prezident

Argentinský exprezident byl obžalován kvůli špehování rodin námořníků, kteří zemřeli při nehodě ponorky

Bývalý argentinský prezident Mauricio Macri byl obžalován kvůli porušení zákonů o zpravodajských službách. Informovala o tom britská zpravodajská stanice BBC. Macri údajně nařídil tajným službám, aby sledovaly příbuzné 44 námořníků, kteří zahynuli v roce 2017 při nehodě ponorky Ara San Juan.

Macri, prezident z let 2015 až 2019 a současný lídr opozice, tvrdí, že kroky, jež proti němu podniká justice, jsou politicky motivované. "Nikoho jsem nešpehoval, nikdy jsem nikomu v mé vládě nenařídil, aby někoho špehoval," řekl nedávno Macri.

Příbuzní obětí ale uvádí, že byli pronásledováni, čelili zastrašování a jejich telefony byly odposlouchávány poté, co námořnictvo obvinili z nedbalosti při údržbě ponorky Ara San Juan.

Armádní ponorka San Juan zmizela 15. listopadu 2017, když plula ze základny v provincii Ushuaia na jihu Argentiny na námořní základnu Mar del Plata. Pátraly po ní týmy z téměř dvaceti zemí. Vrak byl nalezen až rok a den po zmizení u pobřeží Patagonie.

Zdroj: ČTK

Zemřel bývalý jihokorejský prezident Čon Du-hwan, železnou pěstí vládl po vojenském převratu v roce 1979

Bývalý jihokorejský prezident Čon Du-hwan, který zemi vládl železnou pěstí po vojenském převratu v roce 1979 a rozdrtil následující prodemokratické protesty, zemřel v úterý časně ráno ve věku 90 let. Oznámily to tiskové agentury s tím, že Čon podlehl chronickému onemocnění. Bývalý prezident podle agentury Reuters trpěl maligním nádorovým onemocněním plazmatických buněk, zvaném mnohočetný myelom či Kahlerova nemoc.

Vojenský puč a následný masakr studentů při potlačení prodemokratických demonstrací ve Kwangdžu v roce 1980 patří k nejtemnějším kapitolám moderních jihokorejských dějin. Šéf státu z let 1980-1988 byl v srpnu 1996 v jihokorejském "procesu století" odsouzen k trestu smrti za vzpouru, vlastizradu a úplatky. Později mu byl trest změněn na doživotí a v prosinci 1997 dostal milost.

Bývalý náčelník generálního štábu Čon Du-hwan zemřel necelý měsíc po svém příteli a nástupci v nejvyšším úřadu. Bývalý prezident Ro Tche-u, který byl ve funkci v letech 1988 až 1993, zemřel 26. října ve věku 88 let.

Zdroj: ČTK
Pokračovat