politika

Kraje žádají, aby v 98. výzvě REACT-EU získali finance všichni žadatelé. Podle kritiků rozhodovala při žádosti o dotace rychlost podání projektu

V obcích po celé zemi demonstrovaly desítky lidí proti ministryni Benešové

Zhruba v 50 obcích po České republice večer demonstrovaly desítky lidí za odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a jmenování nového nejvyššího státního zástupce až novou vládou. Akci pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii. Ministryni vyčítá například konec nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten označil tlak Benešové za hlavní důvod své nedávné rezignace.

V Brně se demonstrace zúčastnilo podle odhadu zpravodaje ČTK asi 100 lidí. Podle pořadatelů se Benešová snaží nabourat nezávislost české justice. Brněnskou akci pořádalo vedle Milionu chvilek pro demokracii také Společně Brno, směřovala i proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Podle organizátorů trestně stíhaný člověk nesmí vybírat nejvyššího žalobce. Obdobná demonstrace se v Brně konala na konci května za účasti asi 300 lidí.

Ve stotisícovém Hradci Králové se dnešního protestu na Masarykově náměstí v centru města podle odhadu policie zúčastnilo do 50 lidí. "Žádné problémy nebyly, k narušení veřejného pořádku nedošlo," řekla mluvčí policie Šárka Pižlová. Odhadem 20 protestujících se sešlo před libereckou radnicí.

Zdroj: ČTK

Brněnský dohledový úřad dal kvůli krajským a senátním volbám pokuty 757 000 korun

Uřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dosud uložil v souvislosti s loňskými krajskými a senátními volbami v ČR 45 pokut v celkové výši 757 000 korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí úřadu Luisa Divišová. Subjekty nepředložily nebo nezveřejnily zprávu o financování kampaně a nepředložily volební účetnictví. Úřad řešil 125 přestupků.

Krajské i senátní volby byly loni na podzim. "Kandidující subjekty mají povinnost zveřejnit a předložit tuto zprávu úřadu do 90 dnů od vyhlášení celkových výsledků voleb. V krajských volbách to bylo do 4. ledna a ve volbách senátních do 11. ledna," uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Subjekty musejí zprávu o financování kampaně zveřejnit i na internetových stránkách.

Zdroj: ČTK

Polsko by mělo za nezastavení těžby v Turówě platit, tvrdí vláda. Chce se ale uzavřít dohodu

Ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) mají sjednat mezivládní dohodu s Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów, který je předmětem sporů. Schválila to v pondělí vláda, oznámil Brabec na tiskové konferenci. Smlouva podle něj bude obsahovat nejen finanční kompenzace.

Zároveň kabinet uložil vládnímu zmocněnci pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU Martinu Smolkovi, aby navrhl uložení penále Polsku ve výši pět milionů eur (zhruba 127 milionů korun) denně kvůli tomu, že v rozporu s uloženým předběžným opatřením bezodkladně nezastavila těžbu hnědého uhlí v dole.

Soud EU v květnu Polsku na žádost České republiky nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Polsko nařízení "samozřejmě nedodrží", neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat