Politika

22. 10. 2020 13:37

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
19. 10. 2020 15:20

Rafaj odstoupí 1. prosince. Vláda schválila podmínky výběru nového předsedy ÚOHS

Vláda na pondělním zasedání odsouhlasila podmínky výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavě státu minulý týden potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že má zájem se výběrového řízení zúčastnit.

Ve výběrové komisi budou podle materiálů, které dnes předložil kabinetu jeho předseda, místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel Odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2020 17:47

Zeman přijal v Lánech náměstka Mlsnu, možného nástupce Rafaje v čele antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne přijal na zámku v Lánech náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu. Na Twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O Mlsnovi se spekuluje jako o nástupci předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, který minulý týden předal Zemanovi rezignaci na svou funkci. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý po schůzce s hlavou státu uvedl, že vláda brzy vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa antimonopolního úřadu.

Ovčáček pouze potvrdil, že šlo o schůzku informativního charakteru. Více jednání nechtěl komentovat. Mlsna na schůzce Zemanovi potvrdil, že má zájem o výběrové řízení na šéfa antimonopolního úřadu. Zúčastní se ho, pokud ho vláda vypíše.

Média už dříve uváděla, že by Rafajovým nástupcem mohl být právě Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes minulý týden uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

Zdroj: ČTK
13. 10. 2020 17:22

Čtveřice senátorů TOP 09 odešla z klubu Starostů a nezávislých

Čtveřice senátorů TOP 09 odejde ze senátorského klubu Starostů a nezávislých. Zatím není jasné, zda senátoři založí vlastní frakci, k čemuž je ale potřeba pět členů horní komory, nebo se přidají k jinému klubu.

TOP 09 v letošních volbách zdvojnásobila počet senátorů. K Tomáši Czerninovi a Herbertu Paverovi přibyli Tomáš Třetina a Jan Grulich. Za TOP 09 jako navrhující stranu byl v minulosti zvolen také místopředseda horní komory Jiří Růžička, který je ale nestraníkem.

V případě přestupu senátorů TOP 09 do jiného klubu se nejčastěji spekuluje o ODS. V takovém případě by klub Starostů nemusel být nakonec v Senátu nejsilnější, mohl by to být klub občanských demokratů. Nejpočetnější frakce by měla mít podle zvyklostí hlavní nárok na obsazení pozice předsedy horní komory. Czernin se v pondělí vyslovil pro to, aby v čele Senátu zůstal Miloš Vystrčil (ODS).

Zdroj: ČTK
9. 10. 2020 17:42

Schillerová počítá kvůli superhrubé mzdě s jarní novelou rozpočtu

Vláda dál počítá se zrušením superhrubé mzdy, i když její dopad není zahrnut do návrhu rozpočtu na příští rok. Po pátečním projednání návrhu rozpočtu v koalici ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla novinářům, že kabinet udělá vše pro to, aby byla superhrubá mzda zrušena k 1. lednu. Na jaře by pak mohl být zákon o hospodaření státu novelizován. Do legislativy chce návrh na zrušení superhrubé mzdy kabinet dostat pozměňovacím návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) k daňovému balíčku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat