Parlamentní volby 2021

Volby do Poslanecké sněmovny 2021 se konají každé čtyři roky. V roce 2021 to je po osmé v historii České republiky. Volby připadají na pátek 8. října a sobotu 9. října 2021. Toto datum vyhlásil prezident Miloš Zeman již 28. prosince 2020. Klání o celkem 200 mandátů poslance se zúčastní zatím dvě volební koalice - Piráti a STAN a koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a i další sněmovní strany a hnutí - ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Aby uspěly, musí politické strany či koalice přesáhnout určitý procentuální podíl hlasů voličů. Volební klauzule stanovuje pro stranu nebo hnutí hranici 5 procent hlasů, 10 procent pro dvoučlenné koalice či 15 procent pro trojčlenné koalice. Pokud subjekt daný počet hlasů nezíská, jeho kandidáti žádné zastoupení v Poslanecké sněmovně mít po volbách nebudou.

Poslední sněmovní volby se konaly 20. a 21. října 2017. Výsledky parlamentních voleb 2017.

Šlachtovo politické hnutí dostalo registraci od ministerstva vnitra

Politické hnutí bývalého policisty Roberta Šlachty získalo registraci ministerstva vnitra. Jeho oficiální název je Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty. Hnutí mělo původně nést název Přísaha. Kvůli možné záměně s jiným hnutím podobného názvu ale nakonec zvolilo delší variantu se Šlachtovým jménem. O registraci dnes hnutí informovalo v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK

Havlíček bude kandidovat do sněmovny jako nestraník za ANO

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček bude v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako nestraník za hnutí ANO. Řekl to v České televizi. Pokud to orgány ANO schválí, měl by se stát lídrem hnutí v Jihočeském kraji. Havlíček v rozhovoru pro ČT uvedl, že patří k viditelným tvářím vlády a měl by před voliči skládat účty ze své činnosti.

Havlíček je jedním z ministrů ANO v koaličním kabinetu Andreje Babiše. V dubnu 2019 se stal ministrem průmyslu a obchodu a vicepremiérem pro hospodářství, loni v lednu převzal i řízení ministerstva dopravy. Před vstupem do politiky podnikal, působil v akademické sféře, stál v čele Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Byl členem a nyní je místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Zdroj: ČTK

Menší strany budou kandidovat do sněmovních voleb v alianci, povede je Sehnal

O hlasy voličů v letošních sněmovních volbách se chce ucházet Aliance pro budoucnost (APB), která je pokračovatelkou Občanské demokratické aliance (ODA) a sdružuje politiky z menších neparlamentních stran. Předsedou je miliardář Pavel Sehnal, s ním budou usilovat o vstup do sněmovny politici Agrární demokratické strany, Strany konzervativní pravice - Řád národa a Demokratické strany zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT, uvedli zástupci aliance na tiskové konferenci.

Uskupení je otevřené i dalším neparlamentním stranám. Cílem je získat více než pět procent hlasů a osm reprezentantů v dolní komoře.

Sehnal je od roku 2016 předsedou obnovené ODA, která se pro potřeby nového projektu na únorovém sněmu přejmenovala na APB. Sehnal to zdůvodnil tím, že do letošních voleb jde řada politických koalic, proto se podle něj i politici menších stran rozhodli jít do voleb společně. Podle předsedy Agrární demokratické strany Pavla Šrámka je pro mimoparlamentní strany diskriminující pětiprocentní hranice nutná pro vstup do sněmovny.

Zdroj: ČTK
Pokračovat