Babiš uvízl v kauze podezřelého byznysu v daňových rájích. Vše o Pandora Papers

Helena Truchlá Jan Horák Kateřina Hovorková Helena Truchlá, Jan Horák, Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 10. 2021 18:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) se musí vypořádat před volbami s vážným problémem. Celosvětová skupina investigativních novinářů upozornila na to, že prostřednictvím firem v daňových rájích nakupoval nemovitosti za stovky milionů korun. Babiš přitom takové podnikání sám kritizoval. Nyní se obhajuje tím, že v dané době ještě nebyl v politice. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy Pandora Papers.
Foto: Investigace.cz

Babišovy miliony v Karibiku, kupoval se za ně zámeček ve Francii

Svůj panamský příběh, na který upozornila platforma Investigace.cz, načal předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v roce 2009. Ještě před vstupem do politiky. Oslovil tehdy panamskou právní kancelář Algocal, aby pro něj na Britských Panenských ostrovech založila firmu Blakey Finance. V tomto daňovém ráji prakticky nelze zjistit informace - jinde běžně dostupné v obchodním rejstříku - o skutečném majiteli.

Zmiňovaná advokátní firma takto postupuje v desítkách tisíc případů. Buduje firmy ve prospěch těch, kteří nechtějí být coby jejich vlastníci na očích. Případně nemají zájem o to, aby úřady měly přehled, odkud peníze do těchto společností proudí.

Šest týdnů po založení Blakey Finance jí Babiš poslal 15 milionů eur, tedy zhruba 381 milionů korun. Firma je posléze půjčila společnosti Boyne Holding se sídlem v hlavním městě USA Washingtonu. I za touto společností stál Andrej Babiš. Peníze tak půjčil sám sobě. Coby ředitelé ovšem vystupovali dva podnikatelé, které do firmy nominovala zmíněná právní kancelář z Panamy. Jeden z nich jednal coby ředitel i za Blakey Finance.

Peníze následně putovaly převodem do společnosti SPC Bigaud. Firma sídlící v Monaku byla z 99,9 procenta "dceřinkou" Boyne Holding, zbytek patřil přímo Babišovi. SPC Bigaud následně koupila na Azurovém pobřeží ve Francii zámeček Chateau Bigaud a dalších 15 přilehlých nemovitostí. Letovisko slouží Babišovi a jeho rodině, opakovaně tam vyráží v létě na rekreaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy