Parlamentní volby 2021

Volby do Poslanecké sněmovny 2021 se konají každé čtyři roky. V roce 2021 to je po osmé v historii České republiky. Volby připadají na pátek 8. října a sobotu 9. října 2021. Toto datum vyhlásil prezident Miloš Zeman již 28. prosince 2020. Klání o celkem 200 mandátů poslance se zúčastní zatím dvě volební koalice - Piráti a STAN a koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a i další sněmovní strany a hnutí - ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Aby uspěly, musí politické strany či koalice přesáhnout určitý procentuální podíl hlasů voličů. Volební klauzule stanovuje pro stranu nebo hnutí hranici 5 procent hlasů, 10 procent pro dvoučlenné koalice či 15 procent pro trojčlenné koalice. Pokud subjekt daný počet hlasů nezíská, jeho kandidáti žádné zastoupení v Poslanecké sněmovně mít po volbách nebudou.

Poslední sněmovní volby se konaly 20. a 21. října 2017. Výsledky parlamentních voleb 2017.

Volný blok povede v Pardubickém kraji do voleb Hana Lipovská z Rady ČT

Za stranu Volný blok bude v Pardubickém kraji kandidovat jako jednička na kandidátce radní České televize Hana Lipovská. Do čela kandidátky ji nominovala víkendová konference Volného bloku, uvedl server iDnes.

Hlavní tváří Volného bloku zůstává nezařazený poslanec Lubomír Volný. Do Sněmovny byl zvolen za SPD. Hnutí před dvěma lety opustil. Na jihomoravské kandidátce bloku figuruje zpěvačka Ilona Csáková, na pražské bývalá politička a moderátorka Jana Bobošíková.

K cílům bloku patří podpora referenda o vystoupení Česka z Evropské unie a NATO nebo prosazení zákonné ochrany lidí proti vynucenému testování, vakcinaci, či případnému čipování.

Zdroj: ČTK

Lídrem kandidátky SPD v hlavním městě bude člen Rady Českého rozhlasu a spolupracovník kardinála Duky Nerušil

Podle informací serveru Seznam Zprávy by měl jako lídr kandidátky strany SPD do podzimních voleb vystoupit Josef Nerušil. Ten přitom jako radní Českého rozhlasu v minulosti několikrát odmítl, že by stranil SPD. Sám ale radě v minulosti předložil vlastní analýzy, které měly dokazovat, že SPD má ve veřejnoprávních médiích menší prostor než politické strany se stejným volebním ziskem.

Nerušil zároveň spravuje sociální sítě kardinála Dominika Duky a má na starosti i sociální sítě Pražského arcibiskupství. Jak na kandidaturu svého zaměstnance pohlíží Duka, v současnosti nejde zjistit. Mluvčí arcibiskupství řekl, že kardinál čerpá dovolenou.

Zdroj: Domácí
Pokračovat