hedvikov. Chtějí plochy vyhradit pro výstavbu rodinných domů. Přišlo dostatek voličů, plebiscit je proto pro město závazný, řekl starosta Miroslav Bubeník (za SNK ED).
Skutečnost, že se KSČM po 30 letech nedostala do Poslanecké sněmovny, má podle komunistů řadu důvodů. Probere je mimořádný sjezd strany za dva týdny. Část komunistů vidí chybu v podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD, další zmiňují nečitelnost rozpolcené strany. Vedení KSČM včetně předsedy Vojtěcha Filipa dnes rezignovalo. Podle končícího poslance Jiřího Dolejše bude mimořádný sjezd "asi i v osobním duchu".
Stranické špičky ANO se z tiskové konference odebraly do nedaleké restaurace.
Špičky ANO se hned po tiskové konferenci odebrali do horního patra do restaurace, velké žaluzie, kterými lze na posedávající politiky vidět, se zatahují. @Aktualnecz pic.twitter.com/2hvQX05RoH
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
Předseda KSČM Vojtěch Filip rezignuje k 23. říjnu, kdy bude mít strana mimořádný sjezd. Vedením strany pověřil místopředsedy Petra Šimůnka a Václava Orta. Společnost podle něj rezignovala na levicové hodnoty. "Máme silnou členskou základnu a mladé lidi ve straně," popsal důvody, proč podle něj KSČM porážkou ve volbách nekončí.
Lidé v Řevnicích u Prahy se v referendu vyslovili proti využití bývalého areálu betonárny pro bytovou výstavbu. Pro schválení územního plánu v podobě, která to neumožní, hlasovalo více než 75 procent lidí. Referendum je platné a jeho výsledek závazný, uvedla obec na svém webu. Starosta Tomáš Smrčka (Perspektiva pro město) již dříve řekl, že návrh územního plánu, který byl představen v září, s bytovou výstavbou v této oblasti stejně nepočítá.
Babiš zatím není schopen odpovědět na to, zda bude chtít pokračovat ve vládě s ČSSD poté, co se nedostala do sněmovny, do ustavení nového kabinetu.
Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná oznámila kandidaturu na šéfku komunistické strany. Před obecními volbami v příštím roce chce oslovit všechny levicové politické i společenské organizace. "Tyto volby byly referendem o Andreji Babišovi," pronesla k novinářům. Podle ní se občanům bude žít hůř a pro KSČM je to "obrovská prohra". Předvídá radikálně levicové směřování strany. "Návrat do sněmovny je možný," řekla. Strana podle ní nekončí a v příštích volbách doufá v lepší výsledek.
"My jsme museli pracovat a naši soupeři měli volno a mohli si dělat kampaň," obvinil své politické protivníky Babiš s tím, že všechny jeho kauzy jsou vymyšlené a účelové. "Byla to odporná, špinavá kampaň, já jsem nic nedělal, ale 16 hodin denně jsem pracoval," dodal. Post šéfa sněmovny by podle svých slov nepřijal. "Vždyť já neumím mluvit, co bych tam dělal?" smál se na tiskové konferenci. "Já jsem manažer, angažuji se a mám působit ve vládě, ne ve sněmovně," dodal.
První místopředseda ČSSD Roman Onderka dá na dalším předsednictvu svoji funkci k dispozici. Podle Onderky je volební výsledek sociálních demokratů "krvavou daní" za jejich vstup do vlády Andreje Babiše (ANO) a voliči to neocenili. Ve sněmovně budou teď jen pravicové a populistické strany, míní Onderka. Dodal, že na termínu sjezdu sociálních demokratů se musí dohodnout straníci.
Premiér odmítl, že by v minulosti řekl, že pokud volby nevyhraje, odejde z politiky. "To jsem nikdy neřekl. Já jen nebudu v opozici," řekl. Na otázku, zda odejde z politiky, pokud ho prezident nepověří sestavením vlády, a jeho hnutí tak v opozici skončí, odvětil, že to komentovat nebude.
"Situace v automobilovém průmyslu je dramatická. Co se týče covidu, musíme být obezřetní. Musíme pracovat dál, bez ohledu na to, jak to dopadlo," řekl Babiš.
"Pokud mě pan prezident pověří sestavením vlády, budu vyjednávat tak, jak jsem slíbil, s kýmkoli mimo Pirátů," řekl Babiš s tím, že ANO je nejsilnější politická strana, a nepřímo tak naznačil, že očekává, že prezident dodrží své slovo a jmenuje lídra nejsilnějšího politického subjektu, nikoli koalice.
Českému statistickému úřadu zbývá ve 20:00 zpracovat data z posledních 8 okrsků.
"Před námi je velice složité období a uvidíme, jestli příští vláda bude úspěšnější než ta naše. My jsme pracovali naplno a jsem přesvědčen, že Česko nyní zažívá nejlepší období své existence," doplnil Babiš.
"Zásadně jsme prohráli v Praze, ale celkově je ten rozdíl velmi těsný," zdůraznil Babiš. "Panu Fialovi vyšel ten riskantní koaliční projekt, takový je život a my to akceptujeme," uvedl. "Uvidíme, jak se rozhodne pan prezident, předpokládám, že ty rozhovory začnou až ve středu. Jestli mě pověří, či nepověří, to se dozvíme," řekl. "Vím, že pro naše voliče je to zklamání. Hnutí ANO není projekt na jedno použití, vyhráli jsme sedmero voleb, teď jsme první těsně prohráli. Kdyby si to strany rozdaly samostatně, tak jsme samozřejmě vyhráli, ale ony si udělaly ty koaliční bloky a do toho nám navíc média vnucovala nesmysly o inflaci, tak jsme prostě prohráli," označil viníky své prohry premiér.
Zástupci koalice Spolu nemají podle předsedy KDU-ČSL Jurečky zatím domluvenou schůzku s prezidentem Zemanem. O termín budou žádat, řekl novinářům.
Opozice v Česku vyhrála volby a může sestavit vládu, Českou republiku patrně čeká politická změna, píší slovenská média k výsledkům hlasování.
"Proti nám stálo pět stran, měly jediný program - odstranit Babiše - a na to se soustředily," komentoval důvod prohry. "Vytahovali na nás a zdůrazňovali různé vymyšlené kauzy, hlavně pandemii, střet zájmů, který neexistuje, teď můj dům ve Francii, zatáhli do toho mého syna, pan Rychetský změnil systém voleb… Je zázrak, že jsme vůbec dosáhli takových výsledků," hodnotí Babiš. "Je pravda, že jsme ale nepočítali s tím, že prohrajeme," přiznal a pogratuloval vítězům.
Také premiér a předseda hnutí ANO vystoupil na tiskové konferenci. "Myslím, že náš výsledek je skvělý, my jsme sami takový výsledek nečekali," okomentoval výsledky voleb, v nichž hnutí ANO porazila koalice Spolu. Babiš poděkoval všem voličům i členům hnutí ANO.
Vítězná koalice Spolu vyhrála v osmi krajích, ANO v šesti. Ve volbách v roce 2017 hnutí ANO jako dosud jediné triumfovalo ve všech 14 krajích.
Výsledky voleb jasně ukazují, že většina lidí chce slušnou a zodpovědnou vládu a chce, aby se Česká republika po letech stagnace konečně posunula kupředu, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Šance hnutí ANO na vytvoření stabilní vlády jsou minimální. Většinu v dolní komoře parlamentu získají volební koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Pirátů se starosty.
Koalice Spolu, v níž se spojila ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, v Královéhradeckém kraji splnila podle svého krajského volebního lídra svůj cíl zvítězit. Podle krajského volebního lídra Spolu a starosty Trutnova Ivana Adamce (ODS) lidé ocenili kvalitně obsazenou kandidátku a poctivě odvedenou předvolební kampaň.
Téměř polovina Čechů v zahraničí volila do sněmovny koalici Pirátů a starostů, zhruba třetina koalici Spolu. ANO získalo jen šest procent hlasů.
Voliči v Jáchymově odmítli v místním referendu záměr města prodat pozemky u hory Klínovec na stavbu stezky v oblacích. Referendum je platné a závazné.
Jako překvapení hodnotí německá média výsledek českých voleb, po kterých budou mít v parlamentu většinu dvě koalice dosud opozičních stran.
Ve štábu ČSSD zavládlo zklamání. V Lidovém domě už není nikdo ze sociálních demokratů, na místě zůstali pouze novináři.
Místopředsedkyně ČSSD a dosavadní ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nekomentovala, zda bude kandidovat na předsedkyni ČSSD. Se svým volebním výsledkem v Praze, kde vedla stranickou kandidátku, je spokojená. Podle Maláčové po vypadnutí sociálních demokratů ze sněmovny nebudou mít obyčejní lidé v politice zastání. Obává se zdražování energií a návrhů na odklad důchodového věku či zavedení poplatků ve zdravotnictví.
Obyvatelé Tovačova na Přerovsku v místním referendu odmítli plánované rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích města. Proti těžbě se vyjádřilo 76 procent hlasujících voličů, řekl starosta Marek Svoboda. Plebiscit se konal souběžně se sněmovními volbami, v referendu se vyjádřilo 1150 lidí z celkového počtu 1973 oprávněných voličů. Obec má asi 2600 obyvatel.
V Průhonicích u Prahy, kde žije předseda hnutí ANO Andrej Babiš, zvítězila ve sněmovních volbách koalice Spolu. Získala 41,16 procenta hlasů. Druhé je ANO s 21,75 procenta a třetí skončili Piráti se STAN, které volilo 20,23 procenta lidí, vyplývá volebního serveru www.volby.cz.
Výsledky českých voleb naznačují zásadní změnu v politickém vývoji země, řekl prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky Mesežnikov.
Předseda KSČM Vojtěch Filip a členové vedení KSČM rezignovali na stranické posty. Řízením jsou nyní pověřeni Šimůnek a Ort. Filip výsledek voleb označil za zdrcující porážku.
ČSSD musela svůj hořký kalich posledních osmi let dopít až do dna, řekl k vypadnutí strany ze sněmovny někdejší místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj musí strana začít od nuly a trpělivě získávat důvěru voličů. Volby vyhrála koalice Spolu před hnutím ANO. Do sněmovny se dostala ještě koalice Pirátů a STAN a také SPD, naopak pod pětiprocentní hranicí zůstala kromě ČSSD i KSČM a do sněmovny se nedostala ani Přísaha, jíž průzkumy dávaly největší šanci z neparlamentních uskupení.
Mezi členy hnutí ANO je zklamání z výsledků voleb viditelné. "Já jsem zůstal pokorný před volbami, zůstanu pokorný i po volbách," komentoval je poslanec Patrik Nacher.
“Zůstávám pokorný,” říká lídr Ano v Praze a poslanec Patrik Nacher k výsledku hnutí Ano. Zklamání je mezi špičkami hnutí cítit, mezi novináři se téměř neukazují. @Aktualnecz pic.twitter.com/i3grXnJikN
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
Vyjádření lídrů koalice Spolu bylo emotivní. Potvrdili povolební vyjednávání s koalicí Pirátů a STAN.
Je sedm večer a ve štábu koalice Spolu všichni členové a příznivci koalice slaví. Tady @Aktualnecz zachytilo nejvíce emotivní chvíle do okamžiku, než předsedové stran koalice přišli na pódium a promluvili. Videa můžete vidět také na webu @Aktualnecz pic.twitter.com/81oS7InUxM
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
"Zůstávám pokorný, nebudu scénu dělit na 'Demoblok' a 'Temnoblok'," sdělil Aktuálně.cz lídr ANO v Praze a poslanec Patrik Nacher. Na dotaz, zda si dovede představit vývoj bez Babiše jako premiéra, řekl, že je to na jednání. "Jde i o mezilidskou chemii," dodává.
Letos byla třetí nejvyšší účast při volbách do sněmovny, a to 65,6 procenta. Vyšší byla jen v letech 1996 (76,4 procenta) a 1998 (74 procent).
Hayato Okamura (KDU-ČSL) předstihnul svého bratra Tomia Okamuru (SPD) o přibližně šest tisíc kroužků v preferenčních hlasech podle průběžných výsledků.
Bratři Okamurové... pic.twitter.com/xk2uK9O0Qh
— Zuzana Hronová (@ZuzanaHronova) October 9, 2021
Prezident Miloš Zeman přijme v neděli v 11 hodin v Lánech Andreje Babiše, uvedl to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru. Zeman už dříve avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman přijme v neděli dne 10. října 2021 v 11:00 hodin na zámku v Lánech předsedu vlády Andreje Babiše.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 9, 2021
Dostatek hlasů na poslanecká křesla nemá ani hnutí Lubomíra Volného Volný blok. "Kdo chtěl kam, došel tam sám," komentoval výsledek Volný na Twitteru.
Takže národ si zvolil. 80% + aktivních voličů, plus všichni nevoliči byli spokojení s covidovými opatřeními, přijali perspektivu vynucené “tečky”, opakované co pár měsíců, odsouhlasili Green deal, další setrvání v EU, nedokončení Temelína a Dukovan. Kdo chtěl kam, došel tam sám.
— Lubomír Volný - VOLNÝ blok (@lubomir_volny) October 9, 2021
Atmosféra ve štábu hnutí ANO je naprostým protipólem jásotu ve štábu Spolu.
Kontrasty: jásot ve štábu Spolu a šťastný lídr Fiala na promítací ploše, pod ní smutný předseda sněmovny Vondráček @Aktualnecz pic.twitter.com/nqRt5W3hWI
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
"Naše politika má spojovat, nechceme, aby se pokračovalo v rozdělování a rozeštvávání lidí proti sobě. Chceme dělat politiku, která každému slušnému člověku vrátí důvěru v tento stát," řekl Fiala. "Jsme tu i pro ty, kteří nás nevolili. Nechceme rozdělenou společnost," potvrdila Pekarová.
Lídryně TSS Majerová Zahradníková lituje, že se uskupení nedostalo do sněmovny. Žádná z úspěšných stran a koalic podle ní nehájí pravicové zájmy.
Petr Fiala potvrdil, že se dnes zástupci Spolu sejdou k povolebnímu vyjednávání. "Do 24 hodin se sejdeme s koalicí Pirátů a starostů, protože jsme voličům slíbili, že s touto koalicí chceme udělat politickou změnu," řekl. "Budeme očekávat, jak se k tomu postaví prezident Zeman, ale je faktem, že tuto změnu nemůže ignorovat," dodal.
Voličům poděkoval také předseda lidovců Marian Jurečka. "Bez vás by ta změna a dnešní vítězství nebylo možné, děkuji vám," řekl. "Z kampaně si odnášíme velké množství podnětů," dodal s tím, že koalice chce dělat zodpovědnou politiku pro celou zemi. "Spolu můžeme udělat Českou republiku lepší," dodal.
Předseda ANO Andrej Babiš dorazil do štábu hnutí.
Babiš přijel do štábu. Novinářům neřekl ani slovo. pic.twitter.com/x0IzYdPU96
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
Třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů získal Petr Fiala, a předstihl tak Andreje Babiše, kterého kandidáti obou koalic odsunuli na čtvrté místo.
Na tiskové konferenci vystoupila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Všichni tu nyní prožíváme tu emoci, že naše vytoužená změnu už není blízko, ta změna už se děje," řekla. Pekarová poděkovala všem, kteří přišli k volbám. Předsedkyně získala druhý největší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Vyjádřila naději, že v osobě Petra Fialy získá Česko slušného premiéra a v Marianu Jurečkovi slušného vicepremiéra.
"Společně jsme přinesli České republice šanci na lepší budoucnost, na to, že se naše země přestane zadlužovat, na to, že zůstaneme součástí demokratické Evropy, že tu mladí lidé budou mít budoucnost a senioři důstojné stáří. Ale především jsou tyto volby vítězství slušné a hodnotové politiky," řekl Fiala. "Je jedno, koho jste volili, jsme všichni občané ČR, kteří tu chtějí žít pospolu. To je to, co nás všechny spojuje," dodal v projevu.
"Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří nás volili a podpořili nás. Bohužel to nevyšlo a my jsme se společně rozhodli, že 25. 10. svoláme předsednictvo strany a já skončím jako předseda," komentoval Hamáček konec ČSSD ve sněmovně.
Česko je skvědkem úpadku levice. @CSSD ve sněmovně končí. “Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří nás volili a podpořili nás. Bohužel to nevyšlo a my jsme se společně rozhodli, že 25.10. svoláme předsednictvo strany a já skončím jako předseda,” uvedl Hamáček. pic.twitter.com/8odDlyPbe9
— Anna Dohnalová (@A_Dohnalova) October 9, 2021
Na tiskové konferenci již vystoupili také předsedové stran koalice Spolu. "Obě demokratické koalice mají ve sněmovně většinu, a mají tedy šanci postavit většinovou vládu. Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna!" hřímá předseda koalice Petr Fiala.
Myšlenka společného poslaneckého klubu Pirátů a STAN bude vzhledem k výsledku na stole, řekl Bartoš. STAN získal aktuálně 33 mandátů, Piráti čtyři.
Slaví se i v Bruselu. Belgická metropole byla jedna z těch, kde čeští voliči masivně podpořili oba koaliční bloky proti hnutí ANO Andreje Babiše. V sobotu v 18.00 ještě nebyly výsledky ze všech evropských ambasád známy, ale v průběhu sčítání se na prvním místě udržela koalice Pirátů a STAN s více než 40 % hlasů, na druhém pak Spolu se ziskem okolo 35 procent hlasů. V momentě, kdy koalice Spolu předstihla ANO, si bruselští Češi začali posílat zprávy, že otevírají šampaňské. Babišovo hnutí se mezi krajany nedostalo přes 10 procent. Češi v zahraničí letos volili do Ústeckého kraje, kde koalici PirSTAN vedl Ivan Bartoš.
Ve štábu Spolu se slaví vítězství koalice ve volbách.
Ve volebním štábu koalice Spolu propukla obrovitánská radost… Pískejte konec, pískejte konec! Děkujeme! Děkujeme! volají příznivci a členové koalice a dál skáčí radostí. … To vše vám přináší @Aktualnecz pic.twitter.com/o7z6gbTI5m
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v počtu preferenčních hlasů předstihla Andreje Babiše.
Za normálních okolností je prezident přirozeným moderátorem povolebních jednání, nyní panují pochybnosti o tom, aby Miloš Zeman neupřednostnil hnutí ANO Andreje Babiše, které před volbami podpořil. "Jsme parlamentní demokracií, nikoli prezidentskou, to by neměl nikdo zpochybňovat," uvedl Rakušan.
Na oficiální vyjádření lídrů koalice Spolu se stále čeká, Markéta Pekarová Adamová zatím děkuje voličům na Twitteru.
Vy jste odpískali konec a já Vám za to neskonale děkuju!💙
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 9, 2021
Teď je naším společným úkolem sestavit vládu, která přinese změnu.
"Respektujeme, že koalice Spolu je vítězem voleb a z toho vzejde také budoucí obsazení funkce premiéra," řekl Rakušan. "Jsme připraveni se dohodnout, nebude to jednoduché, ale dáme Česku naději na nový styl vládnutí," dodal. Ve vládě by tak měly být zastoupeny obě strany koalice, jak STAN, tak Spolu.
Alena Schillerová (za ANO) vidí v případné spolupráci s SPD problém hlavně po stránce programu. K variantě fungování hnutí ANO bez Andreje Babiše se odmítla vyjádřit.
Alena Shillerová o ANO bez Babiše. pic.twitter.com/cn3Xe9wAqR
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
"Šli jsme do voleb jako koalice Pirátů a starostů, byl to závazek vůči lidem, budeme nadále postupovat společně tak jako před volbami," řekl Bartoš. "Kroužkování je zcela legitimní způsob vyjádření názorů a tu skladbu budoucí sněmovny prostě rozhodli voliči," přiznal neúspěch Bartoš. Dnes se koalice Pirátů a STAN setká s koalicí Spolu na vyjednávací schůzce, kde proberou budoucí spolupráci.
Moc gratuluji kolegům z koalice Spolu. Za chvíli za nimi pojdeme společně s @PiratIvanBartos jednat.
— Vít Rakušan ⚫️⬛️ (@Vit_Rakusan) October 9, 2021
"Počet mandátů Pirátů citelně oslabil," přiznal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Za důvod označil to, že voliči byli ovlivněni masivní dezinformační kampaní. Zároveň přiznal svou plnou zodpovědnost za tento výsledek. "Lídr je zodpovědný za stav strany v každý její moment," řekl. Připomněl, že v lednu proběhne celostátní pirátské fórum, kde se bude volit nové vedení strany.
Předseda STAN Vít Rakušan poděkoval všem voličům a označil tyto volby za souboj, jaký Česká republika ještě nezažila. Ocenil spolupráci s Piráty a jejich předsedu Ivana Bartoše označil za týmového hráče, který se nebál svých soupeřů. "Pojďme se radovat z toho, že budeme schopni participovat na vládním projektu změny dosavadní politiky ČR," řekl. Zároveň pogratuloval k vítězství koalici Spolu, která podle něj měla skvělou kampaň. Zmínil také to, že po 32 letech komunisté poprvé nebudou ve sněmovně.
Předseda ČSSD Jan Hamáček rezignuje na svůj post v čele strany.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
"Myslím, že by (předseda Bartoš) odpovědnost vyvodit měl. Své místo v předsednictvu mít může, ale možná ne předsednický post," řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
Pirátská europoslankyně @MarketkaG označila skutečnost, že takřka všechny mandáty koalice získali starostové za zklamání. "Myslím, že by (předseda Bartoš) odpovědnost vyvodit měl. Své místo v předsednictvu mít může, ale možná ne předsednický post," řekla.@jakub_plihal @Aktualnecz pic.twitter.com/9Rel7gg98k
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) October 9, 2021
Podívejte se na galerii dění ve volebních štábech jednotlivých stran, kde politici sledují sčítání výsledků.
„Samozřejmě mě mrzí, že jsme se nedostali. Pro nás to je, abychom šli dál. Hrozně velké poděkování lidem, kteří to s námi dělali. Trochu mě mrzí, že jsme se nedostali do sněmovny, že pánové Kalouskové budou velmi spokojení. Pořád nabádali, aby se Přísaha nedostala. To se jim možná splnilo, ale pro nás samozřejmě nic nekončí, pro nás to začíná," komentoval Robert Šlachta výsledek Přísahy.
Komunisté se poprvé od vzniku strany v roce 1921 nedostanou do sněmovny. Podle propočtů ČTK získali 3,68 procenta. V roce 2017 měli 7,76 procenta a 15 mandátů. Poslední průzkum agentury Median jim předpověděl zisk 4,4 procenta.
Nová vláda obou koalic, která pravděpodobně vzejde z parlamentních voleb, zřejmě povede k odpovědnější rozpočtové politice, shodli se analytici.
Volební zisk ČSSD pod pět procent označil jihomoravský předseda ČSSD Štefan za průšvih. Podle něj bude cesta zpět náročná a je otázka, zda se podaří. Podle pardubického hejtmana Netolického ČSSD neúspěchem ve sněmovních volbách sklízí, co zasela, a potřebuje opravdový restart.
Lidé v obci Velký Beranov na Jihlavsku dnes v místním referendu nepodpořili výstavbu logistického centra společnosti Penny Market v katastru obce. Proti bylo 561 hlasujících, pro výstavu se vyslovilo 232 lidí. V referendu hlasovalo 78,8 procenta oprávněných voličů, kterých bylo v obci 1052. Referendum je platné a pro obec závazné, řekl starosta Milan Pulicar (nestraník).
Uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci se podle dosavadních výsledků nedostane do sněmovny. Získalo 2,76 procenta hlasů.
Rozdíl mezi výsledkem hnutí ANO a koalice Spolu je nyní v pouhých desetinách procent. Po sečtení 97 procent hlasů je výsledek hnutí ANO 27,56 procenta a koalice Spolu 27,26 procenta. Sečíst zbývá především okrsky ve velkých městech.
Moravskoslezský lídr komunistů za KSČM Leo Luzar považuje po debaklu ve volbách změnu ve vedení strany za nutnou. Sám chce být předsedou.
Hnutí ANO získalo v Ústeckém kraji nejvyšší podíl hlasů ze všech krajů v zemi. Na severu Čech byl letos lídrem kandidátky premiér Andrej Babiš. Po sečtení 93 procent hlasů v regionu má ANO v kraji celkem 36,63 procenta hlasů. Před čtyřmi lety ale hnutí v Ústeckém kraji zvítězilo ziskem 37,55 procenta hlasů.
"Nikdy jsem se netajil tím, že jsem bývalým voličem ODS," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček po svém příchodu do štábu hnutí ANO. Bez Babiše si hnutí představit nedovede. Případnou koalici s SPD Vondráček nevyloučil, uvedl ale, že by znamenala velké kompromisy v programech obou stran.
Předsedovi sněmovny se případné vládnutí s SPD příliš nezamlouvá. pic.twitter.com/cDtt9V3oQF
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
V Praze, kde je zatím sečteno pouze 80 procent hlasů, zatím ve volbách propadlo hnutí SPD. Ačkoli je na čtvrtém místě, nedosahuje ani pětiprocentní podpory.
Robert Šlachta je nadšený z toho, že jeho hnutí Přísaha zřejmě předstihne ČSSD a komunisty. Mejdan teprve začíná, vzkázal politickým konkurentům.
Zklamaní jsou také mladí sociální demokraté. "Dnešní neúspěch neznamená konec, je to příležitost ke změně. Za čtyři roky se vrátíme a mnohem silnější," dodává říká Lukáš Ulrych ze spolku mladých sociálních demokratů. Podle něj se bude strana muset více zaměřit na mladé voliče.
“Budeme se muset změnit, musíme začít více oslovovat mladé lidi,” říká Lukáš Ulrych ze spolku mladých sociálních demokratů. “Dnešní neúspěch neznamená konec, je to příležitost ke změně. Za čtyři roky se vrátíme a mnohem silnější,” dodává. @Aktualnecz pic.twitter.com/MPXBBBaZMZ
— Anna Dohnalová (@A_Dohnalova) October 9, 2021
SPD udržela ve volbách své pozice, i když jí mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, řekl na tiskové konferenci Tomio Okamura. Na povolební jednání je hnutí připravené.
Preferenční hlasy možná vystřelí zlínského hejtmana Radima Holiše z posledního, tedy 22. místa kandidátky ANO do sněmovny, pokud ANO v kraji získá aspoň dva poslanecké mandáty. Více hlasů na kandidátce vládního hnutí ve Zlínském kraji dostal po sečtení 95 procent okrsků pouze její lídr, dosavadní předseda sněmovny Radek Vondráček. Šestačtyřicetiletý Holiš, který je hejtmanem od loňska,
Zástupci koalice Pirátů a STAN se k výsledkům voleb vyjádří v 18:00 na tiskové konferenci. Navzdory menšímu úspěchu, než čekala, v jejím štábu převažuje spokojenost.
Češi na Slovensku volili hlavně koalice Spolu a Pirátů se Starosty, na třetím místě skončilo hnutí ANO. Vyplývá z výsledků voleb do Sněmovny na ambasádě v Bratislavě, které poskytla vedoucí konzulárního oddělení velvyslanectví Hana Jelínková. Platných bylo 408 hlasů, což je srovnatelný počet s předchozími volbami do Sněmovny v roce 2017.
"Komunisté tu jsou a budou,“ komentoval volební výsledky místopředseda ústředního výboru Petr Šimůnek. Podle něj mají stále možnost nabízet svůj program a utužit pozice v krajských i obecních zastupitelstvech a bude další čtyři roky tvrdě pracovat. „Lidé budou další čtyři roky žít bez levice," okomentoval. Komunistická strana podle jeho slov bude do dalších voleb budovat sociální program tak, aby se v dalších volbách mohla vrátit do sněmovny.
Volby do sněmovny podle predikce televize CNN Prima News a serveru iROZHLAS.cz vyhraje koalice Spolu těsně před hnutím ANO. Z jejich výpočtů po sečtení čtyř pětin odevzdaných voličských lístků vyplynulo, že Spolu bude mít 27,5 procenta hlasů a ANO 27,4 procenta. Po sečtení asi pětiny hlasů ukazovaly predikce ještě na těsné vítězství ANO před Spolu. Do dolní parlamentní komory se s nimi dostane ještě koalice Pirátů se STAN a hnutí SPD. Dosud vládní ČSSD je v uvedených odhadech výsledků voleb pod pěti procenty nutnými pro vstup do sněmovny. Komunisté budou mít podle predikcí kolem čtyř procent hlasů.
Předseda STAN Vít Rakušan, který získal ve volbách zatím nejvíce preferenčních hlasů, již na Twitteru poděkoval voličům. Podle něj šlo v těchto volbách především o to, aby skončil Andrej Babiš.
Vypadá to, že Andrej Babiš fakt končí. A to je to, o co tu celou dobu opravdu šlo ✌. Moc děkujeme za hlasy! pic.twitter.com/51GcuR7QtH
— Vít Rakušan ⚫️⬛️ (@Vit_Rakusan) October 9, 2021
Tomio Okamura dorazil do zasedací místnosti mezi akreditované novináře. "Chtěl bych poděkovat všem našim voličům, že dorazili k volbám. Ukazuje se, že SPD udrželo pozici i současný výsledek. Konečný počet hlasů pro nás ale mohl být ještě lepší, je evidentní, že na scéně českých vlasteneckých stran se tříští síly a je to škoda. Několik stran se náš program také snažilo okopírovat, včetně hnutí ANO."
Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin je spokojen s dosavadním výsledkem koalice Spolu.
Stále zůstáváme ve štábu koalice Spolu, kde ještě není šampaňské vidět, ale radost ke zcela zřejmá. Tady @Aktualnecz udělalo rozhovor s prvním místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem. pic.twitter.com/lfehpAWyUY
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Zbyněk Stanjura vyloučil jednání o vládě s ANO. Počítá, že za Spolu bude jednat Fiala (ODS) a jako vítěz rozhovory uspořádání zahájí zřejmě ještě dnes.
Komunisté udržují ve štábu pozitivní náladu, ale někteří varují před pravicovým směřováním Česka. Marta Semelová, jednička pražské kandidátky, okomentovala vládní spolupráci. "Babiš je šikovný a obratný politik. Dokáže slíznout smetanu i za to, co by sám neprosazoval," řekla.
Komunisté udržují pozitivní náladu, ale někteří varují před pravicovým směřováním Česka. Marta Semelová, jednička pražské kandidátky, okomentovala vládní spolupráci. „Babiš je šikovný a obratný politik. Dokáže slíznout smetanu i za to, co by sám neprosazoval," řekla. @Aktualnecz
— Petr Spáčil (@petr_spacil) October 9, 2021
Do volebního štábu Spolu dorazila Miroslava Němcová (ODS). "Kámen ze srdce mi ohromě spadl. Konečně skončila revoluce a komunisti jsou pryč," řekla při příjezdu reportérovi Aktuálně.cz. Věří ve společnou koalici s Piráty a starosty.
A do volebního štábu koalice Spolu dorazila senátorka Miroslava Němcová! Právě vystupuje z auta a působí velmi šťastně. Pojďme se za ní podívat. A díky, že sledujete zpravodajství @Aktualnecz ! pic.twitter.com/1vfQa2tY3y
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Lidé z obce Temelín na Českobudějovicku podpořili v referendu stavbu sportovní haly včetně kluziště. Pro se vyslovilo zhruba 68 procent obyvatel, kteří odevzdali hlasovací lístky. Halu chce stavět soukromý investor za 110 milionů Kč, počítá s podporou z Národní sportovní agentury, řekl starosta Josef Váca (Nezávislí občané).
Lídr KSČM v Ústeckém kraji a někdejší náměstek hejtmana Jaroslav Komínek vidí za neúspěchem strany podporu menšinové vlády ANO a ČSSD v uplynulém volebním období. Podle něj je čas na výměnu vedení komunistů. Komínek to řekl po sečtení 90 procent hlasů, z nichž vyplývalo, že KSČM se nedostane do sněmovny. "Vedení strany nás dovedlo do této situace. My jsme to v Ústeckém kraji dlouhodobě říkali. Ústecký kraj dlouhodobě nepodporoval toleranci této vlády. Naši poslanci nás pohřbili," řekl Komínek.
Vládu by podle dosavadního předsedy sněmovny za ANO Radka Vondráčka měla sestavovat strana s největším poslaneckým klubem, tedy ANO. Situaci hnutí komplikuje to, že neuspěla ČSSD ani KSČM, dosavadní spojenci ve sněmovně. Podle Vondráčka by se měli z respektu k voličům potkávat všichni zástupci stran. Jednání by se podle něj měla konat na úrovni poslaneckých klubů. Očekává, že největší klub bude mít hnutí ANO, a proto se stane iniciátorem schůzek.
Obyvatelé Drnholce v referendu rozhodli, že nesouhlasí se vznikem větrných elektráren v katastrálním území obce. Stanovisko je pro radnici závazné.
Výsledek ANO a Spolu je stále vyrovnanější. Po sečtení 92 procent volebních okrsků získává hnutí ANO 27,96 procenta, zatímco Spolu 26,78.
"Kauza Vrbětice ČSSD poškodila," řekl Jan Kavan, bývalý ministr zahraničních věcí. Podle něj mohla mít na klesající procenta vliv i špatná prezentace strany nebo komunikace ze strany předsedy Jana Hamáčka. "Důvody, které vedly Jana Hamáčka k tomu, co dělal, nebyly vždy vysvětleny srozumitelně a věrohodně, a to i v rámci mediální kampaně, kdy často vyvolaly víc otázek než odpovědí. Což bylo samozřejmě špatně," sdělil.
Výsledky koalice Spolu místopředsedu lidovců Jana Bartoška zatím naplňují optimismem. Poděkoval všem, kteří koalici podpořili, ale upozornil na to, že výsledky stále nejsou konečné.
A pojďme na další zcela aktuální, živý a nesestřihaný rozhovor. @Aktualnecz ! Mistopredseda lidovců Jan Bartošek. Mimo jiné jsem se ho zeptal, zda teď bude ve sněmovně strana, která se bude zastávat sociálně slabších. pic.twitter.com/6YGH6pGYlc
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Do štábu Pirátů a STAN dorazil i Hayato Okamura (KDU-ČSL), bratr Tomia Okamury (SPD). Podle předběžných výsledků má velkou šanci se stát poslancem.
Do štábu Pirátů a STAN dorazil i Hayato Okamura, který kandiduje za Spolu. Prý bydlí kousek odsud, tak přišel pozdravit Víta Rakušana a ujistit ho, že pokud bude zvolen, bude dělat vše pro soudržnost obou koalic. @Aktualnecz pic.twitter.com/DrMDe9NReV
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) October 9, 2021
V Olbramovicích na Benešovsku, kde je farma Čapí hnízdo známá z trestní kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO), ve sněmovních volbách vyhrálo s výrazným náskokem hnutí ANO. Podle serveru volby.cz získalo 32,4 procenta hlasů. Druhá je koalice Pirátů a STAN s 19,4 procenta a na třetím místě skončila koalice Spolu s 18,5 procenty.
Ve štábu Pirátů se mluví o velkém zklamání. Jejich koaliční partner STAN je drtivě předběhl v počtu preferenčních hlasů, a bude tak mít ve sněmovně pravděpodobně mnohem více mandátů. Starostové naopak začínají slavit.
Zvláštní atmosféra panuje v La Fabrice. Piráti nejsou vůbec vidět, mluví se tu o velkém zklamání. Překvapeni jsou i starostové, kteří pomalu začínají slavit. Nálada ve štábu je tak dosti smíšená. @Aktualnecz
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) October 9, 2021
Ve štábu koalice Spolu se slaví. Aktuálně.cz přináší rozhovor s místopředsedou ODS Martinem Kupkou.
A tady vám přináší @Aktualnecz další rozhovor ze slavícího štábu koalice Spolu. Mluvil jsem s místopředsedou ODS Martinem Kupkou mimo jiné o tom, jestli není předčasné slavit. pic.twitter.com/qDgr43XMn6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Zatím nejvíce preferenčních hlasů získal předseda STAN Vít Rakušan 42 004, druhý Andrej Babiš, předseda ANO, dosud získal 34 817. Třetí je Petr Fiala s 28 805 preferenčními hlasy. Z žen dostala nejvíce preferenčních hlasů předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která je s 24 819 hlasy na čtvrtém místě.
Hnutí ANO čeká ve sněmovních volbách podle analýzy ČTK Pyrrhovo vítězství, většinu v dolní komoře by mohla mít koalice Spolu a Pirátů se starosty.
Oddělená část štábu hnutí Přísaha, kde volby sleduje vedení strany a hosté. Novináři sem běžně nemají přístup. Hnutí zatím nedosáhlo na pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, v sále tak panuje spíše zklamání.
V Praze je zatím sečtena asi polovina hlasů. Zatím drtivě vítězí koalice Spolu s téměř 40 procenty hlasů, následují Piráti s 23 procenty. Hnutí ANO je na třetím místě s 18 procenty.
"Bude to asi velmi těsné," řekl ministr Karel Havlíček novinářům. Blíže nechtěl průběžné výsledky komentovat.
Přijel ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. “Nejsou ještě sečtena velká města, uvidíme, jak to dopadne,” řekl novinářům. @Aktualnecz pic.twitter.com/CVJzxfPSaZ
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) by přivítal, kdyby vládní koalici sestavilo ANO a Spolu. Ještě dnes se podle něj sejde výbor ANO, který určí vyjednávací tým.
"Měli bychom být více vidět mezi lidmi a být skutečně srozumitelní," řekla k očekávanému volebnímu neúspěchu KSČM pražská lídryně Marta Semelová.
V Ústeckém kraji podle propočtu ČTK volby do sněmovny vyhrává hnutí ANO, má 36,74 procenta hlasů. V kraji za něj kandidoval předseda hnutí Andrej Babiš. Za jeho hnutím následuje Spolu, Piráti a STAN, SPD a Přísaha.
Ve volebním štábu ANO již je přítomen i vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
"Myslím si, že obě koalice ještě můžou stoupat. Určitě ta očekávání byla větší, na druhou stranu, když se podíváme na tu obrovskou dezinformační kampaň, je úspěchem, že jsme to takhle dobře ustáli. Ukazuje se, že předvolební koalice byly dobrým nápadem," řekl předseda STAN Vít Rakušan v ČT.
Sestavení koalice s Piráty byl podle Rakušana správný krok, odhadnul, že nakonec dosáhne na 16 procent. "Je to za naším očekáváním, ale pokud dohromady dosáhne demokratická opozice na 101 mandátů, tak jsme splnili, co jsme si předsevzali," dodal. Potvrdil, že je téměř jisté, že se s koalicí Spolu během dneška nebo zítřka spojí kvůli vyjednávání povolební koalice.
Obyvatelé ostravského městského obvodu Stará Bělá v referendu vyjádřili jasný nesouhlas se stavbou nákupního centra a hal pro lehký průmysl v lokalitě u Junácké ulice. Proti těmto stavbám se vyjádřilo 90,7 procenta hlasujících, řekl starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček (SNK Stará Bělá 2018).
Především mladí politici ve štábu Spolu již začínají slavit úspěch ve volbách. Po sečtení tří čtvrtin hlasů koalice dotahuje první ANO.
Tady vám přináší @Aktualnecz první znaky velké radosti v sídle koalice Spolu. Mladi členové ODS a TOP 09 jsou přesvědčeni o vládě obou koalic a odchodu ANO do opozice. Tolik radosti tady dnes vidím poprvé. pic.twitter.com/scOHf39Rvf
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Jan Hamáček veřejně poděkoval za všechny hlasy pro sociální demokracii. "Bude to těsné," řekl. Podle něj bude klíčová Praha, za kterou strategicky bojovala hlavně Jana Maláčová, když jako součást kampaně pravidelně brzy ráno u metra rozdávala letáky.
Lidé ve Zduchovicích na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu jelení obory. Proti záměru vlastníků lesa se vyslovilo 119 lidí, opačný názor mělo 60 hlasujících a šest se zdrželo. Rozhodnutí je závazné, řekl starosta Petr Švagr (nez.). Další postup je podle něj nyní na zastupitelích. "Je připravena ke schválení změna územního plánu, kde je obora umožněna. Zastupitelstvo by teď zřejmě mělo na základě rozhodnutí referenda vrátit tuto změnu k přepracování a novému projednání s tím, že zakáže oplocení lesů," uvedl Švagr. Vlastníci lesa se podle něj proti tomu nemohou bránit.
Pro hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) jsou průběžné výsledky voleb na Vysočině důkazem dobře sestavené kandidátní listiny a dobře vedené kampaně. Koalice Spolu byla vedle Prahy v průběžném sčítání dlouho vítězná jen na Vysočině. S přibývajícím procentem sečtených okrsků získala převahu i v jiných krajích. Lepší výsledek očekával hejtman u koalice Pirátů a hnutí STAN. Rozhodování voličů podle něho mohla ovlivnit negativní kampaň proti Pirátům. "Na lidi prostě funguje strach, a když někoho vykreslíte jako velkou zrůdu, tak prostě některé lidi to ovlivnit může. Kampaň proti Pirátům byla velmi drsná," řekl Schrek.
Pokud prezident Miloš Zeman pověří Andreje Babiše (ANO) sestavením vlády, i když demokratické strany získají ve sněmovně většinu, bude podle představitelů Milionu chvilek čas k nějaké akci. V rozhovoru před sečtením výsledků voleb to řekl předseda spolku Benjamin Roll. Zatím neví, jestli půjde o demonstrace. Milion chvilek na svých shromážděních v posledních čtyřech letech vyzýval strany demokratické opozice ke spolupráci. Na pražské Letné jeho požadavky podpořilo kolem 250 000 lidí.
V ruském hlavním městě Moskvě volilo 82 českých občanů, několik dalších odešlo s nepořízenou, protože neměli voličské průkazy. Podle konzulky zvítězila v hlasování koalice Spolu.
Podle místopředsedy ODS Martina Kupky existuje reálná šance, že koalice Spolu a Pirátů a STAN dosáhne po sečtení všech hlasů nadpoloviční většiny.
Ve sněmovních volbách vítězí po sečtení dvou třetin okrsků hnutí ANO s 29,16 procenta hlasů před koalicí Spolu, která má 25,34 procenta. Třetí je zatím koalice Pirátů a STAN s 14,24 procenta. Do sněmovny by se dostaly čtyři uskupení, vyplývá z výsledků na webu volby.cz. Vládní ČSSD má průběžně 4,90 procenta, a do sněmovny by se tak nedostala.
Koalice Spolu momentálně vede v šesti krajích. Jak hodnotí průběžné výsledky její členka Šárka Jelínková (KDU-ČSL), si poslechněte v jejím rozhovoru s Radkem Bartoníčkem.
Další aktuální a krátký rozhovor vám @Aktualnecz přináší s první místopředsedkyní KDU-ČSL Šárkou Jelínkovou. Jak ona vidí průběžné výsledky? Je pro další spolupráci koalice? A kdyby se nepodařilo vytvořit vládní většinu, má pokračovat Marian Jurečka? pic.twitter.com/LSOvbsqHzv
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Lídryně uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková stále věří, že hnutí získá pět procent potřebných pro vstup do sněmovny.
Spolupráce hnutí STAN a Pirátů se podle místopředsedy starostů a poslance Petra Gazdíka osvědčila a hnutí jí nemusí litovat. Smyslem této koalice podle něj bylo především to, aby se podařilo přitáhnout k volbám mladé lidi. Řekl to při svém příchodu do volebního štábu. V počtu preferenčních hlasů zatím starostové drtivě vítězí nad svým koaličním partnerem, zbývá ale ještě sečíst výsledky z velkých měst, kde jsou Piráti silnější.
Předběžně výsledky zatím dávají koalici Pirátů a STAN 14 procent. "Na 25 procent nedosáhneme, ale paniku necítím," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš, který je stále v dobré náladě.
V Ústeckém kraji, kde kandidoval premiér Andrej Babiš i předseda Pirátů Ivan Bartoš, zatím vede vládní hnutí ANO, které má zatím skoro 40 procent, zatímco koalice Pirátů a STAN jen přes 12 procent. "Myslím, že v kampani jsem neselhal. Byl jsem neustále v terénu, po celé republice, ale i v Ústeckém kraji nesčetněkrát," reaguje Bartoš.
Ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová je optimistická. "Volby vyhrajeme. Jestli je vláda hnutí ANO a SPD ve hře, nebo ne, to je otázka pro současného premiéra Andreje Babiše. Já jako ministryně vždycky jednala s každým. Atmosféra ve volebním štábu je klidná, výsledky sledujeme s napětím. Není podstatné konečné číslo, ale aby naše hnutí mělo možnost složit vládu. Určitě to není tak, že by ČSSD a KSČM doplatily na spolupráci s námi. I my jsme museli udělat spoustu ústupků v původních povolebních plánech. Doufám, že se budeme chovat státotvorně, a opravdu se nabízí, aby si všichni sedli k jednomu stolu a společně jednali. Zatím bych nikoho z jednání nevynechávala." Andrej Babiš dorazí do volebního štábu až po 17. hodině.
Do štábu koalice Spolu dorazil bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
Vážená mládeži, smekněte klobouk a slušně pozdravte. Do volebního štábu koalice Spolu přišel gentleman, který dýchá pro svou zemi už desítky let - Karel Schwarzenberg. Za chvíli video. pic.twitter.com/m6OeLJLDIC
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
"Je logické, že pokud sociální demokracie svého času měla 30 procent, voliči odešli k hnutí ANO, to je evidentní," řekl ve volebním štábu předseda ČSSD Jan Hamáček. Jan Birke podle něj letos ve štábu chybí ze zdravotních důvodů.
Je sečteno 50 procent okrsků:
"Bude to velmi těsné, ale myslím si, že ČSSD se do Poslanecké sněmovny dostane, hodně věřím kampani Jany Maláčové v Praze. Evidentně konec volebního dne bude velmi zajímavý. Pokud se tak nestane a naše strana se do Poslanecké sněmovny přece jen nedostane, ve vedení strany skončím. Určitě platíme volební daň za vládní spolupráci a zároveň také daň za covid," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru pro Českou televizi. Řadovým členem strany by však i po rezignaci zůstal. "Sociální demokracie je strana mého srdce," řekl.
Zástupci koalice Spolu jsou optimističtí a věří v dobrý výsledek. Novinářům to po svém příchodu do štábu řekl místopředseda ODS Martin Baxa. Lidé podle něj chtějí změnu. "Jsme optimističtí. (…) Věříme v dobrý výsledek," řekl Baxa. Podle něj zástupci koalice Spolu během kampaně objížděli republiku křížem krážem, zavítali i do vesnic a malých sídel. "Jsem přesvědčený, že to zanechalo dobré ohlasy. (…) Slyšeli jsme mnoho zpráv o tom, že lidé chtějí změnu v naší zemi, a věříme, že tak ty výsledky dopadnou," doplnil. Průběžným výsledkům, ve kterých zatím vládní hnutí ANO vede, nepřikládá zatím Baxa velký význam, podle něj je sečteno málo hlasů.
Novinářské štáby marně čekají na dvoře Lidového domu na nějaké zprávy ze štábu ČSSD.
Jiří Hynek, garant části volebního programu Přísahy, reaguje na to, že se hnutí stále drží pod hranicí pěti procent: "Já si počkám, jak to celé dopadne, a moc si přeju, abychom byli nad pěti procenty. Zatím je příliš málo hlasů sečteno. Já si myslím, že první velké město ukáže, kterým směrem se to vyvíjí."
Za hlavní podmínku pro vstup do vlády s ANO považuje SPD zákon o referendu umožňujícím hlasování o setrvání ČR v EU, uvedl místopředseda hnutí Fiala.
"Doufám, že čísla pro Piráty ještě porostou, protože zatím nejsou sečtena velká města. Čekáme výsledek alespoň okolo 20 procent. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Stále věřím, že je šance s koalicí Spolu složit vládu. S dalšími lídry jiných politických subjektů zatím ve spojení nejsme. Koaliční rada Pirátů a starostů se sejde ihned v neděli. V neděli také ihned ustanovíme samostatné poslanecké kluby, řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš v ČT. "Nebojím se, že by nás kandidáti starostů překroužkovali. I kdyby, je to plné právo voličů," dodal.
Do volebního štábu KSČM dorazila jednička pražské kandidátky Marta Semelová. Vojtěch Filip dorazí před šestou, další lídři z krajů také. "Tolerance Babišovy vlády nám ublížila. Měli bychom jako komunisté být více vidět, být více mezi lidmi a být razantnější," uvedla.
Ve štábu ČSSD jsou už kromě Jana Hamáčka a Jany Maláčové také místopředsedkyně Kateřina Valachová, Roman Onderka nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Politici se zatím zdržují komentářů, prostory pro ně jsou od novinářů odděleny.
Pro novináře je ve štábu @CSSD pronajmut prostor restaurace, kde probíhá společné sledování výsledků. Politici jsou odděleně, stejně tak i tisková místnost, ve které bude po sečtění hlasů probíhat tisková konference předsedy a jeho spolustraníků. @Aktualnecz pic.twitter.com/gmeOvLxY64
— Anna Dohnalová (@A_Dohnalova) October 9, 2021
Do volebního štábu ANO již dorazila exhejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Za dobrý výsledek v kraji bude považovat zhruba 25 procent. Uvedla taky, že si nedovede představit spolupráci s oběma koalicemi, protože jejich aktéři nejsou moc předvídatelní.
Nejvíc preferenčních hlasů má v tuto chvíli Andrej Babiš. Těsně za ním je Vít Rakušan.
Ve štábu ANO se politici místům určeným pro média vyhýbají. Pro novináře je vyčleněn i jiný vchod zezadu budovy. Před štábem hnutí ANO se proto novináři seskupili k hlavnímu vchodu, kde čekají na stranické špičky. Dorazila zatím ministryně Klára Dostálová.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš předpokládá, že procenta jím vedené koalice půjdou ještě nahoru, až se sečtou okrsky ve velkých městech.
Jsou už také první odhady mandátů. V infografice Aktuálně.cz si podle nich můžete vyzkoušet možné povolební koalice. Která by nyní získala většinu?
Sečteno je 25 % okrsků:
Politici se ve štábu ČSSD nepohybují volně mezi novináři, výsledky sledují v odděleném prostoru. Tisková konference předsedy strany Jana Hamáčka je plánována až po sečtení všech volebních okrsků.
Do štábu SPD právě dorazil Jaroslav Foldyna.
Podle místopředsedy komunistů Petra Šimůnka vyšší volební účast nezpůsobili voliči KSČM, ale spíše duel mezi voliči ANO a Spolu. „Momentálně přichází výsledky z menších obcí, kde máme dobré výsledky, a očekávám, že právě ty nám pomohou při překonávání hranice pěti procent," popsal. Zároveň ale přiznává, že ve večerních hodinách, kdy začnou přicházet výsledky z velkých měst, bude jejich podpora klesat. "Zbraně neskládáme a čekáme," povzdechl si Šimůnek v rozhovoru s redaktorem Aktuálně.cz.
Sečteno je podle Českého statistického úřadu téměř 25 procent okrsků. Vítězí hnutí ANO s 30,08 procenta hlasů, druhá je koalice Spolu s 23,89 procenta, třetí koalice Pirátů a STAN s 13,49 procenta hlasů.
Místopředseda ODS Martin Baxa kandidoval za Spolu v Plzeňském kraji. Náš reportér se i jeho ptal, jak vidí výsledky voleb po prvních průběžných propočtech.
Protože zatím čísla (byť značně předběžná) ukazuji ANO kolem 30 procent a Spolu kolem 23 procent, musela přijít na místopředsedu ODS Martina Baxu od @Aktualnecz otázka: Nezačínáte mít obavu, že pro vás dopadnou volby špatně? pic.twitter.com/ADfeP9enfe
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
Po sečtení 15 procent okrsků vede ANO se 30,20 procenta před Spolu s 23,71 procenta a Piráti a STAN s 13,28 procenta. SPD měla 11,04 procenta a ČSSD 5,24 procenta.
Hnutí Přísaha má svůj štáb na pražském Smíchově. I tady zatím ale převažují novináři nad přítomnými politiky.
@Aktualnecz Volební štáb Přísahy na pražském Smíchově se postupně plní. pic.twitter.com/167V6tzOvk
— Vojtěch Štěpán (@Vojtchstpn) October 9, 2021
V La Fabrice je již předseda Pirátů Ivan Bartoš a pražská jednička pirátské koalice Olga Richterová. Podle Richterové by byl jakýkoliv výsledek, který začíná dvojkou, úspěchem.
Český statistický úřad hlásí sečtených více než 10 procent okrsků. Průběžné výsledky:
Po sečtení pěti procent okrsků vede ANO se 30,88 procenta před Spolu s 23,63 procenta a Piráti a starosty s 12,73 procenta. SPD má 10,81 procenta a ČSSD 5,34 procenta.
Bývalý předseda STAN Petr Gazdík potvrdil slova Mikuláše Fejrenčíka z Pirátů. Cílem jejich společné koalice je, aby společně s koalicí Spolu získali alespoň 101 mandátů.
Do štábu dorazil také první politik ze STAN. I podle expředsedy Gazdíka je důležité, aby obě opoziční koalice získaly dohromady většinu poslanců. @Aktualnecz pic.twitter.com/8tXcqDiTUI
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) October 9, 2021
Do štábu ČSSD v Lidovém domě dorazili ministři Jan Hamáček a Jana Maláčová.
Do volebního štábu @CSSD, který se letos nachází již tradičně v sídle strany v Lidovém domě na Hybernské ulici v Praze, pomalu přijíždějí novináři. Před chvílí dorazil už i předseda strany Jan Hamáček a Jana Maláčová. @Aktualnecz pic.twitter.com/pzGojAN3Ew
— Anna Dohnalová (@A_Dohnalova) October 9, 2021
Vysokou volební účast, která by mohla být vyšší než v minulých volbách, způsobilo podle místopředsedy KSČM Petra Šimůnka množství televizních debat.
Radnice v městské části Brno-střed uzavřela volební místnost dnes ve 14:30 namísto 14:00 kvůli řadě asi 50 lidí. Mluvčí úřadu Kateřina Dobešová řekla, že zákon umožňuje dokončit volby těm, kteří přijdou do 14:00. Daná volební místnost slouží pro lidi bydlící v Husově 5, což je úřední adresa. Na situaci upozornil Český rozhlas Brno.
Kolem volebního štábu hnutí SPD v hotelu Duo v Praze podle reportérky Aktuálně.cz jezdí policie.
Ve volebním štábu hnutí ANO jsou přítomna i zahraniční média. Dorazili třeba zástupci polských médií Gazety Wyborczy či veřejnoprávního Polského rádia. Hnutí ANO koncem září zakázalo vstup některým zahraničním médiím na akci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Ústí nad Labem.
V Horské Kvildě v Plzeňském kraji, kde je nejvýše položená volební místnost v Česku, odvolilo více lidí s voličským průkazem než obyvatel obce. S voličským průkazem tam odvolilo 47 lidí, místních obyvatel bylo 45 z 55. Volební účast tak dosáhla na 90,2 procenta.
„Naším cílem je získat více procent než v minulých volbách, kdy jsme měli hlasy 7,76 procenta občanů. Nejvíce si věříme v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kde jsme historicky vždy byli nejsilnější," řekl místopředseda Ústředního výboru KSČM Milan Krajča. Večer se sejde vedení strany, aby zhodnotilo výsledky.
V Německu hlasovalo v českých parlamentních volbách asi 1350 lidí, zájem o hlasování odpovídá předchozím parlamentním volbám před čtyřmi lety.
První politici přijíždí i do štábu Pirátů a STAN. Mikuláš Ferjenčík se domnívá, že čím větší bude volební účast, tím více to koalici pomůže, klíčové je podle něj získání 101 křesel společně s koalicí Spolu. Dosavadní čísla o volební účasti podle Ferjenčíka svědčí o tom, že pro lidi jsou letošní volby důležité.
Jako první z politiků dorazil do štábu místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík. "Pro nás je klíčové, abychom s koalicí Spolu dosáhli dohromady na 101 mandátů," řekl novinářům. @Aktualnecz pic.twitter.com/fZPldX6ZWo
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) October 9, 2021
„Všichni očekáváme, že výsledek bude nad pět procent a bude to pro hnutí Přísaha úspěch a vstup do Poslanecké sněmovny, ale já sám si netroufám predikovat konkrétní výsledek," odpověděl místopředseda Přísahy Tomáš Sochr na dotaz Aktuálně.cz ohledně očekávaných výsledků.
Ve volebním štábu komunistů jsou zatím především novináři.
V Belgii odevzdalo hlasy v českých sněmovních volbách necelých 1100 lidí. Zájem byl asi o polovinu menší než v posledních volbách prezidentských.
Hlasy z prvního okrsku byly při letošních sněmovních volbách zveřejněny ve 14:22, stejně jako při minulých sněmovních volbách v roce 2017. Nejrychleji sečteno měli v obci Žimutice na Českobudějovicku. V obci, kde přišlo hlasovat 20 z 29 voličů, vyhrálo ANO s 35 procenty hlasů před SPD s 20 procenty. Koalice Spolu dostala 15 procent hlasů, stejně jako KSČM. O zbývající tři hlasy se podělily rovným dílem koalice Pirátů se starosty, hnutí Přísaha a Trikolora kandidující se Svobodnými a Soukromníky. Dostaly shodně po pěti procentech hlasů.
V malajském Kuala Lumpuru dostala koalice Spolu 6 hlasů, Piráti a starostové 4 hlasy, ČSSD 1 hlas.
Hnutí SPD neposkytlo reportérům Aktuálně.cz akreditaci do volebního štábu, jehož místo dlouho udržovalo v tajnosti. Před hotelem Duo, kde se štáb má nacházet, je zatím klid.
Na londýnské ambasádě se kvůli velkému zájmu ještě volí. Před úřadem je fronta, právo odvolit má každý, kdo stihl dorazit do plánovaného uzavření místnosti.
ZÚ Londýn, 13.20 GMT, 80 minut po termínu uzavření volební místnosti se stále volí. Všem, kdo dorazili do 11.59 bude umožněno svůj hlas odevzdat. Zájem je i v sobotu velký. P.S. fotografie z 11.46 GMT. pic.twitter.com/fQnS2b3xkL
— jaromir marek (@jaromirmarek1) October 9, 2021
První sečtený okrsek je v obci Žimutice v Jihočeském kraji. Hnutí ANO tam získalo 35 procent, SPD 20 procent, Spolu a KSČM shodně 15 procent a po pěti procentech Piráti a starostové, Přísaha a Trikolora.
Ve štábu Přísahy je podle reportéra Aktuálně.cz přítomen jeden ze sponzorů hnutí, podnikatel Jaroslav Kubiska, který v minulosti svědčil proti Ivo Rittigovi.
Také na Vysočině někde přesáhla už po 13:00 účast 70 procent. Častěji byla ale okolo 65 procent. V Pardubickém kraji v jenom z volebních okrsků v Žamberku na Orlickoústecku volilo 75 procent voličů. Při minulých volbách přišlo méně lidé než letos, řekla členka volební komise.
V některých okrscích v Praze překročila podle mluvčích tamních radnic účast 70 procent, jde například o Prahu 6, Prahu 10 nebo některé okrsky nejlidnatější Prahy 4. Tam je průměrná účast zhruba 65 procent, někde se pohybuje kolem 60 procent, jinde se blíží spíš k 70 procentům. Podobně kolem 65 procent lidí přišlo volit také v Praze 1, v Praze 2 necelých 68 procent. Účast v osmé městské části se pohybuje kolem 61 procent. Před čtyřmi lety přišlo v Praze k urnám kolem 67 procent.
Volební okrsky v Karlovarském kraji udávají vesměs vyšší nebo minimálně podobnou účast než v minulých sněmovních volbách. Například v okrsku 10 v Sokolově členové komise uvedli, že takový zájem byl naposledy u prezidentských voleb. Účast je zde tradičně nízká, ale letos překonala volby před čtyřmi lety. Asi polovina voličů přišla i v lázeňském okrsku v Karlových Varech. "To je na tento okrsek nebývalé," řekl člen volební komise. Výrazně více zde také chodí volit lidé s volebními průkazy.
Policisté prošetřují další případ možného kupčení s volebními hlasy v jednom z obvodů na Ostravsku.
Policisté přijali dnes oznámení, které se týkalo možného podezření s "kupčením" s volebními hlasy v jednom z obvodů na Ostravsku. Nyní zjišťujeme všechny informace a okolnosti.
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 9, 2021
"Nezaznamenali jsme, že by nějaké volební místo muselo být otevřeno déle než do 14:00. Hrubé obrysy výsledků bychom mohli vědět mezi 16. a 17. hodinou, to chodí výsledky z nejvíce okrsků. 90 procent okrsků a výše bychom měli vědět po šesté odpoledne," uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu, pro Českou televizi. "Nový volební zákon pro Český statistický úřad problém není, jen jsme změnili technický způsob přepočtu, tedy ten konkrétní algoritmus," dodal.
V Bedřichově v Jizerských horách hlasovalo ve sněmovních volbách víc lidí s voličskými průkazy, než je místních voličů. Ve středisku se dnes jel tradiční závod na horských kolech ČT Author Cup. Účastní se ho několik tisíc závodníků a početný doprovod. K volbám tu často s voličskými průkazy mířili také rekreanti a chalupáři. Zapsaných voličů měli na zdejším okrsku původně 272, dalších 282 lidí ale dorazilo do 13:00 s voličským průkazem, řekla zapisovatelka Regína Keltnerová.
Ve volbách do sněmovny hlasovalo na mnoha místech více než 60 procent oprávněných voličů. V některých malých obcích přišli k urnám všichni, zájem je naopak nízký ve vyloučených lokalitách. Z vyjádření krajských úřadů a radnic vyplývá, že účast mohla být vyšší než v minulých volbách před čtyřmi lety.
Do volebních štábů přichází první politici.
Do volebního štábu Spolu přišel jako jeden z prvních Marek Benda. Poslanecký veterán! Politik, který měl v minulosti podporu mnoha voličů. A možná ji bude mít i letos.Tvrdí, že má z reakcí lidi v Praze velmi dobrý pocit a věří v úspěch. A co venkov? ptám se ho. “To uvidíme,” říká pic.twitter.com/ExdocQEwR7
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
O vítězích letošních voleb je rozhodnuto. Jakým způsobem se nyní přepočítají hlasy na jednotlivé mandáty? Pravidla vysvětluje Martin Veselovský ve videu DVTV.
Hlasy z 14 886 okrskových komisí sčítá na 2600 osob, všechna data zpracovává Český statistický úřad.
Volební místnosti v Česku se právě uzavřely. Hlasování v letošních sněmovních volbách tímto skončilo. V jednotlivých volebních místnostech nyní začne sčítání výsledků.
Politici z koalice Pirátů a starostů si zvolili jako centrálu pro sledování volebních výsledků holešovickou La Fabriku. Zatím je tu ale klid, příjezd hlavních postav koalice se očekává později odpoledne, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz Radek Dragoun.
Štáb Pirátů a STAN je v holešovické La Fabrice. Prozatím se plní pouze novináři. @Aktualnecz pic.twitter.com/012MySBPAd
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) October 9, 2021
Volební štáb koalice Spolu sídlí v hotelu Grand Majestic Prague. Situaci na místě sleduje náš reportér Radek Bartoníček.
Tady je pohled do štábu koalice Spolu - hotel Grand Majestic Prague. Naposledy jsem tady byl v r. 2017, dělal jsem rozhovor s expremiérem M. Topolánkem, když kandidoval na Hrad. Tehdy mu toto místo, odkud bojoval, štěstí nepřineslo. Za chvíli uvidíme, jestli Spolu dopadne lépe. pic.twitter.com/eVMR69OxtC
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 9, 2021
V Bruselu byly fronty před ambasádou po oba dva volební dny. V pátek volilo necelých 700 lidí, dnešní počet voličů bude přibližně dvojnásobný.
Předseda místní organizace ANO ve Slaném Radek Vondráček vyloučil, že by případné kupčení s hlasy organizovalo jeho hnutí. "To je věc, která je podle mě úplně mimo běžné uvažování. My jsme to neorganizovali," řekl. Zároveň vyslovil pochybnosti o tom, zda se událost stala tak, jak je popisována. "Myslím si, že to je kachna. My jsme to zažili už v roce 2014, kdy se něco takového objevilo v Trpoměchách a nepotvrdilo se to," dodal Vondráček.
Policie v Praze prověřovala petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi, dostala kvůli tomu několik oznámení. Volební zákon sběrem podpisů neporušilo, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Policie podle ní u voleb v Praze zatím nezaznamenala ani žádné jiné potíže. Lídr Prahy sobě Jan Čižinský na Facebooku, že šlo o sběr podpisů před komunálními volbami. Aby mohlo jedno ze sdružení, které je součástí pražské koalice, znovu kandidovat, nasbírat musí 100 000 podpisů. Podle zákona o volbách není povoleno v blízkosti volebních místností během hlasování agitovat za politické strany nebo jejich kandidáty.
Mnoho Čechů žijících v zahraničí muselo kvůli volbám absolvovat cestu dlouhou i několik tisíců kilometrů. Týká se to například českých občanů v Kanadě, kde je jediný konzulát ve Vancouveru.
Hnutí ANO má svůj volební štáb na pražském Chodově. Výsledky voleb zde budou sledovat členové hnutí i mnoho novinářů. Obě skupiny ale odděluje ochranka, novináři k politikům nemají přístup.
Štáb hnutí ANO na pražském Chodově se plní novináři. V roce 2013 tady hnutí slavilo druhé místo s 18,7 procenty hlasů. Před čtyřmi lety zde Andrej Babiš zcela ovládl volby se skoro třicetiprocentním ziskem. Jak dopadne letos? #volby2021 @Aktualnecz pic.twitter.com/Z1Gpi1roYT
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) October 9, 2021
Václav Votava (ČSSD) už letos svůj mandát neobhajuje, po devatenácti letech jako poslanec končí.
Po devatenácti letech a pěti volebních obdobích, z toho dvakrát jako krajský lídr za ČSSD v Plzeňském kraji, nejsem z vlastního rozhodnutí na kandidátce. Důvody jsem na TW napsal. Přesto volby sleduji s napětím a očekáváním. Očekáváním změny směřování politiky a České republiky.
— Václav Votava (@VotavaVaclav) October 9, 2021
Do uzavření volebních místností zbývá poslední hodina. Poté bude hlasování oficiálně ukončeno a začne sčítání výsledků.
V okolí volebních místností jsou posílené policejní hlídky. Zasahovaly například v Brně, kde někdo nahlásil v jedné z místností bombu. Policie však její přítomnost vyloučila prověrkou. Kromě občasných porušení protiepidemických opatření se ale nevyskytly další větší problémy, které by průběh voleb narušily.
I dnes se setkáváme s nedodržováním protiepidemických opatření, nicméně v menší míře než včera. Kromě toho jsme se v Brně museli zabývat anonymním oznámením o uložení bomby ve volební místnosti. Prověrkou jsme však žádné podobné zařízení nenalezli. Průběh voleb tím narušen nebyl.
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 9, 2021
Vysokou účast hlásí i zahraniční volební místnosti. Na velvyslanectví v Moskvě k 10:15 odvolilo 59 z 77 zapsaných voličů.
Volební účast v Moskvě je vysoká. K 10:15 místního času odvolilo 59 lidí. Na seznamu voličů je zapsáno 77 osob. Před volební místnosti korzuje zesílená hlídka ruské policie. pic.twitter.com/kHucZz2jfn
— Jirka Just (@jirkajust) October 9, 2021
Ve větších středočeských městech se účast pohybuje nejčastěji kolem 55 procent. O něco menší je v Kladně se 49 procenty. V Nymburce přišlo k urnám 54 procent voličů, v Kutné Hoře a Berouně shodně 55 procent, v Kolíně 56 a Benešově téměř 57 procent.
V Pardubickém kraji oslovené komise z volebních místností České Třebové na Orlickoústecku, Heřmanova Městce na Chrudimsku nebo Chrudimi odhadují volební účast kolem 53 až 60 procent.
Také ve větších městech Zlínského kraje přišla k volbám více než polovina oprávněných voličů. Ve Zlíně činila k 10:00 volební účast 54,36 procenta. V Uherském Hradišti dorazilo ke stejnému času k volebním urnám 54,1 procenta oprávněných voličů, v pěti z tamních okrscích jich však volilo už více než 60 procent. Ve Vsetíně volilo zatím v největším tamním volebním okrsku v Rokytnici zhruba 54 procent voličů, v nejmenším okrsku v Semetíně 58,9 procenta voličů. V Kroměříži byla průběžná účast zhruba 52 procent, v Otrokovicích na Zlínsku přibližně 51 procent.
V oslovených městech v Královéhradeckém kraji účast přesáhla 50 procent. V Hradci Králové dosud odevzdalo hlas odhadem 56 procent oprávněných voličů, v Náchodě a ve Dvoře Králové nad Labem shodně okolo 55 procent a v Trutnově přibližně 54 procent, uvedli zástupci měst.
Na Vysočině je v oslovených okrscích zájem o volby až 60procentní, dnes už ale menší než v pátek. Podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové se zejména na Žďársku komisaři setkávají s požadavkem lidí s voličskými průkazy používat volební lístky z jiných regionů.
V Plzeňském kraji se podle Jana Nového z krajského úřadu pohybuje volební účast mezi 50 a 60 procenty. "Například v Klabavě to bylo 67 procent, v Sušici 60, někde i víc," informoval.
V Olomouckém kraji se volební účast pohybuje ve velkých městech kolem 50 procent. Například na ZŠ Stupkova v Olomouci odevzdalo hlas k 11:00 již 55 procent voličů. "Lidi stále chodí, je vidět, že zájem je velký. Chodí mladí i starší generace," přiblížila členka volební komise. Podobná situace je v Olomouci i v jiných volebních okrscích.
Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je zatím 43,2 procenta. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková. V Děčíně byla po 10:00 podle mluvčího magistrátu Luďka Stínila zhruba 45,6 procenta. Nízká volební účast je v sociálně vyloučených lokalitách. Například v ústecké čtvrti Předlice byla podle volební komisařky k dnešní desáté hodině účast u jednoho okrsku 5,68 procenta.
Účast v Moravskoslezském kraji se podle odhadu krajského úřadu pohybuje okolo 40 procent. Odhady kraje potvrzuje například mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. "K dnešním 10:00 dorazilo v Karviné k volebním urnám odhadem 39 procent oprávněných voličů," uvedl.
V Jihomoravském kraji byla k 10:00 volební účast 53,26 procenta. Informovala o tom mluvčí kraje Alena Knotková. Nejvíce lidí přišlo v Boskovicích na Blanensku, a to 65 procent. Přes 60 procent voličů přivítaly také některé brněnské městské části, jako například Útěchov nebo Komín.
Ve většině pražských městských částí podle jejich mluvčích překročila volební účast polovinu oprávněných voličů. V Praze 1, která zahrnuje centrum města, ale také v Praze 9 a Praze 14, což jsou hlavně velká sídliště, dosud odevzdalo hlas asi 55 procent. Podobná účast je také v Praze 3. V Praze 2 přišlo zatím 54,17 procenta, v Praze 6 to bylo 59 procent, v desáté městské části 60,7 procenta a v Praze 7 dokonce 63 procent voličů.
V jižních Čechách se pohybuje účast od 40 k 70 procentům. V okrsku na jedné táborské škole byla 40 procent, v jednom okrsku v Kardašově Řečici přes 50 procent. Víc než 67 procent z 250 možných voličů přišlo v Kostelní Radouni. V obci Mnich, kde je 64 oprávněných voličů, je účast 70 procent.
Zájem v Libereckém kraji neopadá. Účast překročila 40 procent, na mnoha místech ale ráno hlásili více než 50procentní účast. V jednom z okrsků na Žižkově vrchu v Jablonci nad Nisou mělo dnes v 10:00 odvoleno téměř 65 procent zapsaných voličů. Zřejmě nejvyšší účast zatím hlásí v Bedřichově v Jizerských horách, kde ráno odstartoval závod na horských kolech ČT Author Cup s účastí několika tisíc závodníků.
V Karlovarském kraji oslovené volební okrsky i dnes dopoledne hlásí vyšší zájem o volby než v minulých letech. Některé z nich v Karlových Varech už před 11:00 měly účast okolo 50 procent a překonaly celkovou volební účast v minulých sněmovních volbách. Vyšší zájem potvrzují také v Chebu, kde rovněž už dopoledne přišla více než polovina voličů a další chodí. Volební komise udávají, že chodí i lidé, kteří jinak volit nechodí, a to nejen mladí, ale i starší voliči, kteří se přiznávají, že jdou volit vůbec poprvé.
Ve volbách do sněmovny hlasovalo do dnešních 11:00 často více než 50 procent oprávněných voličů, někde se účast dostala k 70 procentům. Vyplývá to z aktuálních informací od krajských úřadů a radnic.
Ve sněmovních volbách před čtyřmi roky odevzdalo hlas téměř 61 procent oprávněných voličů. Bylo to více než v roce 2013, ale zároveň třetí nejnižší účast od vzniku České republiky.
Policisté prošetřují oznámení o údajném kupčení s hlasy v jedné z ubytoven ve Slaném na Kladensku. "Zahájili jsme standardní šetření podle paragrafu 158 pro podezření z maření průběhu voleb. Věc je zatím na začátku a je vedena proti neznámému pachateli," uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.
Podle serveru Romea.cz kdosi na ubytovně ve Slaném nabízel 1000 korun za hlas pro hnutí ANO, Suchánková ale zatím žádné konkrétní informace nepotvrdila.
Silnou volební účast hlásí také v prvním pražském okrsku.
V 11:00 byla volební účast u nás v Praze 1 přesně 55,3 %.
— Praha 1 (@prahajedna) October 9, 2021
Dobrou volební účast potvrzují i některé malé obce. V Horní Vltavici na Prachaticku přicházejí lidé hlasovat průběžně, volební místnost není prázdná. Šumavská obec s 357 obyvateli volí v budově místního obecního úřadu.
V rodné Telči na Českomoravské vysočině hlasoval v sobotu dopoledne předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj není doba na to, řešit zhoršený zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana článkem 66 ústavy. Ten zahrnuje i zbavení prezidenta pravomocí vykonávat svůj úřad.
Předseda Přísahy Robert Šlachta věří, že jeho hnutí překoná ve volbách pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Řekl to v sobotu novinářům v Pohořelicích na Brněnsku, kde byl volit. Podle Šlachty je pro Přísahu úspěchem už jen to, že se od svého založení dostala "z ulice" do debat mezi největší politické strany.
Připomněl, že hnutí vzniklo 27. ledna letošního roku. "Novináři tehdy říkali, že je to Šlachtova sebevražedná míse a že budeme mít ve volbách půl procenta. A teď sedíme vedle těch rádoby velkých politiků při těch debatách a debatujeme a představujeme svůj program," uvedl. Pokud by se Přísaha do sněmovny nedostala, plánuje se podle Šlachty zúčastnit komunálních voleb, které se konají příští rok.
Volby do Poslanecké sněmovny mají letos nová pravidla, která po zásahu Ústavního soudu upravil na jaře parlament. Ten například snížil výši procent hlasů pro koalice, nutnou pro vstup do sněmovny. Zatímco v minulých volbách by musela trojkoalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získat 15 procent, nyní jí bude stačit jen jedenáct. Koalice Pirátů se starosty potřebuje pouze osm procent, podle dřívějších pravidel by musela získat minimálně procent deset.
Změnil se i následný přepočet hlasů na mandáty, který oslabuje vítěznou stranu a naopak posiluje ty menší. Voliči vybírají 200 poslanců ve čtrnácti krajích, na výběr mají 22 stran, hnutí a koalic. Minimem pro vstup samostatné strany nebo hnutí do Poslanecké sněmovny je zisk pěti procent hlasů.
Úsměvnou situaci řešila v pátek večer městská policie v brněnské městské části Žabovřesky. Jeden ze zaměstnanců radnice při odchodu z budovy zapomněl, že stále probíhá hlasování a členy volební komise zakódoval v budově. K úřadu na základě volání na tísňovou linku dorazily dvě hlídky městských strážníků a situaci řešily na místě. Volby v budově následně pokračovaly bez omezení.
V pátek po 21.30 h. se spustil alarm žabovřeské radnice. Vyjely tam dvě hlídky MP a spojily se s osobami uvnitř. Do objektu se ale nikdo vniknout nepokoušel. Pracovník úřadu zapomněl, že ještě stále probíhají volby, a komisi zakódoval v budově. Všichni odvolili. #volby2021 #volby
— Jakub Ghanem (@KuGhanem) October 9, 2021
Svůj hlas do volební urny už v pátek vhodili všichni předsedové parlamentních stran. Na zámku v Lánech volil kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu i prezident Miloš Zeman, který zároveň zrušil své avizované nedělní vystoupení v televizi Prima. Pouze lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta bude v sobotu dopoledne volit v Pohořelicích na jižní Moravě.
Voliči rozhodují, zda Andrej Babiš zůstane premiérem, zda ze sněmovny vypadne například ČSSD a komunisté, nebo zda vznikne první vláda bez účasti ODS a sociální demokracie. Aktuálně.cz připravilo souhrn toho nejzajímavějšího, na co zaměřit pozornost.
Průběh sčítání budete moci v reálném čase sledovat i na webu Aktuálně.cz, kam se budou data načítat přímo z Českého statistického úřadu. Na jednom místě tak budou mít čtenáři možnost sledovat, jak si strany vedou celkově, jak v krajích a kdo má šanci sestavit ve sněmovně většinu.
Komise pak začnou sčítat hlasovací lístky a další údaje, jako je například počet voličů. Tyto informace následně postoupí ke zpracování výsledků voleb Českému statistickému úřadu, který výsledky hlasování zveřejní na volebním webu. Volební výsledky budou zveřejňovány průběžně, většina z nich by mohla být známa do pozdního večera.
Než členové okrskové komise volební místnost uzavřou, musejí ještě umožnit hlasování všem, kteří jsou ve volební místnosti nebo před ní. Teprve poté prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené.
Vyškovští policisté řešili v závěru prvního volebního dne oznámení voliče na jednu z komisí, která vykonávala činnost bez ochrany dýchacích cest. Uvedl to policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle něj bude přestupky řešit správní orgán. Volby do Poslanecké sněmovny začaly v pátek a končí dnes odpoledne.
V Česku se po noční přestávce ráno v 08:00 znovu otevřely volební místnosti. Nové poslance si dnes budou moci vybrat voliči, kteří to nestihli v pátek. Mají na to čas do 14:00, pak se začne sčítat.
Volební místnosti se dnes znovu otevřou i v Lucembursku, kde mohou Češi volit na velvyslanectví v hlavním městě. Momenty krátce před začátkem druhého dne hlasování zachytil na sociální síti český velvyslanec Vladimír Bärtl.
Dawn of the second election day… pic.twitter.com/IbEeWfRNOH
— Vladimír Bärtl (@VladimirBaertl) October 9, 2021
Do sněmovny nyní kandiduje přes 1600 žen, které se do politiky dostat mohou, ale čelí různým bariérám a stereotypům. Nedostávají se na vyšší, volitelná místa. A to se musí proměnit, říká ambasadorka iniciativy Zakroužkuj ženu Johanna Nejedlová v DVTV.
Tři stovky Čechů v pátek do 20:00 odevzdaly své hlasy ve sněmovních volbách na české ambasádě v Paříži. Konzulka Dana Dedková odhadovala, že celková účast by mohla dosáhnout 800 až 1000 lidí.
Na zvláštním seznamu voličů na zastupitelském úřadě v Paříži je zapsáno 504 voličů, což jej v žebříčku českých ambasád a generálních konzulátů letos řadí na páté místo. Více přihlášených voličů podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí hlásila velvyslanectví v Londýně (1137), Bruselu (864), Sydney (578) a Bratislavě (556).
Zatímco v Česku se volební místnosti znovu utevřou dnes v 8:00, krajané žijící v USA už je mají za sebou. Vysoký zájem hlásí úřady i tam. I v pátek v podvečer byla na konzulátu v New Yorku fronta a museli jsme několik minut čekat, popsal pro Aktuálně.cz Jindra Z., který je tam už 12 let zapsaný na zvláštním seznamu voličů.
Policie zaregistrovala pouze několik menších incidentů spojených s porušováním protiepidemických opatření.
Bilance prvního dne: Až na několik osob, které nerespektovaly protiepidemická opatření a o nichž jsme referovali výše, neevidujeme žádné významné narušení voleb a dosavadní průběh považujeme za klidný. #policiepp
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 8, 2021
Volební místnosti v celé České republice se právě uzavřely a první volební den tímto oficiálně skončil. Možnost volit bude opět v sobotu, a to od 8 do 14 hodin.
Větší zájem voličů než při sněmovních volbách před čtyřmi lety dnes zaznamenaly některé volební komise. Volební účast se typicky pohybuje mezi 20 až 40 procenty. Některé okrsky ale hlásí, že odvoleno má už více než polovina registrovaných voličů.
Volební účast českých občanů žijících v Kanadě a ve Spojených státech bude letos zřejmě srovnatelná s minulými volbami, řekli velvyslanci.
Mezi Čechy v Belgii je o volby zájem, k urnám přišlo zatím přes 500 lidí. Většina oslovených by chtěla změnit politické poměry v Česku.
Volební účast v Ústeckém kraji se mnohde různí, méně lidí chodí volit v některých sociálně vyloučených lokalitách, zjistila ČTK. Policie zatím nedostala žádné oznámení o narušení voleb. ČTK to dnes v 18:30 řekla její mluvčí Veronika Hyšplerová. V kraji se koná jedno referendum - v Blšanech u Loun, kam přišlo zatím hlasovat 35 procent voličů. Odhadovaná volební účast v Ústeckém kraji k 17:00 byla 18,75 procenta. ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková.
Policie v Pardubickém kraji během prvního dne voleb do sněmovny řešila tři drobnější incidenty. Šlo o špatně nasazenou roušku u členky komise, ustřižený roh občanského průkazu a invalidu, který se nemohl dostat po schodech do volební místnosti. ČTK to řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odvolil.
Odvoleno!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 8, 2021
Řekl jsem ANO republice!
✌️🇨🇿
Fronty se tvořily i v některých volebních místnostech v Německu. Na odevzdání svého hlasu čekala Michaela T. z jihočeského Milevska po 17. hodině zhruba 5 minut. Přestože v Berlíně žije 10 let, jsou to první sněmovní volby, ve kterých hlasuje v zahraničí. Dosud vždy jezdila na volební víkend do Česka.
Policie ve zvýšené míře v okolí volebních místností dohlíží na to, aby nebyl narušován průběh voleb. Během hlídek se též zabývá porušováním protiepidemických opatření.
Na několika místech v ČR nám bylo oznámeno porušení protiepidemických opatření ve volebních místnostech ať již ze strany voličů nebo členů volebních komisí. Oznámení jsme vyřešili buď domluvou na místě anebo je předáme příslušným správním orgánům k vyřízení.
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 8, 2021
Lídryně uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková přišla k volbám bez ochrany úst a nosu. Na upozornění policisty, že je v prostorách školy a je povinna mít respirátor odvětila: „Ne, nemám, děkuji, nechci.“ Informaci přinesl server Idnes.cz.
Volby zatím nechávají českou měnu klidnou. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 25,45 Kč/EUR a 21,99 Kč/USD, podobně jako ve čtvrtek vpodvečer.
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček odevzdal svůj hlas v ZŠ Václavkova v Mladé Boleslavi.
Prezident by podle předsedy KDU-ČSL Jurečky měl při pověření sestavením vlády respektovat případnou většinovou koalici Spolu a Pirátů se STAN.
Česko je na křižovatce a má šanci ukončit osm let populistické vlády, řekl u voleb šéf ODS Petr Fiala. Chce vítězství koalice Spolu. Lidi vyzval, ať jdou volit.
Předseda KSČM Vojtěch Filip při hlasování řekl, že by jeho strana opět podpořila menšinovou vládu ANO.
Pacienti Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem mají letos o volby větší zájem než v minulosti. K volbám se přihlásilo 26 pacientů nemocnice a 26 pacientů nemocnice následné péče v Ryjicích, která pod ústeckou nemocnici spadá. Hlas během dneška vhodí do urny i sedm lékařů. Řekla to Jana Mrákotová, mluvčí společnosti Krajské zdravotní, která nemocnice spravuje. Podle zapisovatelky z volební komise Petry Hadašové hlasovalo při minulých volbách okolo deseti až 15 pacientů.
Předseda STAN Vít Rakušan pokládá nynější sněmovní volby za jedny z nejdůležitějších po roce 1989. Přál by si proto vysokou účast a zájem mladých lidí. O vítězi podle něj nebude jasno do poslední minuty, volební výsledek tří nejsilnějších uskupení se může pohybovat kolem 25 procent. Rakušan to řekl poté, co odevzdal svůj hlas v Kolíně.
V prvních hodinách po otevření volebních místností si poslance vybrala desetina až pětina voličů, zájem byl podle řady volebních komisařů značný.
Ministryně financí Alena Schillerová odvolila v Brně.
V hlasovací místnosti v Brně-Komíně právě dostalo můj hlas číslo 20👍 A teď už je to jen na vás přátelé, od Aše až po Velehrad 🇨🇿 Pojďte prosím k volbám a podpořte Hnutí ANO jako nejsilnější politickou sílu v zemi. Jedině tak se za vás budeme moci rvát dál. Až do roztrhání těla! pic.twitter.com/uiNWFW4PRC
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) October 8, 2021
Část odsouzených z Věznice Rapotice v pátek ve volbách do Poslanecké sněmovny nemohla volit kvůli neplatným občanským průkazům. K volbám se přihlásilo 327 odsouzených. Rozhodovali se podle volebních programů, o které si napsali politickým stranám. Volby organizovali kromě pracovníků věznice i zástupci obce Lesní Jakubov, na jehož území věznice částečně leží. Odevzdané hlasy zůstanou v zapečetěné hlasovací schránce na obecním úřadu až do skončení voleb v sobotu odpoledne, sčítat se budou společně s hlasy odevzdanými obyvateli Lesního Jakubova, řekla ČTK za věznici Markéta Burešová.
Babiš považuje letošní sněmovní volby za nejdůležitější v historii Česka. Zopakoval, že kandiduje naposled. Vláda se podle něj nemá za co stydět.
Volební preference lidí z obcí zasažených červnovým tornádem se nijak nezměnily. Asi desítka voličů v dnešní anketě ČTK u volebních místností v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Lužicích uvedla, že ve volbách do Poslanecké sněmovny, které začaly dnes ve 14:00, volili stejnou stranu jako vždy.
Na Šumavě volí i v letošních volbách hodně turistů na voličské průkazy. V řadě turisticky atraktivních obcí v Plzeňském kraji jich během první hodiny voleb přišlo i několikanásobně víc než místních lidí, zjistila ČTK u volebních komisí v Modravě, Srní, Prášilech, Horské Kvildě či v Železné Rudě. Volby se všude odehrávají bez problémů, místy musí lidé chvíli počkat ve frontě.
Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou a dcerou Vivien odevzdal hlas ve sněmovních volbách v Lovosicích. Má za důležité, zda bude vláda pokračovat v dosavadních projektech.
Karlínské bistro dnes na dvě hodiny zavřelo a vyzývá všechny občany k důsledné účasti ve volbách. Poslechněte si krátký rozhovor, který s majiteli podniku pořídil redaktor Aktuálně.cz Radek Bartoníček.
Navazuji na předcházející fotky, kdy jsem před chvílí náhodně narazil na bistro, které vybízí lidi, aby šli volit. Nedalo mi to, vrátil jsem se do něho a udělal s kluky tento krátký hovor. Pro dobrou náladu! A jako důkaz, že na tom nejsme tak špatně :) A běžte, prosím, volit. pic.twitter.com/Wy8tddhJFr
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 8, 2021
Volební komise dnes přijela také do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kde část pacientů projevila zájem odevzdat hlas ve sněmovních volbách. Ve zvláštním voličském sezamu bylo 55 pacientů, asi 15 mělo voličský průkaz, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Ve sněmovních volbách se hraje o orientaci České republiky, řekla po odevzdání hlasu v základní škole v Praze 9 předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Věří tomu, že opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) bude sestavovat vládu a postará se o změnu.
Předseda ČSSD Jan Hamáček by považoval za úspěch, kdyby se sociální demokraté dostali v nynějších volbách do Poslanecké sněmovny. Strana v průzkumech dlouhodobě osciluje kolem minimální pětiprocentní hranice. Pokud neuspějí, skončí ve vedení strany, řekl dnes novinářům před volební místností na sedmé základní škole v Mladé Boleslavi, kde odevzdal ve sněmovních volbách svůj hlas.
Prezident Miloš Zeman odevzdal svůj hlas v prezidentském sídle na zámku v Lánech. Volební komise přijela za ním. Podle předsedy komise Ivana Salače je prezident v pořádku. Zeman s komisaři hovořil, avšak nikoliv o svém zdravotním stavu, řekl Salač při odjezdu ze zámku. Dva volební komisaře na zámek přivezl starosta Lán Karel Sklenička před 15:00, návštěva prezidenta jim trvala přibližně půlhodinu.
V posledních dnech se objevily spekulace o zdravotním stavu prezidenta, Pražský hrad opakovaně odmítl, že by měl Zeman vážné zdravotní potíže. Jeho nynější program se ale na doporučení lékařů upraví. Zdravotní stav prezidenta je v posledních dnech ostře sledován, a to i kvůli významné roli, kterou prezident má při sestavování nové vlády.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman v pátek dne 8. října 2021 odvolil na zámku v Lánech ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. pic.twitter.com/lahSTB62D2
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 8, 2021
Jako první volila dnes mezi pacienty Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně dvaatřicetiletá Petra Hajková. Minulou středu se jí narodila dvojčata, s chlapci Alexem a Jakubem je nyní hospitalizovaná na gynekologicko-porodnickém oddělení. Dnes za ní přišli s přenosnou volební urnou členové volební komise. V nemocnici chce volit přes 50 pacientů.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura očekává, že volební účast ve sněmovních volbách by mohla překročit 60 procent. Doufá v to, že bude co nejvyšší. Vyšší účast voličů všech stran mohly podle něj vyvolat střety mezi vládním hnutím ANO premiéra Andreje Babiše a opozičními bloky Spolu a Piráti a STAN. Okamura to řekl poté, co dnes odpoledne odvolil ve sněmovních volbách ve svém okrsku na pražském Břevnově. Volil své hnutí SPD.
Čeští občané, kteří se nyní nacházejí v Rusku, mohou volit na velvyslanectví v Moskvě a na generálních konzulátech v Petrohradu a Jekatěrinburgu. Začátek hlasování v parlamentních volbách zaznamenala i ruská média, která se hlavně ptají, zda po nedávném odhalení majetku premiéra Andreje Babiše ve Francii dokáže jeho strana zvítězit a premiér si uchovat funkci šéfa vlády.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes při odevzdání hlasu ve sněmovních volbách řekl, že volby jsou šancí vrátit Česku budoucnost. Lidé by ji podle něj měli uchopit, přijít k volbám a nasměrovat Českou republiku dobrým směrem do budoucnosti. Bartoš je lídrem Pirátů v Ústeckém kraji, kde je jedničkou hnutí ANO premiér Andrej Babiš, který se právě proti Pirátům dlouhodobě vymezuje.
Krátkou frontu museli dnes odpoledne na vyslanectví v Bratislavě vystát Češi, kteří po otevření tamní volební místnosti přišli odevzdat svůj hlas. Zájem krajanů na Slovensku o účast v českých volbách bývá ovšem spíše nízký.
"Pro tyto volby se na naší ambasádě zapsalo přibližně 550 osob. Předpokládáme, že určitě ne všichni využijí své právo a přijdou volit, alespoň taková je zkušenost z minulých let. Do toho vstupují osoby, které mají takzvaný voličský průkaz," řekl český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý.
Volební preference lidí z obcí zasažených červnovým tornádem se nijak nezměnily. Asi desítka voličů v dnešní anketě ČTK u volebních místností v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Lužicích uvedla, že ve volbách do Poslanecké sněmovny, které začaly dnes ve 14:00, volili stejnou stranu jako vždy.
Na otevření volební místnosti na českém velvyslanectví v Berlíně dnes krátce před 14:00 čekalo několik voličů. V první hodině voleb zde svůj hlas v českých parlamentních volbách odevzdalo několik desítek českých občanů.
Prvním, kdo v Berlíně odvolil, byl Jindřich Pýcha, který v Německu žije už osm let. "Volby mě zastihly na dovolené, proto jsem na otočku přijel do Berlína," řekl Pýcha, který ihned z ambasády zamířil na hlavní vlakové nádraží. Pro volby je zapsán na zvláštním seznamu voličů a možnost hlasování jinde si nestihl předem zařídit.
Ministerstvo zahraničí letos eviduje rekordní zájem o volby do Poslanecké sněmovny u Čechů žijících v zahraničí. O voličské průkazy zažádalo na zastupitelských úřadech 2418 lidí, což je zhruba o polovinu více než při prezidentských volbách před třemi lety. Další tisíce voličů jsou pak zapsány na zvláštních seznamech voličů, uvedlo ministerstvo.
Za prezidentem Milošem Zemanem právě přijela část lánské volební komise s přenosnou volební urnou.
#volby2021 Za prezidentem Milošem Zemanem právě přijela část lánské volební komise s přenosnou volební urnou. Novináři to pozorují přes teď ze žebříků, štaflí a stoliček. @Radiozurnal1 @CRoPlus @iROZHLAScz pic.twitter.com/b202CMqFxV
— Eva Mikulka Šelepová (@EvaSelepova) October 8, 2021
Fronta před volební místností v základní škole na Strossmayerově náměstí v Praze 7 krátce po zahájení voleb.
"Odvoleno, oznámila na svém Twitteru hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).
Odvoleno. Mnichovičtí v okrsku Božkov nezklamali. Za 5 minut 14 hodin fronta. Někteří skvěle vybaveni. 👌🏼 A volební komise v prima náladě. Jako každé volby. Tak šťastnou ruku. pic.twitter.com/D1bDtVDJ97
— Petra Pecková (@PPeckova) October 8, 2021
"Lhostejnost je nepřítelem svobody a demokracie. Jdi volit a nenech svůj hlas propadnout," vybízejí na svém twitterovém účtu čeští skauti.
Otevřely se volební místnosti. Ať už vás o víkendu čeká jakékoliv dobrodružství, nezapomeňte na svou občanskou radost a odpovědnost. 👉 Lhostejnost je nepřítelem svobody a demokracie. Jdi volit a nenech svůj hlas propadnout. Pošli výzvu dál! #skaut #jduvolit
— #SKAUT (@skaut) October 8, 2021
[📷 Š. Hašek, 2019] pic.twitter.com/Wr2TpyCis6
Ve volbách jde o směřování Česka v příštích čtyřech letech, řekl novinářům předseda SPD Okamura. Volební účast očekává nad 60 procenty.
Volební komise za prezidentem do lánského zámku zatím nedorazila.
Do lánského zámku během půl hodiny přijelo již třetí auto - mezi nimi protokolář Kruliš nebo mluvčí Ovčáček. Volební komise za prezidentem zatím nedorazila. pic.twitter.com/ve1t6zRG92
— Vít Kubant (@KubantVit) October 8, 2021
Světová média očekávají Babišovo těsné volební vítězství. Zároveň dodávají, že je to navzdory jeho četným skandálům. Píší o roli prezidenta Zemana.
Češi v Británii začali hlasovat. Volit mohou na velvyslanectví v Londýně a nově i na konzulátu v Manchesteru. Už před polednem u velvyslanectví stála fronta zhruba 20 lidí.
Dnes ve 12:00 GMT otevřela volební místnost @CzechLondon. Volit můžete, pokud jste registrovaní na našem zvláštním seznamu voličů nebo s pomocí voličských průkazů. Místnost bude otevřena do 22:00 a v sobotu 9. října mezi 8:00 a 12:00. #Volby2021 pic.twitter.com/IKJltsXw4v
— Czech Embassy London (@CzechLondon) October 8, 2021
Současně s otevřením volebních místností skončila poslední z debat před volbami do Poslanecké sněmovny. Ve studiu Českého rozhlasu debatovali představitelé osmi stran o bydlení, covidu-19 či jednotlivých sloganech v kampani.
"Politické debaty mohou do jisté míry ovlivnit rozhodování lidí, ale pouze těch, kteří se o politiku tolik nezajímají a mají málo informací," říká konzultantka Alžběta Králová z Institutu politického marketingu.
V Česku začaly dnes ve 14:00 volby do Poslanecké sněmovny, které jsou osmé v historii samostatné České republiky. Lidé v nich rozhodnou nejen o novém složení dolní komory parlamentu, ale také o tom, kdo sestaví budoucí vládu.
Prezident Miloš Zeman je léčen ambulantně, součástí jsou pravidelné lékařské kontroly, sdělila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.
O českých volbách píše také německý tisk. Německá stanice Deutsche Welle uvedla, že informace o Babišově kontroverzním nákupu nemovitostí na jihu Francie přes neprůhledné offshorové firmy sice přišly pro premiéra v nevhodný čas, ale že ANO by i tak mohlo z voleb vyjít jako největší politická síla.
Rozsáhlý článek o kauze Pandora Papers, volbách a Babišovi zveřejnil magazín Der Spiegel, který ho nazval Češi a jejich miliardář. "Odhalení neprůhledných nákupů nemovitostí premiérovi Andreji Babišovi jen málo uškodí," poznamenal magazín, podle které by Babiš mohl hlasování vyhrát.
"Průzkumy ukazují, že ten skandál možná ani skandálem není, alespoň v očích českých voličů," uvedl Der Spiegel. Magazín čtenářům vysvětlil, že i přes nesrovnalosti, kontroverze a zájem policie o nákup vede Babišovo ANO nadále průzkumy veřejného mínění. Der Spiegel poznamenal, že Babiš má na své straně prezidenta Miloše Zemana a že koaliční partnery bude z nouze a neochoty spolupráce ostatních stran hledat i mezi krajní pravicí.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovoru pro Rádio Z připustil, že Zeman je 14 dnů nemocný. Současný stav ho ale podle něj neomezuje ve výkonu ústavních povinností.
"Poté, co byl hospitalizován, musí nabrat sil. Musíme si uvědomit, že mu je 77 let, to se prostě mohou některé neduhy objevit," řekl mluvčí a zároveň dodal, že v nejbližší době se prezident na veřejnosti nejspíše neobjeví. "Teď je důležité, aby pan prezident měl dostatek sil pro další práci. Není potřeba ho vystavovat."
Někteří voliči zatím nedostali voličské průkazy, o něž včas požádali. Česká pošta se je na základě jednotlivých stížností snaží dohledat a doručit.
Ve dnech 8. a 9. října 2021 zamíří miliony lidí k volebním urnám, aby vybrali nové složení Poslanecké sněmovny. Zatímco hlasovací lístky, které přijdou do schránky, si volič může zapomenout doma, bez občanského průkazu se neobejde. Aktuálně.cz sestavilo seznam otázek a odpovědí, které je dobré znát, než se vydáte odevzdat svůj hlas.
Dnes ve 14 hodin se po celé České republice otevře 14 775 volebních místností. Ministerstvo vnitra připravilo video, ve kterém průběh voleb detailně vysvětluje.
Dnes ve 14 hodin se po celé České republice otevře 14 775 volebních místností 🗳️ Na to, jak to v nich bude během #VOLBY2021 probíhat, se můžete podívat ve videu níže 👇 Nezapomeňte si doklad totožnosti, a pokud máte, tak i voličský průkaz. pic.twitter.com/O8Yi2vBrtA
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) October 8, 2021
Od Krajského úřadu v Liberci vyrazily dnes ráno dva speciální týmy za voliči, kteří jsou kvůli koronaviru v izolaci nebo karanténě a chtějí hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. Po kraji najedou téměř 300 kilometrů. Nejvíc voličů je v Liberci, pojedou ale také do České Lípy, Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Semil, Jilemnice a na Frýdlantsko, řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Před rokem při krajských volbách muselo vyjet pět týmů, tehdy tímto způsobem volilo 82 lidí.
České volby rozhodnou i o tom, zda maďarský premiér Viktor Orbán získá ve visegrádské skupině čtyř středoevropských zemí spojence při její proměně na seskupení zemí, které si činí nárok na vlastní definici právního státu a svobody tisku, napsal dnes slovenský list Sme. O volbách informují i další slovenská média, Hospodárske noviny přirovnaly Babiše ke slovenskému expremiérovi Igoru Matovičovi.
"Nyní český volič nerozhoduje jen o osudu své země, ale tak trochu i o budoucnosti Visegrádu. O tom, zda Orbán bude mít k jeho únosu další partnery," uvedlo Sme na titulní stránce. Deník dodal, že Orbán podpořil premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v kampani a vidí v něm možného spojence, kterého si může zavázat.
.@denniksme věnuje českým volbám prvních sedm stránek dnešního vydání. pic.twitter.com/hAOAISNA3c
— Jan Hejl (@janhejl) October 8, 2021
V Jihomoravském kraji požádalo o zvláštní přenosnou schránku 178 lidí, kteří chtějí odevzdat hlas ve volbách, ale nemohou se dostavit do volebních místností. Volební komise přijde k těmto lidem domů. Volby do sněmovny začínají dnes a končí v sobotu.
O zvláštní přenosnou schránku mohli lidé žádat do čtvrtečních 20:00. Při každých volbách o ni žádají lidé, kteří například špatně chodí, jsou handicapovaní, mají po operačním zákroku, a letos i loni o ni nově žádají i lidé, kteří jsou v karanténě kvůli nemoci covid-19.
Politici v debatě TV Nova odpovídali mimo jiné na otázku, na obsazení jakých tří ministerstev budou po volbách trvat. Bartoš jmenoval vnitro, ministerstvo životního prostředí a "ministerstvo pro místní rozvoj s posílenými pravomocemi". Babiš zmínil ministerstvo práce a sociálních věcí, zdravotnictví, dopravy a také financí. Fiala se odpovědi vyhnul s tím, že bude záležet na povolebních jednáních. Babiš zase nezodpověděl otázku moderátora, zda by byl ochotný vzdát svou účast ve vládě, kdyby to odblokovalo jednání o koalici.
V podvečerní první debatě na Nově mluvili šéfové SPD Tomio Okamura, komunistů Vojtěch Filip, sociální demokracie Jan Hamáček a hnutí Přísaha Róbert Šlachta o důchodové reformě, členství v EU nebo koronavirové epidemii. Ve večerním pokračování lídři ANO Andrej Babiš, koalice Spolu (tvořené ODS, TOP 09 a lidovci) Petr Fiala a koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš probírali také pandemii, zdražování, důchody nebo ekologické plány EU. Shodně slíbili, že nebudou občanům ani firmám zvyšovat daně.
Večerní debata byla na rozdíl od některých dřívějších mediálních setkání Babiše, Fialy a Bartoše spíše poklidná, účastníci se jen málo překřikovali a ani si příliš neskákali do řeči. Nova do pořadu zařadila krátká videa s vyjádřeními manželek politiků, proč jsou jejich muži pro premiérskou funkci nejvhodnější.
Dvě debaty v televizi Nova s lídry politických subjektů, které mají šanci se ve víkendových volbách dostat do sněmovny, dnes uzavřely předvolební televizní maraton.
Češi v Jižní Americe začali hlasovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Volební místnosti se v 19:00 SELČ otevřely v Brazílii a Argentině.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) požádá o svolání tripartity kvůli situaci v automobilovém průmyslu. Ministerstvo práce je v něm připraveno podpořit pracovní místa podobně jako za epidemie. Uvedlo to v tiskové zprávě, kterou zaslalo ČTK. Automobilka Škoda Auto dnes oznámila, že od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí, nebo zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech kvůli nedostatku čipů.
Komunisté zpochybňují některé armádní zakázky mimo jiné kvůli jejich ceně nebo následnému zajištění servisu techniky. Předseda KSČM Vojtěch Filip na dnešní tiskové konferenci řekl, že celkově by bylo možné v resortu ušetřit 40 miliard korun, které by mohl stát využít na jiné účely.
Ústecký krajský soud rozhodl, že městský úřad v Bílině na Teplicku, který vede starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), neprávem znemožnil Pirátům uspořádat volební mítink na tamním náměstí. Úřad to zdůvodnil konáním mítinku ANO. Informoval o tom server Seznam.cz.
Prezident Miloš Zeman bude na doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala volit v pátek na zámku v Lánech. Upraven bude i další prezidentův program. ČTK to ve čtvrtek sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Zavoral dnes Zemana navštívil v Lánech, podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta ÚVN ani Pražský hrad po lékařské kontrole nezveřejnily. Zdravotní stav prezidenta je v posledních dnech ostře sledován, a to i kvůli významné roli, kterou prezident má při sestavování nové vlády.
Premiér Babiš se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 příští týden. Páteční termín zrušil kvůli vyčerpání, řekl rádiu Impuls.
Pro volby do Poslanecké sněmovny i pro referendum k možnému otevření čedičového lomu Slap poslouží v Chuchelně na Semilsku stejná urna. Mít jednu komisi a společnou urnu umožnila novela zákona o místním referendu platná od roku 2019. V Libereckém kraji se tak bude hlasovat poprvé, řekla dnes vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Loni se sice uskutečnilo referendum v Brništi na Českolipsku, nebylo ale spojené s žádnými volbami.
Ve středu večer Česká televize završila své předvolební vysílání. Uvedla takzvanou superdebatu, v níž se střetlo osm lídrů politických stran, hnutí a koalic. Televize pozvala hosty na základě předvolebních průzkumů. Diskuse trvala hodinu a tři čtvrtě, politici se v ní utkali na téma daní, bydlení či inflace. Aktuálně.cz přináší analýzu, do jaké míry se lídři ve svých výrocích drželi faktů.
Omluvu žádají také lidovci, a to od lídra sociální demokracie Jana Hamáčka kvůli výroku o tom, že by zesnulý bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux volil ČSSD.
"Máme hodně společného a jsem přesvědčen, že kdyby byl Josef Lux v této situaci, volil by sociální demokracii," řekl Hamáček ve středu na závěr televizní debaty. Jeho slova pobouřila předsedu lidovců Mariana Jurečku i vdovu po bývalém předsedovi Věru Luxovou.
Zemana ve čtvrtek v Lánech navštívil ošetřující lékař Zavoral. Podle Ústřední vojenské nemocnice šlo o plánovanou kontrolu, další informace nezveřejnila.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a šéf Pirátů Ivan Bartoš už řekli, že se Babišovi za výroky o aféře Pandora Papers omlouvat nebudou. Oznámili to v předvolební debatě na Blesk.cz.
"Samozřejmě, že není za co se omlouvat, protože na rozdíl od vás, zatímco vy si o nás musíte vymýšlet lži, nám o vás stačí říkat pravdu," uvedla Pekarová Adamová.
"Já se rozhodně za nic omlouvat nebudu, tohle je prostě další Babišova šmelina," sdělil Bartoš.
Prezident Miloš Zeman přijme v neděli večer na zámku v Lánech premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dá se předpokládat, že spolu oba politici proberou výsledek pátečních a sobotních sněmovních voleb. Babiš serveru Blesk.cz řekl, že půjde o neformální schůzku, nikoli o povolební jednání. Setkání se podle Ovčáčka uskuteční v Lánech v 18:00.
Zopakujte si před zítřejším otevřením místností ty nejpodstatnější statistiky a zajímavosti z dosavadních voleb.
Premiér Andrej Babiš (ANO) čeká do dnešní půlnoci na omluvu od opozičních lídrů Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), Ivana Bartoše (Piráti), Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Lukáše Wagenknechta (Piráti) kvůli jejich výrokům okolo kauzy Pandora Papers. V předvolební debatě serveru Blesk.cz dnes řekl, že požaduje omluvu za nařčení z praní špinavých peněz. Pokud se jeho oponenti neomluví, chce je žalovat.
"Říkají, že mám páchat trestní činnost, pokud se neomluví, všechny je zažaluju," uvedl premiér. Na dotaz, co všechno vlastní, který mířil na všechny hosty debaty, Babiš uvedl, že dům v Průhonicích a byt v Praze 6, ale tím si není jistý.
Podrobnosti o kauze Pandora Papers naleznete zde:
Už víte, komu dáte v nadcházejících sněmovních volbách svůj hlas? S rozhodováním může pomoci kvíz Aktuálně.cz. Stačí odpovědět na tři desítky otázek a zjistíte, s kterým uskupením se vaše názory nejvíce shodují. Osloveny byly strany, které mají podle předvolebních průzkumů reálnou šanci dostat se do sněmovny.
Vážení čtenáři, vítejte u on-line zpravodajství Aktuálně.cz k volbám do Poslanecké sněmovny 2021. V příštích dnech zde najdete vše podstatné z volebního dění v Česku.