politika

Rafaj odstoupí 1. prosince. Vláda schválila podmínky výběru nového předsedy ÚOHS

Vláda na pondělním zasedání odsouhlasila podmínky výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavě státu minulý týden potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že má zájem se výběrového řízení zúčastnit.

Ve výběrové komisi budou podle materiálů, které dnes předložil kabinetu jeho předseda, místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel Odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký.

Zdroj: ČTK

Zeman přijal v Lánech náměstka Mlsnu, možného nástupce Rafaje v čele antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne přijal na zámku v Lánech náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu. Na Twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O Mlsnovi se spekuluje jako o nástupci předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, který minulý týden předal Zemanovi rezignaci na svou funkci. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý po schůzce s hlavou státu uvedl, že vláda brzy vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa antimonopolního úřadu.

Ovčáček pouze potvrdil, že šlo o schůzku informativního charakteru. Více jednání nechtěl komentovat. Mlsna na schůzce Zemanovi potvrdil, že má zájem o výběrové řízení na šéfa antimonopolního úřadu. Zúčastní se ho, pokud ho vláda vypíše.

Média už dříve uváděla, že by Rafajovým nástupcem mohl být právě Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes minulý týden uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

Zdroj: ČTK

Čtveřice senátorů TOP 09 odešla z klubu Starostů a nezávislých

Čtveřice senátorů TOP 09 odejde ze senátorského klubu Starostů a nezávislých. Zatím není jasné, zda senátoři založí vlastní frakci, k čemuž je ale potřeba pět členů horní komory, nebo se přidají k jinému klubu.

TOP 09 v letošních volbách zdvojnásobila počet senátorů. K Tomáši Czerninovi a Herbertu Paverovi přibyli Tomáš Třetina a Jan Grulich. Za TOP 09 jako navrhující stranu byl v minulosti zvolen také místopředseda horní komory Jiří Růžička, který je ale nestraníkem.

V případě přestupu senátorů TOP 09 do jiného klubu se nejčastěji spekuluje o ODS. V takovém případě by klub Starostů nemusel být nakonec v Senátu nejsilnější, mohl by to být klub občanských demokratů. Nejpočetnější frakce by měla mít podle zvyklostí hlavní nárok na obsazení pozice předsedy horní komory. Czernin se v pondělí vyslovil pro to, aby v čele Senátu zůstal Miloš Vystrčil (ODS).

Zdroj: ČTK

Schillerová počítá kvůli superhrubé mzdě s jarní novelou rozpočtu

Vláda dál počítá se zrušením superhrubé mzdy, i když její dopad není zahrnut do návrhu rozpočtu na příští rok. Po pátečním projednání návrhu rozpočtu v koalici ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla novinářům, že kabinet udělá vše pro to, aby byla superhrubá mzda zrušena k 1. lednu. Na jaře by pak mohl být zákon o hospodaření státu novelizován. Do legislativy chce návrh na zrušení superhrubé mzdy kabinet dostat pozměňovacím návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) k daňovému balíčku.

Zdroj: ČTK

Hnutí STAN chválilo exkluzivní vyjednávání s Piráty o koalici pro parlamentní volby v roce 2021

Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby v roce 2021. STAN to uvedl v tiskové zprávě. Podle předsedy hnutí Víta Rakušana krajské volby ukázaly, že spolupráce politických stran má smysl, pokud funguje programová i lidská symbióza. Subjekty si kooperaci vyzkoušeli i před krajskými volbami v Olomouckém kraji, kde koalice skončila na druhém místě za hnutím ANO.

Místopředseda STAN Petr Gazdík původně avizoval, že navrhne výboru odklad hlasování o spolupráci s Piráty o dva týdny kvůli vyjednávání o koalici ve Zlínském kraji. Dnes ale před jednáním uvedl, že se podařilo s vedením Pirátů dohodnout na komunikaci do budoucna, aby nevznikaly problémy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat