Nemůžeme řešit každý domov seniorů, brání se Babiš kritice

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 4. 2020 18:41
Vláda premiéra Andreje Babiše se ocitá pod stále tvrdší kritikou kvůli narůstajícímu počtu lidí, kteří se nakazili koronavirem v domovech pro seniory. "Vláda nemůže řešit každý domov seniorů," tvrdil Babiš v neděli odpoledne v České televizi. Například první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková je ale přesvědčená, že se "vláda vykašlala na seniory a na pracovníky v sociálních službách".
"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců," prohlásil v neděli premiér Andrej Babiš..
"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců," prohlásil v neděli premiér Andrej Babiš.. | Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš se v neděli odpoledne vyjádřil k situaci v domovech pro seniory, ve kterých narůstá počet nakažených i umírajících klientů. Podle vyjádření první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárky Jelínkové nese na této situaci podíl vláda. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňuje také Česká gerontologická a geriatrická společnost.

"Ministerstvo prý v této krizi udělalo maximum. Jasně, a proč to tedy odnášejí senioři? Nedalo se tomu zabránit? Podle mě se prostě vláda vykašlala na seniory a na pracovníky v sociálních službách," napsala Jelínková na Twitter.   

"Tady je stále nějaké očekávání, že my budeme řešit každý dům seniorů. Je třeba si ale uvědomit, že vláda není zřizovatel domovů seniorů. Je jich 1 915 a zřizovateli jsou kraje, města i soukromníci," reagoval nepřímo v rozhovoru pro Českou televizi premiér Babiš, který v posledních dnech omezil počet svých veřejných vystoupení a neobjevil se ani na některých tiskových konferencích.

"Dodáváme ochranné pomůcky, je ale potřeba, aby je kraje dodaly domovům, vláda nemůže řešit každý domov seniorů," uvedl s tím, že chce dostat do domovů co nejdříve termokamery, aby měřily teplotu lidem, kteří do nich vcházejí. "Toto má prioritu," zdůraznil.

Z jeho dalších slov vyplývá, že je proti plošnému testování na přítomnost koronaviru. Osobně se mu prý líbí, že zaměstnanci některých ústavů spí v karavanech a nechodí ani domů. Podobně se vyjádřil také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců. Nákaza přišla od těchto lidí. Je potřeba, aby se zaměstnanci nedostávali do styku na veřejnosti, kde by se mohli nakazit. To je hlavní úkol," sdělil premiér s tím, že podle něj dělají ředitelé těchto zařízení maximum. Celkovou situaci v boji proti koronaviru hodnotil pozitivně. "Počet hospitalizovaných je stabilní, takže jsme optimisté," řekl. 

Maláčová chce plošné testování

O vážnosti situace svědčí i slova ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové, která se v České televizi v neděli přimlouvala za plošné a rychlejší testování. 

 "Já si myslím, že se musí testovat jak senioři, tak zaměstnanci přednostně a plošně," uvedla. Pokud na to není kapacita, může podle ní alespoň fungovat systém náhodného testování, který také velkou část nebezpečí dokáže zachytit.

Maláčová zároveň odmítla kritiku Jelínkové, že by se vláda na seniory a domovy "vykašlala". Ministryně také prohlásila, že pokud se potvrdí informace, podle které v domově pro seniory v Břevnici zemřeli dva klienti s mírnými příznaky, tak by všichni nakažení senioři měli být v nemocnici pod dohledem. Babiš je ale proti takovému postupu.

"Toto není možné. Je to komplikovaná problematika, protože tito lidé jsou zvyklí na své prostředí. Samozřejmě důchodce, který je ve vážném stavu, tak jde  automaticky do nemocnice, to je bez debaty. Rozhodli jsme, že v jednotlivých krajích zřídíme prostory pro ty seniory, kteří budou chtít. Ale není na to jednotný názor, protože to na ně může mít nějaký psychický dopad," uvedl Babiš a poukázal na to, že někteří nemocní senioři jsou v dobré kondici a další se i vyléčili. "Takže se to nedá paušálně řešit," dodal.

Stát zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Video: Speciál DVTV s Romanem Prymulou o situaci v domovech pro seniory, chytré karanténě a návratu dětí do škol

Sledujte speciál DVTV. Prezident Miloš Zeman chce Romana Prymulu 28. října ocenit nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 24 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy