Příběh Petra Fialy: Sedm let čekal na to, až přinese ODS vítězství a post premiéra

S takovým nadšením vítali příznivci koalice Spolu příchod lídra koalice Petra Fialy. Byla mezi nimi i poslankyně Jana Černochová a europoslanec Tomáš Zdechovský.
Štáb vítěze voleb - koalice Spolu.
Štáb vítěze voleb - koalice Spolu.
Štáb vítěze voleb - koalice Spolu.
Štáb vítěze voleb - koalice Spolu.
Foto: Lukáš Bíba
Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2021 10:39
Když byl Petr Fiala zvolen v roce 2014 šéfem ODS, a to v době, kdy prožívala těžkou krizi, tvrdil, že jednou budou občanští demokraté zase u moci. "Musíme být ale jednotní," naléhal na spolustraníky. Přežil roky, kdy se ODS pohybovala kolem deseti procent a dvě volební období seděla v opozici. Sedm let čekal. A teď osm let starý slib splnil. ODS má blízko do vlády a Fiala k postu premiéra.

Tolikrát Petr Fiala kategoricky odmítal pochybnosti o tom, že s ODS někdy vyhraje volby, i když v průzkumech za hnutím ANO neustále zaostával. Stále opakoval: Počkejte do voleb.

Ostatně, i deníku Aktuálně.cz několik dní před volbami zcela suverénně tvrdil, že premiér Andrej Babiš odejde z voleb poražen. Opět navzdory průzkumům. A jak ukázaly sobotní výsledky, Babiš patrně jako poražený skutečně odejde, protože nemá dost hlasů na většinu ve sněmovně. Tolikrát podceňovaný Fiala dosáhl svého. A všechny příznivce koalice Spolu dostal v sobotu odpoledne do nebývalého varu. Ovšem, postupujme tak, jak šly události sobotního odpoledne.

Lídr Fiala čekal, až bude vítězit

V případě koalice Spolu totiž nešlo o vítězství, které by se v průběhu sčítání hlasů rodilo od prvního okamžiku. To v žádném případě. Ještě dvě a půl hodiny po uzavření volebních místností bylo v čele průběžného sčítání ANO premiéra Babiše a někteří politici jeho hnutí doufali, že vítězství uhájí. Jenže čím více se během sčítání přidávaly okrsky z velkých měst, tím bylo jasnější, že Spolu s největší pravděpodobností ANO předstihne.

Tušil to i předseda Fiala a další šéfové koaličních stran, Marian Jurečka z KDU-ČSL a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Dlouho zůstávali v sídle ODS a novinářům vzkazovali do nedalekého volebního štábu, že na ně musí ještě počkat. 

"Ještě, prosím, počkejte, předsedové stran přijdou oproti plánu o něco později, protože výsledky jsou velmi napínavé," oznamovala jedna z pracovnic sekretariátu ODS. Další zástupci této strany avizovali, že Fiala chce přijít triumfálně mezi členy a příznivce koaličních stran až v okamžiku, kdy Spolu hnutí ANO předstihne. 

Když k tomu po páté hodině odpoledne skutečně došlo, poprvé se ve volebním štábu Spolu začalo slavit a přítomní propukli v ohromný jásot. "Pískej konec, pískej konec," skandovali při sledování nabíhajících výsledků. Mezi těmi nejvíce rozradostněnými byla například poslankyně ODS Jana Černochová nebo lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Pískat konec nikdo nemohl, ale rychle bylo jasné, že Spolu už o vítězství nepřijde. Naopak neustále svou pozici posilovalo.

Trojice předsedů přesto ještě chvíli čekala v sídle ODS, než vešla do volebního štábu. Jakmile se objevila, nastalo nadšení, lidé tleskali, mnozí měli v očích slzy. "Premiér, premiér," volali příznivci Spolu, ať už šlo třeba o mladé příznivce, nebo zkušené politiky, například senátorku Miroslavu Němcovou. 

Petr Fiala přicházel do centra dění společně s manželkou, kterou držel za ruku a odloučil se od ní, až když vcházel na pódium. "Toto je změna! My jsme změna! Vy jste změna!" zvolal Fiala a přítomní opět pokračovali v dlouhém aplausu. Společně s ním byli na pódiu i Adamová Pekarová a Jurečka, kteří kromě jiného děkovali Fialovi za jeho trpělivost a víru ve vítězství.

Poprvé prohrál. Ale podruhé už byl vítěz

Jeho víra byla skutečně převeliká, vždyť ani čtrnáct dní před volbami, kdy průzkumy opakovaně dávaly na první místo  ANO, si Fiala nepřipouštěl prohru. "Já na to neodpovím. Já nad tím nepřemýšlím. Já se snažím, abychom vyhráli. Já mám takovou povahu," odpovídal na dotazy, co udělá, pokud Spolu volby nevyhraje a skončí v opozici. "Až bude nějaký výsledek, tak budu přemýšlet co dál. V tuto chvíli jsem přesvědčený, že máme šanci vyhrát volby," pokračoval. 

Nakonec kandidáti za ODS získali čtyřiatřicet mandátů, KDU-ČSL třiadvacet a TOP 09 čtrnáct. Celkem tedy jedenasedmdesát poslaneckých křesel. Hnutí ANO, byť těsně prohrálo, má kvůli způsobu volebního přepočtu o jeden mandát více. To ale nic nemění na triumfu Fialy.

Jestliže ho někdo podceňoval, neznal dostatečně jeho minulost. Třeba když dokázal vyhrát v minulosti souboj o vedení Masarykovy univerzity v Brně nebo když po prvním neúspěchu dokázal napodruhé uspět ve volbách předsedy České konference rektorů. A ostatně, i post předsedy ODS v roce 2014 si musel vybojovat, protože měl dva protikandidáty. "Poučil jsem se tehdy z první prohry," líčil jednou v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

Jeho kroky při formování koalice Spolu ukazují, že i v tomto případě hledal co nejlepší cestu k vítězství. Když pochopil, že sama ODS hnutí ANO neporazí, začal tvořit příběh koalice Spolu ve spolupráci s Marianem Jurečkou a Markétou Pekarovou Adamovou. Téměř před rokem, loni 27. října strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL oznámily, že půjdou do sněmovních voleb v roce 2021 společně.

Symbolicky si vybraly jako místo svého oznámení Hradčanské náměstí v Praze, konkrétně prostor před sochou prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. A rovnou také oznámily, že jejich kandidátem na premiéra nebude nikdo jiný než Petr Fiala.

Nicméně i když má předseda občanských demokratů k tomuto postu našlápnuto, ještě není nic definitivní. Však také Fiala při svém sobotním povolebním projevu mírnil emoce posluchačů a několikrát zopakoval, že je nyní třeba vést trpělivá politická jednání. To první začal už po deváté hodině večer, kdy za ním přišli předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan.

Obě koalice podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Ve sněmovně by společně měly většinu 108 mandátů. A Petr Fiala by konečně mohl říci členům ODS: Vidíte, já vám ten slib z roku 2014 skutečně splnil.

VIDEO: Lídr koalice Spolu Petr Fiala: Tyto volby jsou vítězstvím slušné a hodnotové politiky

Lídr koalice Spolu Petr Fiala: Tyto volby jsou vítězstvím slušné a hodnotové politiky. | Video: Facebook/SPOLU
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Turecký prezident Erdogan chce kvůli výzvě k propuštění filantropa vyhostit deset velvyslanců

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly, budou prohlášeni za nežádoucí osoby. Jde mimo jiné o velvyslance USA, Francie a Německa. Kavala je obviněn z financování protivládních protestů z roku 2013 a podílu na pokusu o převrat v roce 2016. Filantrop všechna obvinění odmítá. "Nařídil jsem našemu ministrovi zahraničí, aby co nejrychleji vyřídil prohlášení těchto deseti velvyslanců za nežádoucí osoby," řekla hlava státu při cestě do středního Turecka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Začal soud v kauze italského exministra Salviniho. Je obžalován kvůli blokování vylodění zachráněných migrantů

U soudu v Palermu v sobotu začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

Proces se de facto rozběhl už 15. září, okamžitě byl ale odročen na dnešní termín. Jednání, které začalo v 11:00, se týkalo procedurálních záležitostí, jako jsou žádosti o zařazení nových materiálů do soudního spisu a navrhovaného seznamu svědků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy