Politika

31. 7. 2020 11:22

Poslanec hnutí ANO Vrána složil mandát, soustředí se na kampaň do Senátu

Poslanec Petr Vrána z hnutí ANO složil poslanecký mandát. Důvodem je jeho kandidatura do Senátu v přerovském obvodu, na kterou se chce v příštích týdnech soustředit, řekl Vrána V lavicích sněmovny ho nahradí od 1. srpna dlouholetá starostka Vranovic - Kelčic na Prostějovsku Irena Blažková. Barvy hnutí bude v Poslanecké sněmovně reprezentovat do konce volební období, tedy zhruba rok. Blažková uvedla, že starostkou po tu dobu zůstane.

"K dnešnímu dni jsem složil poslanecký mandát, můj asistent předsedovi sněmovny dnes předal notářsky ověřené prohlášení o složení mandátu. Důvodem je to, že nechci alibisticky čekat na to, jestli budu zvolen senátorem nebo ne. Chci to udělat dopředu, abych se soustředil na boj o Senát," řekl v pátek Vrána, který je zároveň neuvolněným přerovským radním a neuvolněným náměstkem hejtmana.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2020 18:23

Matovič odejde z politiky, pokud bude odvolán kvůli plagiátorské kauze. Vládnoucí koalice ho plánuje podržet

Slovenský premiér Igor Matovič je připraven odejít z politiky, pokud mu parlament ve čtvrtek vysloví nedůvěru. Matovič to ve středu řekl novinářům v reakci na svoji plagiátorskou kauzu, která se stala jedním z důvodů opozičního návrhu na jeho odvolání. Zástupci čtyřčlenné koalice dříve během dne ohlásili, že ministerského předsedu při hlasování ve sněmovně podrží. Matovič také kritizoval média, která na opisování v jeho diplomové práci upozornila. Ještě jako opoziční politik Matovič plagiátorství bývalého šéfa sněmovny kritizoval a žádal jeho rezignaci.

"O tom, zda mám být i s těmito hříchy předsedou vlády, rozhodnou poslanci. Když mě odvolají, odejdu z parlamentu i z politiky," řekl Matovič, který se stal premiérem po vítězství svého protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v únorových volbách. Matovič dodal, že v případě odvolání z funkce premiéra zůstane OLaNO v koalici.

Matovič podle slovenského listu Denník N ve své diplomové práci z roku 1998 opsal pasáže ze dvou knih, doplnil několik stránek a výsledek odevzdal jako své dílo, aniž použité zdroje řádně citoval.

Zdroj: ČTK
Pokračovat