Politika

Část komunistů požádala o volbu nového vedení KSČM mimo sjezd

Čekat s volbou nového vedení na sjezd, jehož konání znemožňuje epidemie koronaviru, nechce třetina organizací KSČM. Volbou se proto bude zabývat ústřední výbor strany na prvním zasedání po uvolnění nejpřísnějších protiepidemických pravidel, řekl místopředseda komunistů Petr Šimůnek.

Volba se může podle stanov uskutečnit jedině, pokud nejprve rezignuje, nebo bude odvoláno dosavadní vedení v čele s Vojtěchem Filipem. Představitelé strany po neúspěchu v podzimních krajských volbách dali funkce pouze k dispozici. Filip ve čtvrtek odmítl říct, jak se zachová. Rezignaci už podala místopředsedkyně Kateřina Konečná.

Šimůnek řekl, že ústřední výbor, který má víc než devadesát členů, bude jednat do týdne po přechodu Česka do čtvrtého epidemického stupně PES, tedy až bude povoleno shromažďování alespoň šesti lidí. Zasedání by se uskutečnilo videokonferencí z krajských centrál KSČM. Při tom by komunisté případně i zvolili nové vedení.

"Bod musíme zařadit, třetinu okresů, které se chtějí zabývat volbou nového vedení, máme. Je otázkou, jestli stávající vedení bude rezignovat a umožní volbu nového vedení. Pokud nebude rezignovat, musí se o tom hlasovat a podle našich stanov musí být pro tuto volbu dvě třetiny členů," uvedl Šimůnek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2021 14:36

Zástupci visegrádské čtyřky se shodli na vyšší podpoře běloruské opozice včetně stipendií pro běloruské studenty

Zástupci parlamentů zemí visegrádské čtyřky se shodli na potřebě silnější podpory běloruské opozice. Chtěli by také umožnit běloruským studentům formou stipendií Mezinárodního visegrádského fondu studium v zahraničí. Po jednání šéfů parlamentů států V4 to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Zmínil se o možnosti pozvání zástupců běloruské opozice do Senátu.

"Vzhledem k historické paměti, kterou všechny státy visegrádské čtyřky mají, je naším bytostným zájmem podporovat lidi, kteří chtějí svobodu a demokracii," uvedl Vystrčil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2021 8:41

Piráti budou v říjnových volbách kandidovat společně se STAN. Koaliční smlouvu podpořilo 668 z 848 hlasujících členů strany

Piráti budou v říjnových volbách do Sněmovny kandidovat společně s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). V internetovém hlasování, do kterého se mohli zapojit všichni členové Pirátů, podpořilo koaliční dohodu obou uskupení 668 z 848 hlasujících. Širší vedení Starostů schválilo smlouvu minulý týden.

Piráti o koaliční smlouvě hlasovali od pátečního dopoledne. Aby návrh uspěl, potřeboval alespoň 60 procent hlasů. Získal téměř 79 procent, alternativní návrhy, aby se rozhodovalo na republikovém výboru nebo řádném jednání celostátního fóra, obdržely nejvýše necelých 21 procent hlasů.

Zdroj: ČTK
11. 1. 2021 19:37

Krajský výbor TOP 09 Praha jednomyslně potvrdil lídryní společné kandidátky s ODS a KDU-ČSL pro podzimní volby předsedkyni TOP 09 Pekarovou Adamovou

9. 1. 2021 16:37

ČSSD bude jednat o volební alianci s odboráři, řekla Maláčová

Vedení ČSSD bude vyjednávat o levicové volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními, případně dalšími subjekty, které mají k této straně programově blízko. Vedení k tomu dostalo mandát na předsednictvu strany, které se uskutečnilo v sobotu on-line. Na Twitteru to uvedla místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Memorandum o spolupráci ve volbách už loni na podzim podepsaly ODS, KDU-ČSL a TOP 09, budou ve sněmovních volbách kandidovat společně v koalici. Volební koalici zvažují také Piráti a STAN. Širší vedení Starostů ji už schválilo, Piráti o schválení koaliční smlouvy hlasují v těchto dnech, výsledky by měly být známy v úterý.

Zdroj: ČTK
7. 1. 2021 23:10

Zelení podporují koalici Pirátů a STAN, nabídli jim své kandidáty

Strana zelených má zájem podpořit v letošních sněmovních volbách chystanou koalici Pirátů a hnutí STAN. Rozhodla o tom republiková rada Zelených.

Informoval o tom dnes vedoucí komunikace strany Miroslav Slíž. Zelení nabídli účast svých členů a členek na společných kandidátkách, uvedla spolupředsedkyně strany Magdalena Davis. O začlenění zástupců Zelených do kandidátek mají rozhodnout vnitrostranické orgány Pirátů a hnutí STAN.

7. 1. 2021 17:40

Hnutí STAN odsouhlasilo smlouvu o volební koalici s Piráty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) schválilo koaliční smlouvu s Piráty o spolupráci v letošních sněmovních volbách. Dohodu, kterou oba subjekty dopracovaly před Vánocemi, dnes v hlasování širšího vedení STAN získalo 92 procent hlasů, řekl novinářům předseda Starostů Vít Rakušan. Piráti budou o vzniku koalice definitivně rozhodovat na svém sobotním celostátním fóru.

Koaliční smlouvu s programovými východisky vypracovali Piráti a STAN koncem loňského roku. Hnutí STAN má podle ní obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Zdroj: ČTK
4. 1. 2021 13:55

Ústecký hejtman Schiller (ANO) se vzdal poslaneckého mandátu

Nový hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) se vzdal ke konci loňského roku poslaneckého mandátu. Rezignaci projedná ve středu sněmovní mandátový a imunitní výbor, řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Schillera nahradí v dolní komoře patrně jeho kolegyně z hnutí Jaroslava Puntová.

Schiller stanul v čele Ústeckého kraje v polovině listopadu. Nahradil Oldřicha Bubeníčka (KSČM), který vedl kraj osm let. Schiller už po volbě zastupiteli ohlásil, že na funkci poslance ke konci prosince rezignuje.

Zdroj: ČTK
Pokračovat