premiér

Premiér Fiala ocenil hasiče a další, kteří zasahovali v Českém Švýcarsku

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ocenil pět desítek zástupců záchranných složek, které se podílely na hašení nedávného rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko. Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka. Ocenění obdrželi nejen hasiči, ale i vojáci nebo policisté a také zástupci samospráv, například starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Z rukou premiéra a za účasti mimo jiné ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nebo ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dostali pamětní list a pamětní špendlík ve tvaru českého lva.

"Není bohužel v našich silách, abychom osobně vyjádřili poděkování stovkám lidí, kteří ke zdolání požáru přispěli, proto oceňujeme alespoň vybrané zástupce zasahujících složek," řekl premiér. "Byla to těžká zkouška. Zkouška, kterou v tomto rozsahu naši hasiči a další složky ještě nezažili," zdůraznil. Připomněl i význam zahraniční pomoci a zapůjčené techniky. "Myslím, že naše kvalita našeho Integrovaného záchranného systému a schopnosti vás, schopnosti těch, kteří pomáhají lidem v těch nejzávažnějších situacích, je jeden z důležitých ukazatelů vyspělosti naší země," poznamenal. 

Zdroj: ČTK

Test na drogy, který podstoupila finská premiérka po večírku, byl negativní

Finská premiérka Sanna Marinová měla negativní test na drogy. Podstoupila jej v reakci na zveřejnění videozáznamu z minulého týdne, který ji zachycoval při bujarém tanci a oslavách na soukromém večírku. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedla kancelář předsedkyně vlády.

Video 36leté Marinové z večírku s finskými celebritami začalo minulý týden kolovat po sociálních sítích a následně ho zveřejnila finská média. Kritici vyjadřovali pochybnosti o schopnostech Marinové plnit povinnosti ministerské předsedkyně, jiní naopak vyjadřovali premiérce podporu.

Marinová, která se v prosinci 2019 stala nejmladší úřadující šéfkou vlády na světě, v pátek souhlasila, že se podrobí testu na drogy. Uvedla také, že nikdy drogy nebrala a že na uvedeném večírku nikoho brát drogy neviděla.

Sociálnědemokratická politička se rovněž hájila tím, že její schopnost plnit oficiální povinnosti nebyla oné sobotní noci narušena a že by večírek opustila, kdyby byla povolána do práce.

Zdroj: ČTK

Zemřel někdejší severoirský premiér a držitel Nobelovy ceny míru David Trimble

Ve věku 77 let dnes zemřel bývalý severoirský premiér David Trimble, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na severoirskou Ulsterskou unionistickou stranu (UUP), kterou Trimble na přelomu tisíciletí vedl.

"Rodina lorda Trimblea s velkým zármutkem oznamuje, že v pondělízemřel po krátké nemoci," uvedli unionisté v prohlášení.

"Hluboké zarmoucení" nad smrtí Trimblea krátce po oznámení vyjádřil i současný severoirský premiér Micheál Martin. "Hrál klíčovou a odvážnou roli při nastolení míru v Severním Irsku," napsal Martin na twitteru.

"Trimble byl velikán britské i mezinárodní politiky a pro jeho intelekt, osobní odvahu a urputné odhodlání změnit politiku k lepšímu se na něj bude dlouho vzpomínat," napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson. Vyjádřil soustrast Trimbleově manželce Daphne a jejich dětem a ujistil je, že na dědictví jejich manžela a otce Británie nikdy nezapomene.

Zdroj: ČTK

V boji o post lídra konzervativců zůstávají čtyři kandidáti, Johnson ustál hlasování o důvěře

V boji o post lídra britské Konzervativní strany a tedy i britského premiéra zůstávají po pondělním hlasování konzervativních poslanců čtyři kandidáti: Rishi Sunak (115 hlasů), Penny Mordauntová (82 hlasů), Liz Trussová (71 hlasů) a Kemi Badenochová (58 hlasů). Pátým a vyřazeným je Tom Tugendhat s 31 hlasy. Bývalý ministr financí Sunak získal nejvíce hlasů i v předchozích dvou hlasováních.

Kabinet premiéra Borise Johnsona v pondělí ustál hlasování o důvěře v britské sněmovně. Premiér tak může setrvat ve funkci do doby, než strana zvolí jeho nástupce.

Další kola volby plánují konzervativci na úterý a na středu, kdy by podle očekávání měli zbýt jen dva kandidáti. Ti se pak budou ucházet o hlasy celé Konzervativní strany, tedy asi 200 000 členů, kteří rozhodnou o jménu čtvrtého britského konzervativního premiéra od roku 2010.

Zdroj: ČTK

Jméno britského premiéra bude známé 5. září, oznámili konzervativci

Jméno příštího britského premiéra a nástupce Borise Johnsona bude oznámeno 5. září, uvedl v pondělí takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Skupina zveřejnila přesná pravidla a časový harmonogram souboje o post lídra Konzervativní strany. Johnson z této pozice odstoupil ve čtvrtek, ale v křesle premiéra zatím zůstává.

Výbor oznámil, že přihlášku každého zájemce musí podpořit nejméně 20 konzervativních poslanců. Nominace kandidátů na post lídra konzervativců se otevřou v úterý ráno a uzavřou téhož dne odpoledne. Poté začne série hlasování na úrovni poslanců.

První kolo hlasování se uskuteční ve středu. Kandidáti, kteří jím chtějí projít, budou potřebovat podporu nejméně 30 poslanců. Další hlasování je naplánováno na čtvrtek. Tento proces se bude opakovat, dokud se pole kandidátů nezúží na finální dvojici, ze které budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 160 tisíc.

Předseda Výboru 1922 Graham Brady uvedl, že dvojice finalistů by mohla být veřejnosti známa už v pondělí. Nejpozději však bude jasno do 21. července, poté začínají parlamentní prázdniny.

Zdroj: ČTK

Francouzská premiérka ustála hlasování o nedůvěře, které vyvolala levice

Návrh francouzské levice na vyslovení nedůvěry premiérce Élisabeth Borneové a její vládě v pondělí v parlamentu neuspěl, informoval deník Le Monde. Pro vyjádření nedůvěry byl nutný souhlas většiny, tedy 289 hlasů. Pro návrh však bylo jen 146 poslanců, přičemž opoziční konzervativci a členové krajní pravice se rozhodli nehlasovat.

Hlasování o nedůvěře vyvolal levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie). Zástupci tohoto uskupení řekli už po červnových parlamentních volbách, že vláda, kterou v květnu jmenoval prezident Emmanuel Macron, by měla odejít.

Macronova centristická koalice Spolu získala ve volbách do Národního shromáždění 245 křesel. V 577členné dolní komoře parlamentu tak má sice nejsilnější zastoupení, ale přišla o většinu. K prosazení zákonů tedy bude potřebovat podporu dalších stran.

Zdroj: ČTK

Premiér Severního Irska Givan podal demisi kvůli pobexitovým sporům

Pokud by se v Severním Irsku skutečně začalo uplatňovat nařízení tamního ministra zemědělství o ukončení celních kontrol potravin dovezených z jiných částí Spojeného království, bylo by to flagrantní porušení mezinárodního práva. Řekla to dnes irská eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová.

Ministr Edwin Poots oznámil konec kontrol ve středu s platností od půlnoci. Britská vláda i Evropská unie uvedly, že kontroly navzdory tomu i dnes pokračují. V reakci na spor ve čtvrtek večer podal demisi první ministr Severního Irska Paul Givan z Demokratické unionistické strany. Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis demisi označil za "zklamání" a vyzval k okamžitému jmenován nového premiéra.

Celní kontroly zboží, které míří do Severního Irska ze zbytku Spojeného království, se provádí na základě dohody uzavřené v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie. Severoirský ministr zemědělství Poots ale ve středu překvapivě nařídil kontroly ukončit s téměř okamžitou platností. Tvrdí, že má právní analýzy, podle kterých je k takovému kroku oprávněn.

Zdroj: ČTK

Bezpečnostní výbor projednal návrh jmenovat Koudelku šéfem BIS

Sněmovní bezpečnostní výbor ve čtvrtek projednal návrh jmenovat Michala Koudelku opětovně ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Po necelé čtvrthodině schválil 11 hlasy ze 12 přítomných poslanců usnesení, které vládě umožňuje Koudelku do čela kontrarozvědky jmenovat. Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že vláda Koudelku jmenuje na svém nejbližším zasedání.

Ředitele BIS jmenuje podle zákona o zpravodajských službách vláda po projednání v bezpečnostním výboru. Výbor proto v usnesení konstatoval, že záležitost projednal. Koudelka je od poloviny srpna vedením BIS pouze pověřený poté, co mu vypršel první pětiletý mandát. Fiala při představení návrhu řekl poslancům, že taková situace by neměla trvat příliš dlouho.

Zdroj: ČTK
Pokračovat