Vondráček: Zeman normálně komunikoval a vtipkoval. Fotku máme, ale nezveřejníme

Domácí Radek Bartoníček Domácí, Radek Bartoníček
Aktualizováno 14. 10. 2021 17:33
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) pro Aktuálně.cz uvedl, že ve čtvrtek navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Hovořili spolu přibližně deset minut. "Chvíli jsme si povídali. Pan prezident normálně komunikoval, dokonce vtipkoval," tvrdí Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz po sněmovních volbách v říjnu 2021.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz po sněmovních volbách v říjnu 2021. | Foto: Radek Bartoníček

Podle předsedy sněmovny se oba muži setkali především proto, aby prezident podepsal dokument, který je potřeba ke svolání zasedání Poslanecké sněmovny 8. listopadu. Zároveň spolu mluvili o politické situaci. Koho prezident pověří sestavením vlády, však předsedovi sněmovny nesdělil.

"Vysvětloval mi, že zvolil toto datum naprosto cíleně, protože nám chce dát čas. Já jsem mu říkal, ať se hlavně uzdravuje, že my ho teď pár týdnů fakt nepotřebujeme. Stejně se spolu potkáme s opozicí až příští týden. Potvrdil mi, že až by nebyl na jednotce intenzivní péče, ale na normálním pokoji, že by třeba zvládl nějaké schůzky. Potřebuje nabrat síly," přiblížil setkání Vondráček.

Na otázku, zda může šéf sněmovny předložit nějaký důkaz, že se s prezidentem skutečně setkal a prezident komunikoval, Vondráček odpověděl: "Je to vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat. Existuje i fotka, jak podepisuje svolání sněmovny. A také jak jsem s ním já. Předpokládám, že jsem na fotce také," řekl Vondráček Aktuálně.cz. Oba muže podle něj fotil ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš.

Vondráček řekl, že prezident je v pořádku. "Samozřejmě je nemocný, je slabý. Ale opravdu jsem si s ním normálně vykládal. Popovídali jsme si, byl usměvavý," pokračoval Vondráček. Podle jeho slov napadlo focení Kruliše. "On s tím přišel první. Jeho to napadlo. Mě by to nenapadlo. Asi zná novináře lépe než já," podotkl s úsměvem předseda sněmovny.

Vondráček oslovil Aktuálně.cz po čtvrté hodině odpoledne. V té době se začaly plnit sociální sítě kritickými reakcemi na vystoupení manželky prezidenta Ivany Zemanové. Ta promluvila před novináři přesně ve čtyři hodiny odpoledne. Napjatě očekávané prohlášení ale nepřineslo vůbec nic nového. 

"Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické," řekla Zemanová ke zdravotnímu stavu svého muže a média poprosila o trpělivost a potřebný čas, aby měl Zeman možnost nabrat sílu.

Chvíli poté se ozval Vondráček. "Já jsem byl dneska ráno za panem kancléřem a domluvili jsme se tak, že já jsem potom odpoledne byl za panem prezidentem osobně. Byl jsem za ním v nemocnici, on mi na místě podepsal svolání sněmovny, je to opravdu 8. listopadu," byla první slova Vondráčka. 

Na otázku, jestli prezident řekl nějaké slovo, Vondráček odpověděl, že jich řekl celou řadu. "Ne jedno slovo, já jsem si s ním povídal. Normálně jsme si popovídali. Fakt byl v dobré náladě. Smál se, vtipkoval.  Ptal jsem se ho na vládu a on odpověděl: Zeit gewonnen, alles gewonnen (pozn. redakce: Získán čas, získáno všechno)," tvrdí šéf sněmovny, podle kterého prezident pokračoval. "Radku, víš, že se na mě můžeš vždycky spolehnout. Ten jeho typický úsměv tam pořád je, byl vtipný. Říkal, že ho nejvíc baví číst monitoring tisku," pokračoval předseda sněmovny.  

Po zmiňovaném ranním setkání u kancléře Mynáře byl Vondráček při otázce na zdravotní stav Zemana mnohem stručnější. "Platí, že jsem dal slovo, že se nebudu veřejně vyjadřovat," odpověděl České televizi. A na doplňující dotaz, že "národ" zdravotní stav prezidenta zajímá, odvětil: "Národ tuto informaci má přímo od ošetřujícího lékaře. Já jako předseda sněmovny nebudu poslíček, to se obracejte na mluvčího prezidenta, případně lékaře," řekl a zároveň kritizoval komunikaci prezidentské kanceláře.

"Komunikace tak, jak je nastavena, to už je rozjetý vlak, nevím, jestli se na tom dokáže ještě něco změnit. Určitě mají rezervy, co se týká komunikace, to snad vidí každý. Ale je to přání pana prezidenta, a když jde o lidské zdraví, tak diskrétnost je zkrátka na místě. Opravdu záleží na panu prezidentovi," pokračoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy