Jak volili Češi v zahraničí: Okamura vyhrál v Kuvajtu, ČSSD na Kubě

Pavel Mazanec Jiří Kropáček Pavel Mazanec, Jiří Kropáček
9. 10. 2021 21:36
Výsledky voleb u českých občanů žijících ve světě se už tradičně od těch republikových liší. Ani letošek není výjimkou. V zahraničí s celkovými 49 procenty všech odevzdaných hlasů vyhrála koalice Pirátů a starostů. Naopak hnutí ANO, které celkově skončilo na druhém místě, ve světě získalo jen pět procent.
Na londýnské ambasádě se v pátek tvořila fronta Čechů, kteří zde chtěli odvolit.
Na londýnské ambasádě se v pátek tvořila fronta Čechů, kteří zde chtěli odvolit. | Foto: Tomáš Jakl

Piráti a starostové vyhráli například v Mexiku, Austrálii, Argentině, Kanadě, USA, Velké Británii či Portugalsku. Vysoký zisk - téměř 60 procent - mají také ve Francii.

V těsném závěsu za Piráty a starosty je celkový vítěz voleb, koalice Spolu. Ta získala 34,5 procenta všech hlasů odevzdaných v zahraničí. Na prvním místě skončila v Itálii, Rusku, Číně, Indii nebo Egyptě.

ANO v cizině skončilo se značným odstupem třetí a připsalo si necelých šest procent.

Na čtvrtém místě se pak umístila SPD s 2,5 procenty (v Kuvajtu se jí dokonce podařilo vyhrát). Výjimku mezi státy ale tvoří například Kuba, kde společně s koalicí Spolu vyhrála se stejným ziskem 30,77 procenta také ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy