Pandora Papers

Projekt Pandora Papers je založený na téměř 12 milionech dokumentů ze 14 právních kanceláří, spolupracovalo na něm přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. Tvrdí, že v rámci projektu odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V dokumentech se podle nich objevují jména zločinců, celebrit, politiků, fotbalistů, soudců i lidí z daňových úřadů z celého světa.

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK

Babišův nákup zámku má znaky trestných činů včetně podvodu, uvádí senátní komise. Žádá policii o prošetření

Počínání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, na který upozornil novinářský projekt Pandora Papers, vykazuje podle senátní komise znaky trestných činů včetně podvodu. Policie a Česká národní banka by to měly prošetřit, uvedl po jednání komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků její předseda Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Babiš opakovaně jakékoli obvinění odmítl.

Senátní komise ale zaujala jiné stanovisko než premiér k informaci, že si přes své offshorové firmy poslal do ciziny téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámku. "Toto (Babišovo) jednání vykazuje znaky trestného činu nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění společnosti," řekl předseda komise.

Premiérovy transakce podle Wagenknechta vykazují znaky podvodného obchodu podle zákona proti praní špinavých peněz. Není zřejmé, z jakých zdrojů transakci financoval. Pokud tyto peníze byly legálně nabyté a zdaněné, není podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry zřejmé, proč Babiš nákup nemovitostí neřešil přes realitní makléře.

Babiš podle Wagenknechta vzhledem ke zjištěním v případu Pandora Papers opakovaně a dlouhodobě podváděl ve svých daňových přiznáních a neuváděl informace o vlastním majetku. Kauza podle předsedy komise rovněž ukázala, že Babiš reálně ovládá holding Agrofert, který musel vložit do svěřenských fondů, a zneužívá dotace. Komise podle Wagenknechta prověřovala na šest desítek dokumentů. Senátor Michael Canov (SLK) podotkl, že závěry komise byly přijaty jednomyslně. Vyzval Babiše k odstoupení.

Faltýnek: Babiš zákon neporušil, celý klub ANO za ním stojí

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka neporušil zákon, zaplatil daně a český daňový poplatník nepřišel ani o korunu. Řekl to po úterním jednání klubu ANO, kterého se premiér zúčastnil on-line, v reakci na zjištění světových novinářů v kauze Pandora Papers. Klub podle něj stojí za předsedou vlády.

"Za nás se k tomu stavíme tak, že pár dnů před volbami byla vytažena 12 let stará transakce, při které pan premiér, tehdy podnikatel, v roce 2009 neporušil zákon, zaplatil daně a český daňový poplatník nepřišel ani o jednu korunu," řekl Faltýnek. Očekává, že téma se otevře na úterním jednání sněmovny. Poslanci ANO podle něj stojí za premiérem.

Web Investigace.cz uvedl, že Babiš si v roce 2009 nechal pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně a diskrétně založit firmy s nastrčenými řediteli. Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). Poskytl tak sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu 16 luxusních francouzských nemovitostí včetně zámečku. Babiš by měl podle serveru vysvětlit, proč si objednal založení složitého finančního schématu k zakrytí původu peněz. Premiér obvinění z praní peněz odmítá.

Zdroj: ČTK
Pokračovat