Politika

29. 11. 2021 11:55

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
22. 11. 2021 17:15

Potravinovým bankám chybí až deset milionů. Přispěli jsme už vše, co jsme mohli, hájí se ministerstvo

Potravinové banky nutně potřebují od státu vyplatit alespoň deset milionů korun, aby udržely provoz. Zvýšil se objem nashromážděných potravin, tím vzrostly i náklady. Za současné situace, kdy navíc stouply ceny pohonných hmot či energií nejsou banky schopné nadále fungovat. V pondělí to sdělila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Ministerstvo zemědělství, pod které banky spadají, na dotaz uvedlo, že prostřednictvím dotací bankám letos vyplatilo zhruba 72 milionů korun. V této částce bylo zohledněno i zvýšení o 20 milionů korun schválené sněmovním zemědělským výborem. Resort tak vyplatil požadavky bank v plné výši, uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Potravinové banky letos podle Láchové z dotačního programu ministerstva zemědělství vyčerpaly přibližně 65,6 milionu korun. Úřad podle ní vzhledem k limitům podpory na jednoho žadatele nemohl vyplatit 72 milionů korun, maximální výše činila podle ní 70 milionů korun, o což ani banky nežádaly. "Dle dopisu paní ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), který nám byl zaslán 8. listopadu byla alokace programu 83 milionů korun, po navýšení. Tento dopis byl reakcí na podklady k dofinancování, v němž jsme vzhledem ke zvyšujícímu se obratu a s tím souvisejícím nákladům žádali o deset milionů v dofinancování," uvedla Láchová.

V rámci poskytnuté dotace je možné podle Bílého podporovat pouze sběr a skladování potravin, nikoliv jejich distribuci potřebným. "Rovněž nelze finančně podporovat jiné činnosti, jako je například distribuce roušek, antigenních testů, oblečení, drogerie atd., byť jde jistě o důležitou činnost potravinových bank. Finanční dotace tedy neslouží k financování celého provozu potravinových bank, ale pouze má potravinové banky dílčím způsobem podporovat v oblasti sběru a skladování potravin, které by se jinak staly potravinovým odpadem," řekl. Ministertsvo zemědělství podle něj dlouhodobě upozorňuje na nutnost zapojení také další resortů do pomoci těchto organizací.

Zdroj: ČTK
21. 11. 2021 17:42

Křetínský založil novou dobročinnou nadaci. Chce, aby byla největší v Česku

Miliardář a majitel fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský si kromě londýnského fotbalového klubu West Ham United nechal minulý týden zapsat do obchodního rejstříku také novou společnost jménem "Nadace EP Corporate Group". Nadace má podle Daniela Častvaje, člena správní rady a zárověň mluvčího samotného Křetínského, ambicí být největší v Česku.

"Zaměření a podrobnosti budeme komunikovat v blízké době, nejprve musíme nastavit všechny procesy, webovou stránku atd. Daniel je připraven v období dalších deseti let vydat na charitu nejméně 2,5 miliardy korun," uvedl Častvaj v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Nadace, která by zastřešovala dobročinné výdaje, zatím v bohaté struktuře Křetínského firem chyběla. Podle Častvaje se ale Křetínský dobročinné sféře věnuje dlouhodobě - jeho dosavadní výdaje na charitu a "sociálně odpovědné" projekty prý činí víc než miliardu eur. Do této částky holding započítává některé výdaje fotbalové Sparty Praha nebo příspěvky pro univerzitu v Hradci Králové od firem AVE CZ a Elektrárny Opatovice. Další peníze Křetínský utratil přes nadaci partnerské skupiny J&T.

Zdroj: Domácí
21. 11. 2021 15:25

O šéfovi nového Nejvyššího stavebního úřadu se rozhodne do konce roku, tvrdí Dostálová

Šéf nového Nejvyššího stavebního úřadu by měl být podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) znám do konce roku. Do výběrové komise budou podle ní přizváni i členové koalice, která by měla složit příští vládu. Vzhledem k tomu, že budoucí vláda avizuje hospodaření v rozpočtovém provizoriu, výběr podle Dostálové nespěchá. Úřad totiž nebude moci fungovat samostatně, ale jen jako organizační jednotka ministerstva pro místní rozvoj. S odložením účinnosti nového stavebního zákona Dostálová nesouhlasí. Pokud ale bude formující se vláda trvat na změnách, vytvoří situaci, kdy budou na scéně stavebního práva v jeden čas fungovat dva zákony. Dostálová to v neděli řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Zdroj: ČTK
Pokračovat