SPD

Rusko mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu, napsal exzastupitel Bruntálu za SPD, soud nyní zamítl jeho odvolání

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dnes zamítl odvolání někdejšího bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye, který byl odsouzen za výroky schvalující ruskou vojenskou agresi na Ukrajině. V únoru napsal na facebook, že Putin je borec a odzbrojí "ukrofašisty" a že by Rusko mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu. Okresní soud v Bruntále mu za to uložil peněžitý trest 45 tisíc korun.

Od Makaye i jeho slov se distancovalo vedení Bruntálu i SPD. Komunální politik, který letos do zastupitelstva nekandidoval, se odvolal. Rozsudek je už pravomocný. Přípustné je jen dovolání, jako mimořádný opravný prostředek.

Soudce ve zdůvodnění uvedl, že rozsudek okresního soudu byl věcně správný. "S hodnocením soudu souhlasíme. Proto jsme rozhodli o zamítnutí," řekl. Dodal, že výše peněžitého trestu je odpovídající a odpovídá i majetkovým poměrům obžalovaného. S tím ale nesouhlasí odsouzený. "Toto není spravedlnost. Budu se dovolávat," řekl po skončení líčení. Dodal, že peněžitý trest nezaplatí.

Makay u soudu v Bruntále i dnes své výroky obhajoval tvrzením o tom, že na Ukrajině působí fašisté a ukrajinská vláda nechává zabíjet Rusy. Bývalý zastupitel tvrdí, že jeho výroky směřovaly výhradně proti údajným ukrajinským fašistům. "Nevěřím, že žiji v právním státě," řekl Makay.

Zdroj: ČTK

Tošovský ukončil členství v ODS, mandátu po boku SPD se nevzdal

V pondělí zvolený radní města Ústí nad Labem Pavel Tošovský na výzvu oblastního sdružení ODS ukončil členství ve straně. Mandátu po boku SPD se nevzdal. Město vede koalice ANO a SPD s Trikolorou. Tošovský o tom informoval v úterý ráno v sms zprávě. K městské vládě se připojila i Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů (UFO). Hnutí jí na nejbližším jednání vyloučí. Uskuteční se zřejmě v příštím týdnu. Za uskupení to řekl Petr Křivan.

Na ustavujícím zastupitelstvu byl v pondělí zvolen primátorem Petr Nedvědický (ANO) a náměstci z ANO, koalice SPD s Trikolorou a Nechybová (UFO). Nové vedení města má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Nechybová i Tošovský mají nárok na plný plat, byli zvoleni jako uvolnění. Spolustraníci Nechybové i Tošovského zůstali v opozici. UFO se za jednání Nechybové omluvilo voličům, stejně tak ODS za jednání Tošovského.

Předseda oblastního sdružení a poslanec Libor Turek v úterý řekl, že oblastní sdružení Tošovského opakované vyzve, aby mandát složil. "Obávám se, že víc udělat nemůžeme. Budiž to pro nás poučení pro příště při sestavování kandidátek," uvedl Turek.

zastupitelstvu 20 hlasů. Nechybová i Tošovský mají nárok na plný plat, byli zvoleni jako uvolnění. Spolustraníci Nechybové i Tošovského zůstali v opozici. O vyloučení Nechybové UFO jedná.

Zdroj: ČTK

Sněmovní výbor nezahájil disciplinární řízení s Okamurou. Jeho výroky vůči Pekarové však označil za nevhodné

Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý rozhodl, že nezahájí disciplinární řízení s lídrem SPD Tomiem Okamurou. Okamura čelil podnětu poslankyně STAN Lucie Potůčkové kvůli svým výrokům na plénu z konce srpna vůči předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Výbor označil tyto výroky za nevhodné, řekla novinářům po schůzi předsedkyně výboru Helena Válková (ANO).

Okamura se do Pekarové Adamové opřel kvůli jejímu výroku z televizní debaty o tom, že lidé mohou pomoci situaci ohledně energií například i tím, že si vezmou další svetr. Uvedl, že třeba u nejmenších dětí to není podle jeho zkušeností možné. "Nezlobte se na mě, ale vy prostě nemáte tu osobní zkušenost, proto asi můžete říkat takové nesmysly," prohlásil koncem srpna Okamura.

"Takže já budu mluvit o sobě, nebudu mluvit o vás, to jste si všimla, nechci být osobní, ale o své osobní zkušenosti, kterou vy evidentně nemáte z nějakého důvodu, to je mi jedno, z jakého, to vůbec nebudu hodnotit, ale já zkušenost mám," pokračoval podle sněmovního stenozáznamu. Potůčková tvrdila, že ji Okamurova slova o ženství urazila, jeho výroky byly podle ní "přes čáru".

Zdroj: ČTK

Fiala v neděli promluví k národu o energiích a výhledu na zimu, opozice projev kritizuje

Hlavní televizní kanály a Český rozhlas odvysílají v neděli ve 20:05 mimořádný projev premiéra Petra Fialy (ODS). Mluvčí vlády Václav Smolka řekl, že řeč se bude týkat aktuálních kroků vlády v energetické krizi a výhledu na zimu. Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ve Sněmovně označili premiérovo vystoupení za zneužití funkce předsedy vlády před obecními a senátními volbami, které budou zkraje příštího víkendu.

Sněmovna v pátek projednává návrh kabinetu na stanovení maximálních cen plynu a elektřiny pro menší odběratele. Vláda připravila i pomoc firmám. Podle opozice přichází kabinet s opatřeními pozdě, k tomu je má za nedostatečná. Premiér k lidem promluví je pět dní před komunálními a senátními volbami.

Bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) označil Fialův projev za "hrubé zneužití funkce premiéra". Podle Vondráčka pro mimořádné vystoupení předsedy vlády není důvod. "Neděje se nic mimořádného kromě toho, že to vláda mimořádně nezvládá," řekl Vondráček. Projev premiéra je podle něj "v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím". Postupně třikrát vyzval Fialu, aby projev přednesl až po volbách.

Podobně poslanec SPD Jan Hrnčíř uvedl, že ministerský předseda "zneužil svou funkci pro politickou propagaci." Žádal, aby premiér stejný prostor vyjednal i pro opozici, což požadoval i Vondráček. Exministr životního prostředí Richard Brabec dodal, že projev je "nepovolená podpora a berlička, kterou koalice použije".

Zdroj: ČTK
Pokračovat