Miloš Zeman může zůstat v nemocnici několik týdnů. Diagnózu odmítl lékař zveřejnit

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 10. 2021 21:45
Důvodem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. V krátkém prohlášení před Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze to v neděli řekl Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Podle zdrojů MF Dnes se prezidentův stav stabilizoval, v nemocnici může zůstat až tři týdny. Hrad tvrdí, že povolební vyjednávání to neohrozí.
"Nemám souhlas pana prezidenta sdělit jeho diagnózu," uvedl Miroslav Zavoral ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. | Video: ČTK, Twitter/Wojtek Stobba

Podle svědků a záběrů z místa byl prezident při přijetí v nemocnici bezvládný. Pracovníci nemocnice podle zpravodajky obklopili ambulanci zástěnami před čekajícími novináři.

Ředitel nemocnice a zároveň Zemanův ošetřující lékař Zavoral odpoledne vystoupil s prohlášením k prezidentově stavu. "Přesně známe diagnózu, jsme přesně schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V této chvíli je prezident v péči odborníků na pracovišti intenzivní medicíny," řekl Zavoral.

Detaily k Zemanově onemocnění ani léčbě ale nesdělil. "Jelikož nemám souhlas pana prezidenta vám sdělit jeho diagnózu, tak to udělat nemohu, neboť bych porušil zákon o lékařském tajemství," dodal.

"Prezident na základě doporučení ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze souhlasil," napsal na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podrobnosti o stavu prezidenta neuvedl.

Ovčáček zároveň požádal o citlivý přístup k prezidentově hospitalizaci. "Každý můžeme onemocnět, pak má být na prvním místě lidskost, přání brzkého uzdravení. K tomu nás vede víra i svědomí," uvedl mluvčí.

Podle zdrojů MF Dnes se lékařům podařilo prezidentův stav stabilizovat. Hospitalizace se může protáhnout až na 3 týdny. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček tvrdí, že to povolební vyjednávání neohrozí.

Do nemocnice za prezidentem dorazily manželka Ivana a dcera Kateřina, uvedl Blesk. Na místě byli také kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš. „Odsuzuju ty hyenistické záběry, komentáře a spekulace. Pan prezident při převozu usnul, o nic jiného nejde. V bezvědomí nebyl,“ komentoval situaci Mynář. 

Ambulance s prezidentem odjela z lánského zámku kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím se Zemanem sešel. Ambulanci označenou jako "mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN" doprovázelo několik vozidel ochranné služby. Podle Hradu je prezident v posledních dvou týdnech nemocný, hlasoval kvůli tomu ve sněmovních volbách přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i dnešní účast v debatě na Primě.

Právo na informace o zdraví prezidenta

O Zemanově zdravotním stavu média a politici spekulují již několik dnů. V září strávil osm nocí v Ústřední vojenské nemocnici, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. Od té doby je Zeman v Lánech.

Pražský hrad v posledních dnech opakovaně odmítal tvrzení, že prezident má vážné zdravotní potíže. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pátek Rádiu Z řekl, že je Zeman 14 dnů ve stavu nemocných. "Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit," řekl.

„Jsem rád, že lékaři ví, jak panu prezidentovi pomoci, a přeji mu, aby se co nejdříve uzdravil,“ poznamenal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s tím, že podle jeho názoru prezidentovo okolí poskytuje nedostatek informací. Kancelář prezidenta by podle jeho slov měla dalším ústavním činitelům poskytnout alespoň informace o tom, zda je prezident schopen vykonávat základní ústavní funkce, které mu náleží. „Není samozřejmě potřeba podrobně rozebírat jeho zdravotní stav, mě by stačilo ujištění, že je schopen funkci vykonávat,“ dodal.

Podobného názoru jsou i někteří další politici. Veřejnost by podle nich měla zdravotní stav prezidenta republiky znát, obzvláště nyní v povolebním období. "Mám právo na informaci, zda je schopen vykonat svojí pravomoc jmenovat vládu, ať už je diagnóza jakákoliv," komentoval situaci bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Každý člověk má právo na to být nemocný, být hospitalizován a mít klid na vyléčení. Jsme ale v okamžiku, kdy probíhají povolební jednání a pan prezident by měl někoho pověřit sestavením vlády," řekl v ČT šéf SPD Tomio Okamura. Celá politická scéna by podle něj měla vědět, kdy a jak tyto kroky proběhnou a zda dojde k nějakým průtahům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Začal soud v kauze italského exministra Salviniho. Je obžalován kvůli blokování vylodění zachráněných migrantů

U soudu v Palermu v sobotu začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

Proces se de facto rozběhl už 15. září, okamžitě byl ale odročen na dnešní termín. Jednání, které začalo v 11:00, se týkalo procedurálních záležitostí, jako jsou žádosti o zařazení nových materiálů do soudního spisu a navrhovaného seznamu svědků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KSČM povede v éře mimo Sněmovnu europoslankyně Kateřina Konečná

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Podle informací ČTK získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů. Její protikandidáti - Josef Skála 70 a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Komunisté dnes budou volit ještě zbytek vedení. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat například s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem, bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy