Nemůžeme řešit každý domov seniorů, brání se Babiš kritice

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 4. 2020 18:41
Vláda premiéra Andreje Babiše se ocitá pod stále tvrdší kritikou kvůli narůstajícímu počtu lidí, kteří se nakazili koronavirem v domovech pro seniory. "Vláda nemůže řešit každý domov seniorů," tvrdil Babiš v neděli odpoledne v České televizi. Například první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková je ale přesvědčená, že se "vláda vykašlala na seniory a na pracovníky v sociálních službách".
"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců," prohlásil v neděli premiér Andrej Babiš..
"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců," prohlásil v neděli premiér Andrej Babiš.. | Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš se v neděli odpoledne vyjádřil k situaci v domovech pro seniory, ve kterých narůstá počet nakažených i umírajících klientů. Podle vyjádření první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárky Jelínkové nese na této situaci podíl vláda. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňuje také Česká gerontologická a geriatrická společnost.

"Ministerstvo prý v této krizi udělalo maximum. Jasně, a proč to tedy odnášejí senioři? Nedalo se tomu zabránit? Podle mě se prostě vláda vykašlala na seniory a na pracovníky v sociálních službách," napsala Jelínková na Twitter.   

"Tady je stále nějaké očekávání, že my budeme řešit každý dům seniorů. Je třeba si ale uvědomit, že vláda není zřizovatel domovů seniorů. Je jich 1 915 a zřizovateli jsou kraje, města i soukromníci," reagoval nepřímo v rozhovoru pro Českou televizi premiér Babiš, který v posledních dnech omezil počet svých veřejných vystoupení a neobjevil se ani na některých tiskových konferencích.

"Dodáváme ochranné pomůcky, je ale potřeba, aby je kraje dodaly domovům, vláda nemůže řešit každý domov seniorů," uvedl s tím, že chce dostat do domovů co nejdříve termokamery, aby měřily teplotu lidem, kteří do nich vcházejí. "Toto má prioritu," zdůraznil.

Z jeho dalších slov vyplývá, že je proti plošnému testování na přítomnost koronaviru. Osobně se mu prý líbí, že zaměstnanci některých ústavů spí v karavanech a nechodí ani domů. Podobně se vyjádřil také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců. Nákaza přišla od těchto lidí. Je potřeba, aby se zaměstnanci nedostávali do styku na veřejnosti, kde by se mohli nakazit. To je hlavní úkol," sdělil premiér s tím, že podle něj dělají ředitelé těchto zařízení maximum. Celkovou situaci v boji proti koronaviru hodnotil pozitivně. "Počet hospitalizovaných je stabilní, takže jsme optimisté," řekl. 

Maláčová chce plošné testování

O vážnosti situace svědčí i slova ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové, která se v České televizi v neděli přimlouvala za plošné a rychlejší testování. 

 "Já si myslím, že se musí testovat jak senioři, tak zaměstnanci přednostně a plošně," uvedla. Pokud na to není kapacita, může podle ní alespoň fungovat systém náhodného testování, který také velkou část nebezpečí dokáže zachytit.

Maláčová zároveň odmítla kritiku Jelínkové, že by se vláda na seniory a domovy "vykašlala". Ministryně také prohlásila, že pokud se potvrdí informace, podle které v domově pro seniory v Břevnici zemřeli dva klienti s mírnými příznaky, tak by všichni nakažení senioři měli být v nemocnici pod dohledem. Babiš je ale proti takovému postupu.

"Toto není možné. Je to komplikovaná problematika, protože tito lidé jsou zvyklí na své prostředí. Samozřejmě důchodce, který je ve vážném stavu, tak jde  automaticky do nemocnice, to je bez debaty. Rozhodli jsme, že v jednotlivých krajích zřídíme prostory pro ty seniory, kteří budou chtít. Ale není na to jednotný názor, protože to na ně může mít nějaký psychický dopad," uvedl Babiš a poukázal na to, že někteří nemocní senioři jsou v dobré kondici a další se i vyléčili. "Takže se to nedá paušálně řešit," dodal.

Stát zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Video: Speciál DVTV s Romanem Prymulou o situaci v domovech pro seniory, chytré karanténě a návratu dětí do škol

Sledujte speciál DVTV. Prezident Miloš Zeman chce Romana Prymulu 28. října ocenit nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy