Chytrá karanténa pomůže vrátit se do normálu, říká Babiš. Chce 20 000 testů denně

Přenos skončil
Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval k tomu, aby lidé o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali doma. Neměli by podle něj navštěvovat příbuzné, být v uzavřených prostorech s mnoha lidmi či chodit na koledu. V Česku je nyní 5467 potvrzených případů nákazy nemocí covid-19, zemřelo 112 lidí, uzdravilo se 301 osob. Události kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock
Přenos skončil

Takzvaná chytrá karanténa je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jedním z nejdůležitějších projektů v boji s pandemií koronaviru. Projekt lidem pomůže vrátit se do normálního života, řekl dnes večer v projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi a Českým rozhlasem -Radiožurnálem. Zopakoval, že chce testovat až 20 000 lidí denně. Dosud nejvíc testů udělaly laboratoře v Česku ve středu, a to 8164.

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci dostat od státu příspěvek až 25 000 Kč kvůli koronaviru. Vládní návrh podepsal Zeman.

V Česku je již více než 300 lidí uzdravených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Od dnešního rána jich přibylo 58 na celkem 301. Počet lidí, kteří s nákazou zemřeli v českých nemocnicích, se zvýšil o osm na 112. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v ČR 5467 prokázaných případů nákazy, což je o 132 více než ráno. Počet dnes provedených testů zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Sedm z nových úmrtí je z dnešního dne, ve všech případech šlo o lidi starší 60 let. Dva byli ze středních Čech a po jednom úmrtí hlásí kraje Karlovarský, Moravskoslezský, Ústecký, Jihomoravský a Plzeňský.

07:14

Vážení čtenáři, tento on-line končí. Připravili jsme pro vás nový:

23:33

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku pro hospodářství postižené dopady pandemie nyní Paříž odhaduje na 100 miliard eur (2,47 bilionu Kč), což je více než čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP), řekl dnes ministr financí Bruno Le Maire listu Les Échos. Před měsícem francouzská vláda tytéž náklady odhadovala na 45 miliard eur. Suma se patrně ještě zvýší, protože do ní nejsou zahrnuty záchrany velkých společností, jako je letecká společnost Air France-KLM.

23:21

Akcie v USA dnes potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má podle agentury AP nejvyšší týdenní nárůst od roku 1974. Americká centrální banka (Fed) oznámila, že uvolní balíček 2,3 bilionu dolarů (56,68 bilionu Kč) na úvěry malým a středním podnikům a místní samosprávě. To zastínilo i zprávu amerického ministerstva práce, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden asi 6,61 milionu lidí.

22:32

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonferenci euroskupiny to oznámilo několik ministrů. Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

21:15

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

Boris Johnson na tiskové konferenci ke koronaviru.
Boris Johnson na tiskové konferenci ke koronaviru. | Foto: Reuters
20:52

Koronavirem, který se začátkem letošního roku začal šířit ze středočínské provincie Chu-pej, se po celém světě nakazilo už přibližně 1,5 milionu lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo na 90 000 lidí. Spojené státy s více než 15 700 mrtvými překonaly v počtu obětí pandemie Španělsko a zařadily se na druhé místo za Itálii. Počet zemřelých v Itálii po dvou dnech opět vzrostl a rekordní nárůst nakažených hlásí Turecko, Rusko a Ukrajina.

20:51

Emirát Dubaj připravuje polní nemocnice pro případ, že by počet lidí s koronavirem nadále prudce rostl. S odkazem na dnešní sdělení představitele tamního zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v uplynulém týdnu ve Spojených arabských emirátech více než zdvojnásobil. Dosud se v SAE potvrdila nákaza u 2659 lidí a 12 nemoci podlehlo. Stalo se tak navzdory tomu, že země zavedla přísná opatření včetně zákazu vycházení, zastavení komerčních letů a uzavření veřejných míst.

20:51

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se onemocnění covid-19 při opakovaných testech potvrdilo i u posledních dvou seniorů. ČTK to dnes řekla ředitelka domova Hana Hlaváčková. U zbylých z 22 obyvatel domova se nákaza projevila už koncem března, stejně jako u části personálu. Dva klienti od té doby zemřeli, dva jsou hospitalizovaní. Zařízení je v karanténě.

20:40

Hygienici zkoumají sobotní schůzku prezidenta Miloše Zemana s jeho expertním týmem v Lánech, řekl dnes v Českém rozhlasu Radiožurnálu policejní prezident Jan Švejdar. Patřil k účastníkům jednání, které kritizuje například sněmovní opozice za nezodpovědný přístup k opatřením na ochranu před novým typem koronaviru. Podle fotografie ze schůzky, kterou zveřejnil Pražský hrad, víc než deset přítomných sedělo blízko sebe kolem stolu, měli sice na tváři roušky, ale na stole před nimi bylo jídlo.

"Ten okamžik nebyl úplně šťastný, v současné době je celá věc předmětem jednání správního orgánu krajské hygienické stanice, počkám si na závěr," cituje rozhlas Švejdara

20:38

Irská rocková skupina U2 věnovala deset milionů eur (téměř 270 milionů korun) na boj s koronavirem. Část zdravotnického vybavení financovaného kapelou už dorazila na dublinské letiště, informovala irská televize RTÉ. Na obstarávání lékařské pomoci se kromě U2 podílí i mnoho firem. Kapela v čele s frontmanem Bonem se už mnoho let zapojuje do sociálních a politických projektů, připomíná agentura DPA.

20:36 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Velikonoce se podle premiéra Babiše mohou stát svátkem naděje v zápase s koronavirem, pokud lidé udrží disciplínu. Po svátcích vláda představí plán uvolňování opatření. Zákazy nebudou rušeny živelně, ale řízeně, řekl dnes ve svém projevu.

20:28 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš občany ve svém projevu požádal, aby nadále nosili roušky a dodržovali odstupy od ostatních, a to i při běhu a jízdě na kole v místech, kde se nachází víc lidí. "Včera a dnes mě mnozí z vás upozorňovali na to, že bohužel někteří lidé dokonce přestali roušky nosit. Pohybují se ve skupinách, posedávají na předzahrádkách a bez roušek. A to je špatně," řekl.

20:18 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš ve svém projevu řekl, že Česko má za sebou nejsložitějších pět týdnů v novodobé historii. "Jsem překvapený, ale upřímně rád tomu, jak v této kritické době čelíme epidemii společně. Jako jeden národ," poznamenal. Epidemie podle něj byla v ČR zachycena včas, vyhráno však není. "Chci, abychom uvolnili opatření vlády a zrušili všechny zákazy a nařízení hned, jakmile to bude možné. Ale ne dřív, než budeme schopni ochránit ty nejohroženější z nás, naše seniory," řekl premiér.

20:14 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Situace u nás kulminuje a právě o Velikonocích je nejdůležitější zůstat doma. Prosím nenavštěvujte příbuzné, nechoďte na koledu, chovejte se odpovědně." řekl ve svém mimořádném projevu Andrej Babiš.

20:03 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zřejmě brzy navrhne vyšší ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Ošetřovné by se mělo zvýšit z 60 procent na 80 procent redukovaného vyměřovacího základu. Vyplynulo to z dnešního vyjádření ministryně v Senátu.

"Pravděpodobně příští týden navrhnu ošetřovné ve výši 80 procent. Čekáme na poslední statistiky. Ale také pravděpodobně budeme diskutovat o odvodech firem na sociální pojištění a tak dále," řekla Maláčová bez bližších podrobností.

19:58

Britský premiér Boris Johnson zůstává kvůli onemocnění covid-19 v nemocnici, je ale ve stabilizovaném stavu a léčba u něj zabírá. Vyplývá to z dnešních prohlášení představitelů britské vlády, kterou od úterka dočasně vede ministr zahraničí Dominic Raab. Johnson má za sebou už druhou noc na jednotce intenzivní péče v nemocnici v centru Londýna. Tam jej lékaři nechali přesunout poté, co se u ministerského předsedy zhoršily příznaky nemoci způsobené koronavirem.

19:56

Nezaměstnaní nebudou muset nově chodit na úřady práce osobně a do evidence uchazečů o zaměstnání se budou moci přihlásit na dálku. Firmy zaměstnávající postižené nebudou muset dokládat bezdlužnost kvůli dotacím a příspěvkům státu na jejich mzdy. Podobné ulehčení mají mít firmy kvůli příspěvkům na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu. Novelu zákona o zaměstnanosti, kterou dnes zrychleně a jednomyslně schválil Senát, podepsal prezident Miloš Zeman.

19:42

Hygienici evidují v Praze k dnešním 18:00 dohromady 1275 případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 52 nových případů. Oproti předchozímu dni tak nárůst počtu nakažených zrychlil. Vyléčilo se 75 nakažených a 41 zemřelo. Na svém webu to oznámila pražská hygienická stanice. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je nakažených v Praze 1334. Čísla hygienických stanic podle ministerstva nezahrnují případy, které zjistí jiné laboratoře a hygienici je zatím neověřili.

19:30

S cílem omezit kontakty lidí s úřady práce nebudou muset úředníci plošně přehodnocovat výši příspěvků na bydlení, přídavků na dítě a zvýšení příspěvků na péči pro letošní druhé čtvrtletí. Lidé nebudou muset dokládat úřadům příjmy nebo vynaložené náklady za první kvartál, bude se vycházet z předchozího čtvrtletí. Vládní předlohu, která to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

19:27

Koronavirová krize připravila už řadu lidí o zaměstnání, mnohé prostitutky v mexické metropoli přišly i o střechu nad hlavou. Kromě toho, že ztratily klienty kvůli obavám z koronaviru, vyhodili je také z hotelů, které místní úřady nařídily zavřít v rámci boje proti šíření nemoci covid-19. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

19:22

V Moravskoslezském kraji přibylo od středečního večera za 24 hodin 34 případů potvrzené nákazy nemocí covid-19. Počet pozitivně testovaných se zvýšil na 558. Z nemoci se vyléčilo dalších deset lidí, celkem už je v regionu 24 vyléčených. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.

19:21

V Turecku se za poslední den zvýšila bilance obětí koronaviru nejvíce od začátku epidemie, zemřelo 96 lidí. Úmrtí je tak celkem 908. Nakažených registrují úřady přes 42 000, od středy přibylo 4056 nových případů, informoval dnes ministr zdravotnictví Fahrettin Koca.

19:11

V otevírání obchodů dostali přednost prodejci importovaného nábytku před českými výrobci. Upozornila na to dnes Asociace českých nábytkářů v tiskové zprávě. V té zároveň žádá, aby prodejny nábytku, kuchyňská studia a podobné obchody byly zařazeny do první vlny provozoven, které se otevřou. Vláda ode dneška povolila provoz mimo jiné hobbymarketům. Podle asociace se právě v těchto řetězcích nabízí nábytek z Polska nebo Číny.

19:09

Španělští poslanci dnes od rána debatují o koronavirové krizi, o různých opatřeních, která vláda přijala a která by měla přijmout. Na závěr mají mimo jiné schválit další prodloužení nouzového stavu, který v zemi platí od poloviny března. Podle místních médií poslanci prodloužení schválí. Španělský premiér Pedro Sánchez dnes také řekl, že podle něj toto prodloužení do 26. dubna nebude stačit a vláda bude posléze žádat prodloužení o dalších 15 dní, tedy do 10. května.

19:09

Ve Zlínském kraji přibyl od dnešního rána jeden potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru. V regionu se tedy dosud nakazilo 234 lidí. Z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se v kraji zatím vyléčilo 28 pacientů, jeden naopak zemřel. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00, které zveřejnila na webových stránkách Krajská hygienická stanice ve Zlíně. Ráno přibylo v regionu ve srovnání se středečním večerem 11 případů nákazy.

19:04

Na Vysočině přibylo od dnešního rána sedm potvrzených případů nemoci covid-19, a to na Havlíčkobrodsku a Žďársku. V kraji se podle webu krajské hygienické stanice už nákaza potvrdila u 151 lidí, čtyři se z ní vyléčili a tři lidé v souvislosti s koronavirovou infekcí zemřeli. Vzorky odebírají všechny krajské nemocnice i zdravotní záchranná služba.

19:04

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na vybudování nového firemního sídla. Důvodem je epidemie nového typu koronaviru a vládní opatření proti šíření nákazy, která mimo jiné uzavřela restaurace. O zrušení zakázky dnes informoval server iHNed.cz. Pro své sídlo Kofola plánovala zrekonstruovat jednu z budov v areálu bývalého Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě.

19:01

Česká ženská lobby žádá vládu, aby ve svých komisích a radách k řešení koronavirové krize dbala na vyrovnané zastoupení mužů a žen. Poukazuje na to, že v šestnáctičlenné Národní ekonomické radě vlády má být jediná žena. Vyzvala vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO), aby se o paritní složení poradních orgánů zasadila. Ženská lobby to uvedla v otevřeném dopise. Připojila seznam dvou desítek expertek z řad podnikatelek, investorek, rektorek vysokých škol, bankéřek či manažerek.

18:58

Každý druhý řemeslník v době epidemie koronaviru v Česku pociťuje nedostatek zakázek, více než třetina přitom nemá úspory vůbec žádné, nebo pouze na jeden měsíc. Pomoc od státu není dostatečná podle 64 procent oslovených řemeslníků. Vyplývá to v průzkumu portálu NejŘemeslníci.cz, jehož se zúčastnilo 532 řemeslných subjektů. 

18:56

Přehled počtů uzdravených v patnácti evropských zemích (k 18:00 SELČ):

ZEMĚPOČET UZDRAVENÝCH
Španělsko52 165
Německo46 300
Itálie26 491
Francie21 254
Švýcarsko9900
Rakousko5240
Belgie5164
Turecko1846
Dánsko1736
Rumunsko647
Island633
Lucembursko500
Česká republika301
Finsko300
Švédsko205
18:49

Ve světě se nyní nachází nejvíce vyléčených z nákazy novým koronavirem v Číně, a to přes 77 000 lidí. Celkem se ve světě vyléčilo už na 340 000 lidí. V Evropě, která je spolu s USA v současnosti ohniskem nákazy, je nyní přes 169 000 uzdravených.

18:49

Když se v Číně začal masivně šířit nový koronavirus, z Austrálie odcestovaly tuny zdravotnického materiálu. Do nejlidnatější země světa jej poslaly čínské firmy působící v Austrálii. Tamní úřady se však domnívají, že za pomocí krajanům nebyla jen solidarita.

18:46

O moratoriu na splátky úvěrů a nájmů rozhodne Senát koncem příštího týdne, stejně jako o právu policie pokutovat ty, kdo porušují opatření proti koronaviru. Senátorům to v závěru dnešní schůze řekl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Horní komoře podle něj zbývá projednat 15 z 18 předpisů, které tento týden schválila sněmovna.

18:45

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem dnešní videokonference ministrů financí Evropské unie to prohlásil předseda euroskupiny Mario Centeno, podle něhož by měli všichni ministři ukázat vůli ke kompromisu. Pod tlakem dalších států se ocitlo Nizozemsko, které dosud blokovalo návrh na využití téměř půl bilionu eur (skoro 14 bilionů Kč) ze záchranného fondu ESM bez jakýchkoli podmínek.

18:32

V Plzeňském kraji zemřeli ve středu a dnes další dva lidé infikovaní koronavirem. Byla to šestaosmdesátiletá žena a stejně starý muž, sdělila dnes ČTK Gabriela Levorová, mluvčí fakultní nemocnice v Plzni, která pečuje o pacienty s koronavirem. V kraji tak zemřeli již čtyři lidé, u nichž testy odhalily koronavirus. Všichni byli seniorského věku.

18:31

V Ústeckém kraji počet případů nového typu koronaviru stoupl od středy o osm na 346. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:25. V domově pro seniory v Litoměřicích, který je už dva týdny v karanténě, testy ukážou, zda se lidé uzdravili. Výsledky se očekávají příští týden.

18:24

Počet lidí s prokázanou nákazou koronavirem dnes v Olomouckém kraji vzrostl na 533, ve srovnání se středečním večerem přibylo 57 případů. Vyplývá to ze statistik hygieniků. Podle údajů ministerstva zdravotnictví, které zahrnují všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji, zůstává v regionu šest obětí nového koronaviru. Počet uzdravených se podle hygieniků zvýšil na 36.

18:20

V Jihomoravském kraji je dnes večer 324 potvrzených případů nemoci covid-19, což je proti středě večer nárůst o 12 případů. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel pacient s nemocí covid-19, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

18:15

Možnost nabízet klientům místo hotovosti poukazy v hodnotě zaplacených záloh za zájezdy tuzemské cestovní kanceláře vítají. K návrhu zákona ministerstva pro místní rozvoj upravujícího toto opatření, který ve středu schválila sněmovna, mají ale připomínky. Nejsou v něm především jasně definované základní pojmy.

18:13

V Itálii za poslední den zemřelo 610 pacientů s koronavirem, což je více než ve středu. Stoupl i počet nově nakažených, infikovaných je přes 143 000.

Ve Spojených státech podle propočtu Reuters zemřelo 15 700 lidí nakažených koronavirem. Hopkinsova univerzita uvádí 14 800 úmrtí.

Britské nemocnice už ohlásily skoro 8000 úmrtí pacientů s koronavirem, bilance od středy narostla o 881 případů.

Ve Francii evidují 12 210 úmrtí lidí s koronavirem, z toho 8044 při hospitalizaci. Poprvé tam klesl počet pacientů v kritickém stavu, a to na 7066.

18:08

Nákaza koronavirem postihla nejméně 26 lidí ve starobylém sídle ukrajinské pravoslavné církve, která se hlásí k moskevskému patriarchátu a která vyzvala věřící, aby o Velikonocích neuposlechli příkazu úřadů zůstat doma kvůli koronaviru. Uvedla to dnes agentura Reuters.

18:05

Okres Domažlice, ve kterém je jeden z nejvyšších výskytů nákazy koronavirem v zemi, čeká zpřísnění opatření. S plošnou karanténou se ale prozatím nepočítá, řekli dnes ČTK hejtman Josef Bernard (ČSSD) a ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš. Potvrdili dřívější slova ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Hejtman také jedná s partnerskou německou Horní Falcí, kde by mohli vyhodnocovat část vzorků odebraných lidem na Domažlicku.

18:05

Pražský magistrát zahájí plošné testování zaměstnanců v domovech pro seniory na nemoc covid-19. První budou testováni zaměstnanci domovů, kde se chystají do dobrovolné karantény, při které budou s klienty v domově nepřetržitě. Praha rovněž vyčlenila sociální pracovníky, kteří pomohou rodinám, jež si k sobě chtějí vzít příbuzného z domova. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha sobě). V Praze se nákaza objevila v městském domově seniorů na Chodově a v soukromém zařízení v Michli, kde již několik klientů zemřelo.

18:03

Maďarsko ve snaze zpomalit šíření koronaviru prodloužilo celostátní omezení pohybu na neurčito. Oznámil to dnes premiér Viktor Orbán, který zároveň vyzval občany, aby omezení dodržovali i o velikonočních svátcích, uvedla agentura Reuters. Také polský premiér Mateusz Morawiecki dnes ohlásil prodloužení platnosti všech omezujících opatření přijatých s cílem zbrzdit šíření nákazy. Zároveň sdělil, že plán pro podporu ekonomiky vláda představí až po Velikonocích.

17:57

V Pardubickém kraji je k dnešku 203 lidí s nemocí covid-19, proti středě počet potvrzených případů stoupl o pět. Polovina nemocných je z Pardubicka. ČTK to řekl ředitel krajských hygieniků Antonín Vykydal.

17:54

V Královéhradeckém kraji byl dnes odpoledne počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem na stejném čísle jako ráno, tedy 155. Bylo to o čtyři případy více než ve středu. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřela ve středu večer jednasedmdesátiletá vážně nemocná pacientka s pozitivním testem na covid-19. Počet uzdravených dnes vzrostl z devíti na dvanáct, vyplynulo ze sdělení krajských hygieniků a nemocnice. Data jsou k dnešním 17:00.

17:52

Kroměříž plánuje podpořit podnikatele působící ve městě, kterých se dotkla opatření přijatá kvůli šíření pandemie koronaviru, třemi miliony korun. Program peněžité pomoci bude 16. dubna schvalovat zastupitelstvo. Kvůli šířící se nákaze koronavirem se jeho členové nesejdou na radnici, ale budou jednat formou videokonference, sdělil dnes ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

17:52

Firmy, které zaměstnávají postižené, nebudou muset dokládat bezdlužnost kvůli dotacím a příspěvkům státu na jejich mzdy. Podobné ulehčení mají mít firmy kvůli příspěvkům na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu. Nezaměstnaní se budou moci nově hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku. Nebudou muset na úřady práce osobně. Změny přinese úprava pravidel zaměstnanosti, kterou dnes zrychleně a jednomyslně schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

17:42

Demokraté v Senátu Spojených států dnes zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard dolarů (přes 6,1 bilionu korun) na půjčky určené malým podnikům, na které dolehly problémy související s pandemií nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Reuters. Demokraté chtějí požadovanou sumu zdvojnásobit a část peněz vyčlenit přímo nemocnicím a jednotlivým americkým státům.

17:34

Úřadům práce, které nově vyřizují příspěvky na mzdy, klesne administrativa s některými současnými dávkami. Pro letošní druhé čtvrtletí nebudou muset plošně přehodnocovat výši příspěvků na bydlení, přídavků na dítě a zvýšení příspěvků na péči. Lidé nebudou muset dokládat úřadům příjmy nebo vynaložené náklady za první letošní tři měsíce, bude se vycházet z předchozích. Vládní předlohu dnes schválil Senát hlasy všech přítomných členů.

17:32

Laboratoř Nemocnice Prostějov zdvojnásobila vyšetřovací kapacitu pro testování nového typu koronaviru a nyní její pracovníci dokážou denně vyhodnotit více než 200 odebraných vzorků. Personálně posílený tým specialistů v laboratoři pracuje ve dvou osmihodinových směnách. ČTK to dnes sdělila primářka laboratoře lékařské mikrobiologie Nemocnice Prostějov Ivana Kohnová.

17:24

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze začne příští týden postupně obnovovat i běžnou péči o pacienty, která byla kvůli pandemii nového typu koronaviru omezena. Šéfové klinik dostali za úkol do příštího týdne připravit plány, jak ochránit personál a postupně se zase vracet do běžného provozu. Novinářům to dnes řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl. Ministerstvo nařídilo v nemocnicích omezit provoz na minimum v polovině března.

"Jsme v situaci, kdy pominul první náraz epidemie. Zhruba před měsícem jsme museli zareagovat z hodiny na hodinu a omezit provoz nemocnice na úplně nezbytné minimum," řekl Feltl.

17:16

V tuzemsku pokračují on-line aktivity divadelníků i hudebníků, které mají přispět k lepší náladě nebo jinak pomoci v době koronavirové pandemie. Například festival taneční hudby Let It Roll se rozhodl streamováním podpořit lékaře a zdravotní sestry. Herecké osobnosti Divadla Kalich zase na YouTube nabídnou čtení humoristických povídek.

17:11

Chebská nemocnice od dnešního dne dočasně pozastavila provoz na interním oddělení. Důvodem jsou nezbytná opatření v souvislosti se zvýšeným počtem nakažených koronavirem na Chebsku. Pacienty z interního oddělení převezmou další nemocnice v kraji.

17:08 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo manuál, videonávod a 10 nejčastějších chyb pro žádost firem o účast v programu Antivirus.

17:06 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Úřady práce za duben evidují zatím 27 151 uchazečů o práci. V prvním březnovém týdnu byl počet zhruba poloviční. Zájemců o zaměstnání bylo 13 848. Údaje na svém Twitteru dnes zveřejnila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Žádostí o mimořádnou dávku bylo v dubnu 775, v prvním březnovém týdnu 624.

17:02

Hlavní město příští týden otestuje prvních 200 kusů polomasek s vyměnitelnými filtry s nanovrstvou, které vyvinulo České vysoké učení technické ve spolupráci s Akademií věd ČR. Po otestování bude magistrát usilovat o to, aby masky u pražských zdravotníků, sociálních pracovníků a dalších zaměstnanců nahradily asijské respirátory. Po dnešním jednání pražského krizového štábu to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Masky podle něj lépe sedí, jsou levnější a lze je používat opakovaně s nutností pouze měnit filtr.

16:47

Český Krumlov dnes zprovoznil takzvaný rouškomat. Automat na roušky je ve vestibulu supermarketu Terno, textilní roušku si v něm mohou lidé koupit za padesát korun. Je to první rouškomat od firmy Delikomat v jižních Čechách. V automatu je zásoba 100 roušek, které ušily místní švadlenky.

16:45

Školy všech stupňů, které jsou kvůli šíření koronaviru měsíc zavřené, by se měly znovu otevřít až od září. Do prázdnin by měly být přístupné už jen pro žáky, kteří vystupují ze vzdělávacího systému anebo končí na nižším stupni a snaží se o přijetí na vyšší. Jde o to, primárně zajistit bezpečnost dětí, pro ten klid by se měla dálková výuka nechat až do konce června, řekla dnes ČTK náměstkyně plzeňského hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se mohly školy otevřít už ve druhé polovině května.

"Řada odborníků před tím varuje a já patřím mezi ně. Přikláněla bych se k tomu, aby se už (do konce školního roku) vůbec neotvíraly s výjimkou posledních ročníků, které se potřebují připravit na maturitu, závěrečné nebo přijímací zkoušky," řekla.

16:37

Lingvistické manévry kolem názvu epidemie dříve známé jako "wuchanský zápal plic".

 

16:34

Pražská zoologická zahrada vybízí ty, kteří chtějí zoo finančně pomoci, k adopcím a sponzoringu zvířat. Kvůli vládním opatřením proti nákaze nemocí covid-19 je zoo již téměř měsíc uzavřená veřejnosti. Ztráty v příjmech ze vstupného, parkovného, prodeje suvenýrů či pronájmu restaurací jsou téměř 20 milionům korun. Dnes to uvedla tisková referentka zoo Petra Sivová.

16:30

Jihomoravský kraj má vyčleněných skoro 400 izolovaných lůžek v domovech pro seniory pro případ, že by se někdo z klientů nakazil novým typem koronaviru. Zatím kraj v domovech žádného nakaženého klienta nemá, řekla dnes ČTK mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle ní mají desítky míst i nemocnice, domovy by však jejich kapacity využily v případě zaplnění vlastních vyčleněných míst v izolaci.

16:28

Pandemie koronaviru v USA má nejvíce nakažených a mrtvých v hustě osídleném New Yorku a v sousedním New Jersey. Třetím nejpostiženějším státem je ovšem Louisiana. A pro tamní ikonické město jazzu a volnosti New Orleans to může být horší úder, než byl před patnácti lety ničivý hurikán Katrina.

16:27

Lůžková část kardiologického oddělení v Pardubické nemocnici se znovu otevře v neděli. Přijímat bude pacienty s akutními obtížemi. Plánované operace stále dělat nebude. V sobotu skončí karanténa zaměstnanců, řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

16:26

Cestující ve středočeské integrované dopravě budou od 20. dubna opět nastupovat do autobusů i předními dveřmi. Stane se tak ale jen v případě, že se koronavirová situace výrazně nezhorší, informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

16:25

V Moravskoslezském kraji se dneškem rozbíhá projekt chytré karantény. K dispozici má kraj šest mediků, kteří mu budou pomáhat s vyhledáváním kontaktů u pozitivně testovaných na covid-19. Po dnešním jednání krizového štábu to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

16:20 Roman Prymula.

Armádní odběrové týmy budou v rámci takzvané chytré karantény připraveny ve všech krajích od pátku. Výjimkou je Praha, kde budou připraveny po Velikonocích. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je armáda připravena nasadit 33 odběrových týmů. Pokud by byla vyšší potřeba, armáda může vyčlenit další vozidla a řidiče, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

16:19

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh dnes beze změny schválil Senát. V úterý ho ve zrychleném projednávání schválila sněmovna, nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. O takzvaný kompenzační bonus budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři. Žádosti se budou podávat finančním úřadům.

Pro návrh hlasovalo 40 z 41 přítomných senátorů. Proti nehlasoval nikdo.

16:18

Americká centrální banka (Fed) uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů (56,6 bilionu Kč) na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady pandemie způsobené koronavirem. Peníze jsou určeny na úvěry malým a středním podnikům a místní samosprávě, oznámil Fed v dnešní tiskové zprávě.

16:47

V jihoafrické Botswaně jsou nyní kvůli koronaviru ve dvoutýdenní karanténě všichni poslanci i prezident země Mokgweetsi Masisi. Izolaci hygienici zákonodárcům nařídili poté, co se nákaza prokázala u jedné ze zdravotnic, která členům parlamentu ve středu měřila teplotu.

16:15

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové ve středu večer zemřela 71letá vážně nemocná pacientka, jež měla pozitivní test na covid-19. V hradecké nemocnici jde o čtvrté úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Ve středu 8. dubna zde zemřel také 84letý vážně nemocný pacient s covid-19.

16:14

Ministerstvo financí promine od 12. března do konce nouzového stavu DPH u služeb nebo zboží dodaných bezúplatně záchranářům, armádě nebo zařízením sociálních služeb.

16:12

Saský premiér Michael Kretschmer nabídl Česku a Polsku pomoc se zvládnutím krize kolem koronaviru. Spolková země je připravena přijmout po italských a francouzských pacientech s covid-19 v případě potřeby i nemocné Čechy a Poláky, informovala dnes agentura DPA. "V nouzi poznáš přítele," řekl Kretschmer na mimořádném zasedání saského zemského sněmu v Drážďanech.

16:09

Prodejci cigaret budou moci stahovat starší cigarety z trhu do konce června, termín se tak prodlouží o měsíc. Nebudou je ale moci prodávat, uvedlo ministerstvo financí. Návrh dnes podle jeho mluvčího Jakuba Vintrlíka schválila vláda. O prodloužení doby na prodej alespoň o tři měsíce po opětovném otevření hranic žádaly tabákové společnosti, podle kterých kvůli vládou schváleným opatřením proti šíření koronaviru nejde zásoby vyprodat. Za cigarety se staršími kolky se platila nižší daň, jsou tak levnější.

16:08

Negativně zatím vyšly všechny testy, které hygienici zkušebně provedli u pracovníků domovů pro seniory v Libereckém kraji. Pro pilotní projekt vybrali hygienici dva domovy v Českém Dubu a Liberci-Františkově, kde už se onemocnění covid-19 v minulých dnech objevilo. Žádný z testů ale zatím nebyl pozitivní, řekl po dnešním jednání krizového štábu ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

16:05

Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti, dosud byl určen malým a středním podnikům. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík. Bratislava už dříve schválila, že stát například bude proplácet větší část mezd zaměstnanců firem, které v době pandemie choroby covid-19 musely na základě rozhodnutí úřadů uzavřít své provozy. Opatření by mohlo přijít stát na několik set milionů eur.

16:00

Město Vsetín bude distribuovat seniorům zdarma roušky prostřednictvím poboček České pošty a obchodů na sídlištích. Díky práci mnoha dobrovolníků se na radnici shromažďují již téměř měsíc ručně šité roušky, sdělila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

15:59

Možné zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), se dosud neprojednávalo v koalici, zdůraznil na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Za sociální demokracii vyjádřil k návrhu skepsi. Dodal, že aktuálně vidí řadu naléhavějších problémů a jiné skupiny obyvatel, kterým je třeba prioritně pomoci.

15:55

Dlouhá kolona kamionů se dnes odpoledne opět vytvořila na dálnici D2 na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko. Kolem 15:30 dosahovala asi sedmi kilometrů. Vyplývá to z webu Ředitelství silnic a dálnic. Slovensko kvůli šíření nového typu koronaviru obnovilo kontroly na hranicích. Ve středu byla kolona u hranice asi třináctikilometrová.

15:48

Dobrovolníci v Bruntále ušili tisícovky ochranných roušek. Vyrábějí se například v uzavřené restauraci Biograf. Další dobrovolníci z řad obyvatel města roušky přinesli na sběrné místo v budově Městské policie Bruntál. ČTK to řekla Zuzana Pršalová z tiskového odboru radnice. Do šití se v Bruntále zapojil i spolek Aktivní senioři a také pracovnice Městského informačního centra.

15:45

Banky čekají při přípravě projektu takzvané chytré karantény na finální vyjádření příslušných regulátorů, jejichž stanovisko je pro jeho reálný start nezbytné. Česká spořitelna je připravena na zapojení do projektu okamžitě, další banky buď teprve jednají o spolupráci, nebo je o poskytování dat za účelem vyhledání a izolaci lidí nakažených koronavirem nikdo neoslovil.

15:40 Karel Havlíček.

Havlíček uvedl, že o dodavatelích ochranných pomůcek ve výsledku rozhodne především cena, kvalita a rychlost dodavatelů. Zvýhodnit chce české firmy, které mohou dostat na rozdíl od těch zahraničních investiční pobídku, zbytek už je ale na uvedených faktorech, dodal.

15:38 Roman Prymula.

Prymula uvedl, že nelituje svého vyjádření o promořování obyvatelstva, podle něj jde o odborný terminus technicus, ale vzhledem k nevoli, který vyvolal, jej již používat nebude. V budoucnu bude raději hovořit o vnímavosti či imunitě, ač na principech se nic nemění. "Čím více bude lidí, kteří se dostali do kontaktu s virem a vytvořili si protilátky, tím lépe," dodal. 

15:35 Roman Prymula.

"Připravujeme jistý komplex opatření, který by měla vláda schválit po Velikonocích," uvedl Roman Prymula. Některé obchody a provozovny dosud vláda uvolnila proto, aby lidé měli náplň o Velikonocích.

15:35

Moravskoslezský kraj dnes začal rozvážet ochranné pracovní pomůcky do zařízení, která by se v následujících dnech měla začít v regionu starat o seniory. Půjde o lidi z domovů důchodců s pozitivním nálezem covid-19 nebo ty, u nichž je nutná karanténa. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Péči o tyto seniory by zřejmě měly proplácet zdravotní pojišťovny.

15:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Bezprostředně po Velikonocích by se měla chytrá karanténa rozšiřovat na severní Moravu a do Prahy, postupně by měla být aplikována na celé území.

15:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povoleny by v následujících 14 dnech mohly být také venkovní farmářské trhy, pokud by nebyla umožněna konzumace občerstvení na místě. 

15:31

Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur (téměř 27 milionů Kč), sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf firmy Carsten Spohr. Největší letecká společnost v Evropě proto bude potřebovat pomoc od státu, dodal podle dnešní zprávy agentury AFP.

15:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví připustil, že by v následujících týdnech mohly být povoleny některé kolektivní sporty pro profesionální sportovce, aby mohli trénovat, případně zápasy bez diváků. Platila by ovšem přísná hygienická pravidla. 

15:20

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden asi 6,61 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, je ale výrazně horší, než čekali analytici. Od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA o práci více než 16 milionů lidí.

15:19

Záchranný balíček ministra kultury Lubomíra Zaorálka pomůže vybraným nakladatelům, ale ne knihkupcům ani distributorům. Nervozita na knižním trhu tak stoupá.

15:17 Karel Havlíček.

Podle Karla Havlíčka je nyní Českomoravská záruční a rozvojová banka zahlcena žádostmi o podporu podnikatelů. Podle něj je ale 9 z 10 žádostí nevyhovujících a mnoho firem, které se podporu snaží získat, bylo v dlouhodobé ztrátě už před pandemií, jejich žádosti jsou tak zamítány.

15:16

V Liberci začal ode dneška fungovat automat na výdej dezinfekce, je v terminálu MHD. V republice je teprve druhý, zatím byl jen v Říčanech u Prahy. Dezinfekci bude možné zakoupit 24 hodin denně, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

15:16

Letecká společnost Qatar Airways přeruší od 18. dubna spojení z Prahy do katarského Dauhá. Obnovení letů plánuje až 1. června, uvedl server zdopravy.cz. Od příštího týdne tak bude mít pražské letiště pouze dvě pravidelné linky, a to do Bulharska a Běloruska.

15:12 Karel Havlíček.

Vláda podpoří investice českých podniků do výroby respirátorů. "Chceme podpořit naši nezávislost, a podporovat tím náš průmysl," uvedl Havlíček. Ministr zdravotnictví doplnil, že poptávka po těchto artiklech bude zvýšená i po skončení epidemie, minimálně několik let, výrobu v Česku a větší soběstačnost tak vítá i jeho resort.

15:07

Senát nebude na nynější schůzi schvalovat usnesení k vládním opatřením proti epidemii koronaviru s ohledem na prodloužení stavu nouze do konce dubna. Navrhoval to předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Pro návrh získal hlasy jen 14 z 41 přítomných členů horní komory. Senátoři dnes chtějí přednostně projednat trojici zákonů souvisejících s epidemií, které v úterý přijala sněmovna.

15:37

Belgické úřady dnes oznámily 283 nových obětí nemoci covid-19, což je dosud druhý nejvyšší denní počet. 

15:08 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Je brzy chodit na návštěvy a na koledu, cena by byla příliš vysoká," varuje na Twitteru předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

15:06

V Plzeňském kraji zemřeli ve středu a dnes další dva lidé infikovaní koronavirem. Byla to šestaosmdesátiletá žena a stejně starý muž. V kraji tak zemřeli již čtyři lidé, u nichž testy odhalily koronavirus. Všichni byli seniorského věku.

15:02

Kdo bude členem Národní ekonomické rady vlády? Přehledný výčet naleznete v našem článku.

15:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda rozhodla o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Na tiskové konferenci to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Léčiva jsou podle něj strategickou komoditou. Do budoucna bude muset stát podle Vojtěcha pracovat na tom, aby na svém území farmaceutické firmy udržel, a nebyl tak závislý na dovozu.

14:56 Karel Havlíček.

Kurzarbeit pro firmy, které zůstaly v době omezení v nepřetržitém provozu, by se měl spustit 1. května. Na podobě se shodli zástupci ministerstev průmyslu a práce. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Jak by mohla podpora vypadat, nepřiblížil. Hospodářská komora i zaměstnavatelské svazy kritizovaly, že nynější kurzarbeitový program Antivirus nepamatuje na nepřetržité provozy.

"Jsme už domluveni na modelu (ministerstva), jak by to mohlo vypadat. Je tam celá řada věcí, které musíme dotáhnout s ohledem na kontrolu a tak dále. Co je podstatné, že jsme se shodli na spuštění od 1. května. Máme v tuto chvíli ještě několik dnů na to, abychom doladili koncept," uvedl Havlíček.

14:54 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Čeká nás nyní sváteční víkend, který bude velmi rizikový. Nemůžeme se věnovat radovánkám, jak jsme byli zvyklí. Pokud nebudeme dodržovat pravidla, budeme mít problém o týden později," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Apeloval na všechny, aby opatření dodržovali. Dodal také, že se ani na největší křesťanské svátky nebudou konat žádné bohoslužby, věřící mohou využít televizních, rozhlasových nebo on-line přenosů. 

14:51 Roman Prymula.

Podle Prymuly je nyní klíčové postupně navyšovat kapacity testování, aby mohla být epidemie zvládnuta. Pomoci by měli například někteří armádní medici.

14:49 Roman Prymula.

"Dosáhli jsme poměrně slušného úspěchu tím, že jsme pandemii zestabilizovali. Máme tu stabilní přírůstek každý den, epidemie sice nikam nezmizela, ale máme prostředky, jak ji kontrolovat," uvedl náměstek ministra zdravotnictví a šéf projektu chytré karantény Roman Prymula.

14:56

České dráhy od příštího úterý opět začnou prodávat jízdenky ve vlaku, uvedl dnes generální ředitel státního podniku Václav Nebeský. Průvodčí přestali ve vlacích prodávat jízdenky kvůli šíření koronaviru v polovině března. Dopravce vyzývá cestující, aby využívali bezhotovostní platby.

14:46

Podpora kultury se týká především neziskových kulturních institucí, v budoucnu bude vláda řešit také, jak pomoci například pořadatelům festivalů a dalších akcí.

14:43

 

Jiří Laštovka sloužil u pražské městské policie od roku 1995. Jeho kariéra skončila uplynulé pondělí, když se s ním vedení dohodlo na rozvázání pracovního poměru. Důvodem byl jeho zákrok z minulého týdne, kdy srazil na zem mladou ženu, která s přáteli navzdory vládním zákazům kvůli koronaviru seděla u rybníka v pražských Řepích. Laštovka v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje své motivy.

14:43

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka patří kultura mezi nejzávažněji poškozená odvětví. Balíček na záchranu kultury podpoří 440 miliony korun nezávislé umělce, 30 milionů korun by mělo jít na zřízení programu na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií. Na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun.

14:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vojtěch také dementoval vyjádření Národní sportovní agentury o tom, že jsou povoleny některé turnaje. Zopakoval, že uvolnění platí pouze pro individuální sporty a že žádné turnaje nebudou tolerovány.

15:03

Zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona, který trpí nemocí covid-19, se nadále zlepšuje. Řekl to dnes vládní mluvčí, podle kterého ale ministerský předseda stále dostává podpůrnou kyslíkovou léčbu. 

"Premiér měl dobrou noc a jeho zdravotní stav se na jednotce intenzivní péče nadále zlepšuje," uvedl Johnsonův mluvčí a dodal, že premiér "má dobrou náladu". Ministerský předseda podle mluvčího nadále využívá podpůrné kyslíkové léčby, není ale na plicním ventilátoru.

Pětapadesátiletý Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Příznaky nemoci covid-19 několik dní neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil již třetí noc.

Foto: Reuters
14:36 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví znovu apeloval na občany, aby i přes svátky, které bude provázet hezké počasí, zachovávali stávající opatření a neshromažďovali se. "Celá práce by tím mohla přijít vniveč, nemohli bychom souhlasit s jakýmkoli dalším uvolněním, pokud by se ukázalo, že lidé jsou nezodpovědní a že počty nakažených razantně rostou," řekl Vojtěch.

14:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Asi 160 milionů korun vyčlení mimořádně vláda krajským hygienickým stanicím na odměny zaměstnancům, jako poděkování pracovníkům, kteří jsou nyní mimořádně vytížení.

14:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda také zrušila mimořádné opatření, které zakazovalo čerpání dovolené zdravotnickým profesím po dobu nouzového stavu. Zákaz už nyní podle Vojtěcha není nutný.

14:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda zmírnila opatření týkající se nošení roušek, nebudou ji muset nosit při jízdě v autě členové jedné domácnosti, řidiči ve veřejné dopravě, kteří jsou sami v uzavřené kabině, nebo lidé s poruchou autistického spektra.

14:25

Program pražským magistrátem garantovaných úvěrů pro malé a střední firmy by se měl spustit 20. dubna. Město ve středu v noci obdrželo návrh smlouvy od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která bude půjčky stejně jako v případě dosavadních vládních programů zajišťovat. ČTK to dnes řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti). Praha dá do programu více než 500 milionů korun z evropského operačního programu Praha - pól růstu, dalších 400 milionů slíbil stát.

14:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Orgány státní správy budou mít nadále omezený provoz až do 19. dubna, poté dojde k postupnému návratu do běžného provozu, nadále však budou platit opatření, jako je vzdálenost 2 metry mezi lidmi apod., uvedl Adam Vojtěch.

14:36

Finsko dnes prodloužilo platnost většiny opatření přijatých v boji proti koronaviru do 13. května. Vláda premiérky Sanny Marinové už ve středu prodloužila a zpřísnila kontroly na hranicích, a to do stejného data, informovala agentura Reuters.

Ve Finsku s 5,5 milionu obyvatel je podle dnešních údajů 2605 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo v severské zemi 42 lidí.

14:22 Karel Havlíček.

Ekonomická rada se shodla na tom, že v příštích týdnech uvolňování dalších obchodů bude postupovat spíše cestou s ohledem na počet metrů čtverečních, nikoli na odvětví. Proces podle Havlíčka zabere několik týdnů, musí však být dobře naplánován. Další rozvolnění budou oznámena vždy několik dní předem, aby byly provozovny schopné přípravy. 

14:20

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, přinese víc škody než užitku. Je to nesystémový krok. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Stát podle nich jen přenesl problémy na pronajímatele, kteří si na nemovitost často vzali úvěr. Očekávají velké množství žalob a možné zamrznutí trhu s nájemním bydlením.

14:19 Karel Havlíček.

Vláda dnes obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové sféry. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Hlavním úkolem rady má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

14:18

Sanatoria Klimkovice nedaleko Ostravy dnes dočasně přerušila provoz a začala se chystat na ubytování seniorů v karanténě podle požadavků krizového štábu Moravskoslezského kraje. Do lázní už dorazily ochranné pomůcky, které tam kraj poslal.

14:16 Karel Havlíček.

Česká republika podle vicepremiéra Karla Havlíčka zvládá boj s koronavirem nejlépe v Evropě, ne-li na světě. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády.

14:12

Stovky lidí v Ústí nad Labem a Chomutově využily od rána příležitost nakoupit si v železářství. Tyto prodejny mohly dnes znovu otevřít na základě uvolnění dalších opatření, která v březnu zavedla vláda kvůli šíření koronaviru. Podle oslovených prodavačů a jednatelů obchodů zákazníci dodržují rozestupy a vstupují jednotlivě.

14:20

V Nizozemsku se z nákazy koronavirem zotavila 107letá žena, která se tak stala zřejmě nejstarší přeživší současné celosvětové pandemie. Informovala o tom agentura Reuters.

Cornelia Rasová onemocněla 17. března, den po svých 107. narozeninách, poté, co navštívila bohoslužbu s dalšími obyvateli z jejího domova pro seniory na ostrově Goeree-Overflakkee nedaleko Rotterdamu. U ní a dalších 40 účastníků bohoslužby se následně prokázal koronavirus.

Dvanáct členů této skupiny od té doby již zemřelo, Rasové však doktoři v pondělí sdělili, že se z nákazy zotavila. "Nečekali jsme, že tohle přežije," řekla její neteř místním novinám. "Nebere žádné léky, stále dobře chodí a každou noc si klekne na kolena a děkuje Bohu. Jak to tak vypadá, bude to moci dělat i nadále," dodala.

14:11

Vysoké školy v Praze očekávají kvůli opatřením proti koronaviru letos výpadek ve svých příjmech ve výši desítek milionů až miliard korun. K úbytku peněz povede například omezení ubytování na kolejích nebo výpadek plateb od zahraničních studentů, kteří nyní nemohou přijet do Česka. 

14:05

Alena Schillerová chce využít kapacity hotelu Thermal v Karlových Varech pro pracovníky Integrovaného záchranného systému.

14:02

Země eurozóny zesílily před dnešní videokonferencí ministrů financí tlak na Nizozemsko, které dosud blokovalo společný plán na oživení ekonomik po koronavirové krizi. Zatímco ostatní země se společnou měnou souhlasí s využíváním téměř půl bilionu eur (skoro 14 bilionů Kč) ze záchranného fondu ESM bez jakýchkoli podmínek, Haag na to v obavě z růstu veřejného dluhu odmítá přistoupit. Podle některých zemí je dnešní dohoda klíčová pro budoucnost celé EU. Ministři budou také debatovat o možném vydání společných dluhopisů, proti němuž se však staví více států a jeho schválení se neočekává.

14:01

Sklárna Moser v Karlových Varech dočasně uzavře výrobu. Výrobce luxusního skla ji přeruší do konce dubna. Důvodem je nižší poptávka i ochrana zaměstnanců před nákazou koronavirem. I přesto ale Moser pomůže darem ochranných pomůcek Karlovarské krajské nemocnici, informoval dnes mediální zástupce Moser Tomáš Hečko.

13:59

Česko daruje 25 milionů korun na pomoc zemím postiženým pandemií koronaviru. Peníze půjdou z rozpočtu ministerstva zahraničí na humanitární pomoc a budou určeny přednostně Bosně, Ukrajině, Moldavsku, Gruzii a Kambodži. 

13:54

Roboty, kteří přispějí k rychlému a bezpečnému testování vzorků na koronavirus, dokončují výzkumníci na ČVUT. Roboti také dovedou využít nové testovací sady vyvinuté vědci v Česku. V laboratořích Fakultní nemocnice v Motole by mohli pracovat už o Velikonocích.

13:54

Senát podle předsedy Miloše Vystrčila (ODS) dnes zřejmě schválí tři vládou přijaté normy, které reagují na hospodářské dopady epidemie nového typu koronaviru. Jedná se o tři z novel zákonů, které v úterý projednala sněmovna. Vystrčil uvedl, že senátoři neměli možnost se s návrhy, které mají pomoct lidem ohroženým neschopností splácet své závazky či přišli o zaměstnání, podrobně seznámit a mají k nim výhrady. V doprovodných usneseních proto horní komora vládu upozorní na chyby, aby na ně mohla reagovat.

13:53

Česká republika získala od Evropské komise souhlas s osvobozením od cla a daně z přidané hodnoty zdravotnický materiál určený pro boj proti epidemii koronaviru, který země doveze ze zemí mimo EU a který rozdává zdarma nebo je dává nemocnicím. Osvobození platí zpětně od 30. ledna do konce července. Ministerstvo financí pořádalo o souhlas komisi 24. března.

13:51

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) před velikonočním víkendem nabádá návštěvníky hor k dodržování pravidel pro pohyb v NP a k respektování nouzového stavu. Krkonoše o prodlouženém víkendu očekávají zvýšenou návštěvnost, sdělili dnes ČTK zástupci Správy KRNAP. Na pohyb lidí v Krkonoších dohlížejí v terénu strážci KRNAP.

13:44

Praha 6 nakoupí více než 6000 respirátorů a přes 200 000 jednorázových roušek. Nákup dnes schválili radní městské části. Reagují tak na prodloužení nouzového stavu do konce dubna a zároveň na možnost otevření škol a školek. Radnice chce koupit i bezdotykové teploměry. 

13:31

Od příštího týdne bude opět možnost zakoupit si jízdenky ve vlacích, generální ředitel Českých drah doporučuje jízdenku přesto zaplatit raději bezhotovostní platbou.

13:28

Sportovní hřiště otevřou jen některé pražské městské části. Mnohé radnice se obávají, že by se po otevření sportovišť nedodržovala bezpečnostní nařízení, případně nemohou zajistit potřebnou dezinfekci prostorů. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí jednotlivých radnic. Vláda České republiky povolila od úterý 7. dubna 2020 provozování individuálních sportů. Do té doby byla všechna sportoviště v Česku uzavřena.

13:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Adam Vojtěch na Twitteru radí, jak se chovat při nákupu, abychom omezili riziko nákazy. Odborníci doporučují například využívat samoobslužné pokladny.

13:27

Vláda dnes rozhodla o zvýšení počtu vojáků vyčleněných ve prospěch policie o 2000 na až 4096 osob. Pomáhat budou po dobu nouzového stavu, uvedl na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O navýšení počtu podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška požádalo ministerstvo vnitra, zvýšit tak chce kapacitu policie.

13:23

Naplňuje se černý scénář. Teď je klíčové zachránit knihkupeckou síť. Když padne část nakladatelů, trh se zotaví, když padnou knihkupci, spadne to celé, varuje v DVTV předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Vopěnka: Je to katastrofa, knižní trh je nenávratně poškozený, škody jsou miliardové

Vopěnka DVTV
21:15
Teď je klíčové zachránit knihkupeckou síť. Když padne část nakladatelů, trh se zotaví, když padnou knihkupci, spadne to celé, varuje Martin Vopěnka. | Video: Daniela Drtinová
13:24

Krnovská radnice svým příspěvkovým organizacím a živnostníkům rozdala 150 litrů dezinfekce. K dispozici je v provozovnách, které ještě fungují. Kromě prodejen ji lze získat například i ve školách či v knihovně. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Dodala, že v dalším kole by se mělo dostat i na neziskové organizace, které také svou činnost zatím nezastavily.

13:20

Ministryně financí Alena Schillerová informovala na Twitteru, že Česko dostalo od Evropské komise svolení osvobodit od DPH a cla zdravotnické prostředky proti koronaviru dovozené ze zemí mimo EU.

13:17

Moravskoslezský kraj chce ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, hygieniky a univerzitami připravit projekt plošného testování v regionu. Zaměřil by se zřejmě na tři oblasti - Bruntálsko, které je nákazou covid-19 nejméně zasažené, a pak také na Ostravsko a Frýdecko-Místecko.

13:06

Úřady práce dostaly zatím přes 15 000 žádostí o kurzarbeit. Přijaly asi třetinu z nich. Zbytek nebyl správně vyplněný. Kurzarbeitový program Antivirus, ze kterého mohou firmy získat dva druhy příspěvků na mzdy, spustilo ministerstvo v pondělí v poledne. Hospodářská komora, svaz obchodu a asociace hotelů si dnes stěžovaly na nejasné požadavky. Žádají od resortu jasný výklad.

13:05

Lázeňství se podle zástupců odvětví ocitlo kvůli koronavirové krizi na kraji záhuby. Lázně začínají propouštět a výhled do blízké budoucnosti mluví o výrazném propadu. Představitelé lázní apelují na vládu, aby české lázeňství pomohla zachránit, zjistila dnes ČTK. Hlavně v Karlovarském kraji a o to víc v Karlových Varech, kde byly lázně zaměřené zejména na zahraniční klientelu, začalo razantní propouštění.

14:06

Švýcarsko má už přes 23 000 nakažených, Rakousko skoro 13 000.

13:05

Vláda dnes prodloužila nouzový stav na území celé České republiky do čtvrtka 30. dubna. ČTK o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav kvůli ohrožení zdraví obyvatel epidemií nového typu koronaviru platí v Česku od 12. března od 14:00 a měl vypršet v sobotu 11. dubna. Kabinet o možnost prodloužit nouzový stav musel požádat sněmovnu, která s tím vyslovila souhlas v úterý.

13:02

Prodejny otevřené v první vlně musí být přístupné z ulice. Obchody, jež jsou součástí obchodních center větších než 5000 metrů čtverečních a mají společné prostory pro vstup do provozovny, by měly být s výjimkou potravin, lékáren či drogerií otevřeny až poté, co budou vyhodnoceny dopady prvotního uvolňování. V dnešní tiskové zprávě to uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

13:01

Na plicní klinice Thomayerovy nemocnice v Praze připravují dárce pro odběr krve s protilátkami proti nemoci covid-19. Až bude léčba plazmou povolena, bude vyzkoušena u prvních pacientů v nemocnici. Nyní se pacienti nakažení novým koronavirem léčí například pomocí experimentálního léku Plaquenil. V Thomayerově nemocnici je 21 nakažených pacientů. Dnes to nemocnice uvedla na svých webových stránkách.

13:00

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá vyhlášení územní karantény Domažlic kvůli epidemii koronaviru jako v případě Litovle a Uničova. Ministr to řekl dnes na tiskové konferenci. O případné pomoci se zvládáním epidemie v domažlické nemocnici chce jednat s fakultní nemocnicí v Plzni. Plošnou pracovní povinnost pro ambulantní lékaře na Domažlicku kvůli epidemii nemoci covid-19 nevylučuje, ale musí se o této možnosti poradit.

12:59

Ve stanovém městečku pro bezdomovce v pražské Troji zatím nebyl zaznamenán žádný nakažený bezdomovec. ČTK to dnes řekla pražská radní Milena Johnová (Praha sobě). Ve stanech jsou ubytováváni lidé bez domova, kteří nemají kde jinde trávit karanténu kvůli nemoci covid-19, způsobené novým koronavirem. Od dnešního rána je v Troji v provozu ještě druhý tábor. Praha má pro bezdomovce nyní na území města 480 míst. Jejich budoucnost bude dnes řešit magistrátní krizový štáb. Ubytovávat bezdomovce kvůli karanténě nařizuje městu stát.

12:57

V Moravskoslezském kraji dosud na nákazu covid-19 zemřelo osm lidí. Mezi nimi i klientky Alzheimercentra Ostrava a Domova pro seniory Iris. Obě ženy byly ročník 1924 a měly i jiná onemocnění. Kraj chce v sociálních zařízeních testovat s pomocí rychlotestů personál. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Aktuálně je v kraji 524 nemocných.

12:57

Některá jihočeská města začala do domácností seniorů distribuovat letáky s údaji o koronaviru. Chtějí tak aktuálně informovat o nákaze i nejohroženější věkovou skupinu, která méně používá moderní komunikační technologie. Letáky, které dávají například ve Lhenicích nebo Prachaticích, obsahují základní údaje o nemoci a také nejnutnější kontakty pro případ nákazy.

13:03

Koronavirem se již nakazilo na 1,5 milionu lidí po celém světě.

Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo asi 89 000 lidí. 

To vše vyplývá  z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. 

12:50

Senát zřejmě schválí předlohu, kterou má úřadům práce klesnout administrativa s některými současnými dávkami. Vládní předlohu doporučil horní komoře schválit garanční sociální výbor. Senátoři budou předlohu schvalovat ještě dnes.

12:41

V Íránu je podle nových údajů vlády přes 66 200 lidí infikovaných koronavirem. Mrtvých za 24 hodin přibylo 117, takže jich má Írán víc než 4000. 

Íránci začali po počáteční neochotě plnit požadavky úřadů a víc se navzájem izolují a drží doma. Na sobotu prezident Hasan Rúhání ohlásil začátek postupné obnovy ekonomické aktivity.

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ale dnes občany připravil na to, že zákaz shromažďování zůstane v platnosti i o postním měsíci ramadánu, který začne později v dubnu. Lidé by se tedy nemohli chodit modlit do mešit.

12:41

Karanténa ale může odstartovat lepší spolupráci mezi školou a rodinou, píše v komentáři David Klimeš.

12:40

TOP 09 chystá kompromisní návrh, podle kterého by stát hradil 40 či 60 procent z nájmu podnikatelů, jejichž provoz podstatně omezila nebo úplně přerušila vládní opatření proti šíření koronaviru. Ve sněmovně strana neprosadila, aby kompenzace činila 80 a 100 procent. Opoziční strana na dnešní tiskové konferenci také kritizovala, že sněmovna místo toho rozhodla umožnit zasaženým firmám žádat o odklad nájmu za období od 12. března do 30. června a nájem splatit do konce roku. Podle TOP 09 to jen spouští dominový efekt a břemeno přenáší na pronajímatele.

12:34

V Nemocnici Znojmo vznikne příští týden stan pro odběry u pacientů s podezřením na nákazu novým typem koronaviru. ČTK to řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík. Bude to třetí odběrový stan v kraji. Jeden funguje v Brně a druhý v Břeclavi.

12:33

V Kanadě je 19 290 nakažených koronavirem, počet mrtvých se zvýšil z 401 na 436, vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která šíření viru celosvětově monitoruje.

Premiér Justin Trudeau novinářům sdělil, že od americké firmy 3M přišlo do Kanady půl milionu respirátorů typu N95.

12:30

Lékaři Krajské nemocnice Liberec varují chronicky nemocné pacienty, aby nepodceňovali své onemocnění. Řada z nich v obavě z nákazy novým koronavirem nevyhledá pomoc lékařů ani ve chvíli, kdy se jejich zdravotní stav zhorší. Ohrožují tím své zdraví a často i život, řekl dnes novinářům generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš. Nemocnice musely z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví odložit plánované operace, ne všechny je ale možné odkládat dlouhodobě.

12:27

České firmy zatím distribuovaly více než 4,2 milionu litrů dezinfekce s označením Anti-COVID. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. To v polovině března oznámilo, že kvůli pandemii koronaviru je na trhu nedostatek dezinfekčních prostředků. České společnosti následně začaly vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace. Výrobu umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví.

12:22

Ve třetím týdnu koronavirové karantény vzrostl počet transakcí u obchodníků v rámci EET o 12 procent. Jejich průměrná hodnota se zvýšila proti druhému týdnu o devět procent. Počet podnikatelů, kteří zahájili obchodní činnost, se ve třetím týdnu zvýšil o tři procenta. Mimo provoz tak stále zůstává zhruba 66 procent podniků.

12:22

V Plzeňském kraji zemřel třetí člověk infikovaný koronavirem. Údaje o počtu zemřelých uvedla dnes Krajská hygienická stanice. První člověk zemřel v kraji 3. dubna, druhý o dva dny později. Oba byli starší pacienti, kteří měli kromě nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, i další zdravotní komplikace.

12:19

Opatření na odklad nájmů na pomoc podnikatelům, kteří kvůli vládním opatřením museli zavřít provozy, považuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza za nepřijatelné a velmi rizikové řešení. Náklady by se podle něj měly rozdělit mezi majitele, nájemce, pomoci by měl také stát. Prouza to řekl na dnešní společné tiskové konferenci Hospodářské komory, Svazu obchodu a cestovního ruchu a Asociace hotelů a restaurací ČR.

12:06

Školy v sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji materiály pro výuku dětem tisknou. Učitelé někde nabízejí individuální výuku, asistenti obcházejí rodiny. V Ústí nad Labem pomáhá Člověk v tísni, v Mostě Dům romské kultury. Přes sociální sítě komunikují s pedagogy žáci na druhém stupni. On-line výuka není kvůli chybějícímu vybavení rodin téměř možná.

12:05

Lidé beze střechy nad hlavou jsou občané jako my, mají stejná práva. Hodně se mluví o tom, jak Česko koronavirus změní. Tady máme možnost tu změnu názorně předvést, píše v komentáři Martin Fendrych.

12:03

Španělská vláda aktualizovala počty nemocných:

Nemoc covid-19 si už vyžádala dalších 683 obětí, v zemi zemřelo již 15 238 lidí. Nakažených je přes 152 000.

11:57

Obec spisovatelů České republiky na svém blogu vyzvala literáty, aby se zapojili zasláním povídek inspirovaných současnou situací do projektu Dekameron 2020. Dosud nepublikované povídky napsané v čase karantény za nouzového stavu během pandemie způsobené nákazou covid-19 se přijímají v českém a slovenském jazyce do 30. června. Kniha vyjde koncem roku 2020. "Knihou, kterou ze sta nových povídek sestavíme, bychom rádi potěšili ty, kteří si budou po skončení práce na likvidaci pandemie léčit utržené rány. Bude úlevnou reflexí lidských tužeb, radostí, obav, zrady, zoufalství, víry a hlavně přátelství a lásky," uvedl tiskový mluvčí Obce Dušan Spáčil.

11:54

V odlehlém čínském městě Suej-fen-che na hranicích s Ruskem platí nově omezení pohybu. Ve středu totiž přes zdejší hraniční přechod přicestovalo do Číny několik lidí, u kterých testy prokázaly koronavirus, píše dnes BBC. Čína rovněž dočasně uzavřela všechny své pozemní hraniční přechody s Ruskem, Rusko k tomuto kroku přistoupilo již dříve.

Ve stotisícovém Suej-fen-che, které leží na severovýchodě Číny přibližně 1600 kilometrů od Pekingu, se nyní pro pacienty s koronavirem staví také nemocnice se 600 lůžky.

11:53

Všichni Češi, kteří se vracejí ze zahraničí za využití vlastních prostředků, musí předem oznámit české ambasádě datum a způsob návratu. Informace poslouží hygienickým stanicím pro dohled nad navrátilci, kteří všichni budou muset do dvoutýdenní karantény. Na svých internetových stránkách na to upozornilo ministerstvo zahraničí. Nařízení se nevztahuje na lidi, kteří se vracejí speciálními repatriačními letadly nebo nouzovými autobusovými linkami z evropských měst.

11:48

V Maďarsku se podle vládního webu koronavirus.gov.hu nově nakazilo 85 lidí a úmrtí je o osm víc. Počet nakažených se v Maďarsku zvýšil na 980, mrtvých je celkem 66.

11:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví uvedl, že resort ani hygienické stanice nebudou zveřejňovat žádné konkrétnější informace o nakažených, po kterých volají někteří představitelé měst a obcí. Důvodem je, že z onemocnění panuje strach a pacienti jsou poté stigmatizováni a jsou často terčem nenávistných útoků z okolí.

11:42 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Experimentální léčba není hrazena zdravotními pojišťovnami, léky budou buď poskytnuty zdarma, případně je zaplatí nemocnice či ministerstvo, uvedl Vojtěch.

11:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr i ředitelka lékového ústavu zdůraznili, že všechny experimentální léky budou používány pouze u pacientů s těžším průběhem vzhledem k jejich věku a anamnéze. Případy, které se léčí doma s lehkými příznaky, budou nadále pouze na běžně dostupných lécích, mírnících příznaky chřipky a dalších virových onemocnění.

11:37

Propad tržeb v cestovním ruchu od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50 miliard korun. 

11:35

Naděje někteří lékaři vkládají také do léčení konvalescentní plazmou, tedy krevní plazmou od uzdravených pacientů. I pro ni lékový ústav v nejbližší době vydá povolení a stanoví kritéria pro takovou léčbu.

11:27

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Irena Storová varovala před tím, aby se pacienti snažili si antimalarika či hydroxychlorochin aplikovat sami doma, ať už koronavirus mají, nebo preventivně. "Některé případy ve světě, kde se o to lidé pokusili, skončily fatálně," varovala.

11:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Státní zdravotní ústav vydal zvláštní povolení také k užívání hydroxychlorochinu a Remdesiviru, které jsou nebo byly podávány ve Všeobecné fakultní nemocnici několika nakaženým.

11:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň zakázalo mimořádným opatřením vývoz asi 800 léků z Česka, aby zůstaly k dispozici pacientům v zemi. 

11:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr Vojtěch zdůraznil, že všechny dosud používané léky na covid-19 jsou experimentální a je nutné tak počítat s tím, že jejich účinnost není zaručena.

11:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Další schválenou experimentální látkou je lék Plaquenil, který je nyní již nasazen celé řadě pacientů. K dispozici by měl být nejen pacientům s covid-19, ale i u dalších indikací, ministerstvo bude jeho distribuci dozorovat.

11:13 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Česká republika byla vybrána jako jedna z několika zemí, kterým bude látka favipiravir zdarma poskytnuta, na získání léku se podle Vojtěcha podílel Státní ústav pro kontrolu léčiv a předseda SPD Tomio Okamura.

11:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl na tiskové konferenci, že se Česku podařilo získat experimentální léčivou látku na koronavirus favipiravir z Japonska. Dostupný by měl být v řádu několika dní.

11:47

V Polsku od středy přibylo 136 potvrzených případů nákazy koronavirem a dalších šest infikovaných osob zemřelo. Celkem je v Polsku 5341 případů, zemřelo 164 lidí.

11:10

Sledujte tiskovou konferenci ministra zdravotnictví k situaci na trhu s léky.

Živě: Ministr Vojtěch k dostupným lékům na COVID-19 a k situaci na trhu s léky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Tisková konference ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv k aktuálně dostupným lékům na onemocnění covid-19. | Video: DVTV
11:01

Americké tajné služby o nebezpečném viru z Číny věděly už loni v listopadu.

10:47

Průzkum pro magazín Business Insider ukázal, že 56 procent Němců si myslí, že by opatření proti koronavirové nákaze měla zůstat v platnosti i po skončení velikonočních prázdnin 19. dubna. 

O tom, že by se po 19. dubnu mohla začít krok za krokem uvolňovat některá přijatá opatření, mluví stále více německých politiků. 

Další výzkum veřejného mínění od britské společnosti Redfield & Wilton Strategies zase dospěl k tomu, že téměř 88 procent Němců je přinejmenším do určité míry znepokojeno dopady epidemie na ekonomiku.

10:45

Neobvyklý dopravní prostředek využijí policisté z jižního Německa, kteří budou o Velikonocích dohlížet na dodržování opatření přijatých v boji s koronavirem. Kontroly v okolí Bodamského jezera budou provádět ze vzducholodi.

10:38

Koronavirus se prokázal u člena odloučeného kmene v Amazonii

Brazílie potvrdila první případ nákazy koronavirem u indiánů z odloučeného kmene Yanomami v Amazonském pralese. Virem se již dříve nakazilo nejméně sedm domorodců z jiných komunit, nyní se prokázal u patnáctiletého mladíka. Odvezli ho na jednotku intenzivní péče v nemocnici ve městě Boa Vista na severu země, podle médií je chlapec ve vážném stavu.

V Brazílii žije téměř 800 000 domorodců z více než 300 různých etnik. Kmen Yanomami čítá zhruba 27 000 lidí.

Domorodé obyvatelstvo Jižní Ameriky v předchozích staletích decimovala řada nemocí, které do regionu zavlekli Evropané, například neštovice, tuberkulóza či chřipka. 

 

Amazonští indiáni z kmene Yanomami předvádějí své tance.
Amazonští indiáni z kmene Yanomami předvádějí své tance. | Foto: Reuters
10:35

Rusko i Ukrajina hlásí rekordní nárůsty nakažených

Virová nákaza v Rusku dál rekordně roste, oznámil dnes v Moskvě krizový štáb. Počet nemocných přesáhl hranici 10 000, nově se koronavirem nakazilo skoro 1500 lidí. Počet mrtvých se zvýšil o 13 na 76. 

Na Ukrajině se počet nemocných zvýšil na 1892. Nákaze podlehlo 57 lidí.

10:17

Epidemie onemocnění covid-19 se ve Španělsku brzy začne chýlit ke konci, uvedl španělský premiér Pedro Sánchez.

Data z posledních dní jsou podle předsedy vlády povzbudivá. "Oheň začínáme mít pod kontrolou," prohlásil Sánchez před začátkem hlasování, které má rozhodnout, zda země setrvá v nouzovém stavu až do 26. dubna.

Španělsko patří mezi koronavirem nejhůře zasažené země na světě. Podle středeční bilance v zemi nemoci podlehlo přes 14 500 lidí, nákaza se potvrdila u více než 146 000 osob.

10:04

Pandemie jako boží trest?

Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická skupina Islámský stát (IS) se v odlehlých skrýších v Iráku raduje z nového života. Její propagandistický časopis An-Naba označuje koronavirus za "boží muka pro křižácké národy" a vyzývá bojovníky, aby všeobecného narušení starých pořádků využili.

Jak píše web Politico, v očích IS, jehož vliv se ocitl na nejnižším možném stupni, je pandemie aktem boží intervence.

09:46

Pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi dnes končí nařízená karanténa. Tu jemu i dalším biskupům uložili hygienici po setkání s emeritním biskupem Karlem Herbstem, u něhož se prokázala nákaza koronavirem.

09:44

V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom dnes místní zdravotnické úřady.

Podle agentury Reuters země zažívá druhý den v řadě nárůst nově infikovaných. Z nich 61 se nakazilo v zahraničí, což je nejvíce od 25. března.

Celkově se tak v pevninské Číně koronavirem nakazilo 82 867 lidí.

09:38

Děčínská via ferrata, zajištěná cesta ve skalnatém terénu, bude zavřená do odvolání. Důvodem je možné shromažďování lidí na jednom místě. 

09:36

V nemocnicích zřejmě budou moci pracovat lékaři ze zemí mimo Evropskou unii i bez potřebných aprobačních zkoušek, aby pomohli při koronavirové pandemii.

09:34 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví spouští plošné testování pracovníků domovů seniorů a sociálních služeb.

09:43

Ekonomické dopady koronavirové krize by mohly uvrhnout zhruba půl miliardy lidí do chudoby. Vyplývá to ze studie Organizace spojených národů (OSN).

09:18

Měsíc od uzavření škol studenti na všech stupních vzdělávacího systému řeší vesměs stejné problémy. Absenci kontaktu se spolužáky, nedostatečnou zpětnou vazbu a hlavně obtížné hledání motivace začít se učit. To jsou hlavní výhrady studentů a žáků ke vzdělávání na dálku. Řada z nich se shoduje na tom, že takový způsob výuky je dlouhodobě neudržitelný. Svým způsobem se každý do školních lavic či přednáškových sálů už těší. Vyplývá to z ankety ČTK.

09:10

Guvernér prefektury Aiči ve středním Japonsku dnes informoval, že od pátku v tomto regionu, kde sídlí například automobilka Toyota Motor Corp., vyhlásí nouzový stav kvůli šíření koronaviru.

Japonský premiér Šinzó Abe v úterý oficiálně zavedl stejné opatření v Tokiu a dalších šesti částech země.

Stav nouze se v Aiči dotkne i 2,2 milionu obyvatel města Nagoja. Úřady lidi vyzvou, aby dobrovolně přestali vycházet z domu. 

09:03

V Libereckém kraji zemřel první člověk v souvislosti s koronavirem. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jde o osobu starší 60 let. 

09:01

V Česku překročil celkový počet provedených laboratorních testů na koronavirus 100 000, první tisícovku testů Česko překonalo před měsícem 9. března, přes 50 000 testovaných bylo na konci března. Ve světě má nejvíce testovaných na milion obyvatel Island (přes 90 000), přes 20 000 testů na milion obyvatel mají Lucembursko, Bahrajn, Malta, Lichtenštejnsko, Spojené arabské emiráty, Andorra, Norsko, San Marino a Brunej. V rámci EU je ČR v tomto ohledu v polovině.

08:58

Hlavní epidemioložka teplické hygienické stanice Eva Poláčková zažívá jedno z nejnáročnějších období své kariéry. Nošení roušky a udržování odstupu podle ní výrazně snižuje riziko nákazy, myslet je ale potřeba i na to, že nový typ koronaviru je přítomný také v moči a stolici. 

08:56 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér zároveň uvedl, že mu píše velké množství lidí, kteří lobbují za otevření dalších provozoven. "Lidé mi denně píšou, co bychom měli otevřít. Mám tu od nich dlouhý seznam. My máme plány, máme scénáře, ale celá situace se nějak vyvíjí," řekl s tím, že o všem s vládou a krizovým štábem důkladně diskutuje. Lidé se podle něj nyní často přimlouvají například za otevření obuvi, kadeřnictví nebo salonů pro psy.

08:53 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Řízené promořování populace podle Babiše nepřichází v úvahu. "Jednoznačně jsme deklarovali, že půjdeme cestou chytré karantény. Promořování nikdo pořádně nevyzkoušel. Státy, které o tom uvažovaly, jako Velká Británie, Švýcarsko nebo Švédsko, nakonec zjistily, že tohle není cesta," řekl v rozhovoru.

08:52 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Ještě chvíli to prosím vydržme. Teď je nejdůležitější, abychom Velikonoce zvládli tak, aby se počet nakažených dramaticky nezvýšil, aby se to všechno nepokazilo, když už jsme tolik strádali. Jsme na dobré cestě," řekl Andrej Babiš v on-line rozhovoru po Skypu pro iDnes.cz.

08:45

Počet lidí s nemocí covid-19, kteří zemřeli v českých nemocnicích, převýšil 100 případů. Podle aktualizované statistiky ministerstva zdravotnictví stoupl počet úmrtí za středu a dnešek o 11 na 104. Celkem je v Česku k dnešnímu ránu 5335 prokázaných případů nákazy novým koronavirem.

Laboratoře v Česku ve středu provedly rekordních 8164 testů na koronavirus. Celkový počet provedených testů tak přesáhl 100 000 a k dnešnímu ránu vystoupal na 106 845.

08:36

Tchajwanská diplomacie oznámila, že požaduje omluvu za "zbytečné a pomlouvačné" vyjádření, které pronesl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO se stala terčem kritiky mimo jiné ze strany USA kvůli zvládání situace kolem šíření koronaviru. Ghebreyesus, který je Etiopan, v této souvislosti ale obvinil Tchaj-wan, že podle jeho slov stojí za rasistickou kampaní jak proti němu, tak i proti dalším Afričanům.

08:20

Španělsko zvažuje základní příjem všem. Před rozdáváním peněz ale experti spíš varují.

08:13

Australští policisté vyšetřují zavlečení koronaviru z výletní lodi Ruby Princess. V březnu z lodi v Sydney po návratu z Nového Zélandu vystoupilo bez kontroly 2700 pasažérů a u některých se později prokázal koronavirus. Patnáct z nich zemřelo, což je zhruba třetina všech úmrtí na koronavirus v Austrálii. Policie nyní zahájila vyšetřování případu a zabavila materiály obsahující informace o plavbě, informoval server BBC.

08:09

Omezení leteckého provozu kvůli novému koronaviru má kromě poklesu cestování ještě jeden dopad. Zásadně snižuje přesnost předpovědí počasí.

08:05

Studentům, kteří odjeli z kolejí nebo se zapojili do dobrovolnických aktivit, pražské univerzity snížily kolejné nebo jim budou vracet peníze. Na vysokoškolských kolejích v Praze pobývá měsíc po uzavření škol v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru jen zlomek studentů. Většinou jsou to cizinci nebo Češi, kteří v Praze pracují. 

08:00

Ruské sdělovací prostředky opakovaně během víkendu odvysílaly video o zatčení muže, který šel vyvenčit svého psa. Jejich příběh se stal symbolem zákazu vycházení v Moskvě - a odporu proti němu. Kromě chození do práce mají lidé dovoleno opouštět domov ze tří důvodů: kvůli nákupu potravin, kvůli cestě do lékárny nebo při venčení psa; nesmí ale jít dále než 100 metrů od prahu páníčkova domu.

07:56 Karel Havlíček.

Ode dneška platí přísnější hygienická opatření, ve všech provozovnách o tom budou informovat letáky. Zákazníci by měli při nákupu například používat rukavice nebo dodržovat vzdálenost dva metry.

07:41

Vlnu vtipů na sociálních sítích v Rusku rozpoutal prezident Vladimir Putin, když v televizním přenosu z porady s ministry a gubernátory přirovnal boj proti koronaviru k boji proti turkickým nájezdníkům, Polovcům a Pečeněhům, kterým Rusové naposledy museli čelit v raném středověku.

"Naposledy se Pečeněhové dostali do trendů na Twitteru v 11. století," poznamenal jeden z vtipálků podle ruské redakce BBC. "Na chvilku jsem si zdříml - a Rusko vyhlásilo válku Pečeněhům," přidal se další. "Během pandemie se příroda očistila natolik, že se do Ruska vrátili Pečeněhové," dodal komik vystupující pod pseudonymem Bob Farber. Jiný žert má zase za prokázané, kam až šéf státu dočetl učebnici dějepisu.

07:31

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4974 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Počet nových případů se tak zvýšil třetí den za sebou po předchozím poklesu, upozornila agentura Reuters.

Nakažených je v Německu celkem 108 202 lidí, z nichž 2107 zemřelo. Oproti předchozímu dnu se nyní počet obětí zvýšil o 246. Za úterý spolková republika zaznamenala rekordní nárůst mrtvých.

Život v Německu během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. Březen, 2020.
Život v Německu během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. Březen, 2020. | Foto: Reuters
07:14

Tahle krize není o vztazích, je to extrémní situace, vztahy teď neřešte, říká psychoterapeut Pavel Rataj ke karanténě. Pusťte si celý rozhovor.

07:07

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku navrátit k chodu s "velkým rachotem", ale než se to stane, bude muset začít v USA ubývat lidí, kteří umírají na koronavirus.

Trump podle agentury Reuters neřekl, kdy by chtěl umožnit rozjezd ekonomiky, ale jeho hlavní ekonomický poradce Larry Kudlow v úterý uvedl, že je možné, že by se tak mohlo stát za čtyři až osm týdnů.

V USA si nemoc covid-19 podle údajů zveřejňovaných Univerzitou Johnse Hopkinse vyžádala asi 14 530 životů, nakazilo se přes 429 000 Američanů.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru | Foto: Reuters
06:54

Ve tři hodiny ráno přistála na pražském letišti další dodávka respirátorů pro Česko z Číny. Na Twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv ČR Pavel Švagr.

06:46

Personál v dětských domovech nemá dostatek ochranných prostředků a přibývá i útěkářů, kteří nezvládali karanténu na pár metrech čtverečních.

06:38

V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom místní zdravotnické úřady. Podle agentury Reuters země zažívá druhý den v řadě nárůst nově infikovaných. Z nich 61 se nakazilo v zahraničí, což je nejvíce od 25. března. Celkově se tak v pevninské Číně koronavirem nakazilo 81 865 lidí.

06:37

Od čtvrtka se mohou znovu otevřít hobby markety, prodejny stavebnin,  železářství a obchody a opravny jízdních kol. Lidé ale musí být v provozovnách od sebe vzdáleni dva metry, u vchodu musí být dezinfekční prostředky a pro všechny provozovny platí i povinnost využívání rukavic.

06:15

Tuzemské cestovní kanceláře (CK) budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh. Zákon ve stavu legislativní nouze ve zrychleném řízení schválila sněmovna.

06:12

Nákaza nemocí covid-19 se v Česku potvrdila u 5312 lidí. Ve středu jich přibylo 295. Zemřelo 99 lidí, uzdravilo se jich podle údajů ministerstva zdravotnictví 233. Údaje o obětích a vyléčených jsou však platné k středečnímu podvečeru.

23:23

Expertní týmy budou přes víkend pracovat na přípravě plánu a pravidlech postupného otevírání obchodů a služeb. Spolupracovat budou s epidemiology. Podnikatelé by se o změně opatření měli dozvědět dva až tři dny předtím, než vejdou v účinnost. České televizi to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

23:22

Nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Sněmovna to dnes schválila. 

20:50

V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Podle listu Rzeczpospolita jde v zemi o dosud nejvyšší počet úmrtí během jediného dne. Většina z obětí nákazy byli starší lidé trpící současně chronickými chorobami, dodalo ministerstvo podle zpravodajského serveru Onet.pl.

Počet potvrzených případů nákazy v zemi stoupl o 357 na celkových 5205, z toho celkem 159 lidí zemřelo.

20:45

Ve světě je přes 1,46 milionu potvrzených případů covid-19, z toho více než polovina v Evropě. Ta eviduje podle agentury AFP přes 60 000 z celkových 85 000 obětí koronaviru ve světě.

20:08

Týmy pro zajištění systému chytré karantény mají v krajích nastupovat ve čtvrtek. Informoval o tom hejtman Vysočiny pověřený řízením Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD) po dnešní videokonferenci. Kromě hejtmanů se jí zúčastnili zástupci týmu náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, armády, ministerstva vnitra, hygieniků a hasičů. Běhounek předpokládá, že v krajích se systém bude rozbíhat podle toho, jak budou jeho účastníci připraveni.

19:44

Francouzská vláda ohlásila dalších 541 úmrtí pacientů s koronavirem, nové údaje z domovů důchodců neposkytla. Hospitalizováno je 30 375 nakažených.

19:42

Městská část Praha 7 podala ústavní stížnost proti opatřením, kterými vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru omezila konání zastupitelstev v Česku. Argumentuje tím, že šlo o protiústavní zásah do práva na samosprávu a porušení zákona o obcích.

19:28

Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška unikátní. Situaci je potřeba využít a epidemii dál řídit, řekl dnes na tiskové konferenci. Úmrtnost v ČR činí 0,73 na 100 000 obyvatel, roste méně než ve většině zemí navzdory tomu, že podíl zachycených případů je na úrovni Polska či Kanady, proti Rakousku je poloviční. Rakousko udělalo dosud 120 000 testů, ČR zhruba 99 000.

"Je potřeba využít té úžasné situace, ve které jsme, která je mezinárodně i v Evropě dost unikátní, a řídit další vývoj tak, aby nám to někde neujelo. Chránit zranitelné a tak dále," řekl Dušek. Běžná populace si podle něj musí vytvořit imunitu, protože virus tu dál bude, což je podle něj nevyhnutelný přírodní jev.

19:24

Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením proti koronaviru musely zavřít své provozy, asi budou moci požádat o odklad nájmu za období od 12. března do 30. června. Na uhrazení splátek budou mít čas do konce letošního roku, rozhodla dnes sněmovna na návrh poslankyně ANO Heleny Válkové. Vláda požadovala tuto ochrannou lhůtu až do 31. března 2022. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se změnou souhlasil. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce.

19:09

Počet lidí nakažených koronavirem překročil v USA hranici 400 000, téměř 13 000 nákaze podlehlo. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje.

Americké úřady aktuálně registrují 401 166 případů nákazy a 12 936 úmrtí. Spojené státy jsou co do počtu zjištěných infikovaných nejvíce zasaženou zemí na světě. V počtu obětí jsou před USA evropské státy Itálie a Španělsko.

18:58

Guvernér státu New York Andrew Cuomo uvedl, že křivka nově nakažených se patrně zplošťuje, ale vše bude záležet na dodržování omezení pohybu. Za oběti nemoci budou ve státě spuštěny vlajky na půl žerdi. Podle Univerzity Johnse Hopkinse bylo v USA dosud potvrzeno přes 400 000 případů nákazy koronavirem a téměř 13 000 mrtvých.

18:54

Denní údaje o počtu nakažených i mrtvých v Británii poměrně rychle stoupají, na začátku minulého týdne hlásila vláda asi 2600 potvrzených případů nákazy a 180 úmrtí v rozmezí 24 hodin. Experti ovšem podle zpravodajského serveru BBC varují, že změny v celostátní bilanci nejsou příliš spolehlivým ukazatelem vývoje, protože "mohou částečně odrážet problémy v systému hlášení, spíše než skutečné změny trendu". Deník Financial Times zase v úterý napsal, že úmrtí lidí na covid-19 se do hlášení britské vlády dostávají s průměrným zpožděním tří dnů.

18:52

Lidé bez domova v Praze s podezřením či s nemocí covid-19 budou moci od čtvrtečního rána pro dodržení karantény využívat nové stanové městečko v Povltavské ulici v Troji. Kapacita městečka je až 30 lidí. K dispozici bude jídlo, toalety, sprchy i ošetření. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). 

18:49

Činnost většiny českých cestovních kanceláří se v současné době omezila na zodpovídání dotazů klientů a jednání se zahraničními partnery. Jejich pobočky kvůli nařízení vlády nemohou být v provozu, s klienty jsou ve spojení po telefonu nebo e-mailu. Uzavřené hranice z důvodu zamezení šíření nového typu koronaviru způsobily téměř úplné zastavení prodejů nových zájezdů. CK se nyní potýkají s obrovskými ztrátami, snaží se ale udržet zaměstnance, byť někdy na snížených mzdách. 

18:43

V americkém státě New York za posledních 24 hodin narostl počet úmrtí na nemoc covid-19 o 779. To je dosud nejvyšší nárůst, uvedl guvernér Cuomo.

18:20

V Itálii zemřelo za den 542 nakažených koronavirem, méně než v předchozích dvou dnech. Nakažených přibylo 3836, více než v úterý, uvedly místní úřady.

18:14

Britská bilance covid-19 narostla na 7097 mrtvých, vláda hlásí o 938 obětí více než v úterý. Zároveň eviduje asi 8500 dalších lidí s koronavirem.

18:02

Evropská komise dnes navrhla prodloužit uzavření vnějších hranic Evropské unie do 15. května. Zákaz vstupu cizinců s výjimkou nutných případů se vztahuje celkem na 30 evropských zemí, oznámila komise. Na třicetidenním omezení vstupu do EU se lídři členských zemí shodli v polovině března, podle komise je však v zájmu efektivního boje proti šíření koronaviru potřeba jej prodloužit o další měsíc.

Návrh musí schválit členské státy. Je přitom na jednotlivých členských zemích na vnější hranici unie, jak k zákazu přistoupí. K dosavadnímu opatření se připojily všechny schengenské země včetně Česka, další čtyři státy unie (Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr) a přidružené státy Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island.

17:41

Počet zemřelých s nemocí covid-19 dnes v Česku stoupl na 99. Je to o osm více než ráno. Uzdravených přibylo 52 a je jich 233. Nakažených přibylo 204.

17:05

Vláda se společně s ministerstvem zdravotnictví neúspěšně pokusila zpochybnit nestrannost senátu Městského soudu v Praze, který se zabývá jedním z podnětů proti koronavirovým opatřením. Podle Nejvyššího správního soudu ale pražský senát s předsedkyní Vierou Horčicovou není podjatý, plyne z usnesení dostupného na webu NSS.

Na Městský soud se obrátila právnička Vendula Zahumenská, navrhla zrušit několik vládních usnesení, včetně vyhlášení nouzového stavu. Část usnesení ale brzy poté vláda sama zrušila, nahradila je opatření ministerstva zdravotnictví.

Městský soud proto 26. března vyzval Zahumenskou, aby zvážila, zda formálně neupraví původní návrh na zrušení opatření obecné povahy do podoby žaloby na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu. Senát zároveň doplnil, že by se podněty nadále zabýval ve spojeném řízení. Podle vlády a ministerstva zdravotnictví šlo o "vybočení z poučovací povinnosti", což zpochybňuje nestrannost senátu.

16:54

Výdaje státního rozpočtu na vyplácení jednorázového příspěvku 25 000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) jako kompenzace dopadů krize související s koronavirem by mohly být až 17,5 miliardy korun. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 000 OSVČ. Na internetu o tom dnes informovalo MF.

16:53

Hobbymarkety se budou moci ve čtvrtek znovu otevřít veřejnosti. Kvůli omezení epidemie koronaviru v nich dosud mohli nakupovat pouze podnikatelé. Zpřístupnění obchodů s sebou nese přísnější hygienická opatření. Zákazníkům bude u vstupů k dispozici dezinfekce a jednorázové rukavice. Řetězce navíc vyzývají zákazníky, aby přicházeli nakupovat jednotlivě, nanejvýš ve dvojici. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

16:39

Slovensko v úterý zjistilo 101 nakažených koronavirem, což je více než dvojnásobek dosavadního denního maxima. Pozitivně testované jsou také tři desítky obyvatel romských lokalit, na které se úřady ve spolupráci s armádou zaměřily při testování od minulého týdne v obavě, že právě osady s nízkým hygienickým standardem se mohou stát ohniskem nákazy.

16:38

Britský premiér Boris Johnson, který má koronavirus, je nadále v nemocnici na oddělení pro pacienty s vážnými potížemi. "Léčba u něj má pozitivní odezvu," uvedl mluvčí premiérovy kanceláře. Podle něj předseda vlády nepracuje, ovšem je schopen udržovat kontakt se svými nejbližšími.

16:26

V obcích v Jihomoravském kraji se na Velikonoční pondělí na tradiční "šlahačku" chodit nebude. Starostové několika obcí řekli, že doporučí rozhlasem nebo přes web obyvatelům, aby zůstali doma. Důvodem jsou opatření zavedená vládou kvůli šíření zákazy novým typem koronaviru. Nemohou se shlukovat lidé, ven by měli vycházet jen v případě nutnosti. V Telnici nebude tradiční hrkání, v Blatnici pod Svatým Antonínkem zase zrušili tradiční výstavu s malováním vajíček, pro veřejnost ale vyhlásili soutěž.

16:22

Policisté i strážníci asi budou moci pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří budou porušovat opatření proti šíření koronaviru. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes schválila sněmovna, byť poměrně těsnou většinou. Návrh nyní dostane k projednání Senát.

16:19 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček ve sněmovně řekl, že se s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem pokusí probrat návrh Zbyňka Stanjury z ODS, aby lidé ze stejné domácnosti nemuseli při společných cestách v autě nosit roušky.

16:15

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel dnes dopoledne 84letý vážně nemocný pacient, jež měl pozitivní test na covid-19. V hradecké fakultní nemocnici bylo odpoledne 11 hospitalizovaných lidí s covid-19. Šest pacientů bylo ve vážném stavu, z toho dva napojeni na plicní ventilaci. ČTK to dnes v 15:30 řekl náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Dva pacienti se ve FN z nákazy již uzdravili.

16:09

Bylo by výborné, kdyby někdo, kdo promoření navrhuje, řekl, kolik a kdy očekává infikovaných, kolik z nich skončí v nemocnici a kolik z nich zemře, říká vědec Jan Kulveit z Oxfordské univerzity. Žádná společnost nenechá proběhnout epidemiologickou vlnu během měsíce, přetížení systému by bylo extrémní. Levným řešením jsou roušky a chytrá karanténa. Cestou ven je technologický pokrok, dodává.

Promoření je neobhajitelné, nikdo neříká, co by to znamenalo, varuje vědec z Oxfordu

Kulveit DVTV
34:14
Bylo by výborné, kdyby někdo, kdo to navrhuje, řekl, kolik očekává infikovaných, kolik z nich skončí v nemocnici a kolik zemře, říká Jan Kulveit. | Video: Daniela Drtinová
16:05

Země visegrádské čtyřky uvolní 250 000 eur (6,8 milionu korun) z Mezinárodního visegrádského fondu na pomoc zemím Východního partnerství při boji s epidemií koronaviru. Dnes se na tom dohodli ministři zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, informovala v tiskové zprávě česká diplomacie. Jednání ministrů V4 prostřednictvím videokonference se uskutečnilo místo plánovaného summitu V4 s Východním partnerstvím, který se kvůli epidemii nemohl uskutečnit.

16:00

Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až 32 procent. Letošní pokles tak bude mnohem prudší než v době globální finanční krize před deseti lety. V příštím roce, až pandemie odezní, se obchod pravděpodobně zotaví, pokud jednotlivé země budou spolupracovat. Ve svém výhledu to dnes uvedla Světová obchodní organizace.

16:03

Předseda ODS Petr Fiala se staví kriticky k počínání premiéra Andreje Babiše v nouzovém stavu.

15:57

Bylo by výborné, kdyby někdo, kdo promoření navrhuje, řekl, kolik a kdy očekává infikovaných, kolik z nich skončí v nemocnici a kolik z nich zemře, říká vědec Jan Kulveit z Oxfordské univerzity. Žádná společnost nenechá proběhnout epidemiologickou vlnu během měsíce, přetížení systému by bylo extrémní. Levným řešením jsou roušky a chytrá karanténa. Cestou ven je technologický pokrok, dodává.

15:56

Karlovy Vary umožní firmám odklad plateb nájemného za městské prostory k podnikání, za umístění prodejních stánků a reklamních zařízení na pozemcích města. U smluv s inflační doložkou nebude město navyšovat nájemné. Opatření na podporu místních podnikatelů schválila městská rada.

15:55

Vítkovická nemocnice v Ostravě má od dnešního dne u vstupu do areálu zdravotnického zařízení speciální termokameru. Bezkontaktně dokáže během krátké chvíle změřit teplotu až 16 osobám najednou. Nemocnici má usnadnit třídění pacientů a pomoci k odhalení potenciálně nakažených pacientů s covid-19.

15:47

Úřady v Nizozemsku a Belgii dnes ohlásily méně nových úmrtí způsobených koronavirem i méně nových případů nákazy než v některých dnech na přelomu března a dubna. Belgická vláda eviduje za poslední 24hodinové období 1209 pozitivních testů, nizozemská 969. V Belgii také poprvé od začátku epidemie nemoci covid-19 klesl počet hospitalizovaných s touto diagnózou.

15:55

Pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce dostaly od Prahy plicní ventilátory. Přístroje jsou součástí daru z Tchaj-wanu. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Česká republika obdržela z Tchaj-wanu darem 25 plicních ventilátorů a devět z nich je určeno pražským nemocnicím. Do Prahy má dorazit ještě další dodávka lékařského materiálu, kterého má město nedostatek.

15:49

Kriminalita v březnu meziročně poklesla o více než čtvrtinu, mírně ubylo násilných i majetkových trestných činů. Na webových stránkách policie to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. V Česku platí nouzový stav, od 16. března pak omezení volného pohybu osob. Za některé trestné činy hrozí zvýšené sazby.

V prvním čtvrtletí zaznamenali policisté šestiprocentní pokles trestných činů. Zatímco loni jich bylo 52 500, letos 49 300. "Při porovnání jednotlivých březnů (2019 a 2020) se jedná o více jak čtvrtinový pokles, který registrujeme v letošním roce," uvedl Moravčík.

15:46

Ve dvou řeckých uprchlických táborech severně od Atén se nákaza koronavirem potvrdila u 28 migrantů. V táborech Malakasa a Ritsona, které jsou po prvních záchytech infekce už několik dní v karanténě, žije dohromady na 4800 lidí.

Řecký uprchlický tábor Malakasa, který je během koronavirové krize v karanténě.
Řecký uprchlický tábor Malakasa, který je během koronavirové krize v karanténě. | Foto: Reuters
15:40

Společnost DF Partner z Neubuzi na Zlínsku chce věnovat všem domovům pro seniory v Česku dezinfekci. Firma dodává na trh autochemii a autokosmetiku značky Sheron, kvůli pandemii koronaviru ale od poloviny března vyrábí především dezinfekční prostředek Anti-COVID. Firma již v úterý rozvezla do 250 zařízení pro seniory v zemi dezinfekci, každé dostalo 20 litrů, sdělila dnes firma ČTK v tiskové zprávě.

15:35

Liberecký kraj zahájil zkušební testování pracovníků domovů pro seniory, kde se již dříve objevil nový koronavirus. V pilotním projektu projde testováním 203 pracovníků domovů v Českém Dubu a Liberci - Františkově, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. S odběry se začalo dnes po poledni, výsledky by měly být ve čtvrtek. Klienti domovů podle něj do testování zahrnuti nejsou.

15:31

Karlovarský kraj zatím na opatření, která vedou k ochraně obyvatel před koronavirovou nákazou, vynaložil ze svého rozpočtu přibližně 3,2 milionu korun. Závozy ochranných pomůcek dostává kraj prioritně od ministerstva vnitra. Například respirátory ale kupuje kraj od karlovarské společnosti Refil. Přesné údaje podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové zatím vzhledem k probíhajícím fakturám nelze vyčíslit.

15:30

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, která umožní pro příští rok zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu. To je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Podle ministerstva financí je cílem této změny umožnit práce na přípravě státního rozpočtu na příští rok i roky další.

Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesli Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09).

15:28

Pardubický kraj zatím za ochranné prostředky proti nákaze novým typem koronaviru vydal ze svého rozpočtu 3,1 milionu korun. Další si objednala společnost Nemocnice Pardubického kraje, která zastřešuje pět krajských nemocnic. Hejtmanství zajišťovalo především dezinfekce na podlahy a na ruce, která od státu nepřišla, a také ochranné pokrývky hlavy, obuvi a návštěvnické pláště. Respirátory a roušky dodával zejména stát nebo si je objednávaly samy nemocnice.

15:27

V českých věznicích stále není žádný vězeň nakažený koronavirem. Přispívají k tomu přísně nastavená preventivní opatření, která se Vězeňská služba zatím nechystá zmírňovat. Nakažených dozorců či civilních zaměstnanců sboru je momentálně devět. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí sboru Petra Kučerová. Částečný výpadek příslušníků podle ní neohrozil schopnost VS zajistit ve věznicích bezpečnost a pořádek.

 

15:25

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Podle agentury MTI to dnes řekl ministr financí Mihály Varga po jednání operační skupiny, která koordinuje hospodářskou reakci země na epidemii vyvolanou šířením koronavirové infekce.

15:25

Královéhradeckému kraji se zatím podařilo pro ochranu před nákazou covid-19 získat od státu či nakoupit přes 1,5 milionu kusů roušek a téměř 370 000 respirátorů. Zhruba 75 procent ochranných pomůcek kraj rozdělil do zdravotnictví a sociálních služeb. "Stav je v tuto chvíli stabilizovaný, ale je to na hraně udržitelnosti. Nelze předvídat, jak bude situace vypadat za týden. Každá dodávka ochranných pomůcek je proto důležitá," řekl dnes ČTK hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

15:20

Sněmovna omezila maximální možnou výši úroků ze spotřebitelských úvěrů, které nebyly spláceny déle než 90 dnů. Zároveň dnes nově omezila výši sankcí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za opožděné splátky úvěrů. Při prodlení delším než tři měsíce pokuta nebude moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Nyní toto omezení platí jen u úvěrů pro běžné spotřebitele. Změny přináší vládní novela, kterou dnes schválila sněmovna. Normu nyní posoudí Senát.

15:18

Pojišťovny škody způsobené pandemií koronaviru spíše nezaplatí. Shodli se na tom právníci, které ČTK oslovila. Jde podle nich například o škody při výpadku příjmů z důvodu přerušení provozu usnesením vlády či případy životního pojištění, když jsou následkem pandemické nákazy. Vždy ale záleží na konkrétní pojišťovně, upozornili.

15:18

Do Česka míří z Číny další letadlo společnosti Smartwings se zdravotnickým materiálem. Na pražské letiště by mělo dorazit ve čtvrtek kolem třetí hodiny ranní. Další let je naplánován na příští týden. Stát se s českým leteckým dopravcem domluvil na sedmi letech, první dva se uskutečnily už v minulých týdnech.

15:13

Středočeský kraj i města nakupují respirátory, ústenky, dezinfekce a podobné pomůcky i vlastními silami. Hejtmanství už má k dnešku objednávky na ochranné pomůcky za 56 milionů korun, jedná se o ty, které už jsou na skladě, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu. Nákupy za další desítky milionů korun se podle ní uskuteční v nejbližších dnech. Hejtmanství využívá tuzemské dodavatelské firmy. Mělník nebo Kladno zatím mají výdaje na ochranné pomůcky kolem jednoho milionu korun.

15:12

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích a nakupovat více například státní dluhopisy. Počítá s tím vládní novela zákona o ČNB, kterou dnes ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Proti původnímu vládnímu plánu však poslanci omezili toto rozšíření časově, a to do konce příštího roku. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Rozšíření obchodů může pomoci státu při vydávání státních dluhopisů.

15:13

Indická finanční metropole Bombaj s největší pravděpodobností prodlouží zákaz vycházení kvůli šíření koronaviru až do 30. dubna. Stejně tak budou zřejmě karanténní opatření prodloužena i v hlavním městě Dillí.

Egypt také prodlouží o 15 dní zákaz nočního vycházení. Zákaz potrvá do 23. dubna, kdy má začít muslimský postní měsíc ramadán.

15:08

Vedení finanční správy uznalo, že postup úřadu vůči ostravskému restauratérovi, kterému vznikl nedoplatek na DPH, byl nepřiměřeně tvrdý. Generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová proto pověřila ředitele Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, aby prověřil postupy svých podřízených úřadů. Podobná situace se podle ní nesmí opakovat. Obstavení bytu restauratéra už úřad zrušil.

15:08

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Evropě hranici 750 tisíc. Vyplývá to z dat, která shromáždila francouzská tisková agentura AFP. Celosvětově se virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 1,4 milionu lidí.

15:08

Moravskoslezský kraj dosud v souvislosti s koronavirovou pandemií získal z hlavních zdrojů zhruba 3,4 milionu kusů ochranných pomůcek. Zhruba desetinu z tohoto objemu si kraj zajistil vlastní iniciativou. Většinu těchto ochranných prostředků získal kraj z tuzemských zdrojů či od regionálních firem.

15:01

Dva z pražských hasičů, kteří se nakazili koronavirem, se uzdravili. Dalších devět má negativní test a čeká na vyjádření lékaře, což by podle mluvčího Martina Kavky mohlo nastat po Velikonocích. Nakažená nadále zůstává dvacítka pražských hasičů. V karanténě je umístěno dalších 37, koncem března jich v izolaci bylo sto. V hlavním městě je přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru.

14:50

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR dnes začala distribuovat ze svých skladů v Táboře a Brně ochranné pomůcky a další potřebný materiál za více než 15 milionů korun. Roušky, respirátory, ochranné štíty, dezinfekce, dezinfekční gely, jednorázové rukavice, ale také potravinové balíčky a vitamíny pro zaměstnance, nutriční nápoje nebo tablety pro klienty míří k více než 800 poskytovatelů sociálních služeb. Potřebný materiál na zabránění šíření koronaviru daroval soukromý sektor. 

14:49

Plzeňský kraj dosud vydal na nákup ochranných pomůcek více než 42 milionů korun. Respirátory, ústenky, dezinfekce a další zdravotnické pomůcky rozdělil lékařům, zdravotníkům, záchranářům a pracovníkům v sociálních službách a dalším zaměstnancům, aby je ochránil před pandemií koronaviru. ČTK to řekla mluvčí kraje Alena Marešová. Plzeň zatím za ochranné pomůcky zaplatila 20 milionů Kč.

14:47

Pořadatelé brněnského JazzFestu se rozhodli přesunout termíny všech koncertů letošního ročníku. Důvodem je stále platný zákaz hromadných akcí kvůli šíření nemoci covid-19 a nejistá situace ohledně mezinárodního cestování v nejbližších měsících. V plánovaném festivalovém termínu od 15. března do 9. června se tedy neuskuteční žádný koncert.

14:56

V Liberci letos sdílená kola nebudou, radnice od projektu takzvaného bikesharingu ustoupila. Ušetřených 800 000 korun chce město vydat na opatření k zamezení šíření koronaviru. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) dnes novinářům řekla, že peníze město použije na nákup a distribuci roušek pro seniory. Ve městě jich žije 21 000.

14:28

Přes dva měsíce bylo čínské město Wu-chan, odkud se v lednu začal šířit nový koronavirus, zcela uzavřené. Peking uvalil na jedenáctimilionové město 23. ledna karanténu, úřady ji uvolnily až ve středu. Pomalu se obnovuje doprava, obchod a otevírají se továrny. Desetitisíce obyvatel město zase opouštějí.

14:26

Jihomoravský kraj koupil nad rámec zásob od státu už 85 000 respirátorů, 10 000 litrů dezinfekce, 5000 šitých roušek a asi 10 000 kusů dalšího materiálu. Nakupuje z finanční rezervy pro krizové situace, kvůli nemoci covid-19 vyčerpal asi deset milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Materiál dostávají zdravotníci, sociální služby i další zaměstnanci. Pomůcky mimo dodávek od státu nakupují i města v kraji jako třeba Znojmo, Blansko nebo Brno.

14:25

Systém tzv. chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce tzv. vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilu zjistili, kde se nakažený pohyboval. Vyplývá to z informací firem. V rámci prvotního testování se ještě v březnu uskutečnilo několik set hovorů, které zahrnovaly žádost o souhlas, trasovací telefonáty, volání dohledaným kontaktům nebo lékařům. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK shání.

Podle ředitele společnosti CleverMaps, která vzpomínkové mapy vytváří, Ondřeje Tomase systém stojí a neví proč. "Společně s mobilními operátory jsme se mohli přetrhnout, abychom spustili 20. března do produkce systém vzpomínkových map a trasovacího call centra. Okamžitě jsme systém otestovali v ostrém provozu a výsledek byl super. Podařilo se nám po jednodenním školení mediků navolat několik set hovorů jak na souhlasy, tak trasovací hovory, tak hovory s následnými kontakty a praktickými lékaři. Pak se kola zastavila s tím, ze je požadavek, aby trasovací hovory volali hygienici, a ne školení medici na call centru," dodal Tomas.

14:19

Kolem 30 800 lidí dosud podepsalo petici, kterou vyzývají ministra školství Roberta Plagu (ANO) k tomu, aby byly školy uzavřeny do konce školního roku. Podle signatářů by se při dřívějším otevření mohla koronavirová nákaza začít rychle šířit nejen ve školách, ale i v hromadné dopravě či v rodinách. Nošení roušek ve školách, o kterých se Plaga dříve zmiňoval, by podle nich bylo pro děti i učitele nezdravé a vysilující. ČTK o petici informoval předseda spolku Fórum rodičů Petr Chaluš. Podle dřívějších informací se počítá s otevřením škol po polovině května.

14:17

Kolem 30 800 lidí dosud podepsalo petici, kterou vyzývají ministra školství Roberta Plagu (ANO) k tomu, aby byly školy uzavřeny do konce školního roku. Podle signatářů by se při dřívějším otevření mohla koronavirová nákaza začít rychle šířit nejen ve školách, ale i v hromadné dopravě či v rodinách. Nošení roušek ve školách, o kterých se Plaga dříve zmiňoval, by podle nich bylo pro děti i učitele nezdravé a vysilující.

14:15

Původně se měla výroba ve Škodě Auto spustit v pondělí 6. dubna. Informaci o prodloužení odstávky dnes firma sdělila zaměstnancům prostřednictvím SMS zprávy.

První prodloužení odstávky oznámila firma 27. března, odstávka se měla z 6. dubna prodloužit do 14. dubna. Další prodloužení firma schválila 1. dubna, zaměstnanci se měli na svá pracoviště vrátit 20. dubna. Nyní tak odstávku prodloužila o další týden.

14:18

Itálie kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím, na nichž zachraňují migranty humanitární organizace. Vláda o tom podle agentury Reuters rozhodla v noci na dnešek s argumentem, že italské přístavy nemohou být kvůli epidemii považovány za bezpečné. Rozhodnutí přišlo poté, co loď Alan Kurdi provozovaná nevládní organizací Sea-Eye vzala na palubu zhruba 150 lidí u libyjských břehů a zamířila s nimi k Itálii.

14:16

Systém tzv. chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce tzv. vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilu zjistili, kde se nakažený pohyboval. Vyplývá to z informací firem. V rámci prvotního testování se ještě v březnu uskutečnilo několik set hovorů, které zahrnovaly žádost o souhlas, trasovací telefonáty, volání dohledaným kontaktům nebo lékařům. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK shání.

14:14

Velikonoce letos nebude slavit 52 procent Čechů, z nich necelé dvě třetiny svátek nechtějí řešit kvůli současné situaci kolem koronaviru a omezení volného pohybu. Z lidí, kteří svátky jara přesto oslaví, bude 70 procent barvit vejce. Vyplývá to z dubnového průzkumu obchodů Albert.

Češi budou letos slavit Velikonoce jen se členy domácnosti. Volný čas věnují malování vajec, 47 procent lidí použije koupené barvy. "O velikonoční zdobení, i přes peripetie s omezeným pohybem lidí, je letos dobrý zájem," sdělil marketingový manažer společnosti Druchema, vyrábějící produkty značky OVO, Daniel Hartl. Klasika jsou podle něj práškové barvy. "Krásný výsledek udělají barvy s mramorovým, zlatým a stříbrným efektem. Jsou rychle hotové a velmi působivé," dodal.

14:10

Počet případů nákazy koronavirem v Africe překročil 10 tisíc. Pandemie nemoci covid-19 zde má také na svědomí více než 500 úmrtí. I když africký kontinent byl virem zasažen později než jiné části světa, počet infikovaných zde v posledních týdnech rychle narůstá.

14:09

Počet podnětů, které lidé podali k veřejnému ochránci práv kvůli opatření proti šíření nového typu koronaviru, výrazně přibylo. K dnešku jich eviduje už téměř 70. Před týdnem evidoval ombudsman obdobných podnětů asi 13. Stížnosti ohledně opatření proti koronaviru se týkají různých oblastí.

"Je to všechno možné, například školství - nemožnost odvolání proti nepřijetí na střední školu, pendleři, cestovní kanceláře a rušení zájezdů, ošetřovné, rušení pracovních míst. Začínají se objevovat i dávkové věci," uvedla mluvčí ombudsmana. Doplnila, že ne všechny podněty jsou ale v působnosti ombudsmana.

14:03

Firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku rozšíří výrobu nanoroušek. V současnosti jich vyrábí na dvou linkách měsíčně celkem milion kusů. Od června by firma chtěla produkovat na třech linkách tři miliony nanoroušek měsíčně, řekl dnes v rozhovoru pro ČTK ředitel firmy Batist Tomáš Mertlík. V souvislosti s rozšiřováním výroby společnost přijímá desítky nových zaměstnanců. Firma s miliardovým obratem má nyní okolo 350 zaměstnanců.

13:55

Strojírenská skupina Sigma Group dodá do léta státu prvních 200 000 částicových filtrů, které dokážou zachytit viry. Filtry se budou používat například v ochranných maskách zkonstruovaných ČVUT. Tento respirátor s nejvyšším stupněm ochrany je vyráběn na 3D tiskárnách. Budou ho používat například zdravotníci a záchranáři, které má chránit před nákazou novým koronavirem.

"Pracujeme už na zakázce čítající celkem 80 000 filtrů pro ministerstvo zdravotnictví a 120 000 filtrů pro ministerstvo vnitra," uvedl předseda dozorčí rady Sigma Group Milan Šimonovský. Podle něj by toto množství filtrů P3 měla skupina Sigma Group zvládnout vyrobit do poloviny letních prázdnin.

13:39

Namísto očekávané podpory od státu se restauratér z Ostravy kvůli nezaplacení DPH ve výši 16 000 korun dostal do ještě větších potíží. Podnikatel, který má od poloviny minulého měsíce zavřenou provozovnu, požádal v březnovém termínu Finanční úřad o tříměsíční odklad úhrady. Úřad o jeho žádosti dosud nerozhodl, zato jej ale označil za dlužníka a obstavil mu byt.

13:38

Liberecký kraj už v souvislosti s pandemií koronaviru utratil zhruba 25 milionů korun, dalších 13 milionů vynaložily obce. Na dotaz ČTK to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Ochranné prostředky a dezinfekci nakupuje kraj u místních firem. Bez vlastních nákupů by se neobešel, třeba dezinfekce dostal od státu jen zhruba 1000 litrů. Sám díky spolupráci se Severochemou dokázal zajistit téměř 62 000 litrů dezinfekce.

13:38

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici zemřeli další dva senioři s nemocí covid-19. V úterý večer to byla žena narozená v roce 1942, která byla klientkou domova pro seniory v Michli. Dnes ráno zemřel muž ročníku 1944 s onkologickým onemocněním. Informovala o tom mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Šlo podle ní o vážně nemocné pacienty a ani v jednom případě nebyla nákaza bezprostřední příčinou smrti. Ve Všeobecné fakultní nemocnici již dříve zemřelo šest klientů michelského domova.

13:37

V Kroměřížské nemocnici dnes začalo fungovat odběrové místo pro pacienty s podezřením na onemocnění covid-19. Přicházet nebo přijíždět by k němu měli pouze lidé, kterým vzhledem k příznakům onemocnění doporučí odběr vzorků epidemiolog nebo praktický lékař. Dosud bylo odběrové místo ve Zlínském kraji jen ve zlínské nemocnici.

13:52

Sanatoria Klimkovice u Ostravy přeruší ve čtvrtek provoz, poprvé od otevření před téměř 26 lety. Odjedou poslední hosté a nové nesmějí lázně přijímat kvůli opařením souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru. Sanatoria ale podle požadavků krizového štábu Moravskoslezského kraje připraví lůžka pro případné ubytování seniorů v karanténě. 

13:36

Za rozložitou postavou Donalda Trumpa se ten menší šedovlasý muž s brýlemi tak trochu ztrácí. Ale co se týče věrohodnosti informací, je doktor Anthony Fauci uprostřed pandemie koronaviru pro mnohé Američany zdaleka důležitější osobou než jejich prezident.

13:36

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici zemřeli další dva senioři s nemocí covid-19. V úterý večer to byla žena narozená v roce 1942, která byla klientkou domova pro seniory v Michli. Dnes ráno zemřel muž ročníku 1944 s onkologickým onemocněním. Informovala o tom mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Šlo podle ní o vážně nemocné pacienty a ani v jednom případě nebyla nákaza bezprostřední příčinou smrti. Ve VFN již dříve zemřelo šest klientů michelského domova.

Seniorka z domova v Michli byla podle mluvčí po mozkové příhodě a trpěla ischemickou chorobou srdeční. Hospitalizovaná byla na interní klinice. Muž, který zemřel dnes ráno, pak podle Heřmánkové trpěl vážným nádorovým onemocněním krve a ve VFN byl hospitalizován týden. "Bezprostřední příčinou úmrtí nebyla nákaza covid-19, byť ji vyšetření potvrdilo," dodala mluvčí k oběma případům.

13:36

Ve středních Čechách zemřeli další dva lidé s koronavirem, celkem je tak v kraji osm zemřelých, u kterých byla potvrzena nákaza. Ve Středočeském kraji je potvrzeno 573 případů nákazy, za úterý jich přibylo 27, uvedli dnes hygienici na svém webu.

13:36

Brněnská firma Respilon začne v polovině května vyrábět na dvou automatických linkách nanovlákenné ústenky a nanovlákenné respirátory, které dokážou mechanicky zachytit na svém povrchu viry a díky příměsi oxidu mědi je i zahubí. Poprvé umístí výrobu v Česku přímo ve svém sídle v Brně. Dosud vyráběla v Číně a aktuálně také na lince v Turecku. V třísměnném provozu vyrobí každý den 65 000 ústenek a 35 000 respirátorů v dospělé i dětské velikosti. Primárně chce zásobovat český trh, a to jak lidi v první linii, tak všechny zájemce o ochranu.

13:35

Kraj Vysočina už v souvislosti s koronavirovou infekcí nakoupil ochranné prostředky za asi 38 milionů korun. Zajistil mimo jiné 205 000 jednorázových roušek, které rozdal sociálním a zdravotním zařízením bez ohledu na to, kdo je zřizovatelem. Na dodávky dalšího asi půl milionu kusů má smlouvy. Další 65 655 roušek našili dobrovolníci a spolupracující firmy z látek dodaných krajem. Tisíce respirátorů FFP2 dal kraj pracovníkům čistíren odpadních vod, pohřebních služeb nebo dopravců.

13:13

V nezvykle prázdné katedrále Božského Spasitele v Ostravě celebruje bohoslužby ve Svatém týdnu pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David. Věřící mohou kvůli mimořádným opatřením spojeným s koronavirovou nákazou jeho slovům naslouchat pouze prostřednictvím internetového vysílání. Přenést Velikonoce, které jsou největší křesťanský svátek, do virtuálního světa ale úplně nelze, řekl David.

"Je to jako s oslavou narozenin. Když chcete slavit narozeniny, a Velikonoce jsou vlastně oslava narozenin - vzkříšení Krista, tak ty známé potřebujete pozvat. Nemůžete ty narozeniny slavit nějak virtuálně… Potřebujete společně jíst, pít, bavit se, zazpívat si. To jsou Velikonoce," míní David.

Smogová situace na Ostravsku. Na snímku je pohled na věže katedrály Božského spasitele v centru Ostravy s pozadím AcelorMittalu.
Smogová situace na Ostravsku. Na snímku je pohled na věže katedrály Božského spasitele v centru Ostravy s pozadím AcelorMittalu. | Foto: ČTK
13:11

Valašské Klobouky na Zlínsku zdarma distribuují dezinfekci pro bytové domy. Ve všech bytových domech vlastněných městem se kvůli pandemii koronaviru ve zvýšené míře preventivě dezinfikují společné prostory. Stejný postup se doporučuje i u ostatních bytových domů, pro které nyní město zajistilo dezinfekční přípravek Anti-COVID.

13:04

Karlovarský kraj chce zvýšit testování na nový typ koronaviru v domovech pro seniory. Jedná o tom, že by do domů zajížděl speciální tým složený z lékaře a hygienika, který by vyšetřil klienty a v případě potřeby by je nechal otestovat. Novinářům to dnes řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

13:02

Lidé v některých pražských městských částech si mohou na určených místech zdarma vyzvedávat roušky nebo dezinfekci. Například v Praze 10 k tomu nově slouží devět distribučních míst, další pak městská část zřídila pro firmy a jiné organizace. Druhé místo pro distribuci dezinfekce v úterý otevřela také Praha 2. Ochranné pomůcky mezi potřebné nějakým způsobem distribuují všechny velké městské části, například v Praze 8 v posledních dnech rozdali 450 roušek do schránek.

12:53

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) chce chystané zrušení daně z nabytí nemovitosti spojit se zrušením možnosti daňových odpočtů z úroků u hypoték. Má to na rozdíl od opozice za spravedlivé. Návrh chce nejprve projednat v koalici s ČSSD a pak předložit vládě. Netrvá na tom, aby byl návrh projednán v nynějším stavu legislativní nouze kvůli epidemii koronaviru. Ministryně to dnes řekla poslancům.

12:48

Pokrok dosažený v Evropě v boji proti koronaviru je stále mimořádně křehký, a státy by proto měly důkladně zvážit, zda už nastal čas na zmírnění opatření proti jeho šíření. Uvedl to dnes podle agentury AP šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě Hans Kluge. Rušení některých opatření v minulých dnech oznámilo například Rakousko, Dánsko nebo Česko.

12:47

Zastupitelé Břeclavi, kteří kvůli pandemii koronaviru zrušili své březnové zasedání, se místo toho sejdou 22. dubna. Zasedání se ale neuskuteční v sále na radnici, ale prostřednictvím videokonference. Její záznam potom vedení města zveřejní i pro obyvatele města. Břeclavská radnice o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

12:42

Devět desítek vojáků bechyňského ženijního pluku už několik týdnů pomáhá kvůli vládním nařízením k zamezení šíření koronaviru s kontrolami hranic s Německem a Rakouskem v Jihočeském kraji. Kvůli tomu jsou vždy 20 dní mimo své domovy. Vedení ženijního pluku proto dnes přivezlo na hranice občerstvení a drobné předměty, aby tím vojákům zpříjemnilo Velikonoce.

12:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nemocní s covid-19 jsou v 34 pobytových zařízeních sociálních služeb, v ČR jich je 1900. Dnes začne testování zaměstnanců, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování obyvatel těchto zařízení, například domovů pro seniory, ministerstvo nechystá. Mezi nakaženými je lidí nad 65 let necelá čtvrtina, nemoc je pro ně a chronicky nemocné nejvíc riziková. V některých domovech nebo léčebnách dlouhodobě nemocných jsou nakažených i desítky.

12:35 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Překvapilo mě, že někdo na nás podal trestní oznámení za to, že tady bojujeme s epidemií. To k tomu ale asi patří, ministerstvo vnitra případně zváží další kroky, poradím se s právníky. Pokládám to ale za absurdní," reagoval Hamáček na zprávu, že na něj, premiéra Babiše, náměstka Prymuly a ministra Vojtěcha podávají dva brněnští právníci.

12:35

Nemoc covid-19 se v uplynulých týdnech vyskytla i na kolejích pražských VŠ. Potvrdila se u sedmi studentů, kteří pobývali na kolejích ČZU, VŠE a UK.

12:27 Ministr vnitra Jan Hamáček

O zmírnění opatření během Velikonoc vláda neuvažovala. Podle Hamáčka by se mší zúčastňovali ve velkém počtu právě staří lidé, kteří jsou nejohroženější skupinou obyvatel. Bohoslužby podle něj mohou proběhnout online.

12:26 Ministr vnitra Jan Hamáček

"40 procent dnešního jednání štábu zabraly připomínky opozice. Byli velmi platnými členy, zapojili se do debaty. Občas jsem jim i musel říkat, že je to krizový štáb a ne interpelace. Jejich podněty byly ale velmi cenné," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na dotaz Aktuálně.cz.

12:25

Ústí nad Labem odeslalo pokuty za 102 000 korun za přestupky v souvislosti s dodržováním krizových opatření nařízených vládou. V březnu městská policie řešila 234 takových přestupků, týkaly se nenošení roušek, sdružování se na veřejných prostranstvích a podobně. 

12:24 Ministr vnitra Jan Hamáček

"V nějakém momentě se určitě vrátíme do normálu, je třeba se na to připravovat. Doufám, že víkend ten trend potvrdí. Jsem extrémně opatrný, protože vím, že ten virus umí překvapit. Pokud víkend potvrdí, že je pokles, budeme se o tom dál bavit. Jsem ale spíš skeptický," řekl Hamáček.

12:24

Pražská Technická správa komunikací zatím nemusí kvůli nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru rušit nebo odkládat naplánované rekonstrukce komunikací. Firma dosud neeviduje žádného prokázaného nemocného. Správa letos plánuje proinvestovat přes dvě miliardy korun.

12:23 Ministr vnitra Jan Hamáček

Kromě hobbymarketů a dalších předem oznámených obchodů se zatím další otevírat nebudou. "Diskusi o tom, co dalšího otevřít, necháme na úterý," řekl Hamáček.

12:21

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se předčasně vrací do domovského přístavu kvůli podezření, že se mezi posádkou šíří koronavirus. Na palubě plavidla je nyní 1760 námořníků a kolem čtyřiceti vykazuje příznaky nemoci covid-19.

12:21

Vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně zapůjčili tři termokamery, které obvykle slouží k výzkumným účelům, do Fakultní nemocnice v Brně a Dětské nemocnice. Umístěné jsou u vchodů a měří teplotu příchozím. Nemocnice i univerzita o tom informovaly v tiskové zprávě.

12:20 Ministr vnitra Jan Hamáček

Stále není jasné, zda stát bude doručovat občanům do schránek jednorázové roušky, či ne. Ministr vnitra Jan Hamáček ani Roman Prymula tomu nakloněni nejsou. "Z mého pohledu bude jednodušší, pokud tím hlavním ochranným prostředkem budou látkové roušky. Čekám na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, zda máme pokračovat v projektu rozdávání roušek občanům, nebo zda je necháme pouze pro vybrané profese," řekl Hamáček.

12:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví připraví postupné uvolnění nemocniční péče pro běžné pacienty, část kapacity pro lidi s covid-19 zůstane vyhrazená. Plán chce mít připravený příští týden, řekl dnes ministr Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci na dotaz ČTK. Nemocnice musely nařízením ministerstva omezit poskytovanou péči jen na nezbytně nutná vyšetření a operace. Kvůli tomu přicházejí i o peníze.

"Zadal jsem klinické skupině, aby připravila určitý plán k restartu zdravotnictví. Můžeme si dovolit ta přísná opatření rozvolnit. Nechceme poškodit ostatní pacienty," řekl ministr.

12:15 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Pokud se chtějí vyhnout komplikacím, tak si lidé pomlázku odpustí. Policie bude v ulicích, ale samozřejmě máme omezené počty," řekl ministr Jan Hamáček.

12:13 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Modely samozřejmě máme, ale nejsme schopni vytáhnout šest scénářů a říct jak to bude. Průběžně to upravujeme na základě vývoje epidemie," obhajoval Hamáček své včerejší vyjádření, že jediný, kdo má plán, je virus.

12:12 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Jsem přesvědčen, že jakákoli zahraniční investice je pozitivní zprávou a tak chápu i investici skupiny Honeywell. Pět milionů měsíčně je dvojnásobek toho, co ČR potřebuje," řekl ministr vnitra Jan Hamáček na dotaz, zda by bylo Česko soběstačné, kdyby firma Honeywell postavila svou továrnu na respirátory.

12:10 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Na velikonoční svátky opatření zpřísňovat nebudeme. Důrazně žádáme, aby občané dodržovali ty stávající," řekl na dnešní tiskové konferenci předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamaáček (ČSSD).

12:02

"Přes 400 pacientů leží s nákazou covid-19 v nemocnici, z toho 25 procent je na jednotkách intenzivní péče. Valná většina jsou pacienti 60+," řekl na dndšní tiskové konferenci Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny

11:59

Španělsko hlásí za posledních 24 hodin dalších 757 obětí koronaviru. Počet nově zemřelých oproti předchozímu dni tak druhý den po sobě vzrostl. Dohromady už jihoevropská země eviduje 14 555 zemřelých pacientů s nemocí covid-19 a celkem 146 690 infikovaných.

11:59 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Po Velikonocích představíme plán na rozvolňování opatření jak ve společnosti, tak například v nemocnicích pro nekoronsvirové pacienty a na základě toho dlouhodobou prognózu postupu viru v Česku," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

11:45

Sněmovna pravděpodobně schválí vládní návrh, podle kterého se obě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku uskuteční do konce června. Předlohu dnes podpořil s formální úpravou sněmovní ústavně-právní výbor. Plénum ji bude schvalovat na nynější schůzi zrychleně ve stavu legislativní nouze. Volby odložila krizovým opatřením vláda kvůli epidemii nového koronaviru. Nejvyšší správní soud ale uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci.

11:43

Ekonomiku by mohly dostat na nohy chytré pobídky. Ale jen pokud budou otevřené i pro menší hráče. Ti zatím bohužel zůstávají mimo hru - a s nimi i naše budoucnost.

11:36

Vládou navržené rozšíření obchodních možností České národní banky na volném trhu možná sněmovna časově omezí tak, aby platilo jen do konce příštího roku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) při dnešním projednávání dotyčné předlohy ve sněmovně řekla, že podpoří příslušný pozměňovací návrh, který předkládá čtveřice opozičních i vládních poslanců a který časové omezení přináší. Sněmovna by předlohu měla schvalovat ještě dnes ve zrychleném režimu.

11:34

Většina podniků, 72 procent, považuje vládní opatření ke zmírnění ekonomických dopadů krize za nedostatečná. Desetina firem musela zcela uzavřít výrobu, téměř třetina podniků hlásí snížení výroby o více než 20 procent. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy, kterého se 2. a 3. dubna zúčastnilo 148 průmyslových podniků. Více než měsíc již ovlivňuje průmyslovou výrobu v ČR krize kvůli šíření nového typu koronaviru.

I přes mimořádně složitou ekonomickou situaci firmy zatím zaměstnance propouštět nechtějí. Téměř polovina podniků nepropouští a ani to neplánuje. Více než třetina firem v průzkumu uvedla, že čeká na podmínky a rozjezd kurzarbeitu, který začal fungovat v pondělí.

11:32

"Nedošlo a nedochází k nekontrolovanému útoku na lůžkovou péči. Nedošlo ani k nekontrolovanámu šíření nemoci v rizikové skupině," řekl dnes Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky na tiskové konferenci.

11:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) blíží k hodnotě jedna.

11:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci.

"ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné.

11:17

"I když jsme udělali za včerejší den více testů, bylo méně pozitivně testovaných. To je jasný signál, že se trend zlomil," řekl dnes Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky na tiskové konferenci.

11:12 Karel Havlíček.

Americká společnost Honeywell pravděpodobně postaví v Olomouci závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Vybudován by měl být během čtyř měsíců. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že zástupci vlády a vedení firmy jsou těsně před uzavřením dohody. Podle Havlíčka nepůjde o investiční pobídku, stát se ale zaváže odebírat část produkce.

10:56

Rusko už druhý den po sobě zaznamenalo zvýšení počtu osob nakažených koronavirem během 24 hodin o více než 1000 případů. Oznámil to operační štáb pro boj s koronavirem, který rovněž informoval o pěti nových úmrtí infikovaných osob.

11:11

Česká televize (ČT) chce o letošních velikonočních svátcích podpořit věřící, kteří vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru nyní nemohou do kostela. K tradičnímu programu proto přibudou bohoslužby. ČT nabídne také přímý přenos se sólisty baletu Národního divadla. Oblíbený benefiční pořad Pomozte dětem odvysílá později.

10:48

Emeritní biskup Karel Herbst, u kterého se před více než týdnem potvrdila nákaza novým typem koronaviru, byl uveden do umělého spánku a napojen na umělou plicní ventilaci. Z Ústřední vojenské nemocnice byl převezen do Nemocnice Na Homolce. Uvádí to na svém webu pražské arcibiskupství s tím, že 2. dubna se jeho zdravotní stav zhoršil. Mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová dnes ČTK řekla, že stav emeritního pomocného biskupa je nyní stabilizovaný.

10:47

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení. V souvislosti s vývojem nezaměstnanosti v dalších zemích postižených koronavirem jde zatím o příznivý vývoj. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Ti přitom očekávali nárůst nezaměstnanosti již v březnu. Důvodem lepších čísel tak podle nich může být například administrativní zpoždění nebo vyčkávaní, jak dopadne nastavení podpory státu pro drobné podnikatele.

10:47

V Královéhradeckém kraji vzrostl počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem na 151. Je to o pět případů více než v úterý odpoledne. Za posledních 24 hodin přírůstek činil deset nakažených. Nemocní přibyli v okresech Hradec Králové, Jičín a Náchod. Počet uzdravených se od úterý nezměnil a zůstal na devíti, vyplynulo z dnešního sdělení krajských hygieniků. Data jsou k dnešním 09:30.

10:46

V Mělníku začne od čtvrtka na dopravním hřišti testovat lidi na nový koronavirus soukromá firma Nextclinics. Službu určenou pro samoplátce zajišťuje ve spolupráci s městem, informoval dnes ČTK místostarosta Mělníka Petr Volf (Mělničané). Testování už dělá mělnická nemocnice ve svém areálu, ale město chce zajistit dostupnost testů většímu množství lidí.

"Testování je určeno zejména pro pacienty s příznaky onemocnění covid-19 což jsou suchý kašel, únava, obtíže s dechem, ztráta chuti a čichu, teplota," uvedl místostarosta.

10:40

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vyzvala vládu k rozšíření pomoci pro živnostníky. Podle ní by jim měly být kvůli dopadům koronavirové krize prominuty nebo odloženy platby DPH. Obrátila se již kvůli tomu dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministryni financí Alenu Schillerovou a vicepremiéra Karla Havlíčka (oba za ANO), řekla dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

10:34

Ve Zlínském kraji přibylo od úterního večera 20 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, je jich celkem 222. Jde o údaje k dnešním 09:00. Vyléčených z nemoci covid-19 je stejně jako v úterý 28, nikdo v kraji v souvislosti s onemocněním nezemřel. V úterý přibylo v kraji sedm případů nákazy.

10:34

Dalších sedm prodejců potravinových doplňků, kteří zneužívají šíření nemoci covid-19 při propagaci svých výrobků, odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Prodejci používají zakázaná léčebná a zdravotní tvrzení, když uvádějí údajné účinky při prevenci či léčbě nového typu koronaviru. Jde o reklamu na facebooku, na kanálu YouTube a na webu prodejců, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

10:29

Ministerstvo zdravotnictví evidující nemocné podle trvalého bydliště dnes oznámilo za Vysočinu třetí úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. První člověk s touto diagnózou zemřel v kraji 29. března, druhý 5. dubna. Všem bylo přes 60 let. Ministerstvo nyní za kraj hlásí 142 potvrzených případů koronavirové nákazy. Vzorky na testy dnes začala odebírat i poslední z krajských nemocnic v Novém Městě na Moravě.

10:25

Česká kancelář mezinárodní organizace Lékaři bez hranic vyhlásila krizovou sbírku na boj s onemocněním covid-19 a důsledky pandemie. Přispět je možné přes darovací formulář na webuorganizace anebo na krizový účet číslo 222 666/2700, informovala dnes ČTK Iveta Polochová z Lékařů bez hranic. Z výtěžků organizace pořídí například ochranné masky a oděvy nebo stany do polní nemocnice. Již dříve sbírku na pomoc lidem postiženým koronavirem vyhlásila Charita ČR, Člověk v tísni a další neziskové organizace.

10:20

O aktuální situaci ohledně koronaviru v Česku informuje nová mobilní aplikace Koronavirus COVID-19. Přináší také přehled doporučení, prevence či odborné psychologické pomoci. V tiskové zprávě to dnes oznámil mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

10:17

V Ústeckém kraji vzrostl počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru na 337. Je to o tři více než v úterý večer. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Nemocnice hledají další dobrovolníky, města odkládají zastupitelstva, zjistila ČTK. Hasiči vyzvali obyvatele, aby nepálili zahradní a lesní odpad. Požárníci pomáhají v opatřeních proti šíření epidemie a zásahy u požárů jim odčerpávají síly.

Na 100 000 obyvatel připadá v kraji aktuálně 41 lidí s pozitivní nákazou covid-19. V regionu se podle krajské hygienické stanice uzdravilo 33 lidí. Zemřeli tři lidé, kteří měli i další choroby. Nejvíce nakažených je na Litoměřicku.

10:17

Na Slovensku začalo platit citelné omezení volného pohybu osob. Dodržování nařízení kontrolují policejní hlídky, na silnicích se proto místy vytvořily dlouhé kolony. Opatřením, které potrvá do pondělí, chce vláda utlumit cestování v době velikonočních svátků, a zamezit tak rychlému šíření koronaviru. Slovensko na příštích deset dnů také obnovilo hraniční kontroly a umožňuje vstup do země jen přes vybrané přechody.

10:16

Krize způsobená koronavirem vyvolá v Německu hlubokou hospodářskou recesi, hrubý domácí produkt se může snížit o 4,2 procenta. Ve společné zprávě to dnes uvedly přední hospodářské instituty v Německu. Dopady zanechá pandemie i na trhu práce. Na vrcholu krize by se míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat na 5,9 procenta, bez práce by tak zůstalo 2,4 milionu lidí. V březnu činila míra nezaměstnanosti bez sezonního přepočtu 5,1 procenta.

10:06

Propad cestovního ruchu kvůli koronaviru z tuzemských regionů nejvíce zasáhne Prahu. Spotřeba tu může klesnout o téměř 42 miliard korun a ohroženo je přes 36 600 pracovních míst. Hned po hlavním městě současná situace nejvíce postihne Karlovarský a Jihomoravský kraj. V obou regionech je ohroženo bezmála 14 000 pracovních pozic. Vyplývá to z průzkumu, který pro státní agenturu CzechTourism, zpracovala společnost Economic Impact.

10:04

Do Prahy přiletělo dnes ráno repatriační letadlo z Indonésie. Přivezlo 98 Čechů a 61 občanů jiných zemí Evropské unie, kteří uvízli na ostrově Bali. Vyplývá to z informací Letiště Václava Havla a z vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) na Twitteru. Na počátku příštího týdne by měli do Česka přiletět i čeští občané evakuovaní z Austrálie a Nového Zélandu.

09:57

Jednání vlády, které bylo plánováno prostřednictvím videokonference na dnešní odpoledne, se nakonec uskuteční až ve čtvrtek v poledne. Informoval o tom úřad vlády. Ministři se dnes měli zabývat prodloužením nouzového stavu, finanční pomocí kultuře a dalšími opatřeními, která souvisí s epidemií nového typu koronaviru. Odklad pravděpodobně zapříčinila pokračující schůze Sněmovny.

09:56

Rámeček z pružného materiálu, který pomůže roušce lépe přilnout na obličej, testují strojaři z Vysokého učení technického v Brně. Rámeček zamezí tomu, aby vzduch procházel bokem kolem okrajů roušky, a zvýší tak účinnost ochrany. Odborníci z fakulty strojního inženýrství upravili již známý koncept, data chtějí poskytnout veřejnosti k výrobě pomocí 3D tisku, oznámila ČTK Iveta Zieglová z fakulty.

09:48

Počet lidí s prokázanou nákazou koronavirem v Olomouckém kraji vzrostl dnes ráno na 463. Za uplynulých 24 hodin přibylo 25 případů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví, které zahrnují všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji, zůstává v regionu stále šest obětí nového koronaviru. Počet uzdravených se podle informací hygieniků zvýšil na 14.

09:45

Dělí je tisíce kilometrů a jejich výpovědi mnohdy svědčí o těžkých poměrech, v nichž lidé žili už před nástupem koronaviru. Nepropadají však malomyslnosti. "Dnes je nám sice těžko, ale my to zvládneme," říká Olga z Petrohradu. S postřehy, jak jejich země zvládají pandemii, se Aktuálně.cz svěřilo dvanáct Rusů, Ukrajinců, Kazachů a Uzbeků.

09:43

Ministři financí zemi Evropské unie se ani po dlouhém nočním jednání neshodli na společném plánu, jak povzbudit své ekonomiky po koronavirové krizi. Zástupcům vlád se nepodařilo najít kompromis v otázce vydání společných dluhopisů ani čerpání úvěrů ze záchranného fondu ESM. Šéf euroskupiny Mario Centeno proto po 16 hodinách odložil další jednání na čtvrtek.

09:42

V Itálii se výrazně snížila míra šíření koronaviru SARS-Cov-2. Jeden nakažený v průměru infikuje méně než jednoho dalšího člověka. "To je mimořádný výsledek, když uvážíme, že ještě před několika týdny každý pozitivní člověk nakazil až čtyři další lidi," cituje dnes italského ministra zdravotnictví Roberta Speranzu agentura APA.

09:39

Nemocnice Břeclav má dalších pět sester z interního oddělení s nemocí covid-19.  Minulý týden měli pozitivní testy už tři lékaři a tři sestry z interny. Více než 50 lidí z personálu má ale testy negativní. Oddělení pracuje, ale nepřijímá žádné nové pacienty. V kraji je k dnešnímu ránu 303 potvrzených případů nákazy koronavirem.Případy nakaženého nemocničního personálu jsou například ve Znojmě, ve Fakultní nemocnici Brno, nemoc se obejvila i u členů záchranné služby.

09:28

Britský premiér Boris Johnson zůstává kvůli onemocnění covid-19 v nemocnici, je ale ve stabilizovaném stavu. Johnson strávil už druhou noc na jednotce intenzivní péče. Na ni jej lékaři nechali přesunout poté, co se u ministerského předsedy zhoršily příznaky nemoci způsobené koronavirem.

"Premiér je ve stabilizovaném stavu, cítí se dobře a má dobrou náladu," uvedl dnes náměstek ministra zdravotnictví Argar. "Dostával kyslík, ale není na plicním ventilátoru," zdůraznil.

09:23

Praha 11 přijala od magistrátu dotaci na výdaje při řešení krizové situace v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Jedná se o 23 380 600 korun. Peníze využije na nákup ochranných prostředků, na testování sociálních pracovníků či na činnost dobrovolných hasičů. Jihoměstská radnice to uvedla na svém facebooku.

09:20

Na komplikace vyvolané nákazou koronaviru zemřel v úterý ve věku 73 let americký zpěvák country John Prine. Podle sdělení rodiny zemřel v Nashvillu. Koronavirem se nakazila i jeho žena, která se ale uzdravila. Úctu zesnulému vyjádřilo mnoho kolegů z hudební branže včetně Bruce Springsteena či Margo Priceové.

09:14

V liberecké krajské nemocnici stoupl o tři na 11 počet pacientů s onemocněním covid-19. Ani u jednoho není stav vážný, řekl dnes ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Deset pacientů se léčí na infekčním oddělení a jeden je na ARO. Liberecká nemocnice je v kraji jediná, která přijímá pacienty s tímto onemocněním.

09:14

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových třech procentech, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1700 na 225 678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. O více než 9000 ubylo ale také volných pracovních míst, úřad práce jich evidoval 342 287. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) již dříve uvedla, že koronavirová krize by se mohla na údajích projevit až v příštích týdnech.

09:08

Biosenzor, který má odhalit koronavirus v tekutinách i na površích vyvíjejí vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd (AV). Hotový by mohl být do několika měsíců. Podle AV by odhalil virus dříve, než se u lidí začnou tvořit protilátky. Za Akademii věd to v dnešní tiskové zprávě uvedla Markéta Růžičková.

09:06

Zakladatel a šéf americké internetové společnosti Twitter Jack Dorsey slíbil, že poskytne na boj proti koronaviru miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). To představuje více než čtvrtinu jeho celkového majetku. Dorsey o tom informoval na svém twitterovém účtu. Slíbenou částku vloží do svého charitativního fondu Start Small, a to ve formě akcií společnosti Square, kterou rovněž založil a kterou i řídí.

09:03

V Česku dosud v nemocnicích zemřelo 91 lidí nakažených novým koronavirem. Naopak 181 pacientů se z nemoci covid-19 podle ministerstva zdravotnictví vyléčilo. Podle údajů na resortním webu je v Česku k dnešnímu ránu 5033 nakažených. Laboratoře v úterý udělaly rekordních 7434 testů, jejich celkový počet tak stoupl na 98 681.

08:54

V Evropě je na 680 000 nakažených novým typem koronaviru, z toho více než polovina ve třech státech - Itálii, Španělsku a Německu. Na starém kontinentě zemřelo na nemoc covid-19 přes 53 000 lidí. Z hlediska nakažených je v ČR přes 5000 případů, což je zhruba stejně jako v Dánsku, ale například méně než v sousedním a méně početném Rakousku.

08:46

Stav dvou pacientů s nemocí covid-19 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se zlepšil natolik, že mohli být přeloženi z anesteziologicko resuscitační kliniky. Na klinice v těžkém stavu zůstává osm pacientů, dva jsou na mimotělní podpoře života a zbylých šest na umělé plicní ventilaci. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V kraji je dnes ráno 303 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Proti úternímu večeru je to nárůst o pět. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví.

08:25

Lékař Jakub Jarý pracuje na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Prakticky denně přichází do kontaktu s pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. Jak vypadá jeho běžný pracovní den? A proč není radno nový typ koronaviru podceňovat? Podívejte se na video.

 

07:59

Na D2 je na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko dnes po ránu asi desetikilometrová kolona kamionů. Vyplývá to z webu Ředitelství silnic a dálnic. Slovensko kvůli šíření nového typu koronaviru obnovilo kontroly na hranicích.

07:58

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová komentuje na Twitteru včerejší hlasování v Poslanecké sněmovně.

07:48

Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko s více než 27 000 nakaženými a více než 560 mrtvými.

Za Bavorskem následují země Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko, které mají každá zhruba 21 000 infikovaných.

07:41

V Německu za úterý přibylo 4003 pacientů s nemocí covid-19 a 254 lidí na komplikace související s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z dnes zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha (RKI), napsal deník Bild.

Německo dosud zaznamenalo 103 228 nakažených, z nichž 1861 infekci podlehlo.

07:17

Desítky tisíc lidí pracují v Česku na základě dohody o pracovní činnosti nebo provedení práce. Ani oni v řadě případů nemohou v době koronavirové pandemie pracovat. Velká část z nich se rázem ocitla bez příjmu, ale odškodnění pro ně vláda zatím nechystá.

06:36

Pořadatelé letních táborů na jižní Moravě nadále přijímají přihlášky dětí. Stále však nevědí jistě, zda se letní akce uskuteční. Některé turnusy jsou plné, část rodičů ale objednávky stornuje.

V případě, že by vláda prodloužila zákaz hromadných akcí kvůli riziku dalšího šíření koronaviru, organizátoři by museli vrátit zaplacené peníze.

06:13

Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením plateb z amerických fondů. Zdůvodnil to tím, že tato agentura OSN situaci kolem šíření koronaviru nezvládla.

06:08

Na Slovensku kvůli boji proti koronaviru začíná platit citelné omezení volného pohybu lidí, opatření potrvá do 13. dubna. Země zároveň obnovuje kontroly na hranicích.

05:56

V pevninské Číně za úterý přibylo 62 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba dvojnásobek pondělního přírůstku.

05:52

Kvůli sporu o zvládání nákazy koronavirem na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt v úterý odstoupil úřadující ministr námořnictva Thomas Modly. Oznámil to podle agentury Reuters americký ministr obrany Mark Esper, kterému se Modly zodpovídal.

05:46

Velká polní nemocnice v Londýně, která má kapacitu 4000 lůžek pro pacienty s nemocí covid-19, začala přijímat první nakažené.

Polní nemocnice státního zdravotnického systému NHS nazvaná Nightingale (Slavík) vznikla za devět dní ve východolondýnské čtvrti Docklands na místě výstavního a konferenčního centra ExCel.

05:45

Naopak 172 pacientů se podle údajů ministerstva zdravotnictví uzdravilo. Celkem bylo v Česku do úterního rána provedeno 91 247 laboratorních testů na koronavirus.

05:30

Počet případů nákazy novým koronavirem v Česku překročil 5000. V úterý jich přibylo 195 na 5017. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo v nemocnicích od začátku epidemie 88 lidí.

23:07

Nezaměstnaní lidé se zřejmě budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku, nebudou muset na úřady práce osobně. Firmy, které zaměstnávají postižené, nebudou muset dokládat kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím bezdlužnost. Podobně to bude platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu.

22:48

Jednotlivci i firmy by mohli v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který dnes ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ho dostane k posouzení Senát. Projednat by ho mohl ve čtvrtek.

22:17

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci získat od státu příspěvek až 25 000 korun kvůli koronaviru. Schválila to sněmovna.

22:16

Tisíce Číňanů začaly urychleně opouštět Wu-chan poté, co úřady po více než dvou měsících ve středu po půlnoci místního času uvolnily zákaz vycestovat z města, kde se koronavirus, jenž způsobil globální pandemii, poprvé objevil.

22:02

Největší německá i evropská letecká společnost Lufthansa oznámila, že ukončí provoz svých nízkonákladových aerolinek Germanwings. Očekává, že letecké odvětví se může z krize vyvolané šířením koronaviru dostávat celé roky. Lufthansa snižuje kapacitu na letištích v Mnichově a Frankfurtu a odstavuje na čtyři desítky strojů.

21:29

Turecko oznámilo téměř 4000 nových případů nákazy koronavirem a také 76 dalších úmrtí z řad nakažených za poslední den. Celkem tak tato osmdesátimilionová země eviduje od prvního potvrzeného případu 34 109 nakažených a 725 obětí nemoci covid-19.

21:25

Pandemie nemoci covid-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 procenta, což odpovídá pracovní době 195 milionů lidí na plný úvazek. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace práce (ILO). Více než čtyři pětiny lidí z celosvětové pracovní síly žijí na místech, kde jsou pracoviště zcela, nebo částečně uzavřená.

21:19

Živnostníci, kteří nemají datovou schránku nebo elektronický podpis, by mohli o příspěvek 25 000 korun od státu žádat také e-mailem. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes ve sněmovně řekla, že podpoří poslanecký pozměňovací návrh, který tuto možnost zavádí. Živnostníci a další profese by tak nemuseli chodit osobně na poštu a žádost posílat, nebo ji osobně uprostřed koronavirové epidemie donést na finanční úřad.

20:49

Živnostníci, kteří nemají datovou schránku nebo elektronický podpis, by mohli o příspěvek 25 000 korun od státu žádat také e-mailem. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes ve sněmovně řekla, že podpoří poslanecký pozměňovací návrh, který tuto možnost zavádí. Živnostníci a další profese by tak nemuseli chodit osobně na poštu a žádost posílat, nebo ji osobně uprostřed koronavirové epidemie donést na finanční úřad.

20:40

Velká cena Kanady, kterou měla podle dosavadních plánů 14. června odstartovat nová sezona formule 1, byla kvůli koronaviru odložena. Dnes to oznámili organizátoři závodu v Montrealu. Jde už o devátou letošní Grand Prix, která byla zrušena, nebo odložena.

20:27

Ostravský Domov pro seniory Iris má k dnešnímu dni celkem 15 klientů s nemocí Covid-19 a čtyři nakažené zaměstnance. Čísla by se už neměla příliš měnit. Vedení domova už čeká jen na jeden test své zaměstnankyně. 

20:14

Hygienici v úterý večer v Praze evidovali 1187 případů onemocnění Covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru, a 35 úmrtí s touto nemocí. Počet případů se za posledních 24 hodin zvýšil o 55, úmrtí přibylo jedno. 

19:57

 Změna režimu pro přeshraniční pracovníky schválená vládou jejich situaci nezlepší, uvedli dnes zástupci sdružení Pendleři bez hranic. Členové sdružení si na Facebooku také stěžují na to, že jim chybějí jasné informace, podle kterých by se na změny mohli připravit. Vláda zkrátila pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny, změna platí od příštího úterý. Budou ale muset jako doposud po návratu na dva týdny do preventivní karantény. Omezení pro pendlery stát zavedl jako jedno z opatření proti šíření nového typu koronaviru.

19:45

Ve Francii už mají přes 10 000 obětí koronaviru. Za uplynulý den zemřelo v nemocnicích a domovech pro seniory 1417 lidí a bilance se tak zvýšila výrazně více než v pondělí, kdy bylo nových obětí 833.

19:40

Stovky zdravotníků demonstrovaly před řeckými nemocnicemi kvůli pracovním podmínkám v době koronavirové krize. Stěžují si mimo jiné na nedostatek zdravotnického personálu, lůžek intenzivní péče i testů na covid-19.

19:32

Podle britského ministra zahraničí Dominika Raaba, který v době hospitalizace Borise Johnsona zastupuje premiéra, je zatím předčasné mluvit o případném uvolnění nebo zmírnění karanténních opatření v zemi. "Je důležité, abychom nepolevili," řekl na tiskové konferenci.

19:07

Po kritice médií, amerických guvernérů či firmy General Motors si dnes americký prezident Donald Trump vybral nový cíl pro slovní výpad v souvislosti s krizí kolem koronaviru. O Světové zdravotnické organizaci (WHO) na Twitteru napsal, že "to zbabrala" a že je pročínská. Prý na začátku pandemie vydala špatné doporučení.

19:06

Ve věku 89 let v úterý v Praze zemřel historik Jan Křen, který se zaměřoval na česko-německé vztahy. Jeho syn Vladimír Křen uvedl, že jeho otec zemřel na infekčním oddělení Nemocnice na Bulovce s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

19:04

Prezident Vladimir Putin při poradě s experty prohlásil, že v Rusku epidemie ještě nedosáhla vrcholu. "Teď je mimořádně důležité vyhnout se cizím chybám, nehledě na vlastní. Musíme si z toho vzít lekci a opírat se o stanovisko lékařského, vědeckého společenství," prohlásil podle listu Kommersant. S experty Putin hodlal probrat, zda - s odhledem na podniky - bude možné zkrátit počet "nepracovních" dnů, které vyhlásil do konce dubna, ale také vývoj vakcíny proti koronaviru. Ředitel sibiřských laboratoří Vektor podle agentury AFP ohlásil, že tři takové vakcíny, momentálně zkoušené na laboratorních zvířatech, by chtěl testovat na dobrovolnících od konce června.

18:37

Ve Švédsku se počet mrtvých s nemocí covid-19 za poslední den zvýšil o 114, což je nejvíce od začátku epidemie. Celkem už tak v zemi evidují 591 obětí koronaviru, potvrzených případů nákazy je téměř 7700. Podle Úřadu pro veřejné zdraví ale novou bilanci mrtvých ovlivnil fakt, že do ní byly započítány oběti z posledních několika dní, které se předtím do denních statistik nepromítly.

18:23

V Itálii za poslední den zemřelo 604 lidí nakažených koronavirem, méně než o den dříve. Obětí nemoci covid-19 je tak v zemi celkem už 17 127, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Šíření koronaviru se v Itálii zpomaluje, za poslední den je evidováno 3039 nových případů nákazy oproti předchozím 3599 případům.

18:02

Libereckému kraji se podařilo nakoupit 4800 respirátorů nejvyšší třídy FFP3. Ministerstvo zdravotnictví dnes zrušilo zákaz prodeje těchto respirátorů jiným odběratelům než státu, který vyhlásilo 6. března, a tím se trh uvolnil. Respirátory koupil kraj od jablonecké firmy Malina Safety, která dodává filtračně-ventilační systémy CleanAIR určené pro osobní ochranu.

17:49

Zemřelých s nemocí covid-19 v Česku dnes zatím přibylo o sedm na 87. Počet uzdravených se zvýšil o 20 na 147. Celkem MZd eviduje 4944 případů nákazy.

17:38

Ve Velké Británii za poslední den zemřelo 786 lidí nakažených koronavirem, je to nejvíce od začátku epidemie. Celkový počet obětí překročil šest tisíc.

17:21

Ve státě New York bylo za 24 hodin ohlášeno dalších 731 úmrtí na covid-19, uvedl guvernér Andrew Cuomo s tím, že úterní nárůst je nejvyšší od začátku pandemie.

17:05

Zaměstnanci dočasně uzavřených denních stacionářů stále pomáhají klientům a jejich rodinám. Poskytují poradenství, někdy i osobní asistenci či donášku nákupů. Rodiny péči o handicapované příbuzné zatím většinou zvládají, na některé už toho ale začíná být příliš. ČTK to řekli oslovení zástupci stacionářů a organizací poskytujících sociální služby.

17:01

Vláda může prodloužit nouzový stav pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna s tím dnes souhlasila kvůli nynější koronavirové krizi. Debata trvala zhruba 5,5 hodiny. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Za současné situace by skončil v sobotu 11. dubna. K prodloužení byl nutný souhlas poslanců. Dalších 30 dnů doporučil menšinové vládě ANO a ČSSD Ústřední krizový štáb, o čemž poslance informoval premiér Andrej Babiš (ANO).

17:01

Norská vláda rozhodla, že po Velikonocích uvolní některá opatření přijatá kvůli pandemii nemoci covid-19, a koncem dubna tak například začne postupně otevírat školky a školy. Podle premiérky Erny Solbergové se podařilo šíření koronaviru dostat pod kontrolu, občané nicméně musí i nadále co nejpřísněji dodržovat hygienická pravidla a pracovat pokud možno z domova. Ministr zdravotnictví Bent Höie upřesnil, že od 20. dubna bude povolen pobyt na chalupách a ve víkendových domech. Od stejného data se začnou postupně otevírat školky a koncem dubna pak i třídy na prvním stupni základních škol.

16:26

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové bylo v úterý odpoledne hospitalizováno 12 pacientů s covid-19, tedy o jednoho více než v pondělí. Sedm pacientů bylo ve vážném stavu, z toho dva napojeni na plicní ventilaci. ČTK to dnes v 15:30 řekl náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Většina pacientů s covid-19 je vyššího věku.

16:18

Počet obětí koronaviru v Nizozemsku a v Belgii překročil číslo 2000.

V Belgii za poslední den zemřelo 162 pacientů s nemocí covid-19, do celkové bilance obětí se ale dnes promítla ještě zpráva o tom, že v domovech pro seniory ve Vlámsku si koronavirus za posledních několik dní vyžádal dalších 241 mrtvých, uvedl list La Libre Belgique.

V Nizozemsku koronaviru podlehlo už více než 2100 pacientů, za poslední den se bilance zvýšila o 234.

16:08

Město Zlín rozešle 12 000 seniorů starších 70 let látkovou roušku. Město nejdříve zajistilo ochranné pomůcky nejohroženější skupině takzvaně z první linie a také pro zaměstnance nezbytné pro zajištění fungujícího chodu města a služeb, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

15:58

Británii dnes čeká další rekordní nárůst bilance obětí nemoci covid-19 poté, co Anglie ohlásila 758 nových úmrtí osob hospitalizovaných po nákaze koronavirem. Dalších 19 smrtelných případů uvedeného onemocnění oznámil Wales.

Anglické nemocnice už v souvislosti s koronavirovou epidemií registrují 5655 úmrtí, v pondělí to bylo 4897. Státní zdravotnický systém NHS uvedl, že ze 758 nových případů 29 pacientů nemělo žádné známé chronické problémy. Věk těchto obětí covid-19 byl v rozmezí 23 až 99 let.

Ve Walesu zdravotnické úřady po dnešním nárůstu evidují 212 lidí, kteří zemřeli na covid-19.

15:38

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu je podezírají z řady trestných činů, například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení. Zahumenský to dnes sdělil ČTK.

"Domnívám se, že dnešní vyjádření ministra vnitra, že 'jediný, kdo má plán, je virus', plně koresponduje s námi provedenou analýzou v trestním oznámení," uvedl k tomu advokát.

Právníci se domáhají toho, aby policie prošetřila "pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni".

15:35

Češi se shánějí po dronech. Obchodníci, které ČTK oslovila, sledují meziročně až trojnásobný růst jejich prodejů. Zájem částečně přičítají současné situaci a omezení volného pohybu, nahrávají mu také vhodné venkovní podmínky, klesající cena, a tedy lepší dostupnost zařízení.

V e-shopu Mall.cz evidují rostoucí prodeje dronů dlouhodobě. Největší zájem o ně je podle mluvčí e-shopu Pavly Hobíkové před Vánocemi a na jaře. "Meziroční nárůsty se pohybují okolo 15 procent. Za poslední měsíc jsme ale zaznamenali nárůst prodejů o 50 procent," řekla.

15:32

Žádosti o ošetřovné kvůli uzavření škol poslalo ministerstvu průmyslu zatím zhruba 41 400 živnostnic a živnostníků. Sociální správu o dávku pak požádalo 23 800 zaměstnanců, kteří museli zůstat doma s potomky a staršími či postiženými členy rodiny. 

Ošetřovné se vyplácí za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let. Zaměstnanci mají na den nárok na 60 procent denního základu příjmu. Na děti do deseti let se dávka za prvních devět dní vyplatí z nemocenského pojištění, zbývající dny do otevření škol doplatí stát. Celou dobu pak uhradí zaměstnancům s dětmi do 13 let. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) dostanou za každý den 424 korun. Ošetřovné získají i lidé, kteří musí po uzavření stacionářů a jiných zařízení být doma se staršími či postiženými členy domácnosti.

15:19

Opozice neprosadila, aby na dnešním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu byli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministři vnitra a zdravotnictví Jan Hamáček (ČSSD) a Adam Vojtěch (za ANO). Požadovala to předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Hamáček, který se během její řeči vrátil do sálu, odmítl poslankynino tvrzení, že by si vláda nouzový stav užívala díky snazším možnostem rozhodování.

15:38

Berlín zrušil všechny akce, které byly plánované k 75. výročí konce druhé světové války.

Vzpomínky, na které německá metropole vyčlenila 700 000 eur (19 milionů Kč), se přesunou do virtuálního prostředí, informovala agentura DPA. Květnový pietní akt dnes zrušil také bývalý koncentrační tábor Mauthausen, ve kterém nacisté zavraždili mimo jiné řadu Čechů a Slováků.

"Přesouváme oslavy z ulice," řekl dnes hlavní organizátor Moritz van Dülmen. Srovnatelné akce v minulosti navštívilo až 250 000 místních a turistů, což podle něj v době pandemie není možné. Jako náhradu za zrušené akce v ulicích, u památek a muzeí chystá Berlín "virtuální výstavu a digitální projekty".

15:02

Piráti v Praze 13 plánují během Velikonoc společně s Potravinovou bankou Praha distribuovat cukrovinky do rodin samoživitelek, samoživitelů a dalších znevýhodněných Pražanů, kteří jsou nejvíce postižení epidemií nového koronaviru.

14:52

Izrael má přes 9006 potvrzených případů koronaviru a 60 mrtvých.

Velký počet infikovaných je v hustě obydlených sídlech obývaných ultraortodoxními věřícími. Patří k nim telavivské předměstí Bnei Brak a tamní nemocnice dnes oznámila, že už z nedostatku kapacit nemůže přijímat pacienty, jejichž stav vyžaduje připojení na ventilátor.

Na palestinských územích byla nákaza potvrzena u 258 lidí, z toho 246 infikovaných má Západní břeh Jordánu, kde je také jeden mrtvý.

14:50

V pondělí pozdě večer zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze pacient s nemocí covid-19 narozený v roce 1978. Příčinou jeho úmrtí bylo krvácení do mozku při zánětu srdce, sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

"Bezprostřední příčinou jeho úmrtí nebyla nákaza covid-19, byť ji vyšetření u něj potvrdilo. Pacient byl hospitalizovaný na III. interní klinice VFN a 1. lékařské fakulty Praha," uvedla Heřmánková.

Zemřelý muž ročník 1978 je jednou z pěti obětí nemoci covid-19, které jsou mladší 49 let. Za pondělí přibylo dalších pět úmrtí, ve všech případech šlo o lidi starší 60 let. Dva lidé v pondělí zemřeli v Praze a po jednom v Karlovarském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V neděli zemřelo devět lidí s koronavirem.

14:51

Izrael zavede počínaje nedělí povinné nošení roušek. Uvádí se to v novém pokynu ministerstva zdravotnictví. Vláda dnes schválila zákaz cestování a vycházení.

Zákaz se vydává kvůli svátku pesach, který začne ve středu večer. Vycestovat z vlastní obce nebudou smět Izraelci od dnešních 18:00 SELČ do pátečních 5:00 SELČ. Zákaz vycházení do vzdálenosti větší než 100 metrů od bydliště pak bude platit mezi středečními 14:00 SELČ do čtvrtečních 6:00 SELČ. Doprava se zastaví dnes v 19:00 SELČ do pátečního rána.

14:48

Zájem o dálkové vlaky před Velikonocemi oproti ostatním dnům při současné koronavirové krizi mírně stoupá, někteří dopravci proto přizpůsobí svůj v současnosti omezený provoz. I přesto je poptávka cestujících meziročně výrazně nižší, což dopravcům jen během svátků způsobí několikamilionové škody. Vyplývá to z odpovědí dopravců na dotazy ČTK. Dopravci v minulých týdnech zaznamenali až devadesátiprocentní propad poptávky, zredukovali proto svůj provoz. Velikonoce patří každoročně k nejvytíženějším obdobím na železnici.

14:48

Ve Švýcarsku je už potvrzeno přes 22 000 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 590 nakažených, informoval dnes Spolkový zdravotní úřad (BAG). Nemoci covid-19 podlehlo v této alpské zemi 641 lidí. 

14:43

Klienti s pozitivním testem jsou v Alzheimercentru Ostrava odděleni od klientů zdravých, stejně tak se nekříží ani personál, který o obě skupiny pečuje. Nákaza se v krajském městě kromě Alzheimercentra Ostrava objevila i v Domově pro seniory Iris, kde bylo podle posledních dostupných informací nakaženo 13 klientů a čtyři zaměstnanci.

14:42

Opoziční poslanci požadovali přerušit jednání do doby, než se na něj dostaví nepřítomný premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Návrh neprošel.

14:37

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko chce nedostatek zdravotnických ochranných prostředků řešit kompletní výměnou vlády. Podle místní tiskové agentury BelTA pohrozil ministrům, že je všechny vyhodí, pokud do konce týdne nezajistí roušky a respirátory aspoň pro zdravotnický personál.

"Varoval jsem premiéra a celou vládu, že pokud dostanu koncem týdne hlášení, že v lékárnách, obchodech nebo nemocnicích něco chybí, zejména prostředky ochrany lékařů, vláda prostě nebude. Na jejím místě budou pracovat jiní," konstatoval prezident.

14:42

Prospěšným organizacím hrozí, že by mohly kvůli nařízeným opatřením proti koronaviru vracet dotace na svou činnost. Řada z nich totiž nebude moci cíle projektů, na které peníze od ministerstev, krajů a obcí dostávají, naplnit. Týká se to třeba poskytovatelů sociálních služeb, kteří pomáhají potřebným.

14:33

Na magistrátní linku o takzvaném ošetřovném pro živnostníky zavolalo v pondělí v první den jejího provozu více než sto lidí. Nejvíce otázek se týkalo dokládání potvrzení o uzavření školy. Linka 236 003 206 slouží v pracovní dny od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:30 od pondělí 6. dubna pouze pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Přetížené jsou také linky 222 580 697, které provozuje městská organizace Centrum sociálních služeb Praha.

14:33

Ve středu 15. dubna, tedy po Velikonocích, umístí Ústecký kraj lidi bez domova, jimž byla nařízena karanténa, do domu v Hliňanech na Ústecku. Měly by tam být desítky lůžek. Budou tam například i lidé, kteří byli vykázáni z místa trvalého bydliště. Tento týden ve čtvrtek bude rada kraje jednat o využití soukromých budov, jedná se dvěma subjekty. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu kraje řekl náměstek hejtmana Martin Klika.

14:30

Jednání sněmovny pokračuje. Členů vlády, která žádá poslance o prodloužení nouzového stavu, už je na místě pomálu.

14:23

Šíření nového typu koronaviru může v průmyslových provozech zamezit obalení klik dveří měděnou páskou. Při nedostatku vhodných dezinfekčních prostředků lze na čištění povrchu použít alkohol. K umytí rukou by ho měli využít i pracovníci kancelářských provozů před zahájením práce na počítači. Lidé v kancelářích se mohou chránit i doma vyrobenou rouškou doplněnou o jednoduchý filtr například z kuchyňské utěrky. ČTK to řekl odborník na bezpečnost práce ze společnosti Bureau Veritas Petr Kaňka.

14:16

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze by mohla přijmout tři pacienty s covid-19 z Francie, v případě potřeby pro ně mohou její lékaři i dojet. Francouzi chtěli poslat do Fakultní nemocnice Brno šest nemocných ve vážném stavu, nakonec od toho však ustoupili.

14:13

Většina nakažených klientů ostravského Alzheimercentra nemá žádné příznaky onemocnění. Péči o ně zařízení zatím zvládá, řekla dnes za centrum Martina Svobodová.

V pátek byla jedna z klientek centra převezena kvůli jiným zdravotním problémům do nemocnice. "V rámci preventivních opatření nemocnice provedla odběr vzorku, který potvrdil pozitivní nález nemoci covid-19," uvedla Svobodová.

V zařízení pak zdravotníci odebrali vzorky od 77 klientů a 70 zaměstnanců. Výsledky testů zaměstnanců už má zařízení k dispozici všechny, u klientů ještě testování podle Svobodové nebylo kompletně dokončeno. Údaj, jaký objem vzorků se ještě zpracovává, zařízení nemá k dispozici.

14:11

Učitelé se staví skepticky k návrhu, podle kterého by se po znovuotevření škol mohli žáci a studenti vrátit do lavic s rouškami. ČTK to sdělila předsedkyně sdružení Učitelská platforma Petra Mazancová. Podle ní by nošení roušek ve škole narušovalo normální fungování výuky i přestávek. Děti by se například nemohly bezpečně nasvačit či napít. Pokud by stát na nošení roušek ve školách trval, měl by pro učitele a žáky zajistit jednorázové, které vydrží víc než roušky podomácku vyrobené, řekla.

Podle Mazancové má dnes většina učitelů a dětí k dispozici pouze podomácku vyrobené roušky, které je možné bezpečně používat jen omezený čas, nikoli při celodenním pobytu ve škole. "Rodiny by musely roušky denně prát, což nelze ohlídat. Problém by byl i u sociálně slabých rodin či v rodinách se špatnou hygienou. Mohlo by to vést k tomu, že by byly ze vzdělávání vyloučeny děti rodin, které nejsou schopny zajistit denně čisté roušky," uvedla Mazancová.

14:03

V Alzheimercentru Ostrava se nákaza covid-19 potvrdila u 23 klientů a osmi zaměstnanců. Na výsledky testů některých klientů zařízení stále čeká.

13:58

Thomayerova nemocnice v Praze-Krči koupí svou první sanitku pro převoz pacientů s onemocněním covid-19. Získala na ni příspěvek téměř 1,6 milionu korun od Nadace ČEZ. Dnes to uvedla na svém webu.

"Na zakoupení sanitky vybavené speciální filtračně-ventilační jednotkou, která zajistí ochranu zdravotníků, získala nemocnice od Nadace ČEZ příspěvek ve výši téměř 1,6 milionu korun," uvedla nemocnice.

13:49 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda také zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny, oznámil Hamáček.

13:35

Pardubice vyhradily 24 bytů v prázdném bytovém domě u nádraží pro lidi, kteří musí být v karanténě kvůli nemoci covid-19 nebo ji už dostali, ale nemají se kam uchýlit. Slouží bezdomovcům, ale například i těm, kteří byli vykázáni z bydliště kvůli domácímu násilí, ale potřebné místo pro dočasnou izolaci jim chybí. Každý může obývat samostatný pokoj se základním vybavením, dům má dva vchody, řekl ČTK mluvčí magistrátu Radim Jelínek.

13:34 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Testovací sady máme, tam je problém vyřešen. Museli jsme je dovézt z Asie, chápu, že to není populární, nicméně jsme nenašli žádného českého výrobce, který by byl schopen sady dodat. Odběrových sad je dost. Spíš narážíme na to, že laboratoře potřebují i některé další chemikálie, které není jednoduché sehnat. Je tam více výzev, ale byl jsem informován ministerstvem zdravotnictví, že i tato bariéra bude odstraněna," řekl Hamáček.

13:32 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Stále platí zákaz vstupu cizinců do České republiky," řekl Hamáček.

13:30 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Jakkoliv teď není možné odjet na dovolenou, tak pokud bychom to uvolnili, tak to bude hodně záležet na tom, do jaké destinace chtějí lidé vycestovat," oznámil ministr Hamáček.

13:28 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nikdo neplánuje uzavřít Česko na dva roky. U hraničních opatření bude hodně záležet na tom, jak se epidemie bude vyvíjet v ostatních státech," řekl Jan Hamáček.

13:20 Ministr vnitra Jan Hamáček

Důvody k vycestování bude na hranicích kontrolovat policie. "Není možné hranici překročit bez kontroly. U každé osoby je proveden záznam do systému. Ti, kteří budou na hranicích, budou zkoumat důvod," řekl Hamáček.

13:19 Ministr vnitra Jan Hamáček

Odůvodněné případy pro vycestování zveřejnilo ministerstvo vnitra na svých stránkách. "Pokud někdo pracuje v zahraničí, tak není důvod ho držet v České republice. Pokud někdo má lékaře v Německu, jede tam na nějaké důležité vyšetření, může vyjet a čeká ho karanténa. Pokud se ale vrátí do 24 hodin, tak je tam výjimka. Pokud má někdo rodinu v zahraničí, vyjet může," řekl Hamáček.

13:14 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Neznamená to, že povolíme cestování do zábavních parků v Německu nebo na nákupy do Drážďan, nicméně je to zrušení plošného zákazu," doplnil Hamáček.

13:12 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Umožníme cestovat za hranice bez karantény pendlerům, kteří pracují ve zdravotnictví, a teď nově i pracovníkům kritické infrastruktury," oznámil Hamáček.

13:11 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nové podmínky platí až po Velikonocích," dodal Hamáček.

13:35 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

 Premiér Andrej Babiš popřál svému britskému protějšku Borisi Johnsonovi na Twitteru brzké uzdravení.

13:10 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Kdokoliv vycestuje z ČR a splní přísná kritéria, tak bude po návratu povinně umístěn do karantény," řekl Hamáček. "Máme přehled o tom, kdo překročil státní hranice, a každému kromě výjimek bude nařízena karanténa. Naší snahou je, abychom se pomalu dostávali do normálu."

13:10

Až sedm stovek litrů dezinfekce na ruce dodá týdně od vypuknutí pandemie nového koronaviru pracovištím Fakultní nemocnice Olomouc její lékárna. V nabídce má i malá balení dezinfekčního roztoku určená pro veřejnost. Přestože poptávka po dezinfekci už není tak velká jako v březnu, lékárna ve své laboratoři pokračuje v přípravě dezinfekčních prostředků. ČTK to dnes řekl hlavní lékárník FN Olomouc Robert Běhal.

13:09 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Včera jsme na vládě dlouho diskutovali. Plošný zákaz vycestování z České republiky byl zrušen," řekl ministr vnitra Jan Hamáček. "Neznamená to, že otevíráme hranice, jsou stále uzavřené. Nevydáváme víza. Stále platí zákaz vstupu cizinců až na výjimky. Jakkoliv jsme se rozhodli, že plošný zákaz rušíme, tak stále platí nařízení ministerstva zdravotnictví, které omezuje volný pohyb osob. Vycestování bude možné jen ve velmi vážných a odůvodněných případech," dodal.

13:03

Desetina z více než 55 000 lidí, kteří si na internetu vyplnili indikativní test na covid-19, vykazovala závažné příznaky onemocnění. Zhruba 53 procent lidí bylo naopak bez symptomů. Test, který vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) i českého ministerstva zdravotnictví, byl spuštěn v rámci iniciativy SpojujemeČesko.cz. Stane se také součástí aplikace Záchranka, proto by se v následujících dnech mohl dostat minimálně k milionu uživatelů. Uvedly to firmy podílející se na vývoji testu.

Cílem testu je nejen pomoci lidem správně vyhodnotit příznaky možné nemoci a pomoci s dalším postupem, ale také uchránit přetížené zdravotníky před zbytečným náporem lidí. Test je na koronavirustest.online a rovněž na stránkách Seznam.cz.

12:57

Z jednosměnného osmihodinového režimu na nepřetržitý se změnil kvůli koronaviru provoz nemocniční laboratoře v Liberci, kde se provádí testy na covid-19. Denně jich tam udělají 250 až 350. Šest zaměstnanců z oddělení klinické mikrobiologie a imunologie pracuje ve dvou dvanáctihodinových směnách. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Václav Řičář.

12:52

Pirát Vojtěch Pikal ve sněmovně vytkl ministru vnitra Hamáčkovi tvrzení, že jediný, kdo může mít plán, je virus. "Nechtěl bych přisuzovat viru záměr či agendu," řekl Pikal s tím, že podle něj už lze nashromáždit dostatek poznatků, podle kterého se dá předpokládat vývoj viru.

12:46

Armáda v rámci testovací fáze chytré karantény poslala do Jihomoravského kraje pět mobilních odběrových týmů. K dnešnímu ránu odebraly asi 200 vzorků lidem, které hygienici určili pro testování. Všech pět jich denně ale nemuselo vyjíždět, maximum zatím byly čtyři. V pondělí a dnes například vyjely jen dva odběrové týmy armády, řekla ČTK mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Chytrá karanténa má pomoci v boji proti nemoci covid-19.

12:38

Dětští lékaři stále nemají dostatek ochranných pomůcek. Jeden respirátor na den nestačí, chybí podle nich i ochranné brýle nebo štíty, nedostává se rukavic nebo dezinfekce. Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Většina dětských lékařů má podle sdružení ordinace otevřené, například očkování dětí podle nich nejde odložit. Praktických lékařů pro děti a dorost je v Česku zhruba 4800.

"Dostali jsme nějaké roušky, jeden respirátor na den, což samozřejmě nestačí. Správně bychom měli mít i další doporučené ochranné pomůcky, respirátor bychom měli měnit zhruba po čtyřech hodinách, nemluvě o tom, že pokud bychom se šli najíst nebo napít, tak hrozí při chybné manipulaci kontaminace," uvedla předsedkyně sdružení Ilona Hülleová.

12:28

Česko se podle rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimy nemůže kvůli koronaviru zavřít na dlouhé měsíce do izolace. Virus podle něj nezmizí a dlouhotrvající omezení by mohla rozložit fungování společnosti. Vláda by proto měla představit strategii uvolňování opatření proti viru, řekl dnes v proslovu k 672. výročí založení univerzity. Rok 2020 označil za jeden z milníků v historii školy. Zdůraznil, že v boji s koronavirem hraje důležitou roli věda.

"Naše země a společnost se nemůže zavřít na dlouhé měsíce či snad roky do izolace. To je neudržitelné. Viry včetně koronaviru jsou součástí přírody, objevily se a nezmizí. Je velmi nezodpovědné kvůli tomu zcela rozložit sociální a ekonomické vazby v naší zemi," uvedl Zima.

12:28

Francie stále ještě nedosáhla vrcholu epidemie nemoci covid-19, a hovořit o uvolňování opatření v boji proti koronaviru tak není namístě. Televizní stanici BFMTV to dnes řekl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Francie má podle posledních údajů z pondělí přes 74 000 potvrzených případů nakažení koronavirem a 8911 úmrtí na covid-19.

"Jsme stále ve fázi epidemie, ve které se situace zhoršuje," uvedl Véran. Zmírňovat či rušit opatření v boji s koronavirem, jak chtějí například Rakousko, Dánsko či Česko, není podle ministra na pořadu dne. Omezení podle něj budou trvat tak dlouho, jak bude potřeba. "Musíme být trpěliví. Naše trpělivost zahraňuje životy," dodal Véran.

12:23

Liberecká nemocnice zřejmě přestane od středy přijímat od lidí roušky, jež od nich dostává darem. Naopak jí chybí ochranné overaly používané při odběrech u lidí s podezřením na nákazu koronavirem. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. U dalších ochranných pomůcek má největší nemocnice v kraji zásoby na týdny, obdobně jsou na tom další nemocnice v kraji. V anketě ČTK se jejich zástupci shodli, že jen na dodávky od státu nelze spoléhat.

12:22

Kam až se může česká ekonomika vinou koronaviru propadnout? Která odvětví budou opatřeními vlády zasažena nejsilněji? A jaké kroky by se měly podniknout, aby se hospodářství z pandemie zotavilo co nejrychleji? Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídala hlavní ekonomka Raiffeseinbank Helena Horská.

12:10

Na půdě sněmovny probíhá debata o prodloužení nouzového stavu. Kromě toho se jednotliví řečníci vyjadřují také k ochraně živnostníků a dalším ekonomickým tématům. "Kvůli vyčůranosti vlády podnikatelé nejen ztratí nárok na náhradu škod, ale také budou muset k soudu," řekl například Dominik Feri z TOP 09.

12:13

V Íránu přibylo za minulých 24 hodin přes 2000 lidí nakažených koronavirem a celkem je jich tam víc než 62 500. Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v zemi zemřelo od začátku epidemie více než 3870 lidí.

Jak uvádí agentura AFP, křivka vývoje epidemie způsobené koronavirem se tak začíná v Íránu, který je nejpostiženější ze zemí Blízkého východu, pomalu zplošťovat.

12:00

Sbírka hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, překonala 600 000 korun. Během prvního týdne organizátoři mezi čtyři desítky žadatelů rozdělili 440 000 korun. V souladu s kritérii vyhlášené sbírky byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Další žádosti pokračující sbírky budou vyhodnoceny 14. dubna s přihlédnutím na vybrané peníze.

"V týdnu od 2. do 5. dubna do 21:00 jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu," uvedl iniciátor sbírky Baborák. Celkové požadavky žadatelů v první vlně se vyšplhaly na 770 000 korun. Všechny žádosti, na které se nedostalo, budou převedeny do druhého týdne hodnocení.

11:51 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Kdyby počet nakažených rostl tempem Itálie, bylo by nyní v Česku 80 tisíc nakažených," řekl ministr vnitra Jan Hamáček. 

11:48

Zlínská společnost Spur koupí druhou linku pro výrobu nanotextilií. Kapacita produkce se tak v květnu zvýší o 100 procent. Firma již od března vyrábí nanotextilii schopnou zachytit koronavirus, ze které se dělají roušky. Po posílení produkce se chce zaměřit na výrobu respirátorů.

11:53

V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo již 12 332 případů nákazy koronavirem. Nemoci covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo 243 lidí, informovalo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Více než 4000 osob se z nemoci covid-19 uzdravilo.

V nejpostiženější spolkové zemi Tyrolsku dnes skončila celoplošná karanténa a ve většině místních obcí tak nyní platí stejná opatření jako ve zbytku Rakouska.

11:42 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nikdo z nás nemá plán, jak tu epidemii zvládneme. Jediný. kdo má plán, je virus. Nechtějte po nás plán s podrobnými plány," řekl Hamáček.

11:39

Aktuální čísla ze Španělska:

Počet obětí koronaviru ve Španělsku vzrostl o 743, celkem zemřelo již 13 798 pacientů. Nakažených je 140 510.

11:39 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Čelíme největší bezpečností výzvě ČR od druhé světové války," řekl ve sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček.

11:34

Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil dnes v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav. Potrvá do 6. května.

Opatření se týká nejlidnatějších oblastí Japonska, kde žije asi 44 procent populace země. Nouzový stav umožní guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou japonské úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

Vláda připravuje stimulační balíček ve výši 108 bilionů jenů (25 bilionů Kč), který by měl zmírnit dopady opatření na ekonomiku. 

11:32

Slovenští vědci vyvinuli přesný test na koronavirus a připravují výrobu 100 000 kusů, které věnují Slovensku. Novinářům to dnes řekl biochemik a člen stálého krizového štábu zřízeného kvůli pandemii choroby covid-19 Robert Mistrík.

11:20

Knižní trh z předloňských 8,3 miliardy korun klesne až o 3 miliardy korun a počet vydávaných titulů z 15 tisíc na třetinu. O práci přijdou zaměstnanci nakladatelství, redaktoři, překladatelé, grafici, sazeči nebo pracovníci polygrafického průmyslu. V úterní zprávě před tím varuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

11:11

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz prodeje respirátorů nejvyšší třídy FFP3 jiným odběratelům než státu, který vyhlásilo 6. března. Situaci podle něj teď řeší nařízené dodávky českých firem, které je vyrábějí, přímo ministerstvu zdravotnictví. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webu ministerstva. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 podle ministerstva potřebují lékaři, kteří pečují o pacienty s nemocí covid-19 pro procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby.

11:12

Doktoři v USA nasazují na covid-19 léčivo bez ověřeného účinku.

Látka hydroxychlorochin se v posledních týdnech stala na mnoha místech USA standardním léčivým přípravkem užívaným při péči o pacienty s nemocí covid-19. Nasazování léčiva původně zamýšleného jako antimalarikum nebo na léčbu chronických kožních onemocnění opakovaně prosazuje prezident Donald Trump. V jeho expertním týmu však panují neshody ohledně jeho účinnosti, o níž nejsou přesvědčeni ani lékaři, kteří jej předepisují, napsala agentura Reuters.

Lékaři začali hydroxychlorochin využívat na základě několika menších vědeckých studií, které naznačovaly jeho účinek při léčbě covid-19. Někteří doktoři přitom řekli, že léčivo nasazují také kvůli tlaku pacientů, kteří se odvolávají na Trumpova opakovaná doporučení.

11:10

Jiří Němčík dělá taxikáře už tři roky. Svou práci má rád i kvůli zábavným příhodám, které se svými cestujícími zažívá při brouzdání pražskými ulicemi. Ty sdílí na oblíbené facebookové stránce Přiznání taxikářů a letos některé z nich vydal také ve stejnojmenné knize. Poté, co vláda vyhlásila nouzový stav kvůli šíření nového koronaviru, však o klienty i historky přišel. Napsal o tom pro Aktuálně.cz.

10:57

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů motorových vozidel meziročně vzrostly o 7,4 procenta. Z hlediska aktuální situace kolem koronaviru jsou podle analytiků únorové výsledky maloobchodu nepodstatné, dopady epidemie se podle nich naplno projeví v březnu.

Lidé v únoru více kupovali potraviny, zdravotnické pomůcky, léky a kosmetiku. Pokračoval pokles prodeje motorových vozidel, meziročně o pět procent. V dalších měsících se podle ekonomů segment bude dále propadat.

10:34

Absenci otců u porodu v Rakovníku zčásti nahrazují technologie, rodičky mohou být s partnery ve spojení pomocí mobilu i videopřenosu. "Ženy mají při porodu kromě doprovodu otce stejný komfort a stále je prioritou respektování jejich porodních přání," uvedl primář rakovnického gynekologicko-porodnického oddělení Radek Poláček.

10:33

Podnikání muselo v čase tvrdých opatření proti šíření koronaviru podle poradenské firmy Bisnode zavřít 204 000 fyzických osob - podnikatelů. Zprostředkovaně se toto nařízení dotklo dalších desetitisíců osob, o jejichž zboží a služby se zcela nebo podstatně snížil zájem. Nejvíce se to týká podnikatelů ve stravování, kadeřnických a kosmetických služeb či maloobchodu, vyplývá z analýzy Bisnode.

V ČR bylo v březnu registrováno 2 124 596 živnostníků, z nichž zhruba polovina, a to 1 048 735, vyvíjí podnikatelské aktivity.

"Podle našich propočtů se krizová opatření bezprostředně dotkla 203 543 živnostníků, což je téměř pětina z celkového počtu aktivních podnikatelů," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

10:24

Sněmovní školský výbor dnes doporučil poslancům schválit mimořádnou úpravu zákona, podle které by se přijímací zkoušky na vysoké školy mohly konat prezenčně nejdřív 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy by je ale měly mít možnost organizovat i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Výbor zároveň podpořil úpravu, aby přijatí uchazeči mohli dodat maturitní vysvědčení dodatečně až 45 dnů po zápisu. Původní vládní návrh počítal s lhůtou 30 dnů. 

10:21

V Německu se v posledních týdnech výrazně zvýšila návštěvnost autokin, která v době rychle se šířícího koronaviru představují jedno z mála míst, kam lidé mohou ještě vyrazit za zábavou.

10:20

"Podle aktuálních prognóz se odhaduje, že na konci dubna budeme mít 14 až 15 tisíc nakažených osob," oznámil Babiš ve sněmovně. Sledujte přímý přenos na Aktuálně.cz:

Sledujte schůzi Poslanecké sněmovny, která bude jednat o prodloužení nouzového stavu

Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček během jednání sněmovny o opatřeních kvůli koronaviru. (24. 3. 2020)
Sledujte schůzi Poslanecké sněmovny, která bude jednat o prodloužení nouzového stavu | Video: PS PČR
10:16 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Vím, že pro občany není stav vůbec jednoduchý. Jde o výjimečnou situaci, která si žádá rychlé řešení. Nečiní mi žádné potěšení vládnout a žít v nouzovém stavu. Situace je ale vážná a nemůžu slíbit, že tu dnes stojím se svou žádostí naposledy," řekl ve sněmovně premiér Andrej Babiš.

10:14

Začíná schůze Poslanecké sněmovny. Zákonodárci si schválili pořad schůze.

10:12

V Rusku pokračuje rekordní nárůst nakažených koronavirem, oproti pondělku se jejich počet zvýšil o víc než 1100 na téměř 7500. Zemřelo 58 lidí, o 11 víc než v pondělí. Oznámil to dnes vládní krizový štáb.

Na Ukrajině je téměř 1500 infikovaných, 45 pacientů zemřelo.

10:05

"DPP a DPČ nemůžeme zařadit do pětadvacítky. Pokud jsou to čistí dohodáři, tak do 10 000 není žádná evidence. Pokud je to nad 10 000, tak platí odvody a na sociálním zabezpečení by měla evidence být. Budeme to muset otevřít na vládě," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

10:02

Předseda ODS Petr Fiala před začátkem dnešní schůze sněmovny:

09:46

"Předkládám dnes pět velice důležitých zákonů. Nejdůležitější je podpora 25 000 pro OSVČ. Dosáhnou na ni téměř všechny OSVČ, které mají podnikání jako hlavní i vedlejší příjem činnosti," představila další z návrhů ministryně financí Alena Schillerová.

09:44

Nemocnice Pelhřimov dnes zprovoznila místo pro odběr vzorků na testy na nemoc covid-19. Je čtvrté na Vysočině. Průjezdový vyšetřovací stan, kam se i s autem dostavují pacienti doporučení lékaři a hygieniky, stojí na parkovišti před hlavní lůžkovou budovou. Od středy bude mít svoje odběrové místo i poslední z krajských nemocnic - ta v Novém Městě na Moravě na Žďársku, řekla její mluvčí Tamara Pecková.

09:43

"Inspirovali jsme se německým modelem. Pokud se nájemce dostane do problému a není schopen splácet, může požádat svého pronajímatele a tři měsíce nemůže dostat výpověď," představil jeden z předkládaných návrhů před jednáním sněmovny ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

09:29

"Předpokládám, že pokud chce vláda mluvit o nouzovém stavu, tak musí předložit plán, který bude srozumitelný," řekl předseda ODS Petr Fiala. "Vláda má obrovský dluh, který musí napravit."

09:26

"Potřebujeme přesný plán, jehož součástí bude, jak budou chráněny ohrožené skupiny. Krizi jsme zatím zvládali díky svépomoci a nasazení lidí, ale abychom zemi znovu nastartovali, na to takovýto přístup stačit nebude. Znovu vyzveme vládu, aby co nejdříve nabídla plán restartu země, lidé si zaslouží vidět perspektivu, zaslouží si celkový obraz, aby viděli, s čím mají počítat," řekl předseda ODS Petr Fiala.

09:25

Jak je na tom britský premiér Boris Johnson?

Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Původně chtěl opustit domácí karanténu již minulý pátek, příznaky nemoci covid-19 ale neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče.

Podle zdrojů agentury Reuters se jeho stav od pondělního přeložení na JIP nijak nezměnil.

Johnson je jedním z více než 51 000 lidí, kteří se v Británii nakazili koronavirem. Nemoci covid-19 v zemi podlehlo 5373 infikovaných.

Boris Johnson po parlamentních volbách.
Boris Johnson po parlamentních volbách. | Foto: Reuters
09:16

Aktuální čísla e-neschopenek:

09:15

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně přibyli dva pacienti s nemocí covid-19 s těžkým průběhem. Celkem je jich tam deset. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V Jihomoravském kraji je dnes ráno 289 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví.

09:14

Kvůli epidemii covid-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 procent automobilového průmyslu v České republice, z toho zhruba třetina firem byla nucena zastavit výrobu. Současná situace ohrožuje až 150 000 přímých pracovních míst a až osm procent hrubého domácího produktu (HDP). Uvedlo to dnes Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).

"Oceňujeme dosavadní vládní kroky, jako je například zavedení programu Antivirus na podporu zaměstnanosti, považujeme ale za nezbytné, aby vláda v krátkém čase urychleně implementovala a rozšířila soubor opatření na podporu likvidity firem a zaměstnanosti a schválila dostatečně dlouhý harmonogram platnosti těchto opatření. Už nyní je také zapotřebí pracovat na dlouhodobém plánu směrujícím k uvolňování omezení chodu ekonomiky a podpoře nastartování výroby a trhu," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

09:03

"Vývoj posledních týdnů ukázal, jak vláda řeší situaci nesystematicky a až nezodpovědně. Požadujeme po vládě scénáře, které vysvětlí, co lze očekávat, jestli se epidemie vyvine různými směry. Chceme vést debatu ve věci návrhu na prodloužení nouzového stavu. Pokud nám vláda nesestaví plán, předneseme žádost, aby vláda do 20. dubna seznámila veřejnost se scénářem," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

08:59

SPD navrhuje zvýšení příspěvků pro OSVČ na 800 korun na den. "SPD bude pro to, abychom odhlasovali co největší částku pro živnostníky," řekl předseda poslaneckého klubu Radim Fiala.

08:53

Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19. Antivirotikum Avigan, které je nyní ve fázi klinických testů, prokázalo účinnost v boji s nemocí v Číně. S odvoláním na dnešní prohlášení japonského ministerstva zahraničí o tom informovala japonská tisková agentura Kjódó. Vyjádření českého ministerstva zdravotnictví se ČTK snaží získat.

Lék také známý pod názvem Favipiravir vyrábí japonská společnost spadající pod koncern Fujifilm Holdings. Společnost vlastní klinické testování spustila koncem března.

08:42

"Poslanci za SPD podpoří prodloužení nouzového stavu pouze na nezbytně nutnou dobu. Naše stanovisko je prodloužit nouzový stav nejvýše do 30. dubna a dále sledovat situaci," řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

08:38

"Rádi se k tomuto problému sejdeme znovu před 30. dubnem a posoudíme, zda bude potřeba nouzový stav ještě prodloužit," řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik před jednáním sněmovny.

08:36

V Německu za minulých 24 hodin přibylo více než 3800 případů koronaviru, takže jich země má nyní 99 225. Nemoci covid-19 podlehlo 1607 lidí.

08:35

V Česku zemřelo už 80 lidí s koronavirem, informuje web ministerstva zdravotnictví. Nakažených je 4828, vyléčených je 127. Celkem zdravotníci provedli 91 247 testů.

08:29

"Zprávy jsou mírně optimistické, je namístě opatrnost. Ta nejrizikovější skupina má právo na to, aby její zdraví bylo chráněno zvláštními přístupy," řekl předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. 

08:23

"KSČM na této schůzi podpoří návrh o stavu nouze do 30. 4.," oznámil předseda strany Vojtěch Filip.

08:16

"Mám velký tlak od asociace obuvníků, aby se otevřely obchody s obuví. Mají sezonní období. Byl bych pro to, aby byl tento typ obchodů otevřen v další vlně. Ty obchody na sebe musí navazovat. Musíme se postupně vrátit k normálnímu životu, pokud nám to situace dovolí," oznámil Onderka (ČSSD).

08:14

"Vláda řekne důvody, proč je třeba prodloužit nouzový stav. Není to jenom o tom, že je možné vyřizovat zakázky rychleji, je to i o tom, že vláda může reagovat pružněji a to je důležité," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

ČSSD je také připravena podpořit některé návrhy opozice, například na navýšení příspěvků pro OSVČ. "Většinově jsme pro navýšení této částky. Ještě ale budeme mít jednání klubu a musíme si ten parametr upřesnit. Jsme připraveni podpořit některé návrhy opozice, protože se nám zdají rozumné," řekl místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka.

08:08

Novozélandský ministr zdravotnictví David Clark vyvezl svou rodinu na pláž, ačkoli v zemi platí karanténa. Později svou chybu veřejně uznal, označil se za idiota a nabídl premiérce Jacindě Ardernové rezignaci. Vzhledem ke krizi kolem koronaviru ale odvolán nebyl. Je pouze sesazen v rámci vládní hierarchie a přišel o svou druhou funkci, kterou zastával na ministerstvu financí, informoval server BBC.

08:06

"Myslíme si, že je potřeba, abychom byli nadále velmi opatrní. Myslíme si, že zásadní uvolňování ani promořování není namístě. Byli bychom rádi, kdyby sněmovna prodloužila nouzový stav o 30 dnů. Uvidíme. Jsme nakloněni kompromisu," řekl před jednáním sněmovny předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

"Jeden měsíc je logický a nutný. Nouzový stav umožňuje například to, aby náš stát mohl nakupovat ochranné prostředky, potřebujeme právní rámec, který nejde zpochybnit. Doufáme, že žádný z poslanců nechce ohrozit zdraví lidí. To, že se čísla podařilo dostávat níže a níže, neznamená, že bychom měli polevovat. Stále se může stát, že se dostaneme na spirálu, do které se dostaly země typu Itálie nebo Španělska," dodal.

08:00

Poslanci TOP 09 odmítají prodloužit nouzový stav o 30 dní, jak dnes Poslanecké sněmovně navrhuje vláda. I prodloužení do 30. dubna, které se aktuálně podle vyjádření lídrů sněmovních stran zdá nejpravděpodobnější, bude TOP 09 pečlivě vážit. Od vlády chce slyšet jasný plán dalšího postupu v boji s novým typem koronaviru, řekla novinářům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda navrhuje prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května. TOP 09 takovou variantu podle Adamové rozhodně nechce. "Maximálně do 30. dubna, ale i to budeme pečlivě vážit. Chceme znát jasné důvody, proč nouzový stav Česká republika dál potřebuje a proč na tak dlouhou dobu. Co chce vláda dosáhnout, jaký je krátkodobý i dlouhodobý plán," uvedla.

07:59

"Za určitých okolností jsme připraveni podpořit nouzový stav do 30. dubna," dodal poslanec lidovců Vít Kaňkovský.

KDU-ČSL chce příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na vedlejší činnost alespoň 12 500 korun, tedy polovinu jednorázového příspěvku navrženého vládou pro ostatní OSVČ. Lidovci připravili pozměňovací návrh, řekl na dnešní tiskové konferenci před schůzí sněmovny jejich předseda Marian Jurečka.

"Je to zhruba 480 000 lidí, řádně platí daně, odvody. Máme připravený pozměňovací návrh, který by těmto lidem dával alespoň polovinu částky, kterou vláda přiznává těm, kteří jsou jako OSVČ na hlavní činnost," řekl Jurečka k návrhu na příspěvek pro OSVČ na vedlejší činnost. Příspěvek je určen především živnostníkům, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru.

07:54

Starostové a nezávislí (STAN) jsou dnes ochotni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Je to ale naposledy, co podpoří jeho prodloužení o víc než 14 dnů, řekl novinářům před jednáním sněmovny předseda hnutí Vít Rakušan. Vyzval také vládu, aby jasně představila kritéria, podle kterých se budou restrikce uvolňovat. Podle STAN by se stát měl soustředit na ochranu nejohroženějších skupin a pro ostatní lidi omezení zmírňovat.

Vláda navrhuje prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května, STAN to považuje za nepřijatelné. "Prodloužení o 30 dnů je bianco šek. Situace je dynamická, vyvíjí se každým dnem," řekl Rakušan. Hnutí prosazovalo prodloužení o deset až 14 dní, konec dubna je krajní varianta. "Nouzový stav je výjimečné období, měl by se prodlužovat jen na nezbytně nutnou dobu," řekl Rakušan.

07:50

"KDU-ČSL od začátku podporovala opatření vlády. Neměli jsme žádný problém s tím nastavit nouzový stav na 30 dní. Nicméně ohledně dalšího prodloužení už jsme obezřetní. Vnímáme rizika, nicméně jsme přesvědčeni o tom, že není důvod prodloužit nouzový stav o 14 dní. S tím, že jsme připraveni jednat o dalším prodloužení," řekl před jednáním sněmovny poslanec KDU-ČSL a člen krizového štábu Vít Kaňkovský.

Další prodloužení stavu může mít podle něj paradoxně pro řadu lidí zdravotní následky. "Nouzový stav je výjimečný institut, značně ochromuje českou společnost. V tuto chvíli bojujeme s koronavirem, všechno ostatní šlo stranou. To, že odkládáme další lékařské úkony, lze chápat, ale už se dostáváme do bodu zlomu, kdy se musíme ptát, zda to již není větším rizikem než nákaza koronavirem. Je potřeba chránit nejrizikovější skupiny, ale je už třeba mluvit o rozvolňování," dodal.

07:39

Tržiště ve městě Wu-chan, odkud se rozšířila nákaza koronavirem do celého světa, se nyní tiše skrývá za úhledně vypadající modro-bílou zástěnou. Stále jsou tu ale jasné stopy toho, že se uvnitř tržiště Chua-nan skrývalo něco nebezpečného: policejní páska, červené zátarasy a dělníci v ochranných oblecích, informuje agentura AFP.

06:54

Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v pondělí zvýšil o 235 na celkových 4822. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 121 lidí, naopak 78 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:15

V pevninské Číně v pondělí přibylo 32 potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 39 o den dříve. Na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, v Číně během pondělka nikdo nezemřel. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické úřady.

05:55

Obyvatelé čínského města Wu-chan, kde se v prosinci loňského roku poprvé objevil koronavirus způsobující nemoc covid-19, odkud se rozšířil do světa, budou moci poprvé od konce ledna město opustit. Uzávěra města skončí o půlnoci místního času (dnes 18:00 SELČ).

Záběry z čínského města Wu-chan.
Záběry z čínského města Wu-chan. | Foto: Reuters
05:50

Americký prezident Donald Trump si telefonoval se svým pravděpodobným vyzyvatelem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Tématem byla koronavirová krize v zemi.

Představil mi svůj úhel pohledu a plně jsem mu rozuměl. Jen jsme si velice přátelsky tak na 15 minut popovídali. Bylo to opravdu dobré," uvedl Trump s tím, že ne se všemi Bidenovými návrhy však souhlasil.

05:45

Ministerstvo zdravotnictví později uvedlo, že za splnění podmínek lze provozovat například běh, cyklistiku, gymnastiku, venkovní bruslení, skateboarding, jízdu na koni, golf s maximálně dvěma lidmi ve skupině hráčů, tenis, stolní tenis, badminton, volejbal, nohejbal (vždy s nejvýše dvěma hráči na každé straně hřiště), vodní sporty, jako je jachting, kanoistika či veslování, při nejvýše dvou osobách na lodi, sportovní střelbu nebo sportovní letectví.

05:35

Lidé mohou opět na sportoviště, která jsou pod širým nebem. Nadále ale není podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) možné využívat zázemí těchto sportovišť, jako jsou například sprchy nebo šatny.

05:30

Lidé mohou ode dneška opět individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh nebo jízda na kole v lese jsou možné i bez roušek.

00:02

Vlády v mnoha zemích unijní sedmadvacítky včetně ČR kvůli boji proti koronaviru přijaly opatření omezující prodej klíčových výrobků, jako jsou některá léčiva a osobní ochranné pomůcky. Podle Reuters nastaly problémy zejména s dostupností léků, které jsou podávané pacientům s těžkým průběhem covid-19. Mezi ně patří anestetika, antibiotika či látky na uvolnění svalů, díky nimž lze pacienty připojovat na plicní ventilátory.

00:01

Nemocnicím v Evropské unii v důsledku omezení v obchodu a vytváření nadměrných zásob v členských zemích hrozí nedostatek léků pro pacienty trpící nemocí covid-19. S odvoláním na unijní činitele a zástupce farmaceutického průmyslu to dnes napsala agentura Reuters. Evropská komise údajně v tomto směru zkoumá legálnost kroků několika zemí včetně Slovenska.

00:00

Rychlé uzdravení popřál britskému premiérovi i český prezident Miloš Zeman. "Vážený pane premiére, myslím na Vás, přeji Vám mnoho sil v boji s nemocí, přeji Vám, abyste ji překonal a zvítězil nad ní," uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

23:49

Americký výrobce letadel Boeing kvůli pandemii koronaviru dočasně přeruší výrobu modelu 787 Dreamliner ve svém závodě ve státě Jižní Karolína. 

23:24

Italská vláda dnes schválila nový nouzový dekret, na jehož základě budou mít firmy zasažené koronavirovou krizí přístup k likviditě a bankovním úvěrům v celkové výši přes 400 miliard eur (11,02 bilionů korun). 

23:13

Podle informací reportérů televize ITV nebo deníku The Times měl odpoledne britský předseda vlády potíže s dýcháním a musel být napojen na kyslíkový přístroj. "Když už bylo jasné, že jej musí přesunout do intenzivní péče, řekl poradci, že Dominic Raab by jej měl zastupovat," napsal na Twitteru Steven Swinford z uvedeného listu.

23:01

Buckinghamský palác potvrdil, že královna Alžběta II. byla o zdravotním stavu Borise Johnsona v průběhu odpoledne a večera informována.

23:00

Hodně zdraví Johnsonovi popřáli také jeho předchůdci ve funkci - David Cameron a Theresa Mayová. Ta upozornila na to, že koronavirus si nevybírá a vyzvala Brity, aby i nadále zůstali doma a nevycházeli. 

22:58

Političtí lídři z různých částí světa přejí britskému premiérovi Johnsonovi brzké uzdravení. Francouzský prezident Emmanuel Macron vzkázal podporu i jeho rodině a také Britům v této těžké době. 

22:17

Kalifornie propůjčí 500 plicních ventilátorů ostatním amerických státům, které mají kvůli přetížení pacienty s nemocí covid-19 kritický nedostatek těchto zdravotních přístrojů

22:10

Chilská vláda nařídila povinné nošení roušek v celé zemi ve veřejné dopravě, opatření začne platit od středečního rána. Informoval o tom dnes místní tisk. Vláda zatím neupřesnila, zda za porušení budou vybírány pokuty, či zda cestující nebude vpuštěn do autobusu či metra. Chilské ministerstvo zdravotnictví rovněž na Twitteru zveřejnilo instruktážní video, jak si lze roušku vyrobit třeba z trička či šátku.

22:04

Kabinet na základě doporučení Ústředního krizového štábu žádá sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů do pondělí 11. května. Poslanci o tom budou diskutovat v úterý. Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna. Z vyjádření stranických lídrů vyplývá, že dolní komora návrh kabinetu neschválí. Mohla by dát přednost čtvrtku 30. dubna. O tomto datu mluví komunisté a přiklání se k němu i premiér Andrej Babiš (ANO).

21:57

Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo opatření, jimiž jsou uzavřeny obchody a restaurace a je omezen volný pohyb lidí, do konce nouzového stavu. Vláda rozhodnutí úřadu vzala na vědomí, vyplývá z výsledků jednání kabinetu na webu. Původně všechna zmíněná opatření platila do soboty 11. dubna 06:00.

21:46

Na jednotce intenzivní péče je premiér podle britských médií přibližně od 19:00 místního času (20:00 SELČ). Lékaři se jej tam rozhodli přemístit pro případ, že by potřeboval plicní ventilaci. Mluvčí premiérovy kanceláře dodal, že Johnson "zůstává v tuto chvíli při vědomí".

21:46

Do nemocnice St Thomas' Hospital se 55letý Boris Johnson přesunul v neděli večer poté, co se už déle než týden potýkal s nemocí. Vládní prohlášení tehdy hovořilo o "preventivním kroku" a "rutinních" vyšetřeních.

21:40

Bulharsko ve snaze zabránit šíření epidemie koronaviru uzavřelo hranice pro všechny cizince s výjimkou občanů 19 států Evropské unie.

21:30

Premiér už podle prohlášení jeho úřadu požádal ministra zahraničí Dominica Raaba, aby ho v případě nutnosti zastoupil. Downing Street dále uvedla, že Johnsonovi se dostává výborné lékařské péče.

 

21:21

Britský premiér Boris Johnson je v intenzivní péči lékařů poté, co se jeho stav v souvislosti s onemocněním covid-19 zhoršil, uvedla jeho kancelář. 

 

21:12

V boji proti koronavirové pandemii odehrají hvězdy světové populární hudby 18. dubna velký dobročinný koncert vysílaný televizemi i sociálními sítěmi. Do projektu One World together at home (Jeden svět společně doma), jehož cílem je vybrat peníze do fondu Světové zdravotnické organizace (WHO), se zapojí slavní zpěváci a hudebníci jako Lady Gaga, Alanis Morissetteová, Billie Eilish, Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder nebo Lang Lang.

20:44

Guvernér amerického státu Wisconsin Tony Evers nařídil přeložit úterní prezidentské primárky republikánů a demokratů na 9. června. Opatření podle agentury Reuters zdůvodnil zdravotními riziky, které v době pandemie nemoci covid-19 hrozí. Místní republikánští činitelé reagovali oznámením, že se proti guvernérovu dekretu okamžitě ohradí u wisconsinského nejvyššího soudu.

20:17

Americké město New York zvažuje, že by oběti koronaviru pohřbil ve společném hrobě některém z městských parků v případě, že by byla přeplněny márnice, uvedl deník New York Times.

19:58

Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí patrně změní. Vládní návrh dnes s některými úpravami doporučil sněmovnímu plénu schválit zrychleně ve stavu legislativní nouze ústavně-právní výbor. 

19:52 Karel Havlíček.

O bezúročné úvěry s ročním odkladem v programu Covid pro podnikatele zasažené v souvislosti s koronavirem velmi často žádají i firmy, které jsou v dlouhodobé ztrátě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

19:43

Slovensko od středy obnoví kvůli koronaviru kontroly na hranicích. Rozhodl o tom dnes kabinet premiéra Igora Matoviče, vyplývá z informací na vládním webu. Otevřeny budou jen vybrané hraniční přechody, například s Českem deset z 15 silničních přechodů.

19:43

Už 8911 úmrtí způsobených nemocí covid-19 eviduje celkově vláda ve Francii. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dále oznámil, že ve Francii je kvůli nemoci z koronaviru SARS-CoV-2 hospitalizováno 29 722 lidí, z nichž 7772 je ve velmi vážném stavu.

19:42

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena používáním profesionálních ochranných pomůcek běžnou populací. Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes upozornil, že lékařské roušky a respirátory by měly být přednostně vyhrazeny zdravotníkům v první linii boje s koronavirovou pandemií. Používání respirátorů běžnými lidmi by podle něj mohlo zhoršit nedostatek těchto ochranných pomůcek pro lidi, kteří je potřebují nejvíce.

19:33

Policisté a strážníci by měli mít podle sněmovního bezpečnostního výboru možnost pokutovat na místě obyvatele za porušení opatření zavedených vládou a ministerstvem zdravotnictví k omezení šíření nového typu koronaviru. Výbor dnes doporučil sněmovnímu plénu schválit vládní předlohu zrychleně ve stavu legislativní nouze beze změn, řekl Zdeněk Ondráček (KSČM). Postih by mohl podle návrhu dosáhnout až 10 000 korun.

19:22

O dalších 833 mrtvých narostla oficiální bilance covid-19 ve Francii. Vláda hlásí 605 nových úmrtí v nemocnicích a dalších 228 z domovů pro seniory.

19:17

Hygienici evidovali k dnešnímu večeru v Praze 1132 případů nákazy novým typem koronaviru. Za posledních 24 hodin jich přibylo 33. Úmrtí s onemocněním covid-19, které koronavirus způsobuje, bylo v hlavním městě 34, o čtyři více než v neděli večer. Údaje zveřejnila na svém webu pražská hygienická stanice.

19:02 Karel Havlíček.

Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být spuštěn tento týden. Hlavní město by do něj na krytí úvěrů mělo vložit více než půl miliardy korun, další peníze v podobném objemu přidá stát. Podnikatelé by tak měli mít k dispozici čtyři až pět miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

19:01 Roman Prymula.

V testovací fázi takzvané chytré karantény na jižní Moravě bylo na konci minulého týdne odebráno 180 vzorků. Mechanismus nalezl několik kontaktů, sekundárně byli vytipováni potenciálně rizikoví lidé. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dosud se u projektu řeší řada různých problémů, zejména jde o elektronické propojení s laboratořemi, dodal.

18:58

Radnice jednatřicetitisícového Trutnova sníží nájemné z nebytových prostor podnikatelům, na které dopadla opatření státu související s epidemií nového koronaviru. Pomoc spočívá ve snížení nájemného až na deset procent s následným prominutím. Týkat se bude měsíců, kdy byl vyhlášen nouzový stav, a v některých případech i delší doby. Snížené nájemné může mít v souhrnu hodnotu až 4,4 milionu korun. Rozhodla o tom dnes rada města.

18:56

Norská vláda tvrdí, že šíření koronaviru v zemi dostala pod kontrolu. Nové statistiky ukazují, že jeden nakažený člověk infikuje pravděpodobně méně než jednu další osobu, řekl dnes podle agentury DPA norský ministr zdravotnictví Bent Höie. Do dneška skandinávská země evidovala 5755 nakažených. Devětapadesát lidí s nemocí covid-19 v Norsku zemřelo.

18:55 Karel Havlíček.

Ministerstvo průmyslu a obchodu obdrželo zatím 37 000 žádostí o vyplacení ošetřovného na hlídání dětí do 13 let pro živnostníky. Vyplatit chce všechny žádosti do 26. dubna. První začne vyřizovat ve čtvrtek, naplno plánuje agendu vyřizovat po velikonočních svátcích. Novinářům to dnes po zasedání vlády řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

18:53

Vláda odmítla návrh na poskytnutí desítek tisíc ochranných pomůcek San Marinu. Požádalo o ně tamní ministerstvo zahraničí kvůli boji proti novému typu koronaviru. Ministerstvo vnitra navrhovalo do malé republiky na Apeninském poloostrově poslat desítky tisíc kusů roušek, respirátorů či ochranných obleků, uvedl Tomáš Petříček.

18:51

Koronavirus se rozšířil už i do největší favely, tedy chudinské čtvrti, v Brazílii. Město Rio de Janeiro oznámilo, že ve favele Rocinha se v neděli potvrdily první čtyři případy nákazy, informovala místní média. Brazilské favely patří kvůli podmínkám, v jakých jejich obyvatelé žijí, k nejohroženějším oblastem v zemi. Některé z nich ovládají drogové gangy, které tam podle některých zdrojů kvůli koronaviru vyhlásily noční zákaz vycházení.

18:50

Ministr zahraničí Tomáš Petříček řešil dnes se sousedními státy otázku pendlerů, kteří jezdí za prací do zahraničí.

18:47

Spojené státy odmítají obvinění ze zabavení dodávky respirátorů pro berlínskou policii. Americká vláda podle velvyslanectví USA v Berlíně a Bangkoku neučinila nic se záměrem odklonit dodávky tak, aby se dostaly do USA. Spor zažehl v pátek berlínský radní pro vnitro Andreas Geisel, když nepřímo obvinil americkou vládu z "moderního pirátství" poté, co do Německa nedorazila zásilka 200 000 respirátorů od americké firmy, které německá metropole objednala pro berlínskou policii. Respirátory byly podle Geisela zkonfiskovány v Bangkoku.

18:45

Kanadské provincie a teritoria ve snaze zastavit šíření koronaviru zavádějí na společných hranicích kontroly, na kterých místní policie zakazuje vstup obyvatelům z jiných částí země. Dnes o tom informovala televize CBC, která poukázala na to, že tato restriktivní opatření nemusí být ve shodě s kanadskou ústavou. Ta totiž každému občanovi i držiteli trvalého pobytu zaručuje volný pohyb po celé zemi včetně práva usadit se kdekoli na kanadském území. Země eviduje asi 16 000 případů nákazy, přes 280 lidí tam nemoci podlehlo.

18:43

Pódia zejí prázdnotou a ticho prostoupilo i prostory nejdéle fungujícího rockového podniku v Praze a nejspíš i celém Česku. Klub 007 Strahov zavřel teprve podruhé za víc než půlstoletí existence. Příběhy lidí, kteří se podílejí na jeho provozu, ilustrují, jaké katastrofě hudební průmysl čelí.

18:42

Bangladéšská vláda dnes slíbila, že bude poskytovat nouzové dávky potravin tisícovkám sexuálních pracovnic, které zaskočilo náhlé uzavření nevěstinců kvůli šíření koronaviru. Vláda 20. března oznámila okamžité uzavření zhruba 12 oficiálně fungujících vykřičených domů včetně jednoho z největších na světě - nazvaného Daulatdia -, kde je asi 1500 sexuálních pracovnic. Prostitutky se po ztrátě obživy obrátily na vládu s žádostí o pomoc a ta jim přislíbila poskytnout 30 kilogramů rýže, zmrazení nájmu a hotovost v přepočtu asi 630 korun.

18:40

Krize kolem koronaviru dopadá i na záchranné stanice pro zvířata. Podle Českého svazu ochránců přírody některým hrozí nedostatek peněz kvůli omezení pravidelných příspěvků od obcí či krajů. Svaz tak pro stanice vyhlásil sbírku Velikonoční nadílka. 

18:39

Pražský magistrát podpoří knižní vydavatele, od nichž odkoupí knihy za celkem deset milionů korun pro Městskou knihovnu. V režimu individuálních dotací Praha nově přijímá žádosti na tvorbu a prezentaci uměleckého obsahu on-line. Město přispěje pěti miliony korun. Dnes to oznámila radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě). 

18:33

Nákaza ve státu New York je podle jeho hlavních představitelů na vrcholu či se k němu přiblížila.

18:30 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Apelujeme na všechny, aby o Velikonocích zůstali doma, aby se nikde nescházeli se svými příbuznými tak, jak byli zvyklí. Nebudou se konat bohoslužby, nebudou chodit koledníci, to by odporovalo stávajícím opatřením," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

18:29 Roman Prymula.

Podle Romana Prymuly je nyní situace v Česku stabilizovaná a vyvíjí se příznivě. "Podařilo se stabilizovat epidemii tak, že nemá exponenciální charakter," řekl.

18:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví chce po Velikonocích představit plán postupného uvolňování přijatých opatření kvůli koronaviru. Mezi jednotlivými uvolněními by měl podle Vojtěcha být určitý časový odstup, aby bylo možné vyhodnotit dopad takového rozhodnutí. Nepůjde tak o nějaké živelné úpravy, řekl. "Chci připravit jasný plán, po Velikonocích ho představíme, jak to bude probíhat, aby to mělo řád, aby ten plán byl na stole," poznamenal ministr.

18:26

Americký stát New York hlásí za neděli 599 úmrtí na koronavirus. V celých USA pak podle propočtu Reuters nákaze podlehlo přes 10 000 infikovaných.

18:23

Na jednorázový příspěvek 25 000 korun od státu určený osobám samostatně výdělečně činným by mohlo dosáhnout víc lidí, než vláda původně navrhla. Sněmovní rozpočtový výbor v pondělí na návrh ministerstva financí doporučil rozšířit podmínky pro získání tohoto takzvaného kompenzačního bonusu například na podnikající studenty do 26 let.

18:21

V Itálii zemřelo za den 636 nakažených koronavirem, o stovku více, než hlásily úřady v neděli. Počty nakažených vzrostly za den o asi 3600 na 132 547.

18:10 Karel Havlíček.

Vláda bude v týdnu po Velikonocích otevírat další provozovny, jejich druhy bude postupně přidávat s ohledem na možná rizika, uvedl vicepremiér Karel Havlíček. Půjde například o papírnictví nebo obchody s obuví, které avizoval premiér Andrej Babiš. "Nemůžeme se přizpůsobit úplně každému, lobby je obrovská," dodal Havlíček. Podle něj nesmí být vláda pod tlakem zájmových skupin a musí se rozhodovat racionálně.

18:06 Roman Prymula.

Koronavirem nejsou ohroženi pouze senioři, podle Romana Prymuly jsou nejrizikovějšími faktory některá chronická či onkologická onemocnění v kombinaci s vyšším věkem. Tyto skupiny se nyní bude vláda snažit ochránit. "Nechceme uvolnit veškerá opatření, aby tu došlo k nějakému hromadnému exodu," uvedl.

18:03 Karel Havlíček.

Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s odjezdem do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy na rovnocenné cesty. Poukazy budou moci odmítnout lidé nad 65 let, zdravotně postižení nebo nezaměstnaní. V případě, že lidé poukaz do 31. srpna příštího roku nevyčerpají, kanceláře jim budou muset vrátit peníze. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

18:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Nechystáme žádné živelné promořování populace," uvedl Vojtěch s tím, že vláda chce nadále chránit nejohroženější skupiny. Podle něj nebyla informace dobře pochopena.

17:59 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Navrhujeme na základě podnětů několika nemocnic, že bychom umožnili po dobu nouzového stavu a tři měsíce po skončení výkon povolání lékařů ze třetích zemí, kteří ještě nesložili aprobační zkoušku, jsou v procesu vzdělávání a mohli by se více zapojit do práce v jednotlivých nemocnicích," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde podle něj jak o lékaře, tak nelékařské pracovníky, kteří by mohli odlehčit vytíženým českým lékařům při náporu pacientů.

17:56

Češi budou mít možnost v odůvodněných případech vycestovat například za účelem obchodního jednání, návštěvy lékaře nebo příbuzného, nicméně po návratu budou muset do čtrnáctidenní karantény.

17:54

Lidé budou po 14. dubnu možná moci v odůvodněných případech vycestovat z Česka. Vláda dnes schválila návrh Ústředního krizového štábu, řekla jeho mluvčí Klára Dlubalová. Zrušení plošného zákazu vycestovat, který byl zaveden kvůli šíření nákazy novým koronavirem, bude podle ní platit v případě, že sněmovna rozhodne o prodloužení nouzového stavu.

17:47 Karel Havlíček.

Od čtvrtka budou zároveň platit přísnější hygienická opatření. Všichni zákazníci budou moci být minimálně dva metry od sebe, pokud se nejedná o rodinné příslušníky nebo doprovázející osoby. U vchodů musí být dezinfekční prostředky, zákazníci by je měli použít při příchodu i odchodu. Pro všechny zákazníky začne platit také povinnost nošení rukavic.

17:45 Karel Havlíček.

Uvolněny budou od čtvrtka obchody spjaté s rekreací, zahradničením, domácími pracemi a sportem, například železářství, stavebniny, hobby markety, servisy jízdních kol a podobně. Od úterý mohou být v provozu sběrny a výkupny surovin. Otevře se na 50 tisíc maloobchodních provozoven.

17:42 Karel Havlíček.

Od zítřka se uvolňují venkovní sportovní aktivity individuálního charakteru, jako je běh nebo cyklistika, oznámil na tiskové konferenci ministr průmyslu Karel Havlíček. Pro sportovce zároveň platí výjimka z nošení roušky, pokud se bude pohybovat v bezpečné vzdálenosti od dalších lidí.

17:39

Počet uzdravených z nemoci covid-19 v Česku stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 121, od rána o 25 lidí. Úmrtí přibylo šest na 78, případů nákazy za dnešek 148 na 4735.

17:29

Německá kancléřka Angela Merkelová vnímá, že se postupně mění názor odborníků na nošení roušek. Když se tento trend bude dále prosazovat, bude za to, aby je lidé nosili i v Německu. Řekla to na tiskové konferenci v Berlíně. Vyjádřila také přesvědčení, že koronavirus představuje pro Evropskou unii největší zkoušku od jejího založení.

17:24

Banky k dnešnímu dni obdržely téměř 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními na zabránění šíření koronaviru. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi členskými bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března a odklady splátek poskytují.

17:23 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Úřady práce zapsaly do evidence v březnu 35 714 nových uchazečů o zaměstnání. Je to třetí nejnižší březnový počet nových nezaměstnaných od počátku tisíciletí a ve srovnání s letošním únorem je to o šest procent víc. Vyplývá to ze statistik nezaměstnanosti Úřadu práce od roku 2000. Aktuální údaj zveřejnila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní mělo Česko v březnu tříprocentní nezaměstnanost, tedy stejnou jako v únoru před začátkem koronavirové krize. Ta by se mohla na údajích projevit až v příštích týdnech, uvedla šéfka resortu.

17:22

Newyorští hasiči spustili sirény na počest těch, kteří pomáhají bojovat s koronavirem.

17:02

Lékárny postupně doplňují léky s obsahem paracetamolu, kterých byl v uplynulých týdnech v Česku nedostatek. Poptávka lidí po Paralenu a dalších podobných léčivech podle většiny z nich klesá. 

17:01

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera dodala české vládě během dvou týdnů z Číny 5,1 milionu chirurgických masek, 636 135 respirátorů a 30 000 testovacích sad. Ministerstvu vnitra zároveň poskytla 20 milionů Kč na nákup dalšího zdravotnického materiálu pro boj proti koronaviru. 

16:53
16:52

Denní centrum pro lidi bez domova začalo ráno vznikat v Brně v ulici Vlhká. Tvoří ho mobilní kontejnery. Bude sloužit zdravým lidem, kteří přes den, když zavřou noclehárny, nemají kam jít. Má omezit jejich sdružování na veřejnosti.

16:46

Agentura CzechInvest společně s ministerstvem průmyslu a obchodu spustila virtuální hackathon Hack the Crisis. Jeho cílem je podpořit a sjednotit aktivity vedoucí k zmírnění dopadů pandemie koronaviru a hledat konkrétní řešení pro aktuální potřeby. Hackathon propojí stát, firmy, odborníky i mentory.

16:32

Slovensko má první dva případy úmrtí v souvislosti s koronavirem, oznámil ministr zdravotnictví Marek Krajčí. V neděli v zemi přibylo 49 infikovaných, celkový počet nakažených tak přesáhl hranici 500 pacientů.

Jednou z obětí pandemie nemoci covid-19 je pacient, který zemřel již minulý týden, pouhý den po propuštění z nemocnice. Úřady pak několik dnů zkoumaly přesnou příčinu úmrtí.

16:24

Onemocnění covid-19 v pondělí podlehla matka fotbalového trenéra Pepa Guardioly, který vede anglický Manchester City, píše agentura Reuters. Španělce bylo 82 let.

16:16

Pražští radní dnes nedoporučili, aby bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí covid-19 byli umístěni do karantény v bývalém učilišti v Písnici. Minulý týden to doporučil krizový štáb, proti se však postavili Spojené síly pro Prahu a starosta Libuše Jiří Koubek (TOP 09). Místo musí magistrát vyhradit z vládního nařízení, náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) má za úkol připravit jiné řešení. Finální rozhodnutí je na primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti).

16:08

Řidičů na českých silnicích v době karantény výrazně ubylo. Přestože ceny pohonných hmot jsou nejnižší za mnoho let, benzinové pumpy palivo prakticky nemají komu prodat.

16:07

Už druhé velké stěhování zažila za poslední dobu Správa kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci kvůli výskytu koronaviru u zdejších zahraničních studentů. Do bloku koleje Generála Svobody v neděli a během dneška přestěhovala dalších 21 lidí s pozitivním testem na covid-19. V bloku s nejpřísnějším epidemiologickým režimem je jich nyní 49, v druhém zůstává až 80 lidí v karanténě. Koleje opatření zatím kapacitně zvládají.

15:54

Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické ověřili postup, jak bezpečně sterilizovat jednorázový respirátor FFP3 pomocí páry a mikrovlnné trouby.

15:53

Praha upraví svůj evropský operační program Praha - pól růstu, aby mohla použít více než půl miliardy korun pro krytí úvěrů malých a středních podnikatelů v souvislosti s koronavirovou krizí. Podmínky budou stejné jako u vládního programu COVID II, do kterého pražští podnikatelé nemají přístup. Rozhodli o tom radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přislíbil, že stát do programu dodá dalších 400 milionů korun. Celková výše garantovaných úvěrů by tak měla dosáhnout 1,8 miliardy korun.

15:51

Policie prověřuje plzeňského hejtmana a další lidi z kraje, zda se nedopustili šíření nakažlivé nemoci. Hejtman to odmítá, dle hygieny nic neporušil.

15:38

Do projektu dobrovolných pilotů, kteří v minulých týdnech nabídli rozvážení zdravotnického materiálu po republice, se zapojilo už přes 300 letců. Ti v minulém týdnu rozvezli přes dvě desítky zásilek, mířily zejména do nemocnic. 

15:37

Ústřední vojenská nemocnice v Praze zahájila vlastní laboratorní testování vzorků odebraných k průkaznosti nového koronaviru. Nemocnice to dnes oznámila na svém webu. Laboratoř funguje denně od sedmi do 19 hodin, podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke se uvažuje i o nonstop provozu.

15:22

Češi strávili v prvních dvou týdnech celostátní karantény u televizí o 33 procent více času než ve stejném období loni. U mladých diváků sledovanost narostla o více než 50 procent. K televizním obrazovkám nyní usedá denně 78 procent Čechů, sledují je přes 4,5 hodiny denně. Vyplývá to ze statistik mediálního zastupitelství Atmedia.

15:20

Minulý víkend vyrazili někteří Češi hromadně do parků a na výletní místa a porušovali zákaz shlukování a doporučení zůstat doma.

15:20

Ministerstvo financí v dnes zveřejněné prognóze očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by ale měla podle úřadu česká ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Loni ekonomika stoupla podle dat Českého statistického úřadu z konce března o 2,5 procenta.

15:19

Olomoucká radnice promine na tři měsíce nájemné několika desítkám podnikatelů, kteří v městských nemovitostech provozují například restaurace či obchody a kvůli vládou vyhlášenému nouzovému stavu je museli dočasně uzavřít. Návrh radních dnes schválilo zastupitelstvo.

15:18

Středočeský kraj poskytne bezúročné půjčky živnostníkům postiženým při koronavirové epidemii. Vyčlenit na to chce 2,75 miliardy korun, finanční zdroje si zajistí krátkodobým překlenovacím úvěrem od bank. Podnikatelé budou moci získat maximálně 50 000 korun, půjčka bude splatná do čtyř let, řekla dnes Helena Frintová z krajského úřadu.

15:15

V Belgii a Nizozemsku dál roste počet lidí nakažených koronavirem a přibývá i těch, kteří nemoci covid-19 podlehli. V Belgii už je potvrzených případů více než 20 tisíc, v Nizozemsku padla hranice 18 tisíc infikovaných. Obětí nemoci covid-19 hlásí Belgie přes 1600, Nizozemsko přes 1800.

15:15

Co vše lze vyřídit elektronicky a jaké změny pandemie přináší.

15:14

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 procenta hrubého domácího produktu, odhaduje v dnes zveřejněné makroekonomické prognóze ministerstvo financí. Celkový veřejný dluh by pak měl stoupnout na 35,2 procenta HDP. Důvodem je očekávaný propad daňových příjmů, nárůst výdajů rozpočtu kvůli zmírnění dopadů šíření koronaviru a s tím spojený vyšší schodek státního rozpočtu, uvedl úřad. Sněmovna 24. března schválila zvýšení schodku rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

15:11

Bývalý vrchní představitel české armády i NATO Petr Pavel založil iniciativu Spolu silnější, která má pomoci lidem zapojeným do boje s koronavirem. Jejím cílem je shánět peníze a následně podpořit dobrovolníky, kteří například vyrábí ochranné pomůcky. Na transparentní účet mohou lidé přispět přes webové stránky www.spolusilnejsi.cz. Hlásit se na nich mohou zároveň lidé nebo organizace, které potřebují urgentní pomoc. 

Foto: Lukáš Bíba
15:08

Do testovací fáze projektu tzv. chytré karantény na jižní Moravě se do pátku zapojily řádově jednotky stovek lidí. Nakaženým hygienici nechali vytvořit vzpomínkovou mapu na základě údajů o pohybu jejich mobilního telefonu a platební karty. Při rozhovoru s hygienikem si pak lidé na základě údajů v mapě mohou lépe vzpomenout, kde se pohybovali a koho tam potkali, a mohli ho tedy nakazit. 

15:07

Pořadatelé knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha zprostředkují místo jeho zrušeného 26. ročníku on-line setkání s českými autory. Formou krátkého rozhovoru a autorského čtení se zúčastní vybraní tuzemští spisovatelé. Zároveň při akci získají peníze na podporu knižního oboru i na věnování knih pro vybrané subjekty. 

14:55

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) chce na dnešním jednání vlády mluvit o případném uvolnění prodejů na farmářských trzích. Zásadní ale bude stanovisko zdravotnického resortu, sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Tržiště jsou podobně jako jiné obchody zavřená vládním nařízením od poloviny března, důvodem je zamezení šíření nákazy koronavirem.

14:46

Pivovary navrhují vládě kompenzovat přímé škody pro výrobce piva i pro restaurace a odpuštění spotřební daně z čepovaného piva, které se bude muset kvůli vládním opatřením vylít. Tržby pivovarů v Česku klesly v důsledky epidemie o 40 procent, u minipivovarů přesahuje snížení 80 procent. Pivovary spustily v minulém týdnu kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachraňhospodu.cz kupovat poukazy, které uplatní, až se restaurace znovu otevřou.

14:43

Ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech a Olomouci, které během současné koronavirové krize slouží jako mezisklady ochranného materiálu, bylo zatím vydáno 15 milionů kusů ochranných pomůcek. Sklad v Sedlčanech je primárně určen pro zásobování fakultních nemocnic, sklad v Olomouci pro zásobování průmyslu.

14:39

Síť Café Therapy v centru Prahy musela kvůli vládním opatřením v březnu uzavřít své provozy. Teď chystá jídlo lidem bez domova.

14:36 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Premiér Andrej Babiš hovořil se svým francouzským protějškem Édouardem Philippem.  "Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

14:32

Ve Švýcarsku se potvrdilo už více než 21 tisíc případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin se počet nakažených zvýšil o 552. Švýcarsko nyní vykazuje v Evropě jeden z nejvyšších denních nárůstů počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Obětí nemoci covid-19 je v zemi již 584. První oběť má také Lichtenštejnsko.

14:29

Chovatelé slepic hlásí vyprodané sklady vajec. Jejich odbyt v uplynulých týdnech nezvýšily očekávané Velikonoce, ale to, že lidé kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru jsou více doma, kde i více pečou a vaří, řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Podle ní podobná situace je i s drůbežím masem.

Foto: ISIFA/Thinkstock
14:29

Ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech a Olomouci, které během současné koronavirové krize slouží jako mezisklady ochranného materiálu, bylo zatím vydáno 15 milionů kusů ochranných pomůcek. ČTK to dnes řekl předseda správy Pavel Švagr. Připomněl, že sklad v Sedlčanech je primárně určen pro zásobování fakultních nemocnic, sklad v Olomouci pro zásobování průmyslu.

14:26

Cestovní kanceláře budou moci u zrušených zájezdů kvůli koronaviru s plánovaným zahájením od 20. února do 31. srpna odložit vrácení peněz klientům. Do 31. srpna příštího roku bude platit takzvaná ochranná doba, po kterou zákazníci kanceláří obdrží místo hotovosti poukaz využitelný na ekvivalentní zájezd. Poukaz budou moci odmítnout například lidé nad 65 let, zdravotně postižení nebo nezaměstnaní.

14:10

Německo zatím nezavede kontroly na hranicích s Českem, jak o tom uvažoval ministr vnitra Horst Seehofer. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekl mluvčí resortu Björn Grünewälder. Stejně tak spolková republika zatím nepočítá s kontrolami na hranicích s Polskem, Nizozemskem a Belgií, chystá ale 14denní karanténu pro lidi, kteří přicestují. Na pendlery se toto opatření vztahovat nebude.

14:11 Ministr vnitra Jan Hamáček

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. "Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

14:10

Izrael umožní věřícím židům, kteří z náboženského důvodu nosí plnovous, zakrývat si ústa a nos v souladu s požadavkem vlády a bez nutnosti oholit se. Itamar Grotto z ministerstva zdravotnictví oznámil, že úřad připravuje licenci pro roušky vyráběné na zakázku pro lidi s plnovousem. Úřad vrchního rabína zvažuje i povolení, aby se muži z ultraortodoxní komunity mohli oholit.

Foto: Reuters
14:07

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

14:00

Armáda pokračuje v rozvozu ochranných pomůcek do regionů.

13:45

Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubickém kraji v posledních týdnech fungují spíš jako mateřské a základní školy. Do některých z nich chodí děti hasičů, policistů či lékařů a zdravotníků, uvedlo dnes hejtmanství v tiskové zprávě.

"Poradny jsme požádali o pomoc se zabezpečením dětí zaměstnanců krajských nemocnic a zdravotnických zařízení hned po uzavření škol. S danou situací se vypořádaly a zároveň se jim podařilo vyřešit i problém s nedostatkem ochranného materiálu tím, že ušily roušky nejen pro svou potřebu, ale také pro děti," řekl krajský radní Bohumil Bernášek.

13:36 Ministr vnitra Jan Hamáček

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vnímá vyjádření Romana Prymuly o promořování populace jako problematické. Taková změna by podle něj nešla vzít zpět a je nutné ji nejprve konzultovat s odborníky.

13:28

Kladno vyčlenilo několik městských bytů, mohou posloužit například zdravotníkům v karanténě kvůli onemocnění covid-19, ale i dalším lidem, třeba i v případech sociálních problémů včetně domácího násilí. Město tak chce usnadnit současnou situaci členům záchranných složek i dalším potřebným. 

13:11

Čtvrtina lidí se obává ztráty práce, přes polovinu domácností šetří a dvě z pěti mají úspory na pouhý měsíc, píše v komentáři David Klimeš. Na jeho otázky odpovídá sociolog Daniel Prokop.

12:55

V Litovli na Olomoucku počet případů nákazy covid-19 roste i týden po zrušení karantény. Podle hygieniků je to však v normě. Svou roli může hrát nejen důsledné trasování, ale i otevření oblasti, která byla po dva týdny hermeticky uzavřená. Lidé se tak mohou s nákazou setkat i jinde. Ve městě s téměř 10 000 obyvateli je nyní 107 potvrzených případů, před týdnem při oznámení ukončení karantény jich bylo 79. Plošné testování zdejších obyvatel zatím není podle starosty Litovle a hygieniků na pořadu dne.

12:54

Nemoci covid-19 v Evropě podlehlo už více než 50 tisíc lidí. Vyplývá to z dat, která shromáždila francouzská tisková agentura AFP. Téměř 85 procent obětí je ve čtyřech zemích: Itálii, Španělsku, Francii a Británii.

12:53 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami jedná o nastavení bonifikací pro nemocnice, které léčí lidi s covid-19. Mohly by za ně víc odměnit zaměstnance, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

12:53

V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má celkem 3739 mrtvých a počet nakažených stoupl na 60 500. Údaj o infikovaných se zvýšil oproti neděli o více než 2200.

12:52

Nemoc covid-19 se prokázala u další pracovnice Domova pro seniory Iris v Ostravě. Nakaženi jsou tak aktuálně čtyři zaměstnanci a 13 klientů tohoto zařízení. Z 13 nakažených seniorů jich je pět již v nemocnici, dalších osm bude z preventivních důvodů do nemocnice převezeno dnes. Postarají se o ně nemocnice v Havířově a Frýdku-Místku, každá z nich převezme čtyři nakažené. 

12:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

O přijetí pacientů s nemocí covid-19 ze zahraničí projevily zájem i pražské nemocnice, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v nich pro to kapacity jsou. Prvních šest nakažených z Francie přiletí do Brna odpoledne. V Praze by podle ministra mohly pacienty přijímat také Fakultní nemocnice v Motole nebo Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. "Zejména Všeobecná fakultní nemocnice se o to aktivně přihlásila," řekl Vojtěch.

12:45 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš nesouhlasí s Prymulovým názorem ohledně promoření populace koronavirem. Radiožurnálu řekl, že je to riskantní a Česko jde cestou chytré karantény.

12:44

Novocirkusový soubor Cirk La Putyka promítal v neděli večer na panelák na pražském sídlišti filmový záznam představení Family z roku 2015. 

Cirk La Putyka, promítání Family na panelák

Cirk La Putyka, promítání Family na panelák
1:01
Cirk La Putyka, promítání Family na panelák | Video: Associated Press
12:42

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

12:51

Ministerstvo zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami jedná o nastavení bonifikací pro nemocnice, které léčí lidi s covid-19. Mohly by za ně víc odměnit zaměstnance, řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Státní nemocnice už podle něj odměny navíc dávají. K přidání peněz zdravotníkům vyzvala ministerstvo minulý týden i Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje zařízení jiných zřizovatelů, než je stát.

12:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha budou plošně testovat. Používat se na to budou rychlotesty, každému kraji jich má být poskytnuto 20 000. Testování má být pravidelné, opakovat se budou jednou za deset až 14 dní, provádět jej budou zdravotníci docházející do sociálních zařízení nebo praktičtí lékaři.

12:26

Odběrné místo na bubenečském Výstavišti v Praze 7 zatím funguje bez problémů a zájemců o odběr vzorků pro testy na nemoc covid-19 přibývá. ČTK to dnes řekl David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha, která odběrné místo pro magistrát provozuje. Na Výstavišti jsou lidem odebírány vzorky přímo z vozu a nemusí vystupovat. Každý ale musí mít platnou žádanku. Místo bude každý všední den od 08:00 do 18:00.

12:22

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně ve spolupráci s českou firmou Emglare Technologies vyvinula aplikaci s názvem COVID-19!. Cílem aplikace je poskytnout uživateli informace o nákaze, návod, jak předcházet jejímu šíření, nebo aktuality z Česka i ze světa. Po celém světě si ji stáhlo už přes čtvrt milionu uživatelů. 

12:02

V Bělorusku je kolem 700 prokázaných případů nákazy koronavirem, 13 lidí onemocnění covid-19 podlehlo. V zemi bylo provedeno 40 tisíc testů, přes padesát nemocných se z choroby zotavilo.

Bělorusko dlouho šíření nákazy zlehčovalo, prezident Alexandr Lukašenko ještě nedávno odhadoval, že země nákazu do Velikonoc zvládne. Karanténu označoval za zbytečnou a tvrdil, že žádná tragédie se nekoná.

12:00

Množství případů nákazy koronavirem bude v Polsku vrcholit za jeden nebo dva měsíce. Prohlásil to předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. V zemi podle ministerstva zdravotnictví od neděle přibylo 99 nově infikovaných lidí a čtyři úmrtí spojená s koronavirem.

11:59

Počet obětí nemoci covid-19 ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl o 637. Je to nejmenší denní přírůstek od 24. března. Onemocnění v zemi celkem podlehlo 13 055 lidí. Testy koronavirus potvrdily u více než 135 tisíc lidí a 40 tisíc infikovaných se už uzdravilo.

11:50

Hostivický výrobce plastových výlisků Mifer vyrábí hledí do ochranných štítů, které pomáhají dokončit dobrovolníci s 3D tiskárnami, a poté jimi zdarma zásobují záchranné složky. Společnost nyní vyvinula i vlastní štít, což pomůže výrazně zvýšit celkový počet denně vyrobených pomůcek až na tisíce. Za společnost o tom dnes informovala Andrea Bartoňová. Štíty jsou jednou z ochranných pomůcek proti šíření onemocnění covid-19.

11:46

Krizový štáb navrhne vládě zrušit zákaz vycestování od 14. dubna. Češi by ale mohli vyjet jen v odůvodněných případech. Hranice mají být dál uzavřené.

11:43

Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra zdravotnictví omezení zmírnit. Prodejny budou muset pouštět málo zákazníků a dezinfikovat.

11:41

Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření. Rakousko je tak jednou z prvních evropských zemí, která zveřejnila konkrétní termíny na cestě z krize kolem koronaviru.

Omezení pohybu by mělo platit v Rakousku do konce dubna. Už po Velikonocích by se ale měly otevřít menší obchody, zbytek pak od 1. května. Hotely a restaurace se otevřou nejdříve v polovině května. Až do konce června se nebudou konat v Rakousku žádné veřejné akce.

11:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Teď jsme schopni pandemii řídit dobře, ona neřídí nás. Postupně chceme dle plánu, který představíme, opatření rozvolňovat. Logicky bude docházet k promořování populace. My nejsme schopni epidemii zastavit, ale jsme schopni řídit postupné promořování," uvedl Adam Vojtěch.

11:29

Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun, distribuováno už je zhruba 11,1 milionu.

11:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Přivezeme podle dohody 6 ventilovaných francouzských pacientů, momentálně se nám daří epidemii zvládat velmi dobře, takže máme v rámci systému solidarity kapacitu na to, abychom se postarali i o zahraniční pacienty," uvedl Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

11:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Ministerstvo zdravotnictví nakupuje i od 16 českých firem, jsou to výrobci nejrůznějších ochranných prostředků. Takto se snažíme podporovat i české dodavatele," uvedl Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

11:00 Roman Prymula.

Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. V rozhovoru pro DVTV to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru, řekl.

10:29

Již více než 100 obětí si vyžádal koronavirus v Indii. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní úřady. Počet případů nákazy se vyšplhal na více než 4000. Indický premiér Naréndra Módí vyhlásil 25. března v zemi třítýdenní zákaz vycházení.

10:56

Na Vysočině přibyl od neděle jeden potvrzený případ nemoci covid-19 na Havlíčkobrodsku. V kraji už je podle informací krajské hygienické stanice 128 potvrzených případů. Vyléčil se jeden člověk, dva lidé v souvislosti s nemocí zemřeli.

10:28

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem navzdory hospitalizaci dál řídí vládu a dostává všechny aktuální informace. V rozhovoru s televizní stanicí BBC to dnes řekl ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Johnsona v neděli převezli do nemocnice, neboť u něj i po deseti dnech od pozitivního testu na koronavirus přetrvávaly příznaky nemoci covid-19.

10:14

"Dodržujte rutinu a naslouchejte těm, kdo jsou zkušení," radí lidem v karanténě chilští horníci, kteří byli v roce 2010 uvězněni pod zemí 69 dní.

10:26

Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku chce prostřednictvím rychlotestů otestovat postupně všech svých 800 zaměstnanců. Chce tak odhalit případné bezpříznakové nosiče nákazy covid-19. Novináře o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

10:13

Izraelské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice, aby vyčlenily 80 procent svých zdrojů pro pacienty nakažené koro