Mlžení, nejistota, rozporuplné výroky. Co zaznělo o stavu a hospitalizaci prezidenta

Radek Bartoníček Mirko Kašpar Pavel Švec Štefan Novák Radek Bartoníček, Mirko Kašpar, Pavel Švec, Štefan Novák
19. 10. 2021 5:30
Prezident Miloš Zeman není podle Ústřední vojenské nemocnice nyní schopný vykonávat své pracovní povinnosti. Vedení Senátu bude řešit možný převod jeho pravomocí. Kancelář prezidenta to označuje za snahu o zviditelnění, opakovaně tvrdí, že Zeman úřad vykonávat může. Aktuálně.cz dění posledních dnů zmapovalo a přináší časovou osu výroků, které se stavu prezidenta i chování jeho okolí týkají.
středa 1. září
“Prezident republiky Miloš Zeman navštívil ve středu dne 1. září 2021, při příležitosti zahájení nového školního roku, ZŠ a MŠ Brno, Merhautova 37.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Návštěva školy byla zatím poslední veřejnou akcí prezidenta Miloše Zemana. Poté přijal v Lánech několik návštěv, například předsedu ODS Petra Fialu s poslancem ODS Pavlem Blažkem, ministryni financí Alenu Schillerovou, předsedu ČSSD Jana Hamáčka, předsedu SPD Tomia Okamuru, premiéra Andreje Babiše a 29. září premiéra Maďarska Viktora Orbána. Od té doby až do 10. října Hrad o žádné návštěvě politika ani nikoho jiného neinformoval, u Zemana však podle zjištění médií byl nejméně dvakrát ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.
čtvrtek 16. září
“Prezident republiky Miloš Zeman v úterý dne 14. září 2021 plánovaně nastoupil do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Lékaři provedli zevrubné zdravotní vyšetření prezidenta: CT, sonografii a krevní odběry. Zmíněná vyšetření nezjistila žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta ohrožovaly na životě. Prezident podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním. Nadlimitní hodnoty nebyly zjištěny u cukrovky, přetrvává neuropatie dolních končetin, jak už je známo delší čas. Nyní se dokončí rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, zahrnující infuze, v příštím týdnu plánuje prezident normální pracovní program.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Hrad na webu zveřejnil zprávu o zdravotním stavu prezidenta.
středa 22. září
“Jsem draslíkový muž.”
Miloš Zeman, prezident Prezident po osmi dnech opouští nemocnici a glosuje to, že dostával infuze draslíku. Jde o dosud poslední veřejně pronesená a zaznamenaná slova. Během čekání nesměli novináři pořizovat jakékoli záznamy, jednoho kvůli tomu ochranka vyvedla. Fotit mohli jen ve chvíli, kdy prezidenta na vozíku asistenti vyváželi z nemocnice. Nesměli ani blíž k prezidentovi, jeho další slova tak nebyla slyšet. Podle šéfa odboru protokolu Hradu Vladimíra Kruliše prezident řekl, že se cítí dobře.
středa 22. září
“Krátce po návratu z Ústřední vojenské nemocnice jsem v Lánech zahájil pracovní program. Jako první, a jsem tomu moc rád, jsem přivítal paní ministryni Alenu Schillerovou. Využívám této příležitosti, abych poděkoval všem, kteří na mne mysleli a posílali krásné vzkazy. Děkuji také lékařům a zdravotnickému personálu v Ústřední vojenské nemocnici. Za jejich úžasnou péči o pacienty jsem jim poděkoval květinami a jablíčky z Lán.”
Miloš Zeman, prezident Prezident na facebookové stránce oznamuje svůj návrat z nemocnice a návrat k pracovním povinnostem.
středa 22. září
“Byl hrozně rád, že je doma, to bylo jednoznačně vidět. Říkal, že tam byl unavený, protože se nevyspal ve své posteli. Jinak na mě působil velmi dobře, hlava mu myslela, bylo vidět, že na všechny věci reaguje.”
Alena Schillerová (za ANO), ministryně financí Ministryně po schůzce s prezidentem komentuje jeho aktuální kondici.
středa 6. října
“Včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se pan prezident chystá volit. Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Mluvčí informuje, že prezident v Lánech pracuje a vše je v pořádku.
středa 6. října
“Miloš Zeman trpí problémy s játry, v jejichž důsledku se mu v dutině břišní hromadí voda.”
Deník N a Radiožurnál Média zveřejňují zprávy, které zpochybňují informace podávané prezidentskou kanceláří.
středa 6. října
“Jsou to nesmysly! Pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám.”
Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Mynář na Frekvenci 1 popírá informace o špatném stavu prezidenta.
středa 6. října
“Jedná se o úmyslné dezinformace nebo přímo cílené lži. Přestože byla dne 16. září 2021 zveřejněna podrobná Zpráva o zdravotním stavu prezidenta republiky, objevují se na toto téma opakovaně spekulace, které nemají žádný pravdivý základ.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Kancelář prezidenta vydává prohlášení, ve kterých reaguje na zprávy o zhoršujícím se zdravotním stavu Miloše Zemana.
čtvrtek 7. října
“Návštěva prof. Miroslava Zavorala u pana prezidenta v Lánech je plánována. Tedy žádná senzace se nekoná, milí novináři. Buďte v klidu.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Oproti zprávám prezidentské kanceláře ze září i začátku října, podle kterých se měl prezident připravovat na povolební vyjednávání, se objevují další informace o špatném stavu prezidenta. Ty ještě sílí 7. října, kdy jej v Lánech podruhé během jednoho týdne navštěvuje ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.
pátek 8. října
“Prezident republiky Miloš Zeman bude volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v pátek dne 8. října 2021 na zámku v Lánech.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Zprávy o tom, že prezident patrně nebude schopný volit mimo Lány, se potvrzují.
pátek 8. října
“Vypadal v pořádku, hovořil s námi o běžných věcech.”
Ivan Salač, předseda volební komise Hrad oznámil, že prezident odvolil na zámku v Lánech do přenosné urny. U hlasování nebyla média. Průběh stručně okomentoval jen předseda volební komise.
neděle 10. října (11:00)
Den po volbách přijíždí za prezidentem do Lán premiér Andrej Babiš. Původně spolu měli jednat o povolební situaci. Ještě před příjezdem ale Babiš řekl, že se s prezidentem sice setká, ale o volbách budou mluvit až ve středu. Když od prezidenta odjížděl, oproti dřívějším setkáním se nesetkal s novináři a ujel zadním vchodem zámku.
neděle 10. října (11:45)
Krátce po Babišově odjezdu vyjíždí z Lán v doprovodu ochranky sanitka označená jako Mobilní jednotka intenzivní péče. Prezidenta převáží do Ústřední vojenské nemocnice. Při příjezdu do nemocnice zaznamenávají někteří novináři, že prezident je v bezvládném stavu a zdravotníci mu drží hlavu.
neděle 10. října (12:48)
“Prezident republiky Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Prezident republiky byl hospitalizován v neděli dne 10. října 2021.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Ovčáček na webu Hradu informuje o hospitalizaci prezidenta poté, co zprávu přinesla některá média.
neděle 10. října (14:00)
“Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, že my přesně známe diagnózu. Tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat.”
Miroslav Zavoral, ředitel Ústřední vojenské nemocnice Ošetřující lékař prezidenta informuje o stavu pacienta a zároveň upozorňuje, že nemá svolení poskytnout podrobnější informace.
neděle 10. října (13:34)
“Ano, toto mohu potvrdit. O tom bychom informovali standardní cestou.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Web Lidovky.cz se v neděli po poledni optal Jiřího Ovčáčka, zda premiér nezískal od prezidenta pověření sestavovat vládu, protože se na toto téma objevují spekulace.
pondělí 11. října
“Prezidentská kancelář je orgánem, který absolutně porušuje práva na informace, doslova podupává ústavní práva, vysmívá se tomu, a tohle je důsledek. Není to novinka, takto to kancelář dělá a podle mého soudu je to na hraně trestné činnosti.”
Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Kužílek v Rádiu Proglas obecně hodnotí způsob informování prezidentské kanceláře
úterý 12. října
“Chci zdůraznit, že pan prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. K obědu měl dnes meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Informace Jiřího Ovčáčka o jídelníčku Miloše Zemana vyvolává pochybnosti odborníků, kteří upozorňují, že pacient s jeho onemocněním a stavem těžko mohl něco takového jíst.
úterý 12. října
“Já jsem v neděli mluvil s prezidentem a on mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli pověření přijmu, nebo ne.”
Andrej Babiš (ANO), premiér Předseda vlády v České televizi sděluje obsah nedělní schůzky s prezidentem v Lánech.
středa 13. října
“Ústřední vojenská nemocnice nese zodpovědnost za svá vyjádření. Nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů ať již do médií, nebo na sociálních sítích. Můžeme veřejnost ujistit, že se panu prezidentovi a všem pacientům ÚVN dostává náležité péče. Léčebný program každého pacienta, jehož součástí je také určení medikace i dietního režimu, sestavují specialisté v oboru a vždy odpovídá adekvátním zdravotním problémům, diagnóze i zdravotnímu stavu pacienta.”
Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Nemocnice reaguje na informace mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka o jídelníčku Miloše Zemana.
čtvrtek 14. října (11:05)
“Účelem schůzky byla výměna informací, můžu potvrdit, že pan prezident nechce marně nechat uplynout lhůtu a svolá to úvodní zasedání sněmovny na 8. listopadu.”
Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny Vondráček mluvil s novináři po schůzce u kancléře Vratislava Mynáře. O tom, že se chystá za prezidentem, se nezmínil, později tvrdil, že nechtěl informovat o návštěvě dříve, než vystoupí manželka prezidenta.
čtvrtek 14. října (16:00)
“Mohu potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji při nejmenším za velmi neetické. Chci vás poprosit o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Budu vás informovat, jak bude znám další vývoj, a prosím, abyste mému manželovi dopřáli klid.”
Ivana Zemanová, manželka prezidenta Kancelář prezidenta avizovala, že bude informovat o stavu Miloše Zemana. Nakonec promluví velmi stručně manželka prezidenta, která neřekne o jeho stavu téměř nic.
čtvrtek 14. října (16:30)
“Byl jsem v nemocnici za prezidentem. Normálně jsme si popovídali. Byl v dobré náladě. Smál se, vtipkoval. Říkal, že ho nejvíc baví číst monitoring tisku. Samozřejmě je nemocný, je slabý. Ale opravdu jsem si s ním normálně vykládal. Ptal jsem se ho na vládu a on odpověděl: Zeit gewonnen, alles gewonnen (Získán čas, získáno všechno, pozn. red.). Naše setkání je vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat.”
Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny Krátce po vystoupení Ivany Zemanové oznamuje předseda sněmovny Radek Vondráček, že Zemana ve čtvrtek odpoledne navštívil.
čtvrtek 14. října (22:10)
“Tento neoprávněný vstup eviduje Ústřední vojenská nemocnice jako tzv. nežádoucí událost, která bude prověřena v rámci interního šetření nemocnice. ÚVN rovněž nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu ÚVN. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta, informace o zdravotním stavu pana prezidenta byly poskytnuty výhradně jeho nejbližším.”
Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Nemocnice dává najevo nesouhlas s návštěvou šéfa sněmovny Radka Vondráčka i s jeho komentováním stavu prezidenta.
pátek 15. října (10:35)
“Policie České republiky vyhoví požadavku ÚVN a od tohoto okamžiku nebude ze strany ochránců umožněn přímý kontakt prezidenta republiky s žádnou osobou, která předem neobdržela souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou.”
Policie ČR Policie reaguje na návštěvu předsedy sněmovny, o které nevěděl prezidentův ošetřující lékař.
pátek 15. října (11:20)
“Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval. Já bych se určitě snažil dohodnout s ošetřujícím lékařem a zeptal bych se na vhodnost takové návštěvy. Určitě bych se spojil s ředitelem nemocnice, což jsem ostatně v mém případě udělal a pan ředitel mi sdělil, že hned, jak to bude možné, tak mi setkání s panem prezidentem umožní.”
Andrej Babiš (ANO), premiér Předsedovi vlády se nelíbí, že mu Radek Vondráček o návštěvě prezidenta vůbec neřekl.
pátek 15. října (12:35)
“Pozval mě sám pan prezident prostřednictvím pana kancléře a já byl přesvědčený o tom, že je vše řádně zkonzultováno s nemocnicí i ošetřujícím lékařem. U vstupu mě vyzvedla ochranná služba Policie ČR a zavedla mě až do pokoje pana prezidenta.”
Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny Vondráček vydává prohlášení s tím, že ho doprovázela za prezidentem policie.
pátek 15. října (14:18)
“Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě.”
Policie ČR Policie popírá slova předsedy Poslanecké sněmovny.
pátek 15. října (16:05)
“Policista mě vyzvedl u vchodu do příslušného pavilonu a doprovodil mě na oddělení. Přímo na pokoj k panu prezidentovi mě přivedl kancléř Mynář.”
Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny Předseda sněmovny upřesňuje, jak se dostal k prezidentovi na pokoj.
pátek 15. října (15:20)
“Podstatným a hlavním úkolem tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je informovat o tom, co dělá hlava státu. Pokud se podíváte na webové stránky Hradu nebo na jeho twitterový účet, tak si dovolím říci, že si nejsem zdaleka jistý, že je to ideální komunikační kanál. Dovídáte se tam, které části Bible právě pan mluvčí čte. A pak se tam dozvídáte nějaké informace typu meruňkové knedlíky a podobně. Veřejnost potřebuje znát, zda prezident je, nebo není kompetentní k výkonu své funkce. A o tom jsme se bohužel v poslední době nic nedozvěděli.”
Lukáš Prudil, předseda Etické komise ministerstva zdravotnictví Prudil v ČT 24 kritizuje způsob informování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.
pátek 15. října (18:00)
“Nejsem si jistý, že všechny kroky, které jsou činěny Kanceláří prezidenta republiky, jsou s panem prezidentem konzultovány a že s nimi se všemi souhlasil. Prezident není v dobrých rukou, pokud jde o jeho spolupracovníky.”
Miloš Vystrčil (ODS), předseda Senátu Šéf Senátu kritizuje chování spolupracovníků prezidenta Zemana.
pátek 15. října (18:34)
“Článek 66 je určen pro situaci, kdy je prezident v kómatu nebo unesen. Pokud by byl hrubě zneužit proti člověku, který normálně komunikuje a myslí, prezident se fakticky stane státním vězněm. Absolutně izolován od všech, vydán na milost a nemilost uchvatitelům Hradu.”
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Reaguje na zprávy, že by poslanci a senátoři mohli schválit, že je prezident nezpůsobilý vykonávat svoji funkci, a najít za něj náhradníka.
neděle 17. října
“Když jsem s ním mluvil naposledy v neděli, tak mi řekl: Andreji, já ti dám dva pokusy. Ale šel do nemocnice a já jsem to nechtěl moc řešit.”
Andrej Babiš (ANO), premiér Předseda vlády ve svém pořadu Čau lidi sděluje, co padlo na povolební schůzce s prezidentem v Lánech.
neděle 17. října
“Pan prezident v této chvíli nehraje žádnou roli. Proč Senát chce nějakou zprávu? Proč někdo potřebuje okamžitě vědět, jaký je zdravotní stav pana prezidenta? Bylo by dobré, aby tyhle nechutnosti skončily.”
Andrej Babiš (ANO), premiér Premiér ve svém pořadu Čau lidi reaguje na snahu předsedy Senátu Miloše Vystrčila získat od ÚVN informace o tom, zda je prezident způsobilý vykonávat svůj úřad.
pondělí 18. října
Ústřední vojenská nemocnice ÚVN poskytuje Senátu zprávu, zda zdravotní stav prezidentovi umožňuje vykonávat funkci. Nemocnice ale stanovisko nezveřejnila.
pondělí 18. října (15:00)
“Tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil. Vše od samého začátku směřuje pouze ke snaze zbavit pana prezidenta výkonu jeho pravomocí.”
Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ani další výstup prezidentské kanceláře nepřinesl více informací o stavu prezidenta. Kancléř Mynář především kritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila a další senátory. Novináři nemohli položit kancléři ani jeden dotaz.
pondělí 18. října (17:30)
“Podle názoru ÚVN není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Podle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru onemocnění dlouhodobá prognóza stavu hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k vykonávání prezidentových pracovních povinností. S názorem nemocnice na zdravotní stav prezidenta byl ve středu 13. října brzy dopoledne seznámen Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře, kterému bylo rovněž stanovisko předáno v písemné podobě.”
Miloš Vystrčil (ODS), předseda Senátu Předseda Senátu tlumočí klíčové body ze zprávy Ústřední vojenské nemocnice ke stavu prezidenta.
úterý 19. října (9:18)
“S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice.”
Policie ČR Policie reaguje na informace ÚVN, které v pondělí odpoledne sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil.
úterý 19. října (10:28)
“Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné.”
Andrej Babiš (ANO), premiér Premiér reaguje na informace ÚVN, že kancléř Vratislav Mynář věděl o zdravotním stavu prezidenta už 13. října.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy