SPD

V Německu se formuje nová vláda. Trojice stran začne formální jednání

Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí formální jednání o vytvoření společné koalice. Oznámili to po páteční schůzce. Německo tak necelé tři týdny po volbách udělalo další krok ke vzniku nové vlády.

"Jsme přesvědčeni, že budeme moci uzavřít ambiciózní a přijatelnou koaliční smlouvu," uvedly strany ve společném prohlášení, které vydaly po ukončení sondážních rozhovorů.

Kandidát SPD na kancléře Olaf Scholz si nedávno pochvaloval, že sondážní rozhovory se nesly v dobré a konstruktivní atmosféře a že bude možné splnit předsevzetí, že ještě před Vánocemi vznikne společná vláda SPD, FDP a Zelených.

Zdroj: ČTK

Lídr pražské kandidátky SPD Nerušil rezignoval na členství v Radě Českého rozhlasu

Lídr pražské kandidátky hnutí SPD Josef Nerušil rezignoval kvůli své kandidatuře v říjnových parlamentních volbách na členství v Radě Českého rozhlasu. Chce se plně věnovat předvolební kampani. Uvedl to ve čtvrteční tiskové zprávě.

Nerušil byl do devítičlenné rady zvolen 29. září loňského roku. Rezignovat se rozhodl přesto, že kandidatura podle něho není v rozporu s žádným zákonným ustanovením a dříve kandidovali i jiní členové rad České televize a Českého rozhlasu. "Zároveň věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad," dodal.

Letos vedle Nerušila kandiduje do Poslanecké sněmovny i členka Rady České televize Hana Lipovská, která je lídrem kandidátky Volného bloku v Pardubickém kraji. Rezignovat na členství odmítla až do doby případného zvolení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat