politika

Zeman vetoval novelu, která mění funkci politických náměstků. Jde o trafiku, tvrdí

Prezident Miloš Zeman v pátek vetoval koaliční novelu, podle níž mají od ledna zaniknout na ministerstvech funkce odborných náměstků a která také ruší omezení v počtu náměstků členů vlády. Zeman vyjádřil podle zdůvodnění, které poskytl Hrad, pochyby o tom, nakolik je předloha v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Opět také kritizuje úpravu politických náměstků. Podle prezidenta nepatří do zákona o státní službě, když "v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku".

O novele služebního zákona, jak ji navrhli předsedové pětice koaličních stran, bude znovu hlasovat sněmovna. Služební zákon je podle premiéra Petra Fialy (ODS) důležitý krok k lepšímu fungování státní správy. Veto prezidenta jsme připraveni přehlasovat, sdělil premiér v reakci na rozhodnutí hlavy státu koaliční novelu vetovat. Prezidentův postoj s ohledem na pohodlnou vládní většinu s největší pravděpodobností přehlasuje.

Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Zdroj: ČTK

Sedm prezidentských kandidátů dostalo výzvu k nápravě chyb svých kandidátních listin

Ministerstvo vnitra vyzvalo k nápravě chyb sedm z 21 prezidentských kandidátů. Zřejmě nejznámější z nich je podnikatelka a někdejší místostarostka Prahy 8 za ODS Terezie Holovská, která před čtyřmi lety neúspěšně kandidovala do Senátu za Stranu práv občanů Zemanovce. Výzvy dnes ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Podnikatelka Holovská, která provozovala pražský klub Mlsná tygřice, kandidovala na prezidentku už před pěti lety, vnitro ji ale nezaregistrovalo kvůli nesplněným podmínkám kandidatury. I letos podle textu výzvy její nominaci nepodpořil předepsaný minimální počet 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 000 řadových občanů. Holovskou podpořili podle výzvy tři senátoři, z toho dva bývalí, šest bývalých poslanců a pouze 414 řadových občanů, z nichž u osmi chyběl podpis.

Jen dva senátorské podpisy na podporu své kandidatury dodal podle výzvy ministerstva podnikatel a zakladatel Krtkova světa Josef Roušal, učinil tak prostřednictvím Roberta Vašíčka z Prahy 11. Roušal již dříve serveru Seznam Zprávy.cz řekl, že měl domluvené podpisy deseti senátorů, tři z nich slib ale vzali zpět, a dostatek podpisů občanů nesesbíral."

Podobně je na tom další neúspěšný adept z prezidentských voleb 2018 Libor Hrančík z Olomouce, jehož přihláška tehdy ani letos nebyla podpořena dostatečným množstvím podpisů. Letos ho podle výzvy ministerstva podpořili dva senátoři, z nichž jeden ke dni předložení přihlášky již neměl mandát zákonodárce, a jeho podpis tak podobně jako u Holovské nemůže být započítán.

Zdroj: ČTK
Pokračovat