Farmáři žádají omezeně otevřít trhy. Jsou bezpečnější než prodejny, potvrzují experti

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 6. 4. 2020 18:40
S koronavirovou krizí zmizely z českých ulic farmářské trhy. Zatímco kamenné obchody s potravinami fungují dál, menší farmy své produkty prodávat nemohou a dostávají se tak do existenční krize. S řešením přišla Asociace farmářských tržišť, která vládě navrhla povolení fungování trhů v omezeném režimu. Kabinet se bude v pondělí tématem zabývat. Farmáře již podpořila řada opozičních politiků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Koronavirová krize a s ní spojená omezení mohou mít zásadní dopad na menší české podnikatele. Jednou z nejohroženějších firem jsou rodinné farmy a drobní prodejci ovoce a zeleniny, kteří od 10. března po zákazu farmářských trhů nemají kde prodávat své zboží.

Podle předsedy Asociace farmářských tržišť ČR Jiřího Sedláčka je prodej na tržišti pro většinu menších farmářů dominantním způsobem prodeje. "Situace farem je zoufalá. Nemají možnost, jak jinak to prodat, nemají smlouvy s řetězci. Když se jich chopí nějaký obchodník, tak jim sebere až padesát procent marže. Je to neúnosné," řekl Sedláček Aktuálně.cz.

Problém by se navíc nemusel týkat jen zemědělců, ale i běžných občanů. Česko má podle Sedláčka nízkou potravinovou soběstačnost. "Perspektiva pro zemědělce je kvůli zákazu trhů nyní špatná, a pokud kvůli zákazu nezasejí a nepřipraví se na nastávající sezonu, zmizí v létě z trhu velká část čerstvé zeleniny a různé druhy sezonního ovoce," uvedl Sedláček.

Proto přišli farmáři s vlastním řešením. Sedláček navrhl ministerstvu zdravotnictví nový model, podle kterého by mohli trhovci prodávat lidem své zboží i nadále a nezvyšovat přitom riziko nákazy koronavirem. Odpovědi se mu ale nedostalo. "Pan Vojtěch ani paní hlavní hygienička se k tomu nevyjádřili," řekl Sedláček. Na začátku dubna adresoval další dopis na Úřad vlády ČR.

Bod k projednání vládě navrhl ministr zemědělství Miroslav Toman v pondělí, řekl Aktuálně.cz mluvčí rezortu Vojtěch Bílý. "Pro ministerstvo zemědělství bude zásadní stanovisko resortu zdravotnictví, které budeme respektovat. V případě uvolnění prodeje by zodpovědnost za dodržování pravidel měl provozovatel farmářského trhu," uvedl Bílý.

Ministerstva zdravotnictví ani průmyslu a obchodu na dotaz Aktuálně.cz nereagovaly a na tiskové konference po skončení jednání vlády se k tématu šéfové rezortů nevyjádřili. 

Rozestupy, omezení počtu prodejců a žádné občerstvení

Model bezpečného výdeje farmářských potravin počítá s řadou tvrdých omezení. "Jsou to opatření, která nenajdeme v kamenných prodejnách. Jsou mnohem přísnější," řekl Sedláček. 

Systém bude fungovat na základě výdeje předem objednaných potravin, který by měl probíhat skrze snadno omyvatelný pult. Na něm bude navíc také volně k použití dezinfekce na ruce. Platit by měli lidé buď předem, nebo bezkontaktně. Bezpečné rozestupy mezi lidmi budou hlídat organizátoři trhů. "Vytvořili bychom koridory a možná i značky na zemi, aby ten odstup byl patrný," popsal Sedláček. 

Dále nebude možná konzumace potravin na místě či prodej občerstvení, celý proces by tak měl proběhnout co nejrychleji. "Jen nakoupit, zaplatit a odnos domů, aby si lidi mohli vařit z čerstvých kvalitních českých potravin," uvedl.

Počet prodejců na trhu by se také znatelně snížil. Například na pražské náplavce, kde se na trhy obvykle sjede kolem stovky různých prodejců, by nově mohlo své zboží nabízet jen asi patnáct z nich. "Omezili bychom se v prvních týdnech jen na základní potraviny. Opravdu například dvě farmy se zeleninou, jedna s ovocem, dvě mléčné, jedna uzenářská," objasnil plány Sedláček.

Model pro bezpečný výdej potravin na farmářských trzích.
Model pro bezpečný výdej potravin na farmářských trzích. | Foto: Asociace farmářských tržišť ČR

Prodej venku je bezpečnější, potvrdil posudek

Asociace má také k dispozici posudky Státního zdravotního ústavu a Ústavu hematologie a krevní transfuze, které stvrzují, že prodej potravin venku je o poznání méně rizikový než v kamenném obchodě. "Venku nemá vir takovou šanci se lokalizovat. Vevnitř na to má čas a je tam větší koncentrace lidí, navíc je tam vzduchotechnika, která ho může dynamizovat," řekl Sedláček.

Na tržišti je navíc předem vyloučen kontakt s klikami, madly dveří, nákupními košíky, regály a podobně. "Potraviny jsou prodány přímo z rukou farmáře, na rozdíl od supermarketu, kde prošly desítkami rukou při expedici a logistice skladování," uvedl Sedláček. "Jestliže někdo otevře potraviny v kamenných prodejnách a zakáže prodej faremních potravin na trhu, tak je to prostě ryzí diskriminace," dodal.

Svůj návrh opírá Sedláček o fakt, že v okolních zemích zůstávají farmářské trhy v omezené míře otevřeny i během koronavirové krize. "Fungují na základě některých zpřísněných pravidel, nebyly nikdy zakázány," řekl Sedláček. "Velká města v Evropě, například Berlín nebo Vídeň, ponechala dokonce samotné farmářské trhy během koronakrize plně funkční, protože je považují za plnohodnotný prvek v zásobování obyvatel země potravinami," dodal.

Model pro bezpečný výdej potravin na farmářských trzích.
Model pro bezpečný výdej potravin na farmářských trzích. | Foto: Asociace farmářských tržišť ČR

Farmáři se snaží pomoct si na internetu, stačit to ale nebude

Doba nejistoty ale neparalyzovala všechny farmáře. Řada z nich se rozhodla prodávat zboží jiným způsobem a své produkty začala nabízet skrze improvizované e-shopy nebo farmářské facebookové skupiny.

Speciálně pro tyto účely vznikla na Facebooku skupina Farmářské trhy v těžkých časech, kterou založili říčanští zastupitelé ODS Jiří Kozák a Miloslav Šmolík. "Skupina vznikla naprosto spontánně v době, kdy se měly otevřít trhy a neotevřely. Například u nás v Říčanech jsou trhy velmi oblíbené," vysvětlil Aktuálně.cz Kozák.

Ve skupině nedostávají prostor pouze prodejci, ale také zájemci. "Každý má možnost uveřejnit svou nabídku nebo poptávku, případně doporučit prodejnu, která má otevřeno a produkty farmářských trhů nabízí," řekl Kozák.

Přechod na dovážku je sice alternativou, podle Sedláčka je to ale velmi komplikované řešení. "Je to enormně vyčerpávající. Vezměte si, že máte farmu, musíte se každý den starat o pole, zaorat, sít, a k tomu ještě sehnat auto a začít rozvážet," vysvětlil.

Řada zemědělců začala zboží prodávat také přes speciální e-shop Scuk.cz. Podle Sedláčka ale tato možnost zachrání jen malé procento z nich. "To může pomoct pár zemědělcům v nějaké menší formě. Ale když naložíte dodávku zbožím z pole a odvezete ho na jedno místo, kam vám přijde dominantní množství zákazníků, tak to je princip nejefektivnější a nejjednodušší," obhajuje nutnost obnovení trhů Sedláček.

Podpora od politiků

Iniciativu za obnovení chodu farmářských trhů již podpořilo několik opozičních politiků. Na ministerstvo zemědělství se s prosbou o zrušení zákazu obrátil poslanec Pirátů a zástupce předsedy sněmovního zemědělského výboru Radek Holomčík. "V příštím týdnu se budu zajímat, zda ministerstvo zdravotnictví přehodnotilo svůj postoj, a pokud ne, budu chtít znát důvody, protože skutečně není důvod dále farmářské trhy zakazovat," uvedl Holomčík.

Proti zákazu farmářských trhů se vyslovila také předsedkyně Spolku pro obnovu venkova a europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. "Apeluji na vládu, aby tento prodej při stanovení jasných bezpečnostních podmínek (například fyzické oddělení prodávaného zboží od zákazníků, pravidelná dezinfekce prodejního pultu atd.) co nejdříve povolila," napsala.

Uvolnění podmínek pro farmáře požadují také lidovci. "Dostávám velké množství podnětů od farmářů, kteří mají velkou část příjmů závislých jenom na prodeji svých produktů na farmářských trzích," řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Právě skrze pomoc politiků by se mohla podle Sedláčka situace posunout dál. "Musím říct, že iniciativa pana Holomčíka byla velmi vřelá, dynamická," ocenil pomoc. "Pokud s námi nebude vláda mluvit, tak chystáme další tiskovou zprávu, kterou chceme vydat po Velikonocích, a chceme na problém významným způsobem upozornit," dodal Sedláček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy