karanténa

Kdo je nemocný, ať zůstane doma. Rakousko ruší povinnou izolaci lidí s covidem

Lidé s pozitivním testem na koronavirus nebudou muset v Rakousku od srpna povinně do izolace, oznámil ministr tamní zdravotnictví Johannes Rauch. Nakažení budou moci opouštět domov, ale s nasazeným respirátorem. V Česku platí pro lidi s pozitivním testem povinnost izolovat se po sedm dnů.

"Kdo je nemocný, ať zůstane doma," vyzval ministr lidi k odpovědnosti. Izolace se podle něho ruší i s ohledem na psychické a sociální dopady, jaké má pandemie covidu-19 na Rakušany. "Nedokážeme se pandemie zbavit testováním, očkováním a izolací," řekl. Podle Raucha příklady zemí jako Dánsko, Norsko nebo Británie ukázaly, že povinnou izolaci zrušit lze. Rakousko bude ale nadále evidovat pozitivní testy na koronavirus, aby mělo přehled o vývoji pandemie.

Současná rakouská vláda zpochybňuje výpovědní hodnotu, jakou mají statistiky lidí nakažených koronavirem v nemocnicích. Podle expertky ministerstva zdravotnictví Kathariny Reichové podrobná analýza ukazuje, že jen asi polovina těchto pacientů má jako hlavní diagnózu covidu-19.

Zdroj: ČTK

Nejlidnatější pekingský obvod provede tři kola testů na koronavirus. Lidé jsou v karanténě kvůli jednomu případu

Nejlidnatější městský obvod v čínské metropoli Pekingu připravuje tři kola plošného testování obyvatel na koronavirus. Podle úřadů jde o reakci na nové případy nákazy spojené s barem sídlícím ve zmíněném obvodu Čchao-jang, informovala dnes agentura Reuters. Testy se uskuteční od pondělí do středy.

Zdravotnické úřady Pekingu oznámily, že doposud bylo zaznamenáno 166 případů infekce koronavirem u návštěvníků baru nebo jejich blízkých kontaktů. Počet nákaz koronavirem a úmrtí lidí po onemocnění covidem zůstává v Číně, kde žije 1,4 miliardy lidí, ve srovnání s většinou ostatních světových zemí velmi nízký.

Zatímco ale svět koronavirová opatření postupně uvolňuje a učí se s covidem žít, Čína pokračuje ve své politice nulové tolerance vůči koronaviru a přijímá extrémně přísná opatření hned při výskytu prvních několika infekcí. Agentura Reuters uvedla, že v neděli byly v pekingském obvodu Čchao-jang dány do přísné karantény dva obytné bloky, kde bydlí stovky lidí, protože byl v komplexu odhalen jeden pozitivní případ. Budovy byly obehnány vysokými ploty, u vchodů byla rozmístěna policie a bylo vidět, jak dovnitř vstupují pracovníci v ochranných kombinézách s dezinfekcí v rukou.

Plošně se o tomto víkendu testuje také v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji, která byla do začátku června dva měsíce pod přísnou uzávěrou. Dnes šanghajské úřady ohlásily pět případů infekce, v sobotu jich bylo ve 25milionovém městě 29.

Zdroj: ČTK
Pokračovat